PDA

View Full Version : Έρωτας με μεγαλύτερη!



s1ngl3
18/04/2010, 16:17
Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα! Είμαι 23 χρονών και νομίζω ήρθε η ώρα να δώσω το gpr 50 μου και να πάρω κάτι μεγαλύτερο! Ο μεγάλος μου έρωτας είναι το street triple άλλα τα οικονομικά δε βοηθάνε, επομένως πλέων ψάχνω για κάτι σε μεταχειρισμένο γυμνό μέχρι 5000!
Με μια γρήγορη βόλτα στις τοπικές μαντρες βρήκα δυστυχώς αυτα που περίμενα πάνω κάτω :(

Ζ 750 κ 1000 με 4 κ 5 χιλιάρικα αντίστοιχα, fz6 ένα σωρό με λιγότερα χρήματα, άλλα....
έλα που θέλω κάτι ποιο "ιδιαίτερο"...Καλά και αξιόπιστα τα παραπάνω άλλα έχει βρομίσει ο τόπος και λόγο του ότι τη μηχανή θα την πάρω με καθαρά δικά μου χρήματα (έχοντας λιώσει στη δουλειά) θέλω -πως να το κάνουμε- να είναι κάτι που να το γουστάρω πολύ, όχι κάτι απλώς για να πάρω :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Εκεί ήταν που ερωτεύθηκα την Ιταλίδα... tuono του 2005, 25000km, 4500euro. "Εγώ θα σου πρωτινα kawa λέει ο ένας" "Μη μπλέξεις με aprilia" λέει ο άλλος, "θέλει χέρια για να το πάς" κλπ. Αααχ! Άλλα όταν γουστάρεις ένα μηχανάκι ότι και να σου λενε...
Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας για όλα αυτά. Να το πάρω ή θα το μετανιώσω και θα πετάξω τα λευτά μου? Οπώς επήσις αν έχετε κάτι άλλο να μου προτείνεται, ελπίζω να μην έγινα κουραστικός!
:beer: :beer:

castoras
18/04/2010, 16:24
Κι εγώ νόμιζα ότι το έγραψε ο Κούλιιηςς :sad:


Πάρε ότι τραβάει η ψυχή σου ρε φίλε(κατά προτίμηση ιταλίδα),μην κοιτάς που πήρα χονδα,η καρδιά μου χτυπάει αλα ιταλικά,απλά ήταν πολλά τα λεφτά για μένα...Άρης είπαμε???

Εσύ θα το βολτάρεις,εσύ θα το πλένεις εσύ θα βγαίνεις από το σπίτι σου και θα το βλέπεις,οπότε κοίτα να αρέσει σε εσένα και ας μην αρέσει σε κανέναν άλλο!!
:beer: :beer:

orizontas
18/04/2010, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από castoras
Κι εγώ νόμιζα ότι το έγραψε ο Κούλιιηςς :sad:


Πάρε ότι τραβάει η ψυχή σου ρε φίλε(κατά προτίμηση ιταλίδα),μην κοιτάς που πήρα χονδα,η καρδιά μου χτυπάει αλα ιταλικά,απλά ήταν πολλά τα λεφτά για μένα...Άρης είπαμε???

Εσύ θα το βολτάρεις,εσύ θα το πλένεις εσύ θα βγαίνεις από το σπίτι σου και θα το βλέπεις,οπότε κοίτα να αρέσει σε εσένα και ας μην αρέσει σε κανέναν άλλο!!
:beer: :beer:



+0,3658796


ιταλιδα οχι γιατι δεν μου αρεσουν .....

ειναι φωνακλουδες

και αμα σε τυλιξουν σου τα τρωνε .....

ενω οι γιαπονεζες .....γκεισες ...οτι θες σου κανουν χωρις παραπονο και γκρινια

περπαταν και δεν τις ακους

εκτος αν τις εχεις ανοικσει πολυ απο πισο

γερμανιδες ..... σαν γερμανιδες ...χοντρες με προφορα κινκι σεχ

και αμα σε βαλουν απο κατω δεν μπορεις ευκολα να τις κανεις περα ...χοντρες ...















:rotflmao: :rotflmao:




παρε οτι θες καρντια μου :blush: :blush:

nio1981
18/04/2010, 16:46
nai re...oti sou aresei pare...ola ta mhxanakia exoun iper kai kata...

panw apola mialo kai na thimasai oti to vrady einai wraia na koimasai sto krevati sou;)


ante kai kales voltes:beer: :beer: :beer:

Dennis-
18/04/2010, 16:48
Πιστευω τα 600cc ειναι μια χαρα για πρωτη μηχανη ασε τα 1000cc για πιο μετα ! μην νομιζεις επειδη ειναι 600 οτι δεν παει.. και θα το καταλαβεις οταν οδηγησεις μια. στα 5.000 euro βαλε και εξοπλισμο μεσα !

Μην πας και δωσεις ολα τα φραγκα στην μηχανη και γυρνας σαν τον τσακωνα μετα :lol:

s1ngl3
18/04/2010, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dennis-
Πιστευω τα 600cc ειναι μια χαρα για πρωτη μηχανη ασε τα 1000cc για πιο μετα ! μην νομιζεις επειδη ειναι 600 οτι δεν παει.. και θα το καταλαβεις οταν οδηγησεις μια. στα 5.000 euro βαλε και εξοπλισμο μεσα !

Μην πας και δωσεις ολα τα φραγκα στην μηχανη και γυρνας σαν τον τσακωνα μετα :lol:

Δε θα έλεγα πως την επιλογή μου επηρέασαν τόσο τα κυβικά αλλά ο χαρακτήρας γενικότερα του tuono! Όσο για τον εξοπλισμό...μην αρχίσετε το δούλεμα αλλά τον έχω πάρει ήδη (μπότες γάντια μπουφάν κράνος.. μόνο παντελόνι μου λείπει!)

Dennis-
18/04/2010, 17:09
μην αρχίσετε το δούλεμα αλλά τον έχω πάρει ήδη (μπότες γάντια μπουφάν κράνος.. μόνο παντελόνι μου λείπει!)

Γιατι να σε δουλεψουμε φιλε? μακαρι ολοι να κανανε ετσι.. :wave2: αμα σου αρεσει τοσο πολύ το tuono παρτο ρε φιλε !

byron
18/04/2010, 17:20
Πάρτο. :wave2:

byron
18/04/2010, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πάρτο. :wave2:

Oπα....GPR50 είπες?

Αστο καλύτερα...:winka:

koulis19
18/04/2010, 17:28
Κωστα ειπαμε ρε φιλε δεν θα εβαζα και ολοκληρο ποστ για την κοπελια.Παμε στο θεμα τωρα.Αν και η μηχανη που προτεινεις δεν με τρελαινει ιδιαιτερα(οχι επειδη ειναι απριλια,απλα σαν ομορφια)αμα το γουσταρεις παρτο και καλοταξιδο.Αμα σου αρεσει κατι και εχεις φαει κολλημα,μην το σκεφτεσαι.Αντε και καλοταξιδο.:beer:

dond4le
18/04/2010, 17:46
ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΕ ΚΑΝ......παρτην.

Στην αρχη λιγο ποιο αργα μεχρι να το μαθεις. Το ποσο χρονο θα σου παρει να το μαθεις εξαρτατε απο εσενα.

Ενας μεσος αναβατης που δεν ειχε ξανα επαφη με μηχανη τοσων κυβικων και τοσο βαρια, θελει 6 μηνες το ελαχιστο μεχρι να του παρει τον ''αερα'' ασε που δεν θα την βαρεθεις ευκολα γιατι εχει πολλα να σου δωσει.

alexxxcbr
18/04/2010, 17:52
Παρτο και καλες βολτες.



:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

castoras
18/04/2010, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis19
Κωστα ειπαμε ρε φιλε δεν θα εβαζα και ολοκληρο ποστ για την κοπελια.Παμε στο θεμα τωρα.Αν και η μηχανη που προτεινεις δεν με τρελαινει ιδιαιτερα(οχι επειδη ειναι απριλια,απλα σαν ομορφια)αμα το γουσταρεις παρτο και καλοταξιδο.Αμα σου αρεσει κατι και εχεις φαει κολλημα,μην το σκεφτεσαι.Αντε και καλοταξιδο.:beer:

Ελεγα μήπως βγάζαμε τίποτα ποπ κορν,κοκα κόλες και τέτοια!!!
:lol:

chr1s_86
18/04/2010, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas
ιταλιδα οχι γιατι δεν μου αρεσουν .....

ειναι φωνακλουδες

και αμα σε τυλιξουν σου τα τρωνε .....

ενω οι γιαπονεζες .....γκεισες ...οτι θες σου κανουν χωρις παραπονο και γκρινια

περπαταν και δεν τις ακους

εκτος αν τις εχεις ανοικσει πολυ απο πισο

γερμανιδες ..... σαν γερμανιδες ...χοντρες με προφορα κινκι σεχ

και αμα σε βαλουν απο κατω δεν μπορεις ευκολα να τις κανεις περα ...χοντρες ...



:a18: Απλά η καλύτερη περιγραφή/σύγκριση που έχει γραφτεί.... Γιώργο :a013:


Και για το θέμα μας τώρα, μου φαίνεται λίγο παράξενο που όταν μπαίνει κάποιος και λέει "έχω παπί 100 κυβικά, να πάρω R6;" πέφτουμε όλοι πάνω να τον φάμε και τώρα είναι όλοι πάρτο και πάρτο και τα λοιπά... Μόνο ο Βύρωνας το επισήμανε...

zisisx
18/04/2010, 19:40
μπραβο για τον εξαπλισμο:a18: :a18: ετσι πρεπει να γινεται ασχετα αν οδηγας χρεπι η υπερμηχανη...η ασφαλτος ειναι το ιδιο μαυρη σκληρη κ ακαρδη για ολους....το μηχανακι που θελεις ειναι ενα πολυ ιδιαιτερο κ περιεργο μηχανακι αυτο το δεχονται ολοι...η ομορφια ειναι κατι το οποιο δεν θα ακουσεις κανεναν αλλο περα απο την καρδια σου οταν εισαι απεναντι κ το χαζευεις....τσιμπατο κ πολυ προσοχη γιατι δεν εχει απλα καμια σχεση ουτε καν με αυτο που φανταζεσαι.....:wave2:

s1ngl3
18/04/2010, 22:11
:D :D :D
Η αλήθεια είναι πως μου είπατε πάνω κάτω αυτά που ήθελα να ακούσω. (Παράθεση : Πριν λίγο είδα από κοντά πρώτη φορά ένα Moto Guzzi Stelvio, και μετά μια γυναίκα να το καβαλάει.. αυτά είναι!). Αν πάνε όλα καλά θα αρχίσω τα διαδικαστικά σε κάνα μήνα! Τον εξοπλισμό τον "μαζεύω" εδώ και 3 μήνες!
Όσον άφορά την εξοικείωση δε τη φοβάμαι (νομίζω!), σίγα - σιγά όλα θα γίνουν. Σας ευχαριστώ όλους παιδιά!
:beer: :beer:

Tpap
18/04/2010, 22:27
@s1ngl3: δυστυχώς φιλαράκι, δεν σου επιτρέπεται να ποστάρεις άλλο.
Δεν ξέρω πώς τα κατάφερες να κάνεις χαιτζακ θέμα, που τα δικαιώματα ανήκουν αποκλειστικά στο μέλος ''Κούλιιης''.

@Κούλιιη: συνέχισε εδώ βρε αγορίνα, γιατί ο Μικές δεν μας αφήνει σε χλωρό κλαρί.
Το νήμα αυτό σου ανήκει.

:rotflmao: :bigcry::rotflmao:

:beer: :beer:

koulis19
18/04/2010, 22:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
@s1ngl3: δυστυχώς φιλαράκι, δεν σου επιτρέπεται να ποστάρεις άλλο.
Δεν ξέρω πώς τα κατάφερες να κάνεις χαιτζακ θέμα, που τα δικαιώματα ανήκουν αποκλειστικά στο μέλος ''Κούλιιης''.

@Κούλιιη: συνέχισε εδώ βρε αγορίνα, γιατί ο Μικές δεν μας αφήνει σε χλωρό κλαρί.
:rotflmao: :bigcry: Λες?αλλα δεν θελω να χαλασω και αυτο το ποστ.Παντως να ξερεις οτι μπορει για κανα μηνα να σας τα πρηζω.Τωρα single,σου ερχεται μηνυση.Ας το σκεφτοσουν νωριτερα πριν πραξεις τις κουβεντες που ξεστομισες.Και αρχισουμε.Λοιπον η ξανθια που ειδα το πρωι ..................

p@nos
18/04/2010, 22:32
αστο καλυτερα...εχεις μπολικο καιρο μπροστα σου να παρεις οτι θες στο μελλον...



:wave2:

orion
18/04/2010, 22:54
Καλα ρε σεις οδηγαει 50αρι, λεει οτι θελει δικυλινδρο 1000αρι και του λετε "παρτο-παρτο"? :confused: :confused: :confused:

byron
18/04/2010, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από orion
Καλα ρε σεις οδηγαει 50αρι, λεει οτι θελει δικυλινδρο 1000αρι και του λετε "παρτο-παρτο"? :confused: :confused: :confused:

To γκάλοπ στηρίζεται στο ερώτημα "Να το πάρω?". Αφού δεν θα το πάρουν αυτοί, ας πάρει και Scania.
Αμα ρώταγε "Μπορώ να το οδηγήσω?" οι απαντήσεις θα ήταν 80% όχι, 15% ΔΞ-ΔΑ, και 5% να το πάρει.Πιθανότατα θα υπήρχε και ένα extra 2-3% που θα του λεγε να πάρει Gsxr 1000 ή κανένα Busa. :D

Eίμαι περίεργος όσοι του λένε πάρτο, αν το έχουν οδηγήσει και το θεωρούν user friendly για αρχάριο. :wave2:

nio1981
18/04/2010, 23:48
Όσο για τον εξοπλισμό...μην αρχίσετε το δούλεμα αλλά τον έχω πάρει ήδη (μπότες γάντια μπουφάν κράνος.. μόνο παντελόνι μου λείπει!)


mhn kollas.kai egw to idio eixa kanei.na pareis kai to panteloni omws....

ante kalorizika leme....





kai me regoulo e?????


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

epp1640
19/04/2010, 00:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Oπα....GPR50 είπες?

Αστο καλύτερα...:winka:

λέω και εγώ.. μόνο εγώ πρόσεξα ότι πάμε από τα 5 στα 100+ άλογα.. :confused:

p@nos
19/04/2010, 00:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
λέω και εγώ.. μόνο εγώ πρόσεξα ότι πάμε από τα 5 στα 100+ άλογα.. :confused:



den einai ta 100 αλογα...αλλα ο τροπος που βγαινουν...


μεγαλα δικυλινδρα και μηδεν εμπειρια(η λιγη), ειναι ΠΑΡΑ πολυ κακος συνδυασμος, που μπορει να καταληξει σε ΠΟΛΥ ασχημη τουμπα...

TROOPER
19/04/2010, 10:07
@βυρωνα +1000

camen
19/04/2010, 12:06
Κουλη για πες ρε για την γκομενα γτ το εργο το εχω ξαναδει...:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Την στριμωξες πουθενα τελικα:confused: :D :D :D

epp1640
19/04/2010, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Κουλη για πες ρε για την γκομενα γτ το εργο το εχω ξαναδει...:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Την στριμωξες πουθενα τελικα:confused: :D :D :D

:a014: όντως.. για πε για πε..

konsttanttinos
19/04/2010, 13:05
Παρε το 750 για να μπεις στον κοσμο της μηχανης, και μολις μπεις στο νοημα και εχεις εμπιστοσυνη στα χερια σου παρε το tuono.Ενα χιλιαρι V2 δεν ειναι αξιοποιησιμο απο νεο οδηγο, και μαλιστα μπορει να χαρακτηριστει και επικινδυνο.
Βεβαια, με το χερι στην καρδια σου προτεινω το tuono με κλειστα τα ματια αλλα μετα το προβλημα δικο σου.:wave2:

broum
19/04/2010, 15:38
αφου το γουσταρεις παρτο! αλλα πρωτα κανε το μια βολτα αυτο και τ' αλλα υποψηφια μηχανακια που γραφεις κι ετσι θα εισαι (πιο) σιγουρος..βεβαια αν ειναι να το παρεις και να κοιτας το τριπλ κανε λιιγο υπομονη(αν γινεται...), οικονομια και παμε για βρετανο:wave2:

Viking
19/04/2010, 16:11
Φίλε μου έχω το Falco εδώ και μία μέρα και βρήκα την χαρά μου, στήσιμο και κινητήρας απλά απολαυστικά! Το θετικό του V2 είναι η αξιοποιήσιμη δύναμη του. Αν το σέβεσαι, μη το φοβάσαι και πάρτο. Έχεις και ΠΜ :beer:

s1ngl3
19/04/2010, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από broum
αφου το γουσταρεις παρτο! αλλα πρωτα κανε το μια βολτα αυτο και τ' αλλα υποψηφια μηχανακια που γραφεις κι ετσι θα εισαι (πιο) σιγουρος..βεβαια αν ειναι να το παρεις και να κοιτας το τριπλ κανε λιιγο υπομονη(αν γινεται...), οικονομια και παμε για βρετανο:wave2:

Όντως μια βόλτα θα βοηθούσε, αυτο που θα ήθελα όμως να αναφέρω είναι πως εκτιμώ τις απόψεις όλων, και στη τελική για να ακούσω απόψεις ξεκίνησα αυτή τη συζήτηση αλλά..
σίγουρα μιλάμε για τρομακτική δύναμη όσων αφορά το tuono και το οτι είναι δικύλινδρο το κάνει ακόμα πιο δύσκολο στο χειρισμό, πιστεύεται όμως πως κάτι "ενδιάμεσο" θα βοηθούσε τόσο πολύ στην εξοικείωση?
Ενα ninja 250 ας πούμε η ενα xt660? το gpr δε λεω πολύ φτωχό αλλα και τα φρένα του με τα σωληνάκια υψηλής τα είχε, και τις upside down αναρτήσεις και ενα σωστο πλαίσιο, απο τα οποία πιστεύω κατι έμαθα, η τελική δε λέω ήταν 95km αλλά θα μου έδιναν κάποια παραπάνω εμπειρία τα 50-60 km στη τελική?
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι οτι πιστεύω - το ξαναλέω, πιστεύω - οτι θα "το μάθω". Ουτε τρελαμένος είμαι με το γκάζι ούτε κάγκουρας (πιστεύω)! Οταν ήταν να πάρω το derbi όλοι διαφωνούσαν (για διαφορετικούς λόγους βέβαια) αλλα εγω το πήρα και το χάρηκα, και αυτό ήταν πιστεύω που με έκανε να αγαπήσω τη φιλοσοφία γενικά της μηχανής...
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

benny
19/04/2010, 20:28
εγω παντως θα εριχνα μια δευτερη ματια σε monster και shiver...
νομιζω θα τα χαρεις περισσοτερο και δεν θα σου λειψει ουτε γκαζι ουτε ομορφια, σιγουρα πραγματα...
.
και αν καποιος σε ενθαρυνει να παρεις tuono δεν ειμαι σιγουρος οτι θα εκανε το ιδιο αν ησουν γιος του ή αδελφος του...


195919

benny
19/04/2010, 20:29
:a13:


195920

orizontas
19/04/2010, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από orion
Καλα ρε σεις οδηγαει 50αρι, λεει οτι θελει δικυλινδρο 1000αρι και του λετε "παρτο-παρτο"? :confused: :confused: :confused: gi

giati αμα του που με να μην το παρει δεν θα το παρει ??

αμα ιπαρχι ι καυλα δεν γινετε τιποτε ... ο εροσ χρονια δεν κοιτα

ουτε και κιβικα ενα πραμα .....

castoras
19/04/2010, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από benny
εγω παντως θα εριχνα μια δευτερη ματια σε monster και shiver...
νομιζω θα τα χαρεις περισσοτερο και δεν θα σου λειψει ουτε γκαζι ουτε ομορφια, σιγουρα πραγματα...
.


Σάτυρε!! :bawl: :bawl:

:beer: :beer:

benny
19/04/2010, 21:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από castoras
Σάτυρε!! :bawl: :bawl:

:beer: :beer:

περκε;
οτι και καλα με το monster θα του λειψει το γκαζι;

δεν βρισκω κατι αλλο σατυρικο...:smokin:

:beer: :beer:

castoras
19/04/2010, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από benny
περκε;
οτι και καλα με το monster θα του λειψει το γκαζι;

δεν βρισκω κατι αλλο σατυρικο...:smokin:

:beer: :beer:

Απλά παίζεις με τον πόνο μου...ήθελα monster..:lol:

benny
19/04/2010, 22:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από castoras
Απλά παίζεις με τον πόνο μου...ήθελα monster..:lol:

αχα.οκ νορμαλ πραγματα!
αλλωστε ολοι κατα βαθος θελουμε ενα monster...:smokin:

KaTaNaS
19/04/2010, 22:19
παρε ενα monsterάκι , απο εκεινα τα 600αρια... και μετα πας και στην μοντέλα! :wave2:

georgio
19/04/2010, 23:36
Φίλε μου το θέμα δεν είναι τα 50-60 χιλιόμετρα τελικής αλλά το πως φθάνει κάθε μηχανάκι εκεί. Δεν έχω οδηγήσει Tuono αλλά από όσο ξέρω το μηχανάκι γενικά είναι "κανίβαλος", δεν είναι ένα ανθρώπινο μηχανάκι για να πας από το σημείο Α στο Β σε καμία περίπτωση. Τα 95 τελική που είχες το Tuono νομίζω τα έχει στην πρώτη του και αν όχι ίσα που κουμπώνεις δευτέρα.

Από ότι καταλαβαίνω εγώ είναι και το οικονομικό στη μέση. Βρήκες ένα καλό μηχανάκι στο budget σου και σκέφτεσαι να το πάρεις τώρα και να το κρατήσεις. Απλά σκέψου πόσο θα καίει το Tuono. Είναι 1000, σε κάθε περιστροφή πρέπει να γεμίσει μισό λίτρο με μίγμα βενζίνης. Επίσης δεν σου δίνει το περιθώριο του λάθους. Αν πέσεις; Πόσο κάνει για το Tuono το τιμόνι, τα μαρσπιέ, η εξάτμιση; Πολλά...

Αφού λες ότι σου αρέσει το Street Triple και τα Z και Fazer προσανατολίζεσαι σε γυμνά-ημίγυμνα μεσαίας κατηγορίας. Υπάρχουν και τα Hornet και GSR πολύ καλά και φιλικά μηχανάκια και τα δύο στα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις. Το monster είναι πιο σφιχτό και έχει και ένα θέμα ενδεχομένως με την αξιοπιστία κάτι που δεν έχουν τα προηγούμενα. Υπάρχει επίσης και το SV της Suzuki με V-2 κινητήρα επίσης πολύ καλό και αξιόπιστο. Γενικά η κατηγορία που ψάχνεις είναι ίσως η πολυπληθέστερη σε μοτοσυκλέτες οπότε ψάξτο κι άλλο! :wave2:

broum
20/04/2010, 00:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από s1ngl3
Όντως μια βόλτα θα βοηθούσε, αυτο που θα ήθελα όμως να αναφέρω είναι πως εκτιμώ τις απόψεις όλων, και στη τελική για να ακούσω απόψεις ξεκίνησα αυτή τη συζήτηση αλλά..
σίγουρα μιλάμε για τρομακτική δύναμη όσων αφορά το tuono και το οτι είναι δικύλινδρο το κάνει ακόμα πιο δύσκολο στο χειρισμό, πιστεύεται όμως πως κάτι "ενδιάμεσο" θα βοηθούσε τόσο πολύ στην εξοικείωση?
Ενα ninja 250 ας πούμε η ενα xt660? το gpr δε λεω πολύ φτωχό αλλα και τα φρένα του με τα σωληνάκια υψηλής τα είχε, και τις upside down αναρτήσεις και ενα σωστο πλαίσιο, απο τα οποία πιστεύω κατι έμαθα, η τελική δε λέω ήταν 95km αλλά θα μου έδιναν κάποια παραπάνω εμπειρία τα 50-60 km στη τελική?
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι οτι πιστεύω - το ξαναλέω, πιστεύω - οτι θα "το μάθω". Ουτε τρελαμένος είμαι με το γκάζι ούτε κάγκουρας (πιστεύω)! Οταν ήταν να πάρω το derbi όλοι διαφωνούσαν (για διαφορετικούς λόγους βέβαια) αλλα εγω το πήρα και το χάρηκα, και αυτό ήταν πιστεύω που με έκανε να αγαπήσω τη φιλοσοφία γενικά της μηχανής...
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

ηταν οντως λιγο επιπολαιη η απαντηση μου..σου ειπα να το οδηγησεις γιατι ετσι θα εβλεπες αν σε τρομαζε αν θα ηταν τελικα αυτο που ηθελες..το λογικο θα ηταν αυτοματως να κοιτουσες κατι μικροτερο-φιλικοτερο. ηταν λαθος μου να σε παροτρυνω για αγορα τετοιας μοτοσυκλετας μετα απ το 50αρι.ζητω συγνωμη!θυμησου δεν υπαρχει τιποτα σημαντικοτερο απ τη ζωη !!!!ο τι και να αποφασισεις παντα προσεκτικος με κρανος και παντα ορθιος!!!:beer:

dimr1
22/04/2010, 12:43
Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους, μετά από 50 κυβικά το σωστό είναι από άποψη ιπποδύναμης να πάει κάποιος άντε έως 600 δικύλινδρα. Αυτά δεν είναι καθόλου άσχημα δεδομένου ότι πχ το monster είναι μια χαρά μηχανή που μπορεί να διδάξει τον οδηγό τι εστί κράτημα και καλή οδική συμπεριφορά. Αν βρισκεις φίλε s1ngl3 φθηνή μια μηχανή, εσύ θα την πουλήσεις φθηνότερη και η μπογιά της θα έχει περάσει πιο πολύ.

Dumah
26/04/2010, 00:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dennis-
Πιστευω τα 600cc ειναι μια χαρα για πρωτη μηχανη ασε τα 1000cc για πιο μετα ! μην νομιζεις επειδη ειναι 600 οτι δεν παει.. και θα το καταλαβεις οταν οδηγησεις μια. στα 5.000 euro βαλε και εξοπλισμο μεσα !

Μην πας και δωσεις ολα τα φραγκα στην μηχανη και γυρνας σαν τον τσακωνα μετα :lol:


+1

Είπες ότι ύδρωσες απ'τη δουλειά για να τα βγάλεις τα λεφτά, εγώ θα ύδρωνα να τα βγάλω στο δρόμο πάνω σε +100 άλογα χωρίς καμία εμπειρία...
Έχεις καιρό μπροστά σου να χαρείς, και μία μηχανή τη χαίρεσαι όταν την "έχεις"...

Dumah
26/04/2010, 00:31
Γνώμη μου, να πάρεις μία μηχανή με λιγότερα χρήματα, να μάθεις πάνω της και μετά ανεβαίνεις...

avel
26/04/2010, 08:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από s1ngl3
Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα! Είμαι 23 χρονών και νομίζω ήρθε η ώρα να δώσω το gpr 50 μου και να πάρω κάτι μεγαλύτερο! Ο μεγάλος μου έρωτας είναι το street triple άλλα τα οικονομικά δε βοηθάνε, επομένως πλέων ψάχνω για κάτι σε μεταχειρισμένο γυμνό μέχρι 5000!

Χμ, στις αγγελίες είδα ένα άσπρο triple με 6600 αν θυμάμαι καλά. Όχι και άσχημη τιμή, οταν το καινούριο ανέβηκε λόγω ΦΠΑ στα 8700.

Ωστόσο επειδή το έκανα test ride μόλις πριν από λίγες μέρες, μού φάνηκε ποοοοολύ δυνατό! Και για να καταλάβεις έχω FZ6.

Μήπως να πάρεις κάτι ενδιάμεσο προς το παρόν όπως κι εγώ; Δηλαδή ένα μεταχειρισμένο FZ6 ή κάτι τέτοιο, και να μη δώσεις παραπάνω από 4000 γι'αυτό. Και έπειτα, να συνεχίσεις να κυνηγάς το όνειρό σου!!!! :) :) :) Δεν ξέρω, μια ιδέα είναι. Εσύ ξέρεις καλύτερα βέβαια.

Dumah
27/04/2010, 17:22
Εγώ πάντως φιλαράκι, για πρώτη μου μοτό είχα πάρει το CB 400 Super Four.
Υπέροχο μηχανάκι...δε μου χρειαζόταν περισσότερο γκάζι στην αρχή.
Επάνω του έμαθα...σκυλί σου λέω.
Το δούλευα επί δύο χρόνια μέσα στην Αθήνα κάνοντας εισπράξεις σε εταιρίες, και το πήγαινα συναίχεια στα κόκκινα...
Αλλά για να κάνω τις ταρζανιές μου μέτρησα πολλές τούμπες και άλλαξα πολλές μανέτες και καθρέφτες και καπάκια μηχανής μέχρι να έρθω στα ίσα μου...
Γι'αυτό σου λέω...πάρε κάτι φτηνό για αρχή...

s1ngl3
06/05/2010, 09:20
Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις..
η αλήθεια είναι πως πάνω κάτω τα ήξερα αλλα έκανα πως δε τα ξέρω.. :rolleyes: θα αρχιζω να κοιτάω μάλλον για κανένα z ή monster..:wave2:

dammed_kittin
11/05/2010, 21:33
κ εγω νομιζα μεγαλυτερη ηλικιακα!!!
εμενα μου ριχνει κ 5 χρονια....
χαρηκα οτι βρηκα καποιον που νιωθει οπως εγω.....

α ναι. παρε οτι αγαπας....


καληνυχτα!

sernodas2
17/05/2010, 04:37
αν θες κατοι να μιν σου τρωει φραγκο κ να σου μεινουν κ ρεστα...
honda bros 650
παλιο δεν λεω....αλλα ασπαστο ροπατο κ με λιγα φραγκα..:wave2: :wave2: