PDA

View Full Version : Αντικλεπτικη Προστασια Μοτοσυκλετων



keyman
18/06/2005, 21:14
Και μερικες συμβουλες απο εναν επαγγελματια κλειδαρα...


1)Δεν αγοραζουμε κινεζικα λουκετα για μοτοσυκλετες,ουτε χρησιμοποιουμε αυτα που μας κανουν δωρο με την αγορα της μοτοσυκλετας μας,γενικα δεν εναποθετουμε την ασφαλεια της περιουσιας μας σε κατι που κοστιζει 20 €.Μετα λενε οτι φταιει ο φονιας:bawl:
2)Ενα μονο λουκετο δεν ειναι αρκετο.Οσα περισσοτερα τοσο το καλυτερο.Το καλυτερο ειναι συνδυασμος αλυσιδας και λουκετου δισκοφρενου,εννοειται καλης ποιοτητας,απο γρανιτη.
3)Επιλεγουμε λουκετα,αλυσιδες και τα λοιπα με κλειδια ασφαλειας τυπου abus plus ή το ακομα καλυτερο,καινουριο της abus το αbus x plus.Τα λουκετα με σωληνωτα κλειδια τυπου cryptonait θεωρουνται πια παιχνιδακι στην διαρρηξη.
4)Εαν αφηνετε την μοτοσυκλετα σας εξω, βαζουμε παντα αλυσιδα σε καποιο σιγουρο σταθερο σημειο.Αλλα και μεσα στο γκαραζ χρησιμο ειναι να την κλειδωνουμε σαν να ειναι εξω.Ποτε δεν ξερεις τι γινεται...
5)Αν η μεταφορα των διαφορων λουκετων ειναι ανασταλτικος παραγοντας για να τα παρετε μαζι σας και ετσι να αφησετε την μηχανη ξεκλειδωτη εξω απο την καφετερια,σας πληροφορω οτι υπαρχουν λειτουργικοτατες βασεις στηριξης που στερεωνονται πανω στη μηχανη.
6)Μην παρατατε τα κλειδια απο τα λουκετα οπουδηποτε.Ενας επιτηδειος θα μπορουσε να "διαβασει" τον κωδικο του κλειδιου και μονο στη θέα του.Οπως επισης και απο το μεταλλικο ταμπελακι που μας δινουν οταν αγοραζουμε καινουρια μηχανη.Με αυτο τον κωδικο σε εξειδικευμενα κλειδαραδικα μπορουνε να φτιαξουνε κλειδι.Βεβαια κανονικα παντα ειναι απαραιτητη η αστυνομικη ταυτοτητα και η αδεια για τετοιες εργασιες,αλλα ποτε δεν ξερεις...
7)Δεν πεταμε ποτε τις ειδικες καρτες που συνοδευουν τα καλης ποιοτητας λουκετα.Μας ειναι χρησιμες σε περιπτωση που χασουμε ολα τα κλειδια μας για να φτιαξουμε ενα καινουριο κλειδι.Ετσι δεν πεταμε τα λουκετα μονο και μονο επειδη χασαμε ολα τα κλειδια μας.
8)Οσον αφορα τα λουκετα τα οποια εχουν και σειρηνα επανω,ειμαι ιδιαιτερα επιφυλακτικος ως προς την ασφαλεια που προσφερουν.

Γενικα αυτο που λενε ,ο,τι πληρωνεις παιρνεις ισχυει και για την ασφαλεια της μοτοσυκλετας μας,ειτε προκειται για λουκετα,ειτε για συναγερμο.:beer: :beer: :beer:

Για οποιαδηποτε απορια και πληροφορια μετα χαρας να σας εξυπηρετησω αν ειναι μεσα στα ορια των γνωσεων μου.:eyepop:

sonic22
18/06/2005, 21:23
οσες κλειδαριες και να βαλετε αν σας εχουν βαλει στο ματι επαγγελματιες αργα ή γρηγορα ξεχαστε το το μηχανακι σας.

τα λουκετα αποτρεπουν μονο τα μαστουρια και τους τυχαιους πιτσιρικαδες.

το μονο που κανουν τα λουκετα ειναι να σας κεδιζουν χρονο.. (αλλα περισσοτερο αλλα λιγοτερο)

το σημαντικοτερο ειναι που το φυλλας το μηχανακι (φωτισμος, κοσμος) και το ποσο τυχερος εισια (αναλλογα παντα το μηχανακι)

do you feel lucky... punk?


:bawl: :bawl: :bawl:

gmakris
18/06/2005, 22:31
Ρε συ Γιαννη, τελικα ειναι ευκολο ή οχι να "σπασεις" ενα καλό λουκετο/αλυσιδα/πεταλο με σπρευ αζωτου(?) ή οτι τελος παντων χρησιμοποιουν?

Υπαρχει καποιο προιον που πραγματικα αντιστεκεται??

keyman
18/06/2005, 23:08
.

keyman
18/06/2005, 23:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από keyman
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΑΒUS ΕΙΝΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΠΡΕΥ ΑΖΩΤΟΥ.ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΟΝΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΑ ΤΕΣΤ.ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΜΑΡΚΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΟΝΑ ΠΟΥ ΕΓΩ ΞΕΡΩ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΑ.ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ Σ'ΑΥΤΑ ΕΙΔΙΚΟΙ.ΒΕΒΑΙΑ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΛΕΙΔΑΡΑΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΥΤΕ ΛΟΥΚΕΤΟ ΟΥΤΕ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ ΣΠΑΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΑΖΩΤΟ.:confused:


17293

siokatas
19/06/2005, 13:06
:wave2:

φιλε εγω ειδα σε ενα γυμναστηριο ειχαν χασει τα κλειδια απο μια θωρακισμενη η οποια ειχε και ενα λουκετο απο εξω το λοιπον 2 κλειδαραδες και δεν μπορεσαν να την ανοιξουν οσπου σκαει μυτη ενα πιτσιρικας με ενα γκαζακι στα χερια το τρυπαει με ενα καρφι και μολις που ακουμπησε με μια πετρα το λουκετο αυτο εγινε κοματια...:eek:

keyman
19/06/2005, 13:32
Μαλλον οι κλειδαραδες ηταν ασχετοι.Οποιοσδηποτε επαγγελματιας κλειδαρας (που ειναι μελος του συνδεσμου και παρακολουθει σεμιναρια)θα μπορουσε να ανοιξει και θωρακισμενη πορτα και λουκετο.Τωρα οσον αφορα το γκαζακι...ειναι περιττο οταν υπαρχουν οι τροχοι.Σωστα???
:lol:

sonic22
19/06/2005, 16:56
μιλοντας για επαγκελματιες κλεφτες... (οργανωμενους δλδ)

σε 15 λεπτα με 3 μολις λαμες εχουν κοψει το 90% ολων των κλειδαριων για μηχανες...

αν ειναι πεταλο στο δισκοφρενο αφαιρουν το δισκοφρενο ή ακομα και την ροδα...

αν τελικα ειναι αποφασισμενοι σηκωνουν ολοκληρη την μηχανη και την φωρτωνουν σε φορτιγακι κοβοντας απλα τη κολωνα που ειναι δεμενη η μηχανη...

το θεμα ειναι ο χρονος και η κινηση στο σημειο εκεινο...

για να μην αρχισουμε να μιλαμε για φωριτες σησκευες οξηγωνοκολησης και μηχανακια που σηκωθικαν ολοκληρα μπροστα στα ματια μας...

απολαυστε τις μηχανες σας οσο τις εχετε
και αν γιναι η στραβη...
αν υπαρχει θεος θα τους καει το βιντεο... :bawl:

:sun: :beer: :sun:

keyman
19/06/2005, 17:24
sonic22 τι δουλειά κάνεις?

downhill
19/06/2005, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από keyman
sonic22 τι δουλειά κάνεις?

Επαγγελματίας :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

George-3-
19/06/2005, 19:12
Kατα την γνωμη μου δυο διακοπτακια, και ανοιγμα του hot start....δεν την ψιλιαζονται και δεν παιρνει ποτε μπρος...

Κουκουλα για μην την σταμπαρουν και ξερω γω οτι μας κατεβει στο κεφαλι

Αν ομως εχουμε ενα καθαρο....πως μπορουμε να το μετατρεψουμε ωστε να εχει κλειδι κλπ κλπ...οχι φωτα και τετοια...μονο κλειδι για να το αφηνουμε και κανα απογευμα εξω πχ..

mbjp
20/06/2005, 10:06
ή νοικιαζουμε ολοι απο ενα ισογειο διαμερισμα και παρκαρουμε την καλη μας διπλα στο κρεβατι..ονειρα γλυκα :wave2:

downhill
20/06/2005, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από mbjp
ή νοικιαζουμε ολοι απο ενα ισογειο διαμερισμα και παρκαρουμε την καλη μας διπλα στο κρεβατι..ονειρα γλυκα :wave2:

Ούτε έτσι είσαι ασφαλής.Μπένουν μέσα σου ρίχνουν λίγο υπνωτικό αέριο πέρνουν τα πάντα και εξαφανίζονται με τη μηχανή σου!!!

doni
21/06/2005, 13:59
prin dio vdomades mu klepsane ti mixani mu...:bigcry:
mu tin klepsan otan tin eixa dosei ston aderfo mu kai eixe bgei
exw volta (KTM EXC) to sigkekrimeno mixanaki opos kai ola ta
omoia tou den exoun diakopti mono klidaria sto timoni...

to skiniko exei ws exis:
ta afinei 10 metra exw apo ena magazi den exei valei alles
klidaries kai exei klidwsei to timoni mono..
meta apo 1wra to mixanaki exei kanei ftera..


lipon katopin ewrtis auta pou exw na protino ws pathon einai:
1)an den exeis gkaraz na valeis to sigkekrimeno mixanaki min to
pareis katholou
2)pote i mixani sou den einai arketa klidomeni
3)an pas kapou kai ekei pou tha pas den vlepeis to mixanaki sou
kalitera na pas me ta podia
4)mia panteta pou skeftika einai i exis:
exw filous biologous sto panepistimio oi opoioi exoun pombous
pou stixizoun giro sta 150eura(exoun autonomi energia 2xronia)
autous lipon tous pombous pou den einai megaliteri apo ena
paketo tsigara tous vazoun panw se megala poulia kai ta
parakolouthoun meso doriforou...

lipon sto epomeno mixanaki skeftome na tou valw enan pombo
tetio kai (an xriastei) parakoloutho apo ta computer tou
panepistimiou to mixanaki mu..


autos vevai pou tha parei to sigkekrimeno mixanaki tha exei
megalo provlima!!

ola auta vevaia einai teliws thewritika kai den exoun akoma
praktiki efarmogi.... sto melon tha sas parathesw ta provlimata
pu iparxoun stin efarmogi tou

sonic22
21/06/2005, 14:11
doni an telika petixei to pirama

kopse mou mia timi gia 3 mixanakia... kai blepoume kai gia alla...

an petixei kanto epagelma... tha vgaleis trella money...
arkei na min tin psiliastoun ta palikaria kai psaxoune kai aferoune tus pombus...

:beer: :beer: :beer:

gmakris
21/06/2005, 14:27
Υπαρχει και αλλος τροπος.....να ποιασουμε τα πουλια και να τους παρουμε τους πομπούς....:D

Και μετα οι ερευνητες θα βλεπουν τους πελαργους να βολταρουν Πατησιων & να κανουν χαμηλες πτησεις με 300 στην Εθνικη οδο.....

sonic22
21/06/2005, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
Υπαρχει και αλλος τροπος.....να ποιασουμε τα πουλια και να τους παρουμε τους πομπούς....:D

Και μετα οι ερευνητες θα βλεπουν τους πελαργους να βολταρουν Πατησιων & να κανουν χαμηλες πτησεις με 300 στην Εθνικη οδο.....

:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:


ακομα καλυτερα... να πιασουμε τους πελεκανους και να τους βαλουμε σε ειδικα κλουβια πανω στα μηχανακια...

ή ακομα και περιστεροφωλειες μεσα στον παπα...

και ετσι εχει αξεια η εκφρση..."πεταει το μηχανακι"

:beer: :beer: :beer: :beer:

doni
22/06/2005, 03:38
o ponos mu akoma einai aforitos kai eseis me xlevazete!!!!
anyway elpizw na min sas sivei pote tpt paromio...
:wave2: :wave2: :wave2:

den einai pantos kaki idea na to kaneis pantenta an kai kapios allos tha to exei skeftei prin apo mena kai kapio texniko thema tha iparxei pou den tha apodidei to kolpo....

sonic22
22/06/2005, 08:58
συστηματα συναγιαρμου με gps υπαρχουν
αλλα εκτος του οτι ειναι πολυ ακριβα ενας εμπιρος και καταρτησμενος κλεφτης βρισκει που ειναι το κυκλωμα και το αποσηνδεει...

ctpanoramix
22/06/2005, 10:40
που βρισκονται αυτα τα εξιδικευμενα κλειδαραδικα που βγαζουν καινουργια κλειδια abus? εχω χάσει το ενα απο τα δυο της κουλουρας μου και το καταστημα που μου την πουλησε στην ερωτηση "τι να την κανω την καρτα με τον κωδικο που μου δωσατε οταν την αγορασα" μου ειπε τι να σου πω ρε φιλε εργοστασιακο κλειδι δεν θα ξαναβρεις μονο αν βρεις κανεναν κλειδαρα και σου βγαλει ενα απο το ηδη υπαρχων. Δηλαδη αν εχεις χασει και τα δυο εφαγες πακετο?

βεβαια για το συγκεκριμενο μαγαζι που ειναι και πολυ γνωστη αλυσιδα δεν θελω να αναφερθω περισσοτερο γιατι απο aftersales εξυπηρετηση σκιζουν. Μόλις παρουν τα λεφτα ξεχνανε και αυτα που σου εχουν πουλησει.
Δερματινο μπουφαν dainese 400 ευρω + που σου χαλαει το φερμουαρ πριν κλεισει 4μηνο και μετα απο 4 μηνες χρησης του μπουφαν με χαλασμενο φερμουαρ (χρησιμοποιωντας οτι πατεντα μπορεις να φανταστεις) 4 επισκεψεις σε αυτον και μια στον αντιπροσωπο της dainese με τα ιδια και χειροτερα αποτελεσματα αποφασισε να μην με κοροιδευει αλλο και να μου πει :"δεν πας ρε φιλε να παρεις ενα αλλο φερμουαρ?"
Για να γινω πιο συγκεκριμενος το φερμουαρ δεν ειχε και τρελη ζημια... ειχε σπασει αυτο που τραβας για να ανοιξει, με ενα κρικο και καινουργιο ανταλλακτικο θα ηταν σαν καινουργιο το μπουφαν.

Αυτα ..... αν μπορει καποιος να ριξει λιγο φως για την κουλουρα-καινουργιο κλειδι θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα

keyman
22/06/2005, 18:13
Οντως ειναι ασχετοι οσο αφορα τα λουκετα για τις μοτο, εδω δεν ξερουν τι σημαινει το καθε σημα, απο τι τεστ εχουν περασει τα λουκετα και τι αντοχη εχουν.Οσο για το κλειδι που θελεις να βγαλεις θα σου στειλω πμ που βρισκομαι.:wave2:

George-3-
23/06/2005, 18:57
To πανεπιστημιο λογικα και χωρις να ξερω for sure νοικιαζει τις "υπηρεσιες" του δορυφορου εναντι αδρας αμοιβης...ενας ιδιωτης ειναι παρα πολυ δυσκολο να καυψει ενα τετοιο κοστος. Φυσικα το παιδι που εχει γνωστους ενταξει δεν πειραζει να το εκμεταλέυτει (ετσι δεν θα καναμε ολοι μας)...

Ενας συναγεργμος Spyball ποσο παει περιπου μαζι με τοποθετηση..?

Για την κουκουλα τι λετε..?

siokatas
23/06/2005, 20:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από keyman
Μαλλον οι κλειδαραδες ηταν ασχετοι.Οποιοσδηποτε επαγγελματιας κλειδαρας (που ειναι μελος του συνδεσμου και παρακολουθει σεμιναρια)θα μπορουσε να ανοιξει και θωρακισμενη πορτα και λουκετο.Τωρα οσον αφορα το γκαζακι...ειναι περιττο οταν υπαρχουν οι τροχοι.Σωστα???
:lol:


φιλε μου ενας καλος τροχος εχει το λιγοτερο 3-4 κιλα το γκαζακι ομως??:confused: χωραει και σε μια τζεπη απο μπουφαν και δεν τρεχει και τιποτα αν το δουν φανταζεσαι να γυρνας με εναν τροχο στα χερια...:lol: η ακομα χειροτερα μεσα στο μπουφαν σου.....:lol:

οσο για τους κλειδαραδες ηταν κλειδαραδες τωρα για ασχετη η οχι..??... ενω ο σπορος μου φανηκε για επαγκελματιας κλεφτης...

keyman
23/06/2005, 22:43
Ο πιτσιρικας μηπως δεν ητανε επαγγελματιας κλεφτης,και ηταν τρομοκρατης?Οσο για τον τροχο καλυτερα να σε πιασουν με αυτον παρα με το γκαζακι, γιατι αν σε πιασουν με γκαζακι επανω σου την γα@@@ες.:eyepop: ετσι θα σε κανουν.
Οσο για το συμβαν του γυμναστηριου επετρεψε μου να εχω τις αμφιβολιες μου:nono:

siokatas
27/06/2005, 21:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από keyman
Ο πιτσιρικας μηπως δεν ητανε επαγγελματιας κλεφτης,και ηταν τρομοκρατης?Οσο για τον τροχο καλυτερα να σε πιασουν με αυτον παρα με το γκαζακι, γιατι αν σε πιασουν με γκαζακι επανω σου την γα@@@ες.:eyepop: ετσι θα σε κανουν.
Οσο για το συμβαν του γυμναστηριου επετρεψε μου να εχω τις αμφιβολιες μου:nono:


:wave2:

φιλε μου με το γκαζακι την γ@@@@#@ες στην αθηνα οχι θεσ/νικη:nono: ....εδω δεν παιζουν τρομοκρατες:nono: ...οσο γιατις αμφιβολιες σου δυστηχως δεν μπορω να στο αποδειξω οχι οτι εχω να κερδισω και κατι δηλαδη.......

free rider
27/06/2005, 21:31
τι συναγερμούς και λουκέτα...

μόνο αν η μηχανή ΔΕΝ φαίνεται κρύβεται δηλ σε γκαράζ ή παρκνιγκ..

είναι ΚΑΠΩΣ???? προστατευμένη...

siokatas
27/06/2005, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
τι συναγερμούς και λουκέτα...

μόνο αν η μηχανή ΔΕΝ φαίνεται κρύβεται δηλ σε γκαράζ ή παρκνιγκ..

είναι ΚΑΠΩΣ???? προστατευμένη...



καλη ιδεα φιλε να βαλουνε τεχνολογια στελθ οπως τα αεροπλανα....
αλλα πολυ φοβαμαι οτι τα λαμογια κατι θα βρουνε και γιαυτο:( :(