PDA

View Full Version : xj6 diversion προβλήματα



rgman
17/04/2010, 13:29
Γειά χαρά σε όλους!

Είμαι νέος ιδιοκτήτης ενός καινούριου xj6 diversion yamaha (χωρίς abs) :wave2:
Έχοντας κάνει μόλις 120 χιλιόμετρα μου έχουν τύχει τα εξής και έχω προβληματιστεί:

Μια φορά όταν ξεκίνησα τη μηχανή και πήγαινα δεν δουλεύαν τα flashάκια. Είτε το αριστερό είτε το δεξί πάταγα, δεν άναβόσβηνε τίποτα λες και ήταν χαλασμένα. Σταμάτησα, έσβησα τον κινητήρα και τον ξανάναψα και μετά όλα οκ.

Πολλές φορές όταν σταματάω έχω τέρμα τραβήξει τον συμπλέκτη (έχοντας πρώτη στο κιβώτιο) και πάω να βάλω νεκρά. Όταν βάζω τη νεκρά, χωρίς να προλάβω να αφήσω τον συμπλέκτη, ο κινητήρας σβήνει! Δηλαδή ο κινητήρας έσβησε με νεκρά. Αυτό έχει συμβεί 3-4 φορές.

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία με μηχανές με συμπλέκτη, καθώς η προηγούμενή μου ήταν scooter 250 κυβικά και δεν ξέρω αν τα συγκεκριμένα προβλήματα έχουν κάποια σχέση με το μοντέλο που αγόρασα ή γενικά με μηχανές.

Α, και κάτι άλλο, με γεμάτο ντεπόζιτο (το γέμισα όταν την αγόρασα) και 120 χιλιόμετρα στο κοντέρ, η μηχανή έχει μόλις 2 παύλες γεμάτες ακόμα, που σημαίνει ότι καίει πάρα πολύ (το μέλλον θα δείξει, θα δω σύντομα πόσα χλμ θα με βγάλει) Ίσως επειδή την οδήγησα στην πόλη σε κίνηση και είμαι νέος οδηγός να την έκανα να κάψει λίγο παραπάνω. Τέλος πάντων δεν ξέρω, αυτές είναι οι πρώτες απορίες μου σχετικά με αυτή τη μηχανή!

Υ.Γ.
Η εξάτμιση είναι σε διακριτικό σημείο και αυτό μου αρέσει, αλλά δε μου αρέσει που μου πετάει συνέχεια ζεστό αέρα στο δεξί μου μπατζάκι του τζίν!

DeusEx
17/04/2010, 14:16
παρομοια συμπτωματα ειχα κ στο fazer οταν το ειχα πρωτοπαρει το 2005 και ηταν το TPS

Throttle Position Sensor

Ειχε γινει ανακληση δωρεαν αντικατασταση και ολα οκ

rgman
17/04/2010, 14:55
Χμ, μάλλον πρέπει να το πάω στην αντιπροσωπεία να δώ τι θα μου πούν, αν είναι σαν τη δική σου περίπτωση ίσως χρειαστεί να μου αλλάξουν κι εμένα το Throttle Position Sensor...

giovani64
30/04/2010, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από rgman
Χμ, μάλλον πρέπει να το πάω στην αντιπροσωπεία να δώ τι θα μου πούν, αν είναι σαν τη δική σου περίπτωση ίσως χρειαστεί να μου αλλάξουν κι εμένα το Throttle Position Sensor...

τελικα φιλε μου τι εγινε με το μηχανακι? βρηκες ακρη? και γω εχω το ιδιο και μου κανει κατι τρελα τελευταια. μολις βαλω δευτερα και αφησω συμπλεκτη γοναταει , σβηνει, και μετα παιρνει παλι μπροστα. αυτο μου το κανει οταν ειναι κρυο. το δικο σου ειχε τα συμπτωματα και οταν ζεσταινοταν?

rgman
30/04/2010, 15:12
Έχεις διαφορετικό πρόβλημα μάλλον γιατί στο κάνει εν κινήσει, ενώ εμένα σε στάση όταν έβαζα νεκρά. Αυτό με τη δευτέρα δε μου έχει συμβεί ποτέ. Και το οδηγώ ψιλοκρύο πολλές φορές γιατί το αφήνω στο ρελαντί αναμένο το πολύ κανα δυό λεπτά.
Αυτό με τη νεκρά που μου έσβησε δε μου έχει ξανασυμβεί από τότε. Συνέβη τις πρώτες μέρες 3-4 φορές συνολικά. Δεν πήγα στην αντιπροσωπεία γιατί δε μου το ξανάκανε και ένας φίλος μου που έχει TDM μου είχε πεί πως τις πρώτες μέρες μπορεί να συμβεί αυτό μέχρι να φτιάξουν/στρώσουν τα εξαρτήματά της. Τα flash δεν ξαναέκαναν πρόβλημα αλλά αν ξανασυμβεί δεύτερη φορά, τότε θα ρωτήσω το συνεργείο.

Πάντως όταν μου είχε σβήσει όλες τις φορές ήμουν σε φανάρια και σταματημένος μετά από κανα 10-15λεπτο οδήγησης μέσα από κίνηση.

stone83
13/04/2013, 19:09
τελικα φιλε μου τι εγινε με το μηχανακι? βρηκες ακρη? και γω εχω το ιδιο και μου κανει κατι τρελα τελευταια. μολις βαλω δευτερα και αφησω συμπλεκτη γοναταει , σβηνει, και μετα παιρνει παλι μπροστα. αυτο μου το κανει οταν ειναι κρυο. το δικο σου ειχε τα συμπτωματα και οταν ζεσταινοταν?

Καλησπέρα φίλε μήπως μπορείς να μου πείς πώς έλυσες το πρόβλημα σού,εχω και εγώ ένα diversion και ξαφνικά άρχισε να σκορτσάρει στα χαμηλά και μου έκαψε και το μπουζί από τον πρώτο κύλινδρο μετά από πολύ ψάξιμο και πολλές δοκιμές (μπουζί,καθαρισμό μπεκ,έλεγχος πολ/στων,έλεγχο χρονισμού κ.α ) καταλήξαμε στο tps μόλις το άλλαξα (μεταχειρισμένο από fazer δοκιμαστικά ) το μηχανάκι επανήλθε κατά ένα μεγάλο βαθμό αλλά μου έχει ακόμη ένα μικρό σκορτσάρισμα στην εκκίνηση.

TROOPER
13/04/2013, 23:19
Καλησπέρα φίλε μήπως μπορείς να μου πείς πώς έλυσες το πρόβλημα σού,εχω και εγώ ένα diversion και ξαφνικά άρχισε να σκορτσάρει στα χαμηλά και μου έκαψε και το μπουζί από τον πρώτο κύλινδρο μετά από πολύ ψάξιμο και πολλές δοκιμές (μπουζί,καθαρισμό μπεκ,έλεγχος πολ/στων,έλεγχο χρονισμού κ.α ) καταλήξαμε στο tps μόλις το άλλαξα (μεταχειρισμένο από fazer δοκιμαστικά ) το μηχανάκι επανήλθε κατά ένα μεγάλο βαθμό αλλά μου έχει ακόμη ένα μικρό σκορτσάρισμα στην εκκίνηση.

για τα tps των φειζερ ειχε βγει ανακληση.μηπως αυτο που εβαλες ειναι απο τα ανακληθεντα?

notakos600
14/04/2013, 05:27
για τα tps των φειζερ ειχε βγει ανακληση.μηπως αυτο που εβαλες ειναι απο τα ανακληθεντα?

Το φαντάζεσαι; ο φαύλος κύκλος της επαναλαβανόμενης βλάβης με ελαττωματικό ανταλλακτικό.

TROOPER
14/04/2013, 09:29
Το φαντάζεσαι; ο φαύλος κύκλος της επαναλαβανόμενης βλάβης με ελαττωματικό ανταλλακτικό.

εχω ανωμαλη φαντασια! :lol:

stone83
15/04/2013, 01:21
για τα tps των φειζερ ειχε βγει ανακληση.μηπως αυτο που εβαλες ειναι απο τα ανακληθεντα?

Τι να σου πω αν και δεν νομιζω γιατι δουλευε κανονικα το φειζερ θα το κοιταξω και αυτο!

TROOPER
15/04/2013, 07:40
Τι να σου πω αν και δεν νομιζω γιατι δουλευε κανονικα το φειζερ θα το κοιταξω και αυτο!

για τσεκαρε και πες μας :wave2:

giovani64
15/04/2013, 22:55
Καλησπέρα φίλε μήπως μπορείς να μου πείς πώς έλυσες το πρόβλημα σού,εχω και εγώ ένα diversion και ξαφνικά άρχισε να σκορτσάρει στα χαμηλά και μου έκαψε και το μπουζί από τον πρώτο κύλινδρο μετά από πολύ ψάξιμο και πολλές δοκιμές (μπουζί,καθαρισμό μπεκ,έλεγχος πολ/στων,έλεγχο χρονισμού κ.α ) καταλήξαμε στο tps μόλις το άλλαξα (μεταχειρισμένο από fazer δοκιμαστικά ) το μηχανάκι επανήλθε κατά ένα μεγάλο βαθμό αλλά μου έχει ακόμη ένα μικρό σκορτσάρισμα στην εκκίνηση.

το προβλημα το ελυσα ανεβαζοντας το ρελαντι. ηταν πολυ χαμηλο και στις αλλαγες απο 1η σε 2ρα και απο 2α σε τριτη εσβηνε.και σε αλλους ακουσα το ιδιο προβλημα και λυθηκε σε ολους με τον ιδιο τροπο. δοκιμασε και πες μου.

stone83
15/04/2013, 23:55
ok παιδιά ευχαριστώ θα κοιτάξω και όταν το λύσω θα ενημερώσω.

TROOPER
16/04/2013, 08:49
μακαρι να ειναι αυτο που λεει ο τζιοβανι :beer:

stone83
17/05/2013, 20:32
Καλησπέρα παιδιά τελικά το πρόβλημα μου λύθηκε, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείξατε,για να καταλήξουμε και στην ζημιά, η μηχανή δεν ειχε πρόβλημα με το ρελαντί άλλα με τα μπουζοκαλωδια όπως μου είπε ο μάστορας και συγκεκριμένα μου είπε ότι κάθε φορά που έβγαζα τα μπουζοκαλωδια έπρεπε να τα ξανακουμπωσω με τον σωστό τρόπο ( είναι βιδωτά και και βιδώνουν τόσο μέχρι να "καργαρει")!! το παράδοξο είναι οτι αυτήν την λεπτομέρεια εννοείτε οτι την ξέρω και εννοείτε οτι 6 φόρες που αντικατεστησα τα μπουζοκαλωδια έκανα ακριβώς αυτό που έπρεπε, λόγω του οτι είχα να την καβαλήσω 3 μήνες και φυσικά που την είχα μπροστά μου και να δουλεύει τέλεια, ρώτησα τι χρωστάω την έβαλα μπρος και δεν πολυασχοληθηκα, τι να πω? μάλλον έκανα λάθος(και τις 6 φορές?)!!!τεσπα το θετικό είναι οτι ήρθε το καλοκαίρι η κούκλα μου δουλεύει τέλεια και εγώ εχω κανα 5ημερο ελεύθερο(έτσι κι αλλιώς τα λεφτά δεν φτάνουν για παραπάνω)για κανένα "μακρινό μπανακι"!! και μια φοτο:290396

giannis yzf
13/09/2014, 16:58
kαλησπεριζω την ομορφη παρεα σας..διαβαζωντας αυτο το ποσταρισμα,,θελω να αναφερω οτι κ γω σημερα ενδιαφερομενος να αγορασω ενα xj του 10,,διαπιστωσα στη
βολτα κατι παρομοιο..εφοσον ξεκινησα στο 5λεπτο στο φαναρι μου σβηνει..ωπ λεω κατι γινεται...φευγω το ανοιγω,,ολα καλα,,,θα ταν λαθος χειρισμος ισως σκεφτηκα..
στην επιστροφη στην κινηση στην πολη ξανα στο φαναρι το ιδιο..να πω οτι δεν κανει το τσαφ που κανει το xtx λογω tps,,μιας κ υπηρξα κατοχος του συγκεκριμενου..
να αναφερω οτι η βενζινη ηταν στη ρεζερβα κ οπως ειπε ο ιδιοκτητης στο μαγαζι καθονταν 2 μηνες...κατα τ αλλα μπορω να πω οτι ειναι ενα πολυ φιλικο μηχανακι,,που δενεσαι με την πρωτη πανω του κ πολυ ευκολοδηγητο κ με δευτερο ατομο σε συνθηκες πολεως...τωρα αυτο με το σβησιμο ομως με προβληματιζει..

notakos600
18/09/2014, 22:35
Το να κάτσει το μηχανάκι 2 μήνες δεν δικαιολογεί το σβήσιμο, ψεκαστό είναι, όχι καρμπυρατεράτο.
Αν ήταν ρεζέρβα τράβαγε αέρα η τρόμπα και έκανε διακοπές με συνέπεια να μην ψύχεται και να μειώνεται δραματικά ο χρόνος ζωής της.
Φωνάζουμε μετά ότι κάηκε η τρόμπα...

giannis yzf
18/09/2014, 23:31
Το να κάτσει το μηχανάκι 2 μήνες δεν δικαιολογεί το σβήσιμο, ψεκαστό είναι, όχι καρμπυρατεράτο.
Αν ήταν ρεζέρβα τράβαγε αέρα η τρόμπα και έκανε διακοπές με συνέπεια να μην ψύχεται και να μειώνεται δραματικά ο χρόνος ζωής της.
Φωνάζουμε μετά ότι κάηκε η τρόμπα...
σ ευχαριστω φιλε μου,για την απαντηση σου...υπαρχει τροπος να διαπιστωσω αν εχει παρει <<μεντα>>η τρομπα...αν μπει στον εγκεφαλο ισως?
εκτος απ αυτο το θεμα ηταν ενα αξιολογο σε πολυ καλη κατασταση μηχανακι κ με ενδιαφερει,,απλα δε θελω να βρεθω προ εκπληξεων..

notakos600
19/09/2014, 08:16
σ ευχαριστω φιλε μου,για την απαντηση σου...υπαρχει τροπος να διαπιστωσω αν εχει παρει <<μεντα>>η τρομπα...αν μπει στον εγκεφαλο ισως?
εκτος απ αυτο το θεμα ηταν ενα αξιολογο σε πολυ καλη κατασταση μηχανακι κ με ενδιαφερει,,απλα δε θελω να βρεθω προ εκπληξεων..

Το γυμνό xj6 το έχει ο ξάδελφός μου γύρω στους 10 μήνες, το παρκάρει στον δικό μου χώρο γιατί δεν έχει δικό του και το βολτάρω συχνά. Το μηχανάκι είναι απίθανο για τα λεφτά του και παρά τα όσα διαβάζω για σβησίματα κλπ, αυτό δεν έχει κάνει κιχ. Τέσπα, η βλάβη στην τρόμπα θα φανεί σε βάθος χρόνου εκτός κι αν φουλάρεις το συγκεκριμένο που βολτάρισες και σου κάνει πάλι τα ίδια. Αν έχει λίγα χιλιόμετρα βέβαια αποκλείεται να είναι η τρόμπα.

tsopanoskylo
20/09/2014, 13:44
Σε xj6 Diversion, εδώ και 1 χρόνο, κανένα πρόβλημα. Και μένα μου φαίνεται χαμηλά το ρελαντί. Απλά το συνήθισα.

naturalboy
21/07/2015, 21:07
παιδιά κανένα πρόβλημα το έχω 2 χρόνια 16.000 χιλ και έχω κάνει και την μισή ευρώπη ταξιδάκι... μέχρι και πίστα το έβαλα... καλό καλό λίγο καλύτερες αναρτήσεις να είχε θα ήμασταν πολύ καλά..