PDA

View Full Version : Περίεργη ερώτηση για αντλία βενζίνης



cartman
26/04/2010, 13:41
Παιδιά χαιρετώ :)

Προχθές είχα ενα θεματάκι με την αντλία βενζίνης (gsxr 600 k6). Όταν γυρνούσα το κλειδί στο ON για να κάνει το checking, δεν ακουγόταν η αντλία (ενας λεπτός ήχος που κάνει υπο κανονικές συνθήκες) και επιπλέον άναβε το FI και δεν ξεκινούσε με τίποτα, αν και μίζαρε κανονικά. Αυτό το έκανε 2 φορές ενώ είχα το μαγνητικό tank bag στο ντεπόζιτο . Και τις 2 φορές διορθώθηκε αμέσως μόλις κατέβασα το tank bag από το ντεπόζιτο. Δηλαδή έκανε το checking κανονικά, η αντλία ακουγόταν να δουλεύει κανονικά, κανένα FI λαμπάκι δεν άναβε και ξεκίνησε με την μία.

Από προχθές δεν έχω ξαναβάλει το tank bag, έχω κάνει μικρές και μεγάλες αποστάσεις, πόλη + βόλτες, το έχω ζορίσει κλπ και δεν μου έχει ξανακάνει τίποτα περίεργο, όλα δουλεύουν ρολόι.

Ερώτηση: το ότι είχα το tank bag όταν συνέβηκε ήταν σύμπτωση, οπότε παίζει να έχω θέμα με την αντλία η κάποιο σένσορα/φύσα? Ή μήπως το μαγνητικό tang bag προκαλεί κάποιου είδους παρεμβολές στα κυκλώματα/φύσες/immobilizer με αποτέλεσμα να μπλοκάρεται η αντλία κατά το checking? :eyepop:

:beer:

Gandalf dr685sm
26/04/2010, 13:45
διά της πρακτικής...

Δοκίμασε να ξαναβάλεις το μαγνητικό tank-bag να δείς αν στο ξανακάνει. Αν στο κάνει ξανά , θα υπάρχει πιθανώς κάποιο πρόβλημα με το μαγνητικό πεδίο που δημιουργείται απο τους μαγνήτες.

Αν δεν στο κάνει πάλι... το πιθανότερο είναι οτι μάλλον ήταν σύμπτωση.

Gandalf

catmaster
26/04/2010, 15:24
Το ρελέ της αντλίας καυσίμου "χαζεύει" με τον μαγνήτη ...


:wave2:

cartman
26/04/2010, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
διά της πρακτικής...

Δοκίμασε να ξαναβάλεις το μαγνητικό tank-bag να δείς αν στο ξανακάνει. Αν στο κάνει ξανά , θα υπάρχει πιθανώς κάποιο πρόβλημα με το μαγνητικό πεδίο που δημιουργείται απο τους μαγνήτες.

Αν δεν στο κάνει πάλι... το πιθανότερο είναι οτι μάλλον ήταν σύμπτωση.

Gandalf

Σωστός, δεδομένου όμως ότι ήμουν σε ταξίδι, το tank bag το άφησα στον προορισμό μου για να μην ρισκάρω να με αφήσει, οπότε τώρα δεν το έχω :bigcry:



Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Το ρελέ της αντλίας καυσίμου "χαζεύει" με τον μαγνήτη ...

:wave2:

Υπάρχει αυτή η πιθανότητα ε! :beer:

Shaolin Monk
26/04/2010, 20:01
Για να καταλαβω....

Αν κρεμασω μαγνητη στο λαιμο της γυναικας, υπαρχει περιπτωση να μπλοκαρει το ρελε της γλωσσας; :confused: :confused:

Μικρή Λουλού
26/04/2010, 20:38
apo tin stigmh pou sou anapse to F1 exei pleon perastei sthn mnimi .
opoia stigmh pas gia service 8a sou poun ti kategrapse ekeines tis fores.

the who
26/04/2010, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Για να καταλαβω....

Αν κρεμασω μαγνητη στο λαιμο της γυναικας, υπαρχει περιπτωση να μπλοκαρει το ρελε της γλωσσας; :confused: :confused:

Τι λες ρε νεουδι?Ετσι απλα νομιζεις πως θα την γλυτωσεις?:rotflmao: :rotflmao:

cartman
27/04/2010, 09:45
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.



Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού...
apo tin stigmh pou sou anapse to F1 exei pleon perastei sthn mnimi .
opoia stigmh pas gia service 8a sou poun ti kategrapse ekeines tis fores.

Σωστός! ΟΚ :beer: :beer:

Όσο για τις γυναίκες μας παιδιά, μην ξεχνάτε ότι αυτές δεν έχουν αντλία, εμείς έχουμε! Οπότε μακριά από μαγνήτες :bigcry: :p

OldMan
27/04/2010, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού...
apo tin stigmh pou sou anapse to F1 exei pleon perastei sthn mnimi .
opoia stigmh pas gia service 8a sou poun ti kategrapse ekeines tis fores.
Kai gia sena exei katagrafei to B12 ( = apeilitiko kolodaxtylo) kai molis se petyxo tha mE peis giati grafeis Greeklish, oknire kai evdaimonisti tsoglane... :smokin: :D