PDA

View Full Version : Μικρό φρενάρισμα στα χαμηλά (R6)



Caesar
20/04/2010, 11:54
Χαιρετώ την μοτο κοινότητα,:wave2:

Θα ήθελα την γνώμη σας για ένα πρόβλημα που με απασχολεί τον τελευταίο καιρό με ένα R6 (2002).

Ξαφνικά μια μέρα άρχισε να μου κάνει μικρα φρεναρισματάκια στα χαμηλά. Πιο αναλυτικά, σε όλες τις ταχύτητες, αν έχω χαμηλές στροφές και προσπαθώ να κρατήσω μια σταθερή ταχύτητα το μηχανάκι κάνει μικρά φρεναρίσματα σαν να έχει στραβώσει κάποιο δισκόφρενο και ακουμπάει στα τακάκια, όταν δεν έχει ροπή το μηχανάκι το παρουσιάζει πολύ πιο έντονα.

Στα ψηλά δεν το καταλαβαίνω αλλά μάλλον είναι λογικό.

Τα πράγματα που έχω ελέγξει είναι: Αλυσίδα, δισκόφρενα - τακάκια, γρανάζια, τελευταία έλυσα τελείως το μπροστινό γρανάζι και καθάρισα την μούργα που είχε στο καπάκι και γύρο από το γρανάζι, δοκίμασα έναν έναν του κρίκους της αλυσίδας μήπως κάποιος είχε κομπιάσει, καθάρισμα με παραφινέλαιο στην αλυσίδα, λάδωμα με σπρέι αλλά ακόμη το πρόβλημα υπάρχει.

Οταν έβγαλα το μπροστινό καπάκι που σκεπάζει το γρανάζι, έβαλα μπροστά την μηχανή να δω μήπως πηδάει κανένα γρανάζι, αλλά δεν πήδαγε, παρατήρησα όμως αρκετά έντονη ταλάντωση και θόρυβο από την αλυσίδα και ο άξονας που δίνει την κίνηση επιβράδυνε ανά διαστήματα.

Τίνω προς καρμπυρατέρ, ρύθμιση η ότι άλλο...

Καμία γνώμη?

GIXXERAKIAS
20/04/2010, 11:57
Δοκιμασες να δεις αν αυτα τα "κομπιασματα" στα κανει στις ιδιες στροφες με νεκρα?Αν οχι καντο μηπως ειναι απλα το σημειο που "ψιλομπερδευει" η μηχανη.

Αν το κανει εντονα μαλλον θες ρυθμισμα καρμπυρατερ οπως λες ή αναλογα με το ποσα χιλιομετρα εχεις κανει και ρυθμιση βαλβιδων.:winka:

Caesar
20/04/2010, 12:30
Σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντηση,

Με νεκρά να πω την αλήθεια δεν δοκίμασα, αλλά σκέψου ότι το κάνει και κατά την αργή επιτάχυνση οπότε δεν νομίζω ότι είναι κάποιο κόμπιασμα απλά σε κάποιες συγκεκριμένες στροφές.

Δοκίμασα με νεκρά (η πατημένο συμπλέκτη) απλά να αφήσω την μηχανή να ρολάρει αλλά σε αυτή την δοκιμή δεν έκανε τα "κομπιάσματα".

Κάτι επιπλέον που ίσως να βοηθήσει σε συμπεράσματα είναι ότι έγινε πιο έντονο το πρόβλημα όταν άλλαξα και φίλτρο (KN). Επίσης, το Σάββατο ήμουν στο CSS στα μέγαρα και μέσα στην πίστα μου έκανε κάποια σκασίματα, και όταν πήγα να κάνω μια άσκηση για το γυροσκοπικό και έπρεπε να κρατήσω σταθερή χαμηλή ταχύτητα μου ήταν σχεδόν αδύνατο καθώς ήταν σαν να καβαλάω άλογο.. (Άστα με χάλασε πολύ)..

Anyway.

Κάτι πρέπει να κάνω άμεσα.

OldMan
20/04/2010, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Caesar
Οταν έβγαλα το μπροστινό καπάκι που σκεπάζει το γρανάζι, έβαλα μπροστά την μηχανή να δω μήπως πηδάει κανένα γρανάζι, αλλά δεν πήδαγε, παρατήρησα όμως αρκετά έντονη ταλάντωση και θόρυβο από την αλυσίδα και ο άξονας που δίνει την κίνηση επιβράδυνε ανά διαστήματα.
Επειδή αυτή η συμπεριφορά δεν δικαιολογείται για το μηχανάκι σου, ρίξε μια ματιά στον πίσω άξονα του τροχού για υπερβολικό σφίξιμο ή/και στραβοβίδωμα (μην έχεις μεγάλη εμπιστοσύνη στην ακρίβεια των ρεγουλατόρων...) :wave2:

GIXXERAKIAS
20/04/2010, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Caesar


Με νεκρά να πω την αλήθεια δεν δοκίμασα, αλλά σκέψου ότι το κάνει και κατά την αργή επιτάχυνση οπότε δεν νομίζω ότι είναι κάποιο κόμπιασμα απλά σε κάποιες συγκεκριμένες στροφές.

Εγω παλι διαβαζοντας το ακριβως απο κατω.....


Αρχικά δημιουργήθηκε από Caesar

Δοκίμασα με νεκρά (η πατημένο συμπλέκτη) απλά να αφήσω την μηχανή να ρολάρει αλλά σε αυτή την δοκιμή δεν έκανε τα "κομπιάσματα".

Εφοσον δεν στο κανει κατα την ωρα που αφηνεις την μηχανη να ρολαρει δεν παιζει με την καμμια να ειναι τακακια η δισκοι.:winka:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Caesar

Κάτι επιπλέον που ίσως να βοηθήσει σε συμπεράσματα είναι ότι έγινε πιο έντονο το πρόβλημα όταν άλλαξα και φίλτρο (KN)...

Αρα κατι παιζει με κομπιασμα του μοτερ και μαλλον ειναι φτωχο σε καποιο χαμηλο ευρος στροφων γι αυτο και κομπιαζει.Εχεις ρυθμισει καρμπυρατερ μετα απο την τοποθετηση του πιο ελευθερου φιλτρο αερος?Αν οχι μαλλον θες μια καυσαναλυση να δεις τι παιζει,που ειναι φτωχο και που πλουσιο και να ρυθμισεις αναλογως σε μηχανικο.:wave2:

Caesar
20/04/2010, 13:06
Παίζει να βαρέθηκε ο μηχανικός μου να κάνει το ρύθμισμα. Οπότε πάω για ρύθμιση καρμπυρατέρ.

Αφού καταλήξαμε σε κάτι τουλάχιστον που ακούγεται λογικό. Η ερώτηση μου είναι: Χρειάζεται κάποιο μηχάνημα (εργαλείο) στυλ Carbtuner η ο μηχανικός μου θα μπορέσει να το κάνει το ρύθμισμα και χωρίς αυτό?.

όπως και να έχει θα τον επισκευτώ, απλά επειδή και αυτός είναι πηγμένος αν δεν του παρουσιάσεις κάτι σαν sos δεν δίνει και πολύ σημασία.

Sorry αν σας έπρηξα αλλά με έχει χαλάσει αρκετά η όλη ιστορία και προσπαθώ να βγάλω "σχετικά" ασφαλή συμπεράσματα, μπας και το φτιάξω μόνος μου. Το μόνο κακό είναι ότι από χρόνο πάσχω άσχημα και αναγκάζομαι να περνάω από τον μηχανικό μου ακόμη και για απλά πράγματα.

Anyway...

Σας ευχαριστώ παίδες είστε Super.

Tpap
20/04/2010, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Caesar
παρατήρησα όμως αρκετά έντονη ταλάντωση και θόρυβο από την αλυσίδα και ο άξονας που δίνει την κίνηση επιβράδυνε ανά διαστήματα.

Μάλλον θές γρανάζια-αλυσίδα...

Η περιγραφή σου κάτι τέτοιο μου λέει...

Πόσα χλμ έχεις γράψει με αυτό το σετ...?




Σημ: Άσε τα καρμπς ήσυχα. Τουλ πρός το παρόν.

Caesar
20/04/2010, 13:42
Το μηχανάκι έχει 20.000 χλμ και το πήρα με 17.000 χλμ.

Τα γρανάζια δεν έχουν σημάδι φθοράς, όσο για την αλυσίδα από τότε που το πήρα την συντηρώ ευλαβικά. Σχεδόν κάθε εβδομάδα μαζί με το πλύσιμο καθαρίζω με παραφινέλαιο και λαδώνω με σπρέι Motul. Ο μηχανικός μου δε, λέει ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα η αλυσίδα. Τι να πω..?

Μετά από όλα αυτά που έχω κάνει πάνω στα αλυσιδογράναζα μου φαίνεται δύσκολο να φταίει κάτι από αυτά.

OldMan
20/04/2010, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Caesar
Μετά από όλα αυτά που έχω κάνει πάνω στα αλυσιδογράναζα μου φαίνεται δύσκολο να φταίει κάτι από αυτά.
Τέντωσες αλυσίδα πρόσφατα ..??

Cpt. Haddock
20/04/2010, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τέντωσες αλυσίδα πρόσφατα ..??

η σωστή ερώτηση ειναι : ΠΑΡΑτεντωσες αλυσίδα πρόσφατα; :lol:

OldMan
20/04/2010, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
η σωστή ερώτηση ειναι : ΠΑΡΑτεντωσες αλυσίδα πρόσφατα; :lol:
Εγώ μίλησα για πίσω άξονα, αλλά μπήκε ο διάολος μέσα τους με μορφή ξερύθμιστου καρμπυρατέρ ... :p

reinmeister
20/04/2010, 14:37
εαν τα κενα διαστηματα μεταξυ των σκορτσαρισματων ειναι ιδια τοτε το προβλημα ειναι σιγουρα μεταδοσης κι οχι τροφοδοσιας η αναφλεξης...

GIXXERAKIAS
20/04/2010, 14:38
Λοιπον παιζει και αυτο που σου λενε τα παιδια πιο πανω....απλα εγω το ειπα καθαρα λογο του οτι εβαλες και φιλτρο και ειδες πιο αισθητο το κομπιασμα...

Αν εχεις διπλο σταντ βαλτο επανω και γυρνα την ροδα με το χερι.Αν δεις οτι σε καποια σημεια η αλυσιδα τεντωνει και σε αλλα χαλαρωνει ειναι σιγουρα αυτο. :wave2:

reinmeister
20/04/2010, 14:39
και παραλληλα πετα στα σκουπιδια το k&n...

camen
20/04/2010, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
και παραλληλα πετα στα σκουπιδια το k&n...


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

GIXXERAKIAS
20/04/2010, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
και παραλληλα πετα στα σκουπιδια το k&n...

Αλλαξες εισαγωγεα ρε?:wacko:

Τι προτεινεις δηλαδης?:p

camen
20/04/2010, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS

Τι προτεινεις δηλαδης?:p

Το μαμα αν δεν ψαχνεις τα απολυτα αλογα(νομιζω δλδ...)...:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Caesar
20/04/2010, 15:07
Λοιπόν...

Τέντωμα η παρατέντωμα αλυσίδας δεν έκανα. Παρ' ολα αυτά άλλαξα λάστιχα πριν 15 μέρες και ίσως να άλλαξε - τέντωσε λίγο η αλυσίδα.. Και πάλι όμως έχει φυσιολογικό τζόγο (2-3cm).

Έχω Paddock και βάζω την μηχανή σε κάθε πλύσιμο για να καθαρίζω καλά την αλυσίδα. όταν είναι στον αέρα και γυρνάω την ρόδα με το χέρι, δεν δείχνει σε κανένα σημείο να τεντώνει(σκαλώνει, κομπιάζει η οτιδήποτε αντίστοιχο).

Κάτι τελευταίο (μην με πάρετε με τις πέτρες)...
Όταν άλλαξα λάστιχα, ο μηχανικός μου (έχει και μηχανήματα για να αλλάζει λάστιχα, οχι ο ίδιος, συνεργάτης του), μου είπε ότι το πίσω ρουλεμάν είχε ένα μικρό τζόγο και καλό θα ήταν να το αλλάξουμε. Αυτό έγινε αλλά και πάλι το ίδιο.

Όσο για το KN.. Τι να πω, από όσα έχω ακούσει - διαβάσει και με τις ευλογίες του μηχανικού, το έβαλα.

ΥΓ. Προτείνεται να βγάλω τελείως την πίσω ρόδα να γρασάρω τίποτα ρουλεμάν και να δω τι γίνεται?

Sorry ρε Guys αλλά με έχει ξενερώσει άσχημα το θέμα και όπως είπα και νωρίτερα, προσπαθώ να βρω τι φταίει, μπας και το φτιάξω.

Tpap
20/04/2010, 15:19
'Οταν κινείς τον τροχό με το χέρι σίγουρα δεν παρατηρείς πουθενά αντίσταση...?

Caesar
20/04/2010, 15:31
99.9% οχι... Σε κανένα σημείο... αλλά για να μην λέω @@ριες θα το δοκιμάσω ξανά σήμερα το απόγευμα.

Από την άλλη, αν όντως ήταν κάποιο σκάλωμα στον πίσω άξονα (ρουλεμάν, σφύξιμο, τέντωμα αλυσίδας), το ίδιο δεν θα έκανε (σκάλωμα) και όταν το μηχανάκι ρόλαρε με νεκρά η με πατημένο συμπλέκτη?

camen
20/04/2010, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Caesar


Από την άλλη, αν όντως ήταν κάποιο σκάλωμα στον πίσω άξονα (ρουλεμάν, σφύξιμο, τέντωμα αλυσίδας), το ίδιο δεν θα έκανε (σκάλωμα) και όταν το μηχανάκι ρόλαρε με νεκρά η με πατημένο συμπλέκτη?

Η λογικη λεει πως ναι...:rolleyes:
Σε ρωτησαν και πριν αλλα δεν ειδα αν απαντησες.Το σκαλωμα οταν το κανει γινεται με ρυθμο?!

Caesar
20/04/2010, 15:48
Μπορείς να το πεις και έτσι.. Με έναν σχετικό ρυθμό ναι...
Αλλά πάντα σε χαμηλές στροφές. (φαντάζομαι λογικό αφού στα ψηλά απλά δεν το καταλαβαίνω λόγο ροπής).

Επίσης....

Όταν το έχω πάνω στο Paddock και κουμπώνω 1η η 2α (δεν κάνει ιδιαίτερη διαφορά) η αλυσίδα χτυπάει (δονήται έντονα, με θόρυβο) σχετικά άτακτα... δεν μπόρεσα να εντοπίσω ένα συγκεκριμένο σημείο η συγκεκριμένες στροφές που το κάνει αυτό.

Σκέψου ότι για να είμαι σίγουρος ότι η αλυσίδα είναι οκ και να δω αν το κάνει σε συγκεκριμένο σημείο το "φρενάρισμα" πήρα και έβαλα ένα μικρό σημαδάκι (με χαρτάκι κολλημένο στο πλάι της αλυσίδας) ώστε κατά την περιστροφή να δω που εμφανίζεται και που όχι (σκέφτηκα ότι μπορεί να έχει κομπιάσει η αλυσίδα σε κάποιο κρίκο). Και πάλι συμπέρασμα δεν έβγαλα.

Τελευταίο στοιχείο που μου ήρθε... Γυρίζοντας από Λαύριο, με δικάβαλο, και χαλαρή πορεία με 110-120 και 6η και πάλι το ένοιωθα. (Προφανώς και πάλι λόγο μικρής ροπής και μεγάλου βάρους στην μηχανή φαντάζομαι).

Τι να πω.. Παιδεύομαι και παιδεύω και εσας.

Θα δοκιμάσω:
1. Πάνω στο Paddock να περιστρέψω την ρόδα με το χέρι να δω αν σκαλώνει κάπου.
2. να χαλαρώσω την ρόδα λίγο και να κουμπώσω 1η πάνω στο Paddock να δω αν συνεχίζει
3. να κατεβάσω τελείως τον πίσω τροχό και να γρασάρω άξονα και ρουλεμάν.

Κάτι άλλο?

camen
20/04/2010, 15:53
Προσπαθησε να κουνησεις τον τροχο και καθετα στον αξονα του δηλαδη αριστερα-δεξια,να δεις μηπως εχει μποσικα...:winka:

Cpt. Haddock
20/04/2010, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Caesar
[...]Κάτι άλλο?

Συνεργείο :wave2:

Caesar
20/04/2010, 16:03
Το αριστερά - δεξιά έχει γίνει.. Και σίγουρα δεν έχει τζόγο..

Όσο για το συνεργείο.... Μακάρι να ήταν τόσο απλό, να του το πάω, να το φτιάξει και να φύγω, αλλά δεν παίζει έτσι.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας Guys.
Να είστε καλά. Και επιφυλάσομαι να ποστάρω αφού βρω λύση.

camen
20/04/2010, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Caesar
Το αριστερά - δεξιά έχει γίνει.. Και σίγουρα δεν έχει τζόγο..

Όσο για το συνεργείο.... Μακάρι να ήταν τόσο απλό, να του το πάω, να το φτιάξει και να φύγω, αλλά δεν παίζει έτσι.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας Guys.
Να είστε καλά. Και επιφυλάσομαι να ποστάρω αφού βρω λύση.

Οπως καταλαβες παιζουν πολλα ενδεχομενα απο καρμπς μεχρι ρουλεμαν..Οποτε ή θα παιδευτεις μονος σου να το βρεις ή θα πας συνεργειο...


Ευχομαι να ξεμπερδεψεις γρηγορα...:beer: :beer: :beer: :wave2:

trelamenoss
21/04/2010, 00:22
και παραλληλα πετα στα σκουπιδια το k&n...

r6 2001...ebala K&N(exw kai eksatmish kai den exw peiraksei ka8olou carbs)kai apo thn wra pou ebala to filtro h mhxanh stis xamhles strofes me ligo parapanw gazi mpoukwnei poly...meta tis 4-5000 einai ok... shmera h8ela na to bgalw kai den prolava...
gnwmh mou einai h ry8mise th me to filtro h soutare to..(pragma pou 8a kanw aytes tis meres):eyepop:

reinmeister
21/04/2010, 00:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Αλλαξες εισαγωγεα ρε?:wacko:

Τι προτεινεις δηλαδης?:p

μαμα...εκτος αν πας για 30-40% παραπανω αλογα οποτε αυστηρα bmc race...

camen
21/04/2010, 00:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
μαμα...


:a09: :a09: :a09: :a09: :a09:
Μαθαινωωωωωωωωωωωωω.......:D

trelamenoss
21/04/2010, 01:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen

re ade allakse kanena friol kai swpa esy:p :p :D :D :D

GIXXERAKIAS
21/04/2010, 08:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
μαμα...εκτος αν πας για 30-40% παραπανω αλογα οποτε αυστηρα bmc race...

Μωρε γω το ξερω....μαμα εχω πανω απλα ηθελα να σιγουρευτω για το bmc .....:p :p

OldMan
21/04/2010, 11:32
Θα σταματήσω να γίνομαι κουραστικος και δεν θα ξαναμιλήσω για τον άξονα του τροχού ... :nono:

Ούτε θα ξαναπω ότι οι ρεγουλατόροι της αλυσίδας τις περισσότερες φορές είναι για τον φούτσο ... :nono:

Δεν θα τολμήσω επ ουδενί να συστήσω το ΜΕΤΡΗΜΑ του άξονα και από τις 2 πλευρές σε σχέση με τον άξονα του ψαλιδιού ... :nono:

Tpap
21/04/2010, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Θα σταματήσω να γίνομαι κουραστικος και δεν θα ξαναμιλήσω για τον άξονα του τροχού ... :nono:

Ούτε θα ξαναπω ότι οι ρεγουλατόροι της αλυσίδας τις περισσότερες φορές είναι για τον φούτσο ... :nono:

Δεν θα τολμήσω επ ουδενί να συστήσω το ΜΕΤΡΗΜΑ του άξονα και από τις 2 πλευρές σε σχέση με τον άξονα του ψαλιδιού ... :nono:


Ρε φιλλλαράκι, τι θέ τώρα και ανακατεύεις τον κουβά με τους άξονες...? εδώ μιλάμε για αναπνοή/φίλτρα/μπουκώματα κιέτσ...


Αρχικά δημιουργήθηκε από trelamenoss


r6 2001...ebala K&N(exw kai eksatmish kai den exw peiraksei ka8olou carbs)kai apo thn wra pou ebala to filtro h mhxanh stis xamhles strofes me ligo parapanw gazi mpoukwnei poly...meta tis 4-5000 einai ok... shmera h8ela na to bgalw kai den prolava...
gnwmh mou einai h ry8mise th me to filtro h soutare to..(pragma pou 8a kanw aytes tis meres):eyepop:

:lol: :rotflmao:

trelamenoss
21/04/2010, 15:02
r6 2001...ebala K&N(exw kai eksatmish kai den exw peiraksei ka8olou carbs)kai apo thn wra pou ebala to filtro h mhxanh stis xamhles strofes me ligo parapanw gazi mpoukwnei poly...meta tis 4-5000 einai ok... shmera h8ela na to bgalw kai den prolava...
gnwmh mou einai h ry8mise th me to filtro h soutare to..(pragma pou 8a kanw aytes tis meres)




pou einai to asteio?:rolleyes:

Tpap
21/04/2010, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από trelamenoss
pou einai to asteio?:rolleyes:

Ότι ο oldman ήταν -ώς συνήθως- off topic...





:look::D