PDA

View Full Version : συμβουλες



djchech
20/06/2005, 21:03
Εως τωρα τα μονα μηχανακια που εχω οδηγησει ειναι
μεχρι 125κκ το μεγαλυτερο.

Θέλω να αγορασω ομως το cbr600rr 2005.

ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΤΟ ΟΔΗΓΗΣΩ
ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΩ

ΟΙ ΜΗΧΑΝΕΣ ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΕΛΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΠΟ 250ΚΚ
400ΚΚ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟ 600RR...ΤΟ ΠΟΙΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΙΟ
ΛΟΓΙΚΟ.

angels_gr
22/06/2005, 09:33
Γεια σου Λάμπρο από την Λάρισα. Δυστυχώς κανένας δεν μπορεί να σου πει αν θα πρέπει ή όχι να καβαλήσεις μεγάλη μηχανή. Προσωπική μου άποψη είναι να αγοράσεις ότι σου αρέσει με την προυπόθεση να δώσεις χρόνο στον εαυτό σου να μάθει να οδηγάει σωστά την μηχανή που θα έχεις. Μην ξεχνάς πως το γκάζι είναι γλυκό. Θα μπορείς να ελέγξεις τον εαυτό σου??? Οι μηχανές δεν σκοτώνουν, οι κακοί οδηγοί σκοτώνονται.

gdevelek
22/06/2005, 09:56
Μιλάς για "οικονομική δυνατότητα", έτσι;

Αν αγοράσεις τώρα ένα π.χ. super4 και μετά από 1-2 χρόνια ένα CBR600 του 2002, θα σου έλθει πολύ φτηνότερα (σύνολο περίπου 8500Ε), και θα κάνεις και πολύ πιο ορθολογική-->ασφαλή κίνηση σε ό,τι αφορά τα κυβικά και την εξοικείωση μ' αυτά.

Βέβαια αν αυτή τη στιγμή έχεις κολλήσει στο CBR600 2005, ό,τι κι αν ακούσεις εδώ στο φόρουμ... Αν τελικά το κάνεις, σεβάσου τα άλογά του.

SaraMaritis
22/06/2005, 10:30
...djchech-μαν !!! :wave2:
Λοιπον...(α, η :beer: -ιτσα πρωτα...)

okεϊκ...πιο λογικο θα ηταν ενα μη-ss-μηχανακι, για αρχη...
αλλα... :rolleyes:

Αρχικά δημιουργήθηκε από djchech
...Θέλω να αγορασω ομως το cbr600rr 2005.
...
...αφου σου "γυαλισε"...ΠΑΡΤΟ επιτοπου !!! :cool:

Ουφ...μ'αυτη την πολυλογια στεγνωσε ο λαιμος :rotflmao:
:beer: :beer:

free rider
27/06/2005, 21:55
καλώς ήρθες μαν...

χτύπα ενα εξακοσάρι...

τι την έχουμε την ρημάδα την ζωή αμα δεν την γλεντάμε??

:beer: :beer: :beer:

gmakris
28/06/2005, 06:36
Εαν το παρεις καλως και με προσοχη.
καλο θα ηταν ναι βρεις καποιον εμπειρο οδηγο να σου δειξει 2-3 πραγματακια γιατι ολα θα πρεπει να τα κανεις x2 (σε ταχυτητα) και θα πρεπει να προσαρμοστεις γρηγορα....

Tigas
28/06/2005, 09:35
ΑΠΟ 125 ΣΕ 600 ΕΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΑ ΚΙΛΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΣΙΜΗ Η ΜΕ ΛΙΓΑ ΧΛΜ.

ΤΟ CBR ΑΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΑΡΤΟ ΑΦΟΒΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ, ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΑΒΑΛΑΣ ΧΕΣΤΑ ΚΙ ΑΣΤΑ.

ΤΟ 600RR ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΟΥΜΑΝΤΑΡΕΙΣ ΕΣΥ ΕΥΚΟΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΧΡΟΝΟ.ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΧΛΜ ΜΕ ΣΩΣΤΗ ΠΑΡΕΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΚΑΙ ΝΑ ΨΑΧΤΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΣΩΣΤΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΩΣ ΝΑ ΣΤΡΙΨΕΙΣ ΣΩΣΤΑ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΕΤΣΙ ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΕΣΑΙ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΜΕ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΝΟ ΤΟΥ.

ΤΟ ΚΡΑΝΑΚΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΦΟΡΟΥΣΕΣ ΜΟΝΟ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ, ΚΑΛΟ ΚΡΑΝΟΣ-ΜΠΟΥΦΑΝ-ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ ΚΑΙ ΓΑΝΤΙΑ, ΕΔΩ ΜΑΖΕΥΕΙΣ 130km AN ANOΙΞΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕ ΚΛΑΣΜΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟΥ.

ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΡΩΤΑ ΠΩΣ ΟΔΗΓΟΥΝΕ ΚΑΙ ΠΩΣ ΣΤΡΙΒΟΥΝ ΜΕ ΕΝΑ SS, ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΓΑΛΗ ΣΤΟ ΓΚΑΖΙ, ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΤΟ ΣΤΡΙΒΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΤΡΙΒΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ, ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΠΙΘΑΝΟΥΣ ΜΑΛΑΚΕΣ ΦΙΛΟΥΣ Η ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΣΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΝΕ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΣΟΥΖΑ Η ΠΟΛΛΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΤΗΣΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ.
ΜΗΝ ΜΑΣΑΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΣΤΡΙΒΟΥΝ ΚΑΝ, ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΑΚΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ Η ΑΠΟΛΑΥΣΗ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ.
ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ

ireneepi
28/06/2005, 09:45
Θεωρω οτι ολα ειναι θεμα παιδειας...
..οδηγικης και μη...



Εγω αρχισα να μαθαινω με ΖΧ9 μετα
πηγα σε cbr600fs και τελος σε cbr400,αναποδα δλδ...



Τελικα καταληγω σε 600 και ακομα
μαθαινω αλλα...
δεν χρειαζεται να φοβασαι αμα εισαι συγκροτημενος...και
δεν ακους τους λακαμαδες
που το παιζουν εξυπνοι και τετοια
ολα θα πανε καλα....!!!!


go for it

idi
28/06/2005, 09:54
οκ εχεις τα λεφτα για cbr600rr...

Για μαθηματα οδηγησης-φορμες-μποτες-κρανος εχεις?

κοιτα να βαζεις παντα την ασφαλεια σου πανω απο τη κ@@@λα!!!

καλως ηρθες (sorry που ειμαι αποτομος) :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

nimbus
28/06/2005, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από djchech
Εως τωρα τα μονα μηχανακια που εχω οδηγησει ειναι
μεχρι 125κκ το μεγαλυτερο.

Θέλω να αγορασω ομως το cbr600rr 2005.

ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΤΟ ΟΔΗΓΗΣΩ
ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΩ

ΟΙ ΜΗΧΑΝΕΣ ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΕΛΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΠΟ 250ΚΚ
400ΚΚ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟ 600RR...ΤΟ ΠΟΙΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΙΟ
ΛΟΓΙΚΟ.

ΑΠΟ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΑΛΛΟ ΤΙΠΟΤΑ:D ΠΑΡΕ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ Η ΨΥΧΗ ΣΟΥ:beer:

katsai
28/06/2005, 18:18
βρε παρε την κ@@@λα σου...!

αλλα











Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η


Κ Α Ι Π Α Ν Τ Α







Κ Ρ Α Ν Ο Σ


18285

SeNNinhA
28/06/2005, 18:27
Θα σου προτείνω την πιο απλή και βολική λύση

ΠΑΡΤΟ και δώσε ΑΜΕΣΑ άλλα 250 ευρώπουλα για τα μαθήματα του level 1 στο CSS. Μέσα σε μια ημέρα μαθημάτων θα είσαι πολύ πιο ασφαλής με την μηχανη σου από ότι μέσα σε ένα χρόνο οδήγησης. Μετά θα μπορείς να την κυκλοφορείς χωρίς να φοβάσαι. Ρώτα και την Γιαγιά Αρκούδα να σου πει για τον γυιό του. Πρώτο μηχανάκι ΖΧ6R αλλά ήρθε κατευθείαν στο CSS και ξεψάρωσε αμέσως.