PDA

View Full Version : ηλίθιος και η παν ηλίθια ελληνική κοινωνία!



LARISEOS
21/04/2010, 08:03
sorry αλλα θα μπορουσα να αναφερθώ και ακομα πιο άσχημα.....!

ολη μερα ακούμε Δ.Ν.Τ και ολη την μέρα ακούμε για περικοπές που θα γίνουν κτλ....επισης κλαιγόμαστε και φωνάζουμε...........

αλλά!
καθε μερα αγοράζουμε απο καφετέρια καφε με .......1,5-2 ευρο γιατι αμα δεν πιουμε καφε αγορασμένο πρωι πρωι δεν μπορούμε!

επισης μάθαμε ολη με τα capouchino και τα εσπρεσακια..............θα σας δω ρε κουφάλες σε κανα χρόνο οταν θα βράζεται σε ενα μπρίκι τέσσερις καφεδες ελληνικο νερο-μπλουκι !

να καταλαβουμε κατι ...το οτι φτασαμε εδω που ημαστε σαν κρατος φταίμε εμεις οι ίδιοι και μετα να κρίνουμε ολα τα υπόλοιπα!


ε δεν άντεξα ......πρωι πρωι ολα τα μικρο καφεδάκια γεμάτο ουρες απο ελληνες έτοιμους να τα δώσουν ολα στην δουλεια ..........!!!!!!!!!!!!!!!!!

καλημέρα

:bigcry:

DUKASII
21/04/2010, 08:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
sorry αλλα θα μπορουσα να αναφερθώ και ακομα πιο άσχημα.....!

ολη μερα ακούμε Δ.Ν.Τ και ολη την μέρα ακούμε για περικοπές που θα γίνουν κτλ....επισης κλαιγόμαστε και φωνάζουμε...........

αλλά!
καθε μερα αγοράζουμε απο καφετέρια καφε με .......1,5-2 ευρο γιατι αμα δεν πιουμε καφε αγορασμένο πρωι πρωι δεν μπορούμε!

επισης μάθαμε ολη με τα capouchino και τα εσπρεσακια..............θα σας δω ρε κουφάλες σε κανα χρόνο οταν θα βράζεται σε ενα μπρίκι τέσσερις καφεδες ελληνικο νερο-μπλουκι !

να καταλαβουμε κατι ...το οτι φτασαμε εδω που ημαστε σαν κρατος φταίμε εμεις οι ίδιοι και μετα να κρίνουμε ολα τα υπόλοιπα!


ε δεν άντεξα ......πρωι πρωι ολα τα μικρο καφεδάκια γεμάτο ουρες απο ελληνες έτοιμους να τα δώσουν ολα στην δουλεια ..........!!!!!!!!!!!!!!!!!

καλημέρα

:bigcry: ante re..
nai..ego ftaio poy exei trypa i elliniki oikonomia 350 dis..
ego..
kai kana dyo akoma ..esy ktl.



:rolleyes:

Stergios69
21/04/2010, 08:05
Φιλαράκι, δεν ξέρω για την πλατεία ταχυδρομείου και τον κάμπο αλλά εδώ ο καφές ''σε πλαστικό'' κάνει 1 ευρώ... (αλλά εγώ τον κάνω σπίτι μου... ) :D :wave2:

LARISEOS
21/04/2010, 08:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ante re..
nai..ego ftaio poy exei trypa i elliniki oikonomia 350 dis..
ego..
kai kana dyo akoma ..esy ktl.



:rolleyes:

ναι ρε το μυαλο μας φταει........το dna μας για να στο πω αλλιως!

ΆΧΡΗΣΤΗ ΑΠΛΆ!

γιατι δεν ξεραμε οτι μας κλεβανε?? αλλα ετσι γουσταραμε ρε!

απλως για τον ελληνα φταίνε ολα τα αλλα πέρα απο αυτόν!

LsKostas
21/04/2010, 08:20
Καθενας φταιει στον βαθμο του Larisaios

αλλη η ευθυνη του νεοΕλληνα που παιρνει ακομα καφε με 4 ευρο
και αλλη η ευθυνη του Προβοπουλου , του Μητσοτακη ,του Τσοχατζοπουλου ,του Σουφλια ατομικα
κοκ κοκ κοκ κοκ (ειναι πολλοι οι πουστηδες :cool: ) για το ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΕΟΣ.

Μακαρι να ηταν ο καφες και η καθε μικροκαλοπεραση το προβλημα ...

LARISEOS
21/04/2010, 08:21
θα σου πω απλα μια φαση ......οταν ειχα γυρησει απο σουηδια ειχα πιασει δουλεια part time σε ενα μαγαζι,,,!

εκει ήμασταν 2 υπάλληλοι....εγω κ ο φιλος μου ο στελιος!

επι χρονια ο στελιος αγωραζε καφε απο εναν μαγαζακι στον δευτερο οροφο με 0,80 λεπτα.....

επερνες τηλ στο εφερνε με γυαλινο στο μαγαζι και νερακι!!! ( εαν ηθελες κ κανενα εξτρα νερακι.....σου το εφερνε!)

που λες ανοίγει το πρώτο όμορφο take away coffe στην λαρισα....1,5 τον καφε φραπε!

ε ο αγαπητος μου στελιος.......επερνε 2 καφεδες την ημερα απο το μαγαζι....οχι γιατι ειχε τον καλυτερο φραππε αλλα γιατι ετσι νομηζε!!! μαπα ο καφες.....!
εγω συνεχηζα με τον 0,80 λεπτα........!

οταν του εκανα εναν προχειρο υπολογισμό οτι ο ενας απο τους 12 μισθούς στου πανε για καφέδες του γύρισε το κεφαλι ανάποδα!

μαλιστα καφεδες που θα πιει στην δουλειά του!

:lol: :lol:



βεβαια δεν σταματησε να παίρνει απο το καινούριο μαγαζι καφέδες!!!! :lol: :bawl: :bigcry: :lol: :bawl: :sick:

LARISEOS
21/04/2010, 08:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Καθενας φταιει στον βαθμο του Larisaios

αλλη η ευθυνη του νεοΕλληνα που παιρνει ακομα καφε με 4 ευρο
και αλλη η ευθυνη του Προβοπουλου , του Μητσοτακη ,του Τσοχατζοπουλου ,του Σουφλια ατομικα
κοκ κοκ κοκ κοκ (ειναι πολλοι οι πουστηδες :cool: ) για το ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΕΟΣ.

Μακαρι να ηταν ο καφες και η καθε μικροκαλοπεραση το προβλημα ...

αυτο που θελω να πω ειναι οτι ήμαστε άξιοι της μοίρας μας απλα......
και κρίμα.....τους λιγους νεους που προσπαθούν να κάνουν μια δουλειά και δεν μπορούνε αλλα και θα καταστραφούν!

glargkatzis
21/04/2010, 08:45
δηλαδή εγώ που θέλω να ανοίξω μικρό καφενεδάκι με καφέ-νερό-τυρόπιτα=2 ευρώ , θα με βοηθήσεις κύριε τάσο ?????:wave2: :wave2:

glargkatzis
21/04/2010, 08:47
στον βόλο από πέρυσι έβλεπα τυροπιτάδικα το πρωί στο δρόμο για την αγέτ να πουλάνε 1.5 ευρώ=καφέ+νερό και πρόσφατα 2ευρώ μαζί με τυρόπιτα......εμείς οι λαρισαίοι όμως είμαστε κουβαρντάδες !!!

LARISEOS
21/04/2010, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από glargkatzis
δηλαδή εγώ που θέλω να ανοίξω μικρό καφενεδάκι με καφέ-νερό-τυρόπιτα=2 ευρώ , θα με βοηθήσεις κύριε τάσο ?????:wave2: :wave2:

ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ !

εχω χοληστερίνη,,,,,,τερμα τα τυροπιτακια κτλ!!!

άμα εχεις όμως με σπιτική πιτα λαχανόπιτα κτλ ευχαρίστως!

fantacid
21/04/2010, 08:47
αφου το dna μας ειναι ανταλιτικου τυπου, καφε κ τσιγαρο για καμια ωριτσα κ ΜΕΤΑ δουλεια -προερετικα-!
με το ζορι παντρεια -ακα δυτικος- δε γινετε!

:smokin:

LARISEOS
21/04/2010, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από glargkatzis
στον βόλο από πέρυσι έβλεπα τυροπιτάδικα το πρωί στο δρόμο για την αγέτ να πουλάνε 1.5 ευρώ=καφέ+νερό και πρόσφατα 2ευρώ μαζί με τυρόπιτα......εμείς οι λαρισαίοι όμως είμαστε κουβαρντάδες !!!

ρε ακου να τρελαθεις....μαγαζι καφε καινουριο ......μετα το πασχα πηγε τον καφε στο χερι 2 ευρο!!!!

και ειναι γεμάτο συνέχεια!!!! ελεος!!! ρε!

Gandalf dr685sm
21/04/2010, 08:57
Η ερώτηση είναι αφελής ίσως..

Στα γραφεία/μαγαζιά/εταιρίες που εργάζεστε δεν έχουν κουζίνα;

1,50 ευρώ έχει το κουτάκι ο Νες ... 1 ευρώ το 1 κιλό ζάχαρη... 0,40 λεπτά ενα κουτάκι γάλα.. .και 2,5 ευρώ ενα ηλεκτρικό χτυπητήρι...

Σύνολο 6 ευρώ βία για να πίνετε καφέ ενα μήνα στην δουλειά.

Για διασκέδαση , βόλτα, παρέα ... άλλο ....

Gandalf

gefr
21/04/2010, 09:03
θα δούμε πράγματα... σε 10 χρόνια η Ελλάδα δεν θα είναι όπως την ξέραμε...
Πάντως από ότι κατάλαβα, τα χρήματα που φαγώθηκαν από τα λαμόγια δεν είναι το χρέος του Ελληνικού δημοσίου.
Η μαύρη τρύπα έγινε γιατί εξαγόραζαν την συναίνεσή μας με διορισμούς και μισθούς. Και εκεί βρίσκεαι και η ευθύνη όλων μας. Οτι δηλαδή βολευόμασταν και δεν μιλούσαμε με ατασθαλίες και σπατάλες που βλέπαμε γύρω μας.
....................

DUKASII
21/04/2010, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Η ερώτηση είναι αφελής ίσως..

Στα γραφεία/μαγαζιά/εταιρίες που εργάζεστε δεν έχουν κουζίνα;

1,50 ευρώ έχει το κουτάκι ο Νες ... 1 ευρώ το 1 κιλό ζάχαρη... 0,40 λεπτά ενα κουτάκι γάλα.. .και 2,5 ευρώ ενα ηλεκτρικό χτυπητήρι...

Σύνολο 6 ευρώ βία για να πίνετε καφέ ενα μήνα στην δουλειά.

Για διασκέδαση , βόλτα, παρέα ... άλλο ....

Gandalf re paidia sorry kiolas..
o kafes einai to problima tis koinonias mas pleon?i to pos xalame emeis ta dika mas lefta?:confused:

DUKASII
21/04/2010, 09:05
pao na paro kafe..
1,80...:bawl: :lol: :rotflmao: :lol:

glargkatzis
21/04/2010, 09:06
απλά στην καφεδούπολη-λάρισα (μεγαλύτερη αναλογία καφέ-μπάρ ανά κάτοικο στην ευρώπη) προέκυψε τα τελευταία 2 χρόνια η μόδα του επώνυμου καφέ στο χέρι....μετά από γνωστό καφέ ακολουθήσαν άλλα 30 μόνο take away καφέ !!! και όλοι τον καφέ 2 ευρώ μάπα ή όχι... το θέμα είναι βέβαια ότι άρχισαν να κλείνουν τώρα αλλά κανένας δεν μπόρεσε να κατεβάσει την τιμή λόγω των ενοικίων που δίνουν .....αυτά και άλλα ευτράπελα συμβαίνουν στην αγαπημένη μας λάρισα...

μετά τα gs, τα αρμάνι και τα tsi δείχνουμε το status μας και από το κυπελλάκι του καφέ...αν δεν κρατάς επώνυμο κυπελλάκι είσαι off


σσ. από το 2002 που άρχισα να ταίζω τον εαυτό μου, 4 φορές πήρα έτοιμο καφέ στη δουλειά....:wave2:

LARISEOS
21/04/2010, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
θα δούμε πράγματα... σε 10 χρόνια η Ελλάδα δεν θα είναι όπως την ξέραμε...
Πάντως από ότι κατάλαβα, τα χρήματα που φαγώθηκαν από τα λαμόγια δεν είναι το χρέος του Ελληνικού δημοσίου.
Η μαύρη τρύπα έγινε γιατί εξαγόραζαν την συναίνεσή μας με διορισμούς και μισθούς. Και εκεί βρίσκεαι και η ευθύνη όλων μας. Οτι δηλαδή βολευόμασταν και δεν μιλούσαμε με ατασθαλίες και σπατάλες που βλέπαμε γύρω μας.
....................


+749 και αλλα τόσα για σένα!

πριν κανα χρονο φώναζα για την οικονομική κρίση και είχαμε ανοίξει ενα threadaki εδω μεσα....πολυ γελάγανε......αλλα δυστυχώς τα πραγματα δεν ειναι για γέλια!

το θεμα δεν ειναι να κάνουμε οικονομία και οχι να κλειστούμε στο σπιτι μας.....τα εξοδα μας ειναι τα περιτα που δεν χρειαζόμαστε........

ας πουμε μια κηνισει που εκανα και ειμαι απολυτα ευχαριστημένος ειναι να κόψω το κινητό απο σύνδεση σε κάρτα!!! 50 ευρουλακια τον μηνα κερδίζω!
ακομα έκοψα κ το σταθερό στο σπιτι....αλλα 20 τον μίνα απο εκει!

50+20 χ12= 840 ευρο τον χρονο!!!

οταν φτασει η δυσκολη στιγμη δεν θα ειναι το πιος βγαζει περισσοτερα αλλα αυτος που εχει λιγότερα παγια έξοδα που θα την βγαλει καθαρή!

mats8282
21/04/2010, 09:18
Εντελώς άσχετο με την κρίση το θέμα από την σκοπιά που το βάζεις....Έχει να κάνει με το πως κανονίζει τα οικονομικά του ο καθένας και όχι με το κράτος και το έλλειμά του...

Καλημέρα :wave2:

georgis4
21/04/2010, 09:22
Οπως και τα δανεια...ετσι και ο καφες....δεν στον βαζει κανεις στο χερι....ΕΣΥ/ΕΓΩ/Η ΣΟΥΛΑ Η ΚΟΜΜΩΤΡΙΑ παει και τον παιρνει....(τον καφε με τα ?2 εννοω...):D
Αλλα βλεπω μονο για τον καφε λεμε και οχι για τα δανεια που το 80% της ελλαδος νομιζε οτι τζαμπα ? μοιραζαν οι τραπεζες και ετρεξαν να παρουν ....:rotflmao: :lol: :rotflmao:

DUKASII
21/04/2010, 09:23
RE PAIDIA MAYTON TO KAFE FAGOYRA..EGO RE POY DE XROSTAO POYTHENA NA PAO NA PARO TORA NAI H OY?ANTE K PERIMENO..

LARISEOS
21/04/2010, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Εντελώς άσχετο με την κρίση το θέμα από την σκοπιά που το βάζεις....Έχει να κάνει με το πως κανονίζει τα οικονομικά του ο καθένας και όχι με το κράτος και το έλλειμά του...

Καλημέρα :wave2:

φιλε πριν πολλα χρονια ενα κρατος στην ευρωπη εκρινε την οικονομια του απο τα αυγα που πουλουσε στην λαικη....δεν ειναι κα8ολου ασχετο αρκει να καταλαβεις τι εννοω!

σαν κοτόπουλα παμε για καφέ σαν κοτόπουλα θα παμε κ για τα δάνεια!

εσυ douka να μην πας πουθενα.......!
:rotflmao:

mats8282
21/04/2010, 09:32
Τα σπρεντ δεν ανέβηκαν ούτε από τους καφέδες ούτε από τα δάνεια των Ελλήνων...Για την ακρίβεια έχουμε ευθύνη ως καταναλωτές...Μέχρι εκεί...Κάτσε να μπουκάρει το ΔΝΤ και θα τα ξαναπούμε μετά..


:wave2:

LiakosVstrom
21/04/2010, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
RE PAIDIA MAYTON TO KAFE FAGOYRA..EGO RE POY DE XROSTAO POYTHENA NA PAO NA PARO TORA NAI H OY?ANTE K PERIMENO..

πες τι μάρκα είναι να σου πω.

BELZEBOYLIS
21/04/2010, 09:48
φταίει ο καφές που πίνεις κάθε μέρα ,φταίνε τα τσιγάρα που κάνεις κάθε μέρα ,εεεε φταίνε και τα 2 γεύματα που θες ΚΑΘΕ μέρα....Το ότι δουλεύεις για αυτά δεν έχει καμία σημασία ....είσαι σπάταλος και κατέστρεψες την χώρα σου !! ΑΙΣΧΟΣ ! Δουλεία και πάλι δουλεία λοιπόν τώρα για να ξελασπώσουμε....

Operater
21/04/2010, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
re paidia sorry kiolas..
o kafes einai to problima tis koinonias mas pleon?i to pos xalame emeis ta dika mas lefta?:confused:

Ξέρεις τι μας λένε τώρα ε? Για να αποπληρώσουμε το χρέος πρέπει να δουλεύουμε για ενάμιση χρόνο,
χωρίς να ξοδεύουμε, χωρίς να πληρωνόμαστε... :winka:

jimmis5
21/04/2010, 10:00
LARISEOS χωρις να διαφωνω για το κοστος που μπορει να πληρωνεις το μηνα ή το χρονο απλα να ξερεις οτι ειναι ζητουμενο ακομα και αυτο για να γυρισει το χρημα και να ερθει καισ την δικη σου τσεπη,ακομα και αυτοι που εκλεψαν και πηγαν και εφτιαξαν βιλες κοτερα κτλ καποιοι αλλοι πληρωθηκαν γι αυτα και γυριζε το χρημα.Το θεμα τωρα ειναι οτι ΔΕΝ υπαρχει χρημα και εκεινο το λιγο που υπηρχε εχει ΠΕΤΑΞΕΙ σε αλλες πολιτειες
:beer: τσακο μια γιατι ακριβηναν και αυτες:wave2:

PortisHead
21/04/2010, 10:03
Θα το ξαναπω πω και θα το λεω συνεχεια.

Οι λαοι εχουν παντα τους ηγετες που τους αξιζουν


:wave2:

Operater
21/04/2010, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
....θα σας δω ρε κουφάλες σε κανα χρόνο οταν θα βράζεται σε ενα μπρίκι τέσσερις καφεδες ελληνικο νερο-μπλουκι !
....

καλημέρα

:bigcry:

καφέ απο βελανίδια... :)

(σε κάποια ταινία το είδα :lol: )

Antwnis
21/04/2010, 10:05
Το μυαλό ορισμένων (???) εργαζόμενων των 700 ? φταίει, δυστυχώς.
Όταν πριν μερικά χρόνια είχα στο γραφείο 3 εργαζόμενες κοπέλες, παρόλο που παρείχε το γραφείο (εννοείται δωρεάν) την δυνατότητα να φτιάξει κανείς στην κουζίνα (φούλ εξοπλισμένη, ψυγείο, γκαζάκι, μπρίκια, βραστήρας, φραπεδιέρα, καφετιέρα, σερβίτσια, mugs και καλαμάκια σε ότι χρώμα γούσταρες!)
- Ελληνκό καφέ
- Νες καφέ
- Νες καφέ ντεκαφεινέ
- Γαλλικό φίλτρου
- Καπουτσίνο σε φακελάκια
- Εσπρέσο σε φακελάκια
- Τσάι Λίπτον
- Τσάι με διάφορα αρώματα
- Χαμομήλι
- Γάλατα εβαπορέ κανονικό και λάιτ
Οι μαμημένες οι τύπισσες ερχόντουσαν το πρωί κρατώντας από ένα κύπελο starbucks στο χέρι που είχαν πληρώσει 4? και πολλές φορές καθυστερούσαν λέγοντας ότι έιχε πολυ κόσμο στην ουρά!
Δεν φτιάχνει το πράμα λέμε, δεν φτιάχνει με τίποτα, trust me!
:yuck:

LiakosVstrom
21/04/2010, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antwnis
Οι μαμημένες οι τύπισσες ερχόντουσαν το πρωί κρατώντας από ένα κύπελο starbucks στο χέρι που είχαν πληρώσει 4? και πολλές φορές καθυστερούσαν λέγοντας ότι έιχε πολυ κόσμο στην ουρά!
Δεν φτιάχνει το πράμα λέμε, δεν φτιάχνει με τίποτα, trust me!
:yuck:

χαχαχαχα καλά αυτό είναι η κουλαμάρα των γυναικών... τα έχω ζήσει κι εγώ όταν δούλευα Βουπου. το πρωί καφέ από τα σταρμπακς (με 8.500 θερμίδες η γουλιά) και όλη την υπόλοιπη μέρα κάνανε δίαιτα. :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

(και να πεις ότι πίνοντε αυτές οι υπέργλυκες μαλακίες....)

LARISEOS
21/04/2010, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
χαχαχαχα καλά αυτό είναι η κουλαμάρα των γυναικών... τα έχω ζήσει κι εγώ όταν δούλευα Βουπου. το πρωί καφέ από τα σταρμπακς (με 8.500 θερμίδες η γουλιά) και όλη την υπόλοιπη μέρα κάνανε δίαιτα. :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

(και να πεις ότι πίνοντε αυτές οι υπέργλυκες μαλακίες....)

δεν ειναι θεμα γυναικων φιλε.... !!!!


μιζέρια λέγετε.......!

LARISEOS
21/04/2010, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
LARISEOS χωρις να διαφωνω για το κοστος που μπορει να πληρωνεις το μηνα ή το χρονο απλα να ξερεις οτι ειναι ζητουμενο ακομα και αυτο για να γυρισει το χρημα και να ερθει καισ την δικη σου τσεπη,ακομα και αυτοι που εκλεψαν και πηγαν και εφτιαξαν βιλες κοτερα κτλ καποιοι αλλοι πληρωθηκαν γι αυτα και γυριζε το χρημα.Το θεμα τωρα ειναι οτι ΔΕΝ υπαρχει χρημα και εκεινο το λιγο που υπηρχε εχει ΠΕΤΑΞΕΙ σε αλλες πολιτειες
:beer: τσακο μια γιατι ακριβηναν και αυτες:wave2:


φιλε...το χρήμα κ φυσικά πρεπει να γυρίζει,,,,και το ειπα δεν πρεπει να γίνουμε τωρα οι πιο extrem τσιγκούνηδες απλα πρεπει να καταλάβουμε και να μειώσουμε τα πάγια έξοδα!!!

-τσιγάρα
-καφέδες
-ποτά
-συμβόλαια κινητής τηλ
-σουπερ μαρκετ........(ας ψαχτουμε λιγο σε πιο φτηνά και να μην νομίζουμε οτι μονο τα ακριβά ειναι τα καλύτερα)
-εννοικιο



ΜΟΝΟ ΕΑΝ ΕΜΕΙΣ ΕΝΕΡΓΉΣΟΥΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΘΑ ΠΈΣΟΥΝ ΟΙ ΤΙΜΕΣ!

LsKostas
21/04/2010, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS

ΜΟΝΟ ΕΑΝ ΕΜΕΙΣ ΕΝΕΡΓΉΣΟΥΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΘΑ ΠΈΣΟΥΝ ΟΙ ΤΙΜΕΣ!


Aν εχω καταλαβει σωστα πιστευεις οτι ενας πολιτης που σκεφτεται προσεχτικα τις
οικονομικες του επιλογες (από τον καφε μεχρι τον οικιακο εξοπλισμο ή και το δανειο )

θα ειναι πιο εξυπνος σε οποιες πολιτικες λιτοτητας του πασαρουνε και φυσικα πολυ πιο αντιδραστικος, συμμμετεχοντας στα κοινα ειτε αυτο λεγεται εκλογες ειτε κινητοποιησεις για το ΔΝΤ.

ego_o_idios
21/04/2010, 10:32
ti ta 8elete ta kafe re ftiakste ena seiker kafe ke araxte opou goustarete paralia platia vouno
ti arazete sta kafe na poulisete mouri?
afou den to fisate..:rotflmao: :rotflmao:

psari xoris doloma pate na piasete?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

LiakosVstrom
21/04/2010, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
δεν ειναι θεμα γυναικων φιλε.... !!!!


μιζέρια λέγετε.......!

μιζέρια είναι το να κάθεσαι σπίτι σου και να μην κάνεις τίποτα.
να μην χαίρεσαι τη ζωή σου. αυτό με τα σταρμπακς είναι η μαλακία των γυναικών-πιτσιρικάδων-gay (δεν έχω κάτι με τους τελευταίους, μακριά από τον κώλο μας μόνο).

στην Αθήνα ο καφές στις τοπικές καγκουροπλατείες είναι πιο ακριβός από Κωλωνάκι πλέον. για πέρνα μια βόλτα από Πλατεία Ελευθερίας στον Κορυδαλλό.... όπου σε κάθε αύξηση της τιμής για δώρο Πάσχα, Χριστουγέννων ξεχνάνε να την ξανακατεβάσουν τα λαμόγια. Οι καφετέριες όμως είναι πήχτρα στους καγκούρηδες που πάνε για να κάνουν μόστρα τα SS τους και τις αγκράπες στα τουδουμου τους. 4,20 ο καφές... και είναι και καραμάπα. νερομπούλι. :yuck:

τα ποτά έχει αρχίσει ο κόσμος και τα μειώνει. πριν καιρό είχα πάει Villa Mercedes με τη κοπέλα μου (είχε αρχίσει η κρίση). όλοι ήταν με 1 ποτό. οι μπαρμεν-γούμεν καθόντουσαν με σταυρωμένα χέρια και κοίταζαν τις χορεύτριες μη έχοντας δουλειά. το ίδιο μου έλεγε και ένας φίλος που δούλευε νύχτα. πεσμένα τα πράγματα.

τσιγάρο-καφέ-κινητό όμως ο έλληνας δεν τα μειώνει.
και πως να τα μειώσει όταν για πολλούς ο καφές είναι διασκέδαση. όταν μιλάνε άπειρες ώρες στο κινητό πηγμένοι στην κίνηση και μπαίνουν στο facebook από το κινητό τους. το τσιγάρο έτσι κι αλλιώς είναι ναρκωτικό.

LARISEOS
21/04/2010, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Aν εχω καταλαβει σωστα πιστευεις οτι ενας πολιτης που σκεφτεται προσεχτικα τις
οικονομικες του επιλογες (από τον καφε μεχρι τον οικιακο εξοπλισμο ή και το δανειο )

θα ειναι πιο εξυπνος σε οποιες πολιτικες λιτοτητας του πασαρουνε και φυσικα πολυ πιο αντιδραστικος, συμμμετεχοντας στα κοινα ειτε αυτο λεγεται εκλογες ειτε κινητοποιησεις για το ΔΝΤ.

ετσι θέλω να πιστεύω φίλε......

LsKostas
21/04/2010, 11:01
:beer: :beer: :beer: και εγω το πιστευω.


Οι πραξεις και η εξυπναδα στις προσωπικες μας επιλογες σιγουρα καθοριζουν αν ειμαστε

σωστοι ενεργοι πολιτες και οχι προβατα

glargkatzis
21/04/2010, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
ετσι θέλω να πιστεύω φίλε......

έτσι....


το θέμα είναι ότι πχ. εγώ πάντα ήμουνα σφιχτός από το σπίτι μου γιατί δεν περισσεύανε για φαστ φουντ και καφέ γκλάμουρ...πήρα μικρό αυτοκινητάκι 1400 , πήρα 10ετίας μηχανή,δεν πληρώνω κινητό, δεν έχω σταθερό, λυπάμαι τα 8-9 ευρώ στο people και δεν πάω,δουλεύω 70 ώρες την εβδομάδα,σάββατα και ενίοτε κυριακές, μετακόμισα από λάρισα αθήνα για δουλειά(βέβαια γύρισα), σπούδαζα με 80.000 δρχ το μήνα το 1999, ΤΙ ΦΤΑΙΩ ΤΩΡΑ ΡΕ Π@ΥΣΤΗ ΜΟΥ ??? τί φταίω να πληρώνω 41% κρατήσεις στο μισθό, να μην παίρνω δώρο, τί φταίει ο οδηγός-χειριστής πατέρας μου που πλήρωνε ΙΚΑ 37 χρόνια και επειδή παίρνει 1600 σύνταξη να του κόψουν 300 ευρώ ??????

μία είναι η απάντηση ->>> ΜΠΟΥΡΔ@ΛΟ

σσ.ακόμα μετανιώνω που δεν έφυγα σουηδία στα 25μου αντί να πάω αθήνα.....αλλά είναι κακό να θες να γυρίσεις στον τόπο σου ?

Cpt. Haddock
21/04/2010, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από glargkatzis
[...].....αλλά είναι κακό να θες να γυρίσεις στον τόπο σου ?

αν αυτός ο τόπος ειναι η Ελλάδα, ναι :sad:

glargkatzis
21/04/2010, 13:42
και φτάνουμε στο σημείο πλέον να χαιρόμαστε και να θεωρούμαστε τυχεροί που έχουμε δουλειά, κανένας δεν ρωτά τί απαιτήσεις εχει , πόσα παίρνεις κτλ κτλ.....το αυτονόητο έγινε προνόμιο....:wave2: :wave2:

Gandalf dr685sm
21/04/2010, 13:56
Χρυσή τομή που λέμε δεν υπάρχει;

Σαφώς και οι περισσότεροι ξοδεύουν περισσότερα απο όσα βγάζουν.. και το μυαλό δεν κόβει.

Απο την άλλη όμως... ρε γμτ... δουλεύεις σαν το σκύλο απο την αυγή μέχρι την δύση (μπορεί και μέχρι την επόμενη αυγή) και να σκέφτεσαι πως θα μειώσεις δαπάνες σε βασικά πράγματα; (γάμησε τον τον καφέ... εδώ μιλάμε για βασικά πράγματα διατροφής και ένδυσης).

Δεν μιλώ για έξυπνες αγορές και έρευνα τιμών... μιλώ οτι πραγματικά σκέφτεται να δώσει 40 ευρώ ας πούμε σε κάτι που του αρέσει και τον εξυπηρετεί (οτι και αν είναι αυτό)... και θα δώσει 25 μόνο και μόνο για κάτι ώς ημί-μετρο με μόνο σκεπτικό την τιμή.

Γιατί;... γιατί κάποιοι έκλεψαν... λεηλάτησαν καλύτερα και τώρα καλείται ο πολιτης να συμμετέχει στην αποπληρωμή των λεηλατημένων. Σύμφωνοι οτι και αυτός δεν είναι αμέτοχος ευθυνών και έχει και αυτός χρέος. Όμως σίγουρα οχι σε τέτοιο βαθμό που να καλείται να γίνει ο ΚΥΡΙΟΣ ΑΠΟΠΛΗΡΩΤΗΣ των σπασμένων.

Όσον αφορά τις τιμές...

Όσο αγοράζουμε απο μαγαζιά και φίρμες που χρεώνουν τρίδιπλα σε προϊόντα που ακριβώς τα ίδια πωλούνται στο εξωτερικό σε υποδιπλάσιες τιμές... καλά να πάθουμε.

Gandalf

LARISEOS
21/04/2010, 13:56
καλα μην νομηζεις πως στο εξωτερικό ειναι τΑ πραγματα γαματα.........επισης πολυ πήγανε σουηδια κ γυρίζανε σφαίρα ελλαδα.............


:beer:


γιοργω παμε μια αστροφεγγια το βραδάκι??? να πνίξουμε τα φαρμάκια? και να πιουμε κανα κρασακι???

να φαμε κ λιγο κοτοπουλάκι???

:beer:

Panos1313
21/04/2010, 14:48
Καμια σχεση δεν εχει με την κριση το ποσα και πως ξοδευει ο καθενας, το αντιθετο θα ελεγα.

Το συγκεκριμενο νημα βεβαια εχει σχεση με οσους παραπονιουνται οτι δεν τους φτανουν τα λεφτα αλλα καθε μερα δινουν 2 ευρω μινιμουμ για τον καφε στη δουλεια(αμα πινουν πανω απο 1 καφε ακομα καλυτερα) και επεκτεινεται σε πολλες αλλες πτυχες της ζωης (πχ οταν θελω να δω μπαλα στο νοβα, θα παω στο καφενειο της γειτονιας που ειναι τελειο για αυτο που θελω και θα πληρωσω τον καφε 1,5 αντε 2 αμα ειναι σπεσιαλ. Δεν θα παω στο τρεντυ καφε να δωσω τα υπερδιπλασια) κτλπ κτλπ

notakos600
21/04/2010, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
ti ta 8elete ta kafe re ftiakste ena seiker kafe ke araxte opou goustarete paralia platia vouno
ti arazete sta kafe na poulisete mouri?
afou den to fisate..:rotflmao: :rotflmao:

psari xoris doloma pate na piasete?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



:rotflmao: :rotflmao: :beer: :beer:

koulis19
21/04/2010, 15:52
Ρε παιδια ολοι εχετε δικιο.Δεν θα κατσω να ασχοληθω ποιος τα λεει καλυτερα.Αλλα ειλικρινα μιλαω εχω κουραστει ψυχολογικα να ακουω τα ιδια και τα ιδια.Απο τα ΜΜΕ,στην δουλεια,στους φιλους,στην οικογενεια κτλ.Παντου ασχολουμαστε με την οικονομια και το ποσο λαθος ειναι η κοινωνια σημερα.Χαλαρωστε λιγο.Δεν εχετε πηξει με ολα αυτα?:beer:

Allst@rf
21/04/2010, 15:55
στην αρχή που διάβασα αυτό που ποσταρες ,έλεγα ότι κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά για να τω λες αυτό.αλλά...
Η αλήθεια κατά την γνώμη μου βρίσκεται κάπου στη μέση.ισχύει και αυτό που λες και όσα λένε και τα παιδιά που υποστηρίζουν το αντίθετο.και εξηγούμαι...
Όταν ο κώλος μας θέλει γκλάμουρατο καφενείο με εσπρέσο και 3 ευρώ το φλιτζάνι ,τι στιγμή που του κοστίζει του μαλάκα του ιδιοκτήτη 1 ή και γω δε ξέρω πόσο ,σημαίνει ότι αυτός θα κάνει τζίρο και θα τσεπωνει αρκετά.όλοι ξέρουμε ότι οι περισσότεροι επαγγελματίες είναι πρώτοι στην άδηλωτοι εργασία όπως επίσης και στη φοροδιαφυγή,που σημαίνει ότι με τον τρόπο τους έχουν συμβάλει στο κακο χαλί αυτού του τόπου.άρα με τα δικα μας λεφτά έκαναν ότι έκαναν.και εμείς είμαστε η κορυφή του παγόβουνου.αλλά όλοι βάλαμε το λιθαράκι μας για την κατολίσθηση...

imitrelos
21/04/2010, 16:04
Δίκιο έχεται ολοι :beer:

Οσο και να φαίνεται το κράτος είμαστε εμείς .....εμείς χρωστάμε γιατι ?
Απλά τα τελευταια χρονια (απο το 90....) δέν παράγουμε αλλά μόνο εισάγουμε προιόντα και εξάγουμε
χρήματα. Μήν Πάρεις τον καφέ απο τα starbucks αλλά από τον κάθε ντόπιο να μήνουν τα χρήματα σε τοπικά (ελληνικά) συμφέροντα και προιόντα

Σιγουρα θα πρέπει να αλλάξουμε νοοτροπία σαν πολίτες αυτου του κράτους να γίνουμε πιο υπεύθυνη
στάση σαν πολίτες

granazi
21/04/2010, 16:30
χαθηκε η μπαλα καπου στα μεσα των 80ς μπερδευτηκε η κοινωνια μας μπηκε στο οχημα αλλων προτυπων να γινουμε αμερικανακια η δεν ξερω τι αλλο......
στερημενοι γονεις απο δυσκολες εποχες θεμιτο ειναι να κανουν ονειρα για το καλυτερο στα παιδια τους ειδικα στην επαρχια οπου και εγω εκει μεγαλωσα ολοι ειχαν στοχο την αστικοποιηση το δημοσιο το καλο αυτοκινητο την καλοπεραση και καλα ειναι ολα αυτα αλλα βιομηχανια δεν κρατησαμε ουτε την λιγη που ισως υπηρξε τα χωραφια ερημωσαν γτ δεν ειναι δουλειες αυτες οικοδομη θυμαμαι οταν δουλευα εγω οι συνομηλικοι την σνομπαραν αλλα το χαρτζηλικι υπηρχε ακομα τοτε............φτασαμε λοιπον στον δυτικοτατο τροπο ζωης γιναμε κακεκτυπα αλλων χωρων αλλα στην τηλεοραση ξεχασαν να δειξουν ας πουμε οτι το αμερικανικο ονειρο εκρυβε και εκατομμυρια αστεγους στο μετρο.
γεμισαμε πτυχιουχους αλλα υδραυλικο ελληνα δεν βρισκεις ας πουμε.
ειναι κριμα δεν μας αξιζει αυτο το χαλι γτ και εξυπνος λαος ειμαστε και ικανος και φιλοτιμος και δουλευουμε και παραπανω απο αλλους που μας λιδωρουν.....δεν ασχολουμαι με πολιτικες και πολιτικους αλλα με τα μυαλα και τις αξιες μας.....καπου εκει ειναι οι απαντησεις.

LARISEOS
21/04/2010, 16:33
ενας καφές που θελεις να τον πιεις ας τον πιεις,,,,αλλα ρε σει.....στην λαρισα άνοιξε ενας 5 μαγαζιά και τρέχουν ολοι σε αυτον.......

ηλεκτρολόγοι,μαστάρια,δικηγόροι,κτλ κτλ.................


αυτο που απορώ ειναι....οταν κάθονται κ λενε δεν εχω δουλειά εχουν σκεφτεί πως τα λεφτά τους τα δώσανε ολοι σε ενα άτομο???? ποσους ηλεκτρολόγους να δωσει δουλειααυτος ο ανθρωπος????

20 ηλεκτρολογοι δηνουν καθε μερα σε αυτον για καφέ τα λεφτα τους αλλα αυτος την δουλεια σε εναν!!!!

δεν υπαρχει κυκλος χρημάτων σωστός! αρα με συνεπεια να φτωχαινουμε συνέχεια και λιγοι να γινονται πλουσιοτεροι......!

αλλα το μονο που μάθαμε ειναι να φωνάζουμε και να παπαριαζουμε ,,,,,για αυτους που εχουν τα λεφτα!!!!

ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΜΕ......ΤΙ ΦΩΝΆΖΟΥΜΕ?

LARISEOS
21/04/2010, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
ενας καφές που θελεις να τον πιεις ας τον πιεις,,,,αλλα ρε σει.....στην λαρισα άνοιξε ενας 5 μαγαζιά και τρέχουν ολοι σε αυτον.......

ηλεκτρολόγοι,μαστάρια,δικηγόροι,κτλ κτλ.................


αυτο που απορώ ειναι....οταν κάθονται κ λενε δεν εχω δουλειά εχουν σκεφτεί πως τα λεφτά τους τα δώσανε ολοι σε ενα άτομο???? ποσους ηλεκτρολόγους να δωσει δουλειααυτος ο ανθρωπος????

20 ηλεκτρολογοι δηνουν καθε μερα σε αυτον για καφέ τα λεφτα τους αλλα αυτος την δουλεια σε εναν!!!!

δεν υπαρχει κυκλος χρημάτων σωστός! αρα με συνεπεια να φτωχαινουμε συνέχεια και λιγοι να γινονται πλουσιοτεροι......!

αλλα το μονο που μάθαμε ειναι να φωνάζουμε και να παπαριαζουμε ,,,,,για αυτους που εχουν τα λεφτα!!!!

ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΜΕ......ΤΙ ΦΩΝΆΖΟΥΜΕ?

αυτα που λεω ειναι παραδείγματα .....δεν ειναι κατι συγκεκριμένο....για τον καφέ.....αλλα για οτιδήποτε προϊών!

granazi
21/04/2010, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
ενας καφές που θελεις να τον πιεις ας τον πιεις,,,,αλλα ρε σει.....στην λαρισα άνοιξε ενας 5 μαγαζιά και τρέχουν ολοι σε αυτον.......

ηλεκτρολόγοι,μαστάρια,δικηγόροι,κτλ κτλ.................


αυτο που απορώ ειναι....οταν κάθονται κ λενε δεν εχω δουλειά εχουν σκεφτεί πως τα λεφτά τους τα δώσανε ολοι σε ενα άτομο???? ποσους ηλεκτρολόγους να δωσει δουλειααυτος ο ανθρωπος????

20 ηλεκτρολογοι δηνουν καθε μερα σε αυτον για καφέ τα λεφτα τους αλλα αυτος την δουλεια σε εναν!!!!

δεν υπαρχει κυκλος χρημάτων σωστός! αρα με συνεπεια να φτωχαινουμε συνέχεια και λιγοι να γινονται πλουσιοτεροι......!

αλλα το μονο που μάθαμε ειναι να φωνάζουμε και να παπαριαζουμε ,,,,,για αυτους που εχουν τα λεφτα!!!!

ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΜΕ......ΤΙ ΦΩΝΆΖΟΥΜΕ?


αμα εκεινο το μασταρια το κανεις μαστορια θα συμφωνουμε σε ολα :rotflmao:
:beer:

LARISEOS
21/04/2010, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από granazi
αμα εκεινο το μασταρια το κανεις μαστορια θα συμφωνουμε σε ολα :rotflmao:
:beer:


εχεχεχεχε...........................!!!!!!!!!!!!!

σαν μαστάρια ειναι ετσι που περιμένουν τον καφέ πρωι πρωι!!!!



:beer:

Allst@rf
21/04/2010, 17:49
στην αρχή που διάβασα αυτό που ποσταρες ,έλεγα ότι κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά για να τω λες αυτό.αλλά...
Η αλήθεια κατά την γνώμη μου βρίσκεται κάπου στη μέση.ισχύει και αυτό που λες και όσα λένε και τα παιδιά που υποστηρίζουν το αντίθετο.και εξηγούμαι...
Όταν ο κώλος μας θέλει γκλάμουρατο καφενείο με εσπρέσο και 3 ευρώ το φλιτζάνι ,τι στιγμή που του κοστίζει του μαλάκα του ιδιοκτήτη 1 ή και γω δε ξέρω πόσο ,σημαίνει ότι αυτός θα κάνει τζίρο και θα

LARISEOS
21/04/2010, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
στην αρχή που διάβασα αυτό που ποσταρες ,έλεγα ότι κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά για να τω λες αυτό.αλλά...
Η αλήθεια κατά την γνώμη μου βρίσκεται κάπου στη μέση.ισχύει και αυτό που λες και όσα λένε και τα παιδιά που υποστηρίζουν το αντίθετο.και εξηγούμαι...
Όταν ο κώλος μας θέλει γκλάμουρατο καφενείο με εσπρέσο και 3 ευρώ το φλιτζάνι ,τι στιγμή που του κοστίζει του μαλάκα του ιδιοκτήτη 1 ή και γω δε ξέρω πόσο ,σημαίνει ότι αυτός θα κάνει τζίρο και θα

το κακο σε αυτην την χωρα ειναι το μπέρδεμα.....και θα στο εξηγισω τι εννοω!

γκλαμουρατο κωλο εχουν αυτοι που δεν τα εχουν στον ηλιο μοιρα

ενω αυτοί που τα έχουν ειναι οι τσιγκούνηδες !

:lol:

tifoefs
21/04/2010, 17:57
εμενα στη δλεια μου ειναι ο καφες τζαμπα και τον ξεσκιζω ....

κοιτα πως τρεμω !!!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

LARISEOS
21/04/2010, 19:05
Ξέχασα να σας πω αγαπητοί μου αυριο θα πιάσουμε το θέμα .......!

στοιχηματα κτλ!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

glargkatzis
21/04/2010, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
καλα μην νομηζεις πως στο εξωτερικό ειναι τΑ πραγματα γαματα.........επισης πολυ πήγανε σουηδια κ γυρίζανε σφαίρα ελλαδα.............


:beer:


γιοργω παμε μια αστροφεγγια το βραδάκι??? να πνίξουμε τα φαρμάκια? και να πιουμε κανα κρασακι???

να φαμε κ λιγο κοτοπουλάκι???

:beer:


πάμε ρε σύ πατρίδα να κάνουμε και λίγο οικονομία???? το μοναδικό μαγαζί στη λάρσα που έχει το παιδάκι κάτω από 20 ευρώ!!! άντε πάμε να ακουμπήσουμε το μεροκάματο.... 9+15 εκεί

LARISEOS
21/04/2010, 19:19
χεχεχεεχ,,,,αφου ξέρεις,,,,,,με ενα 10 ρικο αντε βαρια 15 θα γίνουμε καζάνια!!!! κα ίσως ειναι και απο τα καλύτερα στην λαρισα!!!!!

Allst@rf
21/04/2010, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
εχεχεχεχε...........................!!!!!!!!!!!!!

σαν μαστάρια ειναι ετσι που περιμένουν τον καφέ πρωι πρωι!!!!



:beer:

εισαι κορυφη...το διρθωσες με μαεστρια...:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: