PDA

View Full Version : κασταστηματα με Led (aθηνα)



Alarm
24/04/2010, 18:29
Καλησπερα...

1)Ψαχνω να βρω led σε πορτοκαλι χρωμα. Μπορει να μου πει καποιος που εχει καταστηματα στην αθηνα να ρειξω μια ματια ?

2)Ακομα τα led αυτα θα πανε για φλασακια, οποτε για τι φωτηνωτητες να κοιταξω και ποσο παει το μαλι για αυτα τα ματζαφλαρια ?

3) Καθως τα led θα αντικαθηστησουν της κοινες λαμπες, θα χριαστω μαλλον καποιες αντιστασεις , σωστα ? Ποσα ohm να ειναι ? Αν κανω λαθος διορθωστε με. :beer:

Ευχαριστω

zephyr1
24/04/2010, 18:45
Tecnica ηλεκτρονικα-ανταλλακτικα.

Αγκυρας 14. Ν.Ιωνια τηλ.210-2714979

:wave2:

sv9cvk
24/04/2010, 21:20
Και το technica που ειπε ο zephyr πιο πανω το οποιο εχει δυο καταστηματα στα 50 μ το ενα απο το αλλο!!
και ο Φανος στην Σολωμου 40 2103828748
και οι:
Τριδιμας Ν. ΠΛΑΣΤΗΡΑ 257 & ΑΙΟΛΟΥ 36
ΤΚ: 135 62, ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ, ΑΘΗΝΑ
ΤΗΛ. ΚΕΝΤΡΟ: 2102620250, FAX: 2102623805
Και
ΣΜΥΡΝΗΣ 31, Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
ΑΘΗΝΑ, ΤΗΛ: 2102525534, FAX: 2102584495

http://www.xenophonvenieris.gr/

http://www.katoumas.gr/

ζητας LED υψηλης φωτεινοτητας ,δεν ειναι ακριβα αλλα πρεπει να βαλεις μερικα σε καθε φλας για να εισαι ΟΚ αλλα για να μην παιδευεσαι, αν δεν κανω λαθος ,υπαρχουν ετοιμες λαμπες LED (διορθωστε με αν κανω λαθος) που μπαινουν στην θεση των παλιων. :cool:

Τωρα τι αντιστασεις θα χρειαστεις εξαρταται απο τα χαρ/κα των led που θα βαλεις ,ποσα θα βαλεις αν θα ειναι σε σειρα και πολλα τετοια ομορφα:lol:
δες εδω http://ledcalculator.net/
και εδω
http://ledz.com/?p=zz.led.resistor.calculator
βαζεις τι led θα βαλεις χαρ/κα και σου βγαζει την αντισταση που θες

Αν εχεις καμια απορια εδω ειμαστε :winka:

Το προβλημα σου θα ειναι το flasher που δεν θα βλεπει την καταναλωση που πρεπει και θα συμπεριφερεται σαν να εχει καμενη λαμπα :sick:
Νομιζω οτι υπαρχουν ηλεκτρονικα flasher που θα σου κανουν δουλεια αλλιως μπορεις να φτιαξεις κανενα αν εχεις καποια σχεση με ηλεκτρονικα (με ενα LM555 γινεται ευκολα ) http://www.instructables.com/id/LED-Flasher-automotive-or-motorcycle/
Αυτα καλη επιτυχια:wave2:

Alarm
25/04/2010, 12:59
Ομολογω πως αυτο με το flasheρ δεν το επιασα :uplate:
Μια αντισταση δεν φτανει ? Θελω και αλλα μαραφετια ?

the who
25/04/2010, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alarm
Ομολογω πως αυτο με το flasheρ δεν το επιασα :uplate:
Μια αντισταση δεν φτανει ? Θελω και αλλα μαραφετια ?

Με αντιστασεις κανεις δουλεια.Χρειαζεσαι δυο.Το μονο προβλημα που εχουν ειναι οτι τραβανε πολυ θερμοκρασια και πρεπει να μπουν σε καταλληλο σημειο.Ενω το φλασερ το αλλαζεις με το παληο σου κι ολα καλα.:wave2:

Alarm
25/04/2010, 21:14
To φλασες το βρισκω σε ιδια καταστηματα?
Και ποσο παει το μαλι για ενα φλασερ ? Και επεισης πως ξερω ποιο φλασσερ θελω ?

Δεν σκαμπαζω μια απο ηλεκτρονικα :D

sv9cvk
25/04/2010, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alarm
Ομολογω πως αυτο με το flasheρ δεν το επιασα :uplate:
Μια αντισταση δεν φτανει ? Θελω και αλλα μαραφετια ?

Δεν στο ειπα καλα εγω!
Οι αντιστασεις που σου ειπα ειναι για να τις βαλεις σε σειρα με τα LED για να μην τα καψεις
με τα λινκ που σου εδωσα ειναι για να τις υπολογισεις (ειναι απαραιτητες ειτε αλλαξεις ειτε δεν αλλαξεις φλασερ)
τωρα με το flasher επειδη τα LED εχουν ελαχιστη καταναλωση το απλο μηχανικο φλασερ για να δουλεψει σωστα πρεπει να "βλεπει " καταναλωση περιπου της καταναλωσης των 2 λαμπων, οποτε εναλλακτικα με το να αγορασεις ηλεκτρονικο φλασερ μπορεις να το "κοροιδεψεις" με μια αντισταση σε καθε σετ (μια αριστερα και μια δεξια) η οποια θα μπαινει παραλληλα στα led και οπως πολυ σωστα ειπε ο the who θα ζεσταινονται ! την αντισταση την υπολογιζεις απο τον νομο του Ωμ Ι=V/R για να μην σε μπερδευω ομως πες μου τι Watt ειναι οι λαμπες και θα σου πω τι αντισταση θα βαλεις και τι ισχυος.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Alarm


Δεν σκαμπαζω μια απο ηλεκτρονικα :D

Αυτο με ανησυχησε :eyepop: για να φτιαξεις το φλας και τα υπολοιπα θα χρειαστεις καποιο κολητηρι και καποιες γνωσεις εστω βασικες (πχ τα Led εχουν πολικοτητα ,θελουν μια αντισταση σε σειρα δεν αναβουν απευθειας απο τα 12V )
μην καψεις τιποτα ε????
:sick:

Alarm
25/04/2010, 22:23
Την δουλεια δεν θα την κανω μονος, απλα πρεπει να αγορασω τα υλικα.

Υπολογιζω να μπουνε 12-18 led σε καθε πλευρα. Αναλογα με την φωτηνωτητα και το μεγεθος τους.
Αν ειναι μικρης διαμετρου τοτε καπου στα 14-18, αν ειναι μεγαλης διαμετρου τοτε καπου στα 8-12 ανα πλευρα.

Απλα δεν θελω να παω στο καταστημα και να του πω "δωσε μου λεντ" χωρις να ξερω πανω κατω τι χρειαζομαι. το μονο σιγουρο ειναι πως θελω μια αξιοπρεπη φωτηνοτητα.

Μεχρι τωρα ομολογω εισια κατατοπιστικος. Σε ευχαριστω ! Σιγουρα θα χρειαστω λιγη ακομα βοηθεια. :beer:

sv9cvk
25/04/2010, 22:50
Θα ζητησεις LED υψηλης φωτεινοτητας υπαρχουν σε διαφορα μεγεθη 3mm ,5mm ,10mm να ξερεις οτι αυτα που θα βρεις εχουν γωνια θεασης περιπου 140 μοιρες αν θυμαμαι καλα .
Δεν υπαρχει κατι ετοιμο για αυτοκινητο η μοτο να μην παιδευεσαι ?:confused:

Alarm
26/04/2010, 06:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
Θα ζητησεις LED υψηλης φωτεινοτητας υπαρχουν σε διαφορα μεγεθη 3mm ,5mm ,10mm να ξερεις οτι αυτα που θα βρεις εχουν γωνια θεασης περιπου 140 μοιρες αν θυμαμαι καλα .
Δεν υπαρχει κατι ετοιμο για αυτοκινητο η μοτο να μην παιδευεσαι ?:confused:

Διστυχως δεν υπαρχει. Δεν ειναι κατι δυσκολο να γινει.
Ναι για τις μοιρες το εχω διαβασει. Μαλλον τα 3mm θα κανουν αυτο που θελω . :beer:

soter3gm
26/04/2010, 07:07
για δες και εγώ xenonlights (www.xenonlights.gr )
Αν σου "κάνει" ζήτα τον Γιάννη

the who
26/04/2010, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alarm
To φλασες το βρισκω σε ιδια καταστηματα?
Και ποσο παει το μαλι για ενα φλασερ ? Και επεισης πως ξερω ποιο φλασσερ θελω ?

Δεν σκαμπαζω μια απο ηλεκτρονικα :D


Το φλασερ πανω απο 20 ευρω δεν κανει.Εγω το εβαλα κι ησυχασα (χωρις αντιστασεις κλπ).Το θεμα ειναι να βαλεις λεντ για να σε βλεπουν καλυτερα και να ξεφορτωσεις λιγο την μπαταρια σου.Οσο κι αν σου φανει παραδοξο τα φλας ειναι η νουμερο δυο καταναλωση ρευματος σε μια μηχανη.Οποτε αν βαλεις αντιστασεις δεν κερδιζεις τιποτα σ αυτον τον τομεα.:wave2:

Alarm
26/04/2010, 22:46
Σας ευχαριστω ολους. εμαθα αρκετα πραγματακια. Μεσα στην εβδομαδα παω να κανω ψωνια :beer:

fantacid
26/04/2010, 23:44
υπαρχουν ετοιμες λαμπες με λεντακια,
αρκετα οικονομικά κ χωρις να παιδεύεσαι αφου δεν εχει εμπειρια με κολλητήρια κ αντιστάσεις!

ριξε ενα ματι στον Αι-Μπει για τιμες!

:wave2:

idi
27/04/2010, 00:30
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.9086

Alarm
28/04/2010, 15:05
Ενα led ποσο μπορει να κοστισει ? Μην μου πουνε 5 ευρω και συμφωνησω ανυποψιαστος :hypnotize

stefanos
28/04/2010, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alarm
Ενα led ποσο μπορει να κοστισει ? Μην μου πουνε 5 ευρω και συμφωνησω ανυποψιαστος :hypnotize


Υπάρχουν και με 5 και με 10 και παραπάνω αλλά δεν νομίζω να βρείς στο Ελλάδα.
Συνήθως κάνουν κάτω από ?.
Εάν σκέφτεσαι να τα βάλεις με διάφανο τζάμι καλώς αλλά στην περίπτωση που χρησιμοποιήσεις κλασικό κίτρινο τζάμι θα έχεις θέμα με την απόχρωση και την φωτεινότητα ίσως, γι αυτό δοκίμασε πρίν μπείς σε έξοδα.

sv9cvk
29/04/2010, 05:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Εάν σκέφτεσαι να τα βάλεις με διάφανο τζάμι καλώς αλλά στην περίπτωση που χρησιμοποιήσεις κλασικό κίτρινο τζάμι θα έχεις θέμα με την απόχρωση και την φωτεινότητα ίσως, γι αυτό δοκίμασε πρίν μπείς σε έξοδα.

Σε αυτο εχει δικιο ο stefanos μονο αν εχεις λευκο τζαμι να βαλεις χρωματιστο led αν ειναι κιτρινο το τζαμι βαλε λευκο led που αν δεν κανω λαθος βγαινει και με πιο μεγαλη φωτεινοτητα >5000mcd
οι τιμες παιζουν γυρω στο ευρω!!:wave2: