PDA

View Full Version : Xenon σε Tiger 1050



Gallos
27/04/2010, 09:06
Καλημέρα, έκανα μια εύρεση επί του θέματος και δεν βρήκα τπτ. Ρωτάω εκ μέρους ενός φίλου καθότι εγώ δεν είμαι κάτοχος tiger. Ο εν λόγω φίλος λοιπόν θέλει να βάλει xenon αλλά διστάζει καθώς έχει πάρει δυο γνώμες από αντίστοιχα συνεργεία. Στην μια περίπτωση λένε βάλε όλα καλά και στην άλλη ότι θα έχει προβλήματα με τα όργανα κτλπ κτλπ. Οπότε μια γνώμη από τα παιδιά του φόρουμ που έχουν βάλει είναι καλοδεχούμενη.Ευχαριστώ :beer:

McGyver
27/04/2010, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gallos
Καλημέρα, έκανα μια εύρεση επί του θέματος και δεν βρήκα τπτ. Ρωτάω εκ μέρους ενός φίλου καθότι εγώ δεν είμαι κάτοχος tiger. Ο εν λόγω φίλος λοιπόν θέλει να βάλει xenon αλλά διστάζει καθώς έχει πάρει δυο γνώμες από αντίστοιχα συνεργεία. Στην μια περίπτωση λένε βάλε όλα καλά και στην άλλη ότι θα έχει προβλήματα με τα όργανα κτλπ κτλπ. Οπότε μια γνώμη από τα παιδιά του φόρουμ που έχουν βάλει είναι καλοδεχούμενη.Ευχαριστώ :beer:

Aν γίνει σωστή εγκατάσταση δε θα έχει κανένα πρόβλημα.

Cpt. Haddock
27/04/2010, 09:11
Kαλό ειναι να μην τσιγκουνευτεί και πάρει κινέζικα των 50 ευρώ. Επίσης, δε χρειάζονται και στις δύο λαμπες xenon, η Η9 (δεξια) έχει καλό φωτισμό, η Η7 ειναι που θέλει ενισχυση

:wave2:

Gallos
27/04/2010, 09:13
Απορώ όμως που ένα συνεργείο εξουσιοδοτημένο του λέει οκ(στον Πειραιά) και ένα άλλο του λέει μην βάλεις θα έχεις προβλήματα(στην Αγίου Δημητρίου). Απλά έκανα την ερώτηση γιατί βλέπω αρκετά στον δρόμο με ξένον.

Cpt. Haddock
27/04/2010, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gallos
Απορώ όμως που ένα συνεργείο εξουσιοδοτημένο του λέει οκ(στον Πειραιά) και ένα άλλο του λέει μην βάλεις θα έχεις προβλήματα(στην Αγίου Δημητρίου). Απλά έκανα την ερώτηση γιατί βλέπω αρκετά στον δρόμο με ξένον.

Τσέκαρε και στα

www.forumtriumph.gr

www.tiger1050.com

για αντίστοιχα θέματα

argy_kap
27/04/2010, 09:17
To θέμα είναι super καλυμμένο στα forum του Τίγρη

http://www.tiger1050.com/index.php?option=com_smf&Itemid=26&topic=4615.0

Μπορεί να έχει πρόβλημα με τα όργανα, στο λέω γιατί την έπαθα κι εγώ αλλά όλα λύνονται.... ας πάρει καλό κιτ, εγώ αυτό που δεν μου δημιούργησε προβλήματα ήταν από www.hid50.com

Και όπως είπε και ο Captain ας κάνει μόνο την μία λάμπα.....

:beer: :beer:

harrysvr
27/04/2010, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
To θέμα είναι super καλυμμένο στα forum του Τίγρη

http://www.tiger1050.com/index.php?option=com_smf&Itemid=26&topic=4615.0

Μπορεί να έχει πρόβλημα με τα όργανα, στο λέω γιατί την έπαθα κι εγώ αλλά όλα λύνονται.... ας πάρει καλό κιτ, εγώ αυτό που δεν μου δημιούργησε προβλήματα ήταν από www.hid50.com

Και όπως είπε και ο Captain ας κάνει μόνο την μία λάμπα.....

:beer: :beer:
Ποιο ακριβώς το πρόβλημα; τρεμοπαίζει ο φωτισμός; ξεθωριασμένα νούμερα(fade out); κάτι άλλο;

argy_kap
29/04/2010, 03:57
Τα όργανα αποκτούν μια πολύ σημαντική καθυστέρηση, κάνουν reset στα καλά καθούμενα, και γενικά φρικάρουν.....άσε που το ρολόι λεει οτι να είναι!

Gallos
29/04/2010, 03:58
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις μάγκες.Πάω να ψάξω στα αντίστοιχα φόρουμ.

Cpt. Haddock
29/04/2010, 04:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gallos
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις μάγκες.Πάω να ψάξω στα αντίστοιχα φόρουμ.

Δες και εδω

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=102218

Μπορεί να βάλει καλυτερες λαμπες για να εχει καλο αποτέλεσμα χωρις το κόστος και τα πιθανα προβλήματα του Ξενον.

:beer:

idi
29/04/2010, 05:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Kαλό ειναι να μην τσιγκουνευτεί και πάρει κινέζικα των 50 ευρώ. Επίσης, δε χρειάζονται και στις δύο λαμπες xenon, η Η9 (δεξια) έχει καλό φωτισμό, η Η7 ειναι που θέλει ενισχυση

:wave2:

ΟΛΑ κινεζικα ειναι

Cpt. Haddock
29/04/2010, 05:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ΟΛΑ κινεζικα ειναι

Σα χωρα παραγωγής ναι. Αλλα πιστεύω γιου γκετ μάι πόιντ :winka:

Shaolin Monk
29/04/2010, 05:28
ΜΟΝΟ καλυτερες λαμπες. Τα ξενον μονο προβληματα ειναι. Τα εβγαλα απο παντου και ησυχασα. Να μενεις στη μεση του πουθενα σε ταξιδι και να φταινε τα φωτα δεν ειναι οτι καλυτερο...
Θυμαμαι ενα παλικαρι απο το φορουμ που με βοηθησε στο λιμανι του Πειραια,με το μπουσα σπρωχνοντας να το βαλω μπροστα, φορτωμενο μεχρι θανατου, επειδη βραχυκυκλωσαν τα κ@λοφωτα...:mad:
Μακαρι να'ξερα ποιος ειναι, του χρωσταω ρακες γιατι με εβγαλε απο μεγαλη ταλαιπωρια...

idi
29/04/2010, 05:51
μη γενικευεις τα κιτ hid xenon εχουν δουλεψει ΑΨΟΓΑ σε 3 μηχανακια μου που εχω βαλει... αλλα και τα 3 ηταν/ειναι KAWASAKI με λαμπες Η7 δε ξερω για αλλες περιπτωσεις

η διαφορα στην αποδοση ηταν χαώδης σε σχεση με τις λαμπες αλογονου, ακομα και τις καλυτερες αφτερμαρκετ

πχ δες τη παρακατω φωτο απο το versys μου στη "μεσαια" σκαλα εχω βαλει hid xenon και στη "μακρινη" μια osram night braker (πολυ καλη λαμπα αλογόνου) και στα φωτα θεσης ledακια


http://img63.imageshack.us/img63/981/dsc00082th.jpg

η αξιοπιστια για μενα ειναι κατα 90% στη τεχνογνωσία τοποθετησης και οχι στη ποιοτητα του κιτ (εχω τα φτηνα κινεζικα των 60 ευρω οι 2 λαμπες+2 μπαλαστα) . τη πρωτη φορα που εβαλα xenon μου εκαψε ενα μπαλαστ σε βολτα γιατι δεν προσεξα τις επαφες οπως επρεπε

McGyver
29/04/2010, 05:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
αλλα και τα 3 ηταν/ειναι KAWASAKI

Πες μου πως εννοείς απλά "Made in Japan"...

idi
29/04/2010, 06:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Πες μου πως εννοείς απλά "Made in Japan"...

ναι αλλα να ξερεις οτι το νεο versys (2010) ειναι made in thailand:(

McGyver
29/04/2010, 06:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ναι

Πάλι καλά...
Άκου HIDs Kawasaki :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: ...


Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
αλλα να ξερεις οτι το νεο versys (2010) ειναι made in thailand:(

Να με συμπαθάς ρε Γιώργη, αλλά στ' @@ μου που φτιάχνεται το Versys...

Cpt. Haddock
29/04/2010, 06:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Να με συμπαθάς ρε Γιώργη, αλλά στ' @@ μου που φτιάχνεται το Versys...

ειδικα αμα δεις που φτιαχνεται το transalp :p

McGyver
29/04/2010, 06:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ειδικα αμα δεις που φτιαχνεται το transalp :p

:wave2:

SeNNinhA
29/04/2010, 06:30
ΟΛΑ ΚΙΝΕΖΙΚΑ ΕΙΝΑΙ, ΟΛΑ έχουν την ίδια ποιότητα.

Εαν θές ποιοτικά πας σε τιμές 400+ ευρώ το ένα τουλάχιστον

idi
29/04/2010, 06:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Πάλι καλά...
Άκου HIDs Kawasaki :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: ...



Να με συμπαθάς ρε Γιώργη, αλλά στ' @@ μου που φτιάχνεται το Versys...

κανω διαφήμιση στο δικο μου ρε :lol: :lol:

spyro
29/04/2010, 06:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi

η διαφορα στην αποδοση ηταν χαώδης σε σχεση με τις λαμπες αλογονου, ακομα και τις καλυτερες αφτερμαρκετ

πχ δες τη παρακατω φωτο απο το versys μου στη "μεσαια" σκαλα εχω βαλει hid xenon και στη "μακρινη" μια osram night braker (πολυ καλη λαμπα αλογόνου) και στα φωτα θεσης ledακια


http://img63.imageshack.us/img63/981/dsc00082th.jpg



:nono:

η φώτο δεν αποδεικνύει τίποτα φίλε μου. άλλο πράγμα η "φασαρία" (πολυ φωτεινότητα που διαχέεται παντου και ιδιαιτέρα μπροστά απο την μηχανή) και άλλο η στοχευμένη φωτεινότητα σε απόσταση, εκεί που την χρειάζεσαι δηλαδή.

δές εδώ για να καταλάβεις το παραμύθι των XENON:

http://www.mybike.gr/topic/20412-%ce%b7-%ce%b1%ce%bb%ce%b7%ce%b8%ce%b5%ce%b9%ce%b1-%cf%80%ce%b9%cf%83%cf%89-%ce%b1%cf%80%ce%bf-%cf%84%ce%b1-hid-xenon-kits/page__hl__xenon__fromsearch__1

idi
29/04/2010, 06:38
η διαφορα εχει τσεκαριστει με ιδιο μηχανακι διπλα διπλα και πιστεψε με οταν εχω δει με τα ματια μου το αποτελεσμα οι θεωρητικές συζητησεις πανε στο βροντο...

spyro
29/04/2010, 06:41
και επειδή γράφονται πολλά στο thead του mybike ελπίζω να μην σου ξεφύγει το ακόλουθο πολυ σημαντικό:

"Το πιο επικινδυνο κομματι των aftermarket HID kits ειναι οτι οταν τα τοποθετει κανεις, εχει την ψευδαισθηση οτι η αποδοση των προβολεων βελτιωθηκε κατακορυφα -κατι περα για περα παραπλανητικο! Η αποδοση του προβολεα μοιαζει να ειναι "καλυτερη" λογω του μεγαλυτερου επιπεδου ΕΜΠΡΟΣΘΙΟΥ φωτισμου (στο δρομο ακριβως μπροστα απο το οχημα).
Στην πραγματικοτητα η φωτιστικη δεσμη που παραγεται απο αυτου του ειδους τις μετατροπες παντα δινει ΛΙΓΟΤΕΡΟ φως ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ, και πολυ συχνα υπαρχει μια επικινδυνη ελλειψη φωτος εκει που θα επρεπε να υπαρχει το μεγιστο δυνατο φως.
Το αποτελεσμα αυτης της ψευδαισθησης ειναι οτι μπορεις να δεις καλυτερα απο την πραγματικοτητα, και αυτο δεν ειναι καθολου ασφαλες.

Ειναι πολυ δυσκολο να υπολογισει κανεις την αποδοση φωτος ενος προβολεα χωρις καταλληλες γνωσεις, πολυ εκπαιδευση και ειδικο μετρητικο εξοπλισμο, διοτι οι προσωπικες αισθησεις του ανθρωπου ειναι πολυ παραπλανητικες. Εχοντας μεγαλη ποσοτητα εντονου φωτισμου στο προσκηνιο (δηλαδη στο δρομο ακριβως μπροστα μας και στα πλαγια) ειναι πολυ παρηγορο και προκαλει μια εντονη εντυπωση "καλου προβολεα".
Το προβλημα βρισκεται στο οτι οχι μονο ο κοντινος φωτισμος ειναι δευτερευουσας σημασιας οταν κινουμαστε με πανω απο 50 χαω, αλλα εχοντας πολυ εντονο κοντινο φωτισμο κανει τις κορες των ματιων να κλεινουν, χειροτερευοντας την μακρυνη οραση! Και ολα αυτα ενω εχουμε την ψευδαισθηση της επιπλεον ασφαλειας!

Και αυτα βεβαια χωρις να υπολογιζουμε τα τεραστια ποσα ανακλασης στους αλλους οδηγους και ακομα και σε εμας, που προκαλουνται απο τετοια kit HID."



:wave2:

spyro
29/04/2010, 06:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
η διαφορα εχει τσεκαριστει με ιδιο μηχανακι διπλα διπλα και πιστεψε με οταν εχω δει με τα ματια μου το αποτελεσμα οι θεωρητικές συζητησεις πανε στο βροντο...

έμπα στον κόπο να διαβάσεις την μελέτη, μην την προσπερνάς έτσι απλά. Δέν είναι γραμμένη απο ανθρώπους σαν και εμένα άσχετους. Θα εκπλαγείς...

idi
29/04/2010, 06:46
οπως ειπα ελα σε μια συναντηση του k-b να δεις το μηχανακι μου διπλα σε ενα versys χωρις xenon hid kit και θα καταλαβεις

η δεσμη του φωτος οχι μονο ειναι δυνατοτερη αλλα παει και μακρυτερα το φως και οχι ψηλα(υπαρχει η "γραμμη" που σταματαει το φως στο υψος της πινακιδας των αυτοκινητων κανονικα)

να υποθεσω οτι το κειμενο εχει γραψει εισαγωγεας καποιου ακριβου κιτ???

spyro
29/04/2010, 06:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
οπως ειπα ελα σε μια συναντηση του k-b να δεις το μηχανακι μου διπλα σε ενα versys χωρις xenon hid kit και θα καταλαβεις

η δεσμη του φωτος οχι μονο ειναι δυνατοτερη αλλα παει και μακρυτερα το φως και οχι ψηλα(υπαρχει η "γραμμη" που σταματαει το φως στο υψος της πινακιδας των αυτοκινητων κανονικα)

να υποθεσω οτι το κειμενο εχει γραψει εισαγωγεας καποιου ακριβου κιτ???


δε γίνεται να σε κάνω να το διαβάσεις με το ζόρι τι να κάνουμε. Οι απαντήσεις απο το "που" "πως" "γιατί" κτλ είναι όλες μέσα σε αυτο το thread

αν βρείς ποτέ 10 λεπτάκια ελεύθερα και ρίξεις μια ματια στη μελέτη θα καταλάβεις. Μέχρι τότε θα είσαι ένας ακόμα που παραπλάνησαν που όμως δεν έχει άσχημο αποτέλεσμα μόνο στην τσέπη του αλλά κυρίως στους απέναντι οδηγούς.

Για μένα είναι απαράδεκτο που αφήνουν την κυκλοφορία σε τέτοια προϊόντα στην αγορά. Πέρα απο την αντικοινωνικότητα είναι και επικίνδυνα. Και το κακό είναι οτι δεν το γνωρίζουμε αλλά ούτε μας ενδιαφέρει να μάθουμε κιολας

idi
29/04/2010, 07:04
η αληθεια ειναι σε μια αναλυση που κανει καποιος χωρις καν να ξερω ποιος ειναι και ποιος ο σκοπος του και οχι η δικη μου εμπειρία και η πραγματικη συγκριση ....

να χαρω εχω σκεπτικο!!!!

τεσπα ναι εχεις δικιο οι λαμπες αλογόνου ειναι καλυτερες, δε πουλαω hid xenon και δε με νοιαζει να αποδείξω το αντιθετο
:beer: