PDA

View Full Version : Καταδίωξη στο κέντρο Σάββατο πρωί



ermiss
25/04/2010, 18:56
Λοιπόν χθες το πρωί(Σάββατο 24-4-10) κατά της 9 είμαι έξω απο το Ξενοδοχείο ΤΙΤΑΝΙΑ και περιμένω ένα ραντεβού. Το Τιτάνια είναι επί της Πανεπιστημίου 3 τετράγωνα μετά το Πανεπιστήμιο προς Ομόνοια για όποιον δεν ξέρει.

Έχω ένα ραντεβού στις 9:30 αλλά επειδή έφευγαν απο το ξενοδοχείο 2-3 πούλμαν απο 5ήμερες μάλλον, έκατσα έξω και χάζευα :eyepop: :eyepop:

Μετά απο κανά δεκάλετο αρχίζουν σειρήνες απο μακριά, περνάει ένα μπατσικό με φάρο ανοιχτό, και με σφήνες και ελιγμούς ανάμεσα απο τα αυτοκίνητα, περνά και κόκκινο( με προσοχή όμως...) και συνεχίζει προς Ομόνοια...

Αρχίζω να βρίζω με τη μαλακία τους πρωί πρωί, στο δίλεπτο δεύτερο περιπολικό έρχεται απο πίσω πάλι με σειρήνες αλλά σταματάει ακριβώς μπροστά στο παρκάκι που είναι απέναντι κολλητά στο Αρσάκειο, ανάμεσα σε Τιτάνια και Πανεπιστήμιο. Πετάγονται έξω 2 αστυφύλακες και 3ο περιπολικό κολλάει δίπλα άλλοι 2 έξω και πάνε προς παρκάκι, μέχρι να περάσω απέναντι να δω τι συμβαίνει βγαίνει ένα 4ο περιπολικό απο εμμ.μπενάκη και γυρίζει ανάποδα στην πανεπιστημίου και πάει προς τα άλλα 2...

Σοβαρεύει η κατάσταση λέω...

Εντωμεταξύ πουθενά ΔΙΑΣ και Ζήτα και γενικά μοτοσυκλέτες αμ.δράσης.

Πάω απέναντι και βλέπω στην Σανταρόζα η οποία ξεκινά απο σταδίου και είναι αδιέξοδο προς Πανεπιστημίου ένα HONDA civic type -z τούμπανο εντελώς με αστυφύλακες και κόσμο τριγύρο του ακινητοποιημένο, σπασμένο το τζάμι του οδηγού...
Ληστεία σκέφτομαι και πρέπει να τον έπιασαν, κοιτάω μέσα... μια γκόμενα έκλαιγε :hypnotize :hypnotize

Κάτι δεν πάει καλά....

Η γκόμενα να κλαίει, να μιλάει στο κινητό, να της λένε να βγεί έξω ήρεμα και απαλά τρυφερά κλπ, αυτή να μιλάει με την μάνα της, με τον μπαμπά της, με 1-2 άλλους στο κινητό για κανά 20λεπτο...
2 λεπτά μετά έρχεται ένας γύρω στα 35 με κράνος στα χέρια να την κοιτά και να τρέμει, πρόσεξα να κατεβαίνει απο σκούτερ... δεύτερη ματιά έχει γδάρει και τα 2 χέρια του στα κόκαλα στο εξωτερικό του χεριού :sad:

Έχει πάει ήδη και μισή και σκάνε και οι πρώτοι ζητάδες...

Ακούστε τώρα συνολικό στόρυ, η γκόμενα μέσα στο civic κόκαλο απο drugs η αλκοόλ πήγαινε σαν τρελή, την σταματάνε στο Χίλτον, αλλά τους γράφει στην $$$ της και αρχίζει να τρέχει μέσα στην Πανεπιστημίου προς Ομόνοια, μπροστά στην Βιβλιοθήκη έχει κόκκινο φανάρι και το παιδί με το κράνος περιμένει, η τύπισα ούτε καν σταματάει και τον καρφώνει απο πίσω και τον πετάει κάτω, συνεχίζει την πορεία προς κέντρο, πάει Ομόνοια και λόγο μπλόκου-κίνησης στην Πλ Καραισκάκι στην Αγ.κων/νου γυρίζει πίσω και πιάνει την Σταδίου, στρίβει σε λάθος στενό και μπαίνει σε αδιέξοδο...:bigcry: :bigcry:

Οι αστυνομικοί της τροχαίας ΔΕΝ έχουν σωστή επικοινωνία με Αμ.Δράση και οι μεν μηχανές ψάχνουν Κολωνάκι και οι τροχαίοι στο κέντρο, ευτυχώς μπήκε στο αδιέξοδο και κόλλησε εκεί και δεν πέρασε κάθετα κανα άλλο δρόμο να έχουμε και κανέναν νεκρό....

Μετά απο κανά 20 λεπτο συζητήσεων και αφου ΔΕΝ την έχουν βγάλει με το ζόρι έξω απο το αμάξι, με οδηγίες του διοικητή τους, την φυλάνε μέσα στο αμάξι για ώρα, αυτή να κλαίει και να βρίζει άπαντες, ήρθε και ο διοικητής με πολιτικά κανά 10 λεπτο μπλα μπλα να την ηρεμίσει και ήρεμα και χαλαρά την βγάζει έξω και την βάζει σε ένα περιπολικό και δρόμο...

πρωί πρωί ρε να την πάθεις απο πιωμένη γκόμενα...

Shaolin Monk
25/04/2010, 19:13
Αν ειναι δυνατον....:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Μικe777
25/04/2010, 19:36
Κοιτα τι μπορεις να παθεις πρωινιατικα!!!!
Η ΕΛ.ΑΣ ομως τη δουλεια της!
μηπως ηταν καμια ωραια η τυπισα?
Αν ομως ηταν κανενας τυπος μυστηριος θα τον ειχαν κανει τοπι στο ξυλο!!Δεν την κερασανε κανα καφεδακι να ξεμεθυσει η καημενη:smokin:

ermiss
25/04/2010, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικe 77

μηπως ηταν καμια ωραια η τυπισα?


1.80 μαύρο μαλλί, περίπου στα 25, τακούνι 12ποντο, παντελόνι κοντό μέχρι το γόνατο, κολλητό.... και κοιλιά μπούστο όλη έξω, κατευθείαν απο μπουζούκια..

izzy
25/04/2010, 19:57
Αυτα βλεπουν στις ταινιες τα βλαμενα και προσπαθουν να τα κανουν και στον δρομο .

Ευχομαι να την κατατροπωσουν και να παρει το μαθημα της διχως επιοικια,καθως θα μπορουσε να ειχε σκοτωσει κοσμο!

JZER40
25/04/2010, 19:59
Αν ομως ηταν κανενας τυπος μυστηριος θα τον ειχαν κανει τοπι στο ξυλο!!Δεν την κερασανε κανα καφεδακι να ξεμεθυσει η καημενη


Δεν σας πιάνει κανείς πουθενά........

:( :(

daz
25/04/2010, 21:39
Το αυτοκίνητο είναι άσυλο. Δεν μπορούν να σε βγάλουν έξω όπως δεν μπορούν να μπουν και στο σπίτι σου χωρίς ένταλμα από εισαγγελέα.

menelaos46
25/04/2010, 21:43
Το αυτοκίνητο είναι άσυλο

Το αυτοκινητο ειναι ασυλο μονο οταν θεωρειται κατοικια.

DAYMAN
25/04/2010, 22:09
Ευτυχώς που δεν βρέθηκα στ διάβα της!:eyepop:

maron
25/04/2010, 22:17
επρεπε να την βγαλει εξω ο μηχανοβιος
την ωρα που ολοι κοιταζαν απο την αλλη

με μισοκλειστο παραθυρο

ermiss
25/04/2010, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από maron
επρεπε να την βγαλει εξω ο μηχανοβιος
την ωρα που ολοι κοιταζαν απο την αλλη

με μισοκλειστο παραθυρο


Να σου πω, απο την μια θαύμασα την αυτοσυγκράτηση τους,,λίγο ότι ήταν πρωί, λίγο ότι είχε τόσο κόσμο να χαζεύει, λογικό. Απο την άλλη μου φάνηκε παράλογο να βλέπω 10 αστυνομικούς (μαζί και 2 γυναίκες, η μία υπαστυνόμος Β΄ και ένας ανθυπασπιστής) 4 περιπολικά, ένας γερανός και 4 μηχανές να περιμένουν επι μια ώρα να βγει η γκόμενα εκτός για να την συλλάβουν...

Και στην τελική όσο έβλεπα τα γδαρμένα χέρια του μοτοσικλετιστή και να τον βλέπω να τρέμει για ώρα. Μου ερχόταν να περάσω το κράνος απο το κλειστό παράθυρο του συνοδηγού, πάνω στο κεφάλι της και να σκάσει λιπόθυμη στο έδαφος... drugs εσύ? εν βρασμό ψυχής εγώ...

georgio
26/04/2010, 00:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Το αυτοκινητο ειναι ασυλο μονο οταν θεωρειται κατοικια.

define "κατοικία" :D


Κατοικία θεωρείται κάθε κατάλυμα, δηλαδή κάθε χώρος που χρησιμοποιείται για διαβίωση -μόνιμη ή προσωρινή, διαμονή ή απλώς παραμονή- ή για εργασία και που δεν είναι προσιτός σε όλους (Αρ. Μάνεσης, «Συνταγματικά Δικαιώματα», σελ. 223). H διάρκεια του κατοικείν είναι αδιάφορη. Κατοικία με την έννοια του Συντάγματος θεωρείται επίσης και ένα όχημα (π.χ. αυτοκίνητο - Γνωμοδότηση Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Κατερίνης, 1/1978, Ποινικά Χρονικά Λ?, 1980, σελ. 602, Αρ. Μάνεσης σελ. 224). Διότι η κατοικία μπορεί να είναι πρόχειρη (π.χ. σκηνή) ή κινητή (π.χ. τροχόσπιτο) (Δαγτόγλου, σελ. 336, παράγραφος 514).

Τώρα γιατί στον Καρβέλα φέρανε εισαγγελέα και σε αυτή φέρθηκαν έτσι ενώ σε όλους τους υπόλοιπούς η διαδικασία είναι: ταυτότητα, κατεβείτε από το αυτοκίνητο... ανοίξτε το πορτ-μπαγκαζ... :(


Άραγες αυτή να είναι μέσα τώρα και να περιμένει αύριο για το αυτόφωρο;; Τι ρωτάω κι εγώ ο ψαράς ε... :a13:

Cpt. Haddock
26/04/2010, 08:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από JZER40
Δεν σας πιάνει κανείς πουθενά........

:( :(

+1050 :sick:

TROOPER
26/04/2010, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
+1050 :sick:

εεεεμ που πας με τον τιγρη....

Cpt. Haddock
26/04/2010, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
εεεεμ που πας με τον τιγρη....

ταξίδια :smokin:

TROOPER
26/04/2010, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ταξίδια :smokin:

μην παραπονιεσαι τοτε.:wave2:

DimChios
26/04/2010, 09:08
ω ρε πστ μου σκηνικο!!!

:eyepop:


Θα μου πεις, λιγες φορες τις εχω δει πως φευγουν απο τη διασκέδαση τους?

:rolleyes:

Cpt. Haddock
26/04/2010, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
μην παραπονιεσαι τοτε.:wave2:

εγω; :confused:

zephyr1
26/04/2010, 09:54
Ολο το τμημα για να πιασει ενα μ@υνι-λιωμα και οταν την πιασανε ,δεν μπορουσαν να τη πιασουν.:rotflmao:

Θυμαμαι και εγω μια φορα που ημουν στην αναλογη κατασταση(οχι πανω στο μηχανακι αλλα σε μαγαζι) ,σταματαει ενα κλειστο βανακι με μπατσους και ψαχνει να βρει πιανου ειναι το μηχανακι και μολις βγαινω εξω αυτος που ρωταγε ηταν πιο λιωμα απο μενα, καλα ρε του λεω εσυ ετσι οπως εισαι θα ελέγξεις εμενα?

Δεν καταλαβα για ποτε ημουν στο τμημα.:sick:

Τιποτα δεν ειναι τυχαιο σ'αυτη τη χωρα.:alien:

koulis19
26/04/2010, 15:18
Οταν ο αλλος εχει κατεβασει 2 μπουκαλια αλκοολ ολο το βραδυ πανω στις καψες του και μετα περνει αμαξι ή μηχανη και φευγει υπαρχουν τετοιου ειδους αποτελεσματα.Οντως παλι καλα με το τουβλο που δεν σκοτωσε κανεναν.

LsKostas
27/04/2010, 11:21
Aν ειχε μαλλια ραστα οχι μονο θα την πιανανε αλλα θα της φορτωναν και τον φονο του Καποδιστρια.

:wave2:

sergiosm
27/04/2010, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Το αυτοκίνητο είναι άσυλο.


Το αυτοκίνητο ΔΕΝ είναι άσυλο.
Εκτός και αν χρησιμοποιείται ως κατοικία.
Κάτι που ασφαλώς ΔΕΝ συμβαίνει με τα ΙΧ που χρησιμοποιούμε για να πάμε στη δουλειά μας ή για να πάμε βόλτα...

:wave2:

spyro
27/04/2010, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Aν ειχε μαλλια ραστα οχι μονο θα την πιανανε αλλα θα της φορτωναν και τον φονο του Καποδιστρια.

:wave2:

που να δείς τι θα κάνανε και αμα είχε γυαλιά και μπουρνούζι απο προπόνηση κολυμβητηρίου στο κάθισμα του συνοδηγού

georgio
27/04/2010, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Το αυτοκίνητο ΔΕΝ είναι άσυλο.
Εκτός και αν χρησιμοποιείται ως κατοικία.
Κάτι που ασφαλώς ΔΕΝ συμβαίνει με τα ΙΧ που χρησιμοποιούμε για να πάμε στη δουλειά μας ή για να πάμε βόλτα...

:wave2:


Κατοικία θεωρείται κάθε κατάλυμα, δηλαδή κάθε χώρος που χρησιμοποιείται για διαβίωση -μόνιμη ή προσωρινή, διαμονή ή απλώς παραμονή- ή για εργασία και που δεν είναι προσιτός σε όλους (Αρ. Μάνεσης, «Συνταγματικά Δικαιώματα», σελ. 223). H διάρκεια του κατοικείν είναι αδιάφορη. Κατοικία με την έννοια του Συντάγματος θεωρείται επίσης και ένα όχημα (π.χ. αυτοκίνητο - Γνωμοδότηση Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Κατερίνης, 1/1978, Ποινικά Χρονικά Λ?, 1980, σελ. 602, Αρ. Μάνεσης σελ. 224). Διότι η κατοικία μπορεί να είναι πρόχειρη (π.χ. σκηνή) ή κινητή (π.χ. τροχόσπιτο) (Δαγτόγλου, σελ. 336, παράγραφος 514).

Κατοικία δεν σημαίνει και μόνιμη κατοικία. Δεν εννοεί το σπίτι σου. Αυτά θεωρητικά.
Βέβαια για να παρακαλάνε αυτή να βγει και στον Καρβέλα να περιμένουν να έρθει εισαγγελέας εμένα μου λέει ότι όταν χοντραίνουν τα πράγματα κοιτάνε να είναι σωστοί και νομότυποι. Για μένα και για σένα στα @@ τους.

Στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε βέβαια, που έχουν αφήσει να κυκλοφορούν όπλα και ναρκωτικά αβέρτα, το θεωρούμε πλέον ασφάλεια να μας ψάχνουν "μήπως και έχουμε κάτι παράνομο". Και "αφού είμαστε νόμιμοι δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα, γιατί να μην μας ψάξουν".

Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Benjamin Franklin

Αυτά λέχθηκαν σε εποχές που υπήρχαν διανοούμενοι, παραγωγή σκέψης και όχι μόνο αγαθών και ο κόσμος αναζητούσε την ελευθερία του και όχι τον εύκολο πλουτισμό και τη βολή του. :wave2:

sorry για το offtopic

sergiosm
27/04/2010, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Κατοικία δεν σημαίνει και μόνιμη κατοικία. Δεν εννοεί το σπίτι σου. Αυτά θεωρητικά.
Βέβαια για να παρακαλάνε αυτή να βγει και στον Καρβέλα να περιμένουν να έρθει εισαγγελέας εμένα μου λέει ότι όταν χοντραίνουν τα πράγματα κοιτάνε να είναι σωστοί και νομότυποι. Για μένα και για σένα στα @@ τους.



Διάβασε ξανά αυτό που λέει ο Μάνεσης και ο Δαγτόγλου στο κομμάτι που παραθέτεις και θα καταλάβεις γιατί το αυτοκίνητο (και οχι το τροχόσπιτο) ΔΕΝ προστατεύεται από το άσυλο.

Όσο για τον Καρβέλα τί να πώ...
Αν και εγώ δεν θυμάμαι να πήγε εισαγγελέας.

maron
27/04/2010, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Aν ειχε μαλλια ραστα οχι μονο θα την πιανανε αλλα θα της φορτωναν και τον φονο του Καποδιστρια.

:wave2:

+1
kai an odygouse KTM θα ηταν με τον Ξυρο μαζι ακα 17Ν

tyxeros
27/04/2010, 14:40
Καλα φανταζομαι τι θα ειπαν στον ασυρματο ... γκομενακι με civic παει σαν τρελο στο κεντρο , ελατε ολοι..... ... αν ηταν κανενας μαντραχαλας αλλοδαπος να δειτε για ποτε θα τον ειχαν παρει με τα γκλομπς.

menelaos46
27/04/2010, 14:48
Κατοικία δεν σημαίνει και μόνιμη κατοικία. Δεν εννοεί το σπίτι σου. Αυτά θεωρητικά. Βέβαια για να παρακαλάνε αυτή να βγει και στον Καρβέλα να περιμένουν να έρθει εισαγγελέας εμένα μου λέει ότι όταν χοντραίνουν τα πράγματα κοιτάνε να είναι σωστοί και νομότυποι. Για μένα και για σένα στα @@ τους.

Το αυτοκινητο ειναι ασυλο μονο οταν χρησιμοποιειται ως κατοικια. Τι δεν μπορειτε να καταλαβετε σε αυτο???

Οσο για τον Καρβελα αυτος κλειδωθηκε μεσα και δεν εβγαινε. Εδω δεν ειμαστε Αμερικη ειμαστε Ελλαδα και απο το κινητο του ειδοποιηση δικηγορο.Για το λογο αυτο πηρε εκταση το θεμα. Και για το λογο αυτο τον περιμεναν οχι επειδη θεωρηθηκε το αμαξι του κατοικια.

menelaos46
27/04/2010, 14:49
Καλα φανταζομαι τι θα ειπαν στον ασυρματο ... γκομενακι με civic παει σαν τρελο στο κεντρο , ελατε ολοι..... ... αν ηταν κανενας μαντραχαλας αλλοδαπος να δειτε για ποτε θα τον ειχαν παρει με τα γκλομπς.

Δηλαδη εσυ τι ηθελες να παρουν το γκομενακι με τα γκλομπς η να παρακαλανε και το μαντραχαλα???

jeuptr
27/04/2010, 14:50
Μήμπως ήταν καμμιά γνωστή και γι' αυτό της φέρθηκαν με το ''γάντι'' ;

Hellspawn
27/04/2010, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από tyxeros
Καλα φανταζομαι τι θα ειπαν στον ασυρματο ... γκομενακι με civic παει σαν τρελο στο κεντρο , ελατε ολοι..... ... αν ηταν κανενας μαντραχαλας αλλοδαπος να δειτε για ποτε θα τον ειχαν παρει με τα γκλομπς.

Δυστυχώς δεν μπορώ να διαφωνίσω μαζί σου μιας και έχω μεγαλώσει ουσιαστικά μέσα στην αστυνομία( αν έχεις πατέρα ασφαλίτη έτσι είναι:) :) ) αλλά από την άλλη αν δεν το παίξεις μάγκας και ιστορία δύσκολα θα γίνει μακάκας ο μπάτσος αν δεν είναι...Το ότι ήταν υπερβολικό τόσος κόσμος να μαζευτεί είναι αλήθεια.Ίσως βέβαια να ήταν καινούριοι και να φοβόντουσαν αν ήταν όντως τέρμα στη μαστούρα η γκόμενα μη τυχόν καρφώσει κανέναν με καμια σύριγκα...Αν ρούφαγε την μύτη της συνέχεια η γκόμενα μλκία που περιμένανε τόσο! αν όχι καλά κάνανε και περιμένανε (ίσως) κάποιον πιο έμπειρο...Έτσι όπως έχει καταντήσει η σκατοκοινωνία μας δεν ξέρεις τι καπνό φουμάρει ο δίπλα σου...Οπότε από μακρια κ ψύχραιμα!Με ναρκωτικά δεν θέλει παλικαριές και αγριάδες!Η την κάνεις με ελαφρά ή πιάνεις τοίχο κ όσο πιο μακριά γίνεται αν είσαι περίεργος να δεις τι γίνεται! :P Αυτά από μένα:) :) :)

devil's animal
27/04/2010, 16:50
ωραια αντεδρασαν οι μπατσοι.
ηθελα να ηξερα τι θα εκαναν αν εβαζε καμια οπισθεν και τους επιαρνε παραμαζωμα την ωρα που την παρακαλαγαν.

εφ'οσον θεωρειται επικινδυνη και εκανε ανθρωποκτονια εξ αμελειας δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν εκαναν την συλληψη κανονικα....:rolleyes:

μπορει να ειναι και αυτο με το ασυλο...δεν ξερω...:wacko: αλλα για μενα εφ'οσον ηταν πισω απο το τιμονι και μπορουσε να προκαλεσει και αλλη ζημια θα επρεπε να ενεργησουν αμεσα.
:wave2:

ermiss
27/04/2010, 17:00
Η γκόμενα μυξόκλαιγε, έβριζε στο τηλ, έβριζε τους μπάτσους κλπ.
Μπροστά είχε παρκαρισμένο αμάξι, πίσω εγκλωβισμένη απο περιπολικό και απο ότι κατάλαβα της είχαν πάρει τα κλειδιά, για αυτό και της είχαν σπάσει το τζάμι της πόρτας.
Πρωτάρηδες και νέοι δεν ήταν, είδα έναν ανθυπαστυνόμο, μία αστυνόμο Β και απο τους 10 αστυφύλακες ήταν 2-3 απο σχολή και άλλοι 2 Ζητάδες με ηλικία κάτω απο 30.

Κάποια στιγμή ο διοικητής ζητάει ένα αλκοολτέστ απο έναν τροχαίο και απαντάει ένας τύπος άσχετος:

"Τι αλκοολτέστ ρε άνθρωπε??? κοκοτέστ θέλει η γκόμενα!!!" :rotflmao: :rotflmao:

TheFace
27/04/2010, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Το αυτοκινητο ειναι ασυλο μονο οταν θεωρειται κατοικια.

Αν ειναι ετσι τοτε για συνηθισμενες ερευνες "ρουτινας" των μπατσων σε αυτοκινητα, θα χρειαζοταν ενταλμα ή εισαγγελεας σε καθε μπλοκο... δεν νομιζω να συμβαινει κατι τετοιο

orizontas
27/04/2010, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Το αυτοκίνητο ΔΕΝ είναι άσυλο.
Εκτός και αν χρησιμοποιείται ως κατοικία.
Κάτι που ασφαλώς ΔΕΝ συμβαίνει με τα ΙΧ που χρησιμοποιούμε για να πάμε στη δουλειά μας ή για να πάμε βόλτα...

:wave2:






εγω οταν νυσταζω κοιμαμαι στο αυτοκινητο βρησκο ενα ισιχο μερος νεκροταφεια ειναι οτι καλυτερο γιατι εχουν και χωρο απεξω ριχνο εναν υπνακο και το πρωι σπιτι καφε κλπ




































οταν νυσταζω και οδηγω ενοειται

οχι οταν ειμαι σπιτι μου .....




αρα ειμαι ασυλο .....?????
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

BLiTzER
27/04/2010, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
εφ'οσον θεωρειται επικινδυνη και εκανε ανθρωποκτονια εξ αμελειας δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν εκαναν την συλληψη κανονικα....:rolleyes:


Ανθρωποκτονία??!! Γδαγμένα χέρια είχε ο άνθρωπος. Δε νομίζω να πέθανε από αυτό.

DimChios
28/04/2010, 03:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Ανθρωποκτονία??!! Γδαγμένα χέρια είχε ο άνθρωπος. Δε νομίζω να πέθανε από αυτό.


Ο,τι να ναι!

:rolleyes:

Gandalf dr685sm
28/04/2010, 04:28
1. Για έλεγχο στο Ι.Χ. δεν χρειάζεται ούτε ένταλμα ούτε τίποτα... γίνεται κανονικά χωρίς άδειες κτλ... Μόνο αν το έχεις ώς κατοικία όπως είπε ο menelaos46 αλλάζει το θέμα, αλλά αυτά είναι περιπτώσεις που δεν ισχύουν σε τυπικό έλεγχο στον δρόμο. Εκτός και αν σε παντόφλιασε η γυναίκα και σε έστειλε κανονικά.

2. Όταν ενα Ι.Χ. με φιμέ τζάμια κινείται όπως κινούταν (κατά την περιγραφή είναι τούμπανο άρα έχει και τα απαραίτητα τζάμια.. :rolleyes: ) , χωρίς καν να υπάρχει οπτική του οδηγού, τότε ο αστυνομικός μπορεί να υποθέσει τα χειρότερα. Οπότε η αντιμετώπιση θα πρέπει να είναι αυτή που ήταν.

3. Το αν είναι γυναίκα εντός Ι.Χ. ή νεαρός δεν προϋποθέτει σίγουρα αδυναμία. Οι σφαίρες και τα όπλα μπορούν να χρησιμοποιηθούν ακόμα και απο 3χρονο. Ο σωματότυπος ενός ανθρώπου δεν τον καθιστά αυτόματα ώς επικίνδυνο ή ακίνδυνο.

4. Το γιατί δεν την μπουζούριασαν όπως ήταν μπορεί να είχε να κάνει με την αναμονή οχήματος για να της κάνουν τεστ για αλκοόλ-ναρκωτικά επιτόπου για να πάει αυτόφωρο ώς πρέπει. Αυτό θα μπεί στην αναφορά και θα στηριχθεί στην δίκη ώς πειστήριο. Θα μπορούσαν βέβαια να την πάνε στο νοσοκομείο όμως δεν γνωρίζουμε το γιατί δεν έγινε αυτό. Μόνο ο υπέύθυνος αστυνομικός θα το ήξερε λογικά.

Και επειδή ειπώθηκε το παρακάτω...


Ανθρωποκτονία??!! Γδαγμένα χέρια είχε ο άνθρωπος. Δε νομίζω να πέθανε από αυτό.



Παραπάνω γράφτηκε οτι χτύπησε μηχανή στην πίσω ρόδα και έριξε προφανώς αναβάτη. Αν έγινε σκόπιμα είναι απόπειρα ανθρωποκτονίας εκ προθέσεως ... όπου στην περίπτωση της (αν ήταν υπό επήρρεια) πάει με ελαφρυντικά.

Gandalf

georgio
28/04/2010, 05:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Το αυτοκινητο ειναι ασυλο μονο οταν χρησιμοποιειται ως κατοικια. Τι δεν μπορειτε να καταλαβετε σε αυτο???



Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
1. Για έλεγχο στο Ι.Χ. δεν χρειάζεται ούτε ένταλμα ούτε τίποτα... γίνεται κανονικά χωρίς άδειες κτλ... Μόνο αν το έχεις ώς κατοικία όπως είπε ο menelaos46 αλλάζει το θέμα, αλλά αυτά είναι περιπτώσεις που δεν ισχύουν σε τυπικό έλεγχο στον δρόμο. Εκτός και αν σε παντόφλιασε η γυναίκα και σε έστειλε κανονικά.


Από που προκύπτει αυτό που λέτε; Γιατί θα μας τρελάνετε. Κάθομαι και γράφω και παραθέτω τι έχουν γράψει συνταγματολόγοι σε βιβλία τους, παραθέτω γνωμοδότηση εισαγγελέα που λέει ότι είναι άσυλο και εσείς λέτε ένα σκέτο όχι δεν είναι.

Δεν μπορώ να σας το αποδείξω άμα θέλετε να πιστεύετε ότι δεν είναι. Είναι σα να μου λέτε ότι βλέπετε τον ουρανό κόκκινο. Ό,τι και να κάνω για να σας αποδείξω ότι είναι γαλάζιος εσείς θα μου λέτε ότι είναι κόκκινος.

Δεν ξέρω καν αν έχει νόημα να παραθέσω μεγαλύτερο κείμενο αφού δεν βγάζουμε άκρη με τρεις σειρές...

menelaos46
28/04/2010, 07:58
Κατοικία θεωρείται κάθε κατάλυμα, δηλαδή κάθε χώρος που χρησιμοποιείται για διαβίωση -μόνιμη ή προσωρινή, διαμονή ή απλώς παραμονή- ή για εργασία και που δεν είναι προσιτός σε όλους (Αρ. Μάνεσης, «Συνταγματικά Δικαιώματα», σελ. 223). H διάρκεια του κατοικείν είναι αδιάφορη. Κατοικία με την έννοια του Συντάγματος θεωρείται επίσης και ένα όχημα (π.χ. αυτοκίνητο - Γνωμοδότηση Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Κατερίνης, 1/1978, Ποινικά Χρονικά Λ?, 1980, σελ. 602, Αρ. Μάνεσης σελ. 224). Διότι η κατοικία μπορεί να είναι πρόχειρη (π.χ. σκηνή) ή κινητή (π.χ. τροχόσπιτο) (Δαγτόγλου, σελ. 336, παράγραφος 514).


Εχεις παρεξηγησει τα λεγομενα του κειμενου που μας δειχνεις.
Παμε στη θεωρεια.
Που μενεις?? Ξερεις κατι με εδιωξε η γυναικα μου και πηρα δυο κουβερτες και οδοντοπαστα και μενω στο αμαξι-> ΚΑΤΟΙΚΙΑ=ΑΜΑΞΙ.
Που μενεις ?? Μου πηρε η τραπεζα το σπιτι και μενω στο αμαξι δυο μερες τωρα. Εχω ολα τα απαραιτητα διαβιωσης εδω μεσα-> ΚΑΤΟΙΚΙΑ=ΑΜΑΞΙ
Που μενεις?? Εχω ερθει στην Αθηνα και ψαχνω δουλεια και να νοικιασω σπιτι αλλα ως οτου βρω μενω στο αμαξι μου-> ΚΑΤΟΙΚΙΑ=ΑΜΑΞΙ

Κουραστηκα και κοιμαμαι στο αμαξι, γαμαω στο αμαξι, κοιμαμαι και στο αμαξι, τρωω στο αμαξι=ΜΑΛΑΚΙΑ ΟΧΙ ΚΑΤΟΙΚΙΑ.

Παμε και στην πραξη τωρα.
Βεβαιως θα μου πεις ποιος και πως κρινει οτι καποιος εχει το οχημα ως κατοικια????

Επειδη στις περισσοτερες περιπτωσεις το οχημα θεωρειται μεσο μεταφορας ειναι υποχρεωμενος ο οδηγος που το εχει ως κατοικια να το δηλωσει κατα τη διαρκεια του ελεγχου.
Αν παραβιαστει πραγματι το ασυλο αυτο τοτε παμε δικαστικως και εκει εχει ο καθενας να αποδειξει τα λεγομενα του.

Ελπιζω να εγινα κατανοητος!

sergiosm
28/04/2010, 08:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas
εγω οταν νυσταζω κοιμαμαι στο αυτοκινητο βρησκο ενα ισιχο μερος νεκροταφεια ειναι οτι καλυτερο γιατι εχουν και χωρο απεξω ριχνο εναν υπνακο και το πρωι σπιτι καφε κλπ

οταν νυσταζω και οδηγω ενοειται

οχι οταν ειμαι σπιτι μου .....

αρα ειμαι ασυλο .....?????
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


ΟΧΙ ρε φίλε.

μη λέμε ό,τι θέλουμε

sergiosm
28/04/2010, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Από που προκύπτει αυτό που λέτε; Γιατί θα μας τρελάνετε. Κάθομαι και γράφω και παραθέτω τι έχουν γράψει συνταγματολόγοι σε βιβλία τους, παραθέτω γνωμοδότηση εισαγγελέα που λέει ότι είναι άσυλο και εσείς λέτε ένα σκέτο όχι δεν είναι.

Δεν μπορώ να σας το αποδείξω άμα θέλετε να πιστεύετε ότι δεν είναι. Είναι σα να μου λέτε ότι βλέπετε τον ουρανό κόκκινο. Ό,τι και να κάνω για να σας αποδείξω ότι είναι γαλάζιος εσείς θα μου λέτε ότι είναι κόκκινος.

Δεν ξέρω καν αν έχει νόημα να παραθέσω μεγαλύτερο κείμενο αφού δεν βγάζουμε άκρη με τρεις σειρές...


Μια χαρά τα λένε οι συνταγματολόγοι.
Με τη διαφορά ότι ΔΕΝ λένε αυτό που καταλαβαίνεις (ή θες να καταλάβεις)

:wave2:

Την λέξη "κατάλυμα" την πρόσεξες;

Gandalf dr685sm
28/04/2010, 08:12
O έλεγχος είναι υποχρεωτικός προς κάθε πολίτη.


Στην Ελλάδα, ο αστυνομικός έχει απόλυτα νόμιμο δικαίωμα να σου κάνει εξονυχιστικό έλεγχο οχήματος, σώματος, οιοσδήποτε τύπου αποσκευών φέρεις και σε μερικές περιπτώσεις, ακόμα και έλεγχο οικίας (σ.σ. μόνο αν και εφόσον θεωρηθεί οτι υπάρχει έγκλημα σε πράξη εντός της οικείας). Απαιτείται απλά η αιτιολογία της έρευνας απο τον αστυνομικό, προς τον πολίτη που την δέχεται. Ούτε εισαγγελικές παραγγελίες, ούτε εντάλματα και άλλες παπαριές που ακούω. Καταρχήν, υπάρχει τo άρθρο 257 του ΚΠΔ και το άρθρο 96 του ΠΔ 191/1991.

Υπάρχει, επίσης, και μία ενδιαφέρουσα διάταξη του Eισαγγελέα Πρωτοδικών Λάρισας (313/2005), την οποία δεν βρήκα ολόκληρη. Όποιος τη βρεί είναι πολύ μάγκας.
Παράθεση:
Προληπτικοί αστυνομικοί έλεγχοι - Σωματική έρευνα - Αρχή αναλογικότητας - Αρχή αναγκαιότητας - Αντίσταση - Απείθεια -.

Θέση στο αρχείο δικογραφίας για καταγγελθέντα εγκλήματα αντίστασης και απείθειας, με τα οποία προσβάλλεται η πολιτειακή βούληση επιβολής, με νόμιμη δράση, της τάξης και όχι ο υπάλληλος ατομικά.

Προληπτικοί αστυνομικοί έλεγχοι.

Προυποθέσεις διενέργειας σωματικής έρευνας. Για τη διενέργεια σύννομης έρευνας, και δη σωματικής, απαιτείται να διεξάγεται ανάκριση ή προανάκριση, συμπεριλαμβανομένης και της αυτεπάγγελτης προανάκρισης και να υπάρχουν εύλογες υπόνοιες ότι με την έρευνα θα διευκολυνθεί η αποκάλυψη του εγκλήματος και των δραστών. Μη επαρκής από δικαιοκρατική άποψη, η αιτιολογία περί διενέργειας αστυνομικών ερευνών με την επίκληση για όλες τις περιπτώσεις αδιακρίτως, ενός γενικού και δύσκολα εξειδικεύσιμου λόγου, ότι δηλ. εν προκειμένω υπάρχει σοβαρή υπόνοια τέλεσης αξιόποινης πράξεως ή απόλυτη ανάγκη, όπως αναφέρεται στο άρθρο 96 π.δ. 141/1991.

Εφαρμογή των αρχών της αναλογικότητας και αναγκαιότητας στην αστυνομική δράση.

Μη επιτρεπτή η αντιμετώπιση όλων των παρατυχόντων πολιτών, ως εκ προοιμίου υπόπτων, αφού οι πολίτες δεν υποχρεούνται να συνδέουν προς ορισμένο νόμιμο σκοπό τη μυστική τους παρουσία σε δημόσιο χώρο. Απαραίτητη προυπόθεση για τη διάπραξη του ελεγχόμενου πολίτη των εγκλημάτων της αντίστασης και απείθειας είναι η νομιμότητα της υπηρεσιακής ενέργειας των αστυνομικών υπαλλήλων.


Τέλος, ο ποινικός κώδικας...
Παράθεση:
Άρθρο 13

α) υπάλληλος είναι εκείνος στον οποίο νόμιμα έχει ανατεθεί, έστω και προσωρινά, η άσκηση υπηρεσίας δημόσιας δημοτικής ή κοινοτικής ή άλλου νομικού προσώπου δημοσίου δικαίου.



Άρθρο 167

Αντίσταση

1. Όποιος μεταχειρίζεται βία ή απειλή βίας για να εξαναγκάσει κάποια αρχή ή υπάλληλο να ενεργήσουν πράξη που ανάγεται στα καθήκοντά τους ή να παραλείψουν νόμιμη πράξη, καθώς και όποιος βιαιοπραγεί κατά υπαλλήλου ή προσώπου που έχει προσληφθεί ή άλλου υπαλλήλου που έχει προστρέξει για να τον υποστηρίξει ενώ διαρκεί η νόμιμη ενέργειά του, τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον ενός έτους. Σε κάθε περίπτωση αποκλείεται η μετατροπή ή η αναστολή της ποινής.

2. Αν οι πράξεις που προβλέπει η προηγούμενη παράγραφος έγιναν από πρόσωπο που οπλοφορεί ή φέρει αντικείμενα με τα οποία μπορεί να προκληθεί σωματική βλάβη ή έχει καλυμμένα ή αλλοιωμένα τα χαρακτηριστικά του ή έγιναν από περισσότερους, καθώς και αν το πρόσωπο κατά του οποίου στράφηκε η πράξη διέτρεξε σοβαρό προσωπικό κίνδυνο επιβάλλεται φυλάκιση τουλάχιστον δύο ετών εφόσον η πράξη δεν τιμωρείται βαρύτερα με άλλη διάταξη.

Άρθρο 169

Απείθεια

Με φυλάκιση μέχρι έξι μηνών τιμωρείται όποιος, ύστερα από νόμιμη πρόσκληση, αρνείται σε κάποιον από τους υπαλλήλους του άρθρου 13 παρ. α’, χωρίς αντίσταση την υπηρεσία ή συνδρομή που οφείλεται κατά το νόμο ή την είσοδο σε οποιοδήποτε μέρος για να επιχειρηθεί κάποια νόμιμη υπηρεσιακή ενέργεια.


απο συζήτηση στο γνωστό χώρο (www.ecfpo.gr/forum)

sergiosm
28/04/2010, 08:22
Ορίστε και η Γνωμοδότηση


Δ/ξη Εισ. Πρωτοδικών
ΕΓ2-05/3132005
Αντεισαγγελέας: Νικ. Δεληδήμος
Κον Εισαγγελέα Εφετών Λαρίσης
Υποβάλλουμε την υπό στοιχεία Α.Β.Μ. …ποινική δικογραφία, σχηματισθείσα εις βάρος του Σ. Τ. του Κ. και της Μ., κατοίκου Λ., βάσει της υπ αρ. πρωτ. …/2/44/14-6-2005 μηνυτήριας αναφοράς του Α.Τ. Περιφέρειας Λ. και σας αναφέρουμε ότι δεν ασκήσαμε ποινική δίωξη αλλά θέσαμε την δικογραφία στο αρχείο κατά το άρθρο 43 παρ.2 ΚΠΔ, μη εκδόσαντες διάταξη απορριπτική της εγκλήσεως (άρθρ. 47 παρ. 1, 2 Κ.Π.Δ.), διότι αφενός μεν δεν υποβλήθηκε τέτοια παρ ουδενός, αφετέρου δε, και εν πάσει περιπτώσει, στα εδώ καταγγελθέντα εγκλήματα της αντίστασης (άρθρ. 167 ΠΚ) και απείθειας (άρθρ. 169 ΠΚ) προσβάλλεται η πολιτειακή βούληση επιβολής, με νόμιμη δράση, της τάξεως και όχι ο υπάλληλος ατομικά (σχετ. ΑΠ 658/1989, ΠΧρ Μ, σελ. 77 βλ. επίσης Ν. Χωραφάς: «Ποινικόν Δίκαιον» εκδ. 9η , σελ. 151, Αγ. Μπουρόπουλος : Ερμ. Κ.Π.Δ., εκδ. Β, τόμ. Α΄ , σελ. 62, 70).
Ειδικότερα, από τις αυτεπαγγέλτως ενεργηθείσες ανακριτικές πράξεις από αστυνομικούς του Α.Τ. Περιφέρειας Λ. σύμφωνα με το άρθρο 243 παρ. 2 ΚΠΔ, όπως αντικαταστάθηκε από το άρθρο 11 παρ. 1 ν. 3160/2003, και την προηγηθείσα της παρούσης αναφοράς μας προκαταρκτική εξέταση που διενεργήθηκε με την υπ αρ. Β. .../277α /24.6.2005 παραγγελία μας, και δη τα έγγραφα και τις μαρτυρικές καταθέσεις, εκτιμώμενα κατ άρθρον 177 Κ.Π.Δ. σε συνδυασμό με την κατάθεση, ως υπόπτου, (άρθρο 2 παρ. 1 ν. 3160/2003) του Σ. Τ. προέκυψαν τα κάτωθι:
Κατά τις πρώτες πρωινές ώρες της 13ης Ιουνίου 2005 αστυνομικοί της Ομάδος Πρόληψης και Καταστολής Εγκληματικότητας (Ο.Π.Κ.Ε), οι οποίοι εκτελούσαν διατεταγμένη υπηρεσία, προέβησαν σε σήμα στάσης του κινούμενου στη Π.Ε.Ο. Λ. Β. υπ αρ. ΡΙΤ …. ΙΧΕ οχήματος, ιδιοκτησίας Σ. Τ., με επιβάτες τον ίδιο και τον Τ. και οδηγό τον Ν. Κ., προς τον οποίο ο ιδιοκτήτης παραχώρησε την οδήγηση εξαιτίας της καταναλώσεως προηγουμένως αλκοόλ υπό αυτού σε κοινωνική εκδήλωση. Οι αστυνομικοί ενήργησαν σωματική έρευνα στους Κ. και Τ., οι οποίοι αναντίρρητα δέχθηκαν την ενέργεια αυτή, συνάντησαν όμως την άρνηση του Σ.. Τ. να υποβληθεί σε αυτή, η οποία εκδηλώθηκε έντονα με εξυβριστικές εις βάρος των αστυνομικών φράσεις («δεν μπορείτε να με ψάξετε κυρίες κότες»).
Για την παραπάνω καταφρονητική και προσβλητική της τιμής συμπεριφορά του, δεν υποβλήθηκε έγκληση από τους ελέγχοντες αστυνομικούς, κατά τρόπο κωλύοντα την ποινική δίωξη για την διαπραχθείσα εις βάρος τους πράξη της εξύβρισης (άρθρο 361 παρ. 1 Π.Κ.) που, εν πάσει περιπτώσει, υπάγεται στη ρύθμιση του άρθρου 31 ν. 3346/05.
Καίτοι κατά το άρθρο 257 Κ.Π.Δ. «στους κατηγορουμένους γίνεται σωματική έρευνα όταν εκείνος που διεξάγει την ανάκριση κρίνει ότι εξαιτίας σπουδαίων λόγων είναι χρήσιμη για την εξακρίβωση της αλήθειας. Σε τρίτα πρόσωπα, γίνεται όταν υπάρχει σοβαρή και βάσιμη υπόνοια ή απόλυτη ανάγκη» και, ως εκ τούτου, η επίμονη άρνηση του Σ. Τ. εμφανίζετο, ανεξαρτήτως της εσώτερης διαθέσεώς του, δικαιολογημένη, οι ελέγχοντες αστυνομικοί επέμεναν στην νομικώς ανεπέρειστη πρόσκλησή τους, επιχειρώντας να συλλάβουν αυτόν με τη χρήση δεσμών, εκμεταλλευόμενοι τις υπέρτερες, βάσει του αριθμού τους, δυνάμεις. Τούτο είχε ως αποτέλεσμα να καταπέσει βιαίως στο έδαφος ο Σ. Τ. και να υποστεί κάταγμα έξω σφυρού και εξάρθρημα της αριστερής ποδοκνημικής χώρας (σχετ. η από … βεβαίωση του Παν. Γ.Ν. Λ.), για την αντιμετώπιση του οποίου υποβλήθηκε σε χειρουργική επέμβαση με ανάταξη του κατάγματος με τη χρήση διακαταγματικής βίδας, οστεοσύνθεση με δύο βίδες και άλλες χειρουργικές ενέργειες που περιγράφονται αναλυτικώς στην από 15-6-2005 ιατρική έκθεση της Ορθοπεδικής Κλινικής (βλ. φωτοαντίγραφο).
Όπως προεκτέθηκε, η ενέργεια των αστυνομικών υπαλλήλων την οποία προσπάθησε να ματαιώσει ο Σ. Τ. δεν ήταν νόμιμη, διότι εκτός από το άρθρο 257 Κ.Π.Δ., εφαρμόζεται στις περιπτώσεις αυτές και το άρθρο 253 Κ.Π.Δ. που ορίζει ότι: «αν διεξάγεται ανάκριση για κακούργημα ή πλημμέλημα, έρευνα διενεργείται όταν μπορεί βάσιμα να υποτεθεί ότι η βεβαίωση του εγκλήματος, η αποκάλυψη ή η σύλληψη των δραστών ή τέλος η βεβαίωση ή η αποκατάσταση της ζημίας που προκλήθηκε είναι δυνατόν να πραγματοποιηθεί ή να διευκολυνθεί μόνο με αυτή» και θεσπίζει έτσι γενικές προϋποθέσεις επιτρεπτότητας των ερευνών, που αυτονόητα ισχύουν και στις σωματικές τοιαύτες.
Από το συνδυασμό των παραπάνω διατάξεων ενεργώς καθίσταται αντιληπτό ότι δεν είναι νοητή ως σύννομη η διενέργεια οποιασδήποτε ανακριτικής πράξεως από προανακριτικό υπάλληλο, δίχως να έχει προηγηθεί η διάπραξη εγκλήματος (βλ. Ιακ. Ζαγκαρόλας: Σχόλιο στην Πλημ/κείου Κέρκυρας = 35/1954, ΠΧρ Δ, σελ. 309, Κων/νος Σταμάτης Χρ. Μπάκας : «Εφαρμογή Ποινικής Δικονομίας» εκδ. 1987, σελ. 167 επ., όπου μεταφέρθηκε, εν μέρει και εν είδει ασκήσεως η υπόθεση που απασχόλησε το Πλημ/κείο Κέρκυρας, Αγ. Μπουρόπουλος Ερμ. Κ.Π.Δ., υπό το άρθρο 253. Αντίθετα: Χ. Πατακιάς σε «Επιθεώρηση Χωροφυλακής», 1970, σελ. 25 επ., υπό την ισχύ όμως του β.δ. «περί κυρώσεως του κανονισμού υπηρεσίας της Χωροφυλακής») αλλά, τουναντίον, για τη διενέργεια έρευνας, και δη σωματικής, απαιτείται: α) να διεξάγεται ανάκριση ή προανάκριση, συμπεριλαμβανομένης και της αυτεπαγγέλτου προανακρίσεως β) να υπάρχουν εύλογες υπόνοιες ότι με την έρευνα θα διευκολυνθεί η αποκάλυψη του εγκλήματος και των δραστών (βλ. σχετ. Παναγ. Μπρακουμάτσος, Το επιτρεπτό ή μη των προληπτικών σωματικών ερευνών, Π.Χρ. ΛΖ, 24 επ.).
Εξάλλου περί ευλόγων υπονοιών ως προϋπόθεση για τη διενέργεια σωματικής έρευνας προληπτικού χαρακτήρα γίνεται λόγος και στο άρθρο 96 παρ. 3 εδ. β π.δ. 141/91 όπου ορίζεται ότι: «οι έρευνες που γίνονται στα πλαίσια προληπτικής δραστηριότητας της αστυνομίας χωρίς να ενεργείται προανάκριση γίνονται με τις παρακάτω προϋποθέσεις: α).... β) σωματικές έρευνες… γίνονται όταν υπάρχει σοβαρή υπόνοια τελέσεως αξιοποίνου πράξεως ή απόλυτη ανάγκη», σε συνέχεια των οριζομένων στο άρθρο 94 εδ. α π.δ. 141/91 ότι δηλ. για την πρόληψη αξιοποίνων πράξεων και δυστυχημάτων και την εξασφάλιση της δημόσιας ειρήνης, ευταξίας και απρόσκοπτης κοινωνικής διαβίωσης των πολιτών.... η αστυνομία ενεργεί σωματικές έρευνες προσώπων…» και τούτο ανεξαρτήτως της παράλειψης εξειδίκευσης και καθορισμού του σκοπού των ερευνών με τους οποίους πρέπει να σχετίζεται η «απόλυτη ανάγκη» για τη διενέργειά τους (βλ. αναλυτικά: Γ. Τριανταφύλλου: Η ρύθμιση και η λειτουργία των ερευνών κατά τον Κ.Π.Δ., εκδ. 1993, σελ. 65) ή της αμφίβολης εναρμόνισης του π.δ. 141/1991 με το άρθρο 43 παρ. 2 του Συντάγματος, ως στερουμένου νομοθετικής εξουσιοδότησης (σχετ. Αρ. Καρράς: «Επίτομη Ερμηνεία Κ.Π.Δ», σελ. 487).
Η ελλείπουσα πάντως εξειδίκευση (βλ. σχετ. δικαιοπολιτικές εκτιμήσεις σε Αθ. Ζαχαριάδη: Υπερ. 1995, σελ. 1244-1245, παράγραφος VIII) δύναται αλλά και πρέπει να αναπληρωθεί από την αρχή της αναλογικότητας, όπως αυτή ισχύει από 18-4-2001, μετά την αναθεώρηση από τη Ζ' Αναθεωρητική Βουλή των Ελλήνων (βλ. Ολομ. ΑΠ 14/2001, ΠΧρ ΝΒ, 205), ως συνταγματική αρχή (βλ. επ αυτού επιφυλάξεις Γ. Μητσόπουλου σε ανακοίνωση αυτού στην Ακαδημία Αθηνών υπό τον τίτλο:» Τριτενέργεια και Αναλογικότητα, ως διατάξεις του αναθεωρηθέντος Συντάγματος» σε Πρακτικά Ακαδημίας, τόμος 76, σελ. 112 επ) και από την επί μέρους, περιεχόμενη σε αυτή, αρχή της αναγκαιότητας διότι, όπως εύστοχα έχει προ καιρού επισημανθεί (βλ. Ν. Λίβος: Παρατηρήσεις σε ΑΠ 115/95, ΠΧρ ΜΕ, σελ. 430, 433), δεν είναι επαρκής από δικαιοκρατική άποψη η αιτιολογία περί διενέργειας αστυνομικών ερευνών με την επίκληση για όλες τις περιπτώσεις αδιακρίτως, ενός γενικού και δύσκολα εξειδικεύσιμου λόγου, ότι δηλ. εν προκειμένω υπάρχει σοβαρή υπόνοια τελέσεως αξιόποινης πράξεως ή απόλυτη ανάγκη, όπως αναφέρεται στο άρθρο 96 π.δ. 141/1991 (βλ. επίσης Ν. Ανδρουλάκης: «Τα όρια της ανακριτικής δράσης και η αρχή της αναγκαιότητας» Π.ΧΡ. Κ.Ε. σελ. 3 επ, Θεοχ. Δαλακούρα «Αρχή της αναλογικότητας και μέτρα δικονομικού καταναγκασμού» εκδ. 1993, σελ. 99 επ.). Υποστηρίζεται δε (βλ. Ν. Λίβος παρατηρήσεις στην ΑΠ 696/1999, ΠΧρΝ, 319, πρβλ του ιδίου:»Η δικονομική θέση των καθών υφίστανται υπόνοιες περί τελέσεως εγκλήματος» Π.Χρ ΜΕ, 1108) ότι η έννοια της υπόνοιας έχει ως περιεχόμενο την «υπόνοια περί τελέσεως αξιόποινης πράξεως στο μέλλον». Τα παραπάνω έχουν επισημανθεί αρμοδίως με το υπ αρ. 7100/22/4α/2005 έγγραφο του αρχηγείου της Ελληνικής Αστυνομίας, όπου αναφέρεται και τονίζεται ότι «η αστυνομική δράση διέπεται από τις αρχές της αναγκαιότητας και της αναλογικότητας» και ότι «η επέμβαση επιτρέπεται εφόσον αναφύεται η παραμικρή εξατομικευμένη ένδειξη, όχι όμως και η αντιμετώπιση όλων των παρατυχόντων πολιτών ως εκ προοιμίου υπόπτων, αφού οι πολίτες δεν υποχρεούνται να συνδέουν προς ορισμένο νόμιμο σκοπό τη μυστική τους παρουσία σε δημόσιο χώρο» (επ αυτών βλ. Α. Τάχος «Το Δίκαιο της δημόσιας τάξης» εκδ. 1990, σελ.54 επ., Ζωή Παπαϊωάννου: «Περιεχόμενο και όρια της αστυνομικής εξουσίας» εκδ. 2004, σελ. 354 επ).

sergiosm
28/04/2010, 08:22
Στην υπό κρίση υπόθεση ουδεμία εκ των ανωτέρω προϋποθέσεων ετηρήθη από τους αστυνομικούς μέλη της ΟΠΚΕ, ομάδας που ιδρύθηκε για την αντιμετώπιση της «βαρειάς» εγκληματικότητας (βλ. το υπ αρ. 3002/10/895/2001 έγγραφο του αρχηγού της Ελληνικής αστυνομίας), με την υποχρέωση «να μην αναλίσκεται αυτή σε ελέγχους ρουτίνας, χάριν εντυπώσεων» (βλ. το από 30-9-2003 κατεπείγον σήμα του Υπουργείου Δημοσίας Τάξεως προς τις αστυνομικές διευθύνσεις της χώρας), οι οποίοι μάλιστα δεν ζήτησαν από τον Σ. Τ. ούτε και αυτή ακόμα την επίδειξη της αστυνομικής ταυτότητας, που θα τον απάλλασσε από την υποχρέωση της προσαγωγής στο αστυνομικό τμήμα για την εξακρίβωση των στοιχείων του, δεδομένου ότι η συμπεριφορά του (και όχι απλώς ο τόπος, η ώρα ή οι περιστάσεις) δεν προκαλούσε υπόνοιες εις βάρος του για τη διάπραξη εγκλήματος, κατά τα προβλεπόμενα στο άρθρο 74 παρ. 15 περ. θ π.δ. 141/91 (βλ. σχετ. την υπ αρ. 7100/22/4α/2005 εγκύκλιο, ο.π.). Είναι δε παράδοξο ότι μετά τη βίαιη προσαγωγή του σοβαρά τραυματισθέντος Σ. Τ. στο αστυνομικό τμήμα, υποβλήθηκε αυτός σε έλεγχο τυχόν ανεύρεσης οινοπνεύματος (βλ. σχετ. δελτίο ελέγχου), καίτοι δεν ήταν αυτός ο οδηγός του οχήματος, ενώ δεν υποβλήθηκε σε τέτοιου είδους έλεγχο, όπως ευλόγως αναμένετο αλλά και απαιτείτο, ο οδηγός Ν. Κ.
Ελλείποντος, συνεπώς, του στοιχείου της νομιμότητας των ενεργειών των αστυνομικών ελλείπει, συνακολούθως, αναγκαίο στοιχείο του αδίκου (ΑΠ 196/1996, ΠΧρ ΜΣτ΄, 1611) που καθιστά μη αξιόποινη την αντίδραση του Σ. Τ., ακόμα και αν αυτή ήθελε χαρακτηρισθεί νομικώς ως αντίσταση (ΑΠ 218/1994, ΠΧρ ΛΔ, 790), πράξη που διαπράττεται όταν ο υπαίτιος εκδηλώνει άρνηση και μετέρχεται βία ή απειλή βίας προκειμένου κάποιος υπάλληλος ή αρχή να παραλείψει νόμιμα πράξη ή υπηρεσιακή ενέργεια. Οι τελευταίες είναι νόμιμες όταν τελούν σε συμφωνία, εκτός από τους κοινούς νόμους, και με τις διατάξεις του Συντάγματος (βλ. Ιω. Μανωλεδάκης : «Προσβολές κατά της πολιτειακής εξουσίας» εκδ. 1994, σελ. 109), εν προκειμένω τις διατάξεις των άρθρων 2 παρ. 1 και 7 παρ. 2 που αντιστοίχως ορίζουν ότι «ο σεβασμός και η προστασία της αξίας του ανθρώπου αποτελούν την πρωταρχική υποχρέωση της Πολιτείας» και ότι «τα βασανιστήρια, οποιαδήποτε σωματική κάκωση, βλάβη υγείας ή άσκηση ψυχολογικής βίας καθώς και κάθε άλλη προσβολή της ανθρώπινης αξίας απαγορεύονται και τιμωρούνται όπως ο νόμος ορίζει», προσδιορίζοντας κατ αυτόν τον τρόπο την έννοια της προσβολής της ανθρώπινης αξιοπρέπειας ως τη χρησιμοποίηση του ανθρώπου σαν μέσο για την επίτευξη κάποιου σκοπού και τον δι αυτής υποβιβασμό του σε αντικείμενο (βλ. Αρισ. Μάνεσης: «Ατομικές Ελευθερίες» τόμος Α΄ εκδ. Β΄, σελ. 112 Ν. Ανδρουλάκης: «Το νέο Σύνταγμα και η Ποινική Δικαιοσύνη» στον τόμο «Η επίδρασις του Συντάγματος το 1975 επί του ιδιωτικού και επί του δημοσίου δικαίου», εκδ. 1976, σελ. 63, Ευαγ. Κρουσταλλάκης: « Ο σεβασμός της αξίας του ανθρώπου στην Ποινική Δίκη», Υπερ. 1991, σελ. 155 επ.).
Εξάλλου και οι διατάξεις των άρθρων 253, 257 Κ.Π.Δ., νομοθέτημα στο οποίο εν πολλοίς αναφέρεται το π.δ. 141.1991 (βλ. λ.χ. τα άρθρα 74, 95) και που ασφαλώς δεν το τροποποιεί, είναι προσανατολισμένες στο σεβασμό της ανθρώπινης αξίας, όπως συνάγεται και από αυτή ακόμα τη διατύπωσή τους (βλ. επίσης: C. Prittwitz: «προστασία της ανθρώπινης αξιοπρέπειας μέσω του Ποινικού Δικαίου ή από το Ποινικό Δίκαιο», Ν. Παρασκευόπουλος:»Η προστασία της ανθρώπινης αξιοπρέπειας : σημεία εξασθένισης», στον τόμο «η προστασία της ανθρώπινης αξιοπρέπειας» της επιμελείας Ιω. Μανωλεδάκη και C. Prittwitz, εκδ. 1997, σελ. 33-25 και 83 αντιστοίχως).
Με άλλες λέξεις η νομιμότητα της υπηρεσιακής ενέργειας που επιχειρεί κάποιος (εν προκειμένω ο Σ. Τ.) να ματαιώσει, δεν αποτελεί απλώς εξωτερικό όρο του αξιοποίνου, παρέλκει δε τυχόν προσφυγή στις διατάξεις περί άμυνας (βλ. επ αυτού: Αν. Ψαρούδα Μπενάκη: «Τα αξιολογικά στοιχεία της α.υ. του εγκλήματος» εκδ. 1971, σελ. 191) ή στις διατάξεις περί πλάνης του υπαιτίου ως προς τη νομιμότητα της ενέργειας του υπαλλήλου (βλ. επ αυτού: Αγ. Μπουρόπουλος: Ερμ. Π.Κ. σελ. 87).
Σύμφωνα με τα προεκτεθέντα δεν διαπράχθηκε η αξιόποινη πράξη της αντίστασης (άρθρο 167 ΠΚ), ελλείπουσας νομίμου ενέργειας των αστυνομικών (σχετ. Ιω. Μανωλεδάκης: «Η νομιμότητα των ενεργειών της αρχής ως προϋπόθεση για την ποινική προστασία της» ΠΧρ ΚΣΤ', σελ. 780 επ.), οι οποίοι απαίτησαν από τον Σ. Τ. να υποβληθεί σε σωματική έρευνα, δίχως η ενέργεια αυτή να φαντάζει αναγκαία για την πρόληψη ή καταστολή εγκλήματος και χωρίς να είναι ανάλογη με το σκοπό των υπηρεσιακών τους ενεργειών, που, πάντως, δεν κατέστη δυνατόν να ιχνηλατηθεί κατά την προηγηθείσα προκαταρκτική εξέταση.
Συνακολούθως δεν διαπράχθηκε ούτε το διεπόμενο υπό ανάλογες προϋποθέσεις έγκλημα της απείθειας (άρθρο 169 Π.Κ.) και, εν πάσει περιπτώσει, δεν δύναται να διωχθεί κατ εφαρμογήν του άρθρου 31 ν. 3346/05.
Τα παραπάνω δε, διότι ο νομοθέτης επιτρέπει, κατ αξιολογική εκτίμηση, στην κρατική λειτουργία να λαμβάνει μόνον τα μέτρα που προβλέπει ο νόμος, και μάλιστα στην αναλογία εκείνη που δικαιολογείται από την έκταση της απείθειας του πολίτη (βλ. Ιω. Μανωλεδάκης: Εγκλήματα κατά της πολιτειακής εξουσίας, ο.π. σελ. 71, Νικ. Ανδρουλάκης: «Αυθεντία και περιύβριση» εκδ. 1978, σελ. 73 επ.), μη εξαρτουμένου του μεγέθους της αυθεντίας της «εκ του κατά πόσον είναι βίαιον ή επιτακτικόν εκείνο όπερ πράττει» (βλ. Βασ. Παππάς: «Η μαρτυρία ενός Δικαστού» εισαγωγή στη μετάφραση από τη γαλλική άρθρου της Casamayor «Αν ήμην Δικαστής» - Ανάτυπο από την «Ποινική Επιθεώρηση» Αύγουστος Σεπτέμβριος 1971, σελ. 10). Παρακαλούμε, μετά ταύτα, για την έγκριση των ενεργειών μας.
Λάρισα 29η Δεκεμβρίου 2005.

Stabak
28/04/2010, 08:38
Δηλαδη για να καταλαβω η αντισταση κατα της αρχής και το κυνηγητο καταλυοντας καθε τροχαίο κλπ νομο ποσο μαλλον και συγκρουση/πρόκληση τραυματισμών ή θανάτου δεν αποτελεί αξιοποινη πραξη τετοια ωστε να μην χρειαζεται εισαγγελική παρέμβαση για την ερευνα του αυτοκινητου και συλληψη (σε περιπτωση που οντως το αυτοκινητο θεωρείται άσυλο) του παρανομουντος;

οτι να ναι ντοτ κομ

georgio
28/04/2010, 09:34
Δεν έχω πολύ χρόνο αυτή τη στιγμή για να διαβάσω το κείμενο. Θα επανέλθω το βραδάκι.

Το κείμενο που έλεγα πριν είναι εδώ (http://library.techlink.gr/4t/article.asp?mag=1&issue=75&article=10151) :wave2:

BLiTzER
28/04/2010, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Αν έγινε σκόπιμα είναι απόπειρα ανθρωποκτονίας εκ προθέσεως ... όπου στην περίπτωση της (αν ήταν υπό επήρρεια) πάει με ελαφρυντικά.


Δεν υποστήριξα το αντίθετο. Ήθελα απλά να διαχωρίσω την ανθρωποκτονία από την απόπειρα.

Μικe777
28/04/2010, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικe 77
Κοιτα τι μπορεις να παθεις πρωινιατικα!!!!
Η ΕΛ.ΑΣ ομως τη δουλεια της!
μηπως ηταν καμια ωραια η τυπισα?
Αν ομως ηταν κανενας τυπος μυστηριος θα τον ειχαν κανει τοπι στο ξυλο!!Δεν την κερασανε κανα καφεδακι να ξεμεθυσει η καημενη:smokin:
Επειδη τα ελεγα και τις προαλλες!!
Εμενα προχτες με σταματησαν οι ΔΙΑΣ επειδη ειχε ενας φιλος φιμε τζαμια στο αμαξι
(ειναι παρανομο μας ειπαν να εχεις φιμε στην θεση του οδηγου και του συνοδηγου)
και κανανε το αμαξι του κακομοιρου του παιδιου φυλο και φτερο!!!
μονο τα σωβρακα δεν μας κατεβασαν:cry:
Δηλ τι να τους λεγαμε θελουμε τον εισαγγελεα παροντα?Lol!
Δεν μας εγραψαν μας ευχαριστησαν και μας αφησαν να παμε σπιτι μας αφου μας ειχαν
ρωτησει 10 φορες αν ειχαμε τιποτα πανω μας(αν ειχαμε δηλ θα τους το λεγαμε...):rotflmao:

Cpt. Haddock
28/04/2010, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικe 77
[...] αφου μας ειχαν
ρωτησει 10 φορες αν ειχαμε τιποτα πανω μας(αν ειχαμε δηλ θα τους το λεγαμε...):rotflmao:

τυπική προβλεπόμενη διαδικασία

:wave2:

menelaos46
28/04/2010, 14:44
αν ειχαμε δηλ θα τους το λεγαμε...)

Μερικοι το λενε αλλα η ερωτηση αυτη γινεται για λογους ψυχολογιας...:wave2:

Μικe777
28/04/2010, 14:48
Συμφωνω απολυτα!
Αλλα νομιζω οτι με το thread εχει καποια σχεση
οτι δηλ δεν μπορεις να ισχυριστεις οτι θελω εισαγγελεα και
ξερω τα δικαιωματα μου και τα σχετικα και να κανεις φασαριες!!!!!
Εισαι φιλικος και τα δεχεσαι!
Τωρα αν εισαι ξανθια ψηλη ομορφη ειναι αλλιως:cool:

menelaos46
28/04/2010, 14:53
Συμφωνω απολυτα! Αλλα νομιζω οτι με το thread εχει καποια σχεση οτι δηλ δεν μπορεις να ισχυριστεις οτι θελω εισαγγελεα και ξερω τα δικαιωματα μου και τα σχετικα και να κανεις φασαριες!!!!! Εισαι φιλικος και τα δεχεσαι! Τωρα αν εισαι ξανθια ψηλη ομορφη ειναι αλλιως

Ελα μωρε ενταξει μη κανεις ετσι.Το να εισαι ξανθια ψηλη και ομορφη εχει τα πλεονεκτηματα του...

...αλλα μη ξεχνας οτι σε γ@μ@νε!!!:blush: :blush: :blush: :blush:

Μικe777
28/04/2010, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Ελα μωρε ενταξει μη κανεις ετσι.Το να εισαι ξανθια ψηλη και ομορφη εχει τα πλεονεκτηματα του...

...αλλα μη ξεχνας οτι σε γ@μ@νε!!!:blush: :blush: :blush: :blush:
Σωστοοοοοο!!!::cry: :bigcry: :cry: :bigcry:

DAYMAN
28/04/2010, 16:00
2 κλωτσιδια στην ξανθιά και μετα............:beer:

georgio
29/04/2010, 08:09
Το λοιπόν, μιας και τώρα βρήκα χρόνο.

Το κείμενο του οποίου το link έβαλα παραπάνω προφανώς δεν έχει καμία ουσιαστική βαρύτητα, όπως πχ η νομολογία ή οι γνωμοδοτήσεις. Είναι η γμώμη ενός νομικού γραφείου που συνεργαζόταν τότε με τους 4Τροχούς. Απλά το ξεκαθαρίζω.
Από την άλλη βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι γράφουν ό,τι να 'ναι.

Το θέμα του αν το αυτοκίνητο θεωρείται κατοικία, άρα και άσυλο, είναι προφανώς λεπτό, σε μια γκρίζα περιοχή και χωρίς να υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση για το αν είναι ή όχι. Αν κάποιος έχει κάποια απόφαση δικαστηρίου που να λέει ότι θεωρούμε πως το αυτοκίνητο δεν θεωρείται κατοικία άρα και άσυλο ας την παραθέσει για να προχωρήσει η συζήτηση.

Στο κείμενο των τριών σειρών γράφει ότι κατοικία θεωρείται κάθε χώρος μη προσιτός σε όλους (πχ σπίτια, αμάξια όχι πλατείες ή μαγαζιά) που χρησιμοποιείται για διαβίωση ή εργασία, αναφέρει μάλιστα "...διαμονή ή απλώς παραμονή...", και παρακάτω λέει ότι η διάρκεια είναι αδιάφορη.
Από αυτά εγώ συμπεραίνω ότι το αυτοκίνητο αποτελεί κατοικία, άρα και άσυλο, αφού αφενός είναι χώρος μη προσιτός σε όλους και αφετέρου παραμένω σε αυτό για κάποιο χρονικό διάστημα, είτε δέκα λεπτά είτε μια ώρα (πολύς κόσμος είναι μια ώρα στο αυτοκίνητο του καθημερινά) το οποίο όμως δεν έχει σημασία αφού "...η διάρκεια είναι αδιάφορη".

Να σημειώσω εδώ ότι στο κείμενο αναφέρει "...ή εργασία..." οπότε κάθε φορτηγό αποτελεί κατοικία άρα και άσυλο, αφού προφανώς είναι ο χώρος εργασίας του οδηγού. Και αυτό περιλαμβάνει και τα φορτηγά που φορτώνουν το γάλα για να το πάνε στους φούρνους.
Το τι ισχύει για τους ελέγχους για παραστατικά κλπ δεν το γνωρίζω, φαντάζομαι ότι θα υπάρχει σχετική ρύθμιση όπως υπάρχει για τα σημεία εισόδου και εξόδου από τη χώρα.

Ορισμένα πράγματα ξενίζουν και το καταλαβαίνω μιας και όλοι ζούμε σε μια χώρα που οι νόμοι δεν εφαρμόζονται, ή καλύτερα εφαρμόζονται κατά το δοκούν, και σαν άνθρωποι σκεφτόμαστε βάσει των εμπειριών μας. Απλά προσπαθήστε να "ξεχάσετε" για λίγο αυτά που συμβαίνουν και σκεφτείτε το πως θα έπρεπε να συμβαίνουν το πράγματα. Το έχω γράψει και αλλού για άλλο λόγο, ούτε φλας βγάζουν και περνάνε τα κόκκινα αεροπορία, αλλά δεν είναι σωστά αυτά!

Για το σκηνικό με τα φιμέ, είστε οι καλύτεροι άνθρωποι του κόσμου και σας ξεγέλασε αυτός που τα έβαλε για να σας πάρει περισσότερα για τα δύο τζάμια παραπάνω ή το αγοράσατε έτσι και δεν σας το είχε πει κανένας. Επομένως τώρα που το μάθατε, ως σωστά σκεπτόμενοι πολίτες, θα κάνετε οικονομία τον προσεχή μήνα για να μαζέψετε λεφτά για να τα αφαιρέσετε (ναι κοστίζει και η αφαίρεση ένα σεβαστό ποσό). Ή είστε μπακάληδες και εκείνη τη στιγμή που σας σταμάτησαν λέτε: κανά κατοστάρικο (όσο είναι το πρόστιμο -δεν ξέρω) συν την αφαίρεση τους συν μια μέρα να πηγαίνεις ΚΤΕΟ για τον έλεγχο βγαίνει γύρω στα 200 ευρώ χαμένα. Από την άλλη τους αφήνουμε να κάνουν ό,τι θέλουν, μας ψιλογ@μ@νε δηλαδή, (γιατί μη μου πεις ότι αισθανόσασταν ωραία να είστε δεξιά να σας ψάχνουν (δε αναφέρεις αν έκαναν και σωματικό έλεγχο αλλά το υποννοείς) και σας να κοιτάει ο κόσμος λες και ήσασταν εγκληματίες -είναι λίγο προσβλητικό- και μάλλον, όπως μπορεί ο μέσος άνθρωπος να σκεφτεί, δεν είναι και τόσο "σωστό" να ψάχνουν όποιον να'ναι άνευ λόγου. Απλά με αυτόν τον τρόπο γλιτώσατε αυτό που κάνει τον καθένα, ό,τι και αν είναι, να νιώσει: τα φράγκα.

Λέμε συνέχεια ότι δεν υπάρχει κράτος κλπ. Η Πολιτεία απαρτίζεται από τους πολίτες της. Το Σύνταγμα πηγάζει από τον ελληνικό λαό. Άμα όλοι μαζί δεν θέλουν να τηρούν τους νόμους τότε γιατί τους βγάζουμε;; Ας βγάλουμε άλλους που θα τους τηρούμε.
Κανονικά θα έπρεπε να κάνουν τον έλεγχο στα χαρτιά (ταυτότητα, δίπλωμα κλπ) να σας κόψουν μια κλήση για τα φιμέ, να σας ενημερώσουν για το τι πρέπει να κάνετε για την αφαίρεση με το ΚΤΕΟ κλπ και να σας χαιρετίσουν. Χωρίς ψαξίματα, που ήσασταν, που μένετε, που πάτε, τι κουβαλάτε κλπ. Γιατί ακόμα και αν τελικά το αυτοκίνητο δεν αποτελεί κατοικία, άρα και άσυλο, δεν μπορούσαν να σας κάνουν έλεγχο καθώς ο λόγος που σας σταμάτησαν ήταν τα φιμέ τα οποία ναι μεν αποτελούν παράβαση του ΚΟΚ αλλά δεν υπήρχε "...σοβαρή υπόνοια τελέσεως αξιοποίνου πράξεως ή απόλυτη ανάγκη".

Υ.Γ.1: μήπως γνωρίζει κανείς αν έχει γίνει μήνυση εναντίων των αστυνομικών για την υπόθεση που βάλατε στη Λάρισσα; Το λέω επειδή του έσπασαν το πόδι και η λογική λέει ότι θα κινήθηκε δικαστικά. Και αφού αυτός είναι αθώος μάλλον οι αστυνομικοί είναι ένοχοι. Και αυτή η απόφαση θα είχε ενδιαφέρον.
Υ.Γ.2: για το lol... στην ιστορία με τα φιμε ελέγξανε αν είχατε ασφάλεια; Και δεν εννοώ ότι δεν είχατε, στο ότι δεν το κοιτάνε θέλω να καταλήξω.

Gandalf dr685sm
29/04/2010, 08:46
πάμε σε θέματα που δεν νομίζω οτι έχουν χώρο στο moto.gr

Υπάρχει χώρος στο συγκεκριμένο forum , που έβαλα παραπάνω για να μην ζαλίζουμε και τους εδώ.

Πληροφοριακά μόνο να αναφέρω οτι αν το φιμέ τζάμι έχει ορατότητα εσωτερικού πάνω απο 30% και έχει περάσει και απο ΚΤΕΟ (πριν ρωτήσεις περνάνε με ειδικό χαρτί πιστοποίησης) τότε ο αστυνομικός δεν σου κόβει κλήση καθώς το ίδιο το κράτος σε έχει περάσει ώς νόμιμο (τα "παραθυράκια" που αναφέραμε).

Για τα υπόλοιπα, ότι θες φίλε μου, ρίξε μια ερώτηση απο εκεί.


Gandalf

kostas_1100gs
11/06/2010, 19:35
Εύχομαι να την σκίσουν.

christostr
12/06/2010, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Το λοιπόν, μιας και τώρα βρήκα χρόνο.

Από αυτά εγώ συμπεραίνω ότι το αυτοκίνητο αποτελεί κατοικία, άρα και άσυλο....



Μήπως τότε η μηχανή είναι... εξοχικό;:hypnotize

:rotflmao: :rotflmao:

tifoso4ever
12/06/2010, 20:15
Επειδη μαλλον μερικοι το παιρνετε στην πλακα, και εμπλεκετε και διαφορα νομικα και δικηγοριστικα και χανετε την ουσια, αν χτυπαγε ΕΣΑΣ ή καποιον φιλο, γνωστο ή συγγενη σας η μαστουρω ΤΙ θα λεγατε???
Τι σημασια εχει αν θεωρειται κατοικια (ασυλο) ή οχι το αυτοκινητο που διεπραξε τροχαιες παραβασεις και προφανως η (ο) οδηγος ποινικα αδικηματα, και ασχετως με την συμπεριφορα των αστυνομικων (παλι ασχετοι φανηκαν, που περιμεναν "καποιον" να την βγαλει, αν και δεν ξερουμε ολες τις λεπτομερειες, αρα μπορει να ηταν και σωστοι τελικα...), εδω εχουμε εναν παραλιγο σοβαρα τραυματισμενο ή νεκρο δικυκλιστη...
Ευτυχως που δεν ημουν στη θεση του, γιατι αν μπορουσα να ξανακαβαλησω και ειχα μονο γδαρσιματα, και την "επιανα" τωρα ισως ημουν μεσα...Ισως μαλακια μου, αλλα καποια πραγματα δεν τα συγχωρω...
Μακρια απο μας, παντα ορθιοι και ας μην χανουμε την "ουσια"...
:beer:

georgio
13/06/2010, 16:24
@ christostr: η μηχανή σε αντίθεση με το εξοχικό δεν είναι "...χώρος μη προσιτός στο κοινό..." οπότε δεν αποτελεί άσυλο. :wave2:

@ tifoso4ever: η ουσία είναι ότι αυτά τα "νομικα και δικηγοριστικα" είναι αυτά που συγκροτούν ένα κράτος δικαίου και μας διαχωρίζουν από τη ζούγκλα. Ναι, και εγώ αν ήμουν σε εκείνη τη θέση δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα. Όπως και καθημερινά τσαντίζομαι με τα όσα βλέπω στο δρόμο, και πιθανόν κάποια στιγμή να "παίξω ξύλο" με κάποιον παραλίγο δολοφόνο μου. Αλλά για αυτό υπάρχει και αυτό που λέμε "εν βρασμώ ψυχής".

Δεν μπορεί να φτιάχνουμε τους νόμους σκεπτόμενοι την πάρτη μας, τον κολλητό μας και την αδερφή μας. Οι νόμοι φτιάχνονται για όλους και πρέπει να είναι ίδιοι είτε πρόκειται για τη μητέρα Τερέζα είτε για τον Πάσσαρη. Η δικαιοσύνη δεν γίνεται να εφαρμόζεται κατά περίσταση.

Υ.Γ.: δεν ξέρω αν εννοούσες εμένα, αλλά καθόλου στην πλάκα δεν το πήρα. Σοβαρή συζήτηση προσπάθησα να κάνω αλλά δυστυχώς... ζαλίζουμε τους εδώ... τώρα γιατί τα περιοδικά αυτοκινήτου και μοτοσυκλέτας έχουν σε κάποιο σημείο τους κάποιο άρθρο υπό τον τίτλο "νομικά"...
τελικά ίσως να έχω κάνει λάθος και να είμαστε εδώ μόνο για να λέμε τι εξάτμιση να βάλεις για να πάρεις δέκα άλογα... :sad:

georgis4
13/06/2010, 17:43
Aσυλο το αμαξι οκ να το δεχτω...
Αλλα φανταζομαι αλλο να το πεις ασυλο αν εισαι μεσα παρκαρισμενος και την πεφτεις/κοιμασαι/χεζεις η δεν ξερω τι αλλο και αλλο να σε σταματησουν για ελενχο την ωρα που κινεισαι......αν σε σταματησουν τι ειναι δηλαδη ασυλο/τροχοσπιτο/τροχοβιλλα??:rotflmao:
Μαλλον καπου εκει ειναι η διαφορα....

menelaos46
13/06/2010, 18:27
Το αμαξι δεν ειναι ασυλο, να το κανουμε με το ζορι???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

chr1s_86
13/06/2010, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
...

Δεν μπορεί να φτιάχνουμε τους νόμους σκεπτόμενοι την πάρτη μας, τον κολλητό μας και την αδερφή μας. Οι νόμοι φτιάχνονται για όλους και πρέπει να είναι ίδιοι είτε πρόκειται για τη μητέρα Τερέζα είτε για τον Πάσσαρη. Η δικαιοσύνη δεν γίνεται να εφαρμόζεται κατά περίσταση.
...


Δυστυχώς για εμάς, το "κατα περίσταση" δεν είναι τίποτα μπροστά σε διάφορα περιστατικά "εφαρμογής του νόμου" που μαθαίνω κατά καιρούς.... :(

Dumah
23/06/2010, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Το αυτοκίνητο είναι άσυλο. Δεν μπορούν να σε βγάλουν έξω όπως δεν μπορούν να μπουν και στο σπίτι σου χωρίς ένταλμα από εισαγγελέα.


Ναι, όπως και τα μπατσικά δε μπορούν να κυνηγίσουν μηχανές αλλά το κάνουν...

:lol: :lol: :lol: