PDA

View Full Version : Βενζίνη 95 ή 100 οκτανίων και ποια εταιρεία προτιμάτε;



DES
23/04/2010, 11:10
το θέμα της βενζίνης πίστεύω να έχει απασχολήσει πολλούς.
δεν ξέρεις ποιόν να εμπιστευτείς. ειδικά αυτές τις εποχές που η νοθεία είναι στα ντουζένια της.
ποιοι απο εμάς βάζουμε 100αρα? και πότε? στα ταξίδια ή πάντα? θετικά και αρνητικά στον κινητήρα απο την κατανάλωση 100αρας v-power ή μη:confused:

reinmeister
23/04/2010, 11:12
κανε ενα search και θα βρεις εκτενη θεματολογια πανω στο συγκεκριμενο...

χοντρικα...παντελως αχρηστη η 100αρα σε νορμαλ κινητηρα...απλως βρες ενα πρατηριο που να μην νοθευει και βαζε απλη...

DES
23/04/2010, 11:27
εφόσον είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου μοντέλου, νομίζω πως καλό θα ήταν να δω τι λένε και οι άλλοι cbfαδες και όχι αυτοι που έχουν hayabusa. νομίζω???:winka:
τώρα για την εταιρεία άλλοι έχουν ψείρα με την shell και την v-power και θα ήθελα να μου πουν αν έχουν δει κάποια αλλαγή στην κατανάλωση ή στην δύναμη
πιστέυω πως δεν κάνω ανούσια ερωτήματα.

McGyver
23/04/2010, 11:28
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=14837

reinmeister
23/04/2010, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από DES
εφόσον είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου μοντέλου, νομίζω πως καλό θα ήταν να δω τι λένε και οι άλλοι cbfαδες και όχι αυτοι που έχουν hayabusa. νομίζω???:winka:


εχε χαρη που σημερα εχω καλη διαθεση...μονο αυτο...

dirtbird
23/04/2010, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εχε χαρη που σημερα εχω καλη διαθεση...μονο αυτο...

Now we're talking....:winka:

OldMan
23/04/2010, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εχε χαρη που σημερα εχω καλη διαθεση...μονο αυτο...
Για "μαμά" μπούσα μιλούσε ο άνθρωπος ρε Ορκωτέ... :winka:

(αμέσως να το αρπάξεις...) :smokin:

makis206
23/04/2010, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από DES
εφόσον είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου μοντέλου, νομίζω πως καλό θα ήταν να δω τι λένε και οι άλλοι cbfαδες και όχι αυτοι που έχουν hayabusa. νομίζω???:winka:
τώρα για την εταιρεία άλλοι έχουν ψείρα με την shell και την v-power και θα ήθελα να μου πουν αν έχουν δει κάποια αλλαγή στην κατανάλωση ή στην δύναμη
πιστέυω πως δεν κάνω ανούσια ερωτήματα.

Προσωπικά βάζω πάντα BP 100άρα, δεν έχω κάτσει ούτε να συγκρίνω αλλά ούτε και να το ψάχνω πολύ πολύ, καθαρά ψυχολογικό είναι και τυγχάνει να έχω βενζινάδικο που δεν με άφησε ποτέ παραπονεμένο στη γειτονιά μου.

Στο παπί που βάζω από παντού έχω την αίσθηση ότι δουλεύει καλύτερα με την 100άρα ΒΡ πάντως..

:beer:

makis206
23/04/2010, 12:19
Tα περιττά μεταφέρθηκαν εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=101920) (μόλις περάσαμε σε νέα διάσταση..:lol: )

:beer:

LARISEOS
23/04/2010, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Tα περιττά μεταφέρθηκαν εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=101919) (μόλις περάσαμε σε νέα διάσταση..:lol: )

:beer:

κατι παιζει με το link.......δεν ανοίγει !


ωσο για την 100ρα? ε να μην πω ......το εχετε χαμενο τελειως..........!

γιαυτο έφτασε και 1,50 η βενζίνη αφου βλέπουν οτι ο κόσμος ειναι τοσο χαζός που πληρώνει παραπάνω λεφτα για την απλη βενζινη ....!

makis206
23/04/2010, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
κατι παιζει με το link.......δεν ανοίγει !

Διορθώθηκε :winka:

:beer:

DrBig
23/04/2010, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από DES
εφόσον είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου μοντέλου, νομίζω πως καλό θα ήταν να δω τι λένε και οι άλλοι cbfαδες και όχι αυτοι που έχουν hayabusa. νομίζω???:winka:
τώρα για την εταιρεία άλλοι έχουν ψείρα με την shell και την v-power και θα ήθελα να μου πουν αν έχουν δει κάποια αλλαγή στην κατανάλωση ή στην δύναμη
πιστέυω πως δεν κάνω ανούσια ερωτήματα.

Οχι μονο παντελως αχρηστη αλλα μπορει και να χασεις σε επιδοσεις σε καποιες περιοχες στροφων, το πιθανοτερο στα μεσοχαμηλα.

chris_honda
23/04/2010, 23:33
Στο κουτι, 95. Στη μότο 100. ΕΚΟ . Όλοι απο κει ψωνιζουν

Λευκάδιος
23/04/2010, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=14837 (SF: Καθώς γράφεται αυτό το κείμενο, η τιμή της απλής αμόλυβδης (τούδε και στο εξής 95άρας) έχει φτάσει επισήμως το ?1/lt, ενώ η τιμή της LRP** είναι οριακά ακριβότερη.

Καθώς ποστάρεται αυτό το κείμενο, η απλή αμόλυβδη έχει πέσει γύρω στα ?0.90/lt ενώ η LRP παραμένει 'ακριβή'.)

:bawl: :bawl: :a018: