PDA

View Full Version : λαμπες λευκου φωτος για tiger 1050?(+θεμα βαλιτσες)



adonis7387
28/04/2010, 07:39
Καθως ο φωτισμος ειναι μη ικανοποιητικος και τα xenon κοστιζουν και ισως παρουσιασουν προβληματα μηπως οι λαμπες αυτες κανουν δουλεια? εχει βαλει κανεις? Εντυπωσεις, κοστος?



επιπλεον οποιος εχει χρονο κ θεληση ας δει αυτο το ποστ που εχω ανεβασει σε αλλο φορουμ σχετικα με βαλιτσες βεβαια. Αν μπορει να βοηθησει καποιος θα ημουν υποχρεος
http://www.mainstreet.gr/ForumTriumph/viewtopic.php?f=11&t=2242

spyro
28/04/2010, 07:49
κάποιοι έχουν βάλει αυτές και είναι ικανοποιημένοι γύρω στα 25-28 ευρώ (το ζευγαρι):

http://elmelund.net/Teknik/2009101423_Osram%20Nightbreaker%20H4.jpg

εγώ πρόσφατα στην μεσαία σκάλα έβαλα αυτήν 45 (το ζευγάρι) ευρώ και είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Δέν κανoυν την νύχτα μέρα αλλά είναι πολυ καλύτερες απο τις μαμά:

http://www.consumabulbs.com/photo/Night%20Racer%20H7.jpg

για τις βαλίτσες δεν ξέρω.

πάντως καλά κανεις και δεν βάζεις xenon φιλαράκι. Για μένα είναι εντελώς αντικοινωνικό

Cpt. Haddock
28/04/2010, 07:57
H4 εβαλες Σπύρο; :confused:

spyro
28/04/2010, 08:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
H4 εβαλες Σπύρο; :confused:

:sick:

λάθος λίνκ (το διόρθωσα) έβαλα τις H7 - night racer

adonis7387
28/04/2010, 08:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
:sick:

λάθος λίνκ (το διόρθωσα) έβαλα τις H7 - night racer

οταν ειναι σβηστη η μηχανη οπως κοιτας τα φαναρια φιανεται οτι η λαμπα ειναι μπλε? ρωταω επειδη θελω να αλλαξω μονο την Η7 και δεν θελω να φαινεται οταν ειναι σβηστη η διαφορα...Παιζει καμια φωτο της μηχανης???

spyro
28/04/2010, 08:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από adonis7387
οταν ειναι σβηστη η μηχανη οπως κοιτας τα φαναρια φιανεται οτι η λαμπα ειναι μπλε?

όχι

adonis7387
30/08/2010, 08:37
ΤΕΛΙΚΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑ OSRAM NIGHT BREAKER H7! ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ? ΤΙΜΗ? ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ? ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΜΙΚΡΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΨΕΙ ΤΟ ΚΑΤΟΠΤΡΟ. ΙΣΧΥΕΙ? ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΚΑΙ Η9 ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΣΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ. ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΙΔΙΑ. ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ...

THEOD
30/08/2010, 09:01
OSRAM NIGHTBREAKER ή PHILPS GT EXTREME POWER

Σαφώς πιο δυνατές και με πιο λευκό φως από τις ΟΕΜ. Μην περιμένεις όμως και θαύματα εεε ??? Αλογόνα είναι...
Μειονέκτημα η μικρή συγκριτικά ωφέλιμη ζωή τους. Επίσημα στο μισό από ότι οι "κανονικές" λάμπες, ανεπίσημα ακόμα πιο κάτω...Το τίμημα μάλλον για την αυξημένη απόδοση. Προβλήματα με κάτοπτρα ή ηλεκτρικό σύστημα δεν υπάρχουν. Είναι λάμπες άμεσης αντικατάστασης στα ίδια ονομαστικά watt με τις μαμίσιες.

Πάντως εμένα οι ΟΣΡΑΜ με τα φωτα μονίμως ανοικτά (αναγκαστικά στο FZ1) μου έβγαλαν 1,5 χρόνο ζωής....και καήκανε με διαφορά 2 ημερών η μια από την άλλη...Ξαναέβαλα τις ίδιες...1,5 χρόνο τώρα πάνω και μέχρι στιγμής δεν έχουν ξανακαεί, αλλά γράφω πλέον και λιγότερα χιλιόμετρα που σημαίνει λιγότερες ώρες λειτουργίας για τις λάμπες... :wave2:

adonis7387
30/08/2010, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
OSRAM NIGHTBREAKER ή PHILPS GT EXTREME POWER

Σαφώς πιο δυνατές και με πιο λευκό φως από τις ΟΕΜ. Μην περιμένεις όμως και θαύματα εεε ??? Αλογόνα είναι...
Μειονέκτημα η μικρή συγκριτικά ωφέλιμη ζωή τους. Επίσημα στο μισό από ότι οι "κανονικές" λάμπες, ανεπίσημα ακόμα πιο κάτω...Το τίμημα μάλλον για την αυξημένη απόδοση. Προβλήματα με κάτοπτρα ή ηλεκτρικό σύστημα δεν υπάρχουν. Είναι λάμπες άμεσης αντικατάστασης στα ίδια ονομαστικά watt με τις μαμίσιες.

Πάντως εμένα οι ΟΣΡΑΜ με τα φωτα μονίμως ανοικτά (αναγκαστικά στο FZ1) μου έβγαλαν 1,5 χρόνο ζωής....και καήκανε με διαφορά 2 ημερών η μια από την άλλη...Ξαναέβαλα τις ίδιες...1,5 χρόνο τώρα πάνω και μέχρι στιγμής δεν έχουν ξανακαεί, αλλά γράφω πλέον και λιγότερα χιλιόμετρα που σημαίνει λιγότερες ώρες λειτουργίας για τις λάμπες... :wave2:


Ενταξει δεν φανταστηκα οτι κανει θαυματα αλλα κατι θα βοηθησει... Το fazer H7 k H9 οπως το Tiger φοραει? Εχει Η9 OSRAM nightbreaker? AN oxi τι υπαρχει αντιστοιχο για Η9? Στα μικρα τι εχεις βαλει??:beer:

Cpt. Haddock
30/08/2010, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από adonis7387
Ενταξει δεν φανταστηκα οτι κανει θαυματα αλλα κατι θα βοηθησει... Το fazer H7 k H9 οπως το Tiger φοραει? Εχει Η9 OSRAM nightbreaker? AN oxi τι υπαρχει αντιστοιχο για Η9? Στα μικρα τι εχεις βαλει??:beer:

Γενικώς για φώτα στο tiger, δες εδω

http://www.triumph-online.co.uk/lighting-upgrades--hid-conversions-292-c.asp

:beer:

THEOD
30/08/2010, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από adonis7387
Ενταξει δεν φανταστηκα οτι κανει θαυματα αλλα κατι θα βοηθησει... Το fazer H7 k H9 οπως το Tiger φοραει? Εχει Η9 OSRAM nightbreaker? AN oxi τι υπαρχει αντιστοιχο για Η9? Στα μικρα τι εχεις βαλει??:beer:

Το FZ1 φοράει 2 χ Η4
Το FZ6 στο οποίο επίσης ξέρω ότι πολλοί φοράνε αυτές τις λάμπες φοράει 1χΗ4 + 1χΗ7
Για Η9 δεν ξέρω...
Στα μικρά έχω βάλει μπλέ Ledakia :blush: (βγαίνουν όμως και σε λευκό και σε άλλα χρώματα).