PDA

View Full Version : Ξέρεις από Σουηδία?



johnpan
26/04/2010, 23:33
Συνάδελφοι μηχανόβιοι, ούτε λίγο ούτε πολύ σκέφτομαι να την κάνω για Σουηδία. Και όταν λέω Σουηδία εννοώ Στοκχόλμη. Κύρια αιτία η ανεργία, οι πενιχροί μισθοί, η ανύπαρκτη οργάνωση της Ελλάδας που βλέπω να με οδηγεί στα ψυχοφάρμακα, και ο κλασσικός πλέον... Ελληνάρας.

Σαν προγραμματιστής μπορώ πιστεύω να βρω κάτι εκεί. Το πτυχίο μου είναι Μηχανικός Αυτοματισμών ΤΕΙ Πειραιά αλλά μια ζωή προγραμματιστής είμαι. Θα πάρω και την κοπέλα μαζί, ψυχολόγος είναι, επίσης πολύ δύσκολα τα επαγγελματικά της. Ζούμε σε μεγάλη επαρχιακή πόλη, και από το να πάμε Αθήνα, χίλιες φορές εξωτερικό.

Τώρα θα μου πείτε γιατί Σουηδία; Γιατί έχουν τρελές κοινωνικές παροχές -όσα μαθαίνουμε τόσο τρελαινόμαστε- που κάνουν τη διαφορά από άλλες χώρες. Επίσης έχουν δεύτερη γλώσσα τα αγγλικά και δε θα έχω πρόβλημα μέχρι να μάθω τα Σουηδικά -υποψιάζομαι ότι για τη δικιά μου δουλειά ίσως να μη χρειάζεται καν-. Και τέλος πολλές παροχές για τη μητρότητα, μιας και σκεφτόμαστε για το πρώτο μας παιδί εκεί. Στα αρνητικά ο καιρός που πιστεύω θα το συνηθίσουμε και το σκοτάδι που ελπίζω να αντέξουμε. Από την άλλη όμως παντού πράσινο που το λατρεύουμε.

Έχουμε κάνει αρκετή έρευνα και συνεχίζουμε, απλά ρωτάω και εδώ γιατί νομίζω έχουμε αρκετούς στο Σκανδιναβικό κλιμάκιο. Παρακαλώ σεβαστείτε το θρεντ και μη σπαμάρετε. Πείτε μόνο όσοι ΞΕΡΕΤΕ τι παίζει. Από τρόπο ζωής, αμοιβές, κόστη, σπίτι, κλπ κλπ. Ευχαριστώ θερμά.


:beer: :beer:

johnpan
26/04/2010, 23:34
Υ.Γ. Απόψεις και για άλλες χώρες επίσης δεκτές, όσα μαθαίνουμε καλό κάνουν

VALES
26/04/2010, 23:49
Δανία :wave2:

Vstrommer71
26/04/2010, 23:49
Ο Trooper θα σου δωσει more info φανταζομαι:winka:

johnpan
27/04/2010, 00:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Δανία :wave2:

explain :wave2:

Akatanomastos
27/04/2010, 00:08
εχετε βρει καποια δουλεια και οι δυο εκει
ή
θα πατε θα εγκασταθειτε και αρχιζει το ψαξιμο?

Allst@rf
27/04/2010, 00:10
αδερφέ,στην ίδια κατάσταση είμαι και γω.εχω αγανάκτησει πλέον σαυτό το τόπο και σκέφτομαι να βγω και γω έξω.για αυστρία μεριά λέω.το συζήτησα και με την αρραβωνιαστικιά μου και είναι θετική.λέμε να ξεκινήσουμε ταχύρυθμα γερμανικά.
Το μόνο σίγουρο που ξέρω για την σουηδία είναι ότι ,είναι μέσα στις πέντε πρώτες χώρες σε όλο τον κόσμο με το υψηλότερο ΑΕΠ και μέσα στην εικοσαδα στις χώρες με τον υψηλότερο δείκτη ανθρώπινης ευημερίας...

fantacid
27/04/2010, 00:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
αδερφέ,στην ίδια κατάσταση είμαι και γω.εχω αγανάκτησει πλέον σαυτό το τόπο και σκέφτομαι να βγω και γω έξω.για αυστρία μεριά λέω.το συζήτησα και με την αρραβωνιαστικιά μου και είναι θετική.λέμε να ξεκινήσουμε ταχύρυθμα γερμανικά.
Το μόνο σίγουρο που ξέρω για την σουηδία είναι ότι ,είναι μέσα στις πέντε πρώτες χώρες σε όλο τον κόσμο με το υψηλότερο ΑΕΠ και μέσα στην εικοσαδα στις χώρες με τον υψηλότερο δείκτη ανθρώπινης ευημερίας...

που να δεις τι stats ειχε η ισλανδια πριν ενα χρονο....
:D

Εχετλαίος
27/04/2010, 05:43
Εντάξει, φύγετε όλοι και αφήσετε τα χώματα για τα οποία μάτωσαν ολοι οι πρόγονοί σας βορά στα πολύχρωμα όρνια!
Τα όρνια διώξτε απ τον τόπο σας, όχι τις ψυχές σας!

veletzas
27/04/2010, 07:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Εντάξει, φύγετε όλοι και αφήσετε τα χώματα για τα οποία μάτωσαν ολοι οι πρόγονοί σας βορά στα πολύχρωμα όρνια!
Τα όρνια διώξτε απ τον τόπο σας, όχι τις ψυχές σας!


πλακα κανεις ετσι?

MG
27/04/2010, 07:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Εντάξει, φύγετε όλοι και αφήσετε τα χώματα για τα οποία μάτωσαν ολοι οι πρόγονοί σας βορά στα πολύχρωμα όρνια!
Τα όρνια διώξτε απ τον τόπο σας, όχι τις ψυχές σας!


:lol: :lol: :lol: :lol: :bigcry:

απο το να ματωσω εγω τωρα αντε γεια!

Εχετλαίος
27/04/2010, 07:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από veletzas
πλακα κανεις ετσι?

Όχι φίλε μου...Ποτέ για τέτοια θέματα.

Εχετλαίος
27/04/2010, 07:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από MG
:lol: :lol: :lol: :lol: :bigcry:

απο το να ματωσω εγω τωρα αντε γεια!

Φυσικά, θέλει @@ και νεφρά το να κάτσεις και να πολεμήσεις. Η φυγή, από την άλλη, είναι εύκολη
Στο καλό
:wave2:

PortisHead
27/04/2010, 07:56
Πηγαινετε πρωτα μια "αναγνωριστικη" βόλτα κανα 2 βδομαδες , και μετα αποφασιστε.
Απο πολλες απόψεις.

:wave2:

MG
27/04/2010, 08:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Φυσικά, θέλει @@ και νεφρά το να κάτσεις και να πολεμήσεις. Η φυγή, από την άλλη, είναι εύκολη
Στο καλό
:wave2: ,

για να πολεμησεις πρεπει πρωτα να ξερεις τον εχθρο σου ....

TROOPER
27/04/2010, 08:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Εντάξει, φύγετε όλοι και αφήσετε τα χώματα για τα οποία μάτωσαν ολοι οι πρόγονοί σας βορά στα πολύχρωμα όρνια!...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

TROOPER
27/04/2010, 08:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Συνάδελφοι μηχανόβιοι, ούτε λίγο ούτε πολύ σκέφτομαι να την κάνω για Σουηδία.........

οτι θες με περνεις τηλεφωνο.σου εχω στειλει πμ.

super_toto
27/04/2010, 08:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Εντάξει, φύγετε όλοι και αφήσετε τα χώματα για τα οποία μάτωσαν ολοι οι πρόγονοί σας βορά στα πολύχρωμα όρνια!
Τα όρνια διώξτε απ τον τόπο σας, όχι τις ψυχές σας!

Εντάξει ρε συ, όποιος θέλει να φύγει ας φύγει. Δεν είναι κακό. Στην τελική τι να τον κάνεις, δε φελάει.

Εχετλαίος
27/04/2010, 08:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Στην τελική τι να τον κάνεις, δε φελάει.

Δίκιο έχεις.
Τι κάθομαι και ασχολούμαι και εγώ απορώ...

Εχετλαίος
27/04/2010, 08:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Για κλάμματα είμαστε Γιώργο, όχι για γέλια...

TROOPER
27/04/2010, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
...... Στην τελική τι να τον κάνεις, δε φελάει.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Δίκιο έχεις.
Τι κάθομαι και ασχολούμαι και εγώ απορώ...

δικιο εχετε...οι ελληνες που φυγανε στα εξωτερικα δεν φελαγανε.ενω αυτοι που μεινανε ε...?:lol: :lol: :lol: :lol:

dirtbird
27/04/2010, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
οτι θες με περνεις τηλεφωνο.σου εχω στειλει πμ.

Γιατί ρε φιλαράκι....


Μένεις εκεί και ξέρεις?

Ή άνοιξες travel plan? :D :D

TROOPER
27/04/2010, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Για κλάμματα είμαστε Γιώργο, όχι για γέλια...

εισαστε.

εγω δε φελαω.μονο γελαω :wave2:

Cpt. Haddock
27/04/2010, 08:31
Το γμστε πάντως...

Γιαννάκη, δες και για Ολλανδία. Εχουμε και γνωστούς εκεί στο αντικείμενό σου, εχει και πιο εύκολη γλώσσα.

Εχει καλυτερο καιρό αλλα δεν εχει βουνα :wave2:

(πρέπει να τρεχεις ως τις Αρδέννες :lol: )

TROOPER
27/04/2010, 08:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Γιατί ρε φιλαράκι....


Μένεις εκεί και ξέρεις?

Ή άνοιξες travel plan? :D :D

:a27:

super_toto
27/04/2010, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
δικιο εχετε...οι ελληνες που φυγανε στα εξωτερικα δεν φελαγανε.ενω αυτοι που μεινανε ε...?:lol: :lol: :lol: :lol:

Ρε αδερφέ δεν είπα αυτό εγώ.
Απλά λέω ότι αν κάποιος θέλει να φύγει, προφανώς τα έχει βάλει κάτω και βλέπει ότι αυτό είναι το καλύτερο για αυτόν.
Δεν έχει νόημα να του λέει κάποιος , μείνε ξέρω εγώ τι είναι το καλύτερο για σένα. Για αυτό που θεωρεί ο Εχετλαίος πχ καλύτερο, αυτός που θέλει να φύγει δεν φελάει.
Απλό.

TROOPER
27/04/2010, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Ρε αδερφέ δεν είπα αυτό εγώ.
Απλά λέω ότι αν κάποιος θέλει να φύγει, προφανώς τα έχει βάλει κάτω και βλέπει ότι αυτό είναι το καλύτερο για αυτόν.
Δεν έχει νόημα να του λέει κάποιος , μείνε ξέρω εγώ τι είναι το καλύτερο για σένα. Για αυτό που θεωρεί ο Εχετλαίος πχ καλύτερο, αυτός που θέλει να φύγει δεν φελάει.
Απλό.

οκ σορυ.παρεξηγησα.

:beer:

Εχετλαίος
27/04/2010, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
εισαστε.

εγω δε φελαω.μονο γελαω :wave2:

Σαφώς και είμαστε. Δυστυχώς είμαστε.
Εσύ οχι.
:wave2:

Εχετλαίος
27/04/2010, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Δεν έχει νόημα να του λέει κάποιος , μείνε ξέρω εγώ τι είναι το καλύτερο για σένα. Για αυτό που θεωρεί ο Εχετλαίος πχ καλύτερο, αυτός που θέλει να φύγει δεν φελάει.
Απλό.

:)

super_toto
27/04/2010, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
:)

συνεννοούμεθα

Nostra
27/04/2010, 08:43
Να φύγετε, να πάτε αλλού!
:evil:

Εχετλαίος
27/04/2010, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
συνεννοούμεθα

Αυτό που η γλώττα και τα αμάθια θα έλεγαν σε 2'' , μας επήρε κάνα μισάωρο με πόστ να γίνει.

:wave2:

Sapadak
27/04/2010, 08:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
οτι θες με περνεις τηλεφωνο.σου εχω στειλει πμ.

Ετοιμος ημανε να σου γραψω γιατι δεν αναφερεις καποια βασικα εδωπερα και για λεπτομεριες μιλατε στο τηλεφωνο,

αλλα φοβαμε.. :sad:

TROOPER
27/04/2010, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Ετοιμος ημανε να σου γραψω γιατι δεν αναφερεις καποια βασικα εδωπερα και για λεπτομεριες μιλατε στο τηλεφωνο,

αλλα φοβαμε.. :sad:

καλα κανεις :winka:

Εχετλαίος
27/04/2010, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
αλλα φοβαμε.. :sad:

Γιάντα; Θα μπει κιανείς να σε δαγκάσει;

DimChios
27/04/2010, 08:52
ο Γιωργης (δεν ειμαι βεβαια και δικηγορος του σε καμμια περιπτωση) δε θελει να κανει τουτο δω το θρεντ, αυτο το οποιο σήμερα θα τσακωθουμε, γι αυτο λεει να τα πουν τηλεφωνικα!

ΒΕΒΑΙΑ, θα μπορουσε να "βοηθησει" με τις πληροφοριες του κι αλλους που θα ήθελαν αλλα "φοβουνται" να ρωτησουν!

:wave2:

TROOPER
27/04/2010, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Γιάντα; Θα μπει κιανείς να σε δαγκάσει;

οχι αλλα τα ψυχοφαρμακα κοστιζουνε.:wave2:

shinedown
27/04/2010, 08:54
Ρίξε και μια ματιά για Ολλανδία φίλε μου, μιας και το έχεις αποφασίσει για Β. Ευρώπη. Ειδικά για καταρτισμένους επαγγελματίες υπάρχουνε και κίνητρα για φοροαπαλλαγές, αν και δεν ξέρω για του τομείς σoυ συγκεκριμένα. Θέσεις για προγραμματιστές υπάρχουν, ρίξε μια ματιά στο monsterboard.nl. Δες και εδώ ενα blog για Ολλανδία (http://www.boreiodytika.com/) .

Ο καιρός είναι σαφός πιο ανθρώπινος από τους 9 μήνες χιόνι της Σκανδιναβίας.

Εχετλαίος
27/04/2010, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
οχι αλλα τα ψυχοφαρμακα κοστιζουνε.:wave2:

Το έχεις ψάξει;
:wave2:

TROOPER
27/04/2010, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από shinedown
.....

Ο καιρός είναι σαφός πιο ανθρώπινος από τους 9 μήνες χιόνι της Σκανδιναβίας.

:eyepop:

ποσο???:lol: :lol:

στοκχολμη θελει να παει φιλε οχι ανταρκτικη :wave2:

TROOPER
27/04/2010, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Το έχεις ψάξει;
:wave2:

γιαπ :lol:

shinedown
27/04/2010, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
:eyepop:

ποσο???:lol: :lol:

στοκχολμη θελει να παει φιλε οχι ανταρκτικη :wave2:

OK, τα παραλεω λιγο αλλα για τα ελληνικα δεδομένα η διαφορα Ολλαδιας με Σουηδια είναι τεράστια. Amsterdam και με πολυ κρύο ντυνεσαι σαν κρεμύδι και βγαινεις. :D

TROOPER
27/04/2010, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από shinedown
OK, τα παραλεω λιγο αλλα για τα ελληνικα δεδομένα η διαφορα Ολλαδιας με Σουηδια είναι τεράστια. Amsterdam και με πολυ κρύο ντυνεσαι σαν κρεμύδι και βγαινεις. :D

δεν υπαρχει πουθενα κακος καιρος.μονο κακα ρουχα.:wave2:

Sapadak
27/04/2010, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
οχι αλλα τα ψυχοφαρμακα κοστιζουνε.:wave2:

Και που να ΄ξερες :lol:

Πες καμια κουβεντα παραπανω, αλλα οχι πολλες λεπτομεριες μη παρουμε τους δρομους

TROOPER
27/04/2010, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Και που να ΄ξερες :lol:

Πες καμια κουβεντα παραπανω, αλλα οχι πολλες λεπτομεριες μη παρουμε τους δρομους

παρε μια ιδεα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=52377&highlight=vikingland)

Εχετλαίος
27/04/2010, 09:19
"κοινωνικες συναναστροφες εντος του σπιτιου δεν πολυεπιτρεπονται και αυτο προκειμενου να μην ενοχληθουν οι γειτονες."


Τζάμι θα περάσετε
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

TROOPER
27/04/2010, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
"κοινωνικες συναναστροφες εντος του σπιτιου δεν πολυεπιτρεπονται και αυτο προκειμενου να μην ενοχληθουν οι γειτονες."


Τζάμι θα περάσετε
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ενω ειναι καλυτερο να κανεις παρτυ σε 25 τετραγωνικα με 30 ατομα ας πουμε...:rolleyes:

johnpan
27/04/2010, 09:24
μου αρέσει που παρακάλεσα να μη σπαμάρετε. Ρε φίλε μου Εχετλαίε δε ρώτησα κανενός τη γνώμη για το αν πρέπει ή δεν πρέπει να φύγω. Τι λέει ο τίτλος; Ξέρεις από Σουηδία; Από καμιά άλλη χώρα; Όχι; Γεια σας. Τι γράφεις και ασχολείσαι με ανθέλληνες λοιπόν; Για να μου βάλεις μυαλο; :wave2:

Υ.Γ. Αν μπορεί κανας μοντ ας βγάλει άκρη εδώ μεσα! Τέσσερις σελίδες και ακόμα τίποτα χρήσιμο.

Nostra
27/04/2010, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Τέσσερις σελίδες και ακόμα τίποτα χρήσιμο.

Πας εδώ http://www.moto.gr/forums/member.php?s=&action=editoptions
και στην επιλογή "Προεπιλεγμένα μηνύματα ανά συζήτηση:" επιλέγεις 40 μηνύματα ανά σελίδα
και θα μειωθούν οι σελίδες. :D :D



επίσης σου εύχομαι ολόψυχα να φεύγεις από εδώ και να πας να δουλεψεις και να ζησεις στην στοκχολμη ή στην κοπενχάγη ή στη χάγη ρε αδερφέ με μια καλυτερη ποιότητα ζωής τουλαχιστον για μερικά χρόνια :beer:

Εχετλαίος
27/04/2010, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Ρε φίλε μου Εχετλαίε δε ρώτησα κανενός τη γνώμη για το αν πρέπει ή δεν πρέπει να φύγω. Τι λέει ο τίτλος; Ξέρεις από Σουηδία; Από καμιά άλλη χώρα; Όχι; Γεια σας. Τι γράφεις και ασχολείσαι με ανθέλληνες λοιπόν; Για να μου βάλεις μυαλο; :wave2:

οκ, συγνώμη για το ακατάσχετο σπαμάρισμα. Έχεις απόλυτο δίκιο.
Εγώ λοιπόν σου προτείνω να πας στην Αγγλία και μάλιστα στη Σκωτία.
Και οργανωμένα είναι, και τους Έλληνες αγαπάνε (για κάποιο περίεργο λόγο) και όλα μια χαρά ρυθμισμένα είναι. Κρύο πολύ δεν έχει, δουλειές θα βρεις ακόμη (οι νότιοι Άγγλοι δεν πολυγουστάρουνε να ανεβαίνουν στους Βλάχους εκεί πάνω), τα Αγγλικά σίγουρα τα μιλάς λίγο-πολύ, η Γλασκώβη έχει απευθείας σύνδεση με Αθήνα και Σαλόνικα, τα ενοίκια είναι περίπου 1000-1200€ το μήνα, οι μισθοί περίπου το διπλάσιο, το κόστος ζωής (λχ σούπερμάρκετ) κατιτίς φθηνότερο από εδώ, και οι άνθρωποι πράοι, φιλικοί και πάντα χαρούμενοι.
Να συνεχίσω με περισσότερες λεπτομέρειες ή έχεις απορρίψει την Αλβιώνα;


Και προφανώς δε σε θεωρώ ανθέλληνα. Και εγώ μετανάστης υπήρξα...

S.Nikos
27/04/2010, 09:33
Να φύγεις φίλε και καλή τύχη! Το ίδιο ακριβώς σκέφτομαι και εγώ και μάλλον θα το πραγματοποιήσω πριν το τέλος του έτους. Μακρυά άπό τους κλέφτες μην ακούς κανένα, τα παιδιά μας δεν χρωστάνε τίποτα να μεγαλώσουν σε τούτο εδώ τον τόπο.


Για όσους σου θέτουν ζητήματα ηθικής να ξέρεις ότι η μεγάλη πλειοψηφία για κάποιους λόγους δικούς τους δεν μπορούν να σε μιμηθούν.... Άρα τι μένει?

Να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα!

Εχετλαίε προς αποφυγήν παρεξηγήσεων σε καμιά περίπτωση δεν σε συγκαταλέγω στους ανώτερη ομάδα και από τα μέχρι στιγμής ποσταρίσματά σου θεωρώ ότι είσαι ωραίος και ψαγμένος τύπος.

Εχετλαίος
27/04/2010, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από S.Nikos
Για όσους σου θέτουν ζητήματα ηθικής να ξέρεις ότι η μεγάλη πλειοψηφία για κάποιους λόγους δικούς τους δεν μπορούν να σε μιμηθούν

Δε θέλουν, φίλε.
Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.
Μπορούν και καλο-μπορούν. Δε θέλουν.
:wave2:

S.Nikos
27/04/2010, 09:39
Δεν πρόλαβες το έντιτ. Είπα η μεγάλη πλειοψηφία. Παντού υπάρχουν εξαιρέσεις. Σε κάθε περίπτωση :beer:

PERIPETEIAS
27/04/2010, 09:53
....ρε παμε ντου στη Σκανδιναβια να τα γαμ....με και κει :smokin:

Εχετλαίος
27/04/2010, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από S.Nikos
Εχετλαίε προς αποφυγήν παρεξηγήσεων σε καμιά περίπτωση δεν σε συγκαταλέγω στους ανώτερη ομάδα και από τα μέχρι στιγμής ποσταρίσματά σου θεωρώ ότι είσαι ωραίος και ψαγμένος τύπος.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αλλά είμαι και αγράμματος και αμόρφωτος και δεν έχω διαβεί ούτε ένα εκατομμυριοστό από το μονοπάτι της γνώσης της ζωής.
Καλά να είναι όλος ο κόσμος και υγεία να έχουν όλοι, ανεξάρτητα με την επιλογή τους να μείνουν κάπου ή να φύγουν για αλλού, αυτό πιστεύω τελικά.
Αλλά επίσης πιστεύω ότι αξίζει να προσπαθεί κανείς και να πολεμάει με ότι έχει για αυτά που πιστεύει.
:wave2:

S.Nikos
27/04/2010, 10:10
Κι εκεί έξω πίστεψε με για να πολεμήσουμε θα πάμε δεν θα μας φέρει κανείς το φαϊ στο πιάτο. Η διαφορά είναι ότι σε εκείνο τον πόλεμο είναι πολύ λιγότερα τα πισώπλατα χτυπήματα και τα λαμόγια. Αν έχεις όρεξη για δουλειά το πιθανότερο είναι να ανταμοιφθείς. Εδώ πάλι θα κοιτάξουνε να σε φάνε γιατί τρίζουν οι καρέκλες τους. Επίσης πιστεύω ότι αν θέλεις να συνεισφέρεις στη χώρα σου μπορείς κάλλιστα να το κάνεις ως κάτοικος εξωτερικού, τρόποι υπάρχουν.

atom_smasher
27/04/2010, 10:12
Σουηδια και δει στοκχολμη θα ναι λιγο πιο βαρυς ο χειμωνας απ οτι εδω, Κοπενχαγη. Μισθοι μικροτεροι απο Δανια, αλλα κοστος ζωης επισης μικροτερο. Δουλειες αρκετες στον τομεα σου και στις 2 χωρες. Σουηδικα πιο ευκολα και πιο ευηχα απ οτι δανεζικα. ΞΕΚΙΝΗΣΕ να τα μαθαινεις ΤΩΡΑ.
Ελληνικη κοινοτητα σουηδια αρκετα μεγαλη. Δανια μικρη και ψιλοελληναρες. Σουηδοι πιο "ανοιχτοι" στον ξενο σε σχεση με τους Δανους. Ανεβα να δειτε αν σας κανει. Οχι τωρα που νυχτωνει στις 9 και στις 10 και εχει καλο καιρο. Εδω φτανει να νυχτωνει 11:30. Στοκχολμη λογικα πιο αργα. Να ανεβετε χειμωνα. Κατα νοεμβρη μερια. Εκει και να δεις αν σου κανει. Κρυο με τα σωστα ρουχα εισαι οκ. Νυχτα απο τις 3:30 το μεσημερι καποιοι δεν την παλευουν. Εμενα δεν με ενοιαξε και πολυ. Ενα χειμωνα εχω περασει μονο παντως. Καντε μια καβατζα για να περασετε τον πρωτο χρονο. Κοπενχαγη δυσκολο να βρεις σπιτι και δη σε ανθρωπινες τιμες. Μπες σε σαιτ για δουλειες στον τομεα σου κλπ και ψυχολογοι ολο και κατι θα βρεθει. αλλα πρεπει να μαθει την γλωσσα. Ειδικα για μας των κοινωνικων επιστημων ειναι ψιλοαπαραιτητο αν θες να δουλεψεις στον τομεα σου. Δανια ειδικα τωρα που χουν σφιξει τα πραγματα το θελουν. αν ξεκινησετε τωρα σε 8 μηνες θα ξερετε καμποσα. Πιο ευκολη λυση φανταζει η Γηραια Αλβιωνα. Και παιζει και να ναι και πιο συμπαθεις σαν λαος στην καθημερινοτητα τους οι Βορειοι Σκωτσεζοι και Ιρλανδοι. Γιατι θα φατε ενα πακετακι με την κοινωνικη ζωη που θα αλλαξει αρδην. Επισης οι Σκανδιναβοι ΠΙΝΟΥΝ αλκοολ. Μπορει ολη βδομαδα να μην πινουν γιατι δουλευουν κλπ, αλλα παρασκευη ή σαββατο να πινουν για ολο τον μηνα...μεχρι αηδιας, ειδικα αν δεν εισαι σε φαση να χτυπας γκομενες μεθυσμενες ή πιτσιρικας να ψιλογουσταρεις το χαβαλε. Δανοι παντως δεν τσαμπουκαλευονται γενικως. Ξεκινα να κοιτας τωρα που ψιλοσυνερχονται οι εταιριες απο την κριση και κοιτα για Μαλμο που ειναι διπλα στην Κοπενχαγη και εχει πολλες εταιριες και ειναι Σουηδια. Αν σοου κατσει εφυγες και τραβας και την κοπελα σου γιατι χωρις δουλεια ή να σπουδαζεις, τουλαχιστον για Δανια που ξερω ναι μεν μενεις γιατι κανεις δεν σε ελεγχει σαν Ευρωπαιο, αλλα δεν εχεις και κατι αλλο. Εισαι ξεκρεμαστος και καλα καλα παιζει να μην μπορεις να νοικιασεις και σπιτι. Εχουν μπολικη γραφειοκρατια και Δανια. Μια λυση αν η κοπελα σου αντεχει ειναι να κανει αιτηση σε κανα πανεπιστημιο για πτυχιο ή μεταπτυχιακο...Αν ειναι τυχερη θα την παρουν οποτε θα παρει κοινωνικη ασφαλιση και θα ναι νομιμα και μπορει να νοικιασει εκεινη σπιτι (γιατι εδω Δανια ολοι εχουν το ΑΜΚΑ, και χωρις αυτο δεν ανοιγεις λογαριασμο σε τραπεζα και γενικα ειναι απαραιτητο.Φυσικα παρεχει δωρεαν κοινωνικη ασφαλιση σαν φοιτητη και πολλα αλλα.Δεν ειμαι απολυτα σιγουρος για το να νοικιασεις σπιτι χωρις ΑΜΚΑ, αλλα ουτε γραμματα δεν θα μπορεις να λαβεις ακομα και να νοικιασεις μιας και δεν θα εισαι στην βαση περασμενος.) Σε περιπτωση που ψηθειτε για κοπενχαγη μπορω να της πω για το δικο μου κολλεγιο...που εχει προγραμματα 2 ετων στο μαρκετινγκ να κανει μια αιτηση μπας και την παρουν απ του χρονου και κανετε ενα ανοιγμα ετσι. Οκ, ειναι μαρκετινγκ το ξερω αλλα ας το δει σαν επεκταση γνωσεων και οτι θα χει καποιες γνωσεις και μπορει να βρει και σε καμια επιχειρηση δουλεια. Γενικα ζητανε ψυχολογους, αλλα πρεπει να ξερεις την γλωσσα 'η τους θελουν για επιχειρησεις ...Τουλαχιστον ζητανε περισσοτερους απ οτι κοινωνικους ανθρωπολογους! :sad:
Αυτα προχειρα.οτι θες πες.

υγ: οι μηχανες στην Σουηδια κοστιζουν πανω κατω οσο και στην Ελλαδα. Στην Δανια υπολογιζε ενα 80% πανω απ τις τιμες Ελλαδας. :sad:

Akatanomastos
27/04/2010, 10:21
ενα τιπ με βαση κατι που ειπε ο φιλος ατομ σμασερ..

αν θελεις να κανεις αιτησεις στα πανεπιστημια, τα μεταπτυχιακα τους ξεκινανε σεπτεμβριο ή φεβρουαριο

οι αιτησεις για σεπτεμβριο ληγουν τελη ιανουαριου
οι αιτησεις για φεβρουαριο τελη αυγουστου
σε ολα τα πανεπιστημια δημοσια

οποτε δεν ειναι κακό αν το σκεφτεσε για τον επομενο φεβρουαριο, να φτιαχνει και ο καιρος, να μαθετε και τη γλωσσα μεχρι τοτε.

mikros boudas
27/04/2010, 10:32
Εγω θα μιλησω για Αγγλια και Σκωτια.
Την γλωσσα οκ,την ξερεις και θα την μαθεις ακομα καλυτερα.
Απο δουλειες αρκετες.Freelance,πανεπιστημια,apprenticeships.Μια καλη δουλεια σε πανεπιστημιο πχ(υπευθυνος τμηματος σε θεματα πληροφορικης σε οποιονδηποτε ακαδημαικο κλαδο) περιπου 35000 λιρες(+βαζεις 10% σε αυτο και το βρισκεις σε ευρω).
Νοικι κακη αναλογια ποιοτητας/τιμης αλλα με 700/800 λιρες βρισκεις κατι πολυ καλο.Εξοδα κλπ ειναι μικρα ποσα(ρευμα,γκαζι,ιντερνετ/τηλεφωνο,νερο).
Για την κοπελα σου αρκετες δουλειες με χρηματα απο 20000 λιρες και πανω(το πανω παει μεχρι οσο το παει εκεινη...αναλογα τι εχει σπουδασει και τι ορεξη εχει...αν ενδιαφερεται γιαι ιδιωτικη επιχειρηση η δημοσιο η πανεπιστημιο κ.ο.κ,ειμαστε και του ιδιου κλαδου οποτε τα γνωριζω τα πραγματα ακομα καλυτερα)...Οι αγγλοι με τους ελληνες ειναι οκ,ουτε πολυ φιλικοι ουτε να μην μας δουνε...Κυριως οι σπουδαγμενοι ειναι οκ και οι μη εχουνε κατι θεματα αλλα προβλημα δε θα συναντησεις επειδη εισαι ελληνας...Θεμα ενα,το φαγητο...Εχει τα παντα αλλα 2-3 κλικ χαμηλοτερη ποιοτητα απο ελλαδα...αναμενομενο σε φρουτα και λαχανικα...Αλλα αν μαγειρευεται δε θα βρειτε διαφορες μεγαλες με ελλαδα..Θεμα δυο,καιρος...Αναλογα που εισαι μπορει να εχεις πολυ βροχη η λιγο,πολυ κρυο η λιγο...Αυτη η συνεχης υγρασια ειναι το χειροτερο αλλα αν ντυνεσαι σωστα δε θα εχεις κανενα προβλημα.Η βενζινη 1,16 εως 1,30 αυτην την στιγμη αλλα ειναι σταθερα κοντα στο 1,16...Τα αυτοκινητα και οι μηχανες ειναι πιο φθηνες απο ελλαδα,η συντηρηση πιο φθηνη αλλα η ασφαλεια ειναι πιο ακριβη τα πρωτα 5-6 χρονια(εφοσον δεν εχεις ατυχηματα ερχεται σε επιπεδα ελλαδας μετα).Απο νοσοκομεια την παλευεις...Εχουν εθνικο συστημα υγειας κι αυτοι αλλα φαρμακα θα δωσουν ΠΟΛΥ δυσκολα...Κατι που δεν εχουμε ακουσει ποτε εμεις στην ελλαδα...Για τα παιδαι τα πραγματα ειναι λιγο πιο περιπλοκα γιατι η υποχρεωτικη εκπαιδευση δεν ειναι και η καλυτερη.Συνηθως πληρωνεις ακριβο νοικι για καλο δημοσιο σχολειο η φθηνο νοικι και τα χωνεις σε ιδιωτικο...Χοντροκομμενα τα λεω αλλα να παρεις μια ιδεα.Πολλοι μεταναστες απο ασια και μεση ανατολη.Αν θελεις κατι αλλο στειλε μου πμ...Ξερω και καποια πραγματα για γερμανια αλλα απο δευτερο κυριως χερι,δε θα την προτεινα παντως...

manowar13
27/04/2010, 10:36
Καλημέρα απο Στοκχόλμη.
Έχω περίπου 2 χρόνια εδώ πάνω..Ηρθά για μεταπτυχιακό και πλέον εργάζομαι σε μια εταιρία.
Δουλείες στον τομέα σου υπάρχουν φίλε αρκετές. Καλό ειναι να γνωρίζεις και την γλώσσα βοηθάει πολύ να βρεις κάτι.
Ο χειμώνας είναι λίγο δύσκολος ιδίως ο φετινός πολύ νυχτα.. αρκετό κρυο και πολύ χιονι.
Γενικά μερα με τη νύχτα με την Ελλαδα σε παροχές υπηρεσίες υποδομές κτλ.
Το κόστος ζωής είναι πάνω κάτω το ίδιο. Αλλου λιγο ακριβότερα αλλου φθηνότερα.
Οπώς λεω σε οποιον με ρωτάει ειναι μια χώρα που όλα δουλεβουν ρολόι. Βέβαια δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο αυτο ... Σαν Έλληνες θέλουμε και λιγη καφρίλα.
Στις σουηδέζες δεν αναφέρομαι γιατι ειναι και πρώι ακόμα... :beer:
Αν θέλεις τπτ σιτε να σε βοηθήσουν να ψάξεις για δουλεια η κάτι αλλο PM.

atom_smasher
27/04/2010, 10:36
Δανια οι αιτησεις ληγουν πιο νωρις. Χοντρικα για το δικο μου κολλεγιο τελη ιουνη γι ανα ξεκινησουν τελη αυγουστου. Ισχυει οτι εχουν 2 περιοδους πανω κατω αυτες που αναφερει ο ακατανομαστος αλλα παιζει με το καθε τμημα. Γενικα παιρνουν κοσμο μιας και παιρνουν λεφτα απο Ε.Ε. και εχουν καλο επιπεδο. Μπειτε και δειτε στα σαιτ των πανεπιστημιων αν σας ενδιαφερει, εχουν αγγλικα. Παντως και Ολλανδια καλα πραγματα εχω ακουσει, περα του οτι βρεχει 400 μερες το χρονο. Για λεπτομερειες ολο και καποιος θα ειναι εκει να σας πει. γενικα η μερα με την νυχτα δυστυχως σε πολλα θεματα.

Cpt. Haddock
27/04/2010, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από manowar13
[...]Στις σουηδέζες δεν αναφέρομαι γιατι ειναι και πρώι ακόμα... :beer: [...]


Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
[...]Θα πάρω και την κοπέλα μαζί, ψυχολόγος είναι, επίσης πολύ δύσκολα τα επαγγελματικά της. [...]. Και τέλος πολλές παροχές για τη μητρότητα, μιας και σκεφτόμαστε για το πρώτο μας παιδί εκεί. [...]

:winka:


Αρχικά δημιουργήθηκε από atom_smasher
Δανια οι αιτησεις ληγουν πιο νωρις. Χοντρικα για το δικο μου κολλεγιο τελη ιουνη γι ανα ξεκινησουν τελη αυγουστου. Ισχυει οτι εχουν 2 περιοδους πανω κατω αυτες που αναφερει ο ακατανομαστος αλλα παιζει με το καθε τμημα. Γενικα παιρνουν κοσμο μιας και παιρνουν λεφτα απο Ε.Ε. και εχουν καλο επιπεδο. Μπειτε και δειτε στα σαιτ των πανεπιστημιων αν σας ενδιαφερει, εχουν αγγλικα. Παντως και Ολλανδια καλα πραγματα εχω ακουσει, περα του οτι βρεχει 400 μερες το χρονο. Για λεπτομερειες ολο και καποιος θα ειναι εκει να σας πει. γενικα η μερα με την νυχτα δυστυχως σε πολλα θεματα.

Για δουλειά θέλει να πάει, οχι για σπουδές :look:

Akatanomastos
27/04/2010, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock



Για δουλειά θέλει να πάει, οχι για σπουδές :look:

o atom λεει να παει και καλα ως φοιτητης


γιατι οντως οι ευρωπεοι φοιτητες εχουν αρκετα πλεονεκτηματα
απο το να πας ως ξεμπαρκος


βεβαια αυτο εχει νοημα αν δεν εχουν διδακτρα εκει πανω, κατι που δεν θυμαμαι καθολου τι γινετε απο οταν κοιταγα..

δηλαδη αν τα δημοσια πανεπιστημια ειναι τζαμπα ή εχουν διδακτρα τυπου 400 ευρω το χρονο

ισως αξιζει να πας ως φοιτητης,και ας μη σπουδαζεις

ωστε να χεις καποιες παροχες για την αρχη

(αν τα διδακτρα ειναι 4.000 αστο, δεν θελουμε παροχες:lol: )

manowar13
27/04/2010, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
o atom λεει να παει και καλα ως φοιτητης


γιατι οντως οι ευρωπεοι φοιτητες εχουν αρκετα πλεονεκτηματα
απο το να πας ως ξεμπαρκος


βεβαια αυτο εχει νοημα αν δεν εχουν διδακτρα εκει πανω, κατι που δεν θυμαμαι απο οταν κοιταγα..

δηλαδη αν τα δημοσια πανεπιστημια ειναι τζαμπα ή εχουν διδακτρα τυπου 400 ευρω το χρονο

ισως αξιζει να πας ως φοιτητης,και ας μη σπουδαζεις

ωστε να χεις καποιες παροχες για την αρχη

(αν τα διδακτρα ειναι 4.000 αστο, δεν θελουμε παροχες:lol: )

Δίδακτρα δεν έχουν για τους ευροπαίους πολίτες.
Ουτε επίσης συμαντικές παροχές σαν φοιτητης. Μόνο το ότι μπορείς να νοικίασεις σπίτι σε εστία, που είναι αρκετά φθηνότερο απο κανονικό σπίτι. Αν και πάλι δυσκολο γιατι η ουρά αναμονής είναι μεγάλη.

Εχετλαίος
27/04/2010, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
ισως αξιζει να πας ως φοιτητης,και ας μη σπουδαζεις

Δηλαδή να κουβαλήσουμε την εγχώρια νοοτροπία και εκεί; Δώρο-άδωρο δεν είναι;
:D

atom_smasher
27/04/2010, 10:47
Αυτο ελεγα. Να κανουν μια αρχη εστω και σαν φοιτητες. Γιατι ειναι πιο ελαστικοι οταν πας για σπουδες, απ οτι να πεις ηρθα να σας παρω την δουλεια! καλα να υπαρχουν, αλλα αν δεν υπαρχουν; Για την κοπελα του αναφερομουν κυριως. Επισης Δανια δεν εχουν διδακτρα για Ευρωπαιους. ΠΛηρωνει η Ε.Ε. Ενα ανοιγμα οπως ειπα ειναι και αυτο. Μαθαινουν και κατι καινουριο στην τελικη και μπορει να φανει και χρησιμο. Εμενα μου χει δωσει καταρχην και κυρια αυτο που ηθελα βασικα. ΔΩΡΕΑΝ μαθηματα Δανεζικων...! πληρωνω 80 ευρω για 3 μηνες μαθηματων ενω διαφορετικα ειναι 1000 ευρω. 2 χρονια μαθηματα και με το που τελειωνεις εχεις μαθει να μιλας. Παραλληλα κοιταζω, παλευω και την σχολη...και βλεπουμε...Βασικο βεβαια οτι δεν ειμαι μονος μου. Ειμαι με την κοπελα μου που μενει εδω πολλα χρονια και γι αυτο εχω γλιτωσει καποιες φρικες.

atom_smasher
27/04/2010, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Δηλαδή να κουβαλήσουμε την εγχώρια νοοτροπία και εκεί; Δώρο-άδωρο δεν είναι;
:D
Δεν γινεται. Δεν σε αφηνουν σε χλωρο κλαρι...Αν και μην νομιζεις οτι δεν εχουν και αυτοι την δικια τους νοοτροπια...απλα ειναι πιο καμουφλαρισμενα.

Akatanomastos
27/04/2010, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Δηλαδή να κουβαλήσουμε την εγχώρια νοοτροπία και εκεί; Δώρο-άδωρο δεν είναι;
:D


εχει να κανει καθαρα με πρακτικοτητα
σπιτι, φαγητο, ασφαλεια, γλωσσα δεν ξερω τι αλλο..


ενταξυ αμα παει εκει και ουτε σπουδαζει ουτε ψαχνει για δουλεια, και παιζει ταβλι, και πινει φραπεδες ολη μερα σαν και μενα
ειναι αξιος της μοιρας του:bigcry: :lol:

Εχετλαίος
27/04/2010, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από atom_smasher
Δεν γινεται. Δεν σε αφηνουν σε χλωρο κλαρι...Αν και μην νομιζεις οτι δεν εχουν και αυτοι την δικια τους νοοτροπια...απλα ειναι πιο καμουφλαρισμενα.

To γνωρίζω. Οι άνθρωποι πάνε παρέα με τα πάθη τους. Είτε άσπροι, είτε μαύροι, είτε Έλληνες είτε βορειοευρωπαίοι. Στην παροχή υπηρεσιών ως προς το κοινό διαφέρουν οι λαοί ανά τα κράτη της υφηλίου. Κατά τα άλλα...αλλού βλέπεις την πλέμπα (σκουπιδαριό παντού εδώ λχ) αλλού την μαζεύεις και την κρύβεις γρήγορα (σκουπιδαριό τα βράδια στην Αγγλία που εξαφανίζεται το πρωί από τα ταχύτατα συνεργεία καθαριότητας γιατί δεν είναι politically correct σαν εικόνα).
:wave2:

Akatanomastos
27/04/2010, 10:58
εγω παντως καποιους σουηδους και σουηδεζες που ξερω

ειναι λιγο τραγικοι ως νοοτροπια κουλτουρα τροπο ζωης

γενικα οι σκανδιναβοι

ειναι καπως, και νιωθουν πολυ superior, και οτι ολος ο κοσμος κρεμετε απο τα @@ τους:bigcry: :lol:

ισως και να ναι ετσι τελικα, δεν ξερω

αλλα το να χεις και αυτο το στιλακι εμενα δεν μου κανει καλα.

Εχετλαίος
27/04/2010, 11:11
Mάλλον ούτε για Γερμανία λέει πλέον...

Γερμανικό "λαϊκό όχι" στην Ελλάδα
zougla.gr Πρώτη καταχώρηση: Τρίτη, 27 Απριλίου 2010, 11:03

Ως κακή θεωρεί την απόφαση της παροχής οικονομικής βοήθειας προς την Ελλάδα το 57% των Γερμανών, σύμφωνα με δημοσκόπηση που δημοσιεύεται στο Βερολίνο.

Μόλις το 33% δηλώνουν θετικοί στην παροχή οικονομικής στήριξης, σύμφωνα με τη δημοσκόπηση που πραγματοποιήθηκε για λογαριασμό του γαλλικού τηλεοπτικού σταθμού France 24 και του γερμανικού ομίλου WELT.

Τα πλήρη αποτελέσματα της έρευνας αναμένεται να μεταδοθούν σήμερα το απόγευμα από το κανάλι France 24, στο πλαίσιο ειδικής εκπομπής αφιερωμένης στη Γερμανία, η οποία μαγνητοσκοπήθηκε στο Μουσείο Γερμανικής Ιστορίας του Βερολίνου.

"Γιατί να πληρώσουμε εμείς τις συντάξεις χλιδής των Ελλήνων;" αναρωτιέται στο πρωτοσέλιδό της η γερμανική εφημερίδα Bild, η οποία θεωρεί ότι μία επιστροφή της Ελλάδας στη δραχμή "θα ήταν ό,τι καλύτερο για το δικό μας ευρώ".

Αντιπαραθέτοντας συγκριτικά στοιχεία, προκειμένου να υποστηρίξει την άποψή της, η εφημερίδα με τη μεγαλύτερη κυκλοφορία στη Γερμανία αναφέρει ότι "πολλοί Γερμανοί μόνο να ονειρεύονται μπορούν ένα σύστημα συνταξιοδότησης σαν το ελληνικό".


Ειδικά αυτό το τελευταίο...Α ρε γιαγιά μου με τα 500€ που παίρνεις να δεις πόσο σε ζηλεύουν αυτοί που σου σκότωσαν τον πατέρα...

Akatanomastos
27/04/2010, 11:22
γιατι ρε εχετλεε νομιζεις οτι υπαρχει καποια χωρα που οι πολιτες θελουν πληρωνουν εμας?:lol:


εσυ θα ηθελες να πληρωνεις φορους που πανε πχ στους βουλγαρους επειδη εχουν προβληματα?

Εχετλαίος
27/04/2010, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
γιατι ρε εχετλεε νομιζεις οτι υπαρχει καποια χωρα που οι πολιτες θελουν πληρωνουν εμας?:lol:


εσυ θα ηθελες να πληρωνεις φορους που πανε πχ στους βουλγαρους επειδη εχουν προβληματα?

Tότε πιο το νόημα της ΕΕ; Άρα εξ ορισμού οι πολίτες της ΕΕ δεν θέλουν μια ΕΕ.
Ε;

(το έχω γ. στο σπαμ το Thread του ανθρώπου...)

OldMan
27/04/2010, 11:26
Κοπενχάγη να πας, Γιαννάκη ...!!! :wave2:


(στο Νο 71 του Nyhavn έχει ένα υπόγειο τατουατζίδικο " Bimbo @ Mike " - η Bimbo ειδικεύεται στα τατουάζ με το λογότυπο της HUSABERG σε "ιδιαίτερο" σημείο του σώματος, αρκεί να υπάρχει το κατάλληλο μήκος - αλλιώς θα σου βγει HUG και θα σε περάσουν για "αγκαλίτσα" ...) :wave2:

Akatanomastos
27/04/2010, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Tότε πιο το νόημα της ΕΕ; Άρα εξ ορισμού οι πολίτες της ΕΕ δεν θέλουν μια ΕΕ.
Ε;

προφανως


οι πολιτες των ισχυρων χωρων δεν θελουν
και οι πολιτες των οικονομικα προβληματικων χωρων θελουν..

το νοημα της ΕΕ ειναι η δημιουργια μια ισχυρης συμμαχιας εναντια σε αλλες μεγαλες δυναμεις
αλλα δεν πολυτραβαει απο τι φαινετε:D

veletzas
27/04/2010, 11:31
γυρω στο μιλενιουμ, οι μισθοι ηταν καλυτεροι απ οτι εδω, τα συπερμαρκετ πιο φτηνα, τα σπιτια επισης-αναλογικα με τους μισθους...
στην ουψαλα (40 λεπτα απο στοκχολμη) εβρισκες (λογο περιοχης κτλ-τοτε τουλαχιστον- φτηνοτερα σπιτια απο στοκχολμη).
πας δοκιμαζεις αν σας κανει καθεστε αν οχι πατε καπου αλλου 'η γυρνατε πισω..
γενικα με ψαχτηρι στο νετ βρισκεις σελιδες που εχουν ως θεμα την αγορα εργασιας κτλ...
:wave2:

Εχετλαίος
27/04/2010, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
και οι πολιτες των οικονομικα προβληματικων χωρων θελουν..

Ενίσταμαι! Όχι και "οικονομικά προβληματικοί"
Οικονομικά ιδιόρυθμοι! :D

Akatanomastos
27/04/2010, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Ενίσταμαι! Όχι και "οικονομικά προβληματικοί"
Οικονομικά ιδιόρυθμοι! :D


ειδες ο ελληνας τι αχαριστοι που ειμαστε:mad:

σου γραφω "οικονομικα προβληματικοι"

για να πω με τακτ οτι ειμαστε μ@λ@κες, και ακομα και ετσι

δεν σου αρεσει:bigcry: :lol:

Εχετλαίος
27/04/2010, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
για να πω με τακτ οτι ειμαστε μ@λ@κες,

Το ίδιο εννόησα και απέκρυψα στο "ιδιόρυθμοι" και εγώ
:lol: :lol:

atom_smasher
27/04/2010, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κοπενχάγη να πας, Γιαννάκη ...!!! :wave2:


(στο Νο 71 του Nyhavn έχει ένα υπόγειο τατουατζίδικο " Bimbo @ Mike " - η Bimbo ειδικεύεται στα τατουάζ με το λογότυπο της HUSABERG σε "ιδιαίτερο" σημείο του σώματος, αρκεί να υπάρχει το κατάλληλο μήκος - αλλιώς θα σου βγει HUG και θα σε περάσουν για "αγκαλίτσα" ...) :wave2:
θα περασω μια βολτα να τσεκαρω...:smokin:

Allst@rf
27/04/2010, 12:03
πίστεψε με ,στελαν , το μόνο που με κρατάει πλέον στην ελλάδα είναι το πείσμα να κάτσω και να την παλέψω...αξίζει πλέον,όμως;
Α,για να μην το ξεχάσω,το άλλο είναι ο καιρός ,που μας βοηθάει να πηγαίνουμε βόλτες με τις μοτο μας οπότε γουστάρουμε...

OldMan
27/04/2010, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από atom_smasher
θα περασω μια βολτα να τσεκαρω...:smokin:
Με προσοχή όμως, γιατί η Bimbo είναι ένα μίγμα από Λάπωνα και Ιταλίδα :a03: και προκαλεί άσχημο πονόματο στους ανυποψίαστους... :wave2: