PDA

View Full Version : Gagiva Elephant 900



KIMONAS
20/04/2010, 09:30
Καλημερα στα παιδια του φορουμ..
Επεσε στα χερια μου ενα Gagiva elephant 900 το οποιο ειναι παρατημενο....9 χρονια..!!
Του το ζητησα γιατι το λυπομουνα να το βλεπω ετσι παρατημενο..
Δεν εχει κανενα απολυτος προβλημα..απλα σταματησε να το δουλευει..
Τωρα τι θελω απο εσας...
Τι πρεπει να προσεξω για να του ξαναδωσω ζωη?
Θα του ανοιξω καρμπυρατερ να τα καθαρισω και θα του αλλαξω τα λαδια.
Εννοειται οτι θα βγαλω και θα καθαρισω πιστονακια απο δαγκανες φρενων και υδραυλικο συμπλεκτη.Επισης οτι αλλο περναει απο τα χερια μου.
Η απορια που εχω ειναι μηπως ειναι κολλημενες τιποτα βαλβιδες η εκκεντροφοροι και οταν παω να το βαλω μπρος,τα σπασω ολα εκει μεσα απο την ακινησια και σκουριες που ισως ειναι μεσα στον κινητηρα....πως μπορω να το δω αυτο απο πριν?
Επισης καθε αλλη βοηθεια απο παιδια που εχω παρακολουθησει να κανουν restoring σε διαφορα μηχανακια η ακομα και αν θελει καποιος να ερθει καποια στιγμη να το πιασουμε μια μερα 2-3 ατομα να το αναστησουμε.
Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων....δεν ξερω αν αξιζει να ασχολειθω μαζι του,αλλα ειναι κριμα...το πονεσα,πως να το κανουμε..ψυχη εχουν και αυτα...
:)

byron
20/04/2010, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από KIMONAS
Καλημερα στα παιδια του φορουμ..
Επεσε στα χερια μου ενα Gagiva elephant 900 το οποιο ειναι παρατημενο....9 χρονια..!!


Αυτά έχουν μοτέρ ducati αν ενθυμούμαι καλώς. Μετά από 9 χρόνια οι ιμάντες έχουν γίνει σώβρακο.
Πιθανόν να μην χρειάζεται τίποτα ιδιαίτερο πέραν της αλλαγής των αναλώσιμων, αλλά αν δεν έχεις τις γνώσεις από ducatia, ιμάντες και χρονισμούς πήγαινε το σε συνεργείο. :wave2:

sapila racing
20/04/2010, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αυτά έχουν μοτέρ ducati αν ενθυμούμαι καλώς. Μετά από 9 χρόνια οι ιμάντες έχουν γίνει σώβρακο.
Πιθανόν να μην χρειάζεται τίποτα ιδιαίτερο πέραν της αλλαγής των αναλώσιμων, αλλά αν δεν έχεις τις γνώσεις από ducatia, ιμάντες και χρονισμούς πήγαινε το σε συνεργείο. :wave2:

Οπως τα είπε ο byron.
Μην δοκιμάσεις να το βάλεις μπρός πριν αλλαχτούν οι ιμάντες, μπορεί να το πάρεις στο χέρι.
Αν θες συνεργείο ρίξε πμ.

ktmakis
20/04/2010, 09:47
Τυχεράκια.....

1. Αδειασε όλα τα υγρά ( λάδια, φράνα, συμπλέκτες, ψυγεία)
2. Αλλαξε όλα τα σωληνάκια (φρένων, ψηγείου)
3. Λύσε καλάμια, αμορτισέρ και πήγαινέτα για σερβις.
4. Βγάλε μπαταρία, πέτα την , τσέκαρε καλώδια με προσοχή.
5. Σωστά όπως είπες λύσε δαγκάνες και άλλαξε τσιμουχες και οτι άλλο θέλουν (πιστονάκια, τακάκια)
6. Τσέκαρε και τις δισκόπλακες, μπορεί να θέλεουν αλλαγή ή καθάρισμα
7. Πέτα αλυσογράναζα και βάλε νέα
8. Μετά πας μοτερ. Εκεί θέλει δουλίτσα. (κεφαλή, κύλινδρο και κιβώτιο)

Τυχεράκια....

Περιττό να σου πω πως είσαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να ανεβάζεις φωτογραφίες απο κάθε στάδιο. :rotflmao:

zezes
20/04/2010, 11:21
Τυχεράκια !

Μόλις τελειώσεις με όλα τα παραπάνω στείλε πμ να σου πώ για τα ηλεκτρικά (καθότι αποφοίτησα με άριστα!!) και ότι χρειαστείς απο αντ/κα. Επίσης αν θες settings για χώμα πες μου. Χάρηκα πολύ που υπάρχουν ακόμα μερικά Ε900. Δεν θα το μετανιώσεις.

:beer:

STOYBI
20/04/2010, 12:24
Φοβερο μηχανακι φιλε KIMONA !!!

:beer: :beer:

Cpt. Haddock
20/04/2010, 12:29
θα πέσει και το αναλογο βαψιματάκι; :D

lspiros
20/04/2010, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από KIMONAS
Καλημερα στα παιδια του φορουμ..
Επεσε στα χερια μου ενα Gagiva elephant 900 το οποιο ειναι παρατημενο....9 χρονια..!!
Του το ζητησα γιατι το λυπομουνα να το βλεπω ετσι παρατημενο..
Δεν εχει κανενα απολυτος προβλημα..απλα σταματησε να το δουλευει..
Τωρα τι θελω απο εσας...
Τι πρεπει να προσεξω για να του ξαναδωσω ζωη?
Θα του ανοιξω καρμπυρατερ να τα καθαρισω και θα του αλλαξω τα λαδια.
Εννοειται οτι θα βγαλω και θα καθαρισω πιστονακια απο δαγκανες φρενων και υδραυλικο συμπλεκτη.Επισης οτι αλλο περναει απο τα χερια μου.
Η απορια που εχω ειναι μηπως ειναι κολλημενες τιποτα βαλβιδες η εκκεντροφοροι και οταν παω να το βαλω μπρος,τα σπασω ολα εκει μεσα απο την ακινησια και σκουριες που ισως ειναι μεσα στον κινητηρα....πως μπορω να το δω αυτο απο πριν?
Επισης καθε αλλη βοηθεια απο παιδια που εχω παρακολουθησει να κανουν restoring σε διαφορα μηχανακια η ακομα και αν θελει καποιος να ερθει καποια στιγμη να το πιασουμε μια μερα 2-3 ατομα να το αναστησουμε.
Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων....δεν ξερω αν αξιζει να ασχολειθω μαζι του,αλλα ειναι κριμα...το πονεσα,πως να το κανουμε..ψυχη εχουν και αυτα...
:)
θα χαρω πολυ να σε βοηθησω οπου μπορω.το μοτερ ομως θελει πολυ προσοχη.η κινηση απο τον στροφαλο στους εκκεντροφορους γινεται με υμαντα,και αν εχει και δεσμοδρομικο συστημα βαλβιδων τοτε καλυτερα να παει σε γνωστη.για τα περιφερειακα,αναρτησεις,φρενα,βαψιμο,αυτοκολητα ολο και ενα χερακι θα βαλουμε.να ξερεις οτι πεφτεις στα βαθεια και το τριπτυχο της επιτυχιας ειναι μερακι-χρονος -χρημα.:wave2:

KIMONAS
20/04/2010, 13:10
Στα περιφερειακα μπορω να βαλω ενα χερι,στον κινητηρα ομως δεν εχω τις καταλληλες γνωσεις..το ομολογω.
Θα το δουμε αυριο με εναν φιλο μαστορα να δουμε αν το μοτερ ειναι οκ.Αν ναι θα ασχολειθω εγω με τα περιφερειακα και αυτος με τον κινητηρα-ιμαντες-χρονισμους.
Το θεμα ειναι να καταφερουμε να το αναστησουμε..
Περισσοτερα νεα σε κανα δυο μερες περιπου.
Θα ανεβασω και φωτογραφιες τοτε.

zezes
20/04/2010, 13:26
Φιλική συμβουλή :

Βρές οπωσδήποτε service manual γιατί είναι απλά μοτέρ αλλά ευαίσθητα. Για αντ/κα κινητήρα
στείλε πμ αν θές. Έχω φίλο μάστορα εκεί στην Αθήνα που έχει ένα Lucky Strike 900 δικό του και συνεργείο για τα Ducati.



:wave2:

stavrouliasp
20/04/2010, 17:32
Περιμένουμε νεότερα! :beer: :beer: :beer:

dirtbird
21/04/2010, 06:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktmakis
Τυχεράκια.....

1. Αδειασε όλα τα υγρά ( λάδια, φράνα, συμπλέκτες, ψυγεία)
2. Αλλαξε όλα τα σωληνάκια (φρένων, ψηγείου)
3. Λύσε καλάμια, αμορτισέρ και πήγαινέτα για σερβις.
4. Βγάλε μπαταρία, πέτα την , τσέκαρε καλώδια με προσοχή.
5. Σωστά όπως είπες λύσε δαγκάνες και άλλαξε τσιμουχες και οτι άλλο θέλουν (πιστονάκια, τακάκια)
6. Τσέκαρε και τις δισκόπλακες, μπορεί να θέλεουν αλλαγή ή καθάρισμα
7. Πέτα αλυσογράναζα και βάλε νέα
8. Μετά πας μοτερ. Εκεί θέλει δουλίτσα. (κεφαλή, κύλινδρο και κιβώτιο)

Τυχεράκια....

Περιττό να σου πω πως είσαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να ανεβάζεις φωτογραφίες απο κάθε στάδιο. :rotflmao:

Σιγά ρε Μάκη μη του περάσει και ενα σετ εμβολοχιτώνια για προληπτικούς λόγους...... :rolleyes: :rolleyes:

---------------------

Άλλαξε ιμάντες εκκεντροφόρων ΜΑΖΙ με τα ρουλεμάν-τεντωτήρες, κάνε και μία λαδόξυδα και υγρά φρένων και άρχισε να το χρησιμοποιείς (χωρίς να το πιέζεις) ώστε αφενός να καταλάβεις το μηχανάκι και να δεις που χρειάζεται ανανέωση.


Και ειλικρινά, ΔΕΝ καταλαβαίνω με τους υπόλοιπους.

Τις πετάτε έτσι για να τις πετάτε ή για να κάνουμε χαβαλέ?

Το μηχανάκι ήταν σε κανονική (όσο μπορεί τελος πάντων να είναι ένα Cagiva....:D ) κατάσταση-χρήση και κάποια στιγμή σταμάτησε να χρησιμοποιείται.

Δεν έχετε δει ούτε 1 φωτό.

Δεν πρόκειται για μοτό 20αετίας....

Και παροτρύνετε τον άνθρωπο να την κάνει βίδες.

Έτσι για το γούστο, ε?

:nono: :nono:

edit: να συμπληρώσω ότι για τέτοια μηχανάκια, μαζεύεις πληροφορίες από παλιούς ιδιοκτήτες που έχουν ζήσει μαζί τους και έχουν αντιμετωπίσει τις ιδιαιτερότητες τους (δλδ τα προβλήματα τους).

KIMONAS
21/04/2010, 11:38
Προσπαθω να ανεβασω φωτο....αλλα δεν για καποιο λογο...
Δυστηχως ειναι απο κινητο.

http://img406.imageshack.us/img406/3447/img0035bt.jpg
http://img405.imageshack.us/img405/3711/img0033b.jpg
http://img153.imageshack.us/img153/8553/img0032bz.jpg
http://img541.imageshack.us/img541/9837/img0031b.jpg
http://img413.imageshack.us/img413/7475/img0030b.jpg
http://img249.imageshack.us/img249/1571/img0029bc.jpg
http://img205.imageshack.us/img205/2430/img0028bf.jpg

sapila racing
21/04/2010, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από KIMONAS
Προσπαθω να ανεβασω φωτο....αλλα δεν για καποιο λογο...
Δυστηχως ειναι απο κινητο.

Υπαρχει ενα πρόβλημα στο φόρουμ, προσπάθησε παλι αργότερα.
Μιλησα με τον Δημήτρη κι έμαθα οτι τον πήρες και μιλήσατε, αρα είσαι σε καλό δρόμο. :wave2:

Man7
21/04/2010, 13:27
Αν πω ότι δεν ζηλεύω για το δώρο, θα πω ψέματα.
Εύχομαι λοιπόν καλή ανάσταση στο μηχανάκι και καλό κουράγιο σε σένα.
ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να δημοσιεύσεις σχετικά και με ΠΟΛΛΕΣ φωτογραφίες.

Αν φτάσεις να το βάψεις, προτείνω Lucky Strike

Καλή συνέχεια και αναμένω (αναμένουμε) νεώτερα.

Μ.

KIMONAS
21/04/2010, 20:39
Σημερα ηρθε ενας φιλος μηχανικος και το ειδε...
Τα νεα δεν ειναι ενθαρυντικα φοβαμαι...
Ισως να χρειαστει καρμπυρατερ...ειναι κολλημενα...η ντιζα γκαζιου δεν κουνιεται καθολου..
Θα δοκιμασω να τα βγαλω και να τα καθαρισω να δω αν θα μπορουν να δουλεψουν, η ειναι για πεταμα επειδη εχουν βουλωσει παντου.
Ο κινητηρας γυρναει κανονικα.δεν φαινεται να υπαρχει προβλημα εκει.
Ο υδραυλικος συμπλεκτης ειναι οκ.
Τα γραναζια και η αλυσιδα σωνονται με καθαρισμα και γρασαρισμα..
Αν τα καρμπυρατερ ειναι off δεν εχω τα χρηματα να παρω καποια αλλα.
Θα δω μαλλον μολις τα ανοιξω..
Αν εχετε καποια γνωμη οσοι γνωριζετε παραπανω πειτε την.

tifoso4ever
21/04/2010, 21:04
Εισαι πολυ τυχερος που ΘΑ αποκτησεις ενα τετοιο μηχανακι, αλλα ατυχος γιατι πρεπει να ασχοληθεις ΠΟΛΥ μαζι του για να γινει σωστο, κι οχι αρπα κολλα/"φτιαχτο μωρε να τσουλαει..."
Ψαξε και βρες ακριβως το μοντελο απο τον αριθμο πλαισιου και αρχισε να συλλεγεις πληροφοριες απο ιντερνετ και απο "παλιους" που εζησαν με παρομοια μηχανακια...
Σε ζηλευω, ως γνησιος Ιταλοφιλος και ΤΙΦΟΖΟ!!!:D

Παντως αν δεις οτι δεν προχωραει, ΠΟΥΛΗΣΕ το μου (σε μια πολυ φιλικη τιμη φυσικα...) :eyepop: :lol:

Αντε, καλη συνεχεια! :beer:

daculas
24/04/2010, 18:46
Τι καρμπυρατέρ φοράει? Micuni ή weber?

catmaster
24/04/2010, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από KIMONAS
Σημερα ηρθε ενας φιλος μηχανικος και το ειδε...
Τα νεα δεν ειναι ενθαρυντικα φοβαμαι...
Ισως να χρειαστει καρμπυρατερ...ειναι κολλημενα...η ντιζα γκαζιου δεν κουνιεται καθολου..
Θα δοκιμασω να τα βγαλω και να τα καθαρισω να δω αν θα μπορουν να δουλεψουν, η ειναι για πεταμα επειδη εχουν βουλωσει παντου.
Ο κινητηρας γυρναει κανονικα.δεν φαινεται να υπαρχει προβλημα εκει.
Ο υδραυλικος συμπλεκτης ειναι οκ.
Τα γραναζια και η αλυσιδα σωνονται με καθαρισμα και γρασαρισμα..
Αν τα καρμπυρατερ ειναι off δεν εχω τα χρηματα να παρω καποια αλλα.
Θα δω μαλλον μολις τα ανοιξω..
Αν εχετε καποια γνωμη οσοι γνωριζετε παραπανω πειτε την.

Δεν υπάρχει καρμπυρατερ που να είναι για πέταμα ... ότι συνετέθη από κινούμενα μέρη λύνεται και καθαρίζεται ... το μόνο που μπορεί να χρειαστεί να αλλάξεις είναι τις μεμβράνες που κινούν τα slides που από την ακινησία ξεραίνονται και γίνονται άκαμπτες - τσέκαρε και για τρύπες- και τα "πυραυλάκια" στα φλοτέρ (κολλάνε στο εσωτερικό ελατήριο)

οι ντίζες (δύο έχεις μια γκαζιού και μια επαναφοράς) δεν κινούνται είτε γιατί έχουν κολλήσει οι πεταλούδες από "μάκα" είτε έχουν κολλήσει οι ίδιες οι ντίζες (σπάνιο κάποια μικρή κίνηση θα είχαν)

Μηχανικό ήδη σου είπαν κάποιοι (για το Μήτσο λέω) που είναι πολύ καλός και αγαπάει τα ιταλικά μοτόρια ...


:wave2:

p@nos
24/04/2010, 22:45
φιλε παρτο...φοβερη μηχανη!!!

αυτοι οι αεροψυκτοι κινητηρες δε νιωθουν τιποτα...παρα πολλα ντουκατι με αυτα τα μοτερ εχουν πανω απο 150,000χλμ...


αλλαξε ιμαντες και αναλωσιμα, και θα εισαι ετοιμος...

ηαληθεια ειναι οτι θα του αξιζει πιο σοβαρη δουλεια...




ΥΓ:ξερω τετοιο ελεφαντα με μοτερ 1100(και γενικα τουμπανο και απο περιφεριακα)...εχει πεσει πολυ κλαμα στο δρομο

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


αντε παρτο εχουμε πηξει στα αφρικα...

:wave2:

KIMONAS
25/04/2010, 14:48
Βασικα τυχαινει αυτη την περιοδο να ειμαι στο ταμειο ανεργειας.
Οποτε δεν εχω τα πολλα τα χρηματα να ριξω πανω του.Θα μπορουσα να αντεξω το κοστος ανταλακτικων που θα χρειαστει ενδεχομενως αλλα μαζι με τα εργατικα του μαστορα που θα ασχοληθει μαζι του τα οποια ολα μαζι να φτασουν γυρω στο χιλιαρικο για αρχη για να τσουλησει με ασφαλεια,δεν μπορω αυτην την στιγμη.Αυτος ειναι ο λογος που ζητησα οποιο παλλικαρι θελει απο εδω να κανονισουμε μια μερα να το βαλουμε κατω και οτι καταφερουμε.Οτι μπορεσουμε να κανουμε.
Θα ανοιξω τα καρμπυρατερ να δω σε τι κατασταση ειναι και θα σας πω.
Ευχαριστω πολυ παντως για τις συμβουλες σας.θα μου χρειαστουν σιγουρα.
Θα πεταχτω και μεχρι το παιδι που εχει το συνεργειο που φτιαχνει τα ducati να τον ρωτησω ενα αρχικο κοστος των ανταλακτικων ποσο το εκτιμαει οτι θα παει.
Μετα βλεπουμε...:)

MikeG
08/05/2010, 11:13
Κάποιο νεότερο...
Ομολογώ ότι μου μπήκαν ιδέες.... :lol: :lol:

MikeG
08/05/2010, 11:28
http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=130388014389&ih=003&category=424&ssPageName=WDVW&rd=1&rvr_id=




:confused: :confused: :confused: :smokin: :look:

byron
08/05/2010, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
:confused: :confused: :confused: :smokin: :look: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

MikeG
08/05/2010, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

Δε παίζει το link? :wave2:



http://tinyurl.com/2uwlqdk

byron
08/05/2010, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Δε παίζει το link? :wave2:



http://tinyurl.com/2uwlqdk

Mia χαρά παίζει το link. Γιατί σου γυάλισε δεν κατάλαβα....:look:

MikeG
08/05/2010, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Mia χαρά παίζει το link. Γιατί σου γυάλισε δεν κατάλαβα....:look:


Μάλλον γιατί χρειάζομαι μια "οικονομική" αλλαγή και σκέφτομαι μ@λ@κίες :lol: :lol: :lol:


:wave2:

byron
08/05/2010, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Μάλλον γιατί χρειάζομαι μια "οικονομική" αλλαγή και σκέφτομαι μ@λ@κίες :lol: :lol: :lol:


:wave2:

αυτό λέω ρε mike. Τελωνεία, μεταφορικά και ένα συμμάζεμα θα γίνει Lucky Κoukos Αidoni το πράμα...

filipp0s
08/05/2010, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
... Lucky Κoukos Αidoni ...

:lol: :lol: :rotflmao:

SVX
25/05/2010, 17:16
.....να αποδειξεις μετα πως ΔΕΝ εισαι ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ!!!! :D

http://www.automoto.gr/used-bikes-CAGIVA,ELEPHANT-387443.html


199137

akispoulis
31/05/2010, 17:18
ενα τετοιο μιχανακι με ενδιαφερει ,αν το δινεις .δες τα πμ σου!

KIMONAS
03/06/2010, 11:56
Παιδια,τελικα λογω πιεσης χρονου δεν θα το παρω το μηχανακι.Δεν θα μπορεσω να ασχοληθω μαζι του.
Ο ιδιοκτητης το δινει 1000 ευρω σε οποιον ενδιαφερεται.
Πιστευω με αλλα 400 το μηχανακι μπορει να αναστηθει.
Θελει 40 ευρω για ιμαντες,ισως καμμια μεβρανη στα καρμπ,λαδακια και μπουζακια.
Τα λαστιχα δεν εχουν το παραμικρο σκασιμο.Μολις ειχαν μπει οταν το παρατησε.
Η αλυσιδα εχει τις σκουριες της,αλλα ο μηχανικος οταν την ειχε δει,μου ειπε οτι γινεται να σωθει.
Εχει εκδηλωσει ο Ακης,ενδιαφερον με pm.
Αν δεν το θελησει αυτος που προηγειται,μετα οποιος αλλος παρει σειρα ειναι δικο του.
Τα τελη κυκλοφορειας τα πληρωνε ολα αυτα τα χρονια.
Οι πινακιδες εχουν παραδοθει εδω και 8 μηνες περιπου,οποτε αν δεν περασει ενας χρονος,μπορεις να τις ξαναπαρεις πισω.
Αυτα απο εμενα,αν εχετε καμμια ερωτηση εδω θα ειμαι...