PDA

View Full Version : ktm 640 adventure 99αρι..



kaggelos
29/04/2010, 11:58
Καλησπέρες,
Περι του αυστριακού γομαριού ο λόγος.Αφου εχω φαει μεγαλη προπαγανδα για τα ktm,ειπα ν ακουσω αλλες γνωμες..το βρηκα 1500 έουρα,με 80.000χλμ(ογδόντα,πολλα το ξερω)απο φιλο που βαρεθηκε τα μονοκυλινδρα.Η ιστορια του εχει ως εξης:απο το 99 μεχρι το 2009 το χε ενας τυπάκος ο οποίος του δωσε και καταλαβε,το στιψε και το πηγαινε σε ολα τα χωματα και αμμολοφους της μεσογειου (οπως πρεπει δηλαδη)και του κανε 70.000χλμ.Ο εν λόγω μπάικερ το χε πενα το μηχανακι,με οτι χρειαζοτανε στην ωρα του κλπ και δεν του βγαλε ποτε τιποτα.Μετα το πηρε και ο αλλος ο αθρωπος,του κανε κατι ωραια ταξιδακια και 10.000 χιλ,επίσης ψείρας ο καινουριος καβαλάρης,το χει κορωνα στο κεφαλι του και πέρα απο κατι τσιμουχοφλατζες που χει αλλαξει,το μηχανακι εξακολουθει να συμπεριφερεται οπως πρεπει.Και εδω γενναται το ερωτημα.Θα συνεχισει να συμπεριφερεται ετσι το γερο ktm με τοσα χλμ στην πλατη;αν το παρω θα μου βγαλει τη ψυχη και θα κανω πλουσιους τους μαστορους;Υπ οψιν οτι θα ειναι το πρωτο μου μηχανακι και δεν εχω δυνατοτητα για παραλογα ακριβη συντηρηση και οτι η χρηση η που θα του κανω ειναι 50-50 χωμα ασφαλτος.Ποια ειναι η γνωμη σας αγαπητοι;

Θενκ γιου,θα περιμενω τη σοφια σας εναγωνίως

KaTaNaS
29/04/2010, 13:27
exei αλλαξει ποτε πιστονι ελατηρια;

κομπλερ αποσυμπιεστη ειναι οκ; Κοινως παιρνει ευκολα με τη μιζα χωρις περιεργους ηχους;

καιει λαδι; βλεπεις λευκο καπνο πίσω; ή σου μυριζει καμμενο λαδι αν μαρσαρεις με νεκρα μεσα και το μηχανακι στο σταντ;

αν δεν εχει θεμα κινητηρα χτυπα το... καποια στιγμη θα χρειαστει βεβαια μια γενικη , εκει υπολογισε ολα ολα ενα χιλιαρικακι...

παζαρεψε λιγο και την τιμουλα...

εαν και οταν το παρεις διαβασε οσα περισσοτερα θρεντ εχουν γραφτει για την σωστη προληπτικη συντηρηση



:wave2:

kaggelos
29/04/2010, 15:30
θενξ αδερφε για τις πληροφοριες αλλα τι εννοεις οτι θα θελει μαζεμα με ενα χιλιαρικακι;ποτε θα το χρειαστει και γιατι;δεν ειν και λιγα..για τα αλλα που με ρωτησες κομπλε,ουτε λαδια καιει ουτε τιποτα αλλα για παζαρεμα δεν παιζει γιατι εχει ενα ζευγαρι λαστιχα και ενα χωματινο κουστουμι δωρο οποτε μια χαρα τιμη εχει:beer:

KaTaNaS
29/04/2010, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaggelos
θενξ αδερφε για τις πληροφοριες αλλα τι εννοεις οτι θα θελει μαζεμα με ενα χιλιαρικακι;ποτε θα το χρειαστει και γιατι;

για τα ρουλεμαν περισσοτερο κι ενα πιστονακι δευτερο σταδιο, μετα απο μετρηση βεβαια... αλλα οταν και αν... απλα ειναι πολλα τα 80.000

αλλαζε του λαδια καθε 2.000 χλμ και φιλτρα γνησια.

καλη αγορα :wave2:

camen
29/04/2010, 16:32
80.000χλμ ειναι πολλα παντως και μαλιστα χωρις να ξερεις ποιος τα εχει κανει και κυριως ΠΩΣ!!!
Σιγουρα με λιγο ψαξιμο μπορεις να βρεις με αρκετα λιγοτερα χιλιομετρα.Βεβαια,ισχυει αυτο που λεμε παντα:

Καλυτερα ΣΩΣΤΑ συντηρημενο και με πολλα χιλιομετρα παρα με λιγα χιλιομετρα και παρατημενο:winka:

SeNNinhA
29/04/2010, 16:37
Το θεματάκι που είχαν όλα τα LC4 ήταν ότι τα μισά από αυτά ράγιζαν το καπάκι τις κεφαλής στον κινητήρα. Άλλοι το κολλούσαν, άλλοι το άλλαζαν. Κατά τα άλλα ψιλοπράγματα.

Το 1000αρικο που σου είπε για άνοιγμα και service κινητήρα μπορεί να είναι χαλαρά και 1500+. Εαν ανοίξεις κινητήρα θα αλλάξεις σίγουρα πιστόνι, ελατήρια και ρουλεμαν στροφάλου (μπιέλα και ρουλεμαν μπιέλας παίζεται), ίσως να θέλει και κύλινδρος περιποίηση (όχι απαραίτητα), σίγουρα θα θέλεις αλλαγή κάποια γρανάζια στο σασμάν, παίζεται κανένα γρανάζι μίζας, φλάτζες και o-ring κινητήρα αλλαγή όλα. Δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση θα είναι επίσης οι βαλβίδες και τα ελατήριά τους. Εαν υπολογίσεις ότι σίγουρα θα θέλεις και άλλαγμα όλων των περιφερειακών ρουλεμαν μετά από τόσα χρόνια (τιμονιού, τροχών, ψαλιδιού, αμορτισερ) και τίποτε άλλα ψιλά συν τα εργατικά, βγαίνει εαν σεβαστό ποσόν.

Η τιμή πάντως που το παίρνεις είναι ικανοποιητική. Δεν είναι σούπερ αλλά δεν είναι και κακή. Τσέκαρε λίγο και τις αναρτήσεις να δεις σε τι κατάσταση είναι και εαν επιδέχεται service το πίσω γιατί και ενα απλό service εμπρός πίσω ενα 250άρι το θέλει.

kaggelos
29/04/2010, 21:15
ερωτηση:σε περιπτωση που το μοτερ ψοφησει συντομα,ξερει κανεις τιμες και ανθρωπο που μπορω να βρω κανα μεταχειρισμενο?

MILTOS1976
30/04/2010, 05:20
φιλε μου ο αδερφος μου εχει ενα του 99 lc4 το εντουρο.εχει πανω 60000 χλμ χωρις κανενα προβλημα.αυτα εχουνε το μαυρο κυλινδρο ,πριν το 2000 οπου αλαξε εως το 2004 οπου τον αλαξανε επειδη ραγιζε και βαλανε hi flow κεφαλη.μην το φοβασαι ενα απλο σερβις και λαδακια καθε 2000 χλμ οπως προειπανε.μη σκεφταισε ουτε να του χωσεις χρημα ουτε να το φτιαξεις.ειναι καλο οπως ειναι
φιλικα :beer:

kaggelos
30/04/2010, 06:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Και γτ να μπεις σε αυτη την διαδικασια και να μην ψαξεις κατι καλυτερο απο την αρχη?:winka:
γιατι ειναι λιγα τα λεφτα και δινει πολλα περιφερειακα και εδω ρισκαρω.αν βγει καλο βγηκε,αν βγαλει προβλημα το μοτερ απ τα γεραματα να ξερω που βαδιζω απο τιμες. τσιρςς:beer:

camen
30/04/2010, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaggelos
γιατι ειναι λιγα τα λεφτα και δινει πολλα περιφερειακα και εδω ρισκαρω.αν βγει καλο βγηκε,αν βγαλει προβλημα το μοτερ απ τα γεραματα να ξερω που βαδιζω απο τιμες. τσιρςς:beer:

Καλα ενα σετ ελαστικα και ενα σετ κοστουμι δεν ειναι κ τιποτα τρομερα περιφερειακα.
Θα προτημουσα να μην παρεις αυτα και να παρεις ενα μηχανακι που να δουλευει παρα να το παρεις για τα "περιφερειακα" και το μοτερ να γινει χαρτοπολεμος:winka:

Ξαναλεω ,οτι το μηχανακι μπορει να ειναι αψογο.Εγω τις δικες μου σκεψεις σου λεω...:winka:

DrBig
30/04/2010, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Καλα ενα σετ ελαστικα και ενα σετ κοστουμι δεν ειναι κ τιποτα τρομερα περιφερειακα.
Θα προτημουσα να μην παρεις αυτα και να παρεις ενα μηχανακι που να δουλευει παρα να το παρεις για τα "περιφερειακα" και το μοτερ να γινει χαρτοπολεμος:winka:

Ξαναλεω ,οτι το μηχανακι μπορει να ειναι αψογο.Εγω τις δικες μου σκεψεις σου λεω...:winka:

Εγω θα προτιμουσα να δωσω 1500 τωρα και αλλα 1000 και να το κανω καινουργιο αργοτερα, παρα 2500 τωρα για κατι που και παλι δε θα ξερω σε τι κατασταση ειναι (απλα θα εχει λιγοτερα χιλιομετρα). ;)

camen
30/04/2010, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Εγω θα προτιμουσα να δωσω 1500 τωρα και αλλα 1000 και να το κανω καινουργιο αργοτερα, παρα 2500 τωρα για κατι που και παλι δε θα ξερω σε τι κατασταση ειναι (απλα θα εχει λιγοτερα χιλιομετρα). ;)

Μα το ειπα πιο πανω αυτο:

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΛΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΣΩΣΤΑ ΣΥΝΤΗΡΙΜΕΝΟ ΠΑΡΑ ΜΕ ΛΙΓΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΜΕΝΟ:winka:

DrBig
30/04/2010, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Μα το ειπα πιο πανω αυτο:

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΛΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΣΩΣΤΑ ΣΥΝΤΗΡΙΜΕΝΟ ΠΑΡΑ ΜΕ ΛΙΓΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΜΕΝΟ:winka:

Δεν διαφωνω, αλλα ειπα κατι τελειως διαφορετικο!

camen
30/04/2010, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Δεν διαφωνω, αλλα ειπα κατι τελειως διαφορετικο!

Βασικα, για να το κανεις καινουργιο δεν αρκουν 1000Ε κακα τα ψεμματα.Εκτος και αν εχεις τιποτα κονε:winka:

Αλλα ναι συμφωνω ,με 1000Ε μπορεις να κανεις ενα καλο rebuilt και να το χαιρεσε...:winka:

SeNNinhA
30/04/2010, 16:28
Η ουσία είναι ότι:

Α) για Adventure η τιμή είναι καλή διότι για κάποιο ανεξήγητο λόγο πωλουνται σε τιμές από 2000-3000 αναλόγως την παλαιότητα. Οπότε τα 1500 είναι ίσως το πιο φθηνό που έχω ακούσει.

Β) για on-off του '99 η τιμή είναι λογική/τυπική αλλά όχι ευκαιρία.

Γ) τα χιλιόμετρα που έχει είναι λογικά για μηχανή δεκαετίας. Δεν θα ψηνόμουν για κάτι που θα έλεγε 35.000χλμ πχ γιατί είτε δεν θα ήταν πραγματικά (άρα και ποιος ξέρει τι άλλο κρύβει) είτε θα καθόταν η μηχανή πολύ καιρό (που είναι πολύ χειρότερο από το να γράφει χιλιόμετρα).

Νομίζω ότι δεν είναι μια κακή επιλογή.

KaTaNaS
01/05/2010, 01:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA

Νομίζω ότι δεν είναι μια κακή επιλογή.

συμφωνω απολυτα