PDA

View Full Version : Ποτέ ξανά ΒΤ 014



nikonian
21/06/2005, 10:34
Μετά από 5 μήνες και 5.000 χλμ το πίσω λάστιχο έφθασε ήδη το δείκτη φθοράς.
Το μηχανάκι είναι ένα ταπεινό και ελαφρύ Hornet, όχι κανένα ΧΧ.
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!

SeNNinhA
21/06/2005, 10:37
Εγώ ήξερα ότι τα ΒΤ14 τα δίνουν για σχετικά ανθεκτικά λάστιχα. Λένε ότι είναι καλός συμβιβασμός για δρόμο και λίγο πίστα χωρίς να φθείρονται πολύ γρήγορα.

Τι να πω!!!! Μήπως κάνεις BURN-OUT για να ρίχνεις γκόμενες?

melsaltas
21/06/2005, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Μετά από 5 μήνες και 5.000 χλμ το πίσω λάστιχο έφθασε ήδη το δείκτη φθοράς.
Το μηχανάκι είναι ένα ταπεινό και ελαφρύ Hornet, όχι κανένα ΧΧ.
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!


ΜΗΝ ΜΟΥ ΛΕΣ ΤΕΤΟΙΑ (ΚΑΤΟΧΟΣ ΧΧ ΚΑΙ ΒΤ014).
ΘΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΩ ΠΟΛΥ:sad: :sad: :sad:
ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΩΡΩΣΩ ΣΧΕΤΙΚΑ!

idi
21/06/2005, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Μετά από 5 μήνες και 5.000 χλμ το πίσω λάστιχο έφθασε ήδη το δείκτη φθοράς.
Το μηχανάκι είναι ένα ταπεινό και ελαφρύ Hornet, όχι κανένα ΧΧ.
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!

βαλε ναιλον λαστιχο θα κρατησει μια ζωη...

nikonian
21/06/2005, 11:24
Γύριζα χθές από Βόλο. Συννεφιά, καλές θερμοκρασίες, εθν. οδός.
Μετά από 70 χλμ σταματάω και βλέπω στο κέντρο του ελαστικού ένα "'μακαρόνι" μα τι μακαρόνι. Σαν κι αυτά που αποκτάς όταν το ξεσκίζεις στην πίστα, μόνο που η πίστα φθείρει τα άκρα. Αποκτήσαμε τόσο καλή άσφαλτο , ή το ΒΤ 014 είναι από τσίκλα;

gmakris
21/06/2005, 11:35
Kλασσικη ερωτηση : μηπως εβαλες χαμηλες πιεσεις και επιπλεον πηγαινες με πολλα??

Παντως εχω ακουσει το ιδιο απο 2 ατομα οτι τα συγκεκριμενα ελαστικα τελειωνουν γρηγορα....

sporky
21/06/2005, 11:36
- μιμήσαι το Rossi σε κάθε ευκαιρεία και κάνεις κύκλους στα φανάρια?
- έχεις 28/28 ή κάτι τέτοιο?
- μήπως στα έχει φάει ο σκύλος σου...?

τα λάστιχα σου βγάζουν τουλάχιστον 8.000χλμ γρήγορης οδήγησης και εσύ είσαι για πέταμα..... μήπως δεν φταίνε τα λάστιχα?
s..

idi
21/06/2005, 11:43
φιλε μου τα BT 14 ειναι λαστιχα 50-50 (50% πιστα - 50% δρομο) και μαλιστα απο τα πολυ καλα!

αν στα πουλησανε ως "τουρισταδικα" ΔΕ φταιει το λαστιχο αλλα αυτος που στα εβαλε

βαλε κατι σε BT-12 ή ακομα και BT-10 που ειναι πιο "σκληρα" στο πισω και θα εισαι οκ για περιπου 10,000 χλμ

ξερω παιδια που χαλανε συστηματικα καθε 5000 χλμ τετοια λαστιχα (αν και με καλυτερη χρηση κανουν και 7-8000 χλμ περιπου το πισω 10-15,000 το μπροστα)

nikonian
21/06/2005, 11:55
Το μανόμετρο πάντα μαζί, οι πιέσεις σχολαστικά στο 42 και τα 4000 χλμ πόλη-Ε.Ο. , λίγα τα στριφτερά.
Όταν παρουσιάστηκε το ΒΤ 014 και είδα το διάγραμμα που εκδίδει ο κατασκευαστής, η υπόσχεση ήταν ότι αντέχει τουλάχιστον τα ίδια χλμ με τα 012. Μάλλον με κορόϊδεψαν

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
21/06/2005, 12:07
ερχομασταν μαζι με τον νικονιαν απο τον βολο. τα 014 φωραω και εγω. εχω κανει 3 λεβελ καλιφωρνια τρακ ντει στην πιστα των μεγαρων και πολλα χιλιομετρα στον δρομο. το πισο λαστιχο με εχει βγαλει 12000 χιλιομετρα και εχει εξαφανιστη το κεντρο του ενω στα πλαγια εχει λιγο ψωμι .ενω το 010 με εβγαλε με παλι 3 λεβελ καλιφωρνια ταξιδι στην ιταλια διακοπες στην κρητη με καυσονα 5 ημερες 1800 χιλιομετρα, και διαφορες διαδρομες και το πισω το αλαζα στης 18000 μολις πλησιαζε στον δικτη φθορας και το εβαζε ο ξαδερφος μου στο gsxr 1100 για να κηνητε περισοτερο στην πολη. ερχομασταν μαζι με τον νικονιαν απο τον βολο. εχει βαλει 42 πισω οπως και εγω. το λαστιχο του για καποιον παραξενο λογο για εμενα το ειδα να τρογετε πιο γρηγορα και απο την χρηση πιστας. ειναι κουφο αλλα δεν μπορω να βρω τον λογο.
απο προσοπικι εμπιρια με το ZZR κανω τα εξεις χιλιομετρα με τα λαστιχα με ιδια χρηση και θα γραψω της εντιπωσεις μου.
παντα αλαγη μολις φτσνουν στον δικτη φθορας.
010
πισο 18000
μπροστα 27000
κρατιμα πολυ καλο και στον δρομο και στην πιστα.
στεγνος πολυ καλο κρατιμα.
και καλες επιδοσεις στο φρεναρισμα.
στα ορια ελενχομενα μικρο γληστριματα σε οριακη οδηγηση.
με φορτιο 2 ατομων και αποσκευες καλο κρατιμα χωρης ταλαντωσεις.
στην βροχη καλο κρατιμα με και χωρις φορτιο
και καλες επιδοσεις στο φρεναρισμα.

014

πισο 10000
μπροστα 16000
κρατιμα παρα πολυ καλο και στον δρομο και στην πιστα.
στεγνος παρα πολυ καλο κρατιμα.
και καλες επιδοσεις στο φρεναρισμα.
στα ορια χωρις γληστριματα σε οριακη οδηγηση.
με φορτιο 2 ατομων και αποσκευες καλο κρατιμα με ταλαντωσεις.
στην βροχη καλο κρατιμα με και χωρις φορτιο
και καλες επιδοσεις στο φρεναρισμα.

πιεσεις για το ZZR βασει κατασκευαστη 40-40 εως 40-42

GTZ750
21/06/2005, 12:13
μπορει να μου πει καποιος ποιος ειναι ο "δεικτης φθορας"??
:confused: :confused:

SeNNinhA
21/06/2005, 12:19
Έτσι που τα λέτε ένα μπορώ να συμπεράνω.

ΑΣΤΟΧΙΑ ΥΛΙΚΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ

Λογικά δεν έχει άλλη εξήγηση. Κανονικές πιέσεις (σύμφωνα με τον κάτοχο), μηχανή μικρής σχετικά ιπποδύναμης (από αντίστοιχες που φοράνε το ίδιο), όχι track days. Άρα η συγκεκριμένη παρτίδα που βγήκε από το εργοστάσιο πρέπει να είναι ελατωματική.

Μάλλον ήσουν άτυχος ή κάποιος επιτήδιος πήρε τσάμπα λάστιχα που είχε το εργοστάσιο για πέταμα και τα πούλησε για καινούργια (όχι απαραίτητα το μαγαζί στην Ελλάδα).

hornet
21/06/2005, 12:24
αχχ γιατι δεν με ακουτε εχω βαλει 12ss στο hornet και ελιωσαν με τα diablo ημουνα μια χαρα μεχρι που το δωσα πρεπει να χε γυρω στα 7000-8000 χλμ!!!

Τι να πω και κραταγαν απιστευτα!!!!!

nikonian
21/06/2005, 12:28
Μόλις τώρα είδα σε άλλο forum ότι κι άλλοι την ΠΑΤΗΣΑΝ με τα ΒΤ 014. CBR600, ZX12κλπ τα λάστιχα τελείωσαν στα 1500-2000 χλμ
Είναι αυτονόητο ότι σε μένα η Bridgestone δεν θα ξαναπουλήσει ΠΟΤΕ!!!

SeNNinhA
21/06/2005, 12:45
Αν όντως ισχύουν τα νούμερα που γράψατε τότε κάντε ένα χαρτί στην Bridgestone Europe και αναφερτε το. Σίγουρα θα δείξουν ενδιαφέρον γιατί δεν είναι φυσιολογικά. Ίσως να τσιμπήσετε προνομιακή μεταχείρηση πια. Μπορεί να σας κάνουν και test-riders για long-term τεστ.

idi
21/06/2005, 12:59
α και να μη ξεχασω να αναφερω οτι το ΒΤ14 ειναι λαστιχο πρωτης τοποθετησης στα κορυφαια SS στο κοσμο.... ΤΟΣΟ ΧΑΛΙΑ δηλαδη....

(πχ. ZX10, ZX636, GSXR-1000K5 GSXR750 κτλ κτλ)

ΡΕ ΦΙΛΕ ΜΗΠΟΣ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ ΚΤΛ ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΖΕΙΣ????


:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

downhill
21/06/2005, 13:06
Ψάχνωντας για λάστιχα για το AX-1 είχα διαβάσει σε πολλές σελίδες πολύ καλά λόγια για το συγκεκριμένο λάστιχο.Ίσως να ήταν ελαττωματικά.Σε κάθε περίπτωση μίλα με τον έμπορο που σου τα προμήθευσε και με την εταιρεία.Μπορεί κάποια παρτίδα να έχει πρόβλημα και να σωθούν άνθρωποι απο την παρατήρησή σου.

modeerf
21/06/2005, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Μετά από 5 μήνες και 5.000 χλμ το πίσω λάστιχο έφθασε ήδη το δείκτη φθοράς.
Το μηχανάκι είναι ένα ταπεινό και ελαφρύ Hornet, όχι κανένα ΧΧ.
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!

Αδερφέ, το πίσω αυτή την στιγμή είναι στα 2 χιλιοστά βάθος (δείκτης και καλά για να πάς κάτω απο 130χλμ/ωρα) μετά από 5700χλμ...

Στα χιλιόμετρα αυτά συμπεριλαμβάνεται καθημερινή (οχι ηρεμη) οδήγηση στην πόλη, μερικές "γλήγορες" εξορμίσεις και 2 μερες Σερρες (για μαθήματα)...α, και τον τελευταίο μήνα και αρκετά παντηλίκια...

Πίεση δουλευω 38-42 πίσω ανάλογα την περίπτωση...

Για να φτάσει στα λινά (οχι δεν θα περιμένω να βγούν τα συρματα έξω) θέλει τουλάχιστον αλλά 1500+ χλμ...

Το κράτημα του παραμένει άψογο (ειδικά μετά ΄την πρόσφατη σωστή ρυθμιση της πίσω μου ανάρτησης) και μέσες άκρες συμφωνώ με την περιγραφή της Γιαγιάς Αρκούδας (εκτός απο το σημείο με τις ταλαντώσεις...απλά σε σχέση με τα BT12 που φόραγε το Ζ750 απο την μάνα του έχουν εκτός των άλλων πιο ΣΚΛΗΡΟ σκελετό πράγμα που φάνηκε απο την πρώτη μέρα)...

Για την ιστορία το μαμά BT012E (πίσω) έφτασε στον δείκτη των 130χλμ/ωρα στα 7800χλμ...(και βγάλε και τα 1500 ήρεμα χλμ στρωσιματος)...

Το λάστιχο όπως είπαν και τα άλλα παιδιά θεωρείται και απο την ίδια την Bridgestone ως ΣΟΥΠΕΡ ΣΠΟΡ (πιο σπόρ απο τα 12άρια και λιγότερο απο τα 12ss)...οχι ως τουριστάδικα...

Και για να λέω την αλήθεια προσωπικά δεν πίστευα οτι μετά και απο 2 μέρες Σερρες (εστω και για μαθημα) θα εφτανε το πίσω στις 5000χλμ...

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
21/06/2005, 16:27
δηκτης φθορας ειναι ο εξεις στα μπρινζεστον τουλαχιστον αλλα νομιζω οτι σε ολα ειδιο ειναι.
αν δης μεσα στα αυλακια σε καποιο σημειο θα δης οτι το αυλακι εχει ενα εξογκομα μεσα που εκει κανει το αυλακι πιο ριχω. ειναι μικρο περιου 3 - 4 χιλιοστα οταν το λαστιχο φταση να ειναι το εξογκομα ισια με το πελμα τοτε σημενη οτι εχει φαγωθη το λαστιχο και δεν μπορει να αποβαλη το νερο που θα σηναντηση και ετσι θα παρατηρηθη το φενομενο της υδρολησθησης με αποτελεσμα την εληψη προσφησης με ολλα τα δισαρεστα επακολουθα.

το ZZR ειναι πολυ βαρη μηχανακι και με δυο ατομα και το τριβαλιστο φορτομενο στα 160- 180 οταν στρηβης πχ στην υλικη το πισο λαστυχο 014 εχει ταλαντοση. ενω το 010 ακομα και με 220-240 δεν εχει καμια ταλαντωση.

πριν αρχησω να βαζω μπρινζεστον ειχα τα ντανλοπ 207.
η μοτο γενικα ηταν χηροτερη.
με τα μισελην ....ξεχνα το....
με τα αιβον.....:rotflmao: :rotflmao: ειναι λαστιχα αυτα?:lol: :lol:
αυτες ειναι οι εντιποσεις που εχω απο την δικη μου μοτο με τον δικο μου τροπο οδηγησης.
αυτο δεν σημενη οτι καποιου αλλου ενα αλλο λαστιχο δεν θα του τεργιαζη καλητερα.
παντος η επομενη αλλαγη θα ειναι μπρινζεστον 010. τα οποια εμενα μου απεδιξαν οτι ειναι καλα. τα 014 εχουν και αυτα τα καλα τους αλλα ειναι καθαρα θεμα επιλογης πιστευω οτι τα 010 μου τεριαζουν καλιτερα.

AFTER
21/06/2005, 16:44
Εγω παντως την bridgestone την εμπιστευομαι με κλειστα τα ματια!

anco
21/06/2005, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
Kλασσικη ερωτηση : μηπως εβαλες χαμηλες πιεσεις και επιπλεον πηγαινες με πολλα??

Παντως εχω ακουσει το ιδιο απο 2 ατομα οτι τα συγκεκριμενα ελαστικα τελειωνουν γρηγορα....

φιλος με το 636 του 05 χαλασε τα πλαινα του σε 6000 χλμ.

stako
22/06/2005, 10:27
Κι εγώ BT014 έχω, είναι τα μαμίσια και σε περίπου 7500 χλμ το πίσω θέλει αλλαγή. Η συμπεριφορά τους όμως είναι πάρα πολύ καλή και για αυτό πάλι τα ίδια θα βάλω. Προτιμάω να αλλάζω λάστιχο νωρίτερα και να μου δώσει το έξτρα κράτημα σε περίπτωση ανάγκης παρά να τύχει καμιά στραβή......

Τώρα για το ότι σου τελείωσε νωρίς τι να πω, ίσως να πρέπει και να ρωτήσεις την Bridgestone να δεις τι θα σου πουν. Την μαμά εταιρεία εννοώ με email, όχι τους τοπικούς.

Επειδή το ανέφερες, μήπως το παρακάνεις με τα παντιλίκια? Εγώ μέσα στην πόλη, τις ελάχιστες έστω φορές που οδηγάω στην πόλη, δεν κάνω παντιλίκια γιατί φθείρουν εντελώς τζάμπα τα λάστιχα...... Ξέρω φίλο με XTx που έφτασε τα λάστιχα του στα λινά σε 2500χλμ επειδή το ξέσκιζε στα παντιλίκια και στα ανάποδα.......

:wave2:

nikonian
22/06/2005, 12:59
Συμφωνώ απόλυτα με τον Freedom. Όμοια χρήση(μόνο πίστα δεν μπήκα αλλά στην πίστα τρώγονται περισσότερο τα πλαϊνά παρά το κέντρο), δλδ φυσιολογική, όμοια αντοχή (5000-5500). Τα λάστιχα κρατάνε καλά, αλλά κι άλλα λάστιχα κρατάνε, χωρίς να γίνονται φυτίλια στα 5000χλμ (τα είδε κι ο Αρκούδος εν δράσει).
Οι άλλοι στο ΒΙΚΕΝΕΤ , με τα γκαζερά , τα τελείωσαν στα 1500-2000 χλμ.
Όλα αυτά δεν είναι φυσιολογικά για λάστιχα που μας τα πουλάνε για sport-touring. Άντε τώρα να ζητήσεις τα ρέστα.

YΓ: Τα μαμίσια μετά από πολύ παντιλίκι τα άλλαξα στα 15.000 χλμ όχι γιατί τελείωσαν, αλλά γιατί ήταν 6 χρόνων( Hi sport Michelin)

SeNNinhA
29/06/2005, 16:49
Το δικό μου ΒΤ-14 που φοράει το TUONO

Έχει ζωή μέχρι τώρα 4.800 χιλιόμετρα
500 χλμ. στην πόλη
560 χλμ. σε επαρχιακή με 60-150 χλμ/ω
1200 χλμ. σε εθνική με 160-170 χλμ/ω
2000 χλμ. σε εθνική με 180-210 χλμ/ω
540 χλμ. σε πίστα (3 ημέρες στις Σέρρες)

Οπως βλέπετε και από τις φωτογραφίες έχει ακόμη πολύ ψωμί να φάει.


18337

SeNNinhA
29/06/2005, 16:50
.


18338

Θάνος
29/06/2005, 18:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Το δικό μου ΒΤ-14 που φοράει το TUONO

Έχει ζωή μέχρι τώρα 4.800 χιλιόμετρα
500 χλμ. στην πόλη
560 χλμ. σε επαρχιακή με 60-150 χλμ/ω
1200 χλμ. σε εθνική με 160-170 χλμ/ω
2000 χλμ. σε εθνική με 180-210 χλμ/ω
540 χλμ. σε πίστα (3 ημέρες στις Σέρρες)

Οπως βλέπετε και από τις φωτογραφίες έχει ακόμη πολύ ψωμί να φάει.

Το δικό μου ΒΤ-14 που φοράει το GSXR 750

Έχει ζωή μέχρι τώρα 5.500 χιλιόμετρα
Δεν ξέρω νούμερα, αλλά έχουν κάνει 2 long sessions στα Μέγαρα, δηλαδή 45 λεπτά το καθένα συνεχόμενα
Έχουν κάνει μία μέρα Σέρρες (εκεί την άκουσαν εντελώς)
Έχουν κάνει το ταξίδι Αθήνα-Σέρρες-Αθήνα (η επιστροφή έγινε με μία στάση όπου κρύωσαν τα λάστιχα, η υπόλοιπη μονοκοπανιά με 2 στάσεις των 5 λεπτών για βενζίνη)
Έχουν κάνει κάμποσες βόλτες και ό,τι περισσεύει ήταν στην πόλη.

Είναι σε λίγο καλύτερη κατάσταση από τις φωτογραφίες σου. Το απίστευτο είναι ότι μετά τις Σέρρες έδειχναν σαν μαρούλι... πολύ χάλι... λες και τα είχες βάλει σε τεράστιο τρίφτη! Μετά το ταξίδι της επιστροφής, όπου πατήθηκε το λάστιχο λες και ξαναζυμώθηκε, είναι σαν καινούργιο! :D

Μην ακούτε τίποτα... το λάστιχο είναι σούπερ! Μπορεί κάποιος άλλος παράγοντας να επηρρέασε κάποια από τα λάστιχα των παιδιών που παραπονιούνται, αλλά δεν σημαίνει ότι το λάστιχο δεν είναι καλό.

SeNNinhA
29/06/2005, 23:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Το δικό μου ΒΤ-14 που φοράει το GSXR 750
Είναι σε λίγο καλύτερη κατάσταση από τις φωτογραφίες σου. Το απίστευτο είναι ότι μετά τις Σέρρες έδειχναν σαν μαρούλι... πολύ χάλι... λες και τα είχες βάλει σε τεράστιο τρίφτη! Μετά το ταξίδι της επιστροφής, όπου πατήθηκε το λάστιχο λες και ξαναζυμώθηκε, είναι σαν καινούργιο! :D


Αυτά που βλέπετε στις άκρες του λάστιχου είναι υπολείμματα γόμας από την πίστα που μαζευεται πάνω στο λάστιχο όταν αυτό είναι πολύ ζεστό. Φυσικά δεν γίνονται ενιαίο σώμα με το λάστιχό σας και φεύγουν όταν αυτό ζοριστεί.

modeerf
30/06/2005, 00:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος

Είναι σε λίγο καλύτερη κατάσταση από τις φωτογραφίες σου. Το απίστευτο είναι ότι μετά τις Σέρρες έδειχναν σαν μαρούλι... πολύ χάλι... λες και τα είχες βάλει σε τεράστιο τρίφτη! Μετά το ταξίδι της επιστροφής, όπου πατήθηκε το λάστιχο λες και ξαναζυμώθηκε, είναι σαν καινούργιο! :D


Μήπως μετά την πίστα εμοιαζε κάπως έτσι???


18361

modeerf
30/06/2005, 00:59
...ή ετσι???


18362

modeerf
30/06/2005, 01:03
...γιατί εμένα παρόλο που ΔΕΝ το πίεσα το μηχανάκι (μαθήματα) είναι σαν να έφυγαν κομμάτια στις ακρες και εφτιαξε "ζυμάρια" στο κέντρο...

Ετσι ήταν στα 3300χλμ...μετά φαίνεται οτι οτι ήταν περιττό "εφυγε" στον δρόμο και έγινε πάλι "λείο"...παρόλα αυτά είναι οκ απο κράτημα και απο πέλμα (εχω πιάσει τον δείκτη)...


18363

stako
30/06/2005, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf
Ετσι ήταν στα 3300χλμ...μετά φαίνεται οτι οτι ήταν περιττό "εφυγε" στον δρόμο και έγινε πάλι "λείο"...παρόλα αυτά είναι οκ απο κράτημα και απο πέλμα (εχω πιάσει τον δείκτη)...

Ποιός είναι ο δείκτης ρε παιδιά? Όσο και να προσπάθησα δεν μπορώ να τον βρώ..........

modeerf
30/06/2005, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Ποιός είναι ο δείκτης ρε παιδιά? Όσο και να προσπάθησα δεν μπορώ να τον βρώ..........

Υπάρχουν δείκτες και στο κέντρο και στα πλάγια...

Ενας δείκτης στα πλάγια φαινεται καθαρά στην πρώτη φωτογραφία του Sennihna...

Μετρώντας απο πάνω προς τα κάτω, είναι στο δευτερο αυλάκι...παρατήρησε ένα παραλληλόγραμο υψωματάκι στο κέντρο του αυλακίου...αυτός είναι ένας απο τους δείκτες για το πελμα στα πλαινά...

Αμυδρά φαίνεται στην 3η φωτογραφία που πόσταρα ένας δείκτης για το πέλμα στο κέντρο...

Μετρώντας απο πάνω προς τα κάτω, αν πάς στο δευτερο κεντρικό αυλάκι ακριβώς στο κέντρο ίσως (δεν φαινεται ολοκάθαρα στην φωτογραφία) να παρατηρήσεις πάλι ένα παραλληλόγραμο υψωματάκι...

Αυτός ο δείκτης οταν γίνει ένα με το υπόλοιπο λάστιχο σημαίνει οτι τα αυλακια έχουν 2mm ακόμα βάθος μεχρι να γίνουν slick...

SeNNinhA
30/06/2005, 09:22
Ο Δεικτης Φθοράς έχει σημειωθεί στην φωτογραφία.


18385

nikonian
30/06/2005, 09:26
Πολύ σωστά. Όταν στο κέντρο του ελαστικού πιάσεις το δείκτη φθοράς , συνιστάται αντικατάσταση, γιατί στο βρεγμένο γίνεται επικίνδυνο.
Εικάζω ότι σε χρήση πόλης και εθν. οδού (που ΄γίνονται συνήθως το 90% των χλμ) , το λάστιχο ζεσταίνεται υπερβολικά και λιώνει. Γι' αυτό σημείωσα ότι το δικό μου είχε "μακαρόνι" στο κέντρο μετά από 70 χλμ στην εθν. οδό , με 120χλμ/ω
Είναι κρίμα πάντως να τετραγωνίζει τόσο γρήγορα και να καθίσταται άχρηστο, ένα λάστιχο που μας το πουλάνε για sport-touring.

YΓ : Το κράτημα είναι πολύ καλό, αλλά και άλλα λάστιχα κρατάνε πολύ καλά και βγάζουν διπλάσια χλμ
Ο nikits με ίδιο μηχανάκι ΄και ΒΤ012 έχει κάνει 9000 χλμ και τα λάστιχα είναι καινούρια.

SeNNinhA
30/06/2005, 09:34
Θα ξαναπώ για την όψη του λαστιχου.

Τα υπολείματα λειωμένου λάστιχου (μικρά ή μεγάλα) όπως αυτά στους κύκλους δεν είναι από το δικό σας λάστιχο. Απλά το λάστιχό σας όπως γυρνάει ζεστό στην πίστα μαζεύει υπολείματα γόμας από αυτή και δημιουργεί τα εξογκώματα που βλέπετε. Αυτά φεύγουν μόλις τρέξετε το λάστιχο σε καθαρό οδόστρωμα.

Τα τόξα αναφέρονται στο δικό σας λάστιχο. Η παραμόρφωση στα αυλάκια έχει γίνει στην γόμα του δικού σας λάστιχου όπως και οι κυματοειδής μορφή από το κέντρο και προς τα έξω. Φυσικά όσο δουλεύει το λάστιχο λόγω της φθοράς του αυτά εξομαλύνονται ή επιδεινώνονται.


18387

modeerf
30/06/2005, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Εικάζω ότι σε χρήση πόλης και εθν. οδού (που ΄γίνονται συνήθως το 90% των χλμ) , το λάστιχο ζεσταίνεται υπερβολικά και λιώνει. Γι' αυτό σημείωσα ότι το δικό μου είχε "μακαρόνι" στο κέντρο μετά από 70 χλμ στην εθν. οδό , με 120χλμ/ω


Αδερφέ έχω κάνει πολλά χλμ FLAT-OUT σε εθνικές αλλά ΠΟΤΕ δεν είδα μετά απο τέτοια βόλτα "μακαρόνι" στο κέντρο του ελαστικού...μηπως είχες παρα πολυ χαμηλή πίεση??? Γιατί εγώ δεν μπορώ να εξηγήσω το φαινόμενο που αναφέρεις αλλιώς...





Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Είναι κρίμα πάντως να τετραγωνίζει τόσο γρήγορα και να καθίσταται άχρηστο, ένα λάστιχο που μας το πουλάνε για sport-touring.


Μα το είπαμε αυτό...ΔΕΝ τα πουλάνε για sport-touring...τα πουλάνε ώς super sport...





Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Ο nikits με ίδιο μηχανάκι ΄και ΒΤ012 έχει κάνει 9000 χλμ και τα λάστιχα είναι καινούρια.

Eeeeeeeeeek!!!! Αν θυμάμαι καλά τα BT012 τα είχε βάλει αρχές Απριλίου...εχει κάνει 9000χλμ απο τότε??? Και είναι σε καλή κατάσταση??? Γιατί το μαμάτο ΒΤ012 που φοραγε το Ζ απο την μάνα του στα 7800χλμ επιασε δείκτη...και δεν είχα μπεί πίστα...τετοια αντοχή τα aftermarket BT012???

idi
30/06/2005, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian

Είναι κρίμα πάντως να τετραγωνίζει τόσο γρήγορα και να καθίσταται άχρηστο, ένα λάστιχο που μας το πουλάνε για sport-touring.


πουλαω μια σκια κατω απο ενα δεντρο σε μια παραλια στο Αιγιο για βιλα 5 αστερων με πισινα...

σε καλη τιμη φιλε μου ΜΟΝΟ για 'σενα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

GST
30/06/2005, 10:25
θα κανω μια λιγο βλακωδες ερωτηση ...αλλα ισως να παιζει και αυτο.....τις ημ/νιες παραγωγης στα ελαστικα που εχουν το υποτιθεμενο προβλημα τις εχετε τσεκαρει ;;(παντα σε σχεση με την ημ/νια που τα βαλατε , ετσι)

stako
30/06/2005, 10:55
Παιδιά ευχαριστώ για την απάντηση, τώρα κατάλαβα πως είναι ο δείκτης. Εγώ έψαχνα να βρω κάποιο σημάδι με χρώμα στο εσωτερικό των αυλακιών που να σηματοδοτεί ότι έχω φτάσει στο όριο.

Να ρωτήσω κάποια πραματάκια ακόμα όμως.....

Τι συμβαίνει όταν φτάσεις αυτόν τον δείκτη? Πρέπει να αλλάξεις λάστιχο όπωσδηποτε και αν ναι, γιατί? Χάνει το λάστιχο την ικανότητα του να "διώχνει" τα πιθανά νερά? Χάνει εντελώς τις ιδιότητες πρόσφυσης που έχει? Τι από τα δύο? Και τα δύο?

Το πρόβλημα μου είναι ότι το Σάββατο πρέπει να φύγω για διακοπές και δεν έχω προλάβει να αλλάξω μέχρι τώρα το πίσω λάστιχο (Με έφαγε η απεργία στις τράπεζες και το ότι ο μηχανικός μου δεν παίρνει πιστωτικές....). Το πίσω έχει φαγωθεί σχεδόν εντελώς στο κέντρο γιατί τα 7500 από τα 8000 χλμ είναι σε Εθνική οδό.........:( Θα μπορέσω να πάω σχεδόν άλλα 1500 χλμ με την λογική ότι θα πάω χαλαρά? 1200 πάλι σε Εθνική οδό......:( Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να σκάσει ή τίποτα τέτοιο??? Δεν έχω απαιτήσεις για πρόσφυση και συμπεριφορά, απλά θέλω να πάω χωρίς "τεχνικό" απρόοπτο...........

Και κάτι ακόμα, όταν μπει νέο λάστιχο πρέπει μετά από 200-300 χλμ να πάω για ζυγοστάθμιση???

:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

SeNNinhA
30/06/2005, 11:06
Ο δείκτης σου λέει ότι το λάστιχο θέλει αλλαγή. Βασικά θέλει αλλαγή λόγω κυρίως ότι τα αυλάκια του είναι πια πολύ ρηχά και δεν έχουν την δυνατότητα να διώχνουν επαρκή ποσότητα νερού. Βέβαια εαν πηγαίνεις πιο σιγά μπορουν ακόμη να διώξουν αρκετό νερό και να μην γλυστρας. Αλλά είσαι σε επικίνδυνο στάδιο σιγουρα.

Οσον αφορά την γόμα του λάστιχου, συνήθως επαρκεί και για φθορά μετά το δείκτη (πολλές φορές ωσπου να γίνει φλατ ή να φανούν τα λινα) αλλά ακόμη και έτσι δεν είναι η ποιότητα της εξωτερικής γόμας και κρατάει λιγότερο και άρα θέλει μικρότερες ταχύτητες. Τα νέα λάστιχα έχουν άλλες γόμες εξωτερικά και άλλες εσωτερικά για να διατηρούν τα χαρακτηριστικά τους πιο καλά.

Βέβαια έχουν γυρίσει άτομα με προσεκτική οδήγηση σχεδόν με πεταγμένα τα λινά έξω αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο (εκτός από πολυ κουραστικό και επικίνδυνο).

Πάντως πήγαινε το ταξιδάκι σου, διατήρησε όμως χαλαρούς γενικά ρυθμούς για να αποφύγεις τα απρόοπτα.

nikonian
30/06/2005, 11:10
Είναι λίγο υπερβολικό να πετάμε τα λάστιχα μόλις φτάσουν το δείκτη φθοράς στο κέντρο. Απλά πηγαίνουμε πιο χαλαρά.



ΥΓ: Σκόπιμα αγνοώ ορισμένους γράφοντες που μου έχουν καταθέσει IQ τεστ (κάτι σε καθυστερημένη αμοιβάδα), με την επιλογή εξατμίσεων. (Ξέρει, ξέρει) Μπου χαχα!

modeerf
30/06/2005, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
θα κανω μια λιγο βλακωδες ερωτηση ...αλλα ισως να παιζει και αυτο.....τις ημ/νιες παραγωγης στα ελαστικα που εχουν το υποτιθεμενο προβλημα τις εχετε τσεκαρει ;;(παντα σε σχεση με την ημ/νια που τα βαλατε , ετσι)

23η εβδομάδα 2004 είναι το δικό μου πίσω BT014 και τοποθετήθηκε αρχές Μαρτίου (του τρέχοντως ετους)...

stako
30/06/2005, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Πάντως πήγαινε το ταξιδάκι σου, διατήρησε όμως χαλαρούς γενικά ρυθμούς για να αποφύγεις τα απρόοπτα.

Οκ, σε ευχαριστώ για την απάντηση. Μια ταχύτητα στα 150-160 θεωρείται υπερβολική για την περίπτωση μου?

Ίσως καλύτερα όμως να ποστάρω το απόγευμα καμιά φωτό για να κρίνετε καλύτερα ε?

modeerf
30/06/2005, 12:19
Προς nikonian...

Για να σου φύγει η απορία σχετικά με το σε πιά κατηγορία υπάγονται τα ΒΤ014 (αλλά και τα υπόλοιπα Battlax) σου ποστάρω εικόνα απο το site της Bridgestone...

Επίση έκανα μια ερευνα σε ΟΛΑ τα μοντέλα BATTLAX...

Και στο μόνο μοντέλο που γινεται αναφορά στο "longer mileage" στα specifications είναι τα BT-020...αυτά είναι sport touring λαστιχα (προς το touring οπως φαινεται απο το διάγραμμα)...


18415

SeNNinhA
30/06/2005, 12:27
Νομίζω ότι θα είσαι καλά με τα 160χλμ/ω

stako
30/06/2005, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Νομίζω ότι θα είσαι καλά με τα 160χλμ/ω

Ok, thanks, θα ποστάρω και φωτό το απόγευμα.

:wave2:

nikonian
30/06/2005, 12:43
Πολύ καλό το πινακάκι του Freedom. Συνεπώς η επόμενη επιλογή -αν πιστέψω τη Bgridgestone , θα πρέπει να είναι ΒΤ020, μπας και βγάλουν καμιά 10.000 χλμ, ή να αλλάξω μάρκα.
Αντε να δούμε.

modeerf
30/06/2005, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Πολύ καλό το πινακάκι του Freedom. Συνεπώς η επόμενη επιλογή -αν πιστέψω τη Bgridgestone , θα πρέπει να είναι ΒΤ020, μπας και βγάλουν καμιά 10.000 χλμ, ή να αλλάξω μάρκα.
Αντε να δούμε.

Σε κάποιο περιοδικό έίχα βρεί ένα φανταστικό διαγραμματάκι (σαν και αυτό που πόσταρα) με ολα τα μοντέλα (στρητάδικα) ολων των εταιριών και για ποια χρήση προορίζονται...κάποια παρουσίαση-τεστ Avon πρεπει να ήταν...θα ψάξω να το βρω, θα το σκανάρω και θα το ποστάρω για να δείς και τα αντίστοιχα λάστιχα άλλων εταιριών για να επιλέξεις πιο ευκολα...

Προς το παρών πές μου τι ακριβώς μοντέλο Hornet 600 έχεις (βασικά χρονολογία παραγωγής θέλω) για να σου βρώ απο το tyre selector της Bridgestone τι σου προτείνει η ίδια η εταιρία και μετά αποφασίζεις...

EDIT:

Το λοιπόν...

Τα αποτελέσματα απο το Tyre Selector ήταν τα εξής:

Για:

Country: Greece
Brand: HONDA
Model: CB 600 F Hornet
Type: PC 34 bis (?????)

προτείνει ΒΤ-56F/BT-56RG και ΒΤ-50FG/BT50RG (μπρός/πίσω)
(?????)


Γιά:

Country: UK
Brand: Honda
Model: CB600SF Hornet (PC34A) ('98>'99)

προτείνει ΒΤ-012SS (μπρός και πίσω) και ΒΤ-014 (μπρός και πίσω)
(???????)


Γιά:

Country: UK
Brand: Honda
Model: CB600F Hornet (PC34) ('00>'02)

προτείνει ότι και στην προηγούμενη περίπτωση ΣΥΝ τα ΒΤ-020/ΒΤ-020G (μπρός/πίσω)




Το ίδια με το παραπάνω και για:

Country: UK
Brand: Honda
Model: CB600F Hornet (PC36) ('03>)


(ναι και μένα μου δημιουργήθηκαν μερικές απορίες...αλλά το θετικό είναι οτι τα 020 προτείνονται απο την εταιρία για το 600αρι σου αν είναι απο το 2000 και μετά)

nikonian
30/06/2005, 13:22
Είναι 600αρι του 2000 και το owners man. προτείνει τα ΒΤ56 και τα Michelin Hi sport, τα οποία και φορούσε σαν πρώτη τοποθέτηση. (τα πέταξα στα 15.000 χλμ ενώ είχαν πολύ ψωμί ακόμα και κρατούσαν ...εμ, αποδεκτά, γιατί ήταν 6 χρόνων!)
Να ' σαι καλά

modeerf
30/06/2005, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Είναι 600αρι του 2000 και το owners man. προτείνει τα ΒΤ56 και τα Michelin Hi sport, τα οποία και φορούσε σαν πρώτη τοποθέτηση. (τα πέταξα στα 15.000 χλμ ενώ είχαν πολύ ψωμί ακόμα και κρατούσαν ...εμ, αποδεκτά, γιατί ήταν 6 χρόνων!)
Να ' σαι καλά

Ελα, δες το προηγούμενο ποστ μου (εκανα edit)...

nikonian
30/06/2005, 22:06
Σ'ευχαριστώ πολύ για όλη την έρευνα

stokos
25/08/2005, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf
Σε κάποιο περιοδικό έίχα βρεί ένα φανταστικό διαγραμματάκι (σαν και αυτό που πόσταρα) με ολα τα μοντέλα (στρητάδικα) ολων των εταιριών και για ποια χρήση προορίζονται...κάποια παρουσίαση-τεστ Avon πρεπει να ήταν...θα ψάξω να το βρω, θα το σκανάρω και θα το ποστάρω για να δείς και τα αντίστοιχα λάστιχα άλλων εταιριών για να επιλέξεις πιο ευκολα...

Ήταν σε κάποιο 0-300, το οποίο ξεφύλλισα μια φορά σε ένα μαγαζί.
Αν το θυμηθείς και το βρεις, βάλτο γιατί το ψάχνω κι εγώ.

modeerf
25/08/2005, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από stokos
Ήταν σε κάποιο 0-300, το οποίο ξεφύλλισα μια φορά σε ένα μαγαζί.
Αν το θυμηθείς και το βρεις, βάλτο γιατί το ψάχνω κι εγώ.


φτού, τελικά δεν την γλιτώνω την "ανασκαφή"...


Εντάξει αδερφέ...

Το απόγευμα με βλέπω με φτυάρι και γκασμά στο πατάρι...

Stay tuned...

modeerf
25/08/2005, 18:44
(εχω την αμυδρά υποψία οτι λείπουν μερικά λαστιχα...τα BT012 δεν βλέπω πουθενά)


22273

stako
26/08/2005, 09:12
Πολύ καλό το σχεδιάκι, να'σαι καλά.....:)

:wave2:

StarSailor
26/08/2005, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Πολύ καλό το σχεδιάκι, να'σαι καλά.....:)

:wave2:

+1 ευχαριστούμε :D

stokos
26/08/2005, 10:49
Αίρεθυελε είσαι άψογος.
Να΄σαι καλά.

modeerf
26/08/2005, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από stokos
Αίρεθυελε


Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα !!!!

Παιδιά ξεχάστε το...ειλικρινά αν στοιχειωδώς "βοηθησα", η χαρά είναι δικιά μου...



ςοιρέθυελε ο ασχετόπουλος...

modeerf
26/08/2005, 11:17
Εεεεεεπ!!!

Να και τα Pirelli...


22290

modeerf
26/08/2005, 11:36
Michelin αλλά το διάγραμμα δεν είναι απο την ίδια την εταιρία (διαβάστε τα μιρκά γράμματα στο κάτω μερος)...


22297

stako
26/08/2005, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf
Εεεεεεπ!!!

Να και τα Pirelli...

Ωραίος και πάλι :winka:

:wave2:

modeerf
26/08/2005, 11:43
Mezteler...πάλι απο την TST ( http://www.tst-tyres.co.uk/ )


22300

modeerf
26/08/2005, 11:44
Metzeler γενικά...


22301

modeerf
26/08/2005, 11:45
Metzeler (με πρόβλεψη για το πόσο γρήγορα φθείρονται???)


22302

modeerf
26/08/2005, 11:49
Dunlop από την TST...


22303

modeerf
26/08/2005, 11:57
Bridgestone απο την TST...


Αν θέλει κάποιος mod ας αρπάξει όλα τα σχεδιαγράμματα, ας φτιάξει ένα γενικό θρέαντ περι ελαστικών και ας τα πετάξει ολα εκει περα μέσα


22306

Dirty_Gas
26/08/2005, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Μετά από 5 μήνες και 5.000 χλμ το πίσω λάστιχο έφθασε ήδη το δείκτη φθοράς.
Το μηχανάκι είναι ένα ταπεινό και ελαφρύ Hornet, όχι κανένα ΧΧ.
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!

Μετά από 40 ... μέρες και 10000 χλμ. και αντέχει ακόμα.Δεν έχει αυλάκι στο κέντρο, στα πλάγια όμως κρατάει λίγο... Πάει και αυτό για αλλαγή. ΠΟΛΥ ακριβά τα γ......α!!! :evil: :evil: :evil: