PDA

View Full Version : προβλημα στη θερμοκρασια



orion
18/04/2010, 19:14
Εχω προβλημα με το μηχανακι μου (lc4 2003),στην αρχη δε δουλευε το βεντιλατερ, αλλαζω φουσκα παλι τα ιδια, παω να το κανω εξαερωση και παρατηρω οτι στην τεταρτη μπαρα φουσκωνει τα νερα.

Τι σκατα μπορει να συμβαινει?

MikeG
18/04/2010, 19:19
Έχεις τσεκάρει την ασφάλεια του βεντιλατέρ?

Για ρίξε μια ματιά και στη τρόμπα νερού. :wave2:

orion
18/04/2010, 22:30
Οι ασφαλειες ειναι ενταξει MikeG, το οτι φουσκωνει τα νερα οταν ειναι στην τερτατη μπαρα η θερμοκρασια με κανει και ανατριχιαζω.
Το μυαλο μου πηγε σε φλαντζα κεφαλης αλλα οταν ειμαι σε κινηση δεν ανεβαζει, μονο σε σταση.


Για ρίξε μια ματιά και στη τρόμπα νερού. :wave2:

Μα και να μη λειτουργει ειναι φυσιολογικο να φουσκωνει τα νερα?

camen
18/04/2010, 23:02
Αν δεν δουλευε το βεντιλατερ σημαινει οτι δεν δινει σημα ο θερμοστατης...Ξεκινα απο αυτον...

Οταν λες οτι φουσκωνει τα νερα,τι εννοεις?!Κανει υπερχειλιση απο την ταπα ενω ειναι στις 4 μπαρες?!
Αν ναι,τραβα παρε καινουργια ταπα...Με τον καιρο πεφτει το ελατηριο της και ανοιγει νωριτερα απο οτι πρεπει.Ετσι κανει υπερχειλιση συνεχεια και χανεις ολο το ψυκτικο....:winka:


Αν εχεις καψει φλαντζα και σου περνα το ψυκτικο μεσα,τοτε τα λαδια σου θα ειναι σαν γαλα...Παρε συριγγα με ενα σωληνακι μπροστα και τραβα λιγο λαδι απο το μοτερ να το τσεκαρεις.Αν ειναι καθαρα εισαι οκ...:winka:

orion
18/04/2010, 23:05
Το βεντιλατερ παιρνει σημα απο τη φουσκα στο ψυγειο απ'οσο ξερω, υπερχιληση κανει με ανοιχτη ταπα και τα πεταει (προσπαθουσα να κανω εξαερωση).

camen
18/04/2010, 23:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από orion
Το βεντιλατερ παιρνει σημα απο τη φουσκα στο ψυγειο απ'οσο ξερω, υπερχιληση κανει με ανοιχτη ταπα και τα πεταει (προσπαθουσα να κανω εξαερωση).

Δεν καταλαβαινω τι ειναι η φουσκα:confused: Ο θερμοστατης ειναι στο δεξιο ψυγειο οπως καθεσε κατω δεξια...:winka:
Τον αλλαξες και κανει τα ιδια?!


Βασικα,το προβλημα σου ειναι οτι οταν αφηνεις την ταπα ανοιχτη και το μηχανακι φτασει στις 4 μπαρες σου πεταει τα νερα?!

orion
18/04/2010, 23:18
Θερμοστατης ξερω οτι ειναι αυτο το παπαρακι που οταν η μηχανη φτασει σε καποιους βαθμους "ανοιγει" για να επιτρεψει το νερο απο το ψυγειο να περασει απο τον κινητηρα ωστε να τον ψυξει, η "φουσκα" ειναι το αισθητηριο θερμοκρασιας που ανοιγει το βεντιλατερ, αυτο αλαξα αλλα δεν κανει δουλεια και περα απ' αυτο το μηχανακι "φουσκωνει" τα νερα λες και περναει αερας μεσα απο το ψυγειο και μου τα πεταει πανω.

camen
18/04/2010, 23:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από orion
Θερμοστατης ξερω οτι ειναι αυτο το παπαρακι που οταν η μηχανη φτασει σε καποιους βαθμους "ανοιγει" για να επιτρεψει το νερο απο το ψυγειο να περασει απο τον κινητηρα ωστε να τον ψυξει, η "φουσκα" ειναι το αισθητηριο θερμοκρασιας που ανοιγει το βεντιλατερ, αυτο αλαξα αλλα δεν κανει δουλεια και περα απ' αυτο το μηχανακι "φουσκωνει" τα νερα λες και περναει αερας μεσα απο το ψυγειο και μου τα πεταει πανω.

Δεν ξερω αν φταινε τα τσιπουρα που εχω πιει ή απλα δεν καταλαβαινω:look: :look: :look:
Η φουσκα που ειναι δλδ?!Για να καταλαβω τι ειναι αυτο το πραγμα...

Γτ εγω που εχω βαλει διακοπτη στο βεντιλατερ,μεσω του θερμοστατη το εχω βραχυκυκλωσει...:winka:


Επισης,το μηχανακι γενικα οταν το κινεις εχει προβλημα με την θερμοκρασια?!

chr1s_86
18/04/2010, 23:35
Μισό, για να καταλάβω κι εγώ. Βάζεις μπρος και το αφήνεις να ανεβάσει θερμοκρασία με ΑΝΟΙΧΤΗ ΤΑΠΑ?

camen
18/04/2010, 23:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Μισό, για να καταλάβω κι εγώ. Βάζεις μπρος και το αφήνεις να ανεβάσει θερμοκρασία με ΑΝΟΙΧΤΗ ΤΑΠΑ?

Ετσι κανεις εξαερωση στο συστημα...Ανοιγει ο θερμοστατης,το νερο κινειται στο κυκλωμα και ο παγιδευμενος αερας φευγει απο την ανοιχτη ταπα...:winka:


Αλλα δεν ξερω σε ποια θερμοκρασια ανοιγει ο θερμοστατης και το νερο αρχιζει να κινειται.
Μπορει να ειναι φυσιολογικο να τα πετα απο την ταπα στις 4 μπαρες γτ τα νερα εχουν "βρασει".
Μπορει και οχι ομως...Ας μιλησει καποιος πιο ειδικος,γτ δεν το εχω κανει ποτε και δεν ξερω...:(


Επισης,πρωτη φορα ακουω για "φουσκα" και δεν ξερω τι ειναι.Εγω μονο τον θερμοστατη γνωριζω που μεχρι τωρα νομιζα οτι διαβαζει την θερμοκρασια,ανοιγει το κυκλωμα οταν φτασει σε καποιους βαθμους και ανοιγει και το βεντιλατερ για προσθετη ψυξη...

orion
19/04/2010, 22:10
Οταν το κινω οχι, αλλα αμα μπλεξω σε κινηση αναβει και το βεντιλατερ δεν δουλευει.

Ρε camen ο θερμοστατης ειναι πανω στο μοτερ, αυτο που λες κατω αριστερα στο ψυγειο ειναι το αισθητηριο (φουσκα το λενε τα μαστορια) που δινει εντολη να δουλεψει το βεντιλατερ.

camen
19/04/2010, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από orion
Οταν το κινω οχι, αλλα αμα μπλεξω σε κινηση αναβει και το βεντιλατερ δεν δουλευει.

Ρε camen ο θερμοστατης ειναι πανω στο μοτερ, αυτο που λες κατω αριστερα στο ψυγειο ειναι το αισθητηριο (φουσκα το λενε τα μαστορια) που δινει εντολη να δουλεψει το βεντιλατερ.

Ωραια το καταλαβα:D :D :D
Το βεντιλατερ πρεπει να αναψει στις 5μπαρες νομιζω.ΑΝ δεν αναβει πρεπει να τσεκαρεις αν δουλευει το βεντιλατερ βραχυκυκλωνοντας το.Αν με βραχυκυκλωμα δουλευει,τοτε εχει προβλημα ο αισθητηρας.Αν δεν δουλευει,εχει προβλημα το βεντιλατερ...

Αν πριν την βολτα γεμιζεις το ψυγειο με υγρα,το κανεις βολτα στην πολη,ανεβαζει θερμοκρασια και στο τελος λειπει παραφλου,τοτε αλλαξε μια ταπα ψυγειου για αρχη(αν δεν την εχεις αλλαξει προσφατα...)
Μαλλον εχει πεσει το ελατηριο της και μολις ζοριστει λιγακι σου πεταει τα υγρα απο την υπερχειλιση.
Για να σου ανεβασει 5 μπαρες πρεπει να χανει τα υγρα.Εμενα οσο και αν εχω κολλησει στην κινηση πανω απο 4 δεν εχω δει ποτε.Εκτος απο τοτε που ειχα προβλημα με την ταπα και με 10C μου ανεβαζε 5 μπαρες.


Δεν χρειαζεται εξαερωση αν απλα συμπληρωνεις υγρα.Γυρε το μηχανακι πρωτα δεξια μεχρι να φτασουν τα υγρα στο χειλος της ταπας και μετα γυρε το αριστερα.Θα ακουσεις ενα κλουγκ-κλουγκ:lol: Κλεισε ταπα και εισαι οκ...

kawazoyras
19/04/2010, 23:03
φίλε μου για να γίνει εξαέρωση δεν πρέπει να είναι η τάπα του ψυγείου ανοιχτή, έχει ένα εξαεριστηράκι το ξεβιδώνεις λιγο μ ένα 10ράκι κλειδί η 8άρι να φύγει ο αέρας κ μόλις αρχίζει να βγαίνει νερό χωρίς φυσαλίδες το σφίγγεις. προφανώς δεν έχει πλήρης νερό το κύκλωμα....

camen
19/04/2010, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από kawazoyras
φίλε μου για να γίνει εξαέρωση δεν πρέπει να είναι η τάπα του ψυγείου ανοιχτή, έχει ένα εξαεριστηράκι το ξεβιδώνεις λιγο μ ένα 10ράκι κλειδί η 8άρι να φύγει ο αέρας κ μόλις αρχίζει να βγαίνει νερό χωρίς φυσαλίδες το σφίγγεις. προφανώς δεν έχει πλήρης νερό το κύκλωμα....

Κ αυτο το εξαεριστηρακι που ειναι παρακαλω...:confused: :rolleyes:

nikolas1709
20/04/2010, 02:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Κ αυτο το εξαεριστηρακι που ειναι παρακαλω...:confused: :rolleyes:


ρε camen εισαι απιστευτη παραπληροφορηση φουσκεσ θερμοστατεσ το κανεισ δεξια το κανεισ αριστερα γκλουκ και γκλουκ ασε να πει και κανενασ που ξερει γιατι στο τελοσ θα που οτι τα ktm χαλανε απο μονα τουσ και οχι απο τα γιατροσοφια του κα8ενοσ
:beer: :beer: :beer: :beer:

camen
20/04/2010, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolas1709
ρε camen εισαι απιστευτη παραπληροφορηση φουσκεσ θερμοστατεσ το κανεισ δεξια το κανεισ αριστερα γκλουκ και γκλουκ ασε να πει και κανενασ που ξερει γιατι στο τελοσ θα που οτι τα ktm χαλανε απο μονα τουσ και οχι απο τα γιατροσοφια του κα8ενοσ
:beer: :beer: :beer: :beer:

Λοιπον,για να μην νομιζεις πως λεω οτι θελω οριστε τι εχει γραψει ανθρωπος που πιστευω κατι ξερει.:rolleyes: Δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου...Μιλαμε για συμπληρωση υγρων,ΟΧΙ πληρη αλλαγη...



κάλυψε τις ψύκτρες που φαίνονται στο βάθος όπως κοιτάς στο στόμιο γαι 1.5 cm ,

γύρε την μοτο δεξια (τοσο όσο να το κρατας με δυσκολία και να μην χυθει παραφλου απο το ξεταπωτο ψυγειο)

γύρε την μοτο αριστερα,

ξαναφέρετη ορθια. (ετσι εκανες εξαερωση).

ανοιξε την ταπα, βεβαιωσου οτι οι ψυκτρες ειναι καλυμμενες κατα 1.5 ποντο , ταπωσε και εισαι ετοιμος.



Και το LC4 δεν εχει "εξαεριστηρακι" νομιζω...:look:
Τουλαχιστον,στα απειρα ποστ που εχω διαβασει για το μηχανακι σε ελληνικα/ξενα φορουμ δεν εχω βρει κατι τετοιο.... :wave2:

kawazoyras
20/04/2010, 14:30
αν δεν έχει εξαεριστηράκι, λίγο δύσκολο, τότε κάνει μόνο του εξαέρωση πιστεύω στο παγουράκι που συμπληρώνεις νερό, αν δεν έχει κ παγουράκι αναπλήρωσης τότε χμ δύσκολο μηχανάκι έχεις :a02:


αν πάλι κάνει εξαέρωση από τη τάπα, βγάλε τη τάπα γέμισε το κύκλωμα με παραφλού βάλε μπρός το κινητήρα να δουλέυει, βάλε ένα μπουκάλι πλαστικό με κομένο το πάτο ανάποδα να εφαρμόζει το στόμιο του μπουκαλιού όσο γίνεται καλύτερα στεγανά στη τάπα.συμπλήρωσε ακόμα λιγο νερό η παραφλού ώστε να βλέπεις τη στάθμη 1-2 cm (εκατοστά) πάνω απ τη τάπα, όταν ζεσταθεί θα αρχίζει να βγάζει φυσαλίδες, αν το τραβάει κ αδειάζει εννοείτε ότι συμπληρώνεις, όταν σταματήσει να βγάζει φυσαλίδες έχει γεμίσει κ είσαι έτοιμος φυσικά θά ανεβάσει θερμοκρασία κ θα δουλέψει το βεντιλατέρ, άν όχι ε τότε πάς γιά άλλα. πάντως τό κύκλωμα θά είναι ΠΛΗΡΗΣ.....

Υσ: το στόμιο απ το μπουκάλι να μπεί μέσα στο στόμιο της τάπας.....:wave2: :wave2:

camen
20/04/2010, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από kawazoyras
αν δεν έχει κ παγουράκι αναπλήρωσης



Δεν εχει....:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Το κολπακι με το μπουκαλι ακουγεται ενδιαφερον παντως....:beer: :beer: :beer:

orion
20/04/2010, 15:39
Το βεντιλατερ δουλευει αμα βραχυκικλωσω τα καλωδια, εγω ομως θελω να ανοιγει κανονικα απο τη "φουσκα" κι οχι να παλευω με διακοπτακια.

camen
20/04/2010, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από orion
Το βεντιλατερ δουλευει αμα βραχυκικλωσω τα καλωδια, εγω ομως θελω να ανοιγει κανονικα απο τη "φουσκα" κι οχι να παλευω με διακοπτακια.

Μωρε ξερουμε τι θες...:winka: Απλα τωρα ξερουμε οτι δεν εχει προβλημα το βεντιλατερ...:winka:
Λοιπον,πρεπει να ξανατσεκαρεις την "φουσκα".Ξαναλλαξε την...:mad:

Να σου πω,τσεκαρε και τα καλωδιακια που φευγουν απο αυτην(2ειναι,ενα καφε και ενα αλλο που δεν θυμαμαι...) μπας και ζοριστηκε κανενα και κοπηκε...:rolleyes:

Κ κατι αλλο,εχεις βεβαιωθει στις ποσες μπαρες πρεπει να ανοιγει το βεντιλατερ?!Νομιζω στις 5 αλλα δεν ειμαι σιγουρος:blush: Μπας και η "φουσκα" που πηρες δεν ανοιγει στους ιδιους βαθμους με την μαμα?!Υπαρχουν διαφορετικες που ανοιγουν σε αλλους βαθμους...

OldMan
21/04/2010, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Μπας και η "φουσκα" που πηρες δεν ανοιγει στους ιδιους βαθμους με την μαμα?!Υπαρχουν διαφορετικες που ανοιγουν σε αλλους βαθμους...
Επειδή το κάναμε παιδικό πάρτυ με τις "φούσκες", αποφασίστε κατ'αρχήν αν η φούσκα σας λειτουργεί με θερμοκρασία ή πίεση...

Αν ισχύει το δεύτερο (σε μένα προσωπικά συμβαίνει κάθε φορά που αργώ να πάω για κατούρημα..), αποφασίστε αν η τάπα του ψυγείου είναι Ο.Κ. (δεν "ανεβάζουν" την ίδια πίεση όλες οι τάπες...) και αν η συνεργασία φούσκας - τάπας είναι στα πλαίσια της μεταξύ τους σύμβασης λειτουργίας ...

Αν ισχύει το πρώτο, μάλλον δεν τίθεται θέμα γιατί όλες οι φούσκες (πλην ειδικών κατασκευών) ενεργοποιούνται στους 108 βC ...

camen
21/04/2010, 12:32
Η ταπα ψυγειου του LC4 πρεπει να ανοιγει στα 1.4bar ή 20.3psi παντως.
Το γραφει πανω στην ταπα.Ο κωδικος της για να την παρεις ειναι : 5803-5016-000
Και κοστιζει 12Ε.

Απο φουσκες νΤεν ξερω καρτΝια μου:blush:

:wave2: