PDA

View Full Version : Ραντεβου με την ιστορια (παλι)!



zefos1100xx
29/04/2010, 07:47
...υπαρχει βεβαια στο moto , το πολυ ωραιο ''ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΤΙΣ ΜΟΤΟ ΟΤΑΝ ΓΕΡΑΣΟΥΝ'' , αλλα θελησα να ανοιξω ενα διαφορετικο θεμα καθως αυτες οι μοτοσυκλετες δεν γερνανε στον δρομο , αλλα μεσα σε εκθεσεις....η μαλλον στις αποθηκες τους!

Τα καταστηματα δεν διαθετουν χρονο και πορους για αναπαλαιωση προφανως (ισως εκτος απο καποιους-ελαχιστους ''μερακληδες'' επαγγελματιες) , ουτε να τα πεταξουν θελουν για παλιοσιδερα καθως γνωριζουν οτι εχουν αξια , οποτε αυτος ο φαυλος κυκλος εχει σαν αποτελεσμα να υπαρχουν καποιες μοτοσυκλετες που σταματησε να μετραει ο χρονος για αυτες , η σταματησαν τον χρονο οι ιδιες ακριβως στο σημειο που πατηθηκε το τελευταιο ''run-off''....

Ποιος να ασχοληθει τωρα πια με εκεινη την ξεθωριασμενη suzuki στο υπογειο , την στιγμη που γυαλιζει την απαστραπτουσα Κ10 στην βιτρινα που περιμενει τον πελατη να την αγορασει και να κυλισει το χρημα , η αγορα να παρει ανασα και συναμα η ζωη ολακερη?

...τεσπα!


Τον τελευταιο καιρο ψαχνω για μηχανη , και φυσικα εχω επισκεφτει ενα σωρο εκθεσεις και αποθηκες μηπως και βρω κατι που να μου κανει....

....ειναι τετοια η ''φυση'' της μοτοσυκλετας που ψαχνω (παλιο-φτηνο-να λειτουργει) , ωστε η αναζητηση της με εχει οδηγησει σε παμπολες εκθεσεις αλλα και στις αποθηκες τους , καθως αυτο που ζηταω δεν ειναι και οτι πιο τελευταιο σε κατασταση ''βιτρινας'' , αλλα κατι λειτουργικο να πηγαινω στην δουλεια μου.

...οι περισσοτερες εκθεσεις διατηρουν αποθηκες (συνηθως καπου κοντα- σε σημεια που δεν φανταζεστε) , και δεν παει το μυαλο σας τι μηχανακια εχουν μεσα!

...και η αναζητηση μου με εχει οδηγησει σε πολλες απο αυτες.

Αφου ειδα οσα μηχανακια ειδα αποφασισα να αποθανατισω (στην κυριολεξια) καποια απο αυτα , και βεβαια ημουν για αλλη δουλεια εκει και επρεπε να απασχολω καποιον υπαλληλο απο την δουλεια του να με παει στην αποθηκη , ζητησα ευγενικα να με αφησει να τραβηξω φωτογραφιες με το κινητο.......(εχω σκεφτει πολλες φορες οτι πρεπει να κυκλοφορω με μια μικρη καμερα αλλα συνεχεια το ξεχναω).

Σημερα σε εκθεση γνωστοτατου dealer HONDA/YAMAHA , πηγα (μεσω αλλου εμπορου ( ....μπλα μπλα μπλα....) να δω ενα Virago 400....κοιταξτε τι πηρε το ματι μου παραδιπλα!!!

...αναγνωριζετε καποια απο τις παρακατω κυριες?


196282

zefos1100xx
29/04/2010, 07:48
.........καλο ε?


196284

zefos1100xx
29/04/2010, 07:49
...και λιγο πιο απομερα στα σκοτεινα ''βαριανασαινε'' με πολλα χρονια , χιλιομετρα (και σκονη) στην ραχη της , αυτη η κυρια εδω:


196285

zefos1100xx
29/04/2010, 07:50
.........................................


196286

Shaolin Monk
29/04/2010, 07:51
Πω-πω...


196287

Shaolin Monk
29/04/2010, 07:52
Τα δινει; Κριμα ειναι ρε γαμωτο...

zefos1100xx
29/04/2010, 07:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Πω-πω...

...τα παλια τα χρονια που λες..........:beer:

zefos1100xx
29/04/2010, 07:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Τα δινει; Κριμα ειναι ρε γαμωτο...


ουτε το ανακατασκευαζει , ουτε το πουλαει....(!).....:eyepop: :eyepop: :eyepop:

σημερα δεν αντεξα και ρωτησα!...οπως θα κανω απο δω και περα!
Και αν εχω υλικο , σχολια πανω στο θεμα και φωτο (που λογικα θα εχω) , θα ενημερωνω το thread.

manhunter
29/04/2010, 07:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
ουτε το ανακατασκευαζει , ουτε το πουλαει....(!).....:eyepop: :eyepop: :eyepop:

σημερα δεν αντεξα και ρωτησα!...οπως θα κανω απο δω και περα!
Και αν εχω υλικο , σχολια πανω στο θεμα και φωτο (που λογικα θα εχω) , θα ενημερωνω το thread.


Aμα βρείς κανά μπόλντορα 900, κανά cbx1050 (!) ή κανά zrx1200 σφύρα ρε Ζέφο

Έχω άμεσο πελάτη


:beer:

vaska
29/04/2010, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Aμα βρείς κανά μπόλντορα 900, κανά cbx1050 (!) ή κανά zrx1200 σφύρα ρε Ζέφο

Έχω άμεσο πελάτη


:beer:

το μπολντορ το 900, τι μηχανάκι, ήμουνα πιτσιρικάς και μου το έδωσε ένας μαγαλύτερος (καλή του ώρα) να το κάνω μια βόλτα, απέκτησα μόνιμο χαμόγελο μέχρι τ' αυτιά και το ερωτεύτηκα. Λίγα χρόνια αργότερα, με οικονομίες και πολλάάάάάάάάά γραμμάτια το αγόρασα. Η μάνα μου έγινε καρδιακιά κι ο πατέρας μου μουρμούρης. Τι μου θύμησες...
:rotflmao:

Tpap
29/04/2010, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
Και αν εχω υλικο , σχολια πανω στο θεμα και φωτο (που λογικα θα εχω) , θα ενημερωνω το thread.

Δεν αφήνετε τις παλιατζούρες στήν ησυχία τους λέω γώ...:smokin:

zefos1100xx
29/04/2010, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Aμα βρείς κανά μπόλντορα 900, κανά cbx1050 (!) ή κανά zrx1200 σφύρα ρε Ζέφο

Έχω άμεσο πελάτη


:beer:

πελατη?

γιατι ρε κιμωνα καταστημα εχεις??:lol: :lol:

(οκ φιλε , εαν ακουσω κατι μιλαμε!)

makis 71
14/05/2010, 19:26
τι μου θυμισες τωρα !!!! παρακαλαγα χρονια εναν τυπο που ειχε αντιπροσωπεια να μου δωσει ενα xs 650 σε αθλια κατασταση σε μια λογικη τιμη .με τιποτα ο τυπος.2500 ακατεβατα για μια μηχανη που δεν την επαιρνε κανενασ ετσι οπως ηταν.η δικαιολογια του ?? θα την φτιαξω και θα την δωσω τουλαχιστον για 10000 .ΝΑΙ ΣΙΓΑ ΒΡΕ ΠΑΠΑΡΑ!!!!! ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΒΛΕΠΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 9 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΣΑΠΙΖΕΙ????ποτε θα την δωσεις δηλαδη 10000 ?? ή περιμενεις ως την δευτερα παρουσια για να την δωσεις 1,000,000,000???και η πλακα ειναι οτι εχει δει μηχανες που εχω αναπαλαιωσει και ξερει οτι ειμαι μερακλησ με κατι τετοια .
για το σουζουκι να δεχτο παντως οτι ειναι συλλεκτικο το γιαμαχα ομως????

makis 71
14/05/2010, 19:27
το xs 750 ή το 850 το τρικυλινδρο ειναι???

zefos1100xx
15/05/2010, 06:14
και η πλακα ειναι οτι εχει δει μηχανες που εχω αναπαλαιωσει και ξερει οτι ειμαι μερακλησ με κατι τετοια . [/B]

Αυτος ειναι και ο λογος που σε εσκισε στην τιμη! ειναι η μεθοδος: ''.....ζηταω τρελα λεφτα και αν πιασει το κολπο επιασε....''

Απαραιτητη προυποθεση να ειναι ο αγοραστης ''καψουρης'' για αγορα.

...αν παει κανενας ασχετος μπορει να ζητησει λιγοτερα!



[i]Αρχικά δημιουργήθηκε από makis 71
το xs 750 ή το 850 το τρικυλινδρο ειναι???

...δεν ξερω φιλε..

makis 71
15/05/2010, 07:33
ακυρο το xs 750 ειναι το τρικυλινδρο το λεει στο καπακι οτι ειναι 750.σπανια μηχανη γιατι δεν πουλησε πολλα κομματια .χαλια μοτερ .
συμφωνω μαζι σου σε αυτο που λες περι τιμης .το θεμα ειναι οτι αυτος δεν θα την φτιαξει ποτε γιατι ανταλλακτικα που θα βρει και δευτερον εργατοωρες πολλες θελει για να γινει κατι που θα θυμιζει δικυκλο. σου λεω χρεπι κανονικοτατο .αλλα το μαθανε ολοι ακομα και ενα κοματι σκουρια να εχουνε να λενε συλλεκτικο .μπες λιγο στο mobile.de να δεις ποσο δινουν xs 650 σε αριστη κατασταση.και συγκρινε το με αυτα που ζηταει αυτος

orizontas
18/05/2010, 15:48
αληθινες μοτοσυκλετες ......

και υστερα με λενε εμενα παλαιομοδιτη .....

και κοολημενοο με το παρελθον

δεν ξερω ρε παιδια αν μου διναν ενα κουτιου και ενα του 80 .....

σιγουρα το παλαιο θα διαλεγα

γιατι η ταχυτητα δεν εχει σημασια ....

αλλα ο ..... γαματα κουβεντα μεγαλη που μπορει να φτασει σε διαμεχαες .....

ομορφα μηχανηματα .....

zefos1100xx
18/05/2010, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas
αληθινες μοτοσυκλετες ......

και υστερα με λενε εμενα παλαιομοδιτη .....

και κοολημενοο με το παρελθον

δεν ξερω ρε παιδια αν μου διναν ενα κουτιου και ενα του 80 .....

σιγουρα το παλαιο θα διαλεγα

γιατι η ταχυτητα δεν εχει σημασια ....

αλλα ο ..... γαματα κουβεντα μεγαλη που μπορει να φτασει σε διαμεχαες .....

ομορφα μηχανηματα .....

....ολα καλα ειναι φιλε!

Το καθε μηχανημα εχει την χαρη του...

Προσωπικα τωρα τελευταια την εχω ''καταβρει'' με ενα Virago 400 , σε φαση να το στροφαρω αργα να ακουω τις πιστονιες του v2 και να γουσταρω!

....την ιδια στιγμη που πληρωσα τα διπλασια απο την αγορα του virago για ενα ζευγαρι marchesini για το R1...:eyepop:

....καποια στιγμη μολις μπορεσω ισως αγορασω καμια καλοσυντηρημενη γριουλα!

Τιποτα δεν αναιρει τιποτα...........μοτοσυκλετιστες ειμαστε!

makis 71
22/05/2010, 05:27
αντε τετοια να βλεπω να γινομαστε πολλοι .καλο το 400 ε??? εβγαλες τις ταπες απο τις εξατμισεις??? αν ναι και φοραει τις μαμα εχει πολυ γαματο ηχο . και σκυλι και αρκετα γρηγορο για την ηλικια του και τα κυβικα του .αναμεσα στις πολλες αλλες γιαγιαδες που εχω εχω και ενα 400 .οτι χρειαστεις απο συμβουλες πες μου γιατι το εχω λυσει και δεσει εκατο φορες

SpeakeasyBlues
22/05/2010, 08:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
....ολα καλα ειναι φιλε!

Το καθε μηχανημα εχει την χαρη του...

Προσωπικα τωρα τελευταια την εχω ''καταβρει'' με ενα Virago 400 , σε φαση να το στροφαρω αργα να ακουω τις πιστονιες του v2 και να γουσταρω!

....την ιδια στιγμη που πληρωσα τα διπλασια απο την αγορα του virago για ενα ζευγαρι marchesini για το R1...:eyepop:

....καποια στιγμη μολις μπορεσω ισως αγορασω καμια καλοσυντηρημενη γριουλα!

Τιποτα δεν αναιρει τιποτα...........μοτοσυκλετιστες ειμαστε!


Αψογος! :wave2:

makis 71
23/05/2010, 07:26
δοκιμασε το στις στροφες το 400 αν εχεις καλα λαστιχα να δεις πως στριβει να παθεις πλακα.ξυνει πατηρακια κανονικοτατα