PDA

View Full Version : Μια αθώα απορία (κωνικά ρουλεμάν)



hidefnick
20/04/2010, 16:03
Υπάρχει κάποιος κατασκευαστής που να βάζει κωνικά ρουλεμάν στον λαιμό?

Η απορία είναι σοβαρή, και μου δημιουργήθηκε ψάχνωντας site με ανακατασκευές, όπου μόνο Ελλάδα όλοι δείχνουν να τα προτιμούν. (Τώρα βέβαια πως καταλαβαίνεις αν έχει χαλαρώσει και πως το ρυθμίζεις είναι η επόμενη απορία....)

sapila racing
20/04/2010, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Υπάρχει κάποιος κατασκευαστής που να βάζει κωνικά ρουλεμάν στον λαιμό?

Η απορία είναι σοβαρή, και μου δημιουργήθηκε ψάχνωντας site με ανακατασκευές, όπου μόνο Ελλάδα όλοι δείχνουν να τα προτιμούν. (Τώρα βέβαια πως καταλαβαίνεις αν έχει χαλαρώσει και πως το ρυθμίζεις είναι η επόμενη απορία....)

Φυσικά και υπάρχουν σε πολλές μοτοσυκλέτες απο την κατασκευή τους εδω και πολλά χρόνια.
πχ στο Zephyr σου!
Ρυθμίζονται όπως και τα απλά, μόνο που δεν χρειάζονται ρύθμιση συχνά καθως δεν φθείρονται με τον ίδιο ρυθμό.

hidefnick
20/04/2010, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Φυσικά και υπάρχουν σε πολλές μοτοσυκλέτες απο την κατασκευή τους εδω και πολλά χρόνια.
πχ στο Zephyr σου!
Ρυθμίζονται όπως και τα απλά, μόνο που δεν χρειάζονται ρύθμιση συχνά καθως δεν φθείρονται με τον ίδιο ρυθμό.

Είμαι θεός.....Τα έχω παραγγείλει κιόλας..... :bigcry: :bigcry: :bigcry:

the who
21/04/2010, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Είμαι θεός.....Τα έχω παραγγείλει κιόλας..... :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Καμενεεεεεεεεεεεεεεεε :rotflmao:

sapila racing
21/04/2010, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Καμενεεεεεεεεεεεεεεεε :rotflmao:

Μαλλον δίκιο έχεις, κατι εχει κάψει αυτός. :D

the who
21/04/2010, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Μαλλον δίκιο έχεις, κατι εχει κάψει αυτός. :D

Απο το καλοκαιρι προσπαθω να καταλαβω τι ΔΕΝ εχει καψει ακομα(αλλα ναχει χαρη πουναι καλο παιδι).:rotflmao:

Κι εσυ παψε να ποσταρεις τσοντες με αγγλιδες.:wave2:

OldMan
21/04/2010, 11:40
1 ερώτηση ... 1 απάντηση ... 4 spam ...

(φύγαμε για Ανταλλακτικά...) :wave2:

Ferro
21/04/2010, 15:17
Μια και βρήκα αυτό και να μην ανοίξω άλλο νήμα μια ερώτηση.
Τα κωνικά ρουλεμάν μπαίνουν σε όλες τις μοτοσυκλέτες ανεξαρτήτως αν δεν τα έχουν από κατασκευής και αν ναι που μπορώ να βρώ ; Οι κωδικοί που γράφουν επάνω τα απλά είναι ίδιοι με τα κωνικά ;
Ευχαριστώ !!:beer:

sapila racing
21/04/2010, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ferro
Μια και βρήκα αυτό και να μην ανοίξω άλλο νήμα μια ερώτηση.
Τα κωνικά ρουλεμάν μπαίνουν σε όλες τις μοτοσυκλέτες ανεξαρτήτως αν δεν τα έχουν από κατασκευής και αν ναι που μπορώ να βρώ ; Οι κωδικοί που γράφουν επάνω τα απλά είναι ίδιοι με τα κωνικά ;
Ευχαριστώ !!:beer:

- Nαι μπαίνουν.
- Οι κωδικοί δεν ειναι ίδιοι φυσικά. Το καλύτερο ειναι να βγάλεις τα παλιά να ατ παρεις στο χέρι και να πας σε ρουλεμανάδικο. Αλλιώς μπορείς να πας να ψάξεις με τους κωδικούς των παλιών η και απλά με τις διαστάσεις τους.

Ferro
21/04/2010, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
- Nαι μπαίνουν.
- Οι κωδικοί δεν ειναι ίδιοι φυσικά. Το καλύτερο ειναι να βγάλεις τα παλιά να ατ παρεις στο χέρι και να πας σε ρουλεμανάδικο. Αλλιώς μπορείς να πας να ψάξεις με τους κωδικούς των παλιών η και απλά με τις διαστάσεις τους.



Φίλε μου ευχαριστώ για την κατατοπιστική σου απάντηση.Επειδή βέβαια δεν είμαι τεχνικός απλά μου αρέσει να ασχολούμαι με τις μοτοσυκλέτες μου, έχω δεί εδώ μέσα ότι αν χρειάζεστε κάτι μηχανολογικό πηγαίνετε στη Σπύρου Πάτση στο Βοτανικό όπου έχει διάφορα καταστήματα, με μηχανολογικά, προφανώς εκεί θα βρώ κάποιο κατάστημα με ρουλεμάν έτσι δεν είναι ; Και πάλι ευχαριστώ.

SeNNinhA
21/04/2010, 15:49
Κωμικά ρουλεμαν κατασκευάζονται για όλες τις μοτοσυκλετες αλλά φυσικά δεν είναι τα ίδια για όλες.

Οι κωδικοί δεν είναι οι ίδιοι φυσικά αλλά εάν κανείς μια ερώτηση θα σου πούνε πιο χρειάζεσαι.

25 ευρώ είχα πάρει τα δικά μου από Αγγλια

reinmeister
21/04/2010, 15:59
εγω απο την αλλη ποτε δεν συμπαθησα την αισθηση των κωνικων στους λαιμους...πολυ πιο ευαισθητα και ακριβη τα κλασσικα με μπιλιοφορους...ποτε δεν χρησιμοποιω κωνικα...

but that's just me...:rolleyes:

TOLISTOLAROS
21/04/2010, 16:01
Αll balls bearings.Κορυφαία.Τέτοια φοράει στο λαιμό πλέον το SV μου.Πολύ καλή ποιότητα,οι οδηγοί τους δε χαράσονται με τίποτα.Λογικά το site είναι αυτό (http://www.goallballs.com/home.asp) .Εμένα μου τα'στειλε ο zoran,αυτά χρησιμοποιεί και η όμάδα του.Κόστος; 10-12 δολλάρια το κάτω.To πάνω 45 δολλάρια επειδή είναι ειδικό για τη μετατροπή.

SeNNinhA
21/04/2010, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εγω απο την αλλη ποτε δεν συμπαθησα την αισθηση των κωνικων στους λαιμους...πολυ πιο ευαισθητα και ακριβη τα κλασσικα με μπιλιοφορους...ποτε δεν χρησιμοποιω κωνικα...

but that's just me...:rolleyes:


Στις μηχανές δρόμου ποτέ δεν με απασχόλησε το θέμα. Αλλά για τα χωματινα είναι μονόδρομος. Τα απλά την ακούνε πολύ γρήγορα ενώ τα κωνικα αντέχουν σαφώς περισσότερο.

ikarosk
21/04/2010, 16:18
Άρα βάζουμε ένα κωνικό κάτω, κι ένα κλασσικό με μπίλιες επάνω και είμαστε καλυμμένοι για κάθε χρήση!!!!!!!!:sun: :confused: :beer: :beer: :beer: