PDA

View Full Version : Τελικά ..το κράνος σώζει ζωές ???!!



Σελίδες : [1] 2

varaderothan
21/06/2005, 14:49
τελικά τι συμβαίνει ρε παιδιά ? Σώζει ή δε σώζει? Και ότι αν πέσεις σώζει , είναι γεγονός .....μήπως βοηθάει να πέσεις όμως ? οπότε αν βοηθάει στο να πέσεις , τότε δε το φοράς και δε πέφτεις. Ποιός δεν οδηγάει πιο άνετα με πλήρη αντίληψη του γίγνεσθαι τριγύρω όταν δεν φοράει κράνος ? Ποιός δε μπορεί να μανουβράρει πιο άνετα αν δεν φοράει κράνος ? Ποιός όμως σταματάει το κεφάλι που έχει πάρει ρότα για το πεζοδρόμιο ? ή την κολώνα ? Θα έλεγα πάντως ότι ΝΑΙ ΣΩΖΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ και μόνο. Γιατί εδώ είναι ζούγκλα και σου έρχονται οι άσχετοι , οι συνταξιούχοι, τα μοντέλα με τα καινούργια κινητά ...σαν τις σφαίρες.

downhill
21/06/2005, 15:08
Το κράνος σώζει είναι γεγονός.Τώρα οι "δικαιολογίες" περί αντίληψης και μανουβραρίσματος είναι ατυχείς.Προσωπικά αντιλαμβάνομαι τα πάντα με το κράνος.Χρησιμοποιώ και τους καθρέπτες και πριν αποφασίσω αλλαγή κατεύθυνσης γυρίζω και το κεφάλι μου.Κανένα πρόβλημα...Δυστυχώς με τις μηχανές μπορείς να πέσεις εκεί που δεν το περιμένεις.Ένας φίλος μου έπεσε στο φανάρι.Πάει να σταματήσει,γέρνει το σώμα του αριστερά και πάει να βγάλει το πόδι του απο το μαρσπιέ,αλλά πιάνεται το κορδόνι των αθλητικών που φόραγε-μέγα λάθος- στο λεβιέ ταχυτήτων και έπεσε...Ευτυχώς που φόραγε κράνος,το κράνος το πέταξε!Και αγόρασε καινούριο βέβαια.

sonic22
21/06/2005, 15:09
απο καποιες στατιστικες που ειχα διαβασει παλια..

στο 20% των ατηχηματων (με μηχανη) εχουμε τραβματισμο στο κεφαλι.
αλλα απο αυτο το 20% το 80% των περιπτωσεων τα αποτελεσματα ειναι θανατηφορα ή πολυ σοβαρα..

το κρανος βαραινει το κεφαλι μας κατα 1-2 κιλα αρα το κανει να εχει μεγαλυτερη αδρανεια (και ορμη, χτυπα ξυλο) και "αντισταση" στις κινησεις του κεφαλιου.

λογο του οτι κοβει μερος του οπτικου πεδιου υπαρχει μια σχετικη ανασφαλεια κυριος στους αμιητους..

ταυτοχρονα λογο της ηχομονωσης δεν ακουγονται ουτε ο κινητηρας ουτε ηχοι απο το περιβαλλον και γενικα ειναι πιο ευκολο να αφερεθεις..

τελος το σημαντικοτερο ειναι οτι για να κοιταξεις πισο σου πρεπει να γυρισεις πολυ περισσοτερο το κεφαλι σου, πραγμα επικυνδηνο πολλες φορες...

αλλα δυστηχος ειναι απαρετητο το καταραμενο... και ας ειναι ενοχλητικο...

:wave2:

sniper
21/06/2005, 15:13
Αυτό το ποστ είναι μόνο για γέλια.

sonic22
21/06/2005, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αυτό το ποστ είναι μόνο για γέλια.

kala pou irthes kai esi na gam#@$ sta gelia...



:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

sonic22
21/06/2005, 15:26
και για να σοβαρευτουμε λιγο...

για ποιο λογο νομιζετε πςσ τοσοι μοτοσηκλετηστες οδηγουν χωρις κρανος??

δεν εχουν λεφτα να παρουν?
το ξεχνανε?
ή μηπως θελουν να χτυπησουν σοβαρα???

δεν το φορανε γιατι δεν αισθανονται ανετα με το κρανος!!

:beer: :beer:

sniper
21/06/2005, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
και για να σοβαρευτουμε λιγο...

για ποιο λογο νομιζετε πςσ τοσοι μοτοσηκλετηστες οδηγουν χωρις κρανος??

δεν εχουν λεφτα να παρουν?
το ξεχνανε?
ή μηπως θελουν να χτυπησουν σοβαρα???

δεν το φορανε γιατι δεν αισθανονται ανετα με το κρανος!!

:beer: :beer:


Όσοι κατα συρροήν και συνειδητά δεν φοράνε κράνος, δεν το φοράνε επειδή :
δεν σέβονται τον εαυτό τους, τους φίλους τους και γενικά όσους τους αγαπάνε. Είναι στα @@ τους και είναι εντελώς ΜΑΛΑΚΕΣ!!!!

ΜΑΛΑΚΕΣ επίσης είναι και αυτοί που τους υποστηρίζουν γιατί αν δουν ένα σπασμένο κρανίο και τα μυαλά στο πεζοδρόμιο να τα τρώνε τα σκυλιά θα αλλάξουν απότομα απόψεις.

Θάνος
21/06/2005, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
απο καποιες στατιστικες που ειχα διαβασει παλια..

στο 20% των ατηχηματων (με μηχανη) εχουμε τραβματισμο στο κεφαλι.
αλλα απο αυτο το 20% το 80% των περιπτωσεων τα αποτελεσματα ειναι θανατηφορα ή πολυ σοβαρα..

το κρανος βαραινει το κεφαλι μας κατα 1-2 κιλα αρα το κανει να εχει μεγαλυτερη αδρανεια (και ορμη, χτυπα ξυλο) και "αντισταση" στις κινησεις του κεφαλιου.

λογο του οτι κοβει μερος του οπτικου πεδιου υπαρχει μια σχετικη ανασφαλεια κυριος στους αμιητους..

ταυτοχρονα λογο της ηχομονωσης δεν ακουγονται ουτε ο κινητηρας ουτε ηχοι απο το περιβαλλον και γενικα ειναι πιο ευκολο να αφερεθεις..

τελος το σημαντικοτερο ειναι οτι για να κοιταξεις πισο σου πρεπει να γυρισεις πολυ περισσοτερο το κεφαλι σου, πραγμα επικυνδηνο πολλες φορες...

αλλα δυστηχος ειναι απαρετητο το καταραμενο... και ας ειναι ενοχλητικο...

:wave2:

1. Το κεφάλι είναι ούτως ή άλλως το βαρύτερο μέρος του σώματος και το 1.5 κιλό του κράνους δεν κάνει καμμία διαφορά.

2. Μυημένοι ή αμύητοι, με ένα στρίψιμο του κεφαλιού σε συνδυασμό με τους καθρέφτες βλέπουν τα πάντα.

3. Ηχομόνωση;;;;;;; ποια ηχομόνωση;;; και μάλιστα στους ήχους του κινητήρα;; μα τι λέτε τώρα; εδώ φοράμε ωτοασπίδες για να ηρεμήσουμε λίγο από τους θορύβους και πάλι ακούμε τα πάντα.

Τι είναι αυτά;;;; Οδηγούν μηχανή αυτοί που τα λένε αυτά ή μας κόβουνε για τόσο αγαθούς;

Δεν υπάρχει καμμία απολύτως δικαιολογία ούτε επιχείρημα για να μη φοράει κανείς το κράνος, εκτός από τη βλακεία του._






Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
kala pou irthes kai esi na gam#@$ sta gelia...



:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

By the way sonic22, δεν σε ενόχλησε κανείς... Κόψε την αντιπαράθεση. :nono: :mad:

div400
21/06/2005, 15:51
ακομα λογοι για να μην φορας κρανος
1: να μην χαλασει το μαλλι ( οι γαζες, αν ζησεις βεβαια, το χαλανε περισσοτερο)
2: να σε βλεπουν οι παντες με το νεο σου ΧΧΧΧΧRRRRRRR1000 με τα 200+ αλογα οταν πας για καφε στην πλατεια
(αν πεσεις ομως..... θελεις κρανος για κρυψεις την ντροπη σου ε;)
3: δεν μας χεσεις ρε μ....κα εγω δεν πεφτω! ποτε!!
4:δεν γουσταρω! ουτε οι δικοι σου ομως γουσταρουν να θαψουν ή ακομα χειροτερα να σε δουν φυτο

αν ηταν υπαρχει καποιος που οδηγει καλυτερα χωρις κρανος παρακαλω να το πει στον gibernau μπας και περασει τον rossi επιτελους (μπα!)

ΚΡΑΝΟΣ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ! ΤΕΡΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΑΥΤΕΣ

αυτα

div400
21/06/2005, 15:59
<<το κρανος βαραινει το κεφαλι μας κατα 1-2 κιλα αρα το κανει να εχει μεγαλυτερη αδρανεια (και ορμη, χτυπα ξυλο) και "αντισταση" στις κινησεις του κεφαλιου.>>

ακομα και γυμνο το βαρος του κεφαλιου εχει αρκετη αδρνια για να κανει θριψαλα το κρανιο σου και σταματημενος να εισαι!
αποδειξη: αντε να κουτουλησεις τον τοιχο τρεχοντας να δεις τι θα παθεις.

στα θανατηφορα οπου ο αναβατης φορουσε κρανος σε πολλεσ περιπτωσεις εχει σπασει το κοκκαλο του αυχενα (σπονδυλος;). αυτο ειναι σωστο. ομως η δυναμη τις συγκρουσης ηταν τοσο μεγαλη, που αν δεν φορούσε κρανος ναι μεν δεν θα εσπαγε ο αυχενας αλλα θα ειχει θρυματιστει το κρανιο.

Nik0s
21/06/2005, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αυτό το ποστ είναι μόνο για γέλια.

Σωστός. :beer:

div400
21/06/2005, 16:19
μπορω να καταλαβω οτι δεν θες να φορας δερματινο/cordura μπουφαν τωρα το καλοκαιρι (εντος πολης βεβαια γιατι παραεξω το φορας ετσι?) που κανει ζεστη αντε ναμην φορας και γαντια η μποτες αλλα κρανος???!!!! ΠΑΝΤΑ!

ρε παιδια ειμαι ανωμαλος? δεν μπορω να οδηγησω χωρις κρανος ουτε μετρο λεμε
αισθανομαι τρομερη ανασφαλεια και φοβο!
με ενοχλει ο αερας και ο θορυβος σε σημειο να με πιανει πονοκεφαλος ασε που δακριζουν τα ματια και τοτε ειναι που δεν βλεπεις τιποτα!οπτικο πεδιο μηδεν!

πηρα φορα τωρα... sorry αλλα τσαντιζομαι οταν κατι τετοιες παπαριες για τα κρανη.

crs-k
21/06/2005, 16:31
Κατ' αρχην, καλως ηρθες στο Forum! :wave2:


Δεν θα ελεγα οτι εκανες και την καλυτερη "εισοδο" ομως, μιας και θιγεις ενα θεμα, που εχει συζητηθει ΠΟΛΛΕΣ φορες και εχει τελεσιδικισει θα ελεγα ... :sick:

Τα "επιχειρηματα" που χρησιμοποιεις, ειναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ "σαθρα" !!!



Αρχικά δημιουργήθηκε από varaderothan
τελικά τι συμβαίνει ρε παιδιά ? Σώζει ή δε σώζει? Και ότι αν πέσεις σώζει , είναι γεγονός .....μήπως βοηθάει να πέσεις όμως ? οπότε αν βοηθάει στο να πέσεις , τότε δε το φοράς και δε πέφτεις.


Δηλαδη εσυ ξερεις οτι ΟΛΟΙ οσοι ΔΕΝ φορανε κρανος ΔΕΝ πεφτουν ενω οι "κρανατοι" ειναι ΜΟΝΙΜΑ κατω ??? :lol:



Ποιός δεν οδηγάει πιο άνετα με πλήρη αντίληψη του γίγνεσθαι τριγύρω όταν δεν φοράει κράνος ?


Αν μιλας για ταχυτητες 15 εως 20 (ΤΟ ΠΟΛΥ) χιλιομετρων, τοτε εχεις δικιο! :wacko:
Επειδη για λιγο μεγαλυτερες ΣΑΦΩΣ κι εχεις ΚΑΛΥΤΕΡΗ αντιληψη ΦΟΡΟΝΤΑΣ το ΚΡΑΝΟΣ, μιας και προστατευει τα ματια σου απο ΟΛΑ τα σκουπιδια που κυκλοφορουν! :winka:

Εκτος παλι αν μιλας για την "νεκρη" γωνια που εχεις προς τα κατω ...
Ναι κι εγω δυσκολευομαι να δω το τεποζιτο της μηχανης μου ... :(
Αλλα αν περιμενω να "διαβασω" τον δρομο οταν θα ειναι κατω απο το τεποζιτο, τοτε ΣΙΓΟΥΡΑ εχω πεσει ... :lol:



Ποιός δε μπορεί να μανουβράρει πιο άνετα αν δεν φοράει κράνος ?


Λοιπον ...
Για να δουμε ... :rolleyes:
Θελω 5 δευτερολεπτα να "ξεπαρκαρω" (με την οπισθεν) την μηχανη μου, 25 λεπτα να φτασω στο γραφειο και 15 δευτερολεπτα για να την μανουβραρω μεσα στο παρκινγ της δουλειας, ωστε να ειμαι ετοιμος για να ξαναφυγω.
Στην επιστροφη θελω 0 δευτερολεπτα (μιας και την εχω ετοιμη) να την ξεπαρκαρω, 25 λεπτα να φτασω σπιτι και 1 δευτερολεπτο να την βαλω (με την μουρη) στην πυλωτη.

Συνολο 21 δευτερολεπτα μανουβρες σε 3000 δευτερολεπτα οδηγησης.
Δηλαδη το τρομερο ποσοστο το 0,7% του χρονου !!!

Τρομερο!
Μηπως γι' αυτο το φοβερο ποσοστο (που διευκολυνομαι καλυτερα χωρις κρανος) ΔΕΝ πρεπει να το φοραω ??? :( :dizzy:

Μηπως να μανουβραρω πριν και μετα να φοραω το κρανος ??? :winka: :rotflmao:



Θα έλεγα πάντως ότι ΝΑΙ ΣΩΖΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ και μόνο.
.......................

Οι "ξενοι" (που φοραν σε μεγαλυτερα ποσοστα απο 'μας κρανος) το ξερουν αυτο ?

Μηπως καποιος πρεπει να τους το πει ??? :rotflmao:







ΥΓ: Σορρυ για τον λιγο "ειρωνικο" τονο στο πρωτο σου ποστ, αλλα μονο ετσι μπορω να απαντησω σε ενα ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ! :smokin:

marios8
21/06/2005, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αυτό το ποστ είναι μόνο για γέλια.


Σωστος στο τετραγωνο. Μιας και με προλαβε ο Νικος.

alex14
21/06/2005, 17:03
Ειναι ολα θεμα συνηθειας.
Πριν πολλα χρονια ημουν και εγω ενας απο τους μ@λ@κες που το κρανος το ειχε μονιμα περασμενο στο χερι και το χρησιμοποιουσε μονο οταν εβρεχε. Ευτυχως καποια στιγμη οταν αγορασα την πρωτη μου μεγαλη μοτο αρχισα να το χρησιμοποιω.
Απο τοτε δεν κανω ουτε μετρο χωρις κρανος. Δεν χρειαζεται να καταστρεψω καποιες οικογενειες επειδη δεν θελω να μου χαλασει το μαλλι και ολα αυτα περι οπτικου πεδιου , θορυβου κτλ ειναι αστεια.

Επισης παρτε και ενα σχετικο σλογκαν.

"ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΝΕ ΚΡΑΝΗ ΕΧΟΥΝ ΜΥΑΛΟ ΚΟΚΡΑΝΙ"

p.s. : κοκρανι = ειδος πτηνου, κατι σα κοτα. :lol:

:wave2:

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
21/06/2005, 17:23
το 1985 τρακαρα με ενα σχολικο φιατ 238. εστρονα το ζακς που ειχα τοτε ξεκηνησα απο το φαναρι και πριν βαλω δευτερα τρακαρα. πεταχτηκε απο στοπ και ο καθρεπτης του οδηγου εσπασε στο προσοπο μου και το μπρατσο του καθρεπτη μπηκε στο στομα μου σπαζωντας τα δοντια μου και κοματιαζοντας τα χιλια μου και το κεφαλι μου σταματισε στην κολονα της πορτας εχωντας χωθη το μπρατσο ολο στο στομα. μου εσχισε και το πισο μερος βαθια στο στομα.
φωρουσα κρανος και σταβοσα την κολονα του σχολικου διαλιωντας την εφηγε και το μπαρπριζ. αυτο που με εσωσε ηταν οτι φωρωντας το κρανος για 1-2 εκατοστα που ηταν αναμεσα στο προσοπο μου και την κολονα λιτουργισε σαν στοπ και δεν μου βγηκε το μπρατσο του καθρεπτη απο το σβερκο.
πολλες φορες κηνιωμουν ακομα και με το ντιο της κατερινας αξιας 400 ευρω με κρανος των 800 ευρω και δερματινο μπουφαν με ενισχησεις.
πολλοι με εβλεπαν και λεγαν ..
τον μαλακα εδοσε μια περιουσια για δερματινα και κρανος και δεν επερνε ενα σοστο μηχανακι.
και μαλιστα μου το ειχαν πει στο δρομο μαγκες μηχανοβοιοι.
αυτοι δεν φωρανε κρανος για να φενετε η φατσα τους για να τους βλεπουν ποιοι ειναι με την μηχαναρα τους. εγω φωραω κρανος οχι γιατι ντρεπομε για αυτο που καβαλαω αλλα γιατι θελω να ειμαι το δηνατον ασφαλης μαλακας.
καποτε μια διαφημηση αμερικανημη ελεγε....
αν το κεφαλι σας εχει αξια ενος δολαριου φωρεστε κρανος του ενος δολαριου. εμεις το κεφαλι μας πιστευουμε οτι αξηζη περισοτερο απο ενα δολαριο.........

sonic22
21/06/2005, 20:48
ρε παιδια...

μηπως ζω σε αλλη χωρα και διαβαζω αλλο ποστ απο εσας???

δεν ειπα πουθενα και σε κανενα να μην φωραει κρανος...
μια στατιστικη εδωσα και προσπαθησα να αναλυσω (απο τις δικες μου εμπιριες) το γιατι δεν φοραμαι κρανος οταν δεν φοραμαι..

αμφιβαλει κανεις πως η συντρηπτικη πλοιοψηφια των οδηγων δεν φωραει κρανος (ή εστω δεν φωραει σωστο κρανος, δλδ κρανη μονο για να μην τους κοψουνε προστημο)??

αν ειναι απλα ολοι αυτοι μαλ!#! και απερισκεπτοι τωτε θα επρεπε να φωβαστε πολυ που σας περητριγηριζουν τοσοι μαλ#@!$$

το οτι υπαρχουν τα προβληματα και τα λαθη γυρο μας πρεπει αν το παραδεχτουμε οστε να τα λυσουμε...

εκτος και αν ετοιμαζετε καμια καινουρια φυλλη και σας νοιαζει μονο η παρη σας...

ειναι πολοι που δεν καταλαβενουν την αξεια του κρανους και εχουν αυτα τα επηχηρηματα που παραθεσα...

και το βαρυ κρανος δεν θα σου σπασει το κεφαλι.. θα στο σωσει αλλα ειναι μαθηματικα βεβαιο πως θα εχεις μεγαλυτερη αδρανια απο το κεφαλι χωρις κρανος.

οσο για τους καθρεπτες... εγω δεν εχω... ρηξτε με στην πυρα...


Υ.Γ. στα επηχηρηματα να απαντατε με επηχηρηματα και οχι με βρισιες και προσβολες... εκτος και αν θεοριτε πωσ μιλατε με εντελος ηλιθιους που δεν περνουν λογια. σε αυτην την περηπτωση ομωσ θα επρεπε απλα να μην μιλατε.. χανετε τα λογια σας...

:beer: :beer:

arxaios
21/06/2005, 21:17
Πριν από μερικές μέρες, είχα μια παρόμοια συζήτηση με τα παιδιά μου στο σχολείο....
Κύριε πόσο τρέχει η μηχανή ;;;;;;
Πόσο την έχετε πατήσει ;;;;;;;;
Δεν σας ενοχλεί το κράνος, εμείς δεν το μπορούμε καθόλου..........

Η απάντηση που απλά τους έδωσα είναι ότι κατ'αρχήν τους εύχομαι να φτάσουν το σημείο που δεν θα έχουν ανάγκη να αποδείξουν κάτι σε κανέναν (ο νοών, νοείτω) και ότι μετά από 8;; μηχανές και μηχανάκια παλιοσίδερα (χωρίς να φταίω), πάντα γύριζα σπίτι μου. ΕΠΕΙΔΗ φοράω ΠΑΝΤΑ το ΚΡΑΝΟΣ......

sonic22
21/06/2005, 21:51
απο στατηστικη ξανα...

στατιστικα εχει υπολογιστει οτι σε ολους μας αντιστοιχει κατα μεσο ορο ενα βαρβατο ατυχημα καθε 200.00 Km!

ειναι γενικα πιο ευκολο να πεσεις παρα να μηνεις πανω στην μηχανη.

αν δεν μαθουμε να ζουμε με αυτο δεν νομιζω πως θα πρεπει να οδηγαμε μηχανη.

το κρανος σωζει ζωες...

συνηδητοποιημενους σας θελω και οχι να εθελοτηφλητε.

αδε και καλα χιλιομετρα.

:beer: :beer: :beer:

gdevelek
21/06/2005, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
απο στατηστικη ξανα...

στατιστικα εχει υπολογιστει οτι σε ολους μας αντιστοιχει κατα μεσο ορο ενα βαρβατο ατυχημα καθε 200.00 Km!

ειναι γενικα πιο ευκολο να πεσεις παρα να μηνεις πανω στην μηχανη.

αν δεν μαθουμε να ζουμε με αυτο δεν νομιζω πως θα πρεπει να οδηγαμε μηχανη.

το κρανος σωζει ζωες...

συνηδητοποιημενους σας θελω και οχι να εθελοτηφλητε.

αδε και καλα χιλιομετρα.

:beer: :beer: :beer:

Σοφά λόγια....

Πατρικές συμβουλές...

gtsiros
22/06/2005, 01:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
το 1985 τρακαρα με ενα σχολικο φιατ 238. εστρονα το ζακς που ειχα τοτε ξεκηνησα απο το φαναρι και πριν βαλω δευτερα τρακαρα. πεταχτηκε απο στοπ και ο καθρεπτης του οδηγου εσπασε στο προσοπο μου και το μπρατσο του καθρεπτη μπηκε στο στομα μου σπαζωντας τα δοντια μου και κοματιαζοντας τα χιλια μου και το κεφαλι μου σταματισε στην κολονα της πορτας εχωντας χωθη το μπρατσο ολο στο στομα. μου εσχισε και το πισο μερος βαθια στο στομα.

ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΑΠΟ ΔΑΧΤΥΛΑ ΤΟΥ ΔΕΞΙΟΥ ΜΟΥ ΧΕΡΙΟΥ ΣΤΟ ΔΑΠΕΔΟ

ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΟΥ ΧΕΡΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΑΠΕΔΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ

ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΛΑΡΙ ΔΕΝΤΡΟΥ ΝΑ ΞΥΝΕΙ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΕΡΑΤΟΕΙΔΗ ΜΟΥ

ΑΛΛΑ

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ


WHAT THE FUCK MAN!!!!!!!! WHAT THE F U C K!!!!!
ΠΡΟΣΚΥΝΑΩ ΣΤΟ ΨΥΧΙΚΟ ΣΟΥ ΣΘΕΝΟΣ

varaderothan
22/06/2005, 23:22
το θέμα του κράνους είναι συζήτηση πολλών μηχανόβιων μεταξύ τους. Το τί προσφέρει και τί όχι διαφέρει από άτομο σε άτομο. Δεν αμφισβήτησα τα πλεονεκτήματα του κράνους ( αν και τελευταίες έρευνες άλλα δείχνουν) , άλλωστε κατέληξα ότι ναι σώζει , τώρα αν σας χαλάει το " εδώ στην Ελλάδα" αυτό πέστετο στον εαυτό σας όταν βρίζετε τον άσχετο-απρόσεκτο στο δρόμο . Τα νεκρά σημεία δεν είναι μόνο προς τα κάτω αλλά και 90ο δεξιά και αριστερά , φίλε παντογνώστη . Τώρα αν σας χαλάει το θέμα ? υπάρχει και το mouse που με διπλό κλικ μπαίνεις σε άλλο φόρουμ. Αυτά ΄για κάτι "doctor" εδώ μέσα!!

sonic22
22/06/2005, 23:28
τι σου ειπε!!! :eyepop:
ου προσβολα!!! :uplate:

ξυλο, ξυλο!!! :evil: :evil: :evil:

:lol: :rotflmao: :lol:
:lol: :rotflmao: :lol:
:lol: :rotflmao: :lol:

Θάνος
22/06/2005, 23:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από varaderothan
το θέμα του κράνους είναι συζήτηση πολλών μηχανόβιων μεταξύ τους. Το τί προσφέρει και τί όχι διαφέρει από άτομο σε άτομο. Δεν αμφισβήτησα τα πλεονεκτήματα του κράνους ( αν και τελευταίες έρευνες άλλα δείχνουν) , άλλωστε κατέληξα ότι ναι σώζει , τώρα αν σας χαλάει το " εδώ στην Ελλάδα" αυτό πέστετο στον εαυτό σας όταν βρίζετε τον άσχετο-απρόσεκτο στο δρόμο . Τα νεκρά σημεία δεν είναι μόνο προς τα κάτω αλλά και 90ο δεξιά και αριστερά , φίλε παντογνώστη . Τώρα αν σας χαλάει το θέμα ? υπάρχει και το mouse που με διπλό κλικ μπαίνεις σε άλλο φόρουμ. Αυτά ΄για κάτι "doctor" εδώ μέσα!!

Μηχανόβιοι που συζητάνε αν πρέπει ή όχι να φοράνε κράνος, πολύ απλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΗΧΑΝΟΒΙΟΙ!!!!!!

Το θέμα αυτό έχει συζητήθεί εδώ μέσα ουκ ολίγες φορές με το ίδιο πάντα αποτέλεσμα. Το τι προσφέρει και τι όχι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΡΟΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΣΑΦΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ! Προσφέρει πάντα ένα και μόνο πράγμα... ΑΣΦΑΛΕΙΑ!!!

Όσο για τα τυφλά σημεία... save it... αυτά είναι για τους αδαείς!

Τώρα λοιπόν αν μας χαλάει το θέμα, θα απαντήσουμε αναλόγως και αν δεν σου αρέσει, υπάρχει το διπλό κλικ όπως καλά το λες...

pavlaras1
23/06/2005, 00:06
Παντα υπαρχει και η χρυση τομη.

Σε αυτην την περιπτωση για να συνυπαρξουν και οι δυο αποψεις ειναι οτι πρεπει να φοραμε ποιο βελτιωμενα κρανη.

Δηλαδη να ειναι ποιο ελαφρια (π.χ. Ανθρακονυματα,UVEX 990gr)

Με καλυτερο και μεγαλυτερο ορατο πεδιο, που δεν ξερω ποια εταιρεια προσφερει αυτην την δυνατοτητα.

Οποιος το γνωριζει παρακαλω να με ενημερωσει.

Αυτα καλη συνεχεια και καλη ακρη.

Υ.Γ. Το Nolan N-101 (Flip-Up)που εχω, δεν εχει και το καλυτερο ορατο πεδιο που εχω δει εως τωρα.

Σε κοντινες προσπερασεις και στριμογματα αναμεσα απο δυο αυτοκινητα ανοιγω παντα το κρανος για να μην γρατσουνισω κανεναν κατα λαθος.

Σας επισυναπτω και μια φωτο απο το κρανος μου.


17583

gtsiros
23/06/2005, 00:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από varaderothan
Δεν αμφισβήτησα τα πλεονεκτήματα του κράνους ( αν και τελευταίες έρευνες άλλα δείχνουν)

Εγώ θα σταθώ σε αυτό.

Δηλαδή τι; αν δε φοράς κράνος σε τι έχεις πλεονέκτημα από κάποιον που φοράει κράνος;

Ρε κλάπα, που πιστεύεις τις "έρευνες" (θες έρευνα σχετική με την ασφάλεια που προσφέρει το κράνος; τράβα στο ΚΑΤ και ρίξε μια ματιά), ενα ΜΥΓΑΚΙ να σου μπει στο μάτι, ΤΗΝ ΜΟΥΤΣΗΣΕΣ._

crs-k
23/06/2005, 05:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από varaderothan
το θέμα του κράνους είναι συζήτηση πολλών μηχανόβιων μεταξύ τους. Το τί προσφέρει και τί όχι διαφέρει από άτομο σε άτομο. Δεν αμφισβήτησα τα πλεονεκτήματα του κράνους ( αν και τελευταίες έρευνες άλλα δείχνουν)
............................


Δεν εχει νοημα να απαντησω κι εγω, μιας και με καλυψε ο Θανος πιο πανω, αλλα κολλαω ρε παιδι μου σε καποια πραγματα ...

Το τι προσφερει διαφερει απο ατομο σε ατομο ??? :eyepop:

Υπαρχουν ερευνες που δειχνουν "αλλα" ??? :uplate: :hypnotize


Δεν μας ενημερωνεις και μας τους αδαης "παντογνωστες" ??? :wacko:

gdevelek
23/06/2005, 08:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από varaderothan
Τώρα αν σας χαλάει το θέμα ? υπάρχει και το mouse που με διπλό κλικ μπαίνεις σε άλλο φόρουμ. Αυτά ΄για κάτι "doctor" εδώ μέσα!!

Πας καλά λεβέντη μου; Έρχεσαι και μας γράφεις αρλούμπες και μετά, πατώντας στα δύο ολόκληρα μηνύματά σου στο φόρουμ, μας προτρέπεις να σου αδειάσουμε και τη γωνιά;

Μήπως θα έπρεπε το username σου να είναι kalami-than???

DUKASII
23/06/2005, 08:36
εγω θα σταθω μονο στο σημειο οτι καποιοι εχουνε την ιδεα οτι το κρανος μπορει να μην ειναι και τοσο χρησιμο τελικα!

μπορει να σας βγει ευκολα αυτη η ιδεα απο το κεφαλι σας...

αν ανοιξει στα 2 μετα απο πτωση με 10 χιλιομετρα!


ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...ΔΙΑΠΙΣΤΩΜΕΝΟ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΤΟΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ!


2 ΜΗΝΕΣ ΣΕ ΚΡΕΒΑΤΙ...ΝΑ ΦΩΝΑΖΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΚΑΤΟΥΡΗΜΑ...
2 ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΖΑΛΑΔΕς ..ΣΑΝ ΠΙΝΕΙς ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΣ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΟΥΖΟ..[ΚΑΛΑ ΞΕΡΩ ΑΥΤΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΡΕΣΕ..:lol: ]
2 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ...

2 ΜΗΝΕΣ...ΓΙΑ ΜΙΑ ΤΟΥΜΠΑ ΜΕ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ..

Τωρα τα αλλα που λετε...οτι με το κρανος κτλ δε βλεπεις και αλλα ωραια..

αΝ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙς ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙΣ ΜΕ ΚΡΑΝΟΣ...ΔΕΝ ΟΔΗΓΑΣ ΜΟΤΟ!
ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ....ΚΡΑΝΟΣ ΕΙΣΑΙ Κ@ΥΛΑ!

Κανένας
23/06/2005, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Δεν εχει νοημα να απαντησω κι εγω, μιας και με καλυψε ο Θανος πιο πανω, αλλα κολλαω ρε παιδι μου σε καποια πραγματα ...

Το τι προσφερει διαφερει απο ατομο σε ατομο ??? :eyepop:

Υπαρχουν ερευνες που δειχνουν "αλλα" ??? :uplate: :hypnotize


Δεν μας ενημερωνεις και μας τους αδαης "παντογνωστες" ??? :wacko:

Βρε Χρήστο… αφού σου λεει το παιδί, ότι μερικοί… επειδή νομίζουν ότι ο εγκέφαλος τους είναι στο αγκώνα, το κράνος το φοράνε στο χέρι ,άλλοι που γνωρίζουν ότι είναι ανεγκέφαλοι, δεν φοράνε καθόλου, διότι δεν έχουν τίποτα να προστατέψουν
Απλά τα πράγματα

zeli
23/06/2005, 08:57
Καταρχήν καλημέρα...

Αν δεν φοράς κρανος κλπ κλπ κλπ.:ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:

Ρε παιδιά εγώ χθες είδα τουλάχιστον 5 δίκυκλα του ιδίου τύπου χωρίς κράνος και ο τελευταίος μάλιστα κρατούσε μαγκομένο στον ώμο-σαγώνι το κινητό και στο αριστερό χέρι σουβλάκι:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Όποιος βρεί τον τύπο της μοτό κερδίζει σουβλάκι:lol: :lol:

div400
23/06/2005, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από varaderothan
το θέμα του κράνους είναι συζήτηση πολλών μηχανόβιων μεταξύ τους. Το τί προσφέρει και τί όχι διαφέρει από άτομο σε άτομο. Δεν αμφισβήτησα τα πλεονεκτήματα του κράνους ( αν και τελευταίες έρευνες άλλα δείχνουν) , άλλωστε κατέληξα ότι ναι σώζει , τώρα αν σας χαλάει το " εδώ στην Ελλάδα" αυτό πέστετο στον εαυτό σας όταν βρίζετε τον άσχετο-απρόσεκτο στο δρόμο . Τα νεκρά σημεία δεν είναι μόνο προς τα κάτω αλλά και 90ο δεξιά και αριστερά , φίλε παντογνώστη . Τώρα αν σας χαλάει το θέμα ? υπάρχει και το mouse που με διπλό κλικ μπαίνεις σε άλλο φόρουμ. Αυτά ΄για κάτι "doctor" εδώ μέσα!!

ρε φιλε καταρχήν μην προσβαλεσαι! φορουμ ειναι εδω ανταλλαγη αποψεων γινεται οκ;
δευτερον γι πες μας κατι παραπανω γι αυτες τις ερευνες που λες.
που τις βρικες;τι λενε; και απο ποιον εγιναν;

Κανένας
23/06/2005, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeli


Όποιος βρεί τον τύπο της μοτό κερδίζει σουβλάκι:lol: :lol: varadero ? afrika? transalp ισως? :smokin:

DUKASII
23/06/2005, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
varadero ? afrika? transalp ισως? :smokin: ENA ΑΠΟ ΑΥΤΑ..Η ΚΑΝΑ BMW..

div400
23/06/2005, 09:26
κάπου είχα (νομίζω σε κάποιο άρθρο για κράνη σε περιοδικό μοτο/τας) διαβάσει ότι πολλά από τα υλικά από τα οποία είναι κατασκευασμένα τα κράνη (θερμοπλαστικά κτλ) σε παρατεταμένη τριβή με την άσφαλτο (παρατεταμένη, όχι λίγο να τριφτούν) λιώνουν, κολλώντας στην άσφαλτο δημιουργώντας έτσι ροπές (δυνάμεις) στρέψης στο κεφάλι-αυχένα. οκ δεκτό αυτό (δεν είμαι επιστήμονας να αποδείξω αν ισχύει η όχι). αλλά χωρίς κράνος το κεφάλι μας-σου τι αντοχές έχει στην παρατεταμένη η έστω και ελάχιστη τριβή με την άσφαλτο (ακόμα και την ελληνική που δεν έχει μεγάλο συντ.τριβης);
το κράνος σε προστατεύει πρώτιστος από προσκρούσεις (κυρίως) και μετά από τυχόν τριβή η άλλα τα οποία έπονται της πρόσκρουσης-πτώσης.

div400
23/06/2005, 09:28
επίσης οι κατασκευαστές κρανών έχουν υπόψη τους (παίρνουν σαν δεδομένο) ότι το οπτικό πεδίο του αναβάτη είναι κυρίως προς τα μπροστά και εκατέρωθεν της πορείας του όποτε κατασκευάζουν αναλόγως και τα κράνη τους. αν τώρα θέλουμε να δούμε κάτι το οποίο είναι 90 μοίρες δίπλα μας, ε ας γυρίσουμε και λίγο το κεφάλι μας.
και τέλος σαφώς είναι (λίγο πολύ) επιλογή του καθένα μας αν θα φοράει κράνος η όχι! αλλά ας το πει έτσι ακριβώς '' δεν γουστάρω να φοράω κράνος και δέχομαι τις οποίες συνέπειες''
όχι λαλακιες του τύπου ''δεν μπορώ να δω στις 167 μοίρες δεξιά μου'' '' με ζεσταίνει το καλοκαίρι'' ''δεν έχω λεφτά'' κτλ.

Boxer
23/06/2005, 09:33
Παντως Χρηστο υπαρχουν περιπτωσεις οπου το να κοιτας τον δρομο απο κατω σου ειναι πολυ σημαντικο.

Εμεις οι boxer που τοσο μισεις :mad: :D , πρεπει να βλεπουμε που ειναι οι κυλινδροι οταν περναμε αναμεσα απο αυτοκινητα με μικρη ταχυτητα.

Εγω προσωπικα ειχα μεγαλο προβλημα αλλα το ελυσα με κρανος που ανοιγει. Ετσι οταν περναω απο αυτοκινητα απλα ανοιγω το κρανος και βλεπω.

Οταν παλαιοτερα δεν το φοραγα οι λογοι ηταν οι εξης:

Χαλουσε το μαλλι - Τωρα βαζω ζελε στο γραφειο και κουβαλαω και ενα μαζι μου (χτενες κλπ:lol: )
Βαριομουν να κουβαλαω το κρανος μετα μαζι μου - εβαλα βαλιτσα στη μηχανη και το βαζω μεσα


Αρα εαν θελουμε βρισκουμε λυσεις ετσιιιιιιιιιιι;

:wave2:

gdevelek
23/06/2005, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer


Οταν παλαιοτερα δεν το φοραγα οι λογοι ηταν οι εξης:

Χαλουσε το μαλλι - Τωρα βαζω ζελε στο γραφειο και κουβαλαω και ενα μαζι μου (χτενες κλπ:lol: )



Φίλε μου κι εμένα με προβληματίζει το θέμα των μαλλιών, αλλά λέω, καλύτερα να χαλάσουν τα μαλλιά παρά τα μυαλά.

Κανένας
23/06/2005, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ENA ΑΠΟ ΑΥΤΑ..Η ΚΑΝΑ BMW.. Έχεις δίκιο.
ξέχασα και τα Harley
:D

zeli
23/06/2005, 10:09
[Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ [/i]
varadero ? afrika? transalp ισως?



Το έχουμε πει ξάνα και ξανά τα Varodero+κράνος=conflict.-

sonic22
23/06/2005, 10:38
"αΝ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙς ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙΣ ΜΕ ΚΡΑΝΟΣ...ΔΕΝ ΟΔΗΓΑΣ ΜΟΤΟ!
ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ....ΚΡΑΝΟΣ ΕΙΣΑΙ Κ@ΥΛΑ!"

ολα καλα αυτα που λετε και τα αποδεχομαι στην πλυοψηφια τους...

καποια πραγμα δεν μπορω να καταλλαβω ομως...

τα νοιχτα κρανη ή και ανοιγοκλειωμενα (που ειχα και εγω παλαιοτερα) δεν ειναι επικινδυνα να γδαρεις το σαγωνη σου ασχημα?

αφου πολλους απο εσας τους νοιαζει τοσο η ασφαλεια και οι αγαπημενοι σας πως τολματε και πατε με μηχανες 120-200Hp kai me 200+ km ακομα και σε μεσα στην αθηνα?? και στην εθνικη τα ιδια ειναι!!
πιστευετε οτι με τετοιες ταχυτητες σε ενα (ομηγενητο) τρακαρισμα θα σηκωθητε ανετα απο κατω?

βλεπει κανεις μια αντιφαση σε ολα αυτα?

το κρανος οπως και η ζωνη σωζει αλλα δεν ειναι πανακια!!


και χαλαρα με το παιδι... ειναι νεος!!

:beer: :beer: :beer:

Θάνος
23/06/2005, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
"αΝ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙς ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙΣ ΜΕ ΚΡΑΝΟΣ...ΔΕΝ ΟΔΗΓΑΣ ΜΟΤΟ!
ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ....ΚΡΑΝΟΣ ΕΙΣΑΙ Κ@ΥΛΑ!"

ολα καλα αυτα που λετε και τα αποδεχομαι στην πλυοψηφια τους...

καποια πραγμα δεν μπορω να καταλλαβω ομως...

τα νοιχτα κρανη ή και ανοιγοκλειωμενα (που ειχα και εγω παλαιοτερα) δεν ειναι επικινδυνα να γδαρεις το σαγωνη σου ασχημα?

αφου πολλους απο εσας τους νοιαζει τοσο η ασφαλεια και οι αγαπημενοι σας πως τολματε και πατε με μηχανες 120-200Hp kai me 200+ km ακομα και σε μεσα στην αθηνα?? και στην εθνικη τα ιδια ειναι!!
πιστευετε οτι με τετοιες ταχυτητες σε ενα (ομηγενητο) τρακαρισμα θα σηκωθητε ανετα απο κατω?

βλεπει κανεις μια αντιφαση σε ολα αυτα?

το κρανος οπως και η ζωνη σωζει αλλα δεν ειναι πανακια!!


και χαλαρα με το παιδι... ειναι νεος!!

:beer: :beer: :beer:

Motogp βλέπεις;

Είχες δει πέρσυ έναν αγώνα στον οποίο ο NAKANO, αν θυμάμαι καλά, έπεσε με 300 γεμάτα και έφερνε για πόση ώρα τούμπες στην άσφαλτο; Είχες δει που στην κάθε τούμπα κοπανούσε το κεφάλι του στην άσφαλτο με όλη τη δύναμη μέχρι που... κάποτε... σταμάτησε;

Αν το είχες δει θα σου λυνόταν η απορία σου για τα 200, γιατί ο άνθρωπος αυτός δεν έπαθε τίποτα!

Φυσικά και δεν είναι πανάκεια το κράνος, αλλά ξέρεις κάτι που να είναι; Είναι μήπως επιχείρημα το "δεν με προστατεύει 100% άρα δεν το φοράω";

Προσπαθείς με κάθε τρόπο να γυρίσεις τις πιθανότητες υπέρ σου...

Φυσικά πάνω απ'όλα προσέχεις...

sonic22
23/06/2005, 11:00
φιλε θανο...

αν στα μοτοgp αν εβαζες και μερικα αντιθετος κινουμενα αυτοκινητα ή μερικα φορτηγα και Ι.Χ. στην ιδια κατευθηνση δεν θα μιλαγαμε για αγονα αλλα για σφαγη...

και μην ξεχνας οτι ακομα και με τα τρομερα μετρα σφαλειας των μοτοgp ειχαμε θανατηφορα ατυχηματα και αλλα πολυ σοβαρα.. (περησι νομιζω ενας ιαπωνας στα 1000 αλλα δεν θυμαμε ποιος και που και φυσικα ο Doohan που ειναι θαυμα που εχει δυο ποδια)

αλλα και παλι δεν μου απαντησες...

αν σας νοιζει τοσο η ασφαλεια και η ζωη γιατι πιεζετε τοσο την τιχη σας?

sniper
23/06/2005, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
φιλε θανο...

αν στα μοτοgp αν εβαζες και μερικα αντιθετος κινουμενα αυτοκινητα ή μερικα φορτηγα και Ι.Χ. στην ιδια κατευθηνση δεν θα μιλαγαμε για αγονα αλλα για σφαγη...

και μην ξεχνας οτι ακομα και με τα τρομερα μετρα σφαλειας των μοτοgp ειχαμε θανατηφορα ατυχηματα και αλλα πολυ σοβαρα.. (περησι νομιζω ενας ιαπωνας στα 1000 αλλα δεν θυμαμε ποιος και που και φυσικα ο Doohan που ειναι θαυμα που εχει δυο ποδια)

αλλα και παλι δεν μου απαντησες...

αν σας νοιζει τοσο η ασφαλεια και η ζωη γιατι πιεζετε τοσο την τιχη σας?

Εσύ, φιλόσοφε, θα πήδαγες χωρίς προφυλαχτικό; Ή είναι ρητορική η ερώτηση; Πηδάς εμάς εδώ πέρα με τις @@ σου και δεν χρειάζεται να κάνεις το άλλο;

Δεν έχουν καμμία λογική αυτά που λες! Το ότι γουστάρουμε να πάμε τάπα δεν σημαίνει ότι θέλουμε να πεθάνουμε από κάτι που μπορούμε να το αποφύγουμε.

Άντε ρε παίξε με τα playmobil σου και άσε τις μαλακίες... Σε διαβάζουν και άνθρωποι με μυαλό αλλά και μικρά παιδάκια (σαν και σένα) και νομίζουν ότι οι απόψεις οι δικές σου και του άλλου του varaderou-ταξέρωόλα-έχω1000onoff έχουν αξία....

Να σε δω ρε φίλε να σέρνεσαι με το κεφάλι με 180 να σηκώνεσαι και να έχεις μόνο 2 γδαρσίματα στα γόνατα και να το συζητήσουμε ξανά το θέμα...

Άιντε παπαρολόγοι!

Θάνος
23/06/2005, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
φιλε θανο...

αν στα μοτοgp αν εβαζες και μερικα αντιθετος κινουμενα αυτοκινητα ή μερικα φορτηγα και Ι.Χ. στην ιδια κατευθηνση δεν θα μιλαγαμε για αγονα αλλα για σφαγη...

και μην ξεχνας οτι ακομα και με τα τρομερα μετρα σφαλειας των μοτοgp ειχαμε θανατηφορα ατυχηματα και αλλα πολυ σοβαρα.. (περησι νομιζω ενας ιαπωνας στα 1000 αλλα δεν θυμαμε ποιος και που και φυσικα ο Doohan που ειναι θαυμα που εχει δυο ποδια)

αλλα και παλι δεν μου απαντησες...

αν σας νοιζει τοσο η ασφαλεια και η ζωη γιατι πιεζετε τοσο την τιχη σας?

Είπαμε, το κράνος δεν είναι πανάκεια... μιλάμε για φυσιολογικές καταστάσεις... για καταστάσεις που μπορείς να γλυτώσεις αν το φοράς αντί να ανοίξει το κεφάλι σου στα δύο.

Αν καθίσουμε τώρα να αναλύσουμε όλους τους κινδύνους, το συμπέρασμα θα είναι να καθίσουμε σπίτι μας.

Τώρα τι είναι τύχη και κατά πόσο την πιέζουμε, είναι ένα θέμα που ο καθένας το αξιολογεί υποσυνείδητα, καθημερινά και για τον ευατό του... τι να πούμε και τι να συζητήσουμε...

Εγώ θεωρώ πιο επικίνδυνο να κάνω 1 χλμ από το σπίτι μου μέχρι την καφετέρια με 30 χλμ/ώρα ξεκράνωτος, παρά 600 χλμ με μέση ωριαία 150χλμ/ώρα και πλήρη εξάρτηση στην εθνική οδό.

Ας μην μπούμε σε τέτοιο λαβύρινθο... Ας κάνει ο καθένας ό,τι καταλαβαίνει, αλλά όταν μπαίνει εδώ να γράψει στατιστικές και ασυναρτησίες που αφορούν στην ασφάλεια εν γένει θα πρέπει να είναι λίγο πιο προσεκτικός στο τι λέει...

Μερικά θέματα είναι ευαίσθητα και θα πρέπει να μένουν ως έχουν.

downhill
23/06/2005, 12:31
Sonic την προηγούμενη εβδομάδα γλύστρησα απο σαπουνόνερα 50 μέτρα απο το σπίτι μου ενώ πήγαινα με 30-40χαω.Το κράνος σαφώς και σε σώζει.Αλλά σίγουρα δεν είναι πανάκεια.Όπως είπε και προηγούμενος φίλος κανεις sex χωρίς προφυλακτικό;Αν είσαι υπεύθυνος δεν κάνεις.Ακόμα και αν ξέρεις τη γυναίκα μπορεί να την αφήσεις έγγυο...Το ίδιο και με τη μοτοσυκλέτα.Όσο και να πηγαίνεις αργά,ή να ξέρεις το δρόμο υπάρχουν πολλοί αστάθμητοι παράγοντες που καθιστούν την οδήγηση επικίνδηνη.Και οι δικαιολογίες "με πονάει το κεφάλι μου,ζαλίζομαι,ζεστένομαι,ξέρω να οδηγάω" είναι ατυχείς.Αν δεις στους αγώνες οι περισότερες πτώσεις γίνονται με 80-100 χαω σε στροφές.Ταχυτητες που μπορείς να πιάσεις σε πολλες λεωφόρους στην Αθήνα.Το κράνος είναι απαραίτητο.Και η άποψη μου είναι,όποιον σταματούν και δε φοράει κράνος,να του πέρνουν για 3 μηνες το δίπλωμα.Και δεν είναι προσωπικό θέμα αλλά κοινωνικό.Αν θέλει κάποιος να βάλει τέρμα στη ζωή του-που δεν του ανήκει στην τελική ανάλυση-ας ποιει ένα μπουκάλι θειηκό οξύ στο σπίτι του.

sonic22
23/06/2005, 12:39
και ξανα πρεπει να πω πως ειμαι υπερ του κρανους

αλλα δεν καταλλαβενω πως καποιος τολμα να μου δηνει συμβουλες για την ασφαλεια μου την στηγμη που ο ιδος θετει σε κινδυνο την δικη του ζωη αλλα κυριος και την δικη μου..

γιατι αν τυχει και πεσει πανω μου με 200 -300 km/h δεν ξερω για τι πραγμα θα μιλαμε...

το να μην φωραει καποιος κρανος δεν με απασχολει προσοπικα και πολυ ισος και να το κατανοω. Ο καθενας οτι καταλλαβενει κανει..

αν με ρωτησει θα του πω να φορεσει κρανος .

αλλα οι αλλοι που μου το παιζετε ειδημονες της ασφαλειας με κανετε και απορω...

ειναι σαν να εχεις 10 περιστροφα μαζι σου και να θες να μου κανεις κυριγμα για την αναγκη της απαγορευσης της οπλοκατοχης...

και οσο για τον γνωστο-γνωστο sniper τι να πω...

τα κομπλεξ σου ειναι τοσα πολλα και τοσο μεγαλα οσο και η ηλικια σου...
αν εγω playmobil εσυ μασελητσα και μαγουρα??

αυτα και δεν ασχολουμε αλλο με προσβλητικα ποστ απο τους γνωστους-γνωστους..

σαν κατανοω και σας συν-παθω..

sniper
23/06/2005, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
.........

και οσο για τον γνωστο-γνωστο sniper τι να πω...

......

Τα ακούς από όλον το κόσμο αλλά εσύ εκεί... το βιολί σου. Εγώ φταίω που στα λέω όπως είναι.... Άμα είναι έτσι να το κοιτάξω λιγάκι να στα λέω ποιο μαλακά....

Θα έχεις ειδική μεταχείριση.....


Πολύ γρήγορα θίγεται η νεολαία μας σήμερα..... :smokin:

sonic22
23/06/2005, 12:58
sniper και την οικογενεια να μου βρισεις δεν θα προσβληθω...

ειμαι απροσβλητος

το προβλημα ειναι πως αν σου μιλησω οπως μου μιλας μετα απο 3-4 ποστ θα γινει το forum ακαταλληλο για ανηλικους και ευαισθητους ενηλικους...
μονο φορτηγατζηδες και ναυτικοι της παλιας εποχης θα αντεχουν...

keep it civilized boys!

:beer: :beer: :beer:

div400
23/06/2005, 13:19
sonic καταλαβαινω αυτα που λες
και συμφωνω μαζι σου οτι ειναι αυτοκτονια να πηγαινεις με 200-300-αεροπορια εντος πολης.(αν το κανεις αυτο σαφος δεν μπορεις να κανεις κυρηγμα για ασφαλους οδηγηση αλλα αυτοι που το κανουν μαλλον δεν φορουν και κρανος οποτε...)και σαφος το κρανος δεν θα σε σωσει να πεσεις με 250+ στο προπορευομενο οχημα (τοσοι και τοσοι το παθανε πχ ο Γερασιμος της ΛΕΜΟΤ πριν δυο χρονια..... καλο φιλαρακι τεσπα)
το τοπικ ξεκινησε με το αν το κρανος ειναι αναγκαιο τελικα η οχι και για ποιους λογους!αυτο ειναι το θεμα.το οτι μερικοι δεν εχουν πειστει για την χρησημοτητα του κρανους η δεν θελουν να το παραδεχθουν και προφασιζονται διαφορα αστεια για αποδειξουν το δικιο τους.

τεσπα
ΟΣΟΙ ΦΟΡΑΝΕ ΚΡΑΝΟΣ ΞΕΡΟΥΝ ΓΙΑΤΙ
ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΦΟΡΕΣΟΥΝ ΘΑ ΜΑΘΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΣΚΛΗΡΟ ΤΡΟΠΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΦΟΡΟΥΝ!

sniper
23/06/2005, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
sniper και την οικογενεια να μου βρισεις δεν θα προσβληθω...

ειμαι απροσβλητος

το προβλημα ειναι πως αν σου μιλησω οπως μου μιλας μετα απο 3-4 ποστ θα γινει το forum ακαταλληλο για ανηλικους και ευαισθητους ενηλικους...
μονο φορτηγατζηδες και ναυτικοι της παλιας εποχης θα αντεχουν...

keep it civilized boys!

:beer: :beer: :beer:

Δεν βρίζω κανέναν και πολύ περισσότερο τις οικογένειες άλλων.

Εσύ τα παίρνεις όλα πολύ προσωπικά. Μπαίνεις με ύφος 30 καρδιναλλίων σε ένα μέρος που μπορεί, ΙΣΩΣ, είναι πολύ πιθανόν κάποιοι, λόγω ηλικίας ή εμπειρείας να έχουν 10 γραμμάρια γνώσης παραπάνω από εσένα και αρχίζεις να το παίζεις καθηγητής και δεν ξέρω γω τι άλλο....

Εδώ μέσα φιλαράκο το 99% αυτών που γράφουν έχουν από πολύ καλές έως άριστες σχέσεις. Κι οι περισσότεροι δεν έχουν δει ο ένας τον άλλο.

Αν θες να σε παίρνουν στα σοβαρά, γίνε κι εσύ σοβαρός.
Αρλούμπες, αμπελοφιλοσοφίες και κόντρα μόνο για την κόντρα είναι βαρετά, δεν προσφέρουν τίποτα και σπάνε τα νεύρα ορισμένων......

powerphot
23/06/2005, 13:28
....δεν άντεξα άλλο με αυτά που διαβάζω τόση ώρα,
θα πώ κι εγώ την γνώμη μου με την παράθεση
δύο ποστ ΑΥΤΟ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=3718) και ΑΥΤΟ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=4464&highlight=%D4%F1%DC%EA%EF) κι ο "νοών νοείτο",
και τις στατιστικές μερικών μερικών
να τους πειτε να τις βάλουν....εκεί που ξέρουμε όλοι:evil:

free rider
23/06/2005, 13:36
φίλοι,

κράνος και εξοπλισμός μπουφάν παντελόνι με προστατευτικά...

δεν την ψάχνουμε αλλά ανννννν

κάτσει μπάς και την γλυτώσουμε...

konnos01
23/06/2005, 13:45
eimai gramenos poly ligo kairo kai einai proti fora pou grafo kati. meta ta dyo post pou diavasa tha thela na anafero ena kai mono peristatiko pou mou synevei. toso aplo, to opoio xoris kranos de ksro tora an tha grafa tora. gyrnao pou lete apo ta tei, ola kala, ftano sthn kinisi kai kathos ta autokinita pane simeioton ego pao me 15-20 varia varia anamesa apo ta parkarismena kai autous pou perimenan stin kinisi. e, kapoios apo ta parkarismena 2 metra prin ftaso st amaksi tou anoigei tin porta. e, kai opos panta patao kai ta dyo frena. omos kato eixe ligi ammo. glystrise o mprosta troxos kai epesa. ego tipota, to mhxanaki tipota, o kathreftis ligo allakse, e auta. omos otan epesa, to dipla autokinito ksekinouse. kai o profylaktiras tou mou afhsa akrivos sto piso meros tou kranous mia maurila 15pontous me ena trelo gdarsimo. pisteuo pos an de to forousa... .
opos kai an to deite to kranos sozei. auta. kalo mesimeri se olous:wave2:

sonic22
23/06/2005, 13:46
sorry που το συνεχιζο το θεμα μιας και την αποπση μου την ειπα αλλα καπιοι νομιζω πως διαβαζουν μονο οτι τους συμφερει ή διαβαζουν πολυ γρηγορα και δεν διαβαζουν σωστα τα ποστ.

"ΑΜΑ ΦΟΡΑΣ ΚΡΑΝΟΣ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ «ΘΕΟ» ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!!! "

δλδ οσοι δεν τα καταφεραν ενω φορουσαν κρανος δεν πιστευαν στο θεο?? ή μηπως ενοεις πως πρεπει να πηγενουμε τα κρανη για αγιασμο...

και τελικα τι σχεση εχει αυτο με ολα τα παραπανω?
οταν καβαλας μηχανη πρπει να ξερεις πως μπορει να χτηπησεις ασχημα... αν σας ενοχλη αυτη η σκεπση μην οδηγατε μηχανη!!

αυτο πιστευω τουλαχιστον και αυτο λενε οι στατιστικες που παραθετω!!

και για να γινεις πιο σωστος για ποιανου στατιστηκες μιλας για να ξερω και πως να απαντησω...

οσο για τον φιλο free rider

δλδ πιστευεις πως δεν ειναι προκλητικο να πηγενεις ταπα 2 φορες πιο γρυγορα απο το οριο του δρομου?

δλδ ο ghoost rider ειναι παραδειγμα προς μιμηση αφου φωραει κρανακι και φορμα??

και αν καποιος μου βρει σωστα επηχηρηματα οτι αυτα που λεω (αφου τα εχετε διαβασει) θα το βουλωσω και θα παραδεχτω το λαθος μου!

sniper
23/06/2005, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
...........

δλδ πιστευεις πως δεν ειναι προκλητικο να πηγενεις ταπα 2 φορες πιο γρυγορα απο το οριο του δρομου?

δλδ ο ghoost rider ειναι παραδειγμα προς μιμηση αφου φωραει κρανακι και φορμα??

και αν καποιος μου βρει σωστα επηχηρηματα οτι αυτα που λεω (αφου τα εχετε διαβασει) θα το βουλωσω και θα παραδεχτω το λαθος μου!

Ξεκινάς από λάθος παραδοχή. Νομίζεις ότι όσοι λέμε "φόρα κράνος" πάμε τάπα όλη την μέρα.

Αντιθέτως.... μέσα στην πόλη αλλά και σε δρόμους με κίνηση μας περνάνε παπάκια....

Και όλοι μας γνωρίζουμε πως όποιος καβαλάει μηχανή θα πέσει...

Απλά μα πάρα πολύ απλά φοράς κράνος για τις περιπτώσεις που θα σε σώσει.... Το να καρφώσεις έναν τσιμεντέντιο τοίχο με το κεφάλι, φοράς δεν φοράς κράνος θα πεθάνεις.

Για τις υπόλοιπες καταστάσεις το λέμε όπου π.χ. είσαι σταματημένος στο φανάρι κι έρχεται κάτι από πίσω στην φοράει, πέφτεις και χτυπάς το κεφάλι στο πεζοδρόμιο και σου ανοίγει σαν καρπούζι (το έχω δει αυτό)... Ούτε το οπτικό πεδίο σου είναι μικρό, ούτε τον κινητήρα θες να ακούς, ούτε ......

powerphot
23/06/2005, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
δλδ οσοι δεν τα καταφεραν ενω φορουσαν κρανος δεν πιστευαν στο θεο?? ή μηπως ενοεις πως πρεπει να πηγενουμε τα κρανη για αγιασμο...


Αγοράκι μου......έχεις ξεφύγει τελείως:uplate: :hypnotize :uplate: :eyepop:
Καληνύστα:ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:

sniper
23/06/2005, 14:04
Δεν μου λέτε υπέρμαχοι του ΜΗ κράνος....

Το φαινόμενο, είναι κάποιος πάνω στην μηχανή και κουβαλάει ένα ή πολλές φορές και δύο παιδάκια ξεκράνωτοι όλοι αυτοί πως το βλέπεται;

Ή δεν χρειάζεται το μωρό να φοράει κράνος;

Boxer
23/06/2005, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
sorry που το συνεχιζο το θεμα μιας και την αποπση μου την ειπα αλλα καπιοι νομιζω πως διαβαζουν μονο οτι τους συμφερει ή διαβαζουν πολυ γρηγορα και δεν διαβαζουν σωστα τα ποστ.

"ΑΜΑ ΦΟΡΑΣ ΚΡΑΝΟΣ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ «ΘΕΟ» ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!!! "

δλδ οσοι δεν τα καταφεραν ενω φορουσαν κρανος δεν πιστευαν στο θεο?? ή μηπως ενοεις πως πρεπει να πηγενουμε τα κρανη για αγιασμο...

ΟΧΙ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ.ΕΝΝΟΕΙ ΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ. ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΑΥΤΟ

και τελικα τι σχεση εχει αυτο με ολα τα παραπανω?
οταν καβαλας μηχανη πρπει να ξερεις πως μπορει να χτηπησεις ασχημα... αν σας ενοχλη αυτη η σκεπση μην οδηγατε μηχανη!!

ΞΕΡΕ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΗ ΜΠΑΝΙΕΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΔΥΝΟΣ ΝΑ ΓΛΙΣΤΡΥΣΕΙΣ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΠΑΝΙΟ;

αυτο πιστευω τουλαχιστον και αυτο λενε οι στατιστικες που παραθετω!!

και για να γινεις πιο σωστος για ποιανου στατιστηκες μιλας για να ξερω και πως να απαντησω...

οσο για τον φιλο free rider

δλδ πιστευεις πως δεν ειναι προκλητικο να πηγενεις ταπα 2 φορες πιο γρυγορα απο το οριο του δρομου?

ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΤΑΤΟ

δλδ ο ghoost rider ειναι παραδειγμα προς μιμηση αφου φωραει κρανακι και φορμα??

ΕΠ ΟΥΔΕΝΙ - ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ

και αν καποιος μου βρει σωστα επηχηρηματα οτι αυτα που λεω (αφου τα εχετε διαβασει) θα το βουλωσω και θα παραδεχτω το λαθος μου!


ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ.
ΑΠ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΚΡΑΝΟΥΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ Η ΟΧΙ;

Σε καθε περιπτωση οταν πας με 200-300 μεσα στην πολη εισαι εγκληματιας ενω οταν δεν φορας κρανος απλα ηλιθιος.
:sick: :beer:

div400
23/06/2005, 14:11
ολο το τοπικ εχει ξεφυγει μαλλον πλεον απο το αρχικο του θεμα
ας μην το κανουμε προσωπικη αντιπαραθεση παιδια

επιχειρηματα (και παραδηγματα) υπερ του κρανους θεωρω οτι ειναι καλλιτερο να ακουγονται μπας και πειστει εστω και ενας να φορεσει κρανος. τοτε το τοπικ αυτο θα εχει πετυχει πληρος.εστω κι ενας ρε γμτ!

div400
23/06/2005, 14:13
ρε γμτ τι λεω ο μ..κς

ΤΑ ΑΥΤΟΝΝΟΗΤΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΜΕ ΠΛΕΟΝ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΧΩΡΑ!!!!!

Θάνος
23/06/2005, 14:30
Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει θέμα. Πέταξε κάποιος μία φούσκα και πιάσαμε την κουβέντα.

Τέλος πάντων για άλλη μία φορά είπαμε τα γνωστά και τα εξαντλήσαμε.

Κάποιοι δεν ξέρουν απλά πότε να σταματήσουν...

downhill
23/06/2005, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν μου λέτε υπέρμαχοι του ΜΗ κράνος....

Το φαινόμενο, είναι κάποιος πάνω στην μηχανή και κουβαλάει ένα ή πολλές φορές και δύο παιδάκια ξεκράνωτοι όλοι αυτοί πως το βλέπεται;

Ή δεν χρειάζεται το μωρό να φοράει κράνος;

Ο πατέρας αγαπάει πολύ τα παιδάκια του...Ένας φίλος μου βάζει το 2 ετών παιδάκι του μπροστά στο αυτοκίνητο ή πίσω χωρίς ζώνη...Δικαιολογία:"Ελα ρε εδώ κοντά πάω".Προσωπική μου άποψη.Αν αγάπαγαν τα παιδιά τους θα έπερναν τα μέτρα τους...

sniper
23/06/2005, 15:14
Εγώ περιμένω τις απαντήσεις των πολέμιων του κράνους.

Να δούμε και την δική τους άποψη επί του θέματος.

crs-k
23/06/2005, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εγώ περιμένω τις απαντήσεις των πολέμιων του κράνους.

Να δούμε και την δική τους άποψη επί του θέματος.


:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:


Μπραβο ρε sniper !!!

Πολυ ΕΥΣΤΟΧΟ !!!


:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:

sonic22
23/06/2005, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εγώ περιμένω τις απαντήσεις των πολέμιων του κράνους.

Να δούμε και την δική τους άποψη επί του θέματος.

δεν νομιζω οτι λεει κανεις πως τα κρανη ειναι διαβολικα!!!
ουτε καν επικινδυνα.

αβολα και κουραστια ειναι μεσα στην πολη αλλα εξακολουθουμε τα φοραμε...

κατι μου λεει οτι παλι δεν διαβασατε τα ποστ σωστα και λετε οτι να ειναι...

το να παραθετετε προσοπικα περιστατικα ειναι συγκηνητικο και νανατρηχιαστικο αλλα εχει επιδραση μονο στα παιδια και στους εφηβους... οπου δεν εχουμε και πολους ενεργους στο Forum.

αμα μαθει ο ανθρωπος να οδηγαει χωρις καρνος μονο απο προσοπικη εμπηρια αλλαζει γνωμη και αν...

τα προβληματα που εχουν τα κρανη για να ειναι τελεια ειναι αυτα που ειπα παραπανω αλλα δεν λεω να μην τα φωραμε!!!

ΥΜΑΡΤΟΝ!!!

αμα διαβαζετε αλλα και σκευτεστε πως λεμε αλλα δεν θα βγαλουμε ακρη..

sniper
23/06/2005, 15:54
1 + 1 = 2

1. Σώπα ρε συ που κάνει 2!!! 3 κάνει!!!!
2. Μα είσαι σοβαρός; 2 κάνει !!! αφού έτσι πάει στην αριθμητική!!!
1. Μα τι λες τώρα; Εδώ έχω ακούσει ότι δεν κάνει πια τόσο
2. Μπα; και που το άκουσες αυτό;
1. Κάπου διάβασα ότι ένας έκανε μία μελέτη και αμφισβητεί τον Ευκλείδη
2. Τι λες τώρα; μα είναι σοβαρά αυτά που λες;
1. 3 κάνει
2. Μα ρε παιδάκι μου
1. Άντε ρε αναχρόνιστικέ που δεν ακούς τι σου λέω τόση ώρα....
2. Μήπως είναι έτσι;
1. Μα σίγουρα έτσι είναι....
2. Μπορεί και να έχεις δίκιο....

α. Λέγε λέγε πείθεις τον άλλο (Γκαίμπελς)
β. Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας

Αποτέλεσμα : Χάνονται τόσοι άνθρωποι τζάμπα και βερεσέ...

sniper
23/06/2005, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:


Μπραβο ρε sniper !!!

Πολυ ΕΥΣΤΟΧΟ !!!


:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:

Τι να πούνε ρε Χρήστο;

Δηλαδή ΥΠΑΡΧΕΙ επιχείρημα;

sonic22
23/06/2005, 16:05
καλα κρασα στον αποπανω...

αυτο που λεω ειναι πως εκτος απο το κρανος κ.τ.λ.π. θα επρεπε να εχουμε και μια αμυντικη οδηγηκη συμπερηφορα αν θελουμε να μιλαμε για ασφαλη οδηγηση και να πεισουμε οτι δεν ειμαστε αλητες μηχανοβιου μελοθανατοι.

και αμυντικη οδηγικη συμπερηφορα δεν ειναι να πηγενω 2Χ το οριο ταχυτητας
δεν ειναι να εχω μηχανη για τον δρομο με 200Ηρ
δεν ειναι τα μπαντηλικια, οι σφηνες με πολλα οι σουζες και τα φρενα παρα τριχα...

οσοι κανουν εστω και ενα απο αυτα δεν δικαιολογουνται να κανουν κυριγμα για ασφαλη οδηγηση.-

και τελος...
μηπως αυτο το forum και αυτοι που γραφουν σε αυτο ειναι σε αλλο κοσμο ή πλανητη?
γιατι εγω οταν βγενω στο δρομο 6/10 χωρις κρανος βλεπω
αρα ειναι μιοψηφια αυτοι που φωρανε κρανος (κακος λεω και εγω) αλλα μην μου παιζετε το θεατρο του παραλογου οτι τετοια πραγματα τα κανουν μονο ατομα προβληματικα και death wishers και μαλ#@$!

και επιτελους διαβαστε τα ποστ αρκετες φωρες οσπου να καταλλαβετε τι λενε!

:sun:

crs-k
23/06/2005, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
......................
αυτο που λεω ειναι πως εκτος απο το κρανος κ.τ.λ.π. θα επρεπε να εχουμε και μια αμυντικη οδηγηκη συμπερηφορα αν θελουμε να μιλαμε για ασφαλη οδηγηση και να πεισουμε οτι δεν ειμαστε αλητες μηχανοβιου μελοθανατοι.

και αμυντικη οδηγικη συμπερηφορα δεν ειναι να πηγενω 2Χ το οριο ταχυτητας
δεν ειναι να εχω μηχανη για τον δρομο με 200Ηρ
δεν ειναι τα μπαντηλικια, οι σφηνες με πολλα οι σουζες και τα φρενα παρα τριχα...

οσοι κανουν εστω και ενα απο αυτα δεν δικαιολογουνται να κανουν κυριγμα για ασφαλη οδηγηση.-
.......................


Ρε 'συ sonic ...

Δεν ειπε κανεις πως εχεις αδικο σ' αυτο που λες!
Το εχεις πει ηδη καμμια 10αρια σ' αυτο ΜΟΝΟ το thread και το εμπεδωσαμε !!! :wacko:

ΑΛΛΑ ...

Το θεμα μας ειναι το Κρανος κι ΟΧΙ αν αυτοι που ειναι υπερμαχοι του Κρανους τρεχουν ή δεν τρεχουν!!!

Απ' την αλλη ΔΕΝ ειδα πουθενα μεσα στο thread να λεει κανεις οτι επειδη φοραει κρανος παει "ταπα" !

Το αντιθετο μαλιστα ειδα να λενε ...

Αυτο που κανεις ειναι κατι σαν ΜΟΝΙΜΟΣ αποπροσανατολιμος απο το ΘΕΜΑ ...

Οποτε μονιμα τραβας επανω σου τα πυρα ...



Τα γραφω αυτα γιατι εκανα μια προσπαθεια να δω γιατι "τραβαει" ακομα ενα "τελειωμενο" θεμα, κι εβγαλα τα παραπανω συμπερασματα που παραθετω ...


:smokin:

Θάνος
23/06/2005, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
καλα κρασα στον αποπανω...

αυτο που λεω ειναι πως εκτος απο το κρανος κ.τ.λ.π. θα επρεπε να εχουμε και μια αμυντικη οδηγηκη συμπερηφορα αν θελουμε να μιλαμε για ασφαλη οδηγηση και να πεισουμε οτι δεν ειμαστε αλητες μηχανοβιου μελοθανατοι.

και αμυντικη οδηγικη συμπερηφορα δεν ειναι να πηγενω 2Χ το οριο ταχυτητας
δεν ειναι να εχω μηχανη για τον δρομο με 200Ηρ
δεν ειναι τα μπαντηλικια, οι σφηνες με πολλα οι σουζες και τα φρενα παρα τριχα...

οσοι κανουν εστω και ενα απο αυτα δεν δικαιολογουνται να κανουν κυριγμα για ασφαλη οδηγηση.-

και τελος...
μηπως αυτο το forum και αυτοι που γραφουν σε αυτο ειναι σε αλλο κοσμο ή πλανητη?
γιατι εγω οταν βγενω στο δρομο 6/10 χωρις κρανος βλεπω
αρα ειναι μιοψηφια αυτοι που φωρανε κρανος (κακος λεω και εγω) αλλα μην μου παιζετε το θεατρο του παραλογου οτι τετοια πραγματα τα κανουν μονο ατομα προβληματικα και death wishers και μαλ#@$!

και επιτελους διαβαστε τα ποστ αρκετες φωρες οσπου να καταλλαβετε τι λενε!

:sun:

Ρε άνθρωπε μου... καταρχίν είσαι εκτός θέματος εδώ και αιώνες. Επειδή προφανώς δεν μπορείς να πεις κάτι για το θέμα του κράνους, τι να πεις άλλωστε, το έχεις ρίξει στις αμπελοφιλοσοφίες τώρα περί ασφάλειας γενικά και προσοχής και μπλα μπλα μπλα, και ανακυκλώνεσαι έτσι για να ασχολούμαστε...

Μήπως ζητήσαμε τις συμβουλές σου; Σου μοιάζουμε να έχουμε ανάγκη καθημερινής νουθεσίας; Πιστεύεις ότι έχουμε όρεξη σε κάθε θέμα να ξεκινάμε συζήτηση εφ'όλης της ύλης; Επιτέλους είναι προτέρημα να ξέρεις ΠΟΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ!!

Και δεν πρόκειται να ξαναδιαβάσουμε κανένα ποστ! Μία φορά είναι αρκετή! Δόξα τω θεώ και να διαβάζουμε ξέρουμε και το μυαλό μας μια χαρά δουλεύει. Το πες το ξανάπες... αν νομίζεις ότι δεν σε καταλαβαίνουμε, τότε μάλλον δεν τα λες καλά!

Lupo
23/06/2005, 17:28
ΠΕΣΤΕ ΜΟΥ.....

Σας παρακαλώ ΠΕΣΤΕ ΜΟΥ!!!!


Δεν είχα σκοπό ν'απαντήσω, πριν να διαβάσω όλο το θρεντ,όπως κάνω συνήθως.
Μόνο την μιαμιση σελίδα κατάφερα να διαβάσω,τα πηρα πολύ, και απαντάω τώρα γιατί δεν κρατιέμαι!!!


Πέστε μου ότι έκανε πλάκα το παληκάρι, με το πρώτο του μήνυμα κι όλας, κι απλά ήθελε μ'αυτόν τον τρόπο να ξεκινήσει μία συζήτηση.
Πέστε μου ότι στις επόμενες σελίδες, λέει την αλήθεια.........!!!!!!!!!!!!!!!


17630

sonic22
23/06/2005, 17:30
εκτος και αν κανω λαθος το θεμα δεν τα εργαστηριακα αποτελεσματα στις δοκιμες αντοχης κρανους ωστε να σωσουμε το κεφαλακι μας...

ειναι αν στην καθημερινη ζωη το κρανος (αρα και ο εξοπλησμος) μας σωζει (ενδεχομενος) την ζωη...

ειπα τα προβληματα που αντιμετοπιζει κανεις με το κρανος ειδικα αν εχει μαθει να οδηγαει για χρονια χωρις αυτο!

και αρχισατε να λετε εμπυριες απο πτωσεις με 200 και τρακαρισματα με λεοφωρεια και αλλα τρελα...

σεβαστα ολα αυτα...

και ερχωμαι και εγω να πω πως το κρανος δεν ειναι πανακια ή σωζει απο καθε τι...

για να ημαστε σωστοι μοτοσηκλετηστες (πρωτυπα) πρπει να προσεχουμε την συμπερηφορα μας ωστε να μην θετουμε τον εαυτο και τους γυρο μας σε κινδυνο!!

δλδ μονο το κρανος σας νιαζει και ας πηγενει ο αλλος με 2Χ το οριο ταχυτητας?

μονο με το κρανος δεν σωζεις την ζωη σου!!

ειναι ασχετο αυτο απο το θεμα οπως το εθεσε ο varaderothan??

σοβαρολογητε???

:look: :look:

bonepeeler
23/06/2005, 17:34
Εγώ αναρωτιέμαι γιατί συνεχίζεται αυτή η κουβέντα.:confused: :confused: :confused:

alex14
23/06/2005, 17:37
Φτου και απο τη αρχη.


17631

div400
23/06/2005, 17:42
ρε sonic

ολα αυτα που λες ειναι ολοσωστα και συμφωνουμε ολοι( η εστω σχεδον ολοι)

το θεμα μας ομως, ηταν αν τελικα ειναι η οχι προστασια το να φορας κρανος!
και ολοι ( η σχεδον ολοι) λεμε ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ με ολα τα ''μειονεκτιματα''
που εχει (ζεστη το καλοκαιρι κτλ)
ο φιλος που το ξεκινησε μιλησε για ''ερευνες'' που λενε το αντιθετο!
ας μας πει εστω και εναν αναβατη που σκοτωθηκε ΕΠΕΙΔΗ φορουσε κρανος. δεν νομιζω οτι υπαρχει.

τα ιδια λεμε εδω και 3 σελιδες του ποστ αλλα δεν καταλαβαινωμαστε τελικα.
ας το τελιωνουμε ρε παιδες εδω το θεμα!

sonic22
23/06/2005, 17:46
φτου και απο την αρχη δεν λες τιποτα...

για ολα τα στραβα και τους χαρακτηρισμους οι ακρανοι φτεναι??

πολοι καταλαβαν τι λεω αλλα καθε τοσο καπιοι βρισκουν και μια νεα δικαιολογια για να αποπροσανατολισουν το ποστ..

ετσι το βλεπω ετσι το λεω...

και καλες μερες σε ολους!

:sun: :beer: :sun:

crs-k
23/06/2005, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
..............................

για να ημαστε σωστοι μοτοσηκλετηστες (πρωτυπα) πρπει να προσεχουμε την συμπερηφορα μας ωστε να μην θετουμε τον εαυτο και τους γυρο μας σε κινδυνο!!

δλδ μονο το κρανος σας νιαζει και ας πηγενει ο αλλος με 2Χ το οριο ταχυτητας?

μονο με το κρανος δεν σωζεις την ζωη σου!!

ειναι ασχετο αυτο απο το θεμα οπως το εθεσε ο varaderothan??

σοβαρολογητε???

:look: :look:


Ρε παληκαρι μου ...
Γιατι κανεις πως ΔΕΝ καταλαβαινεις ??? :confused:

Πολλα πραγματα πρεπει να κανουμε και να προσεχουμε !

Αλλα εδω το θεμα ειναι ΜΟΝΟ αν πρεπει να φοραμε ή οχι ΚΡΑΝΟΣ !!!

ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ !!!

Ετσι ακριβως το εθεσε κι ο varaderothan !!!
Αμα βαριεσε να πας στην αρχη να το ξαναδιαβασεις παρτο ...


Αρχικά δημιουργήθηκε από varaderothan
Τελικά ..το κράνος σώζει ζωές ???!!

τελικά τι συμβαίνει ρε παιδιά ? Σώζει ή δε σώζει? Και ότι αν πέσεις σώζει , είναι γεγονός .....μήπως βοηθάει να πέσεις όμως ? οπότε αν βοηθάει στο να πέσεις , τότε δε το φοράς και δε πέφτεις. Ποιός δεν οδηγάει πιο άνετα με πλήρη αντίληψη του γίγνεσθαι τριγύρω όταν δεν φοράει κράνος ? Ποιός δε μπορεί να μανουβράρει πιο άνετα αν δεν φοράει κράνος ? Ποιός όμως σταματάει το κεφάλι που έχει πάρει ρότα για το πεζοδρόμιο ? ή την κολώνα ? Θα έλεγα πάντως ότι ΝΑΙ ΣΩΖΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ και μόνο. Γιατί εδώ είναι ζούγκλα και σου έρχονται οι άσχετοι , οι συνταξιούχοι, τα μοντέλα με τα καινούργια κινητά ...σαν τις σφαίρες.

Καποιος ΔΕΝ καταλαβαινει τι διαβαζει ... :sick:

Να ανοιξουμε μια αλλη συζητηση και να μιλαμε για "ταχυτητες", μια αλλη για "συμπεριφορες", μια αλλη για ΟΤΙ αλλο θες!
ΔΕΝ εχω κανενα προβλημα!

Αλλα εδω τεθηκε θεμα ΜΟΝΟ για το Κρανος !!!
Απο ΜΟΝΟ του!
Οχι σε συνδιασμο με "ταχυτητες" και "συμπεριφορες" !!!

Αυτος που παει "ταπα" κι αυτος που ΔΕΝ παει, ποτε εχουν περισσοτερες πιθανοτητες (ξεχωριστα ο καθενας) ?
Με κρανος η χωρις ???

ΑΥΤΟ ειναι το θεμα κι ΟΧΙ αν ο ενας ΔΕΝ επρεπε να τρεχει !!!


ΕΛΕΟΣ πια ... :sad:




Τι διαλο ...
Εχασα την ικανοτητα επικοινωνιας με το περιβαλον ??? :dizzy:

Lupo
23/06/2005, 17:58
στο ποστ που διαβάζετε τώρα,


είχα γράψει ολόκληρη έκθεση-απάντηση υπέρ του κράνους,πολλώωωωων λέξεων,

αλλά την έσβησα, γιατί στην τελική, πολλοί τα είπαν.
Στο τέλος, ας κάνει ο καθένας ότι καταλαβαίνει!
Αν είναι να κάνουμε σαν παιδάκια 2 χρονών,
- "όχι εγώ δεν βάζω κράνος, είναι καλύτερα ,
πέρνει κι αέρα το κεφάλι μου και τα μυαλά μου, σιγά μην πέσω, αφού βλέπω καλύτερα χωρίς",

τότε καλά μας κάνουν και μας βρίζουν.


Εγώφοράω τοδερμάτινο , ακόμα και τώρα, με 38 βαθμούς κελσίου, και το κράνος, ακόμα και πηγαίνοντας στο περίπτερο.
Έχω καταντήσει γραφικός? ίσως.
Έτσι γουστάρω. Εσείς έχετε αντίθετη άποψη?
Τι να κάνουμε!

Είπα ότι έσβησα ότι είχα γράψει. τέλος


17633

Θάνος
23/06/2005, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Τι διαλο ...
Εχασα την ικανοτητα επικοινωνιας με το περιβαλον ??? :dizzy:

:rotflmao: :lol: :rotflmao: Άστα ρε Χρήστο... άστα...

Εδώ κοντεύω ν'αρχίσω το κάπνισμα :smokin: ...

sonic22
23/06/2005, 18:14
δλδ μου βαζετε χερι επιδει δεν ειπα και εγω ενα μεγαλοπρεπες και σοβαρο επηχειρημα του στιλ

"Είναι στα @@ τους και είναι εντελώς ΜΑΛΑΚΕΣ!!!!"
"ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΝΕ ΚΡΑΝΗ ΕΧΟΥΝ ΜΥΑΛΟ ΚΟΚΡΑΝΙ"
"Αυτό το ποστ είναι μόνο για γέλια."
"πάντα γύριζα σπίτι μου. ΕΠΕΙΔΗ φοράω ΠΑΝΤΑ το ΚΡΑΝΟΣ......"
"αΝ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙς ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙΣ ΜΕ ΚΡΑΝΟΣ...ΔΕΝ ΟΔΗΓΑΣ ΜΟΤΟ!
ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ....ΚΡΑΝΟΣ ΕΙΣΑΙ Κ@ΥΛΑ!"

που εχει ισχυρη πυθο και το καταλαβαινουν ολοι!


ΟΚ παιδια...
οποιος δεν φωραει ειναι ηλιθιος και θα επρεπε να τον εκτελεσουν επιτοπου για παραδηγματισμο
(αφου ετσι και αλλιος η ζωη του αχριστη ειναι τετοιος λακαμας που ειναι)

οποις δε φωραει κρανος ειναι το καλυτερο παιδι!
ποτε δεν θα παθει ουτε γρατζουνια
και ολοι οι γυρο του (γνωστοι και αγνωστοι) τον χαιρετανε και θελουν να τον ιοθετησουν ή να τον παντρεψουν με την κορη τους!

και ας κανει οτι μαλ#@$ του κατεβει στο κεφαλι αρκει αυτο να ειναι μεσα σε κρανος!

οκ? το ληξαμε?
παμε για μπυρες με τους 500Ηρ μας!!



:beer: :beer: :beer:

sonic22
23/06/2005, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
:rotflmao: :lol: :rotflmao: Άστα ρε Χρήστο... άστα...

Εδώ κοντεύω ν'αρχίσω το κάπνισμα :smokin: ...

και το καπνισμα καλο κανει!!!

αρκει να φωρας το κρανος οταν το κανεις!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Lupo
23/06/2005, 18:27
Μα γιατί βρε καμάρι μου, sonic22
, το κάνεις αυτό???

Αφού λες ΚΑΙ σωστά πράγματα, αλλά μιλάς για ταχύτητα και επικύνδινη οδική συμπεριφορά.
Εδώ όμως η διαμάχη είναι για το κράνος.
Γιατί δεν ανοίγεις ένα καινούργιο thread, να πεις κι αυτά τα σωστά??
Εδώ είπε κάτι για το κράνος. Μην το υποστηρίζεις.
Ασ'το

arxaios
23/06/2005, 20:06
Λοιπόν Sonic22, για να τελειόνουμε, θέλεις φόραγε κράνος, δεν θέλεις μην φοράς...............
Προσωπικά στα παλαιότερα των υποδημάτων μου......................
Το δικόσου κεφάλι είναι στο κάτω - κάτω της γραφής..........
Όμως μην βάζεις διλήματα της μορφής αν το κράνος σώζει......
όταν νοιώσεις την κεφάλα σου να κοπανάει στην άσφαλτο θα είναι μάλλον ήδη αργά αλλά μην πείς ότι δεν ήξερες..................
ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΤΙ ΛΕΜΕ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΛΕΜΕ ΒΛΑΚΕΙΕΣ........................:mad: :mad: :mad:

THEOD
23/06/2005, 20:36
Υπήρξε ποτέ περίπτωση στο Moto.gr κάποιο μήνυμα να φτάσει πάνω από 10-15 απαντήσεις και να μην εκφυλιστεί σε μια απίθανη μπουρδολογία ????

Αυτό θα αποτελούσε εξαίρεση ???

downhill
23/06/2005, 20:41
Να συμπληρώσω στον "ΑΡΧΑΙΟ" και το εξής:Αν δε θες μη φοράς κράνος,αλλά πρόσεχε μην μπει κανα σπουπίδι στα μάτια σου και πέσεις επάνω μου.Επίσης αν πέσεις να παρακαλάς να μην μείνεις ανάπηρος,αλλά να πεθάνεις.Δε θέλω απο την δική μου εργασία να πληρώνεται ένας ηλίθιος που έμεινε φυτό επειδή ήθελε να κάνει τη μόστρα του στις γκόμενες.Τα ίδια ισχύουν και στους ΙΧήδες που "δεν τους πιάνουν 4 ποτήρια jackdaniels"!

sonic22
23/06/2005, 21:05
arxaios... malon ekanes lathos kai apantas se allo post giati auta pou les einai endelos asxeta me oti exei ipothei mexri stigmis...

kai telos gia na katalavw i diamaxi einai gia to kranos?
oxi gia tin asfaleia pou prosferei???
dld gia to ti xromata prepei na exei,apo ti iliko na einai kai tetia pragmata?

alla egw ipa!
parte ropala kai opoion vlepete na odigei xwris kranos rixte tou mia gia na mathe na anapneie tsaba aera kai na troei tsaba to psomi sas...

kai meta kade kai ena bantiliki me ta 800Hp sas panv tou!!
etsi gia na gustaroume oloi kai na sa lene prosextiko odigo!!!!

:beer: :beer: :beer: :beer:

THEOD
23/06/2005, 21:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από downhill
Επίσης αν πέσεις να παρακαλάς να μην μείνεις ανάπηρος,αλλά να πεθάνεις.Δε θέλω απο την δική μου εργασία να πληρώνεται ένας ηλίθιος που έμεινε φυτό επειδή ήθελε να κάνει τη μόστρα του στις γκόμενες.


Aκούστε κάτι που θα σας σοκάρει λίγο....

Στατιστικά αποδεικνείεται ότι το κράνος ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ την πιθανότητα μόνιμης ολικής αναπηρίας από τροχαίο...

Ακούστε πως λειτουργεί το θέμα...
Το κράνος προστατεύει από κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις που σε σοβαρή έκταση κατά κανόνα είναι θανατηφόρες ...

ΑΛΛΑ...κατά 90% οι μόνιμες κινητικές αναπηρίες οφείλονται σε σύνθλιψη-κατάγματα σπονδύλων στην οσφυική χώρα οι οποίες έχουν σαν επακόλουθο την τομή του νωτιαίου μυελού και κατά συνέπεια την πλήρη αχρηστία των κάτω άκρων...ή ακόμα χειρότερα, σε αυχενικά κατάγματα που αν ο ασθενής επιζήσει, οδηγούν σε πλήρη απώλεια κινητικότητας του κορμού και των 4 άκρων...

Φυσικά το κράνος δεν μπορεί να κάνει τίποτα για να προστατέψει τις περιοχές αυτές, αλλά σώζει την ζωή ανθρώπων με τέτοιου είδους τραύματα οι οποίοι αν δεν φορούσαν το κράνος θα είχαν καταλήξει από τις συνοδευόμενες κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις....

Με λίγα λόγια αν δεν φορούσαμε κράνη θα είχαμε περισσότερους θανάτους αλλά λιγότερους ανάπηρους !!!
Από ΑΥΣΤΗΡΑ οικονομικής-κοινωνικής άποψης (γιατί ως γνωστόν ένας μόνιμα ανάπηρος κοστίζει στο κοινωνικό σύνολο περισσότερα από ότι ένας πεθαμένος), και μιλώντας ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ η ύπαρξη κράνους είναι επιζήμια....


Και παρακαλώ πολύ....Πρίν πεταχτεί κανένας να απαντήσει οργισμένα, ας διαβάσει προσεκτικά αυτά που έγραψα ....γιατί τώρα τελευταία είναι αρκετά της μόδας άλλα να γράφονται και άλλα να καταλαβαίνονται....

Lupo
23/06/2005, 21:38
Ωραία!

Ένας λόγος παραπάνω!



ΦΟΡΑΩ ΚΡΑΝΟΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ!

downhill
23/06/2005, 21:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Aκούστε κάτι που θα σας σοκάρει λίγο....

Στατιστικά αποδεικνείεται ότι το κράνος ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ την πιθανότητα μόνιμης ολικής αναπηρίας από τροχαίο...

Ακούστε πως λειτουργεί το θέμα...
Το κράνος προστατεύει από κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις που σε σοβαρή έκταση κατά κανόνα είναι θανατηφόρες ...

ΑΛΛΑ...κατά 90% οι μόνιμες κινητικές αναπηρίες οφείλονται σε σύνθλιψη-κατάγματα σπονδύλων στην οσφυική χώρα οι οποίες έχουν σαν επακόλουθο την τομή του νωτιαίου μυελού και κατά συνέπεια την πλήρη αχρηστία των κάτω άκρων...ή ακόμα χειρότερα, σε αυχενικά κατάγματα που αν ο ασθενής επιζήσει, οδηγούν σε πλήρη απώλεια κινητικότητας του κορμού και των 4 άκρων...

Φυσικά το κράνος δεν μπορεί να κάνει τίποτα για να προστατέψει τις περιοχές αυτές, αλλά σώζει την ζωή ανθρώπων με τέτοιου είδους τραύματα οι οποίοι αν δεν φορούσαν το κράνος θα είχαν καταλήξει από τις συνοδευόμενες κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις....

Με λίγα λόγια αν δεν φορούσαμε κράνη θα είχαμε περισσότερους θανάτους αλλά λιγότερους ανάπηρους !!!
Από ΑΥΣΤΗΡΑ οικονομικής-κοινωνικής άποψης (γιατί ως γνωστόν ένας μόνιμα ανάπηρος κοστίζει στο κοινωνικό σύνολο περισσότερα από ότι ένας πεθαμένος), και μιλώντας ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ η ύπαρξη κράνους είναι επιζήμια....


Και παρακαλώ πολύ....Πρίν πεταχτεί κανένας να απαντήσει οργισμένα, ας διαβάσει προσεκτικά αυτά που έγραψα ....γιατί τώρα τελευταία είναι αρκετά της μόδας άλλα να γράφονται και άλλα να καταλαβαίνονται....

Ένας λόγος παραπάνω για να φοράμε μπουφαν με "καμπούρα"...Απ'ότι ξέρω υπάρχουν και δετες όπου τις βγάζεις εύκολα και πας για καφε!!!!

Lupo
23/06/2005, 21:46
Φίλτατε sonic22,
έχω και πάλι την εντύπωση ότι αν και προσπαθείς να πεις κάτι σωστό, λές και διάφορες χαζομάρες, απλά για να ξεκινήσεις διαξιφισμούς.
Και δεν εννοώ τ'αστεία σου.
Εννοώ τις απόψεις σου, οι οποίες θα έπρεπε να είναι μέρος κάποιου άλλου thread, κι όχι αυτού,που το θέμα του είναι το κράνος.


Ναι sonic22,
μιλάω για την χρήση ή όχι του κράνους, κι όχι το χρώμα και το υλικό κάθε κράνους!
(Γέμισε ο τόπος εξυπνάκηδες:lol: )

Διακρίνω ένα κομπλεξ απέναντι στα πολλά Hp????

sonic22
23/06/2005, 22:10
einai alithia...
otan eimouna mikros ithela ena poni...
alla o babas mou den mou eperne giati den xwrage sto spiti mas... kai ola ta paidia tis gitonias eixan poni kai den me epaizan

auto me odigise na misisw ta aloga kai na thelw na exw mono egw polla kai oxi oi alloi



aaaaaxxx giati mu to thimises lupo???
:bigcry: :bigcry: :bawl: :bawl: :bawl:

tsoukas77
23/06/2005, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από downhill
Να συμπληρώσω στον "ΑΡΧΑΙΟ" και το εξής:Αν δε θες μη φοράς κράνος,αλλά πρόσεχε μην μπει κανα σπουπίδι στα μάτια σου και πέσεις επάνω μου.Επίσης αν πέσεις να παρακαλάς να μην μείνεις ανάπηρος,αλλά να πεθάνεις.Δε θέλω απο την δική μου εργασία να πληρώνεται ένας ηλίθιος που έμεινε φυτό επειδή ήθελε να κάνει τη μόστρα του στις γκόμενες.Τα ίδια ισχύουν και στους ΙΧήδες που "δεν τους πιάνουν 4 ποτήρια jackdaniels"!

Τοτε δεν πρεπει να κυκλοφορουν ουτε πεζοι οι μεθυσμενοι,γιατι μπορει να τραυματιστουν και να τους πληρωνουμε μια ζωη.Να μην κυκλοφορουν παιδια κατω των 18 μονα τους,γιατι μπορει επισης να κανουν ζημια στην τσεπη μας.
Μην ειμαστε παραλογοι και μην φτανουμε σε ακροτητες...
Ειμαι υπερ της μη υποχρεωτικης χρησης του κρανους,καθως πιστευω οτι οντως σωζει ζωες...Αλλα οχι να το επιβαλλουμε,για να μην ζημιωθουμε οικονομικα...

sonic22
23/06/2005, 22:21
lupo ηλικρινα τι να το κανεις το κρανος οταν θα πεσεις πανω σε κατι σταθερο με 120 km/h (200-80 του προπορεβομενου οχηματος)?

θα σωσεις το κεφαλι σου (ισος) και?

ειναι σαν να φωρας αλεξησφερο γιλεκο για να αντημετοπισεις χειροβομβιδες... κατι θα μεινει για να σε αναγνωρησουνε (μπρρρ τι λεμε βραδιατικα) αλλα τι να το κανω??

αν θελουμε να μηλαμε για σφαλεια πρεπει να μιλαμε για συνολικη ασφαλεια!

εκτος και αν σας νοιζει μονο το κεφαλι για να το βαλετε σε κρυογενικη καπσουλα...

τωρα για υτο που λεει ο theod δεν ξερω...
και δεν ξερω και αν τα μπουφαν κανουν τιποτα... (σε καμια περιπτωση παντος δεν μπορουν να κρατησουν τους σπονδηλους ενομενους αν αυτοι δεχτουν δυναμεις)
υπο πιες συνθηκες μιλας και που το βρικες αυτο το στοιχειο?

downhill
23/06/2005, 22:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
Τοτε δεν πρεπει να κυκλοφορουν ουτε πεζοι οι μεθυσμενοι,γιατι μπορει να τραυματιστουν και να τους πληρωνουμε μια ζωη.Να μην κυκλοφορουν παιδια κατω των 18 μονα τους,γιατι μπορει επισης να κανουν ζημια στην τσεπη μας.
Μην ειμαστε παραλογοι και μην φτανουμε σε ακροτητες...
Ειμαι υπερ της μη υποχρεωτικης χρησης του κρανους,καθως πιστευω οτι οντως σωζει ζωες...Αλλα οχι να το επιβαλλουμε,για να μην ζημιωθουμε οικονομικα...

Σαφώς και δεν πρέπει να κυκλοφορούν μεθυσμένοι στο δρόμο.Όσο για τα παιδιά,αν υπήρχε κυκλοφοριακή αγωγή απο τους γονείς και απο το σχολείο θα θρηνούσαμε λιγότερα θύματα.Πριν λιγη ώρα άκουγα ότι τα 3 τελευταία χρόνια περισότερα απο 2500 παιδιά τραυματήστηκαν με ποδήλατο.Ένα παιδί 9 ετών έχασε τη ζωή του επειδή έκανε σούζα με το ποδήλατο σε κεντρικό δρόμο τηα Αναβύσου.Αν φόραγε κράνος-ποδηλατου-και αν δεν είχε βγει στον κεντρικό δρόμο να κάνει σούζες,μπορεί να το χαίρονταν οι γονείς του.Αλλά έχουν και αυτοί ευθύνες.

sonic22
23/06/2005, 22:42
παντος ειναι πολοι που εχουν την λογικη του μπατσου-υπουργου...

το χρημα και πωναει πολυ αυτον που το πλειρωνει και γεμιζει και τα ταμεια ωσπου οι αλητες μηχανοβιοι να γινουν κοματια για μεταμοσχευση...

και να τα μπλοκα για να γεμισουν τα ταμια και να αναγασουμε τους αλητες μηχανοβιους να σκευτουν οτι πιο απηθανο για να σκαπουλαρουν το προστημο χωρις να τους νοιζει η ασφαλεια τους...

και εγω μαζι σας παντος...
παραπονεθηκε ποτε κανενα μοσχαρι γιατι το σφαξανε?
ξεγραμενους σας εχουν μολις παρετε μηχανη! καταλαβετε το κανεις δεν νοιαζετε αν θα ζησετε ή οχι!

ατνε να πανε τα φαρμακια κατω βραδιατικα!

:beer: :beer: :beer:

crs-k
23/06/2005, 23:09
Εγω παντος ...


Παραδινομαι !!! :sick: :dizzy:

koursaros7
24/06/2005, 00:36
ΠΑΙΔΙΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ΜΙΑ ΠΡΟΣ ΜΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΛΥΠΑΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ.ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΝΕΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟ ΔΕ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΧΑΡΟΥΝ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΕΧΟΝΤΑΣ ΣΑΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΟΤΙ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΣΕ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΙ.ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΑΙ ΣΤΗ ΜΗ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ ΚΡΑΝΟΥΣ ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΝΟΜΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΣΤΗΡΕΣ ΚΗΡΩΣΕΙΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΝΑ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΜΕ ΚΑΘΕ ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ Η ΑΓΟΡΑ ΟΧΙ ΕΝΟΣ ΑΛΛΑ ΔΥΟ ΚΡΑΝΩΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ.ΚΑΙ ΔΕ ΘΕΛΩ ΟΥΤΕ ΕΥΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΩ ΟΥΤΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΩΣΤΟΣ ΙΣΑ ΙΣΑ ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 4 ΚΛΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΡΑΝΟΣ ΕΙΜΑΙ ΟΔΗΓΟΣ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΩ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΞΕΡΩ ΚΑΛΑ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΔΕ ΘΕΛΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ Η ΓΝΩΣΤΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΒΡΑΔΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΑΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΕΙ ΚΕΡΑΚΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ ΤΗ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΔΕΥΤΕΡΑ.ΝΑΝΑΙ ΚΑΛΑ Η ΠΑΡΕΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΒΟΗΘΗΣΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟ ΠΙΟ ΑΝΩΔΥΝΑ Η ΜΕΡΑ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΛΑ ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΔΕ ΞΥΠΝΑΜΕ ΠΟΣΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΑΙ Η ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΣΤΕΙΤΕ ΚΑΙ ΜΗΝ ΕΙΣΤΕ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΤΥΧΕΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΥΧΕΙ ΣΤΟ ΚΑΘΕΝΑ.ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΛΕΒΕΝΤΕΣ ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΗΣ ΠΑΛΗΚΑΡΙΕΣ Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΑΝ ΨΑΧΝΕΤΑΙ ΜΟΥ$##ΠΑΓΙΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΕΦΕ ΠΑΡΤΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ,ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΕΦΩΣΟΝ ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΤΗ ΤΥΧΗ ΜΑΣ..... ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΩΝ ΜΕ ΔΙΚΥΚΛΑ ΕΧΕΙ ΣΑΝ ΘΥΜΑΤΑ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΑΣ ΟΙ ΟΙΠΟΙΟΙ ΘΕΩΡΟΥΣΑΝ ΟΤΙ ΟΚ ΜΩΡΕ ΠΑΠΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΣΟ ΝΑ ΤΡΕΞΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΠΑΘΩ.ΑΝΟΙΧΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΒΑΛΤΕ ΚΡΑΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΤ ΠΑΝΤΑ ΑΝΟΙΧΤΑ.


Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΥΑΛΟ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΜΑΖΕΨΩ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΟΣ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ.

ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ

gtsiros
24/06/2005, 03:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Aκούστε κάτι που θα σας σοκάρει λίγο....
(...)

Χρειάζεσαι μαθήματα λογικής. Σαν άσκηση για το σπίτι, προσπάθησε να αντικρούσεις μόνος σου αυτά που είπες.

free rider
24/06/2005, 06:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
Χρειάζεσαι μαθήματα λογικής. Σαν άσκηση για το σπίτι, προσπάθησε να αντικρούσεις μόνος σου αυτά που είπες.

αυτο ονομάζεται αυτολογοκρισία ...

αυτοαναιρεση...


sonic με έχεις πρήξει με τις κοτσάνες σου δεν πάει άλλο...

αμμα καμιά μέρα σκάσεις κάτω πάνω στον αγκώνα σου καθώς θα πεφτεις θα μακαρίζεις τα λεφτά που έσκασες για το ενυσχημένο τζάκετ...