PDA

View Full Version : Να σας πω τι χρήση θα κάνω να μου πείτε τι μηχανή να πάρω?



rider6182
19/04/2010, 01:48
Δεν θα σας κρύψω ότι για βδομάδες τώρα ''μελετάω'' αυτά που γράφετε και μόνο έτσι άρχισα να ρωτάω τον εαυτό μου για τι χρήση θέλω τη μηχανή που πρόκειται να αγοράσω...

Αυτό που θέλω πρώτα πρώτα είναι να έχω το κεφάλι μου ήσυχο από μεριά βλαβών γι' αυτό καταλήγω στο καινούριο. Αλλά ακόμα και καινούριο, αν ξέρετε κάτι για προβλήματα ήδη γνωστά πείτε μου. Είμαι όπως καταλαβαίνετε λίγο άσχετος. Πριν σας διαβάσω δεν ήξερα την στρομ πχ...

Κάτι άλλο πολύ ενδιαφέρον για μένα είναι η κατανάλωση...

Η χρήση τώρα που τη θέλω. Το συνηθισμένο μου θα είναι κίνηση μέσα στην πόλη. Αλλά βγαίνω και έξω. Τα ταξιδάκια θα είναι σε εθνική και επαρχιακούς με αρκετές στροφές και τα τελευταία χιλιόμετρα πριν τις παραλίες :sun: (από 500 μέτρα μέχρι 10 χιλιόμετρα), σε μέτριο χωματόδρωμο όπου πηγαίνω σιγά γιατί στο παρελθόν με την κλε είχα πτώσεις σε χωμτόδρωμους, από ριπές αέρα στα ασερούσια όρη και την ασχετίλα μου. :lol: Δεν αποκλείω βέβαια ταξίδια εκτός νησιού Αθήνα Θεσσαλονίκη Πελοπόνησο...

Αν και η συνηθισμένη χρήση θα είναι στην πόλη όταν βγαίνω στην εθνική θέλω να αισθάνομαι ασφάλεια με τα ''έως 150'' που πηγαίνω.

Το τελευταίο μηχανάκι που είχα είναι ένα κλε 500 που το έχω χαλασμένο να σκουριάζει εξω από το σπίτι και δεν το φτιάχνω γιατί βαρέθηκα τις ζημιές του. Γι αυτό σας είπα στην αρχή ότι το πρώτο που θέλω είναι ΟΧΙ ΖΗΜΙΕΣ :D

Είδα στο σαιτ ότι σε πόλη και επαρχιακούς, το στρομ είναι δυσκίνητο ανάλογα με το τρανσάλπ. Πόσο δυσκίνητο είναι για την πόλη ή για τους επαρχιακούς της Κρήτης (γεμάτους στροφές) ?

Το τρανσάλπ με προβληματίζει με τις 5 του ταχύτητες, την μεγάλη κατανάλωση μετά τα 120 και τον αέρα.

Σύμφωνα με αυτά που σας είπα είναι σωστό να πάρω ον οφ?

Ποια είναι η γνώμη σας για τα μηχανάκια που σας λέω ανάλογα με την χρήση που κάνω?

Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια

Sephiroth5
19/04/2010, 02:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από rider6182
Δεν θα σας κρύψω ότι για βδομάδες τώρα ''μελετάω'' αυτά που γράφετε και μόνο έτσι άρχισα να ρωτάω τον εαυτό μου για τι χρήση θέλω τη μηχανή που πρόκειται να αγοράσω...

Αυτό που θέλω πρώτα πρώτα είναι να έχω το κεφάλι μου ήσυχο από μεριά βλαβών γι' αυτό καταλήγω στο καινούριο. Αλλά ακόμα και καινούριο, αν ξέρετε κάτι για προβλήματα ήδη γνωστά πείτε μου. Είμαι όπως καταλαβαίνετε λίγο άσχετος. Πριν σας διαβάσω δεν ήξερα την στρομ πχ...

Κάτι άλλο πολύ ενδιαφέρον για μένα είναι η κατανάλωση...

Η χρήση τώρα που τη θέλω. Το συνηθισμένο μου θα είναι κίνηση μέσα στην πόλη. Αλλά βγαίνω και έξω. Τα ταξιδάκια θα είναι σε εθνική και επαρχιακούς με αρκετές στροφές και τα τελευταία χιλιόμετρα πριν τις παραλίες :sun: (από 500 μέτρα μέχρι 10 χιλιόμετρα), σε μέτριο χωματόδρωμο όπου πηγαίνω σιγά γιατί στο παρελθόν με την κλε είχα πτώσεις σε χωμτόδρωμους, από ριπές αέρα στα ασερούσια όρη και την ασχετίλα μου. :lol: Δεν αποκλείω βέβαια ταξίδια εκτός νησιού Αθήνα Θεσσαλονίκη Πελοπόνησο...

Αν και η συνηθισμένη χρήση θα είναι στην πόλη όταν βγαίνω στην εθνική θέλω να αισθάνομαι ασφάλεια με τα ''έως 150'' που πηγαίνω.

Το τελευταίο μηχανάκι που είχα είναι ένα κλε 500 που το έχω χαλασμένο να σκουριάζει εξω από το σπίτι και δεν το φτιάχνω γιατί βαρέθηκα τις ζημιές του. Γι αυτό σας είπα στην αρχή ότι το πρώτο που θέλω είναι ΟΧΙ ΖΗΜΙΕΣ :D

Είδα στο σαιτ ότι σε πόλη και επαρχιακούς, το στρομ είναι δυσκίνητο ανάλογα με το τρανσάλπ. Πόσο δυσκίνητο είναι για την πόλη ή για τους επαρχιακούς της Κρήτης (γεμάτους στροφές) ?

Το τρανσάλπ με προβληματίζει με τις 5 του ταχύτητες, την μεγάλη κατανάλωση μετά τα 120 και τον αέρα.

Σύμφωνα με αυτά που σας είπα είναι σωστό να πάρω ον οφ?

Ποια είναι η γνώμη σας για τα μηχανάκια που σας λέω ανάλογα με την χρήση που κάνω?

Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια



καποιος εχει αύπνιες...

Sephiroth5
19/04/2010, 02:22
Το τρανσαλπ παει κ ασφαλτο κ χωμα, καταναλωση οντως μεγαλη για την ιπποδυναμη του αλλα σε εμενα δεν ειχε παθει τπτ κ ηταν σχετικα ευκολοδηγητο.
Το οτι εχει 5 ταχυτητες δεν καταλαβαινω γιατι σε πειραζει κ με τον αερα δεν εχει προβλημα.
Σιγουρα ον οφ χρειαζεσαι αν θα το βαζεις κ σε χωμα κ εγω θα σου ελεγα το V-storm 650
γιατι εκτος απο το χωμα ειναι σε ολα τα αλλα καλυτερο απο το τρανσαλπ.

Εκτος αν ρεει το χρημα κ κινηθεις σε BMW καταστασεις που ειναι ακομα καλυτερα.
Ορεξη που εχω βραδιατικα να γραφω...

ziggΥ
19/04/2010, 02:54
Χμμμ.. μικρή εμπειρία έχω.. είναι και αργά.. έχω και λίγο τα νεύρα μου..
αλλα όσο μπορώ θα βοηθήσω.. :smokin:

Απ'αυτά που είπες θα έλεγα οτί πολύ καλά κάνεις και θές ον-οφφ, σίγουρα είναι η μόνη κατηγορία για τοσες χρήσεις..

Απο την λιγοστή εμπειρία μου λοιπόν θα σου πω: σ'αυτήν την κατηγορία έχω οδηγήσει στρώμα, έχω οδηγήσει το τρανσάλπι (του 09) και έχω οδηγήσει και τον πήγασο (απρίλια) (όχι δεν είμαι 20χρονος ψυχανώμαλος, απλά ο πατέρας μου αλλάζει μηχανάκια καθε τρεις και λίγο)
Βέβαια εκτός απ'τον πήγασο τα άλλα δεν τα έχω οδηγήσει σε κίνηση.
Το στρώμα θέλει κουράγιο για να το οδηγήσεις και να το συνηθήσεις νομίζω (βέβαια αυτό ισχύει για εμένα που είμαι και 54 κιλά άνθρωπος :blush: ) αλλά απο όσα έχω ακούσει από αρκετούς είναι πολύ καλό και για ταξίδια και άνετο (όσο κι αν δεν του φαίνετε) μέσα στην πόλη. Το τρανσάλπι μου άρεσε υπερβολικά πολύ (Μόνο το συγκεκριμένο μοντέλο όμως) και ο πήγασος εξίσου καλός αλλα μεταξύ των δύο ψηφίζω τρανσαλπ.
Οπότε απ' αυτές τις φοβερές εμπειρίες θα σου πρότεινα το στρώμα (σε κόκκινο κιόλας :lol: )

Και για να σοβαρεύτώ και λίγο.. οδήγησε και τα δύο και όποιο σου αρέσει.
ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΚΑΛΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ αν δεν έχεις ήδη. ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΜΗΧΑΝΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΣΟΥ ΛΕΝΕ.
ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ :beer: :beer:


































Αυτά απο μένα, πάω να κοιμηθώ.. Το πρωί θα απαντήσουν κι οι ποιο έμπειροι του forum (δεν το λέω ειρωνικά, ε? μην παρεξηγηθεί κανείς) :smokin:
Καληνύτες :wave2:

noe13
19/04/2010, 04:32
Με αυτα τα κριτηρια δες bmw 650-800 ,versys,tenere-xt660(ayta me επιφυλαξη γιατι ειναι 1κυλινδρα)καποιο θα σε καλυψει!To v-strom τιμιο αλλα λιγο δυσκοιλιο!

LiakosVstrom
19/04/2010, 09:03
CBF 600? (http://www.jimmyb.org.uk/Bikes/Pictures/CBF600%20Side_1.JPG) :beer:

το στρομ θα σου φανεί αρκετά βαρύ και μέχρι να το μάθεις θα την έχεις φάει τη σούπα σου το πιθανότερο...και η σουτζούκι πονάει σε κάτι τέτοια.... :winka:

περί κίνησης: μπορεί να είναι λίγο δυσκίνητο αν δεν το ξέρεις. κατά τ' άλλα είναι πανεύκολο μηχανάκι. χρειάζεται μια Α σωματική διάπλαση δυστυχώς ώστε να μπορέσεις να κάνεις κάποια περάσματα αφού σίγουρα θα χρειαστεί κάποια στιγμή να πλαγιάσεις το μηχανάκι ώστε να αποφύγεις καθρέφτες κλπ. δεν έχει και τα καλύτερα φρένα αλλά είναι τίμιο. η κατανάλωση εξαρτάται από το πως το πας το γαϊδούρ' και έχει μεγάλο ντεπόζιτο το οποίο είναι και πολύ βολικό.

περί ταξιδιού: Α-ΝΕ-ΤΟ. στις ταχύτητες που θες όσο και να το έχεις φορτώσει πάει άνετα. και... στρίβει πολύ καλά (σε σχέση με κάτι βαρκαντέρο και τουδουμου)!

περί χώματος: αν δεν είναι κανένας βατός χωματόδρομος χωρίς πολλές πέτρες και λακούβες... ξέχνα το.


:wave2:

SVX
19/04/2010, 09:37
:wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από rider6182


Κάτι άλλο πολύ ενδιαφέρον για μένα είναι η κατανάλωση...

είναι κίνηση μέσα στην πόλη. Αλλά βγαίνω και έξω. Τα ταξιδάκια θα είναι σε εθνική και επαρχιακούς με αρκετές στροφές και τα τελευταία χιλιόμετρα πριν τις παραλίες :sun: (από 500 μέτρα μέχρι 10 χιλιόμετρα),

σε μέτριο χωματόδρωμο όπου πηγαίνω σιγά


όταν βγαίνω στην εθνική θέλω να αισθάνομαι ασφάλεια με τα ''έως 150'' που πηγαίνω.


ΟΧΙ ΖΗΜΙΕΣ :D


Το τρανσάλπ με προβληματίζει με τις 5 του ταχύτητες, την μεγάλη κατανάλωση μετά τα 120 και τον αέρα.




195844

Africaptan
19/04/2010, 09:52
Αδερφε, τραβα δωσε 2500 χιλιαρικα να παρεις μια Africana, και να σου μεινουν και φραγκα για εξοπλισμο, αξεσουαρ κτλ, και να μη χρειαστει ν ασχοληθεις ποτε σου με συνεργεια κτλ. Δυσκολια πολης; οκ, δεν ειναι transalp, αλλα δυο φιλαρακια που την εχουν (με υψος 1,65) μια χαρα την καταφερνουν. Καταναλωση; οκ, δεν ειναι bmw, αλλα οταν ξερεις οτι δεν αφηνεις φραγκα στα συνεργεια, σου ερχεται φθηνοτερα. Στο φιναλε σιγα την καταναλωση. 5,5 λιτρα χαλαρα, 7 λιτρα σπασμενος. Προστασια; οκ, δεν ειναι paneuropean, αλλα στα 150 που λες, ισα που θα νοιωθεις τον αερα (φυσικα εχει να κανει η ζελατινα σου, το υψος σου, κτλ). Φορτωμα για ταξιδι; οκ, εδω πρεπει να μας υποκλιθουν ολα τ αλλα... Α, και δεν μπορεις να φανταστεις πως στριβει κι ας μην του φαινεται... Κι επειδη οπως βλεπεις εισαι συμπατριωτης και ξερω για τι πραμα μιλας, σε διαβεβαιωνω οτι δεν θα σε ζορισει πουθενα. Φυσικα αμα δεν το γουσταρεις το μηχανακι, ολα αυτα πανε στον καδο των αχρηστων και πολυ καλα θα το κανεις. Αμα το γουσταρεις ομως, ειναι οτι καλυτερο. Αν σ ενδιαφερει και θελεις prive πληροφοριες, εδω ειμαι. Καλες αγορες ετσι κι αλλιως.

yannis24
19/04/2010, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Africaptan
Αδερφε, τραβα δωσε 2500 χιλιαρικα να παρεις μια Africana, και να σου μεινουν και φραγκα για εξοπλισμο, αξεσουαρ κτλ, και να μη χρειαστει ν ασχοληθεις ποτε σου με συνεργεια κτλ. Δυσκολια πολης; οκ, δεν ειναι transalp, αλλα δυο φιλαρακια που την εχουν (με υψος 1,65) μια χαρα την καταφερνουν. Καταναλωση; οκ, δεν ειναι bmw, αλλα οταν ξερεις οτι δεν αφηνεις φραγκα στα συνεργεια, σου ερχεται φθηνοτερα. Στο φιναλε σιγα την καταναλωση. 5,5 λιτρα χαλαρα, 7 λιτρα σπασμενος. Προστασια; οκ, δεν ειναι paneuropean, αλλα στα 150 που λες, ισα που θα νοιωθεις τον αερα (φυσικα εχει να κανει η ζελατινα σου, το υψος σου, κτλ). Φορτωμα για ταξιδι; οκ, εδω πρεπει να μας υποκλιθουν ολα τ αλλα... Α, και δεν μπορεις να φανταστεις πως στριβει κι ας μην του φαινεται... Κι επειδη οπως βλεπεις εισαι συμπατριωτης και ξερω για τι πραμα μιλας, σε διαβεβαιωνω οτι δεν θα σε ζορισει πουθενα. Φυσικα αμα δεν το γουσταρεις το μηχανακι, ολα αυτα πανε στον καδο των αχρηστων και πολυ καλα θα το κανεις. Αμα το γουσταρεις ομως, ειναι οτι καλυτερο. Αν σ ενδιαφερει και θελεις prive πληροφοριες, εδω ειμαι. Καλες αγορες ετσι κι αλλιως.

+10000000000000000000000000000000000 :beer: :beer:

rider6182
19/04/2010, 13:57
Φίλε Sephiroth5 μάλλον δεν ήμουν ο μόνος που είχα αυπνίες χθες.... Για μηχανάκια έψαχνα στο νετ και δεν κατάλαβα πως πήγε 4,00.

Εκτός από το χρήμα που σίγουρα δεν ρέει δεν γουστάρω να δίνω τα λεφτά μου σε λαό που δεν με γουστάρει σαν έλληνα. Γι αυτό όχι μπέμπα.

Επήσης όχι βέρσις ή άλλο καβασάκι λόγω κακού σέρβις στην πόλη μου

Οι 5 ταχύτητες της ΤΑ ακούω (δεν ξέρω) ότι η έλληψη 6ης ανεβάζει πολύ τις στροφές στην εθνική γι αυτό και η κατανάλωση.

Φίλε lettas με προβληματίζει για την πόλη μην πάρω κανένα καράβι σαν το φορντ μοντέο που παλεύω :confused: . Γι αυτό την ψάχνω ακόμα + ότι με το κλε που είχα πριν, το στρομ μου φαίνεται μεγάλο, όχι πως αυτό δεν συνηθίζεται...Για πήγασο ποιον εννοείς; Τον στράντα; βγαίνει με αβσ;

Φίλε Νοε13 το tenere-xt660 φαίνεται δεν έχει abs και δεν με εντυπωσιάζει το ότι είναι μονοκίλυνδρο

Φίλε LiakosVstrom αυτό είναι που φοβάμαι στο στρομ. Η πόλη (και οι επαρχιακοί). Πρόβλημα μικρού σωματικού βάρους δεν έχω :rotflmao: (1,80 και 95 κιλά) αλλά με προβληματίζει πόσο δύσκολο είναι στην πόλη και πόση μεγάλη διαφορά θα έχει απο το κλε που έχω συνηθίσει και μου φαίνεται ευκίνητο. Είναι κανένας που έχει οδηγήσει κλε και στρομ για να τα συγκρίνει στην πόλη και επαρχιακούς; Πολλά ζητάω ε; :beer: Για χωματόδρομους αν πάω με λίγα χιλιόμετρα (όαα με παίρνει) ελπίζω ότι δεν θα έχω πρόβλημα.


Φίλε Africaptan η africa twin μ' αρέσει εμφανισιακά μάλλον λόγω παρόμοιου στυλ μ' αυτό που είχα πριν. Έχει σταματίσει η παραγωγή ε;(συγγνώμη για την ασχετοσύνη). Θα προτιμούσα πάντως κάποιο καινούριο και με abs. Σίγουρα είναι τόσο καλα τα πράγματα με ζημιές βλάβες; Αν πετύχω μεταχειρισμένο με κακή χρήση από τον προκάτοχο ή που το έχει παραζορίσει δεν θα έχω πρόβλημα;

Παιδιά απ' ότι καταλαβαίνω μάλλον κλείνω προς στρομ λόγω abs, καλύτερου κινητήρα, ικανοποιητικής κίινησης στην εθνική, αλλά την ψάχνω ακόμα για κάτι που θα είναι καλό στα προηγούμενα και θα είναι καλύτερο σε πόλη επαρχιακούς. Αν δεν βρω κάτι τέτοιο, που δύσκολο μου φαίνεται θα πάω για στρομ. Σας περιμέεεεεεεεεεεεεεενω όμως δεν βιάζομαι :D

Σας ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα γνώμες σας :beer:

Θα συνεχίσω το ψάξιμο λαμβάνοντας υπ' όψιν αυτά που μου είπατε. Αν έχετε κάποια άλλη πρόταση είμαι όλος αυτιά

:wave2:

ziggΥ
19/04/2010, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από rider6182
Για πήγασο ποιον εννοείς; Τον στράντα; βγαίνει με αβσ;
αυτό (http://www.davebarkshire.com/Content/images/products/bikes/2008/aprilia/adventure/2008-aprilia-adventure-pegaso-650-factory-inside-03.jpg). aprilia pegaso (μοντ.09) Νομίζω βγαίνει και με αμπς. Μη σε παρασύρει η χώρα προέλευσης :a13: όχι, σοβαρά, είναι πολύ αξιόπιστη μηχανή και πολύ πολύ ευκολοδήγητη, και με πολύ καλή συμπεριφορά σε κίνηση.
Αλλά βάλε άλλη μία παράμετρο, αυτό και το τρανσαλπι έχουν τελική γύρω στα 165-170. το στρώμα πάει και λίγο παραπάνω, μικρή διαφορά αλλά σημαντική για μεγάλο ταξίδι.
:wave2:

rider6182
19/04/2010, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από lettas
αυτό (http://www.davebarkshire.com/Content/images/products/bikes/2008/aprilia/adventure/2008-aprilia-adventure-pegaso-650-factory-inside-03.jpg). aprilia pegaso (μοντ.09) Νομίζω βγαίνει και με αμπς. Μη σε παρασύρει η χώρα προέλευσης :a13: όχι, σοβαρά, είναι πολύ αξιόπιστη μηχανή και πολύ πολύ ευκολοδήγητη, και με πολύ καλή συμπεριφορά σε κίνηση.
Αλλά βάλε άλλη μία παράμετρο, αυτό και το τρανσαλπι έχουν τελική γύρω στα 165-170. το στρώμα πάει και λίγο παραπάνω, μικρή διαφορά αλλά σημαντική για μεγάλο ταξίδι.
:wave2:

Να σου πω, τα παραπάνω από 150 τα βλέπω με κυάλι :smilea: . Αρκεί μέχρι εκεί να με πάει καλά. Εσύ το έχεις οδηγήσει; Από εμφάνηση λέει πάντως. Δεν βλέπω αμπς βλέπω μονοκίλυνδρο όμως. Θα πάω στο μαγαζί να το δω από κοντά, να γνωριστούμε, να δούμε αν υπάρξει αμοιβαία έλξη.... :smilea:
Ευχαριστώ για τη βοήθεια φίλε Λετα

rider6182
19/04/2010, 17:39
Ρε παιδιά να μας πει κάποιος ποια είναι τα υπέρ και τα κατά σε μονοκίλυνδρα και δικύλινδρα;:winka:

nio1981
19/04/2010, 18:32
egw tha sou pw thn gnwmh mou apo to v-strom pou exw.den kaiei,den zhtaei,aneto,isws oxi to pio grhgoro alla arketa dunato me 150 nomizeis oti mporei na se phgainei mia evdomada astamathta,strivei mia xara,exei ogko alla einai polu efkolo sthn odhghsh,xamhles strofes se antithesh me to 1000 pou shmainei oti sthn polh tha eisai ok.swmatotoipo exoume sxedon ton idio.egw eimai ligo pio psilos kai thn koumantarw mia xara.sinithizetai polu efkola kai grhgora.

afta....kalh epilogh kai kales voltes me prosoxh

:wave2: :wave2:

daz
19/04/2010, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από rider6182
Ρε παιδιά να μας πει κάποιος ποια είναι τα υπέρ και τα κατά σε μονοκίλυνδρα και δικύλινδρα;:winka:

Στο δικύλινδρο ανοίγεις το γκάζι από 1500 στροφές το μονοκύλινδρο εκεί σκορτσάρει, κοπανάει πρωτεύουσα και δευτερεύουσα μετάδοση γιατί δεν έχει το δεύτερο πιστόνι να εξουδετερώσει τις σφυριές του ενός. Το δικύλινδρο δουλεύει σε περισσότερες στροφές, το μονοκύλινδρο τελειώνει πιο νωρίς. Με λίγα λόγια έχει μικρότερο εκμεταλλεύσιμο εύρος στροφών. Βγάζει λιγότερους ίππους. Έχει πιο φθηνή συντήρηση, είναι πιο ελαφρύ, έχει κραδασμούς.
Αρνητικά τώρα δεν μου έρχονται για να σου πω.

Αν δεν οδηγήσεις δεν καταλαβαίνεις τι εστί 50 μονοκύλινδρα αλογάκια.

rider6182
19/04/2010, 23:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Στο δικύλινδρο ανοίγεις το γκάζι από 1500 στροφές το μονοκύλινδρο εκεί σκορτσάρει, κοπανάει πρωτεύουσα και δευτερεύουσα μετάδοση γιατί δεν έχει το δεύτερο πιστόνι να εξουδετερώσει τις σφυριές του ενός. Το δικύλινδρο δουλεύει σε περισσότερες στροφές, το μονοκύλινδρο τελειώνει πιο νωρίς. Με λίγα λόγια έχει μικρότερο εκμεταλλεύσιμο εύρος στροφών. Βγάζει λιγότερους ίππους. Έχει πιο φθηνή συντήρηση, είναι πιο ελαφρύ, έχει κραδασμούς.
Αρνητικά τώρα δεν μου έρχονται για να σου πω.

Αν δεν οδηγήσεις δεν καταλαβαίνεις τι εστί 50 μονοκύλινδρα αλογάκια.

Κάτι καταλαβαίνω τώρα από αυτά που μου έκανε το κλε. Μόνο που στο κλε τα περισσότερα αλογάκια είχαν ψοφήσει και τα υπόλοιπα ήταν άρρωστα:rotflmao: .

thnx daz κατατοπιστικότατος

rider6182
20/04/2010, 01:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από nio1981
egw tha sou pw thn gnwmh mou apo to v-strom pou exw.den kaiei,den zhtaei,aneto,isws oxi to pio grhgoro alla arketa dunato me 150 nomizeis oti mporei na se phgainei mia evdomada astamathta,strivei mia xara,exei ogko alla einai polu efkolo sthn odhghsh,xamhles strofes se antithesh me to 1000 pou shmainei oti sthn polh tha eisai ok.swmatotoipo exoume sxedon ton idio.egw eimai ligo pio psilos kai thn koumantarw mia xara.sinithizetai polu efkola kai grhgora.

afta....kalh epilogh kai kales voltes me prosoxh

:wave2: :wave2:

Που είσαι ρε παιδάκι μου και σ' έψαχνα:wave2: ? Όχι δεν σε ξέρω αλλά είσαι κάτοχος στρομ..Θα μπορούσες να μου λύσεις τις απορίες που με προβληματίζουν και έχω αναφέρει παραπάνω;

Για την ακρίβεια θα ήθελα περισσότερες πληφοφορίες σ' αυτό που αναφέρεις ότι στρίβει μια χαρά. Στην πόλη ελίσεται καλά; Λένε ότι η ΤΑ είναι καλύτερη στην πόλη, δεν μου λέει όμως τίποτα αυτό γιατί σε άλλα μειονεκτεί. Το πρόβλημά μου είναι αν η στρομ στην πόλη μπορεί να ελλιχθεί εύκολα (ικανοποιητικά) ανάμεσα στα άλλα αυτοκίνητα και στα εμπόδια, να στρίβει δηλ. μέσα στην πόλη γρήγορα ή αργά και να αποφεύγει ικανοποιητικά τα εμπόδια

Το δεύτερο κακό που λένε είναι ότι στους στενούς επαρχιακούς με συνεχόμενες απότομες στροφές είναι δύσκολο να πλαγιάζεις από τη μία και αμέσως μετά από την άλλη. Άλλο όμως είναι λιγότερο καλή από τις άλλες και άλλο ότι είναι κακή σ' αυτό. Δεν είμαι και κανένας οδηγός αγώνων να πηγαίνω με χίλια, μια λογική χρήση θέλω καταλαβαίνεις τι θέλω να σου πω....

Θα ήταν πολύ χρησιμο να μου λύσεις αυτές τις δύο απορίες. Στα υπόλοιπα, ροπή δύναμη κλπ τα ξεκαθέρισες ήδη

Ευχαριστώ για την βοήθειά σου :beer:

glargkatzis
20/04/2010, 07:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από nio1981
egw tha sou pw thn gnwmh mou apo to v-strom pou exw.den kaiei,den zhtaei,aneto,isws oxi to pio grhgoro alla arketa dunato me 150 nomizeis oti mporei na se phgainei mia evdomada astamathta,strivei mia xara,exei ogko alla einai polu efkolo sthn odhghsh,xamhles strofes se antithesh me to 1000 pou shmainei oti sthn polh tha eisai ok.swmatotoipo exoume sxedon ton idio.egw eimai ligo pio psilos kai thn koumantarw mia xara.sinithizetai polu efkola kai grhgora.

afta....kalh epilogh kai kales voltes me prosoxh

:wave2: :wave2:

άλλη μια ψήφο για vstrom. δεν καίει , δεν χαλάει, ταξιδεύει μονός-διπλός άνετα, κάλυψη αερα τρελή, λίγο μεγάλο για πόλη αποκλειστικά (ποιά πόλη άραγε ?)

nickald
20/04/2010, 07:43
Απο αυτα που περιγραφεις κι εγω για το στρομ θα σου πω

Και στην πολη μην το φοβασε, δεν ειναι δα και νταλικα.

Στο χωμα δεν ξερω τις ικανοτητες του αλλα φανταζομαι οτι μια πατημενη χωματινη διαδρομη μπορει να την κανει χωρις να σκορπισει.

Εκτος απο το στρομ και το pegaso θα σε καλυψει με την επιφυλαξη του μονοκυλινδρου που ειναι κατιτις πιο κουραστικο στα ταξιδια

ggs
20/04/2010, 07:55
Δυστυχώς , το «πακέτο» που έχει το Βε-Στρομ ΔΕΝ το έχει κανένα άλλο μηχανάκι …
Είναι σκυλί , κάνει τα πάντα , είναι φτηνό….
Μέσα στην πόλη παπί ΔΕΝ είναι , αλλά δεν είναι και χειρότερο από τα υπόλοιπα On-Off της κατηγορίας του… συνήθια θέλει και λίγο προσοχή..
Αν δεν σε πειράζει να προσπαθείς να βρεις το δικό σου ανάμεσα σε χιλιάδες άλλα και αν σου αρέσει και οπτικά , τότε είναι μονόδρομος…
:wave2:

z.k.a.p.
20/04/2010, 07:58
ΛΕΝΕ ΟΤΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΦΑΝΤΑΣΤΗ ΤΟ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΕΠΑΝΩ ΤΗΣ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟΛΥΤΟ ΑΛΛΑ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΚΑΠΟΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΘΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.
ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΖΗΤΑΣ ΓΝΩΜΕΣ ΚΑΙ Ο ΛΑΟΣ ΛΕΕΙ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΚΟΥΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΚΑΝΕ. ΕΝΑ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ, ΑΣΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΗ ΥΠΕΡ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ. ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΩΡΙΜΑΖΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Η ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΨΑΧΝΕΣΑΙ. Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΜΗ. ΑΠΟΛΑΥΣΕΤΟ.......

gefr
20/04/2010, 08:00
Έχει κινητήρα ίδιο με το Yamaha Tenere και είναι πολύ όμορφο. Μικρότερο από το Strom και άρα πιό ευέλικτο στη πόλη, αλλά για δικάβαλο και φορτωμένο θα πέφτει μικρό.
Για την ιστορία, ο φίλος τελικά πήρε Strom.
Γειά χαρά.

rider6182
20/04/2010, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από glargkatzis
άλλη μια ψήφο για vstrom. δεν καίει , δεν χαλάει, ταξιδεύει μονός-διπλός άνετα, κάλυψη αερα τρελή, λίγο μεγάλο για πόλη αποκλειστικά (ποιά πόλη άραγε ?)


Η πόλη είναι Ηράκλειο Κρήτης. Πόλη με ένα κέντρο κόλαση. Αναγκάζεσαι να ελισσεσαι συνέχεια ανάμεσα σε μποτιλιαρισμένα αυτοκίνητα. Εκεί το φοβάμαι το στρομ και στους στενούς επαρχιακούς γεμάτους διαδοχικές στροφές στα ενδότερε της Κρήτης.

Εσύ έχεις στρομ; Αν έχεις και μπορείς να μου πεις ότι σ' αυτά κινειται ικανοποιητικά τότε το πιθανότερο είναι να καταλήξω σε στρομ.

Παιδιά περιτό να σας πω ότι βοηθάτε όλοι σας πολύ:beer:

rider6182
20/04/2010, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickald
Απο αυτα που περιγραφεις κι εγω για το στρομ θα σου πω

Και στην πολη μην το φοβασε, δεν ειναι δα και νταλικα.

Στο χωμα δεν ξερω τις ικανοτητες του αλλα φανταζομαι οτι μια πατημενη χωματινη διαδρομη μπορει να την κανει χωρις να σκορπισει.

Εκτος απο το στρομ και το pegaso θα σε καλυψει με την επιφυλαξη του μονοκυλινδρου που ειναι κατιτις πιο κουραστικο στα ταξιδια

Ούτε κι εγώ ξέρω τις ικανότητες της στρομ στο χώμα αλλά επειδή ξέρω τις δικές μου :rotflmao: δεν με απασχολεί γιατί έτσι κι αλλοιώς πηγαίνω σιγά εκεί.

Για το pegaso νομίζω ότι είναι μονοκίλυνδρο και χωρίς αμπς αλλά θα πάω σε μια δυο μέρες να το δω. Αν και από αυτά που μου λέτε μάλλον πάω για στρομ..

:beer:

rider6182
20/04/2010, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Δυστυχώς , το «πακέτο» που έχει το Βε-Στρομ ΔΕΝ το έχει κανένα άλλο μηχανάκι …
Είναι σκυλί , κάνει τα πάντα , είναι φτηνό….
Μέσα στην πόλη παπί ΔΕΝ είναι , αλλά δεν είναι και χειρότερο από τα υπόλοιπα On-Off της κατηγορίας του… συνήθια θέλει και λίγο προσοχή..
Αν δεν σε πειράζει να προσπαθείς να βρεις το δικό σου ανάμεσα σε χιλιάδες άλλα και αν σου αρέσει και οπτικά , τότε είναι μονόδρομος…
:wave2:

Όχι φίλε ggs δεν με πειράζει να το ψάχνω ανάμεσα σε πολλά ίδια, ίσα ίσα που μου δίνει μια σιγουριά αφού το αγοράζουν τόσοι.

Εσύ έχεις στρομ μάλλον ε; Αν έχεις αυτό που είπες ήθελα να ξέρω ότι στην πόλη δεν θα έχω πρόβλημα. Και ένα άλλο βέβαια για τους επαρχιακούς με διαδοχικές στροφές. Εκεί στρίβει;

:beer:

CIRUS
20/04/2010, 12:48
Μικρή κατανάλωση, παπί μέσα στην πόλη, άνετα τα 150 και παραπάνω με κάλυψη fairing, Γιαπωνέζικο, τετρακύλινδρο χωρίς γνωστές ζημιές και καινούργιο και όχι Kawasaki που είπες ότι δεν έχεις service καλό κοντά σου, φτηνό και all around (όχι on-off) ένα μου έρχεται στο μυαλό


YAMAHA XJ6 DIVERSION :D

αυτό έχω και εγώ και πάνω κάτω τα ίδια ήθελα και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος με την επιλογή μου. Κάντο ένα test ride να δεις αν σου κάνει :beer: :beer: :beer:

ψέματα είναι και το suzuki bandit

ggs
20/04/2010, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από rider6182
Εσύ έχεις στρομ μάλλον ε; :beer:

:nono: :lol: :beer:

rider6182
20/04/2010, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από z.k.a.p.
ΛΕΝΕ ΟΤΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΦΑΝΤΑΣΤΗ ΤΟ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΕΠΑΝΩ ΤΗΣ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟΛΥΤΟ ΑΛΛΑ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΚΑΠΟΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΘΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.
ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΖΗΤΑΣ ΓΝΩΜΕΣ ΚΑΙ Ο ΛΑΟΣ ΛΕΕΙ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΚΟΥΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΚΑΝΕ. ΕΝΑ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ, ΑΣΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΗ ΥΠΕΡ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ. ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΩΡΙΜΑΖΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Η ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΨΑΧΝΕΣΑΙ. Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΜΗ. ΑΠΟΛΑΥΣΕΤΟ.......

Αυτό που λες παραπάνω τουλάχιστον σε εμένα δεν ισχύει. Εγώ φαντάζομαι τον εαυτό μου σε μια μεγάλη τσόπερ αλλά δεν θα πάρω (αν και μ' αρέσει και το στυλ ο ήχος και η εμφάνιση) λόγω του ότι πληρώνεις περισσότερο για να πάρεις κάτι χειρότερο τεχνολογικά. Συμφωνώ, δεν βιάζομαι. Όταν δεν ξέρω κάτι ρωτάω, δεν ντρέπομαι. Θα σας ακούσω όλους θα τις δω και θα αποφασίσω τι θα κάνω.

:beer:

LiakosVstrom
20/04/2010, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από rider6182
στρίβει;


ευ-κο-λα.
το στήσιμό του είναι πολύ καλό και το μηχανάκι ακούει.
όμως έχει ψηλό κέντρο βάρους το οποίο το καθιστά κουραστικό σε πολύ γρήγορη οδήγηση..
αλλά εκεί δεν θες on-off... πάρε γυμνό αν είναι. μην τα θέλουμε και όλα δικά μας.

επίσης έχε υπόψη πως σε μερικά συγκριτικά τεστ με BMW F650 και Versys που έχω δει στο ιντερνετ το Strom έχει τις καλύτερες κριτικές πάνω σε αυτό το θέμα.

Κρήτη που είχα πάει το καλοκαίρι 2κάβαλος και γύρισα σχεδόν όλο το Ν. Χανίων δεν με κούρασε καθόλου. και στην Σπάρτη (αν ξέρεις κατά 'κει) πχ που έχει κάτι κωλοστροφές... ούτε εκεί με κουράζει.

κι αν δεν σε πείσαμε ακόμα... δες εδώ (http://www.youtube.com/watch?v=LpR233akzb8) να πεισθείς! :beer:


εδιτ: για κάνα tiger 1050 (http://www.raptorsandrockets.com/images/Triumph/07_Triumph_Tiger1050_SQ-031.jpg) το έχεις σκεφτεί;

daz
20/04/2010, 16:57
Ρε παιδιά ο άνθρωπος είπε πως το μηχανάκι είναι για χρήση πόλης και επαρχιακού δικτύου με πολλές στροφές και εσείς το καλύτερο που έχετε να του προτείνεται είναι το Varkadero της κατηγορίας? Δδλ επειδή είπε θα βγαίνει και εθνική και θα το παίρνει και εκτός νησιού που κ που ξαφνικά το vstrom έγινε το πιο κατάλληλο? Γιατί τα άλλα δεν ταξιδεύουν? Αν έλεγε πως το θέλει πιο πολύ για ταξίδια, εντός και εκτός Ελλάδας, αλλά θα το χρησιμοποιεί και στο νησί θα το καταλάβαινα. Να το συγκρίνουμε με το κοντινότερο σε αυτό που γνωρίζω εγώ να δούμε που υπερέχει και που οχι?

Ποιος είπε πως το stroma είναι οικονομικό? Αυτός που το είπε είχε δίκιο αλλά δυστυχώς δεν είναι πιο οικονομικό απ’ το Transalp. Έτσι για την ιστορία και τα δύο είναι έτη φωτός μακριά από το Versys.

Πιο δυνατό από το Transalp είναι αλλά όχι και πιο ελαστικό. Σε προσπέραση από 70-80 χλμ (πίσω από φορτηγό πχ) το Transalp θα ξεκολλήσει πιο εύκολα.

Στην εθνική το stroma είναι στο στοιχείο του. Μεγάλο, άνετο και με χώρους για βασιλιάδες. Αλλά μέχρι τα 140-150 το transalp δεν υστερεί σε κάτι ενώ από κει και πάνω ο πιο δυνατός κινητήρας και το διαφορετικό στήσιμο του VStrom του χαρίζει μεγαλύτερες μουαγιέν αλλά το παιδί είπε πως σπάνια θα φτάσει τα 150. Μέχρι τα 150 ούτε το Teneke δεν σε προβληματίζει. Σέλα και θέση οδήγησης στο Transalp δεν πρόκειται να σε προβληματίσουν. Τουλάχιστον εμένα μια χαρά με βόλεψε και είμαι 190. Μόνο που θα χρειαστείς μεγαλύτερη ζελατίνα. Καλά με όλα θα άλλαζες ζελατίνα.

Στο ορεινό στροφιλίκι η σύγκριση δεν υφίσταται. Μεγάλος όγκος, μεγάλο βάρος και παλιά σχεδίαση που το κάνει να δείχνει βαρύτερο μαζί με έναν κινητήρα που στις χαμηλές στροφές δεν έχει ούτε δύναμη ούτε ροπή. Ξέρεις για ποιο μιλάω.

Στην πόλη οποιαδήποτε σύγκριση θα ήταν απλά αστεία. Πάλι μεγάλος όγκος, βάρος, βαριά αίσθηση και ένας κινητήρας που θέλει αρκετές στροφές για να δουλέψει σωστά.

Φρένα και εδώ το Honda είναι καλύτερο. Ποτέ δεν είχαν πρόβλημα με τα φρένα τους τα Honda ενώ το Suzukaki έχει ένα θέμα εδώ. Όχι σε δύναμη αλλά.. έχουν περίεργη αίσθηση. Είναι σαν να φουσκώνεις τα λαστιχάκια των υγρών κάθε φορά που πατάς την μανέτα με 120χλμ. Ίσως να βελτιώνεται με σωληνάκια υψηλής. Abs και τα δύο πολύ καλά. Στο Transalp (του 2008 τουλάχιστον) δεν απενεργοποιείτε. Στο Stroma και στα Transalp του 09 δεν ξέρω.

Χώμα? Εντάξει δεν σε ενδιαφέρει αλλά και εδώ το Transalp είναι πολύ καλύτερο. Για την ακρίβεια είναι και πολύ καλύτερο απ’ ότι δείχνει. Ούτε εγώ το περίμενα. Αρνητικό το abs που δεν απενεργοποιείται. Το Stroma δεν το έχω οδηγήσει εκτός. (και ούτε θέλω)

Τι ξεχνάω? Α! μεταπώληση και τα δύο είναι σε πολύ καλό επίπεδο. Με το Stroma βέβαια μπορεί να δοκιμάσεις το κλειδί σου σε 2 – 3 μέχρι να βρεις το δικό σου αλλά αυτό σημαίνει πως θα το πουλήσεις εύκολα. Πρόκειται όμως για ένα μοντέλο που από τότε που βγήκε είναι ίδιο. Κάποια στιγμή θα αλλάξει (αργά ή γρήγορα) και τότε θα χάσεις. Ενώ το transalp είναι πιο φρέσκο.

Αξιοπιστία. Και τα δύο είναι μια χαρά.

Ποιότητα κατασκευής. Εμένα μου άρεσε περισσότερο το vstrom. H Honda μπορούσε και καλύτερα. Δεν έχει κάτι αλλά η γενική αίσθηση (δική μου) είναι πως το Vstrom είναι καλύτερο.

Καφετέρια. Καλά εδώ ότι και να βάλεις δίπλα από το transalp θα μου αρέσει περισσότερο. Δεν μου αρέσει καθόλου η μαλακία έτσι όπως την έκαναν γ@μώ τους στεδιαστές σας γ@μώ. Φυσικά το θέμα είναι υποκειμενικό. Να φανταστείς εγώ έχω το Teneke. Ξέρω, ξέρω θα πεις πως έχει κάνει μετωπική με τοίχο.

Τι άλλο μένει? Τιμή. Νομίζω το stroma είναι πιο φθηνό ε? Συντήρηση τα ίδια.

Έτσι για την ιστορία.. Το Versys είναι πιο φθηνό, έχει λιγότερο κόστος συντήρησης, πιο φθηνά ανταλακτικά, είναι πιο ελαφρύ (πολύ πιο ελαφρύ) και απ’ τα δύο, δεν καίει τίποτα, είναι εξίσου αξιόπιστο, ευχάριστο στο ταξίδι, έχει ελαστικό κινητήρα, πολύ πιο ευέλικτο και απ’ τα δύο (θεωρείται το super motard των on-off), έχει καλύτερες αναρτήσεις. Όμως δεν πάει χώμα, δεν έχει σχάρα καθόλου, χάνει σε μεταπώληση, το πουλάς πιο δύσκολα.

Γενικά θα σου έλεγα να επιλέξεις με βάση 1. Τι σου αρέσει περισσότερο. 2. Με ποια απ’ τα παραπάνω θες να συμβιβαστείς.

Πάντως κακός δεν το ψάχνεις λίγο παραπάνω με το cbf600.

daz
20/04/2010, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
ευ-κο-λα.


επίσης έχε υπόψη πως σε μερικά συγκριτικά τεστ με BMW F650 και Versys που έχω δει στο ιντερνετ το Strom έχει τις καλύτερες κριτικές πάνω σε αυτό το θέμα.



Ωχ.. :eek: Ποιός το έγραψε αυτό? Εσύ που το έχεις τον πιστεύεις? Μα με το Versys ρε παιδιά? Δλδ αν γράψουν ότι πάει καλύτερα στο χώμα απ' το Τενεκε?

daz
20/04/2010, 17:11
Versys και Transalp μέσα στην πόλη τα χαίρεσαι. Ακόμα και το Tenere. Με το Stroma πολεμάς. Πολεμάς με το βάρος, με τον όγκο και τον κινητήρα. Όσοι έχουν οδηγήσει Versys μέσα στην πόλη ξέρουν τι εννοώ.

Το Tenere είναι καλύτερο απ' το Pegaso ακόμα και στον κινητήρα (και ας είναι ο ίδιος).

edit: Έβαλαν οι Ιταλοί το χεράκι τους και τον έκαναν χειρότερο. Πως τα κατάφεραν?

z.k.a.p.
21/04/2010, 08:10
ΤΑ ON-OFF ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΠΑΝΤΟΥ. ΕΙΧΑ V-STROM ΑΠΟ ΤΟ 2005-2008 ΚΑΙ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΑ. ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΧΩΜΑΤΑΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΒΑΡΥ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟ ΧΑΡΗΚΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΟΛΙΣ ΒΡΗΚΑ ΒΡΟΧΗ ΤΑ ΒΡΗΚΑ ΣΚΟΥΡΑ ΜΕ ΤΑ ΦΡΕΝΑ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΣ ΕΝΑ ΤΟΠΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ. ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΝ-OFF. KAI ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΡΙΤΟΛΟΓΙΣΟΥΜΕ- Η ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΗΝ ΚΩΛΟΤΡΥΠΗΔΑ, Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΜΙΑ.
ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕΒΑΣΤΕΣ ΟΛΕΣ. ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ.

LiakosVstrom
21/04/2010, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Ωχ.. :eek: Ποιός το έγραψε αυτό? Εσύ που το έχεις τον πιστεύεις? Μα με το Versys ρε παιδιά? Δλδ αν γράψουν ότι πάει καλύτερα στο χώμα απ' το Τενεκε?

MCN (http://www.youtube.com/watch?v=dreoYlnlVQw) πχ.
στο δρόμο σε καγκουριές με άλλες μηχανές δεν θα σου πω γιατί εκεί παίζει ρόλο και ο οδηγός.

και καβαλόντας v-strom μπορεί να μην είμαι ευχαριστημένος από τα φρένα του και τη χωμάτινη συμπεριφορά του... αλλά στο στρίψιμο είμαι.

στην πόλη σίγουρα ένα πιο ελαφρύ μηχανάκι είναι καλύτερο και όπως είπα και στην αρχή... το στρομ θέλει έναν Α σωματότυπο.
χθες πχ έκανα μαλακία και πήγα να ξεκινήσω με 2α με στριμένο τιμόνι και ψιλοπλαγιασμένο το μηχανάκι... μου έσβησε αλλά το κράτησα με το πόδι. ένας πιο κοντός (1,84 εγώ), πιο αδύνατος (105 κιλά) ή πιο άπειρος... μπορεί να είχε πέσει

daz
21/04/2010, 15:23
Παιδιά όλα τα μηχανάκια πάνε παντού. Στρίβουν, φρενάρουν ταξιδεύουν. Απλά κάποια κάνουν καλύτερα ορισμένα απ' αυτά. Με κάθε μηχανάκι που παίρνεις είσαι αναγκασμένος να συμβιβαστείς με κάποια πράγματα. Όλοι επιλέγουμε με βάση το τι μας αρέσει και με τι θέλουμε να συμβιβαστούμε. Εγώ περιέγραψα τις εντυπώσεις μου απ' το κάθε μηχανάκι στο επίπεδο που γνώριζα το καθένα απ' αυτά. Το καλύτερο για κάποιον που προσπαθεί να επιλέξει και συλλέγει πληροφορίες και εντυπώσεις από κατόχους είναι μετά απ' αυτό να οδηγήσει τα 2 - 3 υποψήφια για αγορά για να μπορέσει να επιλέξει με το μικρότερο ρίσκο.

rider6182
21/04/2010, 17:48
Το ίδιο πιτεύω κι εγώ daz. Κάποτε είχα ένα τσοπεροειδές και αν με ρωτούσαν πως στρίβει θα έλεγα ''μια χαρά''. Δεν έλεγα ψέματα, το είχα συνηθίσει όπως ακριβώς ήταν και πήγαινα με τις ανάλογες ταχύτητες... Μετά όταν πήγα στο επόμενο είδα πόσο βαρύ και δύσκολο ήταν το προηγούμενο τιμόνι. Μέχρι τότε όμως είχα οργώσει την Κρήτη δικάβαλος παραφορτωμένος (σκηνές σλίπινγκ μπαγκ υποστρώματα κλπ) και χωρίς κράνος αμορισέρ και λάστιχα τότε, δεν με ενοχλούσε τίποτα στη μηχανή εκτός από τις βλάβες.

Αύριο με ένα φιλαράκι, παραστρατημένος μηχανόβιος κι αυτός :lol: θα πάμε από honda και yamaha, θα ψάξουμε μάλιστα που είναι και η aprilia να περάσουμε κι από εκεί αν και για μονοκίλυνδρο απ' ότι λέει και ο daz δεν λέει. Μόνο που αν μ' αρέσει η ΤΑ θα ανέβω ένα χιλιάρικο για αγορά και έξτρα από στρομ που τα δίνει τζάμπα. Οπότε βλέπω τον πειρασμό στις αγγελίες ΤΑ του 08 να έχουν πολύ χαμηλές τιμές σε Αθήνα και Σαλονίκη (5-6000 γεμάτα έξτρα). Να τα εμπιστευτώ ή να προτιμήσω καινούριο έστω και χωρίς έξτρα;

Φαντάζομαι ότι όποιο μηχανάκι και να πάρω θα το συνηθίσω, θα το μάθω, θα πηγαίνω με την ταχύτητα που πρέπει για να μην κινδυνεύω και θα μου αρέσει.

Ευχαριστώ τους φίλους daz, LiakosVstrom, z.k.a.p και όλους τους φίλους για τις γνώμες τους. Μετά τα μαγαζιά θα σας πω πως τα είδα :beer:

nik7119
21/04/2010, 18:14
φιλε rider6182 εχεις pm

ego_o_idios
21/04/2010, 18:27
file ama exis xrima pigene pare afto
kati tenere kati vstrom ke transalp ine skoupidia

ego_o_idios
21/04/2010, 18:28
sorry den mpike prin
http://triumphdaytona675.files.wordpress.com/2008/09/bmw-f800gs-2008.jpg

rider6182
21/04/2010, 21:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
file ama exis xrima pigene pare afto
kati tenere kati vstrom ke transalp ine skoupidia

Φίλε μου δεν υπάρχουν σκουπίδια. Κάνεις λάθος αν πιστεύεις ότι όλοι αυτοί που τα αγοράζουν κάθε χρόνο είναι χαζοί. Εγώ δεν θα σου το παίξω σχετικός γιατί δεν είμαι όμως άνθρωποι που τα έχουν κάνει τεστ ράιντ και τα τρία δεν το βγάζουν πρώτο. Σε αντίθεση με αυτό είναι σίγουρα το ακριβότερο 9000 με αμπς.

:beer:

LiakosVstrom
22/04/2010, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
file ama exis xrima pigene pare afto
kati tenere kati vstrom ke transalp ine skoupidia

μήπως να μας πας και καμιά βόλτα με τη φεράρι σου
μπας και γίνουμε άνθρωποι από ρακοσυλλέκτες....

rider6182
24/04/2010, 19:28
Καλησπέρα σε όλους

Χθες πήγα στις αντιπροσωπείες και είδα όλα τα μωρά

Από Υαμαχα και Απρίλια δεν βρήκα ενδιαφέρον (τα μεσαία ον οφ είναι μονοκίλυνδρα), για την βέρσυς και μπε εμ βε σας είπα παραπάνω γιατί όχι οπότε μένουν οι ΤΑ και οι στρομ

Είδα την τρανσάλπ. Όμορφο μηχανάκι αλλά η αντιπροσωπεία δεν έχει όλα τα χρώματα

Ξαναείδα την στρομ. Μόνο σε μαύρο. Πιο μηχανή. Είναι αυτό που τα πιτσιρίκια λένε ΜΗΧΑΝΑΡΑ :rotflmao:

Μετά από όλες αυτές τις πληροφορίες που μου δώσατε πιστεύω ότι όποια από τις δύο τελικά θα πάρω θα είμαι ευχαριστημένος.

Βέβαια η ΤΑ έρχεται λίγο πιο ακριβή έχει και λίγο ακριβότερη κατανάλλωση από την στρομ αλλά είναι αρκετά φτηνότερη στην συντήρηση στο συνεργείο. Δεν μπορώ να τα υπολογίσω μέχρι δεκάρας βέβαια, ούτε και θέλω γιατί τα δεδομένα μου λένε ότι καταλήγεις στα ίδια περίπου.

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια στην επιλογή μου

Για τους φίλους που υπερασπίζουν με πάθος την μηχανή τους έχω να πω ότι η μηχανή είναι το γούστο και του κεθενός και το γούστο δεν θέλει συζήτηση. Και ένα άλλο. Η μηχανή είναι μόνο το μέσον. Το μηχάνημα που δεν πρέπει να χαλάει. Τα ταξίδια τα κάνουμε εμείς.

Μόλις έρθει το πακέτο που περιμένω και κάνω την αγορά θα ανεβάσω φωτογραφία και θα σας πω εντυπώσεις αν και με τις μηχανές που οδηγούσα μέχρι τώρα η αλλαγή θα είναι σαν μοντέο - φεράρι :rotflmao:

Χαιρετώ όλους τους φίλους που βοήθησαν

Καλά μας ταξίδια

xtz tenere
07/05/2010, 10:01
φιλε μου θα ελεγα να παρεις tenere η μια afrika.Η 6 ταχυτητα εδωστην ελλαδα δεν χρησιμευει πουθενα εκτοςαν πας κανα ταξιδι και πας με 150 πραγμα λιγο δυσκολο για τουςδρομους μας και ολους τους ασχετους δολοφονους που κυκλοφορουν ελευθεροι.Ειχα vstrom 650 αλλα το εδωσα και πηρα tenere γιατι το λυπομουν το vstrom στο χωμα.To τενερε με παει παντου για την πλακα του.Τωρα οσον αφορα το transalp ειναι μια μηχ που την προτιμουν ανω των 40 και εκτος αυτου οταν βγαινεις εθνικη πινει βενζινη με το φαρδυ το καλαμακι....

stokos
07/05/2010, 11:58
file ama exeis xrima eisai se lathos forum. Allou einai oi aples.
Αν δεν είσαι από αυτούς που περπατάνε και τους τρέχουν απ' τα μπατζάκια, πάρε V-Strom.
Καλό και άγιο το ΤΑ αλλά εδώ και 2 χρόνια έχει χάσει το μόνο που το ξεχώριζε από τα άλλα. Τις 21'' μπροστά.
Πλέον, δεν βλέπω σε τι υπερτερεί του Suzuki. Ούτε καν στην μεταπώληση.

daz
07/05/2010, 12:37
Ότι και να πάρεις θέλουμε φωτό με την αρχοντιά σου επάνω να σου πούμε αν σου παει. χαχα
Περιμένουμε.