PDA

View Full Version : ΠΡΟΣΟΧΗ στην Αττική οδό σήμερα 26/4...



XJR_Billy
26/04/2010, 08:48
Όποιος κινηθεί στην Αττική οδό σήμερα τα μάτια του 14 και ταχύτητα κάτω από 100.
Μιλάμε για ΤΡΟΜΕΡΟΥΣ πλευρικούς ανέμους...:eek:
Μερικά χιλιόμετρα πριν τον Ασπρόπυργο και μέχρι Μαγούλα που βγήκα, δεν κατάφερα να πάω πάνω από 60...
Φτερό στον άνεμο. Να δω πως θα γυρίσω σπίτι το απόγευμα...:sick:

Προσοχή παίδες !!!:wave2:

KaTaNaS
26/04/2010, 08:59
oi άνεμοι περιορίζονται στο Θριάσιο πεδίο! Απο την εξοδο προς περιφερειακη Αιγαλεω και μετα δηλαδή (κατευθυνση προς Ελευσινα)

Cpt. Haddock
26/04/2010, 09:02
Δεν ειναι απαραίτητα καλύτερα με μικρή ταχύτητα :wave2:

KaTaNaS
26/04/2010, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεν ειναι απαραίτητα καλύτερα με μικρή ταχύτητα :wave2:

σωστος ο Καπταιν! Στους πλευρικους ανέμους όσο μεγαλύτερη ταχύτητα έχουμε τοσο λιγότερο μας επηρεάζουν οι άνεμοι!

McGyver
26/04/2010, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεν ειναι απαραίτητα καλύτερα με μικρή ταχύτητα :wave2:

Φιλαράκι, δεν έχουμε όλοι 1000άρια να παγαίνουμε με πάνω από 200 για να μη μας πιάνει...

'νταξ' ;;;

DimChios
26/04/2010, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεν ειναι απαραίτητα καλύτερα με μικρή ταχύτητα :wave2:



+ ...εχμ...105 και αυτα δανεικα!

:bigcry: :bigcry: :bigcry:


:winka:

Cpt. Haddock
26/04/2010, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Φιλαράκι, δεν έχουμε όλοι 1000άρια να παγαίνουμε με πάνω από 200 για να μη μας πιάνει...

'νταξ' ;;;

Είχατε 1000αρια και τα δώσατε :a9:

McGyver
26/04/2010, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Είχατε 1000αρια και τα δώσατε :a9:

Eίχε ο Billy 1000άρι πριν το ΧΤ;;;

Γιατί εγώ με το ΤΑ δεν έχω θέμα μέχρι τα 239...

VANDA
26/04/2010, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
Στους πλευρικους ανέμους όσο μεγαλύτερη ταχύτητα έχουμε τοσο λιγότερο μας επηρεάζουν οι άνεμοι!



Ούτε αυτό είναι ακριβές.

Cpt. Haddock
26/04/2010, 09:15
Το ιδανικο (αναλόγως του δρόμου) ειναι μια ταχύτητα γυρω στα 120, σταθερή

Στα 60 ο ανεμος ερχεται απο το πλάι, στα 120 ερχεται (και) απο μπροστά :wave2:

THEOD
26/04/2010, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
σωστος ο Καπταιν! Στους πλευρικους ανέμους όσο μεγαλύτερη ταχύτητα έχουμε τοσο λιγότερο μας επηρεάζουν οι άνεμοι!

Τώρα αυτό είναι εξακριβωμένο ή απλά πυροτέχνημα ???
Δεν το έχω ψάξει ούτε υπάρχει μεγάλη εμπειρία πάνω σε αυτό, αλλά 1-2 φορές πάντως που ήρθα αντιμέτωπος με πραγματικά δυνατό πλευρικό άνεμο τα φαινόμενα ήταν σχεδόν απ' ευθείας ανάλογα με την ταχύτητα κινησης...

KaTaNaS
26/04/2010, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Τώρα αυτό είναι εξακριβωμένο ή απλά πυροτέχνημα ???
.

καπου το είχα διαβάσει και το εχω δοκιμάσει παλιά και δουλεψε. προσοχη, όχι γα ριπές ανέμου που διαρκούν για μερικες δεκαδες μετρα, αλλα για σταθερο πλευρικό ανεμο.

αλλωστε φυσικά αν το δει κανεις, οσο μεγαλυτερη ειναι η συνισταμένη της δύναμης πρόωσης τόσο λιγοτερο το αθροισμα αυτης με το διάνυσμα της δύναμης του ανεμου αποκλείνει απο την διευθυνση της ταχυτητας του οχήματος.

dirtbird
26/04/2010, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Ούτε αυτό είναι ακριβές.

Tολμάς και αμφισβητείς τον Κύκλο των Χαμένων Αεροδυναμιστών? :winka: :winka:


:o :o :o

sapila racing
26/04/2010, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
καπου το είχα διαβάσει και το εχω δοκιμάσει παλιά και δουλεψε. προσοχη, όχι γα ριπές ανέμου που διαρκούν για μερικες δεκαδες μετρα, αλλα για σταθερο πλευρικό ανεμο.

αλλωστε φυσικά αν το δει κανεις, οσο μεγαλυτερη ειναι η συνισταμένη της δύναμης πρόωσης τόσο λιγοτερο το αθροισμα αυτης με το διάνυσμα της δύναμης του ανεμου αποκλείνει απο την διευθυνση της ταχυτητας του οχήματος.

Αμα είναι επιστήμων ο άνθρωπος! :lol: :wave2:

VANDA
26/04/2010, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
καπου το είχα διαβάσει και το εχω δοκιμάσει παλιά και δουλεψε. προσοχη, όχι γα ριπές ανέμου που διαρκούν για μερικες δεκαδες μετρα, αλλα για σταθερο πλευρικό ανεμο.




Από τις ριπές την πατάει κανείς όμως.. κι εκεί θες περιθώριο για έξτρα γκάζι μόλις την φας (τη ριπή).

DAN_DAN
26/04/2010, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
αλλωστε φυσικά αν το δει κανεις, οσο μεγαλυτερη ειναι η συνισταμένη της δύναμης πρόωσης τόσο λιγοτερο το αθροισμα αυτης με το διάνυσμα της δύναμης του ανεμου αποκλείνει απο την διευθυνση της ταχυτητας του οχήματος.

Δεν ξέρω αν εξηγείται έτσι.

Πάντως σε πρόσφατο ταξιδάκι στην Εγνατία με σταθερό πλευρικό άνεμο είδα πολύ καλύτερη συμπεριφορά της μηχανής πηγαίνοντας με μια ταχύτητα γύρω στα 120 όπως είπε και ο κάπτεν παραπάνω.:wave2:

TROOPER
26/04/2010, 09:32
ωχουυυυυ

προσεχετε στην αττικη οδο μωρε που θα αναλυσουμε ποση ωρα πρεπει να σε φυσαει απο 44,32 μοιρες νοτιοανατολικα για να εχουμε γκαζι προοδευτικα ανοιγομενο μεχρι οι μοιρες του καρπου να φτασουν τις 11,25 (αμα εχεις κοντη γκαζιερα)

KaTaNaS
26/04/2010, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από DAN_DAN

Πάντως σε πρόσφατο ταξιδάκι στην Εγνατία με σταθερό πλευρικό άνεμο είδα πολύ καλύτερη συμπεριφορά της μηχανής πηγαίνοντας με μια ταχύτητα γύρω στα 120

δοκιμασες στα 150;

Shaolin Monk
26/04/2010, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Tολμάς και αμφισβητείς τον Κύκλο των Χαμένων Αεροδυναμιστών? :winka: :winka:


:o :o :o


Τι ειπε....:rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

VANDA
26/04/2010, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ωχουυυυυ

προσεχετε στην αττικη οδο μωρε..


Μόνο; Και στην Κηφισίας κάποιες δυνάμεις ήθελαν οπωσδήποτε να με πάνε Μαρούσι.. :lol:

KaTaNaS
26/04/2010, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Tολμάς και αμφισβητείς τον Κύκλο των Χαμένων Αεροδυναμιστών?

βαζε καλύτερα Κύκλο σκέτο!

dirtbird
26/04/2010, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Μόνο; Και στην Κηφισίας κάποιες δυνάμεις ήθελαν οπωσδήποτε να με πάνε Μαρούσι.. :lol:

Aυτό ήταν -μάλλον - η αναστροφή μαγνητικού πεδίου της Πεντέλης.....:D :D :lol: :lol:

DAN_DAN
26/04/2010, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
δοκιμασες στα 150;

Με το Transalp φορτωμένο; :eyepop:

:lol: :lol: :lol:

TROOPER
26/04/2010, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Μόνο; Και στην Κηφισίας κάποιες δυνάμεις ήθελαν οπωσδήποτε να με πάνε Μαρούσι.. :lol:

ε κατεβασε και συ το πανι μωρε αδερφε μου μπωωωωωω :lol:

caesarsk
26/04/2010, 09:39
να συζητησουμε και για το 1000αρι μου που δεν πιάνει πανω απο τα 200 ή το παραμαμησαμε το θεμα??

THEOD
26/04/2010, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
καπου το είχα διαβάσει και το εχω δοκιμάσει παλιά και δουλεψε. προσοχη, όχι γα ριπές ανέμου που διαρκούν για μερικες δεκαδες μετρα, αλλα για σταθερο πλευρικό ανεμο.

αλλωστε φυσικά αν το δει κανεις, οσο μεγαλυτερη ειναι η συνισταμένη της δύναμης πρόωσης τόσο λιγοτερο το αθροισμα αυτης με το διάνυσμα της δύναμης του ανεμου αποκλείνει απο την διευθυνση της ταχυτητας του οχήματος.

Ο σταθερός πλευρικός δεν είναι πρόβλημα εκτός αν μιλάμε για ψιλοανεμοστρόβιλο... :lol:
Μεχρι ενός ορίου βρίσκεις τις ισσοροπίες και δεν έχεις πρόβλημα.

Το πρόβλημα είναι οι ξαφνικές ριπές όταν ξεμυτάς από σχετικά προστατευμένο μέρος... Σε αυτή την περίπτωση που είναι η συνηθέστερη και η πιο επικίνδυνη έχω την αίσθηση ότι η μεγαλύτερη ταχύτητα επιδεινώνει το πρόβλημα. Προσωπικά η μόνη γιατρειά που βρήκα είναι να πηγαίνω σιγότερα και να είμαι πολύ χαλαρός στο τιμόνι ώστε να αφήνω τις αντιδράσεις της μηχανής να εκτονώνονται μόνες τους...

dirtbird
26/04/2010, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
να συζητησουμε και για το 1000αρι μου που δεν πιάνει πανω απο τα 200 ή το παραμαμησαμε το θεμα??

Έπρεπε να είχες πάρει το εξήμισυ....:winka:

caesarsk
26/04/2010, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Έπρεπε να είχες πάρει το εξήμισυ....:winka:


δεν εχει βυζια αριστερα δεξια, και ετσι το κέντρο βάρους έρχεται ψηλότερα με αποτέλεσμα να έχω πρόβλημα στους πλευρικους!!

λες να το τολμησω??










Billy σορρυ ρε συ που τα μαμησαμε το θέμα!!!!!

gixxerpap
26/04/2010, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Από τις ριπές την πατάει κανείς όμως.. κι εκεί θες περιθώριο για έξτρα γκάζι μόλις την φας (τη ριπή).


ωωωω τι σας είπε.........και έχει και απόλυτο δίκιο!

lspiros
26/04/2010, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
+ ...εχμ...105 και αυτα δανεικα!

:bigcry: :bigcry: :bigcry:


:winka:
δημητρη σου δανειζω και το δικο μου crypton να φτασεις 210:lol: :lol: :lol:

dirtbird
26/04/2010, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
ωωωω τι σας είπε.........και έχει και απόλυτο δίκιο!
Πολύ σωστά το είπε ... και για να το εξηγήσουμε -λιγουλάκι-, κοιτάμε να έχουμε υψηλή σχέση (στο κιβώτιο) για την ταχύτητα με την οποία κινούμαστε έτσι ώστε να εφαρμόζουμε -μέσω του πίσω ελαστικού- παραπάνω δύναμη (tractive effort) στο δρόμο η οποία θα προσδώσει κατευθυντικότητα (που μετά τη 'σφαλιάρα' πάει περίπατο) όπως και να έχουμε άμεσα αποθέματα από δαύτη για στιγμιαίες διορθώσεις.

:)

DeusEx
26/04/2010, 10:22
απο Πατρα που ερχομουν πριν λιγο παντος ειχε ριπες ανεμου, εν μερη επικινδυνες ...

ταχυτητα >150 km/h ειχα την αισθηση οτι ηταν σταθερη η μηχανη . Περισσοτερο το σωμα μου κ το κεφαλι μου κουνιοντουσαν ..

εκει που εκοψα πολυ κ πηγαινα με <100 km/h γιατι τρομαξα ειναι στο κλασικο σημειο που ειναι σκαμενο το βουνο κ χωρισμενο στην μεση, πριν την μεγαλη κατηφορα με ελαφρια στροφη δεξια ..

εκει παντα ειναι πιο εντονο το φαινομενο.

XJR_Billy
26/04/2010, 12:14
Αυτό για τα πολλά χιλιόμετρα με αέρα δεν το είχα ξανακούσει.

Με σφιγμένα γόνατα, χαλαρά χέρια με το ζόρι κρατιόμουν στη λωρίδα μου από τις σφαλιάρες αέρα που έτρωγα από δεξιά. Ίσως μιά street με καλύτερη αεροδυναμική να πήγαινε με λίγο παραπάνω, 90-100... όπως πήγαινε σήμερα και ο Βαραντέριους που με περνάει με +80-100χλμ κάθε μέρα.:p :a01:

Οι ριπές αέρα ήταν πολύ δυνατές σήμερα. Άλλη μιά φορά μόνο έχω ξαναδει τέτοιο αέρα στα 3 χρόνια περίπου που πηγαινοέρχομαι ΟΑΚΑ-Μαγούλα.

Ευτυχώς είχα κάνει κακάκια μου το πρωί πριν φύγω.:blush: :lol:
Το απόγευμα που θα γυρίσω θα'χει γέλιο γιατί οι άνεμοι καλά κρατούν...:a2:

Είστε επιστήμονες ρε τρελλάρες !!!:lol: :lol: :beer: :beer:

faraway
26/04/2010, 12:36
...και μεγάλο να ναι το μηχανάκι βάρκα γυαλό το πάει άμα έχει ριπές .:hypnotize

Όταν βρέθηκα σε ανάλογη κατάσταση , έτοιμος ήμουν να το αφήσω δεξιά και να πάω με τα πόδια:lol: :lol:

...τελικά όμως συνέχισα με πολλά νέυρα από το φόβο μου και βρίζωντας καντήλια τον άνεμο ...:lol: :lol:

dirtbird
26/04/2010, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
......:
Το απόγευμα που θα γυρίσω θα'χει γέλιο γιατί οι άνεμοι καλά κρατούν...:a2:

Μία κάτω λέμεεεεε........:winka:

Gandalf dr685sm
26/04/2010, 13:09
όσο ψηλότερο κέντρο βάρους και όσο μεγαλύτερη επιφάνεια αντίστασης τόσο το χειρότερο πάντα στους ανέμους/ριππές.

Τώρα με το ΧΤΧ.. μια φορά έχω φάει τέτοια ριππή (και ασπρίσαν μαλιά και μαυρίσαν σώβρακα .. :rotflmao: :rotflmao: ) και το μόνο που έκανα ήταν να ανοίξω γκάζι όσο μπορούσα και να σκύψω όσο μπορούσα πάνω στην μηχανή, μέχρι να φύγω απο το πεδίο "βολής ανέμου"..:D

Gandalf

geotriada
26/04/2010, 21:14
εγω ξερω οταν ερθει η σπηλιαδα, η ορτσαρω ,η λασκαρω σκοτες :wave2:

devil's animal
26/04/2010, 21:27
εγω θα ανοιγα οσο γκαζι ειχα και οτι γινει...:p

benny
26/04/2010, 21:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ωχουυυυυ

προσεχετε στην αττικη οδο μωρε που θα αναλυσουμε ποση ωρα πρεπει να σε φυσαει απο 44,32 μοιρες νοτιοανατολικα για να εχουμε γκαζι προοδευτικα ανοιγομενο μεχρι οι μοιρες του καρπου να φτασουν τις 11,25 (αμα εχεις κοντη γκαζιερα)

:lol: :lol:

:beer: :beer:

kerasaki
26/04/2010, 21:42
Οπως βαζετε μεγαλυτερη δυναμη στο τιμονι, μαρσπιε για να στριψετε στα 200 απο οτι στα 120
ετσι και ο ανεμος
περιστρεφονται και οι τροχοι......πως το λενε οι επιστημονες.....γυροσκοπικο

kerasaki
26/04/2010, 22:17
ισως και στροφορμη, ας με διορθωσουν οι πυρηνικοι μας φυσικοι

Ichigo
26/04/2010, 22:30
Πάντως στον περιφερειακό Γαλάτσι και Εθνική που βγήκα σήμερα ήταν σωστό θωρηκτό ο Ληστής! Ακούνητο όταν κάτι smart και παπιες πηγαίναν βάρκες στο γιαλό!

250 κιλά είναι αυτά!! :smokin:

maintenance
26/04/2010, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
όσο ψηλότερο κέντρο βάρους και όσο μεγαλύτερη επιφάνεια αντίστασης τόσο το χειρότερο πάντα στους ανέμους/ριππές.



Gandalf

Σωστο και ακριβεστατο.

Τωρα περι των χλμ αν πας με περισσότερα ειναι και καλυτερα ασ το αφησουμε......
Ο Σταυρής (κατανας( πρεπει να θυμαται την πρωτη πρωτη βολτα μας το 05 με το ADV να πηγαινουμε με 150, 160 και να εχουμε πλαγιασει λες και ειχαμε σηκωσει φλοκο

DrBig
26/04/2010, 22:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από kerasaki
Οπως βαζετε μεγαλυτερη δυναμη στο τιμονι, μαρσπιε για να στριψετε στα 200 απο οτι στα 120
ετσι και ο ανεμος
περιστρεφονται και οι τροχοι......πως το λενε οι επιστημονες.....γυροσκοπικο

Σωστος. Ο φαινομενος ανεμος που αναφερθηκε αρχικα δεν παιζει ρολο γιατι η πλαγια δυναμη του αερα παραμενει σταθερη ασχετως της ταχυτητας προς τα εμπρος. Απλα το διανυσμα του φαινομενου ανεμου αλλαζει διευθυνση. Η μεγαλη ταχυτητα προσφερει αδρανεια λογω διατηρησης στροφορμης.
Σημερα ημουνα στα βουνα πανω απο την Ιτεα προς Λειβαδια. Το τι γινοταν δε λεγεται. Καποια στιγμη εκοψα για να σταματησω στη ακρη του δρομου και με πεταξε με τη μια καπου 5 μετρα δεξια.

DrBig
26/04/2010, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
Σωστο και ακριβεστατο.



Οχι και τοσο...

Οσο ψηλοτερο το κεντρο βαρος, τοσο πιο ευσταθης η ισορροπια. Ισορροπεις ενα κονταρι καθετο πιο ευκολα αν του βαλεις ενα βαρος στο πανω μερος, παρα στο κατω.

Η επιφανεια καλυψης ειναι αλλο θεμα.

DrBig
26/04/2010, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Πολύ σωστά το είπε ... και για να το εξηγήσουμε -λιγουλάκι-, κοιτάμε να έχουμε υψηλή σχέση (στο κιβώτιο) για την ταχύτητα με την οποία κινούμαστε έτσι ώστε να εφαρμόζουμε -μέσω του πίσω ελαστικού- παραπάνω δύναμη (tractive effort) στο δρόμο η οποία θα προσδώσει κατευθυντικότητα (που μετά τη 'σφαλιάρα' πάει περίπατο) όπως και να έχουμε άμεσα αποθέματα από δαύτη για στιγμιαίες διορθώσεις.

:)

Η δυναμη μεταξυ ελαστικου και δρομου ειναι ιδια αφου η ταχυτητα του οχηματος ειναι ιδια. Απλα με μια κατω εχουμε περισσοτερα αποθεματα για επιταχυνση αν την χρειαστουμε για αμεσοτερη αλλαγη διευθυνσης.

p@nos
26/04/2010, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Οχι και τοσο...

Οσο ψηλοτερο το κεντρο βαρος, τοσο πιο ευσταθης η ισορροπια. Ισορροπεις ενα κονταρι καθετο πιο ευκολα αν του βαλεις ενα βαρος στο πανω μερος, παρα στο κατω.

Η επιφανεια καλυψης ειναι αλλο θεμα.



μπαρδον?

:confused:

DrBig
26/04/2010, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
μπαρδον?

:confused:

τι δε καταλαβες?

dirtbird
27/04/2010, 06:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Η δυναμη μεταξυ ελαστικου και δρομου ειναι ιδια αφου η ταχυτητα του οχηματος ειναι ιδια. Απλα με μια κατω εχουμε περισσοτερα αποθεματα για επιταχυνση αν την χρειαστουμε για αμεσοτερη αλλαγη διευθυνσης.

Ξαναδιάβασε τι έγραψες.

Η απαιτούμενη (από την κλίση, τααχύτητα κτλ) δύναμη είναι ίδια.
Η δύναμη όμως που φτάνει στον τροχό από τον κινητήρα-κιβώτιο (drivetrain εις την Ελληνικήν), αλλάζει ανάλογα με τη σχέση που έχει επιλεχθεί και για αυτό έχεις και διαφορετική επιτάχυνση (λόγω δλδ. της διαφοράς στο 'απόθεμα'),

Για να το πούμε πιο απλά...


Είσαι με τον δρόμο ή με το 'αργαλείο' ? Από ποιά πλευρά το βλέπεις? :lol: :lol:

dirtbird
27/04/2010, 06:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
μπαρδον?

:confused:

έλα ρε που δε ξέρεις....


Ευσταθής-ασταθής ισορροπία, φυσική δημοτικού είναι.

THEOD
27/04/2010, 07:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Οσο ψηλοτερο το κεντρο βαρος, τοσο πιο ευσταθης η ισορροπια. Ισορροπεις ενα κονταρι καθετο πιο ευκολα αν του βαλεις ενα βαρος στο πανω μερος, παρα στο κατω.



Ότι νάναι λέμε... :o

DrBig
27/04/2010, 07:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ξαναδιάβασε τι έγραψες.

Η απαιτούμενη (από την κλίση, τααχύτητα κτλ) δύναμη είναι ίδια.
Η δύναμη όμως που φτάνει στον τροχό από τον κινητήρα-κιβώτιο (drivetrain εις την Ελληνικήν), αλλάζει ανάλογα με τη σχέση που έχει επιλεχθεί και για αυτό έχεις και διαφορετική επιτάχυνση (λόγω δλδ. της διαφοράς στο 'απόθεμα'),

Για να το πούμε πιο απλά...


Είσαι με τον δρόμο ή με το 'αργαλείο' ? Από ποιά πλευρά το βλέπεις? :lol: :lol:


Δραση-αντιδραση, απο οποια σκοπια και να το βλεπεις ειναι το ιδιο. Αν η δυναμη (που φτανει στον τροχο απο τον κινητηρα) ηταν μεγαλυτερη, το οχημα θα επιταχυνε, αλλα δεν επιταχυνει διοτι εχουμε σταθερο γκαζι. Με αλλα λογια, ειτε εχεις 1η και πας με σταθερα 50, ειτε 6η με 50, το λαστιχο το ιδιο φθειρεται.
Το οτι στην πρωτη περιπτωση εχεις περισσοτερες στροφες στο κινητηρα δεν σημαινει κατι, γιατι το φορτιο δεν ειναι μεγαλυτερο ωστε αυτος να παραγει μεγαλυτερο εργο. Αν βαλεις νεκρα για παραδειγμα και ανεβασεις κοκκινα, ο κινητηρας δεν βγαζει την ισχυ που θα εβγαζε υπο φορτιο στα κοκκινα, απλα καταναλωνει τοσο ωστε να υπερνικησει τις δυναμεις τριβης.

DrBig
27/04/2010, 07:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Ότι νάναι λέμε... :o

Περιμενουμε τα φωτα σου.

Pardalotzatziki
27/04/2010, 08:15
Μηχανακια και μηχανακια...

Μια φορα που μου ετυχε σταθερος ανεμος στην εθνικη, πηγαινα με 80 και γεματο γκαζι και με κρατουσε σταθερο. Ενα transalp με περασε με 100(?), μαλλον λογω fairing.

:wave2:

TROOPER
27/04/2010, 08:19
κοιτα που θα τσακωθουνε...:rolleyes:

dirtbird
27/04/2010, 08:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Δραση-αντιδραση, απο οποια σκοπια και να το βλεπεις ειναι το ιδιο. Αν η δυναμη (που φτανει στον τροχο απο τον κινητηρα) ηταν μεγαλυτερη, το οχημα θα επιταχυνε, αλλα δεν επιταχυνει διοτι εχουμε σταθερο γκαζι. Με αλλα λογια, ειτε εχεις 1η και πας με σταθερα 50, ειτε 6η με 50, το λαστιχο το ιδιο φθειρεται.
Το οτι στην πρωτη περιπτωση εχεις περισσοτερες στροφες στο κινητηρα δεν σημαινει κατι, γιατι το φορτιο δεν ειναι μεγαλυτερο ωστε αυτος να παραγει μεγαλυτερο εργο. Αν βαλεις νεκρα για παραδειγμα και ανεβασεις κοκκινα, ο κινητηρας δεν βγαζει την ισχυ που θα εβγαζε υπο φορτιο στα κοκκινα, απλα καταναλωνει τοσο ωστε να υπερνικησει τις δυναμεις τριβης.

Bρες μία ευθεία που μετά ακολουθείται από μεγάλη ανηφόρα.

Βάλε 5η (ή 6η), άνοιξε το γκάζι σου όσο χρειάζεται για να πηγαίνεις με 50χαω , κράτα το σταθερό και παρατήρησε το ρυθμό πτώσης της ταχύτητας καθώς εισέρχεσαι στο ανηφορικό κομμάτι.
Επανέλαβε αλλά με 3η σχέση στο κιβώτιο τώρα.

Τι παρατηρείς?

Εναλλακτικά, μπορείς να ανατρέξεις σε παρελθόντα tests του Performance bikes και να παρατηρήσεις τα all gears, speed VS tractive effort diagrams.

McGyver
27/04/2010, 08:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
κοιτα που θα τσακωθουνε...:rolleyes:

Κοίτα που άμα μυριστεί τσακωμό χώνεται...

DrBig
27/04/2010, 08:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Bρες μία ευθεία που μετά ακολουθείται από μεγάλη ανηφόρα.

Βάλε 5η (ή 6η), άνοιξε το γκάζι σου όσο χρειάζεται για να πηγαίνεις με 50χαω , κράτα το σταθερό και παρατήρησε το ρυθμό πτώσης της ταχύτητας καθώς εισέρχεσαι στο ανηφορικό κομμάτι.
Επανέλαβε αλλά με 3η σχέση στο κιβώτιο τώρα.

Τι παρατηρείς?

Εναλλακτικά, μπορείς να ανατρέξεις σε παρελθόντα tests του Performance bikes και να παρατηρήσεις τα all gears, speed VS tractive effort diagrams.


Μα προφανως, και στη δευτερη περιπτωση ο ρυθμος πτωσης στροφων ειναι μικροτερος. Αυτο ομως γινεται γιατι αυξανει το φορτιο. Οταν ομως πας ευθεια με σταθερο φορτιο, οτι σχεση και να εχεις, η δυναμη ειναι η ιδια. Θα σηκωσεις το Νευτωνα απο τον ταφο του με αυτα που λες!

Τα τεστ που αναφερεις αφορουν συνθηκες επιταχυνσης, συνεπως ΜΗ ΣΤΑΘΕΡΟ φορτιο.

Βρωμοπουλε, ο κινητηρας καθε στιγμη σε σταθερες συνθηκες, βγαζει τοση ροπη, οση χρειαζεται για να διατηρηθει η ταχυτητα. Αυτο ειναι νομος της φυσικης. Δεν τιθεται θεμα περισσοτερης δυναμης στη ροδα στη μια περιπτωση απο οτι στην αλλη. Αν ετιθετο, τοτε η μηχανη θα επιταχυνε, τοσο απλα.

DrBig
27/04/2010, 08:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Κοίτα που άμα μυριστεί τσακωμό χώνεται...

Δεν μυριστηκε τσακωμο, απλα ελπιζει.

TROOPER
27/04/2010, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Δεν μυριστηκε τσακωμο, απλα ελπιζει.

δεν ελπιζω τπτ :wave2:

dirtbird
27/04/2010, 08:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
...Θα σηκωσεις το Νευτωνα απο τον ταφο του με αυτα που λες!



Take it easy boy. Άλλο η φυσική, άλλο το automotive :winka:


Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Μα προφανως, και στη δευτερη περιπτωση ο ρυθμος πτωσης στροφων ειναι μικροτερος. Αυτο ομως γινεται γιατι αυξανει το φορτιο. Οταν ομως πας ευθεια με σταθερο φορτιο, οτι σχεση και να εχεις, η δυναμη ειναι η ιδια.
Τα τεστ που αναφερεις αφορουν συνθηκες επιταχυνσης, συνεπως ΜΗ ΣΤΑΘΕΡΟ φορτιο.

Με σταθερό φορτίο πας μόνο στη θεωρία ή σε εργαστηριακό περιβάλλον. Πάρα πολύ σπάνια στην πράξη και για πολύ μικρό χρόνο (εκτός εάν ζεις στην Aυστραλία...)

H διαθέσιμη δύναμη αλλάζει (περισσότερη με μικρότερη σχέση για την ίδια ταχύτητα), συνεπώς έχεις μεγαλύτερη αμεσότητα στα μικροανοίγματα του γκαζιού, πόσο μάλλον όταν έχεις να κάνεις με ανέμους οι οποίοι δεν είναι μόνο πλευρικοί.

DrBig
27/04/2010, 08:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
δεν ελπιζω τπτ :wave2:

Αν δεν πιστευεις και τιποτα, εισαι ελευθερος!

DrBig
27/04/2010, 08:51
Βρωμοπουλε, ειπες οτι για ιδια ταχυτητα με διαφορετικη σχεση στο κιβωτιο εχουμε διαφορετικη δυναμη στο τροχο (εκτος αν δε καταλαβα καλα τι εννοουσες).
Αυτο ειναι λαθος, στα υπολοιπα συμφωνουμε.

TROOPER
27/04/2010, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Αν δεν πιστευεις και τιποτα, εισαι ελευθερος!

δλδ δε μπορω να ειμαι ελευθερος αν πιστευω οτι μπορω να κατεβω στο 1.33 στα σερρας?:look:

dirtbird
27/04/2010, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Βρωμοπουλε, ειπες οτι για ιδια ταχυτητα με διαφορετικη σχεση στο κιβωτιο εχουμε διαφορετικη δυναμη στο τροχο (εκτος αν δε καταλαβα καλα τι εννοουσες).
Αυτο ειναι λαθος, στα υπολοιπα συμφωνουμε.

Κόψε τις ατυχείς μεταφράσεις του nick μου , αλλιώς θα σου κόψω την καλημέρα.....:smokin: :smokin:

KaTaNaS
27/04/2010, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Βρωμοπουλε, ειπες οτι για ιδια ταχυτητα με διαφορετικη σχεση στο κιβωτιο εχουμε διαφορετικη δυναμη στο τροχο

μαλλον θελει να πει πως με μια κατω ο κινητηρας και η δυναμη αυτου ειναι πιο "απίκο" σε οιαδηποτε αναγκη χουφτωματος γκαζιου προς διόρθωση πορείας.

το σημαντικοτερο απ'όλα δεν είπαμε (μια ςκαι διαβαζεται απο πολυ κοσμο το ενδιαφερον αυτο θρεντ)... πως σε περιπτωση ανέμων πιέζουμε ντεπόζιτο με προσαγωγούς και χαλαρώνουμε βραχίωνες ενω ειμαστε καλα κουμπωμενοι στην μοτο (για βελτιστη αεροδυναμικη) και βεβαια παντα ετοιμοι για διορθωση με ασκηση γυροσκοπικου

DrBig
27/04/2010, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Κόψε τις ατυχείς μεταφράσεις του nick μου , αλλιώς θα σου κόψω την καλημέρα.....:smokin: :smokin:


Θα τις κοψω κυριως για να κοψεις το καπνισμα :D

XJR_Billy
27/04/2010, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
μαλλον θελει να πει πως με μια κατω ο κινητηρας και η δυναμη αυτου ειναι πιο "απίκο" σε οιαδηποτε αναγκη χουφτωματος γκαζιου προς διόρθωση πορείας.

το σημαντικοτερο απ'όλα δεν είπαμε (μια ςκαι διαβαζεται απο πολυ κοσμο το ενδιαφερον αυτο θρεντ)... πως σε περιπτωση ανέμων πιέζουμε ντεπόζιτο με προσαγωγούς και χαλαρώνουμε βραχίωνες ενω ειμαστε καλα κουμπωμενοι στην μοτο (για βελτιστη αεροδυναμικη) και βεβαια παντα ετοιμοι για διορθωση με ασκηση γυροσκοπικου

Εγώ πάντως χτες τα'κανα όλα αυτά, και μου'φυγε η ψυχή απ'τις σφαλιάρες...:o
Σαφώς μια πιο βαριά μηχανή με χαμηλό κέντρο βάρους και μικρότερη αντίσταση απ' τον αέρα θα συμπεριφερόταν καλύτερα. Εγώ με την ψηλή καθαρόαιμη:D έτρωγα τις πλευρικές ριπές που απειλούσαν να μου αλλάξουν λωρίδα και καραμάσησα...

Γύρισα σπίτι από Εθνική μια χαρά.:p

Το σημείο λίγο πριν από το τούνελ της Μαύρης Ώρας:look: μέχρι λίγο πριν την έξοδο για Μαγούλα έχει πάντα αέρα. Μερικές φορές αρκετό για να σε τραντάξει αλλά όχι επικίνδυνο.
Να επαναλάβω ότι στα τρία χρόνια που πηγαινοέρχομαι, άλλη μια φορά έχω δει αυτό το φαινόμενο το οποίο δεν ήταν τόσο έντονο όσο το χθεσινό.

DrBig
27/04/2010, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Σαφώς μια μηχανή με χαμηλό κέντρο βάρους θα συμπεριφερόταν καλύτερα.

:smokin:

XJR_Billy
27/04/2010, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
:smokin:

Υπονοείς κάτι αγαπητέ?:a47: :D

DrBig
27/04/2010, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Υπονοείς κάτι αγαπητέ?:a47: :D

Ντουμανιασαμε απο το καπνισμα :p
Το λοιπο, χαμηλο κεντρο βαρους = μανιτζεβελια = γρηγορες αντιδρασεις = ευπαθεια σε δυναμεις που μας εκτρεπουν απο την πορεια μας.
Ψηλο κεντρο βαρους = τα αντιθετα.

XJR_Billy
27/04/2010, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Ντουμανιασαμε απο το καπνισμα :p
Το λοιπο, χαμηλο κεντρο βαρους = μανιτζεβελια = γρηγορες αντιδρασεις = ευπαθεια σε δυναμεις που μας εκτρεπουν απο την πορεια μας.
Ψηλο κεντρο βαρους = τα αντιθετα.

Άσε μας να κάνουμε κανά τσιγαράκι... κόντρα στο κατεστημένο.:lol:
Πάντως, με τον χθεσινό αέρα, ότι μηχανή και να οδηγούσε κάποιος...:sick:
Δεν υπήρχε περίπτωση να μην τρόμαζε.

notakos600
27/04/2010, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig

Ψηλο κεντρο βαρους = τα αντιθετα.


Ανάποδα τα λες (όσον αφορά τους πλευρικούς ανέμους).

DrBig
27/04/2010, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Ανάποδα τα λες (όσον αφορά τους πλευρικούς ανέμους).

Οσον αφορα τι, τα λεω σωστα?

notakos600
27/04/2010, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Οσον αφορα τι, τα λεω σωστα?


Αυτό που θεώρησες σωστό είναι το ανάποδο που σου είπα εγώ για σωστό.

DrBig
27/04/2010, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Αυτό που θεώρησες σωστό είναι το ανάποδο που σου είπα εγώ για σωστό.

Αυτο το καταλαβα.
Παντως το αναποδο απο αυτο που εσυ νομιζεις λαθος, ειναι το λαθος. Αν σε ενδιαφερει να το συζητησουμε, παρεθεσε τα επιχειρηματα σου.

SpeakeasyBlues
28/04/2010, 03:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Tολμάς και αμφισβητείς τον Κύκλο των Χαμένων Αεροδυναμιστών? :winka: :winka:


:o :o :o

:rotflmao: :wave2: :sun:

Απιστευτος. :a23: :a23: :a23: :a54: :a54: :a54: