PDA

View Full Version : Υψηλη θερμοκρασία ή ιδεα μου;



Xrider
24/04/2010, 22:00
Σημερα (οπως τις τελευταιες ημερες) βγηκα για ενα γρηγορο μοταρντ γυρο περιπου 35-40χλμ διαδρομη και το μηχανακι το "αναψα".
Στην πορεια ειχε μαλλον ανεβασει θερμοκρασια (εβγαζε πολυ ζεστη ο κινητηρας αν και ο καιρος ειναι δροσερος),,,οταν εκανα μια σταση και εσβησα την μηχανη...ενω περιμενα να ακουσω το βεντιλατερ να σβουριζει...τιποτα!!:rolleyes:
Η μηχανη οταν μετα απο 2 λεπτα πηγα να την βαλω μπροστα ΔΕΝ επαιρενε ανετα τα συμπτωματα μου εμοιαζαν κινητηρα που εχει υπερθερμανθει...μετα απο λιγο ομως πηρε με την διαφορα οτι αν δεν τραβαγα γκαζι και αφηνα το ρελαντι ηταν ετοιμη να σβησει.
Μετα απο αυτο,στην συνεχεια της διαδρομης και λιγο προβληματισμενος για το βεντιλατερ...αρχησα να ακουω και κατι αλλα περιεργα οπως εναν ηχο σαν να βραζει νερο!!!
παρολο τον θορυβο που κανει το κομπρεσερ και το απιστευτα μαπα κρανος που εχω παρει....ο ηχος ακουγοταν αρκετα.....οταν τελος γυρησα πισω...κοιταω το καρτερ..και βλεπω αυτο.
Ειναι νορμαλ η μας τελειωσε?:sick:
το μηχανακι ειναι απο πληρες σερβις λιγοτερο απο μηνα....λαδια,μπουζι,αλυσιδα,γραναζια,φρενα και οτι σκεφτει κανενας.


196030

camen
24/04/2010, 22:12
Η φωτο δεν βοηθα....Αυτο που φαινεται ειναι λαδι?Κ αν ναι απο ξεκιναει?
ΑΠο το τζαμακι του καπακιου ή απο καπου αλλου?


Αυτα για αρχη και βλεπουμε...:rolleyes:

Κ 2 παρατηρησεις:
1)Το βεντιλατερ σε αυτο το μηχανακι δεν δουλευει αν το σβησεις.
2)Δεν σκιζουμε ενα μηχανακι για 40χλμ και μετα πλακωνομαστε στα φρενα και το σβηνουμε.Το "τσουλας" χαλαρα για λιγο,ωστε να πεσει η θερμοκρασια του σταδιακα.



:wave2:

Xrider
24/04/2010, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Η φωτο δεν βοηθα....Αυτο που φαινεται ειναι λαδι?Κ αν ναι απο ξεκιναει?
ΑΠο το τζαμακι του καπακιου ή απο καπου αλλου?


Αυτα για αρχη και βλεπουμε...:rolleyes:

Κ 2 παρατηρησεις:
1)Το βεντιλατερ σε αυτο το μηχανακι δεν δουλευει αν το σβησεις.
2)Δεν σκιζουμε ενα μηχανακι για 40χλμ και μετα πλακωνομαστε στα φρενα και το σβηνουμε.Το τσουλας χαλαρα για λιγο,ωστε να πεσει η θερμοκρασια του σταδιακα.



:wave2:
Αυτο που φαινεται ειναι λαδι και ξεκιναει απο το τζαμακι δεικτη επιπεδου λαδιου :sick:
το βεντιλαντερ οταν εχει ζεσταθει αυτο μηχανακι και το σβησεις συνεχιζει να δουλευει.
Το εχω 10 χρονια αλλα δεν το πολυχρησιμοποιω...εχει μονο 44.000χλμ...μονο η μιζα τα ειχε παιξει 2 φορες στο παρελθον και τωρα κατι με τον διακοπτη κλειδαριας απο τα ηλεκτρικα βραχυκυκλωνει....λαδι δεν μου ειχε καψει ποτε και ουτε χτυπηματα εχω στο καρτερ ουτε στο τζαμακι...απλα με καποιο τροπο βγαζει λαδι απο εκει.

camen
24/04/2010, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Αυτο που φαινεται ειναι λαδι και ξεκιναει απο το τζαμακι δεικτη επιπεδου λαδιου :sick:
το βεντιλαντερ οταν εχει ζεσταθει αυτο μηχανακι και το σβησεις συνεχιζει να δουλευει.
Το εχω 10 χρονια αλλα δεν το πολυχρησιμοποιω...εχει μονο 44.000χλμ...μονο η μιζα τα ειχε παιξει 2 φορες στο παρελθον και τωρα κατι με τον διακοπτη κλειδαριας απο τα ηλεκτρικα βραχυκυκλωνει....λαδι δεν μου ειχε καψει ποτε και ουτε χτυπηματα εχω στο καρτερ ουτε στο τζαμακι...απλα με καποιο τροπο βγαζει λαδι απο εκει.

Αυτο το τζαμακι βρε δεν ειναι του καρτερ...:nono: :nono: :nono:
Του καρτερ ειναι απο την αλλη μερια και χαμηλα.ΑΥτο που εχεις φωτο ειναι ενα τζαμακι για να βρισκεις ευκολα τον χρονισμο οταν θες να ρυθμισεις βαλβιδες:winka: Το βολαν απο μεσα εχει ενα σημαδακι που το ευθυγραμμιζεις με ενα σημαδακι που εχει το τζαμακι...

Ειναι πολυ πιθανο,αν ανεβασε πολυ θερμοκρασια(αληθεια δεν εχει θερμομετρο:confused: ) να ξεκολιαστηκε το o-ring ή και το ιδιο το τζαμακι και απλα να ετρεξε λαδακι...:winka:

Τωρα το μηχανακι δουλευει κανονικα?

Xrider
24/04/2010, 22:48
Λες να εχω κανει λαθος πλευρα?
μπορει...
θα το δω αυριο...

Εχει λαμπακι θερμοκρασιας που μαλλον αναβει (τωρα μου εβαλες ιδεες μηπως ειναι καμενο και γιαυτο δεν αναψε) αλλα λογω του οτι εχω αυτο το βραχυκυκλωμα στην κλειδαρια δεν ξερω κατα ποσο ειναι οκ 100%
Το μηχανακι δουλευει κανονικα...οταν γυρησα απο την βολτα σταματησα για ενα καφε και φανταζομαι προλαβε να κρυωσει...οταν συνεχησα για να γυρησω σπιτι ηταν οκ..αλλα δεν προλαβε να ζεσταθει.

camen
24/04/2010, 22:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Λες να εχω κανει λαθος πλευρα?
μπορει...
θα το δω αυριο...

Εχει λαμπακι θερμοκρασιας που μαλλον αναβει (τωρα μου εβαλες ιδεες μηπως ειναι καμενο και γιαυτο δεν αναψε) αλλα λογω του οτι εχω αυτο το βραχυκυκλωμα στην κλειδαρια δεν ξερω κατα ποσο ειναι οκ 100%
Το μηχανακι δουλευει κανονικα...οταν γυρησα απο την βολτα σταματησα για ενα καφε και φανταζομαι προλαβε να κρυωσει...οταν συνεχησα για να γυρησω σπιτι ηταν οκ..αλλα δεν προλαβε να ζεσταθει.

Καλα λαθος κανεις 1000%:winka: :winka: :winka:
Σου ειπα τι ειναι αυτο που εχεις στην φωτο...:D Το ιδιο μηχανακι εχω αλλα με ασημι μοτερ.

Εκτος απο λαμπακι, δεν εχει θερμομετρο,ουτε αναλογικο ουτε ψηφιακο?!Τι χρονια ειναι αυτο?
Πριν απο 2003 σιγουρα αφου εχει μαυρο μοτερ ...


Παντως,οσο και να το εσκισες αποκλειεται να ανεβασε τοσο πολυ θερμοκρασια ωστε να παθεις ζημια.Οσο κινησε, το μηχανακι ψυχεται επαρκως.Εκτος και αν εχεις ξεμεινει απο λαδια/υγρα ψυγειου.
Η μαλακια ηταν οτι το εσβησες μετα το σκισημο,ενω επρεπε να το οδηγησεις λιγο ηρεμα ωστε να πεσει η θερμοκρασια του.

Να πας να σου τσεκαρουν αν δουλευει το βεντιλατερ και ο θερμοστατης,να εισαι καλυμενος.Κ βαλτε και κανενα διακοπτακι στο βεντιλατερ αφου τα σκιζετε τα ρημαδια.:mad:


:beer: :beer: :beer: :beer:

KaTaNaS
24/04/2010, 23:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen

Ειναι πολυ πιθανο,αν ανεβασε πολυ θερμοκρασια(αληθεια δεν εχει θερμομετρο:confused: ) να ξεκολιαστηκε το o-ring ή και το ιδιο το τζαμακι και απλα να ετρεξε λαδακι...:winka:



δεν προερχεται απαραιτητα απο θερμοκρασια οσο απο τους κραδασμους και σαφως απο μεγαλα διαστηματα ακινησιας... ξεραινονται τα ορινγκακια στο ματακι του βολαν και διακρυζει... τιποτα το ανησυχητικο...

Γιατρε δεν μας τα λες καλα... μη μΕ πεις πως εκει κοιτουσες τη σταθμη λαδιου τοσα χρονια!

λογικα το δικο σου μηχανακι (παλαιοτερο απο 03') απο την αλλη μερια του κινητηρα δεν εχει τζαμακι αλλα μονο ραβδο στην βιδα (ταπα) πληρωσης για τον ελεγχο της σταθμης.

παραφλου και λαδια τσεκαρε τα καθε μερα πριν το βαλεις μπρος... για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

camen
25/04/2010, 00:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
δεν προερχεται απαραιτητα απο θερμοκρασια οσο απο τους κραδασμους και σαφως απο μεγαλα διαστηματα ακινησιας... ξεραινονται τα ορινγκακια στο ματακι του βολαν και διακρυζει... τιποτα το ανησυχητικο...

Γιατρε δεν μας τα λες καλα... μη μΕ πεις πως εκει κοιτουσες τη σταθμη λαδιου τοσα χρονια!

λογικα το δικο σου μηχανακι (παλαιοτερο απο 03') απο την αλλη μερια του κινητηρα δεν εχει τζαμακι αλλα μονο ραβδο στην βιδα (ταπα) πληρωσης για τον ελεγχο της σταθμης.

παραφλου και λαδια τσεκαρε τα καθε μερα πριν το βαλεις μπρος... για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Σιγουρα μπορει να χαλασει και λογο παλαιοτητας.Απλα υπεθεσα οτι πριν ηταν οκ και μετα απο την "υπερθερμανση" το παρουσιασε.Οπως λες δεν ειναι τιποτα το ανησυχητικο.Απλα λιγο σπαστικο γτ δεν ξερω αν φτιαχνεται.Πρεπει να βγαλει το καπακι και να δει πως θα το διορθωσει,αν τον ενδιαφερει...

:beer: :wave2:

fantacid
25/04/2010, 00:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
....
το μηχανακι ειναι απο πληρες σερβις λιγοτερο απο μηνα....λαδια,μπουζι,αλυσιδα,γραναζια,φρενα και οτι σκεφτει κανενας.

κ ευχελαιο να ειχες κανει,
αν ειναι να την ακουσει θα την ακουσει,

ελπιζω να τη βγαλεις καθαρη μονο με τα ορινκγς!
:wave2:

camen
25/04/2010, 00:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
κ ευχελαιο να ειχες κανει,
αν ειναι να την ακουσει θα την ακουσει,

ελπιζω να τη βγαλεις καθαρη μονο με τα ορινκγς!
:wave2:

Δεν νομιζω να υπαρχει λογως ανησυχιας.Μαλλον ψυχολογικο ειναι το θεμα...:rolleyes:
Αν απο λαδια/υγρα ψυγειου ειναι οκ,αν δεν τρεχουν λαδια απο καποιο υποπτο σημειο και αν δεν κοπαναει τιποτα στο μοτερ τοτε νομιζω ειναι οκ...:D


Το οτι υπερθερμανθηκε το μηχανακι δεν καταλαβα ακομη πως το καταλαβε ο φιλος:confused:
Αισθητικα ή εχει θερμομετρο το μηχανακι?!

LARISEOS
25/04/2010, 07:15
καλημέρα.......

παντως ενα πραγμα θα πω!
:lol:

έχετε γίνει μαστορια με αυτά τα κτμ ε???

:rotflmao: :rotflmao:

KaTaNaS
25/04/2010, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Δεν νομιζω να υπαρχει λογως ανησυχιας.Μαλλον ψυχολογικο ειναι το θεμα...:rolleyes:

ακριβως! :a013:


Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Το οτι υπερθερμανθηκε το μηχανακι δεν καταλαβα ακομη πως το καταλαβε ο φιλος:confused:
Αισθητικα ή εχει θερμομετρο το μηχανακι?!


μαλλον αισθητικά... οι δουκες είχαν στρογγυλό στροφόμετρο και στρογγυλό (αναλογικο) κοντερ. μονο το κοκκινο λαμπακι της υπερθερμανσης διαμυνηει πως κατι δεν παει καλα...

ας το αφησει στο ρελαντι στο σταντ 6-7 λεπτα... πρεπει να ξεκινησει το βεντιλατερ. αν οχι να τσεκαρει ασφαλειες και μετα ψαχνωντας.

όπως και να 'χει επαναλαμβανω , πάντα κοιταμε νερα λαδια πριν απο καθε βολτα. 2 λεπτων δουλεια ειναι. :wave2:

KaTaNaS
25/04/2010, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
καλημέρα.......

παντως ενα πραγμα θα πω!
:lol:

έχετε γίνει μαστορια με αυτά τα κτμ ε???

:rotflmao: :rotflmao:

το ανησυχητικό είναι ότι τα λατρεύουμε όλο και περισσότερο.

Ενω με τα γιαπωνεζικα, ξεχνας πιά και τι ειναι αυτο που καβαλας... μηχανακι ειναι , πολυθρονα ειναι; περνει λαδια αυτο το πραγμα; και τετοια! :lol:


Τα 640 ειναι τα τελευταια μηχανακια που τιμουν το παρελθον της ευρωπαϊκης μοτοσυκλέτας, τότε που τα κρανη ηταν δερματινα καφέ σκουφιά , τότε που ΕΠΡΕΠΕ να ξερεις 5-10 πραματα να μην σε αφησει στο δρομ0! :a23:

Xrider
25/04/2010, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
δεν προερχεται απαραιτητα απο θερμοκρασια οσο απο τους κραδασμους και σαφως απο μεγαλα διαστηματα ακινησιας... ξεραινονται τα ορινγκακια στο ματακι του βολαν και διακρυζει... τιποτα το ανησυχητικο...

Γιατρε δεν μας τα λες καλα... μη μΕ πεις πως εκει κοιτουσες τη σταθμη λαδιου τοσα χρονια!

λογικα το δικο σου μηχανακι (παλαιοτερο απο 03') απο την αλλη μερια του κινητηρα δεν εχει τζαμακι αλλα μονο ραβδο στην βιδα (ταπα) πληρωσης για τον ελεγχο της σταθμης.

παραφλου και λαδια τσεκαρε τα καθε μερα πριν το βαλεις μπρος... για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

:D
οχι δεν κοιτουσα ποτε την σταθμη λαδιου γιατι το χρησιμοποιω το πολυ ενα μηνα τον χρονο και ετσι καθε φορα λογω κλιματος(σε νησι) οταν ερχομουν γινοταν αλλαγη λαδιων.
Το συγκεκριμενο ειναι Δουκας μοντελο του 2000.
Το μονο που τσεκαρα ηταν να δω μηπως και εχει ανοιξει πουθενα κανενα καρτερ και για να ειμαι ειληκρηνης αυτο το τζαμακι νομιζα οτι δειχνει την σταθμη λαδιου και γιαυτο οταν ειδα χτες λαδι να δακρυζει...:sick:

Ιznogood
25/04/2010, 11:20
Για κοιτα αν βγαζει λαδι και στο φιλτροκουτι. Αν σου βγαζει και κει, τοτε σου εχουν βαλει περισσοτερο λαδι στο σερβις οποτε στο βγαζει το μοτερ απο παντου.
Μου ειχε συμβει και μενα στο ιδιο μοτερ και απλα αφαιρεσα το πλεοναζον λαδι.

camen
25/04/2010, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
για να ειμαι ειληκρηνης αυτο το τζαμακι νομιζα οτι δειχνει την σταθμη λαδιου

Ομορφαααα:hypnotize :hypnotize :hypnotize
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Τιποτα δεν επαθε το μηχανακι ρε!!!Μην αγχωνεσε...Τσεκαρε αν εισαι οκ απο λαδια/υγρα ψυγειου και τραβα και σε εναν μηχανικο ή εναν ηλεκτρολογο να δει αν το βεντιλατερ δουλευει σωστα.



:beer: :beer: :beer:

orion
25/04/2010, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS

ας το αφησει στο ρελαντι στο σταντ 6-7 λεπτα... πρεπει να ξεκινησει το βεντιλατερ. αν οχι να τσεκαρει ασφαλειες και μετα ψαχνωντας.



Και δε με λες ρε φιλος, αμα δε ξεκιναει και οι ασφαλειες ειναι καλα τοτε τι ΣΚΑΤΑ φταιει? :confused:

camen
25/04/2010, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από orion
Και δε με λες ρε φιλος, αμα δε ξεκιναει και οι ασφαλειες ειναι καλα τοτε τι ΣΚΑΤΑ φταιει? :confused:

Παλι τα ιδια ρε?!:lol: :lol: :lol:

Ειπαμε,ή αυτο που ονομαζεις "φουσκα" ή καμια φισα/καλωδιο ή το ιδιο το βεντιλατερ...
Δεν υπαρχει κατι αλλο στο κυκλωμα...:winka:

Xrider
25/04/2010, 14:19
Το απογευμα θα το τσεκαρω.
Δεν το εχω πιασει ακομα.

Θα καθαρίσω τασημαδια και μετα απο την βολτα θα δω αν συνεχιζει να δακρυζει.
Θα το αφησω και στο ρελαντι να δω αν αναβει το βεντιλατερ.
Το λαμπακι της θερμοκρασιας που εχει δεν ξερω πως μπορω να το τσεκαρω γιατι δεν ειναι οπως τα ψηφιακα μοντελα που αναβουν ολα οταν βαλεις το κλειδι επανω.

Το τοπικ ηταν ΚΑΙ για τα λαδια.

KaTaNaS
25/04/2010, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Το τοπικ ηταν ΚΑΙ για τα λαδια.
δε βλέπω να αναφέρεις πουθενά κάτι γι αλάδια, εκτός απο το δάκρυσμα... :wave2:

αλλιώς μπορεις να προτείνεις εναν πιο αντιπροσωπευτικό τίτλο! :wave2:

Xrider
25/04/2010, 18:53
Το εκανα μια βολτα πριν απο λιγο,δεν ειχα και πολυ ορεξη για μοταρντ οδηγηση οποτε εκανα μικρη πορεια καμια 20αρια χλμ...δεν το οδηγησα οπως χτες.
Το βεντιλατερ δεν το ακουσα οθτε μια φορα να δουλευει :mad:
Την σταθμη απο τα λαδια την τσεκαρα ( απο την σωστη μερια αυτη την φορα :p ) και φαιθνετε οκ.
Απο την αλλη μερια τωρα δεν ειδα να βγαλει καθολου λαδι...το τζαμακι δεν εχει ουτε χτυπηματα ουτε ειναι ραγισμενο.
Οποτε προς το παρον πρεπει να ψαχτω με το βεντιλατερ...και προφητικα ο κυριος Κατανας αλλαξε τον τιτλο.(ειχα βαλει φωτο) :)

Επειδη με το ΚΤΜ δεν εχω ασχοληθει ποτε (ειναι μαμισιο 100% ακομα) και δεν εχω ιδεα τι γινεται με τα ηλεκτρικα του...υπαρχει κανενα καλο παιδι να μου πει που ειναι η συνδεση για το βεντιλατερ :smilea:

σας μερσω πολλαπλος για την συμμετοχη!

:wave2:

Ktm.Prestige
25/04/2010, 19:17
Φίλος δυο πραγματάκια θα κοιτάς που είναι τα βασικότερα για μια "καταδρομική" βόλτα με το ΚΤΜ σου.
1 Πριν το βάλεις μπροστά κοιτάς ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ(sorry για τα κεφαλαία) το ψυγείο για να δεις εαν εχει υγρά και μάλιστα να είναι λίγο πάνω απο τις κυψέλες και
2 Ενα τσεκάρισμα στο τζαμάκι για να δεις εαν τα λάδια είναι στο ιδανικό επίπεδο (Το τζαμάκι βρίσκεται απο την αριστερά πλευρά , απο εκεί που είναι και η μανιβέλα).

Σύμφωνα με αυτά που ακούω το μοτέρ σου ίσως δεν έχει κάποιο πρόβλημα αλλά με προβλημάτισε πολύ του οτι δεν αναψε το βεντιλατέρ σου(και το βεντιλατέρ ανάβει μόνο οταν ο διακόπτης είναι στο ΟΝ) και οτι ένιωθες την θερμοκρασία.

:beer:

nikos force
25/04/2010, 19:24
απαντωντας παντως στο πρωτο ποστ που ανεφερε ο φιλος περι γρηγορης βολτας , εκει δεν μας ενδιαφερει ουτε να δουλευει ουτε καν να υπρχει βεντιλατερ ...αν κατι προξενησε καποιο προβλημα σιγουρα αυτο δεν ειναι η μη-λειτουργια του βεντιλατερ

_εκτος αν παει καθε μερα λαικη με το κτμ-

camen
25/04/2010, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ktm.Prestige

με προβλημάτισε πολύ του οτι δεν αναψε το βεντιλατέρ σου(και το βεντιλατέρ ανάβει μόνο οταν ο διακόπτης είναι στο ΟΝ) και οτι ένιωθες την θερμοκρασία.

:beer:

Tι σε προβληματιζει βρε?!:rolleyes:
Οσο κινειται το μηχανακι δεν ζεσταινεται.Για να ανεβασει θερμοκρασια πρεπει να το εχεις σκισει,να σταματησεις και να το αφησεις να δουλευει αρκετα στο ρελαντι.Λογικο ειναι να μην αναψε το βεντιλατερ οσο οδηγουσε.Εμενα θα με προβληματιζε αν αναβε...:winka:

Τωρα,για το πως αισθανοταν την ζεστη δε μπορω να ξερω αλλα ειπα και πιο πανω οτι μαλλον ψυχολογικο ηταν το θεμα.

Κ ακομη επιμενω,οπως και εσυ,οτι το βεντιλατερ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ αν κλεισεις τον διακοπτη.
Εκτος και αν εχουν κανει καμια ηλεκτρολογικη πατεντα στο συγκεκριμενο και τραβαει ρευμα συνεχεια...:rolleyes:

camen
25/04/2010, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider


Επειδη με το ΚΤΜ δεν εχω ασχοληθει ποτε (ειναι μαμισιο 100% ακομα) και δεν εχω ιδεα τι γινεται με τα ηλεκτρικα του...υπαρχει κανενα καλο παιδι να μου πει που ειναι η συνδεση για το βεντιλατερ :smilea:



Το βεντιλατερ περνει σημα για να αναψει απο μια φισα που υπαρχει στο δεξιο ψυγειο(οπως καβαλας) τερμα κατω δεξια.Αν τα θυμαμαι καλα, ενωνεις το μαυρο καλωδιο του βεντιλατερ(εχει ενα κοκκινο και ενα μαυρο που καταληγουν σε ασπρη φισα) με το καφε της φισας του ψυγειου και το βεντιλατερ πρεπει να αναψει.Με αυτον τον τροπο μπορεις να βαλεις και διακοπτακι,οπως εχω κανει και εγω.:winka:

Δεν ξερω,μηπως μπορεις με καποιο τροπο να βραχυκυκλωσεις την φισα του ψυγειου για να δεις αν θα αναψει και να μην κανεις ολη την παραπανω διαδικασια.Εγω την ειχα κανει ετσι κι αλλιως γτ θα εβαζα το διακοπτακι...

Xrider
25/04/2010, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen

Τωρα,για το πως αισθανοταν την ζεστη δε μπορω να ξερω αλλα ειπα και πιο πανω οτι μαλλον ψυχολογικο ηταν το θεμα.

Κ ακομη επιμενω,οπως και εσυ,οτι το βεντιλατερ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ αν κλεισεις τον διακοπτη.
Εκτος και αν εχουν κανει καμια ηλεκτρολογικη πατεντα στο συγκεκριμενο και τραβαει ρευμα συνεχεια...:rolleyes:

Δεν ηταν ψυχολογικο :p
Εχω ξανα-αναψει μηχανη και το καταλαβαινω ποτε ειναι ετοιμο για μπριζολιδια...
Εκτος οτι ακομα και τα πλαστικα πλαινα εκαιγαν,η ζεστη του κινητηρα ηταν περισσοτερο εντονη απο οτι συνηθως ανεβαζει,οταν εχει υπερθερμανθει και σβησεις τον κινητηρα και μετα απο 2-5 λεπτα πας να βαλεις μπροστα,παιρνει αλλα σβηνει αμεσως η δεν παιρνει καθολου,ρελαντι δεν κραταει με τιποτα...
Το ιδιο μου εκανε και χτες μονο που δεν αφησα την μηχανη να κρατησει χαμηλες στροφες και στο "γυρνα" οταν την ξαναεσβησα καθησα για καφε..οποτε και "πηρε τα πανω της".
Εχω ξεμεινει ετσι στο Κιατο 4 ωρες ερχομενος απο Πατρα-Αθηνα και αλλη μια φορα απο υπερθερμανση με διαφορετικες μηχανες :)
Το βεντιλατερ επιμενω οτι συνεχηζει ακομα και αφου βγαλεις το κλειδι...

Υ.Γ τα manual link sto sticky topic δεν δουλευουν??

camen
25/04/2010, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider


Υ.Γ τα manual link sto sticky topic δεν δουλευουν??

Manual ψαχνεις?!:rolleyes:

Κατεβασε το απο εδω:

http://www.carlsalter.com/motorcycle-manuals.asp

Αργει να φορτωσει ολη η λιστα ...:winka:

camen
25/04/2010, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Δεν ηταν ψυχολογικο :p
Εχω ξανα-αναψει μηχανη και το καταλαβαινω ποτε ειναι ετοιμο για μπριζολιδια...
Εκτος οτι ακομα και τα πλαστικα πλαινα εκαιγαν,η ζεστη του κινητηρα ηταν περισσοτερο εντονη απο οτι συνηθως ανεβαζει,οταν εχει υπερθερμανθει και σβησεις τον κινητηρα και μετα απο 2-5 λεπτα πας να βαλεις μπροστα,παιρνει αλλα σβηνει αμεσως η δεν παιρνει καθολου,ρελαντι δεν κραταει με τιποτα...


Ρε 'συ εισαι σιγουρος οτι απο λαδια και υγρα ψυγειου εισαι κομπλε?!:rolleyes:
Το μηχανακι δεν ανεβαζει τετοια θερμοκρασια οσο κινηται με χιλιομετρα και το χτυπα ο αερας.Εκτος και αν εισαι κανενας παγκοσμιος και δε το ξερω:D Κ το βεντιλατερ να επαιρνε, δε θα εκανε τιποτα απο την στιγμη που αερας που χτυπα τα ψυγεια δεν αρκει για να το ψυξει...:winka:

Το βεντιλατερ ειναι αμα κολλησεις στην κινηση και δεν κουνιεσε να δινει μια ανασα δροσιας στα ψυγεια ή να δουλευει αμα σταματησεις πουθενα.Οχι να το ψυχει οσο κινησε.

Φιλε,κατι αλλο παιζει και ψαξτο πριν παρεις τιποτα στο χερι...:sad:

Xrider
25/04/2010, 21:02
thanx Camen :beer: