PDA

View Full Version : Μεγάλος μπελάς



EGRAS
21/04/2010, 17:09
Καλησπέρα παιδιά!!!
Ακούστε το πρόβλημά μου και αυτήν την φορά!!!
Επαθα λάστιχο πριν από λίγες ημέρες και το πήγα στο συνεργείο της SUZUKI απο όπου και το πήρα για να μου το φτιαξουν!!
Σήμερα λόγο καιρού είπα να καθήσω να την καθαρήσω και βλέπω την πίσω την ζάντα γεμάτη γρατζουνιές και το πίσω το φτερό το ίδιο και αυτό!!
Και οταν λέμε γρατζουνιές μηλάμε εφυγε χρώμα!!!

Τι μπορώ να κάνω για αυτο την μηχανη την έχω μόνο 5 μήνες τι ε'ιναι αθτοί οι άνθρωποι ρε να πάρει!!!!

Εαν κάποιος μπορεί να πει κάτι ας πει!!!!
Ευχαριστώ!!!

nio1981
21/04/2010, 17:20
den kserw an mporeis na kaneis kati....pera apo to xesimo pou prepei na pas na tous rikseis...vlamenoi...den sevonte tpt....ama den mporeis gine kommwths vre leventh ti ftaine ta mhxanakia tou kosmou?
den kserw...kane tous parapona mhpws .....

:a016: :a016: :a016:

EGRAS
21/04/2010, 18:20
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο οτι θα παω από εκεί να πω τα τσακαλάκια 2 λογάκια γιατί έτσι είναι εάν δεν μπορέις να κάνεις κάτι μην το κάνεις!!!!

Αλλα εάν σε κάποιον έχει ξανά συμβεί κατι τέτοιο ας πει να δώ πως να κηνηθώ!!!!!

alex14
22/04/2010, 09:23
Και γιατι εαν επιτρεπεται το πηγες σε συνεργειο και οχι σε βουλκανιζατερ ?

EGRAS
22/04/2010, 09:48
Γιατί ο άνθρωπος που αγόρασα την μηχανή μένει δίπλα απο την δουλειά μου και ηθελα να στηρίξω το σθνεργείο του!!!

Το θέμα είναι τωρα τι κάνω????

alex14
22/04/2010, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από EGRAS
Γιατί ο άνθρωπος που αγόρασα την μηχανή μένει δίπλα απο την δουλειά μου και ηθελα να στηρίξω το σθνεργείο του!!!

Το θέμα είναι τωρα τι κάνω????

Πας και τους κατεβαζεις καντηλια και απαιτεις να στην κανουν οπως ηταν.
Δυσκολο να δεχτουν γιατι ειναι δαπανηρη δουλεια αλλα δικο τους λαθος
ειναι.

:wave2:

EGRAS
22/04/2010, 10:41
Αυτό θα κάνω φίλε alex14
κατά τις 3 η ώρα θα πάω από εκεί γιατί έχω κάτι νεύρα:a02: :a02: :a02: :a015: :a018: :a37: :a37:

yes-u
22/04/2010, 20:29
Οπωσδήποτε θα πας από το συνεργείο. Επίσης, κάποιες αντ/πες όταν κάνεις εργασία στο όχημά σου σου τηλεφωνούν για να ρωτήσουν αν είσαι ικανοποιημένος από τις υπηρεσίες που σου παρείχαν. Υπάρχει και το έγγραφο παραπόνων που πρέπει να διαθέτει ένα κατάστημα και μπορείς να συμπληρώσεις. Δεν ξέρω βέβαια την κατάληξη, αλλά πρέπει να τους ανακατέψεις λίγο και να τους "δώσεις" και σε έμας, βεβαίως βεβαίως...

EGRAS
23/04/2010, 11:22
Πήγα εχθές στο συνεργείο του παλικαριού και το αποτέλεσμα ηταν να φύγω με νεύρα ακόμα πιο πολλά απο ότι είχα γιατί το μόνο που κοιτάνε είναι να κάνουν την αρπαχτή τους και όταν τους ζητάς ευθήνες να κάνουν την κότα!!!

Το αφεντικό τους που ήταν και γνωστός μου μέσα στην καλή χαρά να λυθεί το θέμα ενώ τα παιδιά στο συνεργείο τσαπατσούλιδες και καθόλου δεκτικοί!!!!

Συμβουλή πριν πάρετε την μηχανή από τον μάστορα παντα μα πάντα να την κοιτάτε πολύ καλά!!

Τελικό αποτέλεσμα ήταν να την πάρει το αφεντικό τους σήμερα και από ότι είπε θα την κάνει καινούρια!!!Σε 2 ώρες θα την δούμε λογικά!!!!

EGRAS
24/04/2010, 12:41
Τελικά το αποτέλεσμα ήταν να την πάρει την μηχανή το αφεντικό ο οποίος ηταν μέσα στην καλή χαρά και να πάει να βάψει την ζάντα καινούρια έγινε !!!

Σας ευχαριστώ πολυ που με ακούσατε για ακόμα μια φορά !!!

Και τον ΑΝΤΩΝΗ ΝΙΚΗΤΑΚΗ για την συμπεριφορα του!!!

cosgili
24/04/2010, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από EGRAS
Τελικά το αποτέλεσμα ήταν να την πάρει την μηχανή το αφεντικό ο οποίος ηταν μέσα στην καλή χαρά και να πάει να βάψει την ζάντα καινούρια έγινε !!!

Σας ευχαριστώ πολυ που με ακούσατε για ακόμα μια φορά !!!

Και τον ΑΝΤΩΝΗ ΝΙΚΗΤΑΚΗ για την συμπεριφορα του!!! :beer: Γιατι τα σωστα πρεπει να επιβραβευονται