PDA

View Full Version : ηλεκτρικο συστημα και μετατροπη σε FAZER 600



SAM46
20/06/2005, 14:19
Θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις οσο αφορα το ηλεκτρικο συστημα και την μετατροπη που θελω να κανω.

Εβγαλα τελειως την πισω πινακιδα μαζι και τα φλας και συντομα θα

βγαλω και τα μπροστα και θα τα αντικαταστισω (και τα μπροστα και τα πισω) με κατι μικρα φλασακια διαφανες.

Η 1 ερωτηση μου ειναι θα υπαρξει προβλημα στο ηλεκτρικο κυκλωμα-συστημα?

2 ερωτηση θα υπαρξει προβλημα στο immobilazer?

3 ερωτηση θα υπαρξει προβλημα στον συναγερμο?

και 4ερωτηση θα υπαρξει περιπτωση να μου βγαλει error στο κοντερ?

Γιατι μου ειπαν οτι επειδη ειναι διαφορετικα ΩΜ τα φλας

μπορει ο εγκεφαλος να διαβαζει λιγοτερα η περισσοτερα ΩΜ η να μην κλεινει κυκλωμα και να βγαζει σφαλμα.

hornet
20/06/2005, 14:36
οχι
οχι
οχι
οχι
τι ειναι αυτα που λενε στο κοσμο!!!

SAM46
20/06/2005, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
οχι
οχι
οχι
οχι
τι ειναι αυτα που λενε στο κοσμο!!!


Αρα μαλακιες μου λενε.

hornet
21/06/2005, 09:51
εννοειται το μονο προβλημα που μπορει να δημιουργηθει σε ενα ηλεκτρικο κυκλωμα εινια η δραματικη αυξηση των φορτιων πανω σε αυτο.
Τουτο εχει ως αποτελεσμα την αυξηση της καταναλωσης και εχει ως επομενο την υπερφορτωση του κυκλωματος αλλα αυτα δεν προκειται να γινουν βαζοντας αλλα φλασακια,ασχετου μεγεθους φλας το λαμπακι παραμενει λαμπακι

αυτα

THEOD
21/06/2005, 10:15
Στο ξανάγραψα...
Εγκέφαλος ψεκασμού, ιμομπιλάιζερ, και σχετικά ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με το κύκλωμα των φλάς, φώτων κλπ.

Αν ήταν έτσι, κάθε φορά που θα καιγόταν ένα λαμπάκι θα μέναμε από ρεύμα...

Η μόνη αλλαγή που μπορεί να υπάρξει διαφοροποιώντας σε μεγάλο βαθμό την ωμική αντίσταση των λαμπών του φλάς, είναι να αλλάξει ελαφρά η συχνότητα που αναβοσβήνουν, αλλά ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ (πράγμα σπάνιο) διορθώνεται με την προσθήκη παράλληλα η έν σειρά κατάλληλης αντίστασης ώστε τελικά το φλασέρ να "βλέπει" πάλι την ίδια αντίσταση συνολικά....

Κατά πάσα πιθανότητα δεν θα χρειαστεί τίποτα. Βάλε όποιο φλάς σου έχει κάτσει καλά στο μάτι....