PDA

View Full Version : Περι καταγγελιών σε καταστήματα



TOLISTOLAROS
24/04/2010, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Από εχθές παρατηρήθηκε οτι και κάποια threads εξαφανίζονται χωρίς να έχουν πειραχτεί από moderators.
Τώρα διαπίστωσα ότι αυτό γίνεται στα πρώτα δυο link της υπογραφής μου.Μάλιστα συμβαίνει για 2η φορά...

byron
24/04/2010, 19:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Τώρα διαπίστωσα ότι αυτό γίνεται στα πρώτα δυο link της υπογραφής μου.Μάλιστα συμβαίνει για 2η φορά...

Η υπογραφή σου καταλήγει σε threads που έχουν ξυριστεί για λόγους που έχουν να κάνουν με καταγγελία/δυσφήμιση του μαγαζιού που φωτογράφιζες.

Το μαγαζί επικοινώνησε μαζί μας και διαμαρτυρήθηκε για τα όσα έγραψες. Μάλιστα είχατε και τηλεφωνική επικοινωνία όπου είπες πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Αν δεν είναι έτσι, ευχαρίστως απο Δευτέρα να επικοινωνήσουμε με το μαγαζί για να λήξει το θέμα.

TOLISTOLAROS
24/04/2010, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Η υπογραφή σου καταλήγει σε threads που έχουν ξυριστεί για λόγους που έχουν να κάνουν με καταγγελία/δυσφήμιση του μαγαζιού που φωτογράφιζες.

Το μαγαζί επικοινώνησε μαζί μας και διαμαρτυρήθηκε για τα όσα έγραψες. Μάλιστα είχατε και τηλεφωνική επικοινωνία όπου είπες πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Αν δεν είναι έτσι, ευχαρίστως απο Δευτέρα να επικοινωνήσουμε με το μαγαζί για να λήξει το θέμα.
Δεν ονομάτισα κανένα μαγαζί ώστε να υπάρχει θέμα δυσφήμισης.Ούτε όνομα,ούτε στοιχεία,ούτε διεύθυνση.Άρα δεν παραβίασα κανένα κανόνα.Κοίτα αν θες ο ίδιος τα thread.
Εδώ πολλές φορές θάβουνε μαγαζιά και δε σβήνεται τίποτα(κάτι glob*** κλπ).Άρα μάλλον 2 μέτρα 2 σταθμά.
Τώρα τα περί επικοινωνίας...στο τσακ ήμουνα να κατεβάσω τίποτ' αγίους αλλά είπα άστο...
Τέλος πάντως δεν είμαι mod,δεν έχω το μαχαίρι να κόψω πεπόνι...ή βασιλόπιτα.

sniper
24/04/2010, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Δεν ονομάτισα κανένα μαγαζί ώστε να υπάρχει θέμα δυσφήμισης.Ούτε όνομα,ούτε στοιχεία,ούτε διεύθυνση.Άρα δεν παραβίασα κανένα κανόνα.Κοίτα αν θες ο ίδιος τα thread.
Εδώ πολλές φορές θάβουνε μαγαζιά και δε σβήνεται τίποτα(κάτι glob*** κλπ).Άρα μάλλον 2 μέτρα 2 σταθμά.
Τώρα τα περί επικοινωνίας...στο τσακ ήμουνα να κατεβάσω τίποτ' αγίους αλλά είπα άστο...
Τέλος πάντως δεν είμαι mod,δεν έχω το μαχαίρι να κόψω πεπόνι...ή βασιλόπιτα.

To γνωρίζω ότι δεν χρειάζονται υπερασπιση (για να μην πεταχτεί καμιά σφηνόπ@υτσ@) αλλά πολλάκις έχει σβηστεί ποστ για τον παραπάνω λόγο.

Τώρα το σχόλιο για τις βασιλόπιτες είναι σωστό! :lol: :lol:

TOLISTOLAROS
24/04/2010, 20:23
Κάπoια Link που ζουν και βασιλεύουν

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?postid=1686473&highlight=global#post1686473

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?postid=1635366&highlight=global#post1635366

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?postid=1536701&highlight=global#post1536701

Το μηχανάκι το οδηγήσανε στην τραγική κατάσταση που ήταν ένα σωρό...μέχρι και δικηγόρος το κυκλοφορούσε επί 7 μέρες.

Ας γράψω απλά τί είχε γίνει στο μηχανάκι και τί έγινε για να δουλεύει σωστά.

Του έβαλε ζιγκλέρ 160-165. ΛΑΘΟΣ!Μπούκωνε άσχημα,δεν πήγαινε βήμα.Θέλει 1**,άντε 1**
Μπουζί ΔΙΑΚΙΔΟ στον μπροστά κύλινδρο!Αν είναι δυνατόν...Το 1000 άρι φοράει τέτοια.Μαντέυετε τί έπαθε η μπαταρία αργότερα...
Βίδα αέρα στις 3 στροφές.ΛΑΘΟΣ 2,* με 2,** θέλει
Βελόνες Factory pro.Δεν χρειάζονται...

Τέλως πάντων αφού δεν έβγαλε καμμιά χοντρή ζημιά...

ΥΓ:Το πήγα 2η φορά και μου λέει έβαλες νερωμένη βενζίνη και θα στρώσει αργότερα...

Σύνολο μου πήγε 450? και το μηχανάκι ήταν χειρότερα απ' όταν του το πήγα

byron
24/04/2010, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Κάπoια Link που ζουν και βασιλεύουν



Tα link που έβαλες δεν ζουν και βασιλεύουν από τύχη. Υπήρχαν και υπάρχουν επώνυμες καταγγελίες στη διάθεση μας, από ανθρώπους που έχασαν 5.000 ως 15.000? και είδαν μηχανάκι μόνο σε προσπέκτους.
Μιας και το moto.gr είναι και forum ενημέρωσης, κάναμε την εξαίρεση για να προστατευτούν οι συμφορουμίτες, κάτι που έστω και για κάποιους όπως μπορείς να διαβάσεις έγινε.

Δεν έχουμε καμμία αντίρρηση ότι τα πράγματα έγιναν όπως λές και είσαι δυσαρεστημένος απ΄την επισκευή που σου έγινε. Από την άλλη δεν μπορούμε να να σφυρίζουμε αδιάφορα στον μαγαζάτορα που ζητάει εξηγήσεις απ΄την δυσφήμιση που του κάνεις. Το ότι δεν τον ονομάζεις άμεσα αλλά έμμεσα μέσω του τίτλου του και της περιοχής του, δεν λέει κάτι αφού ο "απατεώνας" όπως τον λες κατάλαβε οτι αναφέρεσαι στο μαγαζί του.

Αν μη τι άλλο καλό θα ήταν να έχουμε την ευθύνη των χαρακτηρισμών που ρίχνουμε. Αν λες "Αποφύγετε αυτόν το απατεώνα", και σε παίρνει τηλέφωνο ο "απατεώνας" να σε ρωτήσει τι παράπονο έχεις του λες οτι σε εξαπάτησε και χ, ψ λόγους.
Σίγουρα πάντως δεν του λες οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και όλα καλά. Τα μπινελίκια που λες οτι ήσουν στο τσακ να του πεις τα είπες από μέσα σου. Στο απ΄έξω σου όμως γράφεις άλλα.
Το θεωρείς σωστό δηλαδή?

TOLISTOLAROS
24/04/2010, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Το ότι δεν τον ονομάζεις άμεσα αλλά έμμεσα μέσω του τίτλου του και της περιοχής του,
Βύρωνα,
α)Δεν υπάρχει μόνο ένα μαγαζί στην περιοχή της Αθήνας
β)Ο τίτλος του μαγαζιού δεν είναι copyright


Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αν λες "Αποφύγετε αυτόν το απατεώνα", και σε παίρνει τηλέφωνο ο "απατεώνας" να σε ρωτήσει τι παράπονο έχεις του λες οτι σε εξαπάτησε και χ, ψ λόγους.
Σίγουρα πάντως δεν του λες οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και όλα καλά. Τα μπινελίκια που λες οτι ήσουν στο τσακ να του πεις τα είπες από μέσα σου. Στο απ΄έξω σου όμως γράφεις άλλα.
Το θεωρείς σωστό δηλαδή?
Επειδή κοιτάω πάντα το αποτέλεσμα τί νόημα θα έχει να κουβεντιάσω μαζί του;Τί θα βγει;
Ούτε η ταλαιπωρία θ' αναπληρωθεί,ούτε τα λ7 μου θα πάρω πίσω.

Έχω πάντως στα χέρια μου έγγραφο ΜΕ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΤΟΥ που λέει ότι το μηχανάκι λόγω παλαιότητας και ακινησίας δεν ήταν δυνατό να έρθει στην πρωτύτερη κατάστασή του.Κάτι που προφανώς δεν ισχύει,τώρα είναι πολύ καλύτερο από πριν,κάνοντας τις απλές ρυθμίσεις που έγραψα παραπάνω.Οπότε καταλαβαίνεις ότι επιλέγω να μη το τραβήξω το θέμα...

Τώρα βέβαια δεν είσαι υποχρεωμένος να με πιστέψεις,δεν έχεις οδηγήσει ποτέ το μηχανάκι πριν και μετά.

TOLISTOLAROS
24/04/2010, 21:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Από την άλλη δεν μπορούμε να να σφυρίζουμε αδιάφορα στον μαγαζάτορα που ζητάει εξηγήσεις απ΄την δυσφήμιση που του κάνεις.
Χρειάζονται συγκεκριμένα πράγματα για να θεωρηθεί δυσφήμιση.
ΥΓ:Σχετικά με τη βασιλόπιτα:δεν είναι κακό κάποιος να κάνει δώρα,καλό είναι για όλους(σοβαρά μιλάω).Να μη γίνεται αυτό όμως μέσο για ευνοϊκότερη αντιμετώπιση.
ΥΓ2:Δεν υπάρχει μάστορας που να μην έχει κάνει λάθη.Αυτό που δε δικαιολογείται είναι η κοροϊδία εκ μέρους του.Αν δε δέλει ν'ασχοληθεί να το πει!

SeNNinhA
25/04/2010, 16:43
Πάντως όλο αυτό το θέμα με το να μην αναφέρουμε ονόματα κλπ από τους διάφορους που είμαστε δυσαρεστημένοι είναι τουλάχιστον ΚΟΥΤΟ.

Κανένα site δεν φέρει ευθύνη για τα γραφόμενα των μελών του.

Απλά αναφέρεται αυτό ΡΗΤΑ στην κεντρική του σελίδα (οτι πχ τα γραφόμενα των μελών αποτελούν προσωπικές τους απόψεις και το site δεν φέρει ευθύνη για αυτά) και εκεί τελειώνει η ευθύνη του.

Εαν θέλετε περισσότερα μπορείτε ακόμη να επιβάλετε κάθε καταγγελία να υπογράφεται από τον γράφοντα με το κανονικό του ονοματεπώνυμο και διεύθυνση ώστε ο κάθε θιγόμενος να μπορεί να επικοινωνήσει μαζί του ή να προβεί σε κάθε νόμιμη ενέργεια.

Αυτό το να μην γράφουμε καταγγελίες είναι μια μορφή λογοκρισίας που δεν κατάλαβα ποτέ και το θέμα προστασίας του site από μυνήσεις είναι λίγο άκυρο. Εαν συμβουλευτείτε και κάποιον δικηγόρο μπορεί να σας καθοδηγήσει σωστά στο πως μπορείτε να προστατευτείτε από τα γραφόμενα των μελλών και όχι να τα σβήνετε.



Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Tα link που έβαλες δεν ζουν και βασιλεύουν από τύχη. Υπήρχαν και υπάρχουν επώνυμες καταγγελίες στη διάθεση μας, από ανθρώπους που έχασαν 5.000 ως 15.000? και είδαν μηχανάκι μόνο σε προσπέκτους.
Μιας και το moto.gr είναι και forum ενημέρωσης, κάναμε την εξαίρεση για να προστατευτούν οι συμφορουμίτες, κάτι που έστω και για κάποιους όπως μπορείς να διαβάσεις έγινε.



Όσον αφορά το παραπάνω ΣΩΣΤΑ κάνετε και τα κρατάτε αλλά όταν φοβάσαι να μην σου κάνουν μύνηση, φοβάσαι για όλους και όχι επιλεγμένα. Ή υπάρχουν κανόνες και ακολουθούνται για όλους ή όχι. Αλλιώς απλά πέστε ότι δικό μας είναι το site ότι θέλουμε κάνουμε και σε όποιον του αρέσει.

Φιλικά
Γιάννης

:wave2: :wave2: :wave2:

byron
25/04/2010, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Όσον αφορά το παραπάνω ΣΩΣΤΑ κάνετε και τα κρατάτε αλλά όταν φοβάσαι να μην σου κάνουν μύνηση, φοβάσαι για όλους και όχι επιλεγμένα. Ή υπάρχουν κανόνες και ακολουθούνται για όλους ή όχι. Αλλιώς απλά πέστε ότι δικό μας είναι το site ότι θέλουμε κάνουμε και σε όποιον του αρέσει.

Φιλικά
Γιάννης

:wave2: :wave2: :wave2:

Σωστό. Επομένως κατεβαίνουν όλα και τελειώνουμε. Υπάρχει και το ΙΝΚΑ για τις καταγγελίες.

SeNNinhA
25/04/2010, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Σωστό. Επομένως κατεβαίνουν όλα και τελειώνουμε. Υπάρχει και το ΙΝΚΑ για τις καταγγελίες.

Τα Forum είναι ΚΑΙ για ΑΠΟΨΕΙΣ.

ΘΕΤΙΚΕΣ ή ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ.

Όχι μόνο για θετικές.

Πιστεύω ότι είναι ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ. Αλλά μιας και δεν είναι δικό μου site απλά δεν μπορώ να κάνω και τίποτε.

TOLISTOLAROS
25/04/2010, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Σωστό. Επομένως κατεβαίνουν όλα και τελειώνουμε. Υπάρχει και το ΙΝΚΑ για τις καταγγελίες.
Βύρωνα αυτά (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=15488) δεν κατέβηκαν...Γιατί άραγε διαφορετική αντιμετώπιση;
Δύσκολο είναι να κρατάς ισσοροπίες,το καταλαβαίνω,ειδικά όταν ο "θιγόμενος" προσφέρει δώρα κλπ,αλλά να μην κοροϊδευόμαστε...

Πάντως δεν παραβίασα κανένα κανόνα του φόρουμ ώστε να θεωρηθεί δυσφήμιση και να έχετε πρόβλημα απ'τον καθένα.Ούτε στοιχεία,ούτε όνομα,ούτε διεύθυνση,ούτε τίποτα.
Κάντε ό,τι θέλετε αλλά όχι να δικαιολογούμε τ'αδικαιολόγητα.

benny
25/04/2010, 18:21
Μια απ τις σημαντικοτερες δυνατοτητες που παρεχει το ινερνετ γενικοτερα και τα διαφορα φορουμ, μπλογκ κλπ ειδικοτερα, ειναι η ελευθερια της ανωνυμιας, με ο,τι θετικο και αρνητικο συνεπαγεται αυτη.

τα θετικα ειναι κατα πολυ σημαντικοτερα απ τα αρνητικα.δεν χρειαζετεαι να επεκταθω αλλα πρωτη και καλυτερη ειναι η δυνατοτητα "καταγγελιας".

εννοειται οτι υπαρχει το ενδεχομενο η καταγγελια να μην στεκει, ο καθενας να γραφει το μακρυ του και το κοντο του και να θιγονται και ορισμενοι επαγγελματιες αδικα(δεν ξερω τι συμβαινει στην συγκεκριμενη περιπτωση και ουτε με νοιαζει), αλλα γι αυτο και ο μεσος ανθρωπος εχει μια στοιχειωδη κριτικη σκεψη ωστε να επεξεργαζεται τα δεδομενα και να κραταει και τις επιφυλαξεις του.

σε μεγαλα παιδια απευθυνεται το φορουμ, νιονιο εχουνε και κανενας καλος επαγγελματιας δεν θα πεσει εξω απ μια μεμονωμενη καταγγελια ενος παλαβου σ'ενα φορουμ.μην τρελαθουμε εντελως.αντιθετα ολα αυτα που προκυπτουν απο τετοιου ειδους συζητησεις μας κανουν ολους πιο υποψιασμενους καταναλωτες και ευνοουν τους σωστους επαγγελματιες.

αυτα και προτινω να υπαρχει περισσοτερη ελαστικοτητα σε τετοιου ειδους θεματα.

αλληλεγγυη στον συντοφο TOLISTOLAROS :sun: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

:a46: :a46: :a46:

byron
25/04/2010, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Βύρωνα αυτά (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=15488) δεν κατέβηκαν...Γιατί άραγε διαφορετική αντιμετώπιση;
Δύσκολο είναι να κρατάς ισσοροπίες,το καταλαβαίνω,ειδικά όταν ο "θιγόμενος" προσφέρει δώρα κλπ,αλλά να μην κοροϊδευόμαστε...


Να σου πω γιατί δεν κατέβηκε μέχρι τώρα.
Γιατί το θέμα δημιουργήθηκε το 2004 που δεν ήμουν καν μέλος, όχι mod. Και αφού οι admins το είχαν δει, δεν είχα κανένα λόγο να το πειράξω. Αφού τραβάς ζόρι όμως κατέβηκε και αυτό. Ότι πληροφορία είχε αυτό είναι μη προσβάσιμη, ενώ αν μπει κάποιος και κλαίει τα λεφτά του για το μηχανάκι που δεν παρέλαβε απ΄τον ξέρεις ποιόν, θα του πω να μιλήσει μαζί σου γιατί η δυσφήμιση κάποιου που κλέβει λεφτά με την δυσφήμιση κάποιου που βάζει λάθος μπουζί χρήζει της ίδιας αντιμετώπισης.

Ισορροπίες είπες? Μπορείς να ρωτήσεις κάποιους που έχουν μαγαζί και πρόσφεραν δώρα (πχ ploiarxos) τι διευκρινήσεις έδωσα για να μην υπάρχει παρεξήγηση.
Εκτός αυτού, είναι γνωστό ότι το moto.gr είναι τίγκα στη διαφήμιση και στα banners. Τα παίρνουμε από παντού....όπως και στην πίτα που δώσαμε καμμιά 30αρία ? οι 10 μαλάκες που είμαστε εδώ για τα έξοδα της γιορτής.


Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Πάντως δεν παραβίασα κανένα κανόνα του φόρουμ ώστε να θεωρηθεί δυσφήμιση και να έχετε πρόβλημα απ'τον καθένα.Ούτε στοιχεία,ούτε όνομα,ούτε διεύθυνση,ούτε τίποτα.
Κάντε ό,τι θέλετε αλλά όχι να δικαιολογούμε τ'αδικαιολόγητα.

Δεν έδωσες στοιχεία....μάλιστα.

edit:ΔΕΝ αναφέρομαι στο εξής κατάστημα ***** ,αλλά σ'ένα άλλο.... Κοντά στο Πεδίο του Άρεως είναι.Ανηφορίζεις(Ευελπίδων) και...google please!

όπου στα αστεράκια που έβαλα είχες γράψει το όνομα.
Αυτή είναι λοιπόν η προσπάθεια να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα, και δικαίωμα σου να λες ότι νομίζεις για ΄μας.
Να σου πω και εγώ όμως τι θεωρώ αδικαιόλόγητο.

* Να μπαίνεις να γράφεις σε ένα φορουμ οτι ο τάδε είναι απατεώνας, αλλά στην επικοινωνία μαζί του να κάνεις το παγώνι.
* Να τα γράφεις ανώνυμα, παρόλο που θα μπορούσες εξαιτίας αυτού του thread να μου στείλεις ένα πμ με τα στοιχεία σου για να ξέρουμε με ποιον μιλάμε
* Να γράφεις ότι ο απατεώνας μηχανικός σου έδωσε εγγράφως με σφραγίδα οτι το μηχανάκι δεν μπορεί να έλθει στην προτέρα κατάσταση και να το παρουσιάζεις ώς απόδειξη απατεωνιάς.
Γιατί στο έδωσε αυτό το χαρτί ? Μήπως για καμμιά ασφαλιστική ? Λέω εγώ τώρα.....


senninha. Το Moto δεν είναι δικό μου. Αυτοί που το τρέχουν και είναι κατά τον νόμο υπεύθυνοι δεν γουστάρουν να βάζουν δικηγόρους και να αφήνουν τις δουλειές τους για ανώνυμες καταγγελίες. Ήδη 2 φορές στο παρελθόν χρειάστηκε να το κάνουν.

Αφού λοιπόν η μαλακία μου (γιατί εγώ επέμενα να βγαίνουν κάποιες καραμπινάτες απάτες έξω) δημιουργεί υπόνοιες για άνιση μεταχείριση, τέλος. :wave2:

SeNNinhA
25/04/2010, 19:30
Εννοείται ότι ξέρουμε ότι οι mods εκτελούν απλά χρέη αστυφυλακα σε κανόνες των ιδιοκτητών του site το οποίο υπάρχει και συντηρείται από αυτούς οπότε έχουν και κάθε δικαίωμα να το διαχειριστούν όπως θέλουν. Οπότε κάθε σχόλιο δικό μου είναι γενικό προς το moto.gr και όχι προσωπικό προς admins.

Εξακολουθώ να πιστεύω οτι ειναι λάθος η τακτική αλλά αναγκαστικά την αποδέχομαι.

ΠΡΌΤΑΣΗ:
Δεν είναι απαραίτητο να σβηνονται τα posts. Βάλτε απλά αστερακια σε ότι αναφέρεται σε όνομα ή διεύθυνση και αφήστε τα υπόλοιπα ώστε οποίος ενδιαφερεται να μπορεί να ενημερώνεται με ΠΜ. Έτσι και ενημέρωση θα υπάρχει και κανένα πρόβλημα με μυνησεις.

Επίσης κάθε καταγγελία να συνοδεύεται από ονοματεπώνυμο και διεύθυνση άλλιως να σβηνεται

:wave2: :wave2:

BLACKGAS
25/04/2010, 19:35
Επειδή διαβάζω διάφορα και με κίνδυνο να παρεξηγηθώ, αν και νομίζω ότι τουλάχιστον σ΄αυτό το forum καταλαβαινόμαστε σε γενικές γραμμές, γι΄αυτό και γράφω όποτε μπορώ, είμαι σίγουρος ότι αν επιτραπούν καταγγελίες, θα συμβούν όλα ή μέρος των παρακάτω:
α. Θα υπάρξουν περιπτώσεις μελών που όταν θα αρχίσουν τα ραβασάκια (εξώδικα), θα γίνουν κατά το κοινώς λεγόμενο μπουχός, ενώ μέχρι τότε θα το παίζουν ... Μεγαλέξανδροι, αφήνοντας τους admin να βγάλουν τα κάστανα από τη φωτιά!
β. Η αναγραφή στοιχείων που αναφέρθηκε (όνομα και διεύθυνση) είναι κενό γράμμα, αφού δε νομίζω να ζήτησε κανείς ταυτότητα για να μας γράψει μέλη και ο καθένας μας μπορεί να δηλώσει ότι λέγεται Τζούλια και μένει στην οδό Πίπας 69.
γ. Τόσο σε Αθήνα - Θεσ/νίκη, όσο και στην επαρχία που ο μοτο κόσμος είναι μικρός, μπορεί να γραφτεί κάποιος επαγγελματίας (μαντράς, συνεργείο, αξεσουάρ κλπ) με στοιχεία Μπάμπης Τρεχαγυρευόπουλος και να θάβει τους ανταγωνιστές του, χωρίς να δίνει λογαριασμό σε κανένα. Μαντέψτε ποιός θα την πληρώσει: Ναι έχετε δίκιο, οι μαγαζάτορες που θα χάνουν τη δουλειά τους χωρίς να φταίνε και οι admin, που δικαίως θα εισπράξουν την αντίδρασή τους.
δ. Τώρα η προφύλαξη των συμφορουμιτών από κάθε λογής λαμόγια μπορεί να γίνει με pm ή με προσωπική επαφή. πχ. Θέλω να αγοράσω ένα R1, απωθημένο πολλών χρόνων :D :D :D , ανοίγω thread και ρωτάω. Αξιολογώ τις απαντήσεις και έχω μια βοήθεια που μπορεί να αποδειχτεί πολύτιμη. Εξάλλου αυτός δεν είναι και ένας απο τους λόγους ύπαρξης του forum???

ΥΓ. Δεν έχω καμία επαγγελματική εμπλοκή με το κεφάλαιο μοτοσυκλέτα.
ΥΓ2. Μήπως περισσεύει σε κανέναν αυτό το R1 που λέγαμε?????

TOLISTOLAROS
25/04/2010, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Εκτός αυτού, είναι γνωστό ότι το moto.gr είναι τίγκα στη διαφήμιση και στα banners. Τα παίρνουμε από παντού....όπως και στην πίτα που δώσαμε καμμιά 30αρία ? οι 10 μαλάκες που είμαστε εδώ για τα έξοδα της γιορτής.
Δεν είπα ότι τα παίρνετε.Καλά κάνουνε και δίνουνε δώρα(το'γραψα αυτό ούτως ή άλλως παραπάνω).

Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δεν έδωσες στοιχεία....μάλιστα.
edit:ΔΕΝ αναφέρομαι στο εξής κατάστημα ***** ,αλλά σ'ένα άλλο.... Κοντά στο Πεδίο του Άρεως είναι.Ανηφορίζεις(Ευελπίδων) και...google please!

όπου στα αστεράκια που έβαλα είχες γράψει το όνομα.
Αυτά ΔΕΝ είναι στοιχεία καταστήματος,ούτε ονόματα.

Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Να σου πω και εγώ όμως τι θεωρώ αδικαιόλόγητο.
* Να μπαίνεις να γράφεις σε ένα φορουμ οτι ο τάδε είναι απατεώνας, αλλά στην επικοινωνία μαζί του να κάνεις το παγώνι.
Έχεις ιδία άποψη;Ήσουνα παρόν;

Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
* Να τα γράφεις ανώνυμα, παρόλο που θα μπορούσες εξαιτίας αυτού του thread να μου στείλεις ένα πμ με τα στοιχεία σου για να ξέρουμε με ποιον μιλάμε
Αφού κατάλαβες,τί νόημα έχει;Και τί θα βγει;

Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
* Να γράφεις ότι ο απατεώνας μηχανικός σου έδωσε εγγράφως με σφραγίδα οτι το μηχανάκι δεν μπορεί να έλθει στην προτέρα κατάσταση και να το παρουσιάζεις ώς απόδειξη απατεωνιάς.
Γιατί στο έδωσε αυτό το χαρτί ? Μήπως για καμμιά ασφαλιστική ? Λέω εγώ τώρα....
Εγώ ξέρω ότι το μηχανάκι με πολύ απλές ρυθμίσεις έγινε πολύ καλύτερο από πριν.Άρα το περιεχόμενο της βεβαίωσης απλά δεν ισχύει.Το γιατί το έδωσε δεν έχει καμμία σημασία,τί κόπτεσαι;

Τέλως πάντων δεν ασχολούμαι άλλο...δε χαλάω τη ζαχαρένια μου για κανένα.Το φόρουμ δεν είναι δικό μου,οπότε όλοι πλην των ιδιοκτητών του φιλοξενούμενοι είμαστε.

SeNNinhA
25/04/2010, 19:46
Κι αν ανοίξω ρε παιδιά ένα thread και ρωτάω πχ:

«θέλω να πάρω μηχανή από το Global. Εσείς τι λέτε;»

Τι απαντήσεις επιτρέπονται; Απαγορευονται οι απαντήσεις τύπου "φυγε μακριά", "ούτε να πλησιασεις κοντα", "εμένα με έκλεψαν", "έλα να σου πω τι έπαθα εγώ" και άλλες τέτοιες; Αν ναι τότε ούτε να ρωτήσεις έχει νόημα.

Τεσπα. Σε τσιφλίκι αλλού δεν μπορούμε να κάνουμε κουμάντο.

DrEvil
26/04/2010, 21:08
Τα φόρουμ ναι μεν είναι για ενημέρωση, αλλά για καταγγελία;;;
Δηλαδή κάποιος κάνει την "καταγγελία" του σε ένα φόρουμ και έχει καθαρά χέρια;
Το ΙΝΚΑ γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο υπάρχει κ θεωρώ πως από εκεί θα πρέπει να αρχίζει ο κάθε δυσαρεστημένος, το εαν θα το αναφέρει και σε κάποιο φόρουμ είναι προαιρετικό.
Αλλά δεν ιχύει το αντίθετο.
Δεν πρόκειται ν'αλλάξει ο καθείς εαν χάσει 5-10 πελάτες, οι οποίοι είναι ενήμεροι για την λαμογιά του από ένα φόρουμ, αλλά θα το σκεφτεί ιδιαίτερα να ξανακάνει μαλαγανιά εαν τον προσεγγίσει το ΙΝΚΑ με καταγγελία.
Στην βάση του ότι θέλουμε το γενικότερο καλό, η αναφορά σε ένα φόρουμ είναι απλά μια τρύπα στο νερό και σαφώς δυσφήμηση και σχεδόν αδράνεια. Μονόδρομος για εμένα είναι η καταγγελία σε επίσημους (και ανεξάρτητους εί δυνατόν) φορείς.

SeNNinhA
27/04/2010, 00:13
Δεν έχεις δίκιο

είτε κανείς καταγγελία σε ΙΝΚΑ κλπ είτε κανείς μυνηση είτε ότι αλλο σχετικό, ο πολύς ο κόσμος δεν ενημερώνεται. Ενώ εάν το γράψεις σε ένα φορουμ θα το διαβασουν πολλοι.

Εάν αρχισουμε τώρα τα περί δυσφήμισης τότε όλα τα αρνητικά σχόλια για οτιδήποτε πρέπει να απαγορεύονται. Ακόμη κι όταν γράφεις ότι ένα λάστιχο είναι κακό και γλυστραει θεωρητικά κανεις με αυτη την λογική δυσφήμιση άσχετα εάν η εταιρεία δεν ενδιαφέρεται γι αυτό.

Ο κάθε θιγομενος αλλωστε είναι ελευθερος να μπει καί να γράψει και αυτός την αποψή του.

Οσον αφορά την προστασία του site από μυνησεις είναι πανευκολο και δεν θα ανακαλύψουμε πάλι τον τροχό. Τα έχουν ανακαλύψει άλλοι εδώ και χρόνια αυτά.

Τεσπα. Όπως και να έχει ας μένει το κείμενο της καταγγελιας και ας σβηνονται τα ονόματα αφο είναι πόλιτικη των ιδιοκτητών αυτό. Δεν υπάρχει λόγος να σβηνεται όλο το κείμενο. Και οποίος ενδιαφέρεται ας ενημερώνεται με ΠΜ.

spyro
27/04/2010, 10:27
Αν δεν κάνω λάθος (παρακαλώ διορθώστε με) υπήρχε ένα πολυ καλό thread οπου τα μέλη της ΚΤΜ του moto.gr έβαζαν την ψήφο τους για τα μαγαζιά που προτείνουν. Ηταν μια παρα πολυ καλή μέθοδος χωρίς να δυσφημείται κανείς να μαζέψεις τις εμπειρίες απο όλους για το ποιοι είναι καλοί επαγγελματίες.

Αντί να ακολουθήσουν το συγκεκριμένο παράδειγμα όλες οι υπόλοιπες μάρκες και να επεκταθεί σε όλο το forum, μετα λύπης μου διαπιστώνω οτι αυτο το thread δεν υπάρχει πια.

άν η περίπτωση είναι απο αυτές που "χάνονται κάποια thread τυχαία" λόγω προβλημάτων του site τις τελευταίες μέρες τοτε έχει καλώς.

Φοβάμαι όμως μήπως το thread έφυγε γιατί κάποιο μαγαζί παραπονέθηκε. :rolleyes:





PS. Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση εγώ να είμαι γκαβός και να μην κάνω καλό search :sick:

byron
27/04/2010, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
Φοβάμαι όμως μήπως το thread έφυγε γιατί κάποιο μαγαζί παραπονέθηκε. :rolleyes:



Το thread έφυγε γιατί παραπονέθηκε χρήστης, οτι αντιμετωπίζουμε διαφορετικά τις περιπτώσεις.

spyro
27/04/2010, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Το thread έφυγε γιατί παραπονέθηκε χρήστης, οτι αντιμετωπίζουμε διαφορετικά τις περιπτώσεις.

έται απλά? ... απο ένα απλό παράπονο χρήστη έφυγε ολόκληρο thread το οποίο υπήρχε για πολύ καιρό?

Το συγκεκριμένο το thread δεν παρέβαινε κανέναν κανόνα του forum. Μετά απο το παράπονο του χρήστη ξαφνικά συνειδητοποιήσαμε οτι παραβαίνει κάποιους κανόνες?

Αντι να γίνει παράδειγμα προς μίμηση για τις καταγγελίες που συμφωνώ απόλυτα οτι δεν πρέπει να γίνονται έτσι απλά και ανώνυμα....

Αδικία

:(

byron
27/04/2010, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
έται απλά? ... απο ένα απλό παράπονο χρήστη έφυγε ολόκληρο thread το οποίο υπήρχε για πολύ καιρό?

Το συγκεκριμένο το thread δεν παρέβαινε κανέναν κανόνα του forum. Μετά απο το παράπονο του χρήστη ξαφνικά συνειδητοποιήσαμε οτι παραβαίνει κάποιους κανόνες?

Αντι να γίνει παράδειγμα προς μίμηση για τις καταγγελίες που συμφωνώ απόλυτα οτι δεν πρέπει να γίνονται έτσι απλά και ανώνυμα....

Αδικία

:(


Συμφωνώ ότι είναι αδικία.
Όταν εξαντλούνται τα επιχειρήματα γιατί κάποια μπαίνουν και κάποια όχι, και μπαίνουμε στην λογική "να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα" δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές....
Ουκ ολίγες φορές έχω φτιάξει, κόψει-ράψει thread σύμφωνα με την γνώμη των συμφορουμιτών. Πολλές φορές όμως ΟΤΙ και να γίνει υπάρχουν κάποιοι που γκρινιάζουν.

Και δεν καταλαβαίνω γιατί τη λέτε σε μένα. Διάβασε το παρόν θέμα και θα καταλάβεις.

Gallos
27/04/2010, 11:12
Εμένα αυτό το thread με είχε βοηθήσει πάντως αρκετά,είναι κρίμα. Το μοτο είναι φόρουμ απόψεων, δεν διακινεί πειρατικό υλικό, οπότε δεν έχει κάτι να φοβάται. Αν καποιος θέλει να αναφέρει μια αρνητική εμπειρία από ένα μαγαζί ας το αναφέρει επώνυμα ώστε ο ιδιόκτητης να μην απαιτεί τα ρέστα από τα παιδιά του φόρουμ. Έτσι είναι το σωστό. Θα σε πω αλήτη απατεώνα αλλά θα σου πω ότι με λένε και Μακρυγιάννη Δημήτρη και μένω εκεί. Δημοκρατικά και επώνυμα γίνονται όλα. Τα λέω στους υπεύθυνους γιατί έχουν κάνει καλή δουλειά ως τώρα και πρέπει να συνεχίσουν να σέβονται όλες τις απόψεις και να μην σβήνουν κατά βούληση.Υπάρχουν και ψηφοφορίες αν υπάρξει μεγάλο δίλημμα.Καλή συνέχεια :)

Elesun
27/04/2010, 11:16
Δε νομίζω ότι τη λένε σε σένα Βύρωνα, απλά σα διαχειριστής αντιπροσωπεύεις κατά κάποιον τρόπο τους ιδιοκτήτες.
Όσον αφορά στο θρεντ για τα συνεργεία της ΚΤΜ που σβήστηκε επειδή παραπονέθηκε ένας (!) χρήστης, δεν ακούγεται και τόσο σοβαρός λόγος. Ήταν ένας καλός μπούσουλας και οι γνώμες που είχαν εκφραστεί δεν ήταν άστοχες.
Καταλαβαίνω ότι τέτοια θέματα είναι "πονοκέφαλος" αλλά να μην καταλήξουμε να μπαίνουμε στο μοτό για να διαβάζουμε ανέκδοτα. Αν νομίζετε ότι η άρση της ανωνυμίας σε τέτοιου είδους ποστ είναι απαραίτητη, μπορείτε να ζητάτε τα στοιχεία των χρηστών που γράφουν σε αυτά. Θα συμφωνήσουν αρκετοί πιστεύω.

TOLISTOLAROS
27/04/2010, 11:45
ΔΕ ΝΟΕΙΤΑΙ ΔΥΣΦΗΜΙΣΗ ΑΝ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΙ ΟΝΟΜΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ή έστω ιδιοκτητη.Κάτι τέτοιο ΔΕΝ έγινε ποτέ στα thread μου.Τόσο δύσκολο είναι να γίνει κατανοητό;

Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
Φοβάμαι όμως μήπως το thread έφυγε γιατί κάποιο μαγαζί παραπονέθηκε. :rolleyes
Τhread που έφυγαν για το λόγο που λες είναι τα 2 πρώτα τις υπογραφής μου.Γι'άλλα δεν ξέρω.


Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Δεν είναι απαραίτητο να σβηνονται τα posts. Βάλτε απλά αστερακια σε ότι αναφέρεται σε όνομα ή διεύθυνση
Αυτό είναι καλή λύση.Ας το κάνουν και στα δικά μου Thread,όπως ακριβώς έκαναν και χτες για τον G*****. Τότε θα'ναι δίκαιο για όλους.

spyro
27/04/2010, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS

Τhread που έφυγαν για το λόγο που λες είναι τα 2 πρώτα τις υπογραφής μου.Γι'άλλα δεν ξέρω.




απο δικό σου παράπονο έφυγε το "O ΚΑΛΟΣ Ο ΚΑΚΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΣΧΗΜΟΣ"?

byron
27/04/2010, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
ΔΕ ΝΟΕΙΤΑΙ ΔΥΣΦΗΜΙΣΗ ΑΝ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΙ ΟΝΟΜΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ή έστω ιδιοκτητη.Κάτι τέτοιο ΔΕΝ έγινε ποτέ στα thread μου.Τόσο δύσκολο είναι να γίνει κατανοητό;


Τι σε κάνει να πιστεύεις οτι μιλάω για σένα, αφού δεν σε ανέφερα?

Banana hammock*
27/04/2010, 12:14
Ε όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται! Προφανώς τον έκανε να το υποψιαστεί ο ίδιος λόγος που έκανε και το μαγαζί να υποψιαστεί πως αναφέρονταν σ' αυτό! :rolleyes:

TOLISTOLAROS
27/04/2010, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Τι σε κάνει να πιστεύεις οτι μιλάω για σένα, αφού δεν σε ανέφερα?
Δεν κατάλαβες...αναφέρομαι στο παρακάτω post σου


Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Η υπογραφή σου καταλήγει σε threads που έχουν ξυριστεί για λόγους που έχουν να κάνουν με καταγγελία/δυσφήμιση του μαγαζιού που φωτογράφιζες.
Απ'τη στιγμή που δεν υπάρχει ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΙ ΟΝΟΜΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ή έστω ιδιοκτητη δε νοείται δυσφήμιση.Ή κάνω λάθος;

TOLISTOLAROS
27/04/2010, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
απο δικό σου παράπονο έφυγε το "O ΚΑΛΟΣ Ο ΚΑΚΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΣΧΗΜΟΣ"?
Για να φύγει κάποιο thread πρέπει να το σουτάρει κάποιος mod,απλό είναι.
Άσχετα αν γίνεται καλώς ή κακώς,με παράπονα ή χωρίς.Είπαμε,ο mod έχει το μαχαίρι. :wave2:
Μήπως το "O ΚΑΛΟΣ Ο ΚΑΚΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΣΧΗΜΟΣ" επέζησε τόσο καιρό επειδή κανείς απ'τους "κακούς" μαγαζάτορες δεν παραπονέθηκε;

zephyr1
27/04/2010, 13:11
Ρε TOLISTOLAROS μικρυνε σε παρακαλω την υπογραφη σου γιατι την βλεπω στον υπνο μου.:alien:

notakos600
27/04/2010, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Ρε TOLISTOLAROS μικρυνε σε παρακαλω την υπογραφη σου γιατι την βλεπω στον υπνο μου.:alien:


:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

Ιznogood
27/04/2010, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Ρε TOLISTOLAROS μικρυνε σε παρακαλω την υπογραφη σου γιατι την βλεπω στον υπνο μου.:alien:


αααααΧΑΧΑΧΑΧΑxaxaxa....σωστος!

p@nos
27/04/2010, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Ρε TOLISTOLAROS μικρυνε σε παρακαλω την υπογραφη σου γιατι την βλεπω στον υπνο μου.:alien:


+1

:hypnotize

SeNNinhA
27/04/2010, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Μπα...το θέμα κατέβηκε επειδή μου ΄κανες τα @@ αερόστατο.

Μιας και το γουστάρουν τα μέλη, ξενανέβηκε επειδή έχουμε το μαχαίρι και ξύνουμε τα νύχια μας.
Και μιας και το μήνυμα δεν το παίρνεις, εξακολουθώντας να βάζεις παραπομπες στο άλλο thread, δεν σε βλέπω να μακροημερεύεις εδώ.

:a28: και η επόμενη θα είναι κόκκινη. :wave2:

Byron:

Θεωρώ είσαι αρκετά λάθος στο θέμα καταγγελιών α) σβηνοντας posts και όχι μόνο τα ονόματα και β) μη τηρώντας τους ίδιους κανόνες για όλα. Ο διαχωρισμός σε σημαντικά και ασήμαντα είναι λίγο αυθαιρετος.

Αλλά κυρίως δεν βλέπω τον λόγω για απειλές τύπου κόκκινη κάρτα. Δεν βλέπω πως το δικαιολογεις αυτό αλλά εάν μπορείς ας μας το εξηγήσεις για να ξέρουμε που είναι τα όρια της κοκκινης.

Φιλικά και χωρίς παρεξήγηση.

:wave2: :wave2:

byron
27/04/2010, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Για να φύγει κάποιο thread πρέπει να το σουτάρει κάποιος mod,απλό είναι.
Άσχετα αν γίνεται καλώς ή κακώς,με παράπονα ή χωρίς.Είπαμε,ο mod έχει το μαχαίρι. :wave2:
Μήπως το "O ΚΑΛΟΣ Ο ΚΑΚΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΣΧΗΜΟΣ" επέζησε τόσο καιρό επειδή κανείς απ'τους "κακούς" μαγαζάτορες δεν παραπονέθηκε;

Μπα...το θέμα κατέβηκε επειδή μου ΄κανες τα @@ αερόστατο.

Μιας και το γουστάρουν τα μέλη, ξενανέβηκε επειδή έχουμε το μαχαίρι και ξύνουμε τα νύχια μας.
Και μιας και το μήνυμα δεν το παίρνεις, εξακολουθώντας να βάζεις παραπομπες στο άλλο thread, δεν σε βλέπω να μακροημερεύεις εδώ.

:a28: και η επόμενη θα είναι κόκκινη. :wave2:

zephyr1
27/04/2010, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Μπα...το θέμα κατέβηκε επειδή μου ΄κανες τα @@ αερόστατο.



Ρε βυρων, μου τα δανειζεις για μια μερα?:blush:


Θελω να τα βαλω στο τροχοσπιτο γιατι ο γιος μου θελει να παιξουμε το ''ψηλα στον ουρανο''.:rotflmao:


196080

pektis
29/04/2010, 08:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Byron:

Θεωρώ είσαι αρκετά λάθος στο θέμα καταγγελιών α) σβηνοντας posts και όχι μόνο τα ονόματα και β) μη τηρώντας τους ίδιους κανόνες για όλα. Ο διαχωρισμός σε σημαντικά και ασήμαντα είναι λίγο αυθαιρετος.

Αλλά κυρίως δεν βλέπω τον λόγω για απειλές τύπου κόκκινη κάρτα. Δεν βλέπω πως το δικαιολογεις αυτό αλλά εάν μπορείς ας μας το εξηγήσεις για να ξέρουμε που είναι τα όρια της κοκκινης.

Φιλικά και χωρίς παρεξήγηση.

:wave2: :wave2:

Oλα φιλικα και χωρις παρεξηγηση τα λεμε,δεν καταλαβαινω ομως πως μας παρεξηγουν!:wave2:

alexioannides
01/06/2010, 08:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Ρε TOLISTOLAROS μικρυνε σε παρακαλω την υπογραφη σου γιατι την βλεπω στον υπνο μου.:alien:

AN DE TA AGORASEIS.... 8A TA BLEPEIS MALLON GIA POLY KAIRO AKOMA STON YPNO SOU!!!!