PDA

View Full Version : μεταβιβαση απο δωρεα-προς λογιστες και οχι μονο



konsttanttinos
20/04/2010, 09:22
Aς πουμε οτι θελω να κανω ενα δωρο στον αδερφο μου που ΔΕΝ κανει φορολογικη δηλωση.
Αγοραζω ενα μηχανακι και θελω να το κανω δωρεα, ή οτιδηποτε αλλο που δεν ξερω, για να γραφτει πληρως στο ονομα του.Γνωριζω οτι η μηχανη δεν αποτελει τεκμηριο.
Εφοσον το μηχανακι αγοραστει μετρητοις (η κυριοτητα σε'μενα), μπορει να γινει κατι?
Θα ρωτουσα τον λογιστη μου αλλα προς το παρων ειναι λιγακι δυσκολο.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Operater
20/04/2010, 09:25
Κάντε δυο υπεύθυνες δηλώσεις για την εφορία.
Μία που να λέει ότι πούλησες στον τάδε με 300 Ε, ας πούμε, την ταδε μηχανη
και μια ο αδερφός σου ότι αγόρασε με το ιδιο ποσό την ίδια μηχανή.
Με τον αδερφό μου, σε αμάξι, κάναμε το ιδιο για 1000, και δεν φορολογήθηκε.

konsttanttinos
20/04/2010, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Κάντε δυο υπεύθυνες δηλώσεις για την εφορία.
Μία που να λέει ότι πούλησες στον τάδε με 300 Ε, ας πούμε, την ταδε μηχανη
και μια ο αδερφός σου ότι αγόρασε με το ιδιο ποσό την ίδια μηχανή.
Με τον αδερφό μου, σε αμάξι, κάναμε το ιδιο για 1000, και δεν φορολογήθηκε.

Βασικα η τιμη της μηχανης ειναι γυρω στα 9500κ, και το ζητημα ειναι να μην πηδηξει καποιον απο τους δυο η εφορια.
Παντως ευχαριστω, η συμβουλη σου ειναι μια αρχη.

Operater
20/04/2010, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Βασικα η τιμη της μηχανης ειναι γυρω στα 9500κ, και το ζητημα ειναι να μην πηδηξει καποιον απο τους δυο η εφορια.
Παντως ευχαριστω, η συμβουλη σου ειναι μια αρχη.

Κατάλαβα. Απ'ότι έχω "πιάσει" , το θέμα ειναι να δηλώσετε ενα ποσό
που να μη φορολογείται. Άλλο τι θα παρεις στο χέρι..

BELZEBOYLIS
20/04/2010, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater

Με τον αδερφό μου, σε αμάξι, κάναμε το ιδιο για 1000, και δεν φορολογήθηκε.


αααα να ποιος φταίει για την οικονομική κρίση ...Σε τσάκωσες :eyepop: :lol: :wave2:

konsttanttinos
20/04/2010, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Κατάλαβα. Απ'ότι έχω "πιάσει" , το θέμα ειναι να δηλώσετε ενα ποσό
που να μη φορολογείται. Άλλο τι θα παρεις στο χέρι..

Η μηχανη κανει ακριβως 9650κ.
Ο αδερφος μου εχει καποια χρηματα απο ανασφαλιστες δουλειες, και τα υπολοιπα τα βαζω εγω.
Το ζητημα ειναι χωρις εκκαθαθαριστικο δεν γινεται αγορα, γι'αυτο και σκεφτηκαμε την λυση της δωρεας ή ο,τι αλλο προκυψει.

byron
20/04/2010, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Η μηχανη κανει ακριβως 9650κ.
Ο αδερφος μου εχει καποια χρηματα απο ανασφαλιστες δουλειες, και τα υπολοιπα τα βαζω εγω.
Το ζητημα ειναι χωρις εκκαθαθαριστικο δεν γινεται αγορα, γι'αυτο και σκεφτηκαμε την λυση της δωρεας ή ο,τι αλλο προκυψει.

Τα χρήματα τα έχεις?

edit. τα 'χεις....

Operater
20/04/2010, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
αααα να ποιος φταίει για την οικονομική κρίση ...Σε τσάκωσες :eyepop: :lol: :wave2:

αμάν... τσακώθηκα! :lol: :lol: :lol:

Operater
20/04/2010, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
....
Το ζητημα ειναι χωρις εκκαθαθαριστικο δεν γινεται αγορα, ...

Γιατί? δεν χρειάζεται εκκαθαριστικό. ΑΦΜ να έχει.
Αρα θα έχετε δύο μεταβιβάσεις? Μία στο όνομά σου και μετά στου αδερφού σου? :confused:

byron
20/04/2010, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Η μηχανη κανει ακριβως 9650κ.
Ο αδερφος μου εχει καποια χρηματα απο ανασφαλιστες δουλειες, και τα υπολοιπα τα βαζω εγω.
Το ζητημα ειναι χωρις εκκαθαθαριστικο δεν γινεται αγορα, γι'αυτο και σκεφτηκαμε την λυση της δωρεας ή ο,τι αλλο προκυψει.

Αν καταλαβαίνω καλά, η αγορά έγινε ή πρόκειται να γίνει μέσα στο 2010. Αν αφορά το 2009 δεν έχεις πρόβλημα.

Λύση 1
Δωρεά απο εσένα του ποσού, ΑΛΛΑ πληρώνεις 10% στην εφορία....

Λύση 2
Αφού έχετε τα χρήματα, ζητάτε από μια τράπεζα καταναλωτικό δάνειο με cash collateral. Η τράπεζα σας δίνει το "δάνειο" κρατώντας τα χρήματα που έχεις ως εγγύηση. Κόστος 1%-1.5% ανάλογα την τράπεζα.
Το τεκμήριο αγοράς της μοτό καλύπτεται από την βεβαίωση δανείου που θα προσκομίσεις.

Το 2011 εξοφλείς το δάνειο και καθαρίζεις. :wave2:

g.kounoupis
20/04/2010, 10:27
θα παει ο αδερφος σου στην εφορια που ανηκει και θα παρει φορολογικη ενημεροτητα και θα βγαλει κατευθειαν αδεια στο ονομα του

byron
20/04/2010, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από g.kounoupis
θα παει ο αδερφος σου στην εφορια που ανηκει και θα παρει φορολογικη ενημεροτητα και θα βγαλει κατευθειαν αδεια στο ονομα του

Και τι κάνει μετά? :confused:

kachius
20/04/2010, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n


Λύση 2
Αφού έχετε τα χρήματα, ζητάτε από μια τράπεζα καταναλωτικό δάνειο με cash collateral. Η τράπεζα σας δίνει το "δάνειο" κρατώντας τα χρήματα που έχεις ως εγγύηση. Κόστος 1%-1.5% ανάλογα την τράπεζα.
Το τεκμήριο αγοράς της μοτό καλύπτεται από την βεβαίωση δανείου που θα προσκομίσεις.

Το 2011 εξοφλείς το δάνειο και καθαρίζεις. :wave2:

Αν και άσχετος με τα οικονομικά, η παραπάνω φαίνεται η πιο καλή λύση!



υγ: πωπω...ξέπλυμα που γίνεται εύκολα και καθαρά...:eyepop:

g.kounoupis
20/04/2010, 10:56
ρε παιδια δεν αποτελει τεκμηριο η μοτοσυκλετα αφου δεν την βαζεις καν στην δηλωση για πιο λογο να τα κανεις ολα αυτα

mikros boudas
20/04/2010, 10:58
κι εγω αυτο με το δανειο θα προτεινα...αφου τα λεφτα τα εχετε και δεν περιμενετε να τα βρειτε...

Banana hammock*
20/04/2010, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Τα χρήματα τα έχεις?

edit. τα 'χεις....

Τά 'χεις!

g.kounoupis
20/04/2010, 11:09
μα γιατι να παρεις δανειο αφου τα εχεις ?

Gandalf dr685sm
20/04/2010, 11:13
g.kounoupis... πόθεν έσχες των χρημάτων είναι που τσεκάρει η εφορία, μιας και μιλάμε για αγορά. Αν το δηλώσουν με δάνειο όπως λέει ο Byr0n τότε καλύπτουν αυτό το πρόβλημα. Δηλώνουν την αγορά με δάνειο στην δήλωση , πληρώνουν τις δόσεις , έχουν και απαλλαγή απο αυτές τις δόσεις για ενα χρόνο ... και γλυτώνουν το 10% της δωρεάς και το πώς θα πρέπει να δικαιολογήσουν το ποσό που έχουν... αφού το παιδί δεν κάνει ικανή δήλωση για να καλύψει το ποσό.

Gandalf

g.kounoupis
20/04/2010, 11:39
τι να σου πω εχω παρει πολλα μηχανακια και δεν δηλωσα ποτε κανενα ουτ μου ζητησαν ποτε ποθεν εσχες

Gandalf dr685sm
20/04/2010, 12:02
Απο την δήλωση του έτους 2010 , θα ελέγχεσαι κανονικότατα για μεγάλες αγορές.


Gandalf

konsttanttinos
21/04/2010, 06:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n

Λύση 2
Αφού έχετε τα χρήματα, ζητάτε από μια τράπεζα καταναλωτικό δάνειο με cash collateral. Η τράπεζα σας δίνει το "δάνειο" κρατώντας τα χρήματα που έχεις ως εγγύηση. Κόστος 1%-1.5% ανάλογα την τράπεζα.
Το τεκμήριο αγοράς της μοτό καλύπτεται από την βεβαίωση δανείου που θα προσκομίσεις.

Το 2011 εξοφλείς το δάνειο και καθαρίζεις. :wave2:

Βυρωνα αυτο ακριβως ειναι το καλυτερο.
Τhanks.