PDA

View Full Version : Z750s ????



THEOD
20/06/2005, 16:01
Eπειδή με ενδιαφέρει και εμένα το μηχανάκι (στην έκδοση με το φαίρινγκ όμως) σήμερα του έριξα μια πολύ προσεκτική ματιά.

Δεν ξέρω ρε παιδιά αλλά αν εξαιρέσεις το ροπάτο μοτέρ και το design, το μηχανάκι μου φάνηκε φτηνοκατασκευή...
Αν δεις με έμπειρο μάτι ΠΙΣΩ και ΑΝΑΜΕΣΑ από τα εντυπωσιακά πλαστικά, βλέπεις ένα αρχαίο πλαίσιο με σωλήνες μικρής διατομής (που είσε ρε fazer με την αλουμινένια πλαισιάρα σου....), ένα ασθενικό πηρούνι μικρής διατομής (απαράδεκτο για φρέσκο μηχανάκι με τα άλογα του Ζ...), κάτι τιμονόπλακες λεπτές και κακοφινιρισμένες, και μια καταφανή έλλειψη προσοχής-ποιότητας στις λεπτομέρεις, τουλάχιστον σε σύγκριση με το FZ6 FAZER που μόλις πούλησα και που ανήκει στην ίδια κατηγορία τιμής...
Ακόμα και τα όργανα του ταμπλώ αν και "αναλογικά" (ευτυχώς δεν υπάρχει το μαλακισμένο πολυόργανο που έχουν τα απλά Ζ και το Φέιζερ), φαίνονται φθηνά και χαμηλής ποιότητας....

Έχω την εντύπωση ότι η KAWASAKI με αυτό το μηχανάκι βρήκε το κόλπο και πουλάει "φθηνά" άλογα και εντυπωσιακό desing χωρίς όμως να έχει αναβαθμίσει την συνολική ποιότητα της μηχανής στις σημερινές απαιτήσεις - κάτι σαν το KLE ένα πράγμα...

Μου φαίνεται ότι συναρμολογήθηκε από φθηνά διαθέσιμα-παλαιότερα κομμάτια και ντύθηκε με καινούργια ρούχα για να βγεί στην πασαρέλα...Καλή κονόμα για την KAWASAKI...

Ας δούμε τι έχουν να πούν πάνω σε αυτό οι κάτοχοί του...αν και κάτι μου λέει ότι θα πέσουν να με φάνε ζωντανό....

THEOD
20/06/2005, 16:07
....

gergio
20/06/2005, 16:49
φιλε και εγω ΗΤΑΝ να παρω FZ6 ΚΑΙ τελικα πηρα Z,δεν ξερω αλλα κανε μια βολτα με το μηχανακι να δεις αν σου αρεσει:) παντως εγω που το εχω κανα μηνα ειναι φοβερω το μονο που δεν μου αρεσε και πολυ ειναι στα φρενα η ισως η αισθηση που εχει κατα τα αλλα το μηχανακι στριβει ωραια κ.τ.λ :winka: εχει δυναμη...μονο αν το καβαλησεις θα καταλαβεις αν σου αρεσει?

Lazio
20/06/2005, 20:30
Δε θα σε φαει κανενας :beer:

Φιλαρακι εσυ δηλαδη τι περιμενες να παρεις
σε αυτα τα χρηματα? :confused:

Αν λοιπον οπως ειπες ηθελες καλυτερη ποιοτητα και φινιρισμα σε συνδυασμο με τα πολλα θετικα στοιχεια που διαθετει το Ζ, τοτε θα πληρωνες πολυ περισσοτερα.

Τιμια πραγματα απο την Kawa, το εργαλειο φτιαχτηκε κυριως για διασκεδαση και αλητεια! Εχει στησιμο συμπεριφορα μοτεραρα design και νομιζω ανταπροκρινεται πληρως στην τιμη του :p

Μηπως το Ηορνετ ειναι ποιοτικοτερο και πιο συγχρονο επειδη εχει 1 αναποδο μπροστα?

Παρε BMW στην τελικη να εισαι κυριλε, να εχεις και ποιοτητα φινιρισμα.

BAD BOY
20/06/2005, 20:44
ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΦΙΛΕ THEOD.TI EXEI TO ΦΙΝΙΡΙΣΜΑ:confused: ΕΓΩ ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΩ ΤΟ 1000 ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΑ 750 ΤΩΝ ΣΥΜΦΟΥΡΙΤΩΝ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΔΙΠΛΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΔΙΑΦΟΡΑ.ΟΥΤΕ ΤΡΙΖΕΙ ΟΥΤΕ ΞΕΦΛΟΥΔΑΕΙ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΓΙΑ ΚΑΒΑΛΑ ΠΡΩΤΑ ΤΟΥ AFTER ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΜΕ.ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΟΤΑΝ ΤΟ ΟΔΗΓΑΣ ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΧΕΖΕΙ ΤΟ ΦΙΝΙΡΙΣΜΑ.ΧΑΜΟΓΕΛΑΣ ΜΕΧΡΙ Τ'ΑΥΤΙΑ:p :beer:

GTZ750
20/06/2005, 21:06
για καβαλατο πρωτα να δεις την συμεριφορα του και την γεωμετρια του και μετα θα δεις!!!
τωρα αμα το πλαστικο απο το ταμπλο δεν τελειας ποιοτητασ δεν νομιζω οτι εχει και πολυ σημασια!!!
σιγουρα η kawasaki ηθελε να ριξει το κοστος αλλα πιστευω οτι για τα λευτα του σου προσφερει παρα πολλα αυτο το μηχανακι!!!
καμια σχεση με το fazer apo symperifora!!στο λεω γιατι εχει ο αδερφος μου fazer!!!ρωτα και τον idi που ειχε πριν fazer!!!
κανε ενα test ριδε καιτα λεμε μετα!!!!:wave2: :wave2:

BAD BOY
20/06/2005, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750

κανε ενα test ριδε καιτα λεμε μετα!!!!:wave2: :wave2: ΤΙ ΠΕΣ ΤΩΡΑ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΓΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΕΣΤ ΤΟ... ΡΙΔΕ.ΠΟΥ,ΠΩΣ,ΠΟΤΕ ΤΟ ΕΔΩΣΕ Η ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ:confused: ΔΕΝ ΘΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΛΕΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ:lol: :lol: :lol: :rotflmao: :beer:

vakou
20/06/2005, 22:44
Σαν κάτοχος s το μόνο που με χαλάει είναι τα σωληνάκια των εμπρός φρένων που δεν είναι μεταλικά & κατ'ευθείαν ένα για κάθε δαγκάνα.Μου φαίνεται γελείο που που δεν έχει hugger(εσωτερικο φτεράκι για τον πίσω τροχό) ενώ εχει το γυμνό.Αυτά όμως είναι πράγματα εύκολα διορθώσιμα.Στο Fazer όμως η λειτουργεία του μοτερ μου φαίρνει στο μυαλό εικόνα αρχιμηχανικού που λέει πιό μοτέρ έχουμε στον πάγκο στα 600 ρίχτετου & δύο στραγκαλίσματα για να περάσει προδιαγραφές & έξω από την πόρτα!& αυτό είναι κάτι που δεν διορθώνεται ούτε εύκολα ούτε οικονομικά!

GTZ750
21/06/2005, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Z-BADBOY'STOY
ΤΙ ΠΕΣ ΤΩΡΑ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΓΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΕΣΤ ΤΟ... ΡΙΔΕ.ΠΟΥ,ΠΩΣ,ΠΟΤΕ ΤΟ ΕΔΩΣΕ Η ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ:confused: ΔΕΝ ΘΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΛΕΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ:lol: :lol: :lol: :rotflmao: :beer:
γιατι ολοι ασχολειστε με τα λαθει που κανω???:mad: :mad:
αφου καταλαβαινετε τι θελω να πω αυτο εχει σημασια!!!!:D :D :lol: :wave2:

gergio
21/06/2005, 15:48
ολα γινωνται ειδικα οταν ειναι ευκολα


17470

paokpatra
21/06/2005, 20:15
ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΠΕΣ THEOD ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΠΟΥΛΗΣΕΣ ΤΟ FAZER ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΚΑΛΟ:confused:
ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΡΩΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟ Ζ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΤΗΝΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ (ΡΕ ΜΗΠΩΣ ΕΒΛΕΠΕΣ ΤΗΝ ΠΙΝΑΚΙΔΑ ΤΟΥ ΣΥΝΕΧΕΙΑ) :D

THEOD
21/06/2005, 21:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από paokpatra
ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΠΕΣ THEOD ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΠΟΥΛΗΣΕΣ ΤΟ FAZER ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΚΑΛΟ:confused:
ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΡΩΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟ Ζ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΤΗΝΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ (ΡΕ ΜΗΠΩΣ ΕΒΛΕΠΕΣ ΤΗΝ ΠΙΝΑΚΙΔΑ ΤΟΥ ΣΥΝΕΧΕΙΑ) :D

Ρε μπαγάσα είσαι πανέξυπνος...Το βρήκες αμέσως αν και προσπάθησα να το κρύψω...

Το ομολογώ....Είχα τεράστιο ψυχολογικό πρόβλημα που με πάταγαν τα Ζ και δεν άντεξα άλλο !!! Δεν είναι δυνατόν στις 20 κόντρες που κάνω κάθε μέρα, να χάνω τις μισές από τα Ζ....

Ζητώ ταπεινά συγγνώμη που προβληματίστηκα για κάποια πράγματα και άθελά μου έθιξα κάποιους που δεν καταλαβαίνουν τι διαβάζουν ή δεν θέλουν να καταλάβουν...

Υ.Γ. Αν αύριο το πρωί αγοράσω και εγώ Ζ θα εξιλεωθώ ή θα μου μείνει η ρετσινιά ???

geo-r-Z'
21/06/2005, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Ρε μπαγάσα είσαι πανέξυπνος...Το βρήκες αμέσως αν και προσπάθησα να το κρύψω...
Το ομολογώ....Είχα τεράστιο ψυχολογικό πρόβλημα που με πάταγαν τα Ζ και δεν άντεξα άλλο !!! Δεν είναι δυνατόν στις 20 κόντρες που κάνω κάθε μέρα, να χάνω τις μισές από τα Ζ....
Ζητώ ταπεινά συγγνώμη που προβληματίστηκα για κάποια πράγματα και άθελά μου έθιξα κάποιους που δεν καταλαβαίνουν τι διαβάζουν ή δεν θέλουν να καταλάβουν...
Υ.Γ. Αν αύριο το πρωί αγοράσω και εγώ Ζ θα εξιλεωθώ ή θα μου μείνει η ρετσινιά ???
ΜΠΡΑΒΟ ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!!!!
ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ Ζ
1.ΕΧΕΙ ΚΡΑΔΑΣΜΟΥΣ(ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ 130-170 ΓΙΑ ΩΡΑ ΞΕΡΕΙ)
2.ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΜΑΥΡΑ ΧΑΛΙΑ(ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΧΕ HONDA ΞΕΡΕΙ)
3.ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΟΝΤΡΕΣ(ΠΑΛΙΑ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΣΙΓΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟ ΦΑΝΑΡΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΜΕ ΤΩΡΑ ΦΕΥΓΟΥΝ-ΦΕΥΓΕΙΣ ΜΕ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΓΙΑΤΙ? ΜΟΝΟ ΚΑΤΙ TDM ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ)
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ Ζ750 ΕΙΝΑΙ ΦΤΗΝΟ-ΛΙΤΟ-ΟΜΟΡΦΟ(ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ) ΑΥΤΑ ΦΤΑΝΟΥΝ (ΣΟΥ ΦΤΑΝΟΥΝ?):beer:

giannisman
22/06/2005, 07:55
ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΤΟ ΦΑΓΑΤΕ.

Meni0s
22/06/2005, 12:41
Οτι πληρώνεις πέρνεις . . .
Με 8500 χιλ εχεις ενα μηχάνημα με τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα του...Αν η δικη σου ζυγαρια τεινει προς την ποιτητα κατασκευης,την οδηγηση χωρις τριγμους τοτε επελεξε κατι αλλο.Προσφατος κατοχος 750ς και με ικανοποιει απολυτα.Εμαθα να συμβιωνω με τα "μειονεκτηματα" του. . .
Φιλικα παντα :beer:

BAD BOY
22/06/2005, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD


Ζητώ ταπεινά συγγνώμη που προβληματίστηκα για κάποια πράγματα και άθελά μου έθιξα κάποιους που δεν καταλαβαίνουν τι διαβάζουν ή δεν θέλουν να καταλάβουν...

Υ.Γ. Αν αύριο το πρωί αγοράσω και εγώ Ζ θα εξιλεωθώ ή θα μου μείνει η ρετσινιά ??? ΤΟ ΗΞΕΡΕΣ ΟΤΙ ΘΑ ΣΕ ΦΑΜΕ ΖΖΖΖΩΝΤΑΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΣΤ.ΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟ Ζ ΤΟΥ BONEPEELER ΘΑ ΣΟΥ ΡΙΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΨΑΛΙΣΜΑ:lol: ΑΝ ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ 42).ΠΑΝΑΞΙΑ:beer: ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΣΟΥ ΤΡΕΧΟΥΝ ΤΑ ΣΑΛΙΑ...


17575

gixxerpap
23/06/2005, 11:57
θα πρεπει ρε μαγκες ομως καποια στιγμη
να μαθετε να ξεχωριζετε το σοβαρο απο το αστειο.....

ο φιλος THEOD εγραψε την γνωμη του
για ενα μοντελο που δηλωσε εξ αρχης
οτι του εκανε καλη εντυπωση.
γι αυτο αλλωστε, και μπηκε στον κοπο
να το κοιταξει πιο προσεκτικα....

τωρα, αν νομιζετε (καποιοι, οχι ολοι)
οτι με το να υποστηριζετε τοσο φανατικα ενα
μηχανακι, μονο και μονο επειδη το εχετε αγορασει,
οτι τον βοηθησατε, τι να πω...........