PDA

View Full Version : τι μελλον εχω εγω??



sfigas
29/04/2010, 13:37
Η ηλικια μου 23.. πτυχιουχος ψυχολογιας. μολις τελειωσα και με τον στρατο..καιρο τωρα σκεφτομουν το μελλον μου..το τι θα κανω μετα που θα απολυθω.. λογω μιας υποτροφιας πριν 2 χρονια καταφερα και πηγα στην αγγλια για 6 μηνες στο sheffield university. εκει τα πραγματα ηταν διαφορετικα. θαμπωθηκα στην κυριολεξια απο τις εγκαταστασεις τα εργαστηρια το ποσο κοντα σου ειναι ολοι μα ολοι οι καθηγητες.. οι γονεις μου μου λενε να να κανω οτι μου αρεσει.. ψαχνομαι για δευτερο πτυχιο νομικη..εκει εξω.. γιατι εδω δεν με βλεπω να τελειωνω ποτε αν μπω με κατατακτηριες.. και αν ηταν κατι που μπορει να με κρατουσε εδω ηταν η σχεση μου 2 χρονια τωρα και ισως ενα καλο μεταπτυχιακο σε τομεα που να με ενδιαφερει. για δουλεια εδω? τωρα που εχω αρχισει να ψαχνομαι για κατι προσωρινο βρηκα μια θεση συμβουλευτικου ψυχολογου σε ενα ιδρυμα.. μισθος? 600. χωρις ασφαλιση.. τι να πω..απογοητευση.. που παει η ελλαδα? που παμε ολοι? ποιος να φανταζοταν ποσο μαυρα πραγματικα ειναι τα πραγματα... πως ξεπουληθηκαμε.. αλλα ειναι δυνατον? ειναι δυνατον τοσα εκατομμυρια ευρω? ποσοι μα ποσοι πρεπει να τα εφαγαν? πρεπει να ειναι χιλιαδες και αν οχι εκατονταδες.. ανοιγω τηλεοραση.. τα ιδια...τα ιδια..καθε μερα τα ιδια.. μεχρι πριν απο καποια χρονια σκεφτομουν οτι το χαζοκουτι δειχνει φονους.. μονο ετσι τραβουσε τηλεθεαση.. τωρα πλεον δειχνει το πως δολοφονειται η ελλαδιτσα.. τοσος πλουτος τοσα μερη για αξιοποιηση.. τοσες δυνατοτητες..και αυτοι εκει οι 300 μαλακες στην βουλη με ελαχιστες εξαιρεσεις.. τον παιζουν 8 χρονια και μετα συνταξη... τους βαρεθηκα ολους.. ολα ενα απεραντο μπουδ.. ειδα και απο τον στρατο.. το βισμα ζει και βασιλευει.. ι κομπινα οι καταχρησιες..τοσα οπλα τοσα αρματα..σαπιζουν και βγαινουν μια φορα τον μηνα απλα για συντηρηση..
ενα χαος... ο ελληνας βεβαια ειναι πονηρος.. η παραοικονομια οργιαζει.. ολοι εχουν απο κατι στην ακρη..μια καβατζα.. δεν θα πεινασει..αλλα θα περασει χειροτερα... δωστε μου κυριοι εσεις εκει πανω ενα λογο..ενα λογο να μεινω ελλαδα και θα το κανω..το μονο που με κρατουσε ηταν η κοπελα μου και οι γονεις μου..αλλα βλεποντας τα χαλια δεν αντεχω..βενζινη ακριβη ρευματα νερα δημοτικα τελη.. ερτ.. κλεφτες.. καταχραστες.. λαμογια.. θα φυγω.. τον αν θα γυρισω δεν το ξερω.. ειναι σιγουρο θα μου λειψουν πολλα.. ισως πονεσω... αλλα σκεφτομαι εμενα.. σκεφτομαι πλεον την παρτη μου.. οπως αυτοι εκει πανω σκεφτονταν μονο τον εαυτο τους τοσο καιρο.. τι να πω.. αν συνεχισω το ποστ μου θα γινει τεραστιο.. ακομη θυμαμαι τον κυριο παγκαλο.. που ειχε ερθει στο πανεπιστημιο μου.. οταν ενας απτην Α.Ε.Π γυρισε και τον ρωτησε για την χρηματα σχετικα με την παιδεια.. απαντηση του? με αναρχικους δεν συζηταω.. εκανε την ψευτοκουβεντα με την πασπ.. και εφυγε.. η μπουλντοζα.. ο αχρηστος..το μηδενικο..
θα περασουν πολλα χρονια..για να γινουν αλλαγες... μεχρι να ξεβρωμισει ο τοπος.. απο αυτους.. ακομα και 100 να φτασουν..παλι θα κυβερνουν.. χρειαζομαστε κατι το διαφορετικο.. οχι επανασταση.. κατι που θα μας δωσει ελπισα.. ελπιδα για ενα μελλον..
αλλα εγω κατι τετοιο..δεν το βλεπω..και φευγω...
οπως ελεγε και ο σεφερης.. οπου και να παω η ελλαδα με πληγωνει...

Gandalf dr685sm
29/04/2010, 13:41
αν μπορείς να φύγεις.... μην το σκέφτεσαι.

Gandalf

MikeG
29/04/2010, 13:41
Πάνω από όλα φταίνε οι πολίτες αυτής της χώρας.

Φύγε όσο είναι καιρός και μπορείς:winka: Και εγώ παρόμοια σκέφτομαι.

Operater
29/04/2010, 13:45
Με το συμπάθειο...
ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ από το σημείο που άρχισες το θέμα σου,
έπρεπε να κάνεις την ερώτηση "τι μέλλον έχω εγώ"..

Καλή τύχη, σε ό,τι και αν κάνεις! :)

Gi_4ce
29/04/2010, 14:26
26 χρονων. Μια απο τα ίδια.

Πάλευα μεχρι τωρα για το πτυχιο (7 χρονια συνολο) επειδη δεν φιλησα κατουρημενες μπλε κοκκινες πρασινες ποδιες.

Ψάχνω για δουλειά και βρίσκω ανασφάλιστος με 5 Ε / ώρα και χαίρομαι!

Και ευτυχώς εγω εχω και μια οικογενειακή επιχείριση που μπορω να ασχοληθώ.

Αλλοι στην ηλικία μου που οι γονεις τους ειναι μεροκαματιαρηδες?

Εψαχνα να βρω ΠΡΑΚΤΙΚΗ σε τεχνικό γραφειο και πλεον δεν παιρνει κανενας ατομα.
Ούτε με κοννέ ούτε με τιποτα.

Ειπα να φυγω για Dubai. Τελικά σκατά και εκει.
Ειπα να φυγω για Ιταλία. Τα ίδια χάλια.

Αυγουστο μπαινω φανταρος να τελειωνω.
Μετά δεν ξερω τι θα κανω.

Μαλλον θα παρω τη Βικυ και θα φύγουμε.
Εδω δεν εχει μελλον.
Δεν θα δουλέψω εγω για να πληρώσω τα δικά τους.

Εχω ξυπνήσει πολλές φορές λεγοντας, τι θα κανω ρε πο*στη?

Τι στο διαλο θα κανω?

billanti
29/04/2010, 14:31
Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα απ'το να σε ρωτάει
ένα νεαρό παιδί για το μέλλον του και να μην ξέρεις τι να του πεις!

sergiosm
29/04/2010, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
Η ηλικια μου 23.. πτυχιουχος ψυχολογιας. μολις τελειωσα και με τον στρατο..καιρο τωρα σκεφτομουν το μελλον μου..το τι θα κανω μετα που θα απολυθω.. λογω μιας υποτροφιας πριν 2 χρονια καταφερα και πηγα στην αγγλια για 6 μηνες στο sheffield university. εκει τα πραγματα ηταν διαφορετικα. θαμπωθηκα στην κυριολεξια απο τις εγκαταστασεις τα εργαστηρια το ποσο κοντα σου ειναι ολοι μα ολοι οι καθηγητες.. οι γονεις μου μου λενε να να κανω οτι μου αρεσει.. ψαχνομαι για δευτερο πτυχιο νομικη..εκει εξω.. γιατι εδω δεν με βλεπω να τελειωνω ποτε αν μπω με κατατακτηριες.. και αν ηταν κατι που μπορει να με κρατουσε εδω ηταν η σχεση μου 2 χρονια τωρα και ισως ενα καλο μεταπτυχιακο σε τομεα που να με ενδιαφερει. για δουλεια εδω? τωρα που εχω αρχισει να ψαχνομαι για κατι προσωρινο βρηκα μια θεση συμβουλευτικου ψυχολογου σε ενα ιδρυμα.. μισθος? 600. χωρις ασφαλιση.. τι να πω..απογοητευση.. που παει η ελλαδα? που παμε ολοι? ποιος να φανταζοταν ποσο μαυρα πραγματικα ειναι τα πραγματα... πως ξεπουληθηκαμε.. αλλα ειναι δυνατον? ειναι δυνατον τοσα εκατομμυρια ευρω? ποσοι μα ποσοι πρεπει να τα εφαγαν? πρεπει να ειναι χιλιαδες και αν οχι εκατονταδες.. ανοιγω τηλεοραση.. τα ιδια...τα ιδια..καθε μερα τα ιδια.. μεχρι πριν απο καποια χρονια σκεφτομουν οτι το χαζοκουτι δειχνει φονους.. μονο ετσι τραβουσε τηλεθεαση.. τωρα πλεον δειχνει το πως δολοφονειται η ελλαδιτσα.. τοσος πλουτος τοσα μερη για αξιοποιηση.. τοσες δυνατοτητες..και αυτοι εκει οι 300 μαλακες στην βουλη με ελαχιστες εξαιρεσεις.. τον παιζουν 8 χρονια και μετα συνταξη... τους βαρεθηκα ολους.. ολα ενα απεραντο μπουδ.. ειδα και απο τον στρατο.. το βισμα ζει και βασιλευει.. ι κομπινα οι καταχρησιες..τοσα οπλα τοσα αρματα..σαπιζουν και βγαινουν μια φορα τον μηνα απλα για συντηρηση..
ενα χαος... ο ελληνας βεβαια ειναι πονηρος.. η παραοικονομια οργιαζει.. ολοι εχουν απο κατι στην ακρη..μια καβατζα.. δεν θα πεινασει..αλλα θα περασει χειροτερα... δωστε μου κυριοι εσεις εκει πανω ενα λογο..ενα λογο να μεινω ελλαδα και θα το κανω..το μονο που με κρατουσε ηταν η κοπελα μου και οι γονεις μου..αλλα βλεποντας τα χαλια δεν αντεχω..βενζινη ακριβη ρευματα νερα δημοτικα τελη.. ερτ.. κλεφτες.. καταχραστες.. λαμογια.. θα φυγω.. τον αν θα γυρισω δεν το ξερω.. ειναι σιγουρο θα μου λειψουν πολλα.. ισως πονεσω... αλλα σκεφτομαι εμενα.. σκεφτομαι πλεον την παρτη μου.. οπως αυτοι εκει πανω σκεφτονταν μονο τον εαυτο τους τοσο καιρο.. τι να πω.. αν συνεχισω το ποστ μου θα γινει τεραστιο.. ακομη θυμαμαι τον κυριο παγκαλο.. που ειχε ερθει στο πανεπιστημιο μου.. οταν ενας απτην Α.Ε.Π γυρισε και τον ρωτησε για την χρηματα σχετικα με την παιδεια.. απαντηση του? με αναρχικους δεν συζηταω.. εκανε την ψευτοκουβεντα με την πασπ.. και εφυγε.. η μπουλντοζα.. ο αχρηστος..το μηδενικο..
θα περασουν πολλα χρονια..για να γινουν αλλαγες... μεχρι να ξεβρωμισει ο τοπος.. απο αυτους.. ακομα και 100 να φτασουν..παλι θα κυβερνουν.. χρειαζομαστε κατι το διαφορετικο.. οχι επανασταση.. κατι που θα μας δωσει ελπισα.. ελπιδα για ενα μελλον..
αλλα εγω κατι τετοιο..δεν το βλεπω..και φευγω...
οπως ελεγε και ο σεφερης.. οπου και να παω η ελλαδα με πληγωνει...

ΜΗΝ ΣΕ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ

Κυνήγι θέλει (και ασφαλώς λίγη τύχη).

Αν όμως το κυνηγήσεις κάτι θα βγει.

Προσπάθησε πάντως να εξειδικευτεί σε κάτι, ή δυνατόν κάτι ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ.

Και αν μπορείς συνέχισε τις σπουδές (διδακτορικό, δεύτερο πτυχίο ό,τι θες και εσύ).
Μιας και μίλησες πάντως για νομική, να ξέρεις ότι και εκεί τα πράγματα δεν είναι τόσο εύκολα, οι δικηγόροι, συμβολαιογράφοι είναι πολλοί, πάρα πολλοί. Εκτός και αν σκέφτεσαι για δικαστικό...


Καλή επιτυχία σε ό,τι αποφασίσεις...

:wave2:

Sephiroth5
29/04/2010, 14:50
Φυγε τωρα που ειναι σχετικα νωρις, μην χασεις αλλο χρονο εδω.
Μαλακιστηκα με το τει κ αργησα να το τελειωσω αλλα τωρα που τελειωνω θα παω στρατο και θα φυγω.
Δεν ακουγα την Γιαγια μου να παω στην Αυστραλια, αλλα τωρα για εκει με βλεπω.
Δεν λεει να πληρωνεις τις λαμογιες αλλων...
Αλλα το γαμ@το ειναι οτι καθε φορα τους ιδιους ψηφιζουν.
Δεν βαζουν μυαλο οι ελληνες.
Δεν φταιει η καθε κυβερνιση,
αυτοι που την ψηφιζουν φταινε.

MikeG
29/04/2010, 14:53
Αν έχετε σκοπό να φύγετε στο εξωτερικό, μη πάτε φαντάροι.
Είναι άδικα χαμένος χρόνος..

Sephiroth5
29/04/2010, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Αν έχετε σκοπό να φύγετε στο εξωτερικό, μη πάτε φαντάροι.
Είναι άδικα χαμένος χρόνος..

Αν δεν παμε δεν θα μπορουμε να επιστρεψουμε πισω αν καποτε το θελησουμε.
Ειναι ωραια η Ελλαδα να διασκεδαζεις,
απλα ειναι χαλια να ζεις-επιζεις.

ΜΟΖΑΡΤ
29/04/2010, 14:57
ανοιξε ενα γραφειο ψυχοθεραπειας πρεπει να διοριστεις και εσυ καπου.
αν εισαι καλος θα εχεις μελλον.

αλλα εγω ειμαι 30 και θυμαμαι οτι η ψυχολογια δεν ειχε μελλον απο τοτε που πηγες και εσυ.

θα μου πεις αυτο γουσταρω. ε μαλλον δεν αρκει μονο να γουσταρεις κατι πρεπει να υπαρχει και επαγγελματικος προσανατολισμος.
υπαρχουν κορεσμενα επαγγελματα αλλα ο ελληνας επιμενει να βγαινει δικηγορος, γιατρος και δημοσιος υπαλληλος.

καλη τυχη να εχεις

MikeG
29/04/2010, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sephiroth5
Αν δεν παμε δεν θα μπορουμε να επιστρεψουμε πισω αν καποτε το θελησουμε.
Ειναι ωραια η Ελλαδα να διασκεδαζεις,
απλα ειναι χαλια να ζεις-επιζεις.


Έχουν αλλάξει αυτά. Μην πιστεύετε ότι σας λένε για να σας φοβερίζουν.
Ψάξε το.

Sephiroth5
29/04/2010, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Έχουν αλλάξει αυτά. Μην πιστεύετε ότι σας λένε για να σας φοβερίζουν.
Ψάξε το.

Για 9 μηνες δεν πειραζει,
αμα ηταν 24 οπως παλια δεν θα πηγαινα.

ΜΟΖΑΡΤ
29/04/2010, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sephiroth5
Φυγε τωρα που ειναι σχετικα νωρις, μην χασεις αλλο χρονο εδω.
Μαλακιστηκα με το τει κ αργησα να το τελειωσω αλλα τωρα που τελειωνω θα παω στρατο και θα φυγω.
Δεν ακουγα την Γιαγια μου να παω στην Αυστραλια, αλλα τωρα για εκει με βλεπω.
Δεν λεει να πληρωνεις τις λαμογιες αλλων...
Αλλα το γαμ@το ειναι οτι καθε φορα τους ιδιους ψηφιζουν.
Δεν βαζουν μυαλο οι ελληνες.
Δεν φταιει η καθε κυβερνιση,
αυτοι που την ψηφιζουν φταινε.
ρωτα για τα ωραρια εργασιας στην αυστραλια και τον τροπο ζωης τους και μετα πηγαινε.
το καλοκαιρι ημουν με μια ελληνοαυστραλεζα καθε φορα που γυριζω πισω μου λεει παθαινω καταθλιψη τουλαχιστον για 6 μηνες.


καλα λεφτα αλλα ωραριο 8-8 και μια εξοδος σαββατο βραδυ γιατι το σινδευ ειναι τοσο μεγαλο που θελεις μια ωρα να πας και μια να γυρισεις οποτε δεν εχεις κουραγιο να πας ουτε στο περιπτερο.
και φυσικα κανεις λογος για καφετερεια της γειτονιας.
τεραστια κλαμπ μονο που πρεπει να πας απο της 6 το απογευμα για να παρκαρεις και να συναντησεις τους φιλους σου

δουλευει πλεον σε ιδιωτικη κλινικη ευρευνας για το aids
2500 ευρω το μηνα μονο που το ενοικιο ειναι 1500

καλα να περασετε

sfigas
29/04/2010, 15:03
περπατουσα στον δρομο πριν λιγο και σκεφτομουν.. μια χωρα με τοσες προοπτικες.. για τουρισμο για αναπτυξη της γεωργιας.. με ηλιο αερα θαλασσες..και εφτασε να παρακαλαει τσιρακια.. για μερικα χρηματα.. βαρεθηκα να τους ακουω.. ο ενας χειροτερος απτν αλλον.. για εμενα προσωπικα ενα δευτερο κινημα μεταναστευσης ερχεται..και μπορει να μην το δουμε τωρα..αλλα θα γινει..ειναι θεμα χρονου.. οι ελληνες στο εξωτερικο μεγαλουργουν.. δειτε τα πανεπιστημια.. μεγαλη μεριδα απο αυτες ειναι ελληνες.. γιατι? γιατι εκει δειχνουν οτι μπορουν.. δεν μπλεχνου με παραταξεις βουλευτες κολιτιλικια.. ακομα θυμαμαι τον 28 χρονο γκει καθηγητη μου στην αγγλια... εκει μετραει το ποιος εισαι και οχι το τι δειχνεις.. αχ ρε ελλαδιτσα..
μακαρι να γυριζαμε 10 χρονια πριν.. ποτε δεν ακουσα τους δικους μου να λενε οικονομια τοσο συστηματικα.. ποτε δεν ειδα τον πατερα μου τοσο σκεφτικο.. και ειναι και δημοσιο... τι να λενε αλλοι που απολυθηκαν στα 50 τους...

jimmis5
29/04/2010, 15:09
Δεν ξερω αν ειναι δα τοσο καλα εκει εξω απο την Ελλαδα Παγκοσμιοποιηση φιλε μου ειχαμε τα δικα μας τα χαλια μαζεψαμε και τα εισαγωμενα και μας εμεινε μονο ο ηλιος πολυ σημαντικο και αυτο τουλαχιστον να βγαινεις απο το σπιτι να βλεπεις την Φυσικη ομορφια.Εγω δεν θα μπορουσα να ζησω εξω απο την γυαλα μου μου αρεσει εδω να ειμαι σε 20 λεπτα στην Θαλασσα και σε αλλα 20 μεσα στο δασος.Το σιγουρο ειναι οτι αν φυγεις ποτε δεν θα σου αρεσει η Ελλαδα εκτος τον διακοπων.Καλη τυχη σε οτι επιλεξεις:beer: :wave2:

ΜΟΖΑΡΤ
29/04/2010, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
περπατουσα στον δρομο πριν λιγο και σκεφτομουν.. μια χωρα με τοσες προοπτικες.. για τουρισμο για αναπτυξη της γεωργιας.. με ηλιο αερα θαλασσες..και εφτασε να παρακαλαει τσιρακια.. για μερικα χρηματα.. βαρεθηκα να τους ακουω.. ο ενας χειροτερος απτν αλλον.. για εμενα προσωπικα ενα δευτερο κινημα μεταναστευσης ερχεται..και μπορει να μην το δουμε τωρα..αλλα θα γινει..ειναι θεμα χρονου.. οι ελληνες στο εξωτερικο μεγαλουργουν.. δειτε τα πανεπιστημια.. μεγαλη μεριδα απο αυτες ειναι ελληνες.. γιατι? γιατι εκει δειχνουν οτι μπορουν.. δεν μπλεχνου με παραταξεις βουλευτες κολιτιλικια.. ακομα θυμαμαι τον 28 χρονο γκει καθηγητη μου στην αγγλια... εκει μετραει το ποιος εισαι και οχι το τι δειχνεις.. αχ ρε ελλαδιτσα..
μακαρι να γυριζαμε 10 χρονια πριν.. ποτε δεν ακουσα τους δικους μου να λενε οικονομια τοσο συστηματικα.. ποτε δεν ειδα τον πατερα μου τοσο σκεφτικο.. και ειναι και δημοσιο... τι να λενε αλλοι που απολυθηκαν στα 50 τους...
φιλε μου αν εισαι αστερι θα λαμψεις και στο εξωτερικο και στην ελλαδα.
αν εισαι της σειρας θα περιμενεις στην σειρα.

οσο για την γεωργια και τον τουρισμο αληθεια γιατι δεν στραφηκες και εσυ εκει οπως και τοσο αλλοι?
ξερεις γιατι? γιατι αυτες ειναι δευτερατζες ενασχολησεις.

και μου πεις οτι δεν εχει κινητρα η γεωργια και ειναι πεθαμενη γιατι πιο πεθαμενη απο την επιστημη που διαλεξες δεν ειναι με τιποτα.

εχω φωτογραφειο και εδω και 10 χρονια βλεπω μαθητες με 20 να τρεχουν να προλαβουν να βγαλουν φωτογραφιες για στρατιωτικες σχολες.

αυτο ειναι ο ελληνας καβατζα τιποτα αλλο

Sephiroth5
29/04/2010, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
ρωτα για τα ωραρια εργασιας στην αυστραλια και τον τροπο ζωης τους και μετα πηγαινε.
το καλοκαιρι ημουν με μια ελληνοαυστραλεζα καθε φορα που γυριζω πισω μου λεει παθαινω καταθλιψη τουλαχιστον για 6 μηνες.


καλα λεφτα αλλα ωραριο 8-8 και μια εξοδος σαββατο βραδυ γιατι το σινδευ ειναι τοσο μεγαλο που θελεις μια ωρα να πας και μια να γυρισεις οποτε δεν εχεις κουραγιο να πας ουτε στο περιπτερο.
και φυσικα κανεις λογος για καφετερεια της γειτονιας.
τεραστια κλαμπ μονο που πρεπει να πας απο της 6 το απογευμα για να παρκαρεις και να συναντησεις τους φιλους σου


Φιλε μου, αν μπορεις μην μου απαντας σε κανενα θεμα μεσα στο φορουμ.
Παντα θελεις να μου πεις πραγματα (που ξερω ηδη) με την λογικη σου που ειναι απλα απιστευτη.
Εχω ζησει Αυστραλια κ εχω δει την ζωη τους.
Δουλευουν 10 ωρα, οχι 12ωρα αλλα ολλο μου το σοι εχουν 2 σπιτια ο καθενας κ τα βασικα τους ειναι Βίλες.
Χεστηκα να δουλευω 10 ωρες την ημερα αλλα να ζω κ να εχω οτι θελω.
Να μπορω το καλοκαιρι να πηγαινω διακοπες.
Να εχο porche
Να απολαμβανω τους κοπους μου κ οχι να ζω για να επιζω.
Η αποσταση δεν ειναι μια ωρα εκτος απο τις ωρες αιχμης,
αλλα εκει εχουν μετρο που εχει παντου σταση κ οσο μακρια κ να εισαι σε 15 λεπτα εισαι στην δουλεια σου.
Καφετεριες εχουν λιγες αλλα τα club τους ειναι καλα.
Και σαν χωρος κ σαν αριθμος.
Λοιπον κανε παραθεσεις σε αλλους γιατι δεν εχω την υπομονη να σου απανταω.

vaska
29/04/2010, 15:20
Παπαριές καμαρωτές που λέει κι ένας φίλος. Είμαι 42 πτυχ μηχ Η/Υ με ειδικότητα σε δίκτυα τηλεπικοινωνίες, με CISCO πιστοποίηση κι έχω κατάστημα πληροφορικής. Εδώ και χρόνια πληρώνω τις κόντρες των αλυσίδων που γ@μάνε τις τιμές. Αναγκάζομαι κι εγώ και όλοι οι συνάδελφοι να πουλάμε τσάμπα την επιστήμη μας. Σου λέει αγόρασα από σένα που είσαι πολύ καλός όπως έχω μάθει αλλά πάρε μου και μια πίπ@ γιατί σε προτίμησα και δεν πήγα στο Πλαίσιο ή όπου αλλού. Και πρέπει ν' απολογηθώ για την όποια αστοχία του υλικού και γιατί το τάδε γκατζετάκι που έχει ο όποιος e-shop το έχω 1 ή 2 ? ακριβότερα, αλλά αν τους το πουλήσω, πρέπει να δείξω σε όλη την οικογένεια πως δουλεύει. Πρόσφατα τα πήρα στο κρανίο όταν ένας παλιός πελάτης μου που έχει πόστο σε δημ. υπηρεσία και για όλες τις αγγαρίες ερχόταν σε μένα, πήρε pc από αλυσίδα και προσπάθησε να με βγάλει μαλάκα όταν αφού ζήτησε τηλεφωνικά τη βοήθειά μου, πήρα την διαχ/ση του υπολογιστή του από μακριά και αφού είδα με τα ίδια μου τα μάτια από που είναι αγορασμένο το pc, του είπα ότι η χρέωση για να στο φτιάξω είναι 40?. Όλα αυτά ΟΚ, έμαθα να ζω έτσι. Αλλά .... η κόρη μου είναι 17 και μου ζήτησε τη βοήθειά μου για να δηλώσει κατεύθυνση. Είναι μαθήτρια του 19 και ειλικρινά δεν ξέρω τι να της απαντήσω. Με ρώτησε αν θα υπάρχει η επιχείρηση όταν αυτή θα τελειώσει τις σπουδές της (θέλει ν' ακολουθήσει τα δικά μου βήματα και ας μην κρυβόμαστε είναι μια καλή "προίκα"). Δεν ξέρω, της απάντησα. Προσανατολίζομαι να την σπρώξω παράλληλα με τις σπουδές της να κάνει και 2 ακόμα ξένες γλώσσες και να φύγει. Η 2η κόρη μου είναι 5,5 χρόνων και ο προβληματισμός μου και γι' αυτή μεγάλος. Δεν μπορώ να τους απαντήσω σε βασικά ερωτήματα που μου κάνουν και τις βλέπω λόγω όγκου εργασίας ελάχιστα. Έχω μετανιώσει σας λέω αλήθεια που έκανα παιδιά και ζω στην Ελλάδα. Τα παιδιά μας χρωστάνε πριν ακόμα γεννηθούν, εμείς άστο καλύτερα, θα πεθάνουμε δουλεύοντας. Αρκεί να σας πω ότι στο ολυμπιακό κολυμβητήριο της Πάτρας που πάει η μικρή 2 χρόνια τώρα, δεν έχουν λέει γκάζι να ζεστάνουν τα νερά και τα πιτσιρίκια κάνουν προπόνηση σε παγωμένο νερό.
Ρε πστ μου φόρτωσα πάλι, έτσι μου 'ρχεται να τα γ@αμήσω όλα και όλους.

Φίλε κοπάνα την από το μπουρδέλο που λέγεται Ελλάδα
και μη μου πει κανείς ότι δεν αγαπάω τη χώρα μου γιατί θα χεστούμε. Ρε πάρτε το χαμπάρι ΑΥΤΟΙ ΕΚΛΕΒΑΝ ΤΟΝ ΑΜΠΑΚΟ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΖΑΜΕ.

hidefnick
29/04/2010, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
περπατουσα στον δρομο πριν λιγο και σκεφτομουν.. μια χωρα με τοσες προοπτικες.. για τουρισμο για αναπτυξη της γεωργιας.. με ηλιο αερα θαλασσες..και εφτασε να παρακαλαει τσιρακια.. για μερικα χρηματα.. βαρεθηκα να τους ακουω.. ο ενας χειροτερος απτν αλλον.. για εμενα προσωπικα ενα δευτερο κινημα μεταναστευσης ερχεται..και μπορει να μην το δουμε τωρα..αλλα θα γινει..ειναι θεμα χρονου.. οι ελληνες στο εξωτερικο μεγαλουργουν.. δειτε τα πανεπιστημια.. μεγαλη μεριδα απο αυτες ειναι ελληνες.. γιατι? γιατι εκει δειχνουν οτι μπορουν.. δεν μπλεχνου με παραταξεις βουλευτες κολιτιλικια.. ακομα θυμαμαι τον 28 χρονο γκει καθηγητη μου στην αγγλια... εκει μετραει το ποιος εισαι και οχι το τι δειχνεις.. αχ ρε ελλαδιτσα..
μακαρι να γυριζαμε 10 χρονια πριν.. ποτε δεν ακουσα τους δικους μου να λενε οικονομια τοσο συστηματικα.. ποτε δεν ειδα τον πατερα μου τοσο σκεφτικο.. και ειναι και δημοσιο... τι να λενε αλλοι που απολυθηκαν στα 50 τους...

Να σε "ζορίσω"λίγο? Είσαι σε μια χώρα με τόσες προοπτικές, που εσύ ο ίδιος αναφέρεις, και πήγες και ξόδεψες χρόνο και ΧΡΗΜΑ για κάτι το οποίο δεν έχει εφαρμογή σε μια χώρα με αυτές τις προοπτικές....

Εχω βαρεθεί να ακούω πτυχιούχους 25-30 να λένε για ανεργία.... Δεν ήξερε κανείς σας τι παίζει εκεί έξω? Εχω βαρεθεί επίσης να ακούω να ψάχνουν τεχνίτες με 2 και 2 μιση χιλιάρικα το μήνα και να μην βρίσκουν. Και τέλος έχω ΒΑΡΕΘΕΙ να βλέπω παιδάκια να πιάνουν μια δουλεία και λόγο πτυχίου να νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα. (και φυσικά η πόρτα ανοίγει πολύ εύκολα προς τα έξω με τέτοιες συμπεριφορές)

Θα συμφωνίσω, ίσως για άλλους λόγους, με τον mike. Εμείς φταίμε. Οχι γιατί ψηφίζουμε τους 300. Και κάποιους άλλους 300 να ψηφίζαμε δεν θα μπορούσαν να δημιουργήσουν δουλειές για 50-60 χιλιάδες πτυχιούχους που βγάζουν τα ελληνικά ιδρύματα, και άλλους τόσους που έρχονται απο εξωτερικό. Φταίμε γιατί θέλαμε να βολευτούμε σχεδόν όλοι στο δημόσιο, και έχει ο θεός. Bad news guys: Δεν υπάρχει θεός. Υπάρχει θέληση και τσαμπουκάς.....

Καί κόφτε πια το χαπάκι για τα λαμόγια που τα έφαγαν. Το μισό δυναμικό αυτής της χώρας είναι δημόσιοι υπάλληλοι που δεν παράγουν απολύτως τίποτα και πληρώνονται παραπάνω απο τους ιδιωτικούς. Και που φίλησαν κατουρημένες ποδιές και που ήταν κοματόσκυλα κλπ κλπ. Τα λαμόγια είμαστε, σχεδόν, όλοι μας.

Και τα θερμά μου συγχαρητήρια στον Μαιλή του ΚΚΕ που πριν λίγο δήλωσε ότι το κόμμα είναι εναντίον του Συντάγματος. Αντε για έναν δεύτερο εμφύλιο παιδία.... (μα να συμφωνώ με μητσοτάκη ρπμ???? )

sfigas
29/04/2010, 15:24
κινητρα η γεωργια? αμφιβαλω. ποια κινητρα? το λαδι η το κρασι? απο κρητη ειμαι. οι γονεις μου σε χωριο γεννηθηκαν εγω εκει μεγαλωσα. ειδα τον εξευτελισμο της σταφιδας απο πρωτο χερι. ειδα την ξεφτιλα να σ αγοραζουν ενα κιλο σταφυλι για κρασι 30 λεπτα. ειδα την ξεφτιλα το λαδια να πεφτει ενα ευρο οσο το νερο. ειδα την ξεφτιλα να προσπαθεις να δημιουργησεις οικολογικα προιοντα με αποτελεσμα αν δεν εχεις να τα σπρωξεις καπου να χανεις τα παντα. ειδα την ξεφτιλα ο παραγωγος να παιρνει τα αρχι. οσο κα να προσπαθει.. μην με ρωτας λοιπον γιατι δεν στραφηκα στην γεωργια.. οχι γιατι δεν μου αρεσει.. αλλα γιατι πλεον την εχουν εκμηδενισει δημιουργοντας συνθηκες εντελως αρνητικες για οποιον παει να κανει κατι..
οσο αναφορα την ψυχολογια το οτι ειναι πεθαμενη μαλλον δεν εισαι καλα πληροφορημενος.. η ψυχολογια ανθει απλα και μονο γιατι ο συγχρονος τροπος ζωης την κανει αναγκαια οχι μονο για τον καθημερινο ανθρωπο αλλα και για τον ανθρωπο του μελλοντος.
χωρις παρεξηγηση ε?

zolotas
29/04/2010, 15:31
και οσοι δεν εχουν παιδια ,το σκεφτονται τωρα ...........γαμα τα

αντε πεστο στην γυναικα ........

Ζεύκας
29/04/2010, 15:39
Στο καλό "Έλληνες", τον πούλο από Ελλάδα.

Φιλικά πάντα,έτσι?;) :wave2:

zolotas
29/04/2010, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
κινητρα η γεωργια? αμφιβαλω. ποια κινητρα? το λαδι η το κρασι? απο κρητη ειμαι.
αλλος ειχε 10 στρεμματα και δηλωνε 50.........καποιοι πηραν καλα φραγκακια

zolotas
29/04/2010, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Στο καλό "Έλληνες", τον πούλο από Ελλάδα.

Φιλικά πάντα,έτσι?;) :wave2:

ο τελευταιος να κλεισει την πορτα :wave2:

sfigas
29/04/2010, 15:42
ισχυει φυσικα. δηλωνες αλλα 100 για να παρεις επιδοτηση. η πουστια της πουστιας ω πουστια.
ας μην μιλησουμε βεβαια για τα πανεπιστημια και τα νοσοκομεια..

makis206
29/04/2010, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
και οσοι δεν εχουν παιδια ,το σκεφτονται τωρα ...........γαμα τα
αντε πεστο στην γυναικα ........

Στο τέλος θα σκεφτόμαστε και τη "γυναίκα" Γιώργη.. αλλά και πάλι θα βρουν να μας χτυπήσουν με φόρο στη μ@λακία..:lol:

Βλέπω τον κόσμο γύρω μου κι απογοητεύεται μέρα με τη μέρα όλο και πιο πολύ αλλά μέχρι στιγμής αντιστέκομαι, για να δούμε..

Vamael
29/04/2010, 15:44
Μην χάσουμε τη μπάλα τώρα.

Παιδιά είχαν και ο Λεωνίδας και οι 300, παιδιά είχαν και οι αγωνιστές του '21, παιδιά είχαν και οι στρατιώτες της Πίνδου το '40...

Το μέλλον είναι μαύρο, αλλά δεν θα πέσουμε αμαχητί γαμώ το κέρατό μου.

Ναι, τους ψηφίσαμε τόσα χρόνια κι ας τα βλέπαμε γιατί ελπίζαμε ότι κι εμείς κάπως θα βρούμε την άκρη.

Τώρα είμαστε μόνοι μας και όλοι μαζί. Αυτοί θα επιβιώσουν, θα πληρωθούν καλά για το ξεπούλημα της χώρας. Εμείς, όσοι μείνουμε εδώ πρέπει να την κρατήσουμε ζωντανή, γιατί ?

Δεν θα σας πω εγώ γιατί, θα το βρει ο καθένας μόνος του, μέσα του.

MikeG
29/04/2010, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Να σε "ζορίσω"λίγο? Είσαι σε μια χώρα με τόσες προοπτικές, που εσύ ο ίδιος αναφέρεις, και πήγες και ξόδεψες χρόνο και ΧΡΗΜΑ για κάτι το οποίο δεν έχει εφαρμογή σε μια χώρα με αυτές τις προοπτικές....

Εχω βαρεθεί να ακούω πτυχιούχους 25-30 να λένε για ανεργία.... Δεν ήξερε κανείς σας τι παίζει εκεί έξω? Εχω βαρεθεί επίσης να ακούω να ψάχνουν τεχνίτες με 2 και 2 μιση χιλιάρικα το μήνα και να μην βρίσκουν. Και τέλος έχω ΒΑΡΕΘΕΙ να βλέπω παιδάκια να πιάνουν μια δουλεία και λόγο πτυχίου να νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα. (και φυσικά η πόρτα ανοίγει πολύ εύκολα προς τα έξω με τέτοιες συμπεριφορές)

Θα συμφωνίσω, ίσως για άλλους λόγους, με τον mike. Εμείς φταίμε. Οχι γιατί ψηφίζουμε τους 300. Και κάποιους άλλους 300 να ψηφίζαμε δεν θα μπορούσαν να δημιουργήσουν δουλειές για 50-60 χιλιάδες πτυχιούχους που βγάζουν τα ελληνικά ιδρύματα, και άλλους τόσους που έρχονται απο εξωτερικό. Φταίμε γιατί θέλαμε να βολευτούμε σχεδόν όλοι στο δημόσιο, και έχει ο θεός. Bad news guys: Δεν υπάρχει θεός. Υπάρχει θέληση και τσαμπουκάς.....

Καί κόφτε πια το χαπάκι για τα λαμόγια που τα έφαγαν. Το μισό δυναμικό αυτής της χώρας είναι δημόσιοι υπάλληλοι που δεν παράγουν απολύτως τίποτα και πληρώνονται παραπάνω απο τους ιδιωτικούς. Και που φίλησαν κατουρημένες ποδιές και που ήταν κοματόσκυλα κλπ κλπ. Τα λαμόγια είμαστε, σχεδόν, όλοι μας.

Και τα θερμά μου συγχαρητήρια στον Μαιλή του ΚΚΕ που πριν λίγο δήλωσε ότι το κόμμα είναι εναντίον του Συντάγματος. Αντε για έναν δεύτερο εμφύλιο παιδία.... (μα να συμφωνώ με μητσοτάκη ρπμ???? )



Συμφωνούμε .

Παράθεση από εδώ :http://www.moto.gr/forums/newreply.php?s=&action=newreply&postid=1742387




Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Τα παράσιτα και του κάθε είδους λαμόγια και παράσιτα, ευθύνονται κατά ένα μεγάλο ποσοστό για ότι περνάμε σήμερα & για τα χειρότερα που θα περάσουν οι μικρότερες γενιές.

Δυστυχώς, σε καθημερινές συζητήσεις που έχω με μεσήλικες, δεν αντιλαμβάνονται τη ευθύνη τους για αυτή τη κατάντια, καθώς επίσης και το ότι πολλές φορές αβαντάρουν αυτά τα παράσιτα, ή είναι οι ίδιοι. Είναι κρίμα, αλλά κάποιες γενιές έχουν μάθει να είναι παράσιτα, να ζουν από τον αέρα.
Στη χώρα ετούτη, όλο και περισσότερο πείθομαι ότι δεν θα αλλάξει τίποτα, τουναντίον θα είναι όλα χειρότερα. Αυτά τα καθημερινά παράσιτα, έχουν ευνουχίσει και τα παιδιά τους και τις νέες γενιές & ένας μεγάλος αριθμός κοιμόταν και ξυπνούσε με το στόχο να γίνει παράσιτο.
Το μόνο που μου δημιουργείτε, είναι μια αριθμητικά διογκόμενη απέχθεια για αυτή εδώ τη χώρα και τους ανθρώπους της.

Οι βαλίτσες της μηχανής είναι φορτωμένες, ένα μικρό ποσό στο συρτάρι και ο δρόμος ανοίγει.

vaska
29/04/2010, 15:49
Έχω πάψει να βλέπω τηλεόραση, δεν διαβάζω εφημερίδες, αλλά ενημερώνομαι από internet. Φιλτράρω αυτά που διαβάζω όσο μπορώ, αναλύω όσο ξέρω τα οικονομικά (δεν είμαι οικονομολόγος), προσπαθώ (πάντα προσπαθούσα) να δω την θετική πλευρά των πραγμάτων, αλλά ρε παιδί μου είναι άδικο άλλος να γ@μεί κι άλλος να πληρώνει και στην τελική νομίζω ότι οι πολιτικοί μας ζούν σε άλλο κόσμο. Ρε σεις δεν υπήρξε ούτε μια τιμωρία ρε, εδώ παρκάρεις σε πεζοδρόμιο και σου κόβουν τον κώλο και αυτοί αποδεδειγμένα έκλεβαν κι έκαναν λαμογιές και ........ τίποτα.

:mad: :mad:

Akatanomastos
29/04/2010, 15:50
στ αρματα στ αρματα:rotflmao:



το χειροτερο ειναι οτι μερικοι δεν εχετε καταλαβει

πως ακομα και τωρα, αυτην την υστατη στιγμη απο τα @@ του παπανδρεου και του καραμανλη κρεμομαστε


και αυριο να γινουν εκλογες ενας απο τους δυο θα βγει..


και θα μου πειτε,

-τετοιους καιρους τι αλλο να βγαλεις ρε ακατανομαστε?

και θα σου απαντησω εγω,

παντα υπαρχει μια δικαιολογια για να βγαλεις αυτα τα λαμογια,
μια οι δυσκολιες
μια οι ευμαρια και τα ρουσφετια
..


αποτελεσμα ΜΗΔΕΝ

MikeG
29/04/2010, 15:53
Παιδιά να σας πω κάτι, χωρίς όμως να το πάρετε στραβά.

Προσωπικά στα @@ μου η Ελλάδα, και η Κρήτη και όλα. Επειδή τα έκαναν πουτάνα οι σημερινοί μεσήλικες, που είναι οι ίδιοι που θέλουν να μας βγάλουν από τα σκατά, που είναι οι ίδιοι που έχουν βολευτεί & το πίνω εγώ 28 χρονών και όλοι η γενιά μου και οι επόμενες, δε θα κάτσω εγώ να φάω τα σκ@τ@ τους.

Όπου Γης και πατρίς φίλοι μου.

sfigas
29/04/2010, 16:00
και οπως ειπε ο ζευκας!!
το πουλο ελληνες

MikeG
29/04/2010, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
στ αρματα στ αρματα:rotflmao:



το χειροτερο ειναι οτι μερικοι δεν εχετε καταλαβει

πως ακομα και τωρα, αυτην την υστατη στιγμη απο τα @@ του παπανδρεου και του καραμανλη κρεμομαστε


και αυριο να γινουν εκλογες ενας απο τους δυο θα βγει..


και θα μου πειτε,

-τετοιους καιρους τι αλλο να βγαλεις ρε ακατανομαστε?

και θα σου απαντησω εγω,

παντα υπαρχει μια δικαιολογια για να βγαλεις αυτα τα λαμογια,
μια οι δυσκολιες
μια οι ευμαρια και τα ρουσφετια
..


αποτελεσμα ΜΗΔΕΝ


Κάνεις το κλασικό λάθος.
Δεν υπάρχουμε εμείς και οι άλλοι. Οι πολίτες φταίνε διαχρονικά & μόνον αυτοί.
Τους εκάστοτε πολιτικούς, οι πολίτες τους διαμορφώνουν.

Υπάρχουμε μόνο εμείς & φταίμε μόνο εμείς για όλα.

Gia
29/04/2010, 16:05
Τι λες τώρα στο παλίκαρο;
να φύγει ή οχι;

Να φύγεις γιατί αξίζει να κυνηγήσεις αυτό που γουστάρεις και να τα έχεις καλά με την πάρτη σου. Θα το σέφτεσαι μετά απο χρόνια και θα λες γιατί δεν την έκανα σε καθε φάση που θα σε ξενερώνει η Ελλάς.

Να μη φύγεις για να μείνεις και να σπρώξεις. Χρείαζεται κόσμος με οργή για να αλλάξει κάτι και εννοείται οτι δεν εννοώ καφρίλες.

Να τσαμπουκαλευτουμε με όλα αυτά και να το ξεπεράσουμε. Ξέρουμε πλέον τι έγινε και γιατί τον ήπιαμε. Να οργανωθουμε σαν κοινωνία, νέοι ανθρωποι είμαστε. Ένα μπουκοτάζ μιάς εβδομάδας απο καταναλωτικούς συλλόγους στην Ιταλία έριξε την τιμή στα μακαρόνια. Να καλυτερέψουμε σαν κοινωνία ρε γαμωτο αυτο είναι το σημαντικό να τους δείξουμε οτι τα έχουμε πάρει.

Ας κάνουμε κάτι για τα πιτσιρίκια μας. Και όσοι δεν έχετε θα έρθουν..

Έχω φρικάρει πολύ, αλλά οχι τελείως. Σορυ αν κούρασα.:smilea:

hidefnick
29/04/2010, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
κινητρα η γεωργια? αμφιβαλω. ποια κινητρα? το λαδι η το κρασι? απο κρητη ειμαι. οι γονεις μου σε χωριο γεννηθηκαν εγω εκει μεγαλωσα. ειδα τον εξευτελισμο της σταφιδας απο πρωτο χερι. ειδα την ξεφτιλα να σ αγοραζουν ενα κιλο σταφυλι για κρασι 30 λεπτα. ειδα την ξεφτιλα το λαδια να πεφτει ενα ευρο οσο το νερο. ειδα την ξεφτιλα να προσπαθεις να δημιουργησεις οικολογικα προιοντα με αποτελεσμα αν δεν εχεις να τα σπρωξεις καπου να χανεις τα παντα. ειδα την ξεφτιλα ο παραγωγος να παιρνει τα αρχι. οσο κα να προσπαθει.. μην με ρωτας λοιπον γιατι δεν στραφηκα στην γεωργια.. οχι γιατι δεν μου αρεσει.. αλλα γιατι πλεον την εχουν εκμηδενισει δημιουργοντας συνθηκες εντελως αρνητικες για οποιον παει να κανει κατι..
οσο αναφορα την ψυχολογια το οτι ειναι πεθαμενη μαλλον δεν εισαι καλα πληροφορημενος.. η ψυχολογια ανθει απλα και μονο γιατι ο συγχρονος τροπος ζωης την κανει αναγκαια οχι μονο για τον καθημερινο ανθρωπο αλλα και για τον ανθρωπο του μελλοντος.
χωρις παρεξηγηση ε?

Τωρα βέβαια, πως ανθεί η βιολογική γεωργία στην άλλη χώρα της λαμογιάς, την Ιταλία, και πως αρνούνται να δουν οι περισσότεροι έλληνες παραγωγοί ΕΛΛΗΝΙΚΑ παραδείγματα συνεταιρισμών κλπ που πάνε πραγματικά καλά, δεν θες να το αναλύσουμε εδώ. Ούτε το γεγονός ότι έξω από κάθε χωριό έχει και 1-2 κωλάδικα που δουλεύουν 24/7.

Το θέμα είναι ότι αν θες να δουλέψεις θα δουλέψεις. Ισως δίπλα σε αλβανούς και πολωνούς να σπας χαρμάνι σε καμία επέκταση του μετρό (οι οικοδομή μάλλον πέθανε επιτέλους) ίσως κάπου αλλού. Αν πραγματικά πεινάσεις σίγουρα θα το κάνεις. Αν θες να κάθεσε να συζητάς τι ωραία που είναι στην Αγγλία, περίμενε 4-5 μήνες και να δεις που θα πάει η "κρίση" φεύγωντας απο εδώ.

Γιατί ωραία η θεωρία ότι εκτός ευρώ είμασταν καλύτερα, αλλά να δώ τι θα τρώγαμε αν αναγκαζόμασταν σε μια υποτίμηση της δραχμής 30-40-50% Και ευτυχώς ή δυστυχώς, όσοι έμειναν απ' έξω από το ευρώ είναι τόσο ευάλωτοι αυτή τη στιγμή που δεν τολμάνε ούτε να το σκεφτούν. Αλήθεια, τι ποσοστό ανεργίας έχει η Αγγλία? Η μήπως να τα δώσουμε όλα στους κινέζους μπας και σωθούμε (Volvo)

@mike :beer: (αν και το να φύγω δεν το σκέφτομαι πια εδώ και χρόννια)

Gia
29/04/2010, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Στο τέλος θα σκεφτόμαστε και τη "γυναίκα" Γιώργη.. αλλά και πάλι θα βρουν να μας χτυπήσουν με φόρο στη μ@λακία..:lol:

Βλέπω τον κόσμο γύρω μου κι απογοητεύεται μέρα με τη μέρα όλο και πιο πολύ αλλά μέχρι στιγμής αντιστέκομαι, για να δούμε..

@makis206 :beer: :beer: :beer:

Sephiroth5
29/04/2010, 16:10
Μου φανηκε πως ακουσα οτι η βενζινη θα ξανα αυξηθει.
Για ενημερωστε με

MikeG
29/04/2010, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
κινητρα η γεωργια? αμφιβαλω. ποια κινητρα? το λαδι η το κρασι? απο κρητη ειμαι. οι γονεις μου σε χωριο γεννηθηκαν εγω εκει μεγαλωσα. ειδα τον εξευτελισμο της σταφιδας απο πρωτο χερι. ειδα την ξεφτιλα να σ αγοραζουν ενα κιλο σταφυλι για κρασι 30 λεπτα. ειδα την ξεφτιλα το λαδια να πεφτει ενα ευρο οσο το νερο. ειδα την ξεφτιλα να προσπαθεις να δημιουργησεις οικολογικα προιοντα με αποτελεσμα αν δεν εχεις να τα σπρωξεις καπου να χανεις τα παντα. ειδα την ξεφτιλα ο παραγωγος να παιρνει τα αρχι. οσο κα να προσπαθει.. μην με ρωτας λοιπον γιατι δεν στραφηκα στην γεωργια.. οχι γιατι δεν μου αρεσει.. αλλα γιατι πλεον την εχουν εκμηδενισει δημιουργοντας συνθηκες εντελως αρνητικες για οποιον παει να κανει κατι..
οσο αναφορα την ψυχολογια το οτι ειναι πεθαμενη μαλλον δεν εισαι καλα πληροφορημενος.. η ψυχολογια ανθει απλα και μονο γιατι ο συγχρονος τροπος ζωης την κανει αναγκαια οχι μονο για τον καθημερινο ανθρωπο αλλα και για τον ανθρωπο του μελλοντος.
χωρις παρεξηγηση ε?


Φίλε μου sfiga, είμαι από Κρήτη και ζω εδώ. Μαζεύω ελιές, σταφύλια, βάζω κήπο και όλα τα κλασικά που ξέρεις.
Για αυτά που περιγράφεις φταίνε οι ίδιοι οι αγρότες και κανείς άλλος.
Τις επιδοτήσεις αντι να τις επενδύσουν τις έκαναν 4χ4 και πουτάνες. Οι βοσκοί είναι η μεγαλύτερη πληγή του νησιού. Οι συνετεριστικές ενώσεις φαλήρισαν και πέθαναν γιατί όλοι θέλαν να φάνε φράγκα και να καβατζωθούν.

Όλοι ξέρουν μόνο να κράζουν και να πουλάνε τσαμπουκά. Κανείς δε διαβάζει, προσπαθεί, επενδύει...

& στη τελική, καλά να πάθουν! Τόσο καιρό έξυναν τα @@ τους και έβγαζαν 30 000 το χρόνο..
Τώρα θα πληρώσουν...

Εχετλαίος
29/04/2010, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gia
Να μη φύγεις για να μείνεις και να σπρώξεις. Χρείαζεται κόσμος με οργή για να αλλάξει κάτι και εννοείται οτι δεν εννοώ καφρίλες.

+1

MikeG
29/04/2010, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sephiroth5
Μου φανηκε πως ακουσα οτι η βενζινη θα ξανα αυξηθει.
Για ενημερωστε με

Όλοι οι έμμεσοι φόροι θα αυξηθούν, δηλαδή, τσιγάρα, βενζίνη, ποτά..

Εχετλαίος
29/04/2010, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Τις επιδοτήσεις αντι να τις επενδύσουν τις έκαναν 4χ4 και πουτάνες.

Και κουμάρι! Και κουμάρι!

Akatanomastos
29/04/2010, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Κάνεις το κλασικό λάθος.
Δεν υπάρχουμε εμείς και οι άλλοι. Οι πολίτες φταίνε διαχρονικά & μόνον αυτοί.
Τους εκάστοτε πολιτικούς, οι πολίτες τους διαμορφώνουν.

Υπάρχουμε μόνο εμείς & φταίμε μόνο εμείς για όλα.

αυτο που λες μαικ ισχυει σε καποια αλλη χωρα


στην ελλαδα υπαρχει ενα ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ το οποιο χτιζετε 30 χρονια τωρα

και δεν αλλαζει ευκολα..


αμφιβαλεις οτι τους ιδιους θα βγαζουμε για πολλα χρονια ακομα?


το κατεστημενο που ανεφερα, εχει φτασει σε ενα σημειο ο πολιτης να ειναι απροστατευτος απο αυτους τους εγκληματιες
που ακομα και σημερα, μετα απο ολα αυτα που εχουν γινει

βγαινει ο ενας υπουργος και λεει κατι, και το ιδιο βραδυ αλλος υπουργος λεει το εντελως αντιθετο

η κοροιδια σε απλησιαστο βαθμο..

ο κοσμος ειναι ανυμπορος να κανει οτιδηποτε γιατι αυτα τα καθικια εχουν φροντιστει να ειναι προστατευμενα, και απλησιαστα
πως?
με τα ΜΜΕ, με συνδικατα, οργανισμους, ακομα και τις νεολαιες τους..


υ.γ. να συμπληρωσω λοιπον, προφανως φταινε οι πολιτες
αυτοι φταινει που υπαρχουν αυτοι και εμεις, εγω ετσι θεωρω οτι ειναι ετσι η κατασταση
και αυτο ειναι που πρεπει να σταματησει πρωτο..

Εχετλαίος
29/04/2010, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
ο κοσμος ειναι ανυμπορος να κανει οτιδηποτε γιατι αυτα τα καθικια εχουν φροντιστει να ειναι προστατευμενα, και απλησιαστα
πως?
με τα ΜΜΕ, με συνδικατα, οργανισμους, ακομα και τις νεολαιες τους..


Κάτσε, με αγχώνεις τώρα!
Βρε δε συμφωνήσαμε ότι το μπαμ θα γίνει κάποια στιγμή; Γιάντα με ξενερώνεις εδά;

Sephiroth5
29/04/2010, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Όλοι οι έμμεσοι φόροι θα αυξηθούν, δηλαδή, τσιγάρα, βενζίνη, ποτά..



ποοοοοοοοοοο
Δεν το πιστευω.
Μια απολαυση ειχα να πηγαινω καμια βολτα που κ που αλλα @@ βολτες απο δω κ περα.
Α ρε καλες εποχες που ερχοντε.
Σε κανα 2 χρονια θα την φτασουν 2 ευρω/λιτρο κ θα πηγαινουμε σαν την προεδραρα μας με το κανο η με το ποδηλατο.
Δεν βαζετε ο καθενας απο 30,000 να ξεχρεωσετε?
Φθηνοτερα θα σας ερθει.

Akatanomastos
29/04/2010, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Κάτσε, με αγχώνεις τώρα!
Βρε δε συμφωνήσαμε ότι το μπαμ θα γίνει κάποια στιγμή; Γιάντα με ξενερώνεις εδά;


εγω σου πα το απογευμα για πολεμο μεταξυ χωρων, οχι ΜΠΑΜ απο τον κοσμο

και δεν εννοουσα οτι θα γινει στην ελλαδα ο πολεμος
ισως εμπλεχτουμε αλλα δεν θα τον ξεκινησουμε εμεις:wave2:

Εχετλαίος
29/04/2010, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
...οχι ΜΠΑΜ απο τον κοσμο...

Kρίμας...
:sad:

Ε, τότε να πάω ωσάν το βούι για ύπνο. Καληνύχτα σας...

Akatanomastos
29/04/2010, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Kρίμας...
:sad:

Ε, τότε να πάω ωσάν το βούι για ύπνο. Καληνύχτα σας...

θα σε φωναξουμε ρε αμα γινει τιποτα

μην αγχωνεσαι:rotflmao:

makis206
29/04/2010, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gia
@makis206 :beer: :beer: :beer:

Μιλάω βέβαια εκ'του ασφαλούς, όσο σκέφτομαι ότι παραλίγο να βάλω δάνειο για σπίτι στην κεφάλα μου πριν 3-4 χρόνια, σήμερα θα μπορούσα να ήμουν παντρεμένος με παιδί.. και δεν λέω όχι στην ομορφιά του πράγματος ούτε θεωρώ ότι η οικογένεια δεν είναι το παν, είναι όμως μια τεράστια ευθύνη κι όσο πατώνει το πράγμα.. ούτε να το συζητήσω δεν θέλω αυτή τη στιγμή. Έχω κάνει στο παρελθόν μίνι κουβέντα και με τον Εχετλαίο γι'αυτό το θέμα.

Προσωπικά θα ζήσω και με μια ντομάτα την ημέρα, λίγο ψωμί και νερό. Και το τσιγάρο το κόβω και τις ρακές μαζί, και τις μηχανές αλλά και κάθε είδους μαλακίας που μας λανσάρανε σαν "πρώτης ανάγκης", μωρέ και στις χαρτόκουτες ακόμα βγαίνω και κοιμάμαι τη νύχτα αν χρειαστεί. Απ'την Ελλάδα δεν θα με διώξουν όμως γιατί εδώ γουστάρω να τυραννιέμαι μόνος μου και μακρυά απ'τις τηλεοράσεις, τα παράθυρά τους και το κάθε πορνοπούτανο που 'κονομάει με τα σαμπανομπούκαλα στο μπλίκι μπλίκι και το παίζει κι αθώα περιστερά από πάνω στον χαζό τον κόσμο που της δίνει μάλιστα αξία και πρόσθετο χρήμα.. όξω ρε!

Xωρίς το spam δεν ξέρω αν θα την αντέξω..:lol:

:beer:

mikros boudas
29/04/2010, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
Η ηλικια μου 23.. πτυχιουχος ψυχολογιας. μολις τελειωσα και με τον στρατο..καιρο τωρα σκεφτομουν το μελλον μου..το τι θα κανω μετα που θα απολυθω.. λογω μιας υποτροφιας πριν 2 χρονια καταφερα και πηγα στην αγγλια για 6 μηνες στο sheffield university. εκει τα πραγματα ηταν διαφορετικα. θαμπωθηκα στην κυριολεξια απο τις εγκαταστασεις τα εργαστηρια το ποσο κοντα σου ειναι ολοι μα ολοι οι καθηγητες.. οι γονεις μου μου λενε να να κανω οτι μου αρεσει.. ψαχνομαι για δευτερο πτυχιο νομικη..εκει εξω.. γιατι εδω δεν με βλεπω να τελειωνω ποτε αν μπω με κατατακτηριες.. και αν ηταν κατι που μπορει να με κρατουσε εδω ηταν η σχεση μου 2 χρονια τωρα και ισως ενα καλο μεταπτυχιακο σε τομεα που να με ενδιαφερει. για δουλεια εδω? τωρα που εχω αρχισει να ψαχνομαι για κατι προσωρινο βρηκα μια θεση συμβουλευτικου ψυχολογου σε ενα ιδρυμα.. μισθος? 600. χωρις ασφαλιση.. Εγω θα μιλησω για το πρωτο κομματι του ποστ σου.
Μην νομιζεις πως στην Αγγλια τα πραγματα ειναι ευκολα, ειδικα στον τομεα αυτο.Ειναι ενας κλαδος ευρυτατος και αναπτυσεται συνεχως απο την μια αλλα απο την αλλη μετραει παρα πολυ το τι θες εσυ να κανεις και οχι αποκλειστικα τι προοπτικες εχει το εξωτερικο.Εχεις προοπτικη να συνεχισεις ακαδημαικα ,εφοσον ομως εχεις αποφασισει πως θες να κανεις διδακτορικο(=εξειδικευση+3-4 χρονια δουλειας για να το αποκτησεις,χωρις υποτροφια θες περιπου 15000 ευρω τον χρονο.Οι υποτροφιες εχουν μειωθει αρκετα τα τελευταια 2 χρονια).Την νομικη ξεχνα την αν σκεφτεσαι να γυρισεις Ελλαδα.Η Αγγλια εχει διαφορετικο νομικο συστημα και γενικα τα νομικα ειναι πιο περιπλοκα(σκεψου πως η εννοια δικηγορος οπως την ξερουμε στην Ελλαδα υπαρχει μονο στο Λονδινο και αυτο απο αναγκη,οι υπολοιποι ειναι νομικοι συμβουλοι εξωδικαστικοι η δικηγοροι υπερασπισης) και θας φας αρκετα χρονια σε σπουδες που κατα πασα πιθανοτητα θα σε κρατησουν πισω απο το να κανεις ακαδημαικη καριερα(που ηδη παιρνει αρκετα χρονια να φτιαχτει).Ψυχολογια+νομικη υφιστανται μαζι μονο στην δικανικη ψυχολογια και ισως λιγο στην εγκληματολογια αλλα ξεφευγουμε καπως.Επισης,αν σκεφτεσαι για ψυχοθεραπεια,να ξερεις πως θα ειναι δυσκολο και λογω γλωσσας(οσο καλα αγγλικα και να ξερεις,περνας σε αλλο επιπεδο οταν κανεις ψυχοθεραπεια) αλλα και λογω των ανθρωπων.Δυσκολα θα ερθουν σε ξενο ψυχοθεραπευτη.Για το δημοσιο τομεα υπαρχουν επιλογες αλλα ειναι δεσμευτικες,ειδικα αν σκεφτεσαι κλινικη ψυχολογια.Σου πληρωνει το κρατος τις σπουδες αλλα σε δεσμευει να δουλεψεις στο εθνικο συστημα υγειας για καποια χρονια.Γενικοτερα,στα αγγλικα πανεπιστημια στην ψυχολογια δουλευουν λιγοι εως ελαχιστοι ελληνες σε αντιθεση με αλλους κλαδους.Αυτο για μενα δειχνει την διαφορετικοτητα του κλαδου.
Συμφωνω πως η ψυχολογια στην Ελλαδα ειναι σε πρωτογονο σταδιο.Σε αυτο φταινε παρα πολλα και δεν ειναι της παρουσης.Αν θελεις στειλε μου πμ με το τι θες να κανεις απο σπουδες και τι εχεις γενικα στο μυαλο σου.
:beer:

takis-kk
29/04/2010, 17:09
Βρε μη βιάζεστε ...
Οπου νάναι φτάνει....
Η .. υποσχεθείσα .. πράσινη ανάπτυξη... (ελπίζω να μην εννοούσε τον Παναθηναικό).

Πολλές ..... βάζω , επηρεασμένος ίσως απο τον αγαπητό μου Ορίζοντα.... (Νέος Μποστ).

Παίδες.
Αν δεν πάρετε τα πράγματα στα χέρια σας.... μη περιμένετε απο μάς ....
(γενιά του Πολυτεχνείου Χα....)

Εντούτοις μεταξύ σας .. έχετε και σεις κάτι "νομοταγείς" κάτι ξερόλες παπαρολόγους...που απορώ πως δεν εμφανίστηκαν μέχρι στιγμής , να σας καταχεριάσουν....

Πίκρα ρε γαμώτο .. και τι να πει κανείς . Ο καθένας δικαιούται να έχει ένα όραμα...
Ας το ακολουθήσει.... Αν το πιστέψει... Δεν θα χαθεί....

Στέλιο κρύψε ρακή (όσο είναι αφορολόγητη)

Tai Ακόμη τις φωτογραφίες απ'τη Ρώμη κοιτάς? Τι θα πούμε στους πιτσιρικάδες?
Μήπως πρέπει να κρυφτούμε παρέα?

Υγεία να έχετε... (κανόνας Νο1 στην θεωρία αντιμετώπισης κρίσεων).

Καλή νύχτα.

sakisvolos
29/04/2010, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG

Τις επιδοτήσεις αντι να τις επενδύσουν τις έκαναν 4χ4 και πουτάνες.

Παντού το ίδιο γινότανε ρε Mike κι εδώ οι αγρότες της Θεσσαλίας παίρνανε τις επιδοτήσεις και
αντί να πάρουν σωστά αγροτικά μηχανήματα και να κάνουν κάτι καλό στα χωράφια τους
τα τρώγανε σε πολυτελή πανάκριβα αυτοκίνητα και στις πουτάνες.....όχι όλοι αλλά η συντριπτική
πλειοψηφία αυτό έκανε!

Είναι κι άλλα πολλά αλλά δεν είναι του παρόντος θρεντ.....spam off!

sakisvolos
29/04/2010, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sephiroth5

Σε κανα 2 χρονια θα την φτασουν 2 ευρω/λιτρο

Κάνα δυο βδομάδες ήθελες να γράψεις αλλά μπερδεύτηκες ε? :confused:

fasma
30/04/2010, 01:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Παιδιά να σας πω κάτι, χωρίς όμως να το πάρετε στραβά.

Προσωπικά στα @@ μου η Ελλάδα, και η Κρήτη και όλα. Επειδή τα έκαναν πουτάνα οι σημερινοί μεσήλικες, που είναι οι ίδιοι που θέλουν να μας βγάλουν από τα σκατά, που είναι οι ίδιοι που έχουν βολευτεί & το πίνω εγώ 28 χρονών και όλοι η γενιά μου και οι επόμενες, δε θα κάτσω εγώ να φάω τα σκ@τ@ τους.

Όπου Γης και πατρίς φίλοι μου.

Καλά τα λες φίλε μου mike και συμφωνώ απόλυτα....αλλά πες μου...έχω 2 παιδιά και ένα ακόμα που είναι "on the way"τι επιλογές έχω εγώ,και ο καθένας που βρίσκετε στην ίδια θέση με εμένα?
Αν ήμουν μόνος θα την είχα κάνει προ πολλού.Να πάνε να μαμηθουν όλα και η Ελλαδα και η Κρήτη και οτιδήποτε έχει σχέση.
Αλλά σε αυτήν την κατάσταση έχουμε φτάσει από κάτι γρόθους μεσήλικες(και όχι μόνο) όπως είπες,που επί χρόνια ψήφιζαν ΠΑΣΟΚ η ΝΔ η οτιδήποτε άλλο,ουσιαστικά χωρίς να ξέρουν γιατί,απλά επειδή ψήφιζαν ο μπαμπάς ,ο παππούς και προπάππους το ίδιο!!!
Σαν το έργο με τους φουρτουνακιδες και βροντακιδες που είχαν ξεχάσει τον λόγο της βεντέτας!!!!
Φίλε μου Παπανδρέου η Μητσοτάκη δεν μου κάνεις? σε αλλάζω ...άλλος....δεν μου κάνεις και εσύ?...άλλος.Να δεις πως θα ήταν και οι πολιτικοί διαφορετικοί,αλλά εφόσον μας τον χώνουν πιο βαθιά και αντί να πονάμε το ευχαριστιόμαστε....καλά να πάθουμε που μας τον βάζουν πιο βαθιά και λέμε και ευχαριστώ!!!
Ας το κλείσω εδώ το θέμα γιατί το βλέπω να γίνεται ακατάλληλο:blush:

:lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

The_Scientist
30/04/2010, 02:49
Καλημέρα και από εμένα :)



Φτάνει ρε παίδες η γκρίνια και η κλάψα ...Κάποια στιγμή πρέπει να το ξεπεράσουμε και να σταματήσουμε να μιλάμε για προβλήματα... Ας μιλήσουμε καλύτερα για λύσεις ...



Παρεπιπτόντως αν υπήρχε ένας μαγικός τρόπος να ξεχρεώσουμε αύριο από τα χρέη που μας άφησαν οι "μεσήλικες" ... Αν υπήρχε ένας τρόπος να ξανανοίξουν οι "κάνουλες" του δημοσίου... Αμφιβάλλει κανείς ότι σε 10 χρόνια η γενιά μας θα τα έκανε περισσότερο πουτάνα ??


Ποιος φταίει ? Ο Έλληνας που είναι παρτάκιας ? Ή οι ανύπαρκτες δομές που το επιτρέπουν - προωθούν ? Ή μήπως και τα 2 ?


Μήπως κοιτώντας γύρω σου, βλέπεις παντού περιθώρια για τεράστιες βελτιώσεις ? Στη δουλειά μας (είτε δημόσιο είτε ιδιωτικό τομέα), στην κοινωνική μας ζωή, στον λιγοστό πλέον προσωπικό μας χρόνο, στην ποιότητα ζωής μας ...


Και πράγματι αυτό που λέμε "σύστημα" δεν ευνοεί-ενθαρρύνει πάντα κάποιες από αυτές τις βελτιώσεις... Αλλά εγώ ρε παίδες δε μπορώ να δεχτώ ότι το μόνο που μπορεί να αντιπαρατάξει το δυναμικό αυτής της χώρας είναι φραπεδοσυζήτηση για την κρίση..


Για να μην παρεξηγηθώ, η συζήτηση είναι ένα πολύ εποικοδομητικό ξεκίνημα. Τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω.

ΜΟΖΑΡΤ
30/04/2010, 02:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas

οσο αναφορα την ψυχολογια το οτι ειναι πεθαμενη μαλλον δεν εισαι καλα πληροφορημενος.. η ψυχολογια ανθει απλα και μονο γιατι ο συγχρονος τροπος ζωης την κανει αναγκαια οχι μονο για τον καθημερινο ανθρωπο αλλα και για τον ανθρωπο του μελλοντος.
χωρις παρεξηγηση ε?
αφου λοιπον ανθει η ψυχολογια γιατι δεν βγαινεις στο ελευθερο επαγγελμα και γκρινιαζεις?
αλλωστε ενα γραφειο και επιπλα δεν εχουν κοστος πανω απο 5000.
πουλας το μηχανακι σου και εξασκεις το επαγγελμα σου

Gallos
30/04/2010, 03:17
Εγώ θα κάνω μια παρομοίωση και τα συμπεράσματα δικά σας.
Τι περιμένεις από ένα εκκολαπτόμενο ελληνόπουλο όταν το βάζεις τρικαβαλο στην πάπια με το αδερφάκι του?Είναι οι πολιτικοί αλλά και εμείς δεν πάμε πίσω.Όταν ξεκινήσει η σωστή παιδεία(από εμάς) στα βασικά,τότε θα έρθουν και τα άλλα.Με τις επόμενες γενιές.Εμείς δεν θα δούμε άσπρη μέρα,αλλά αξίζει να παλέψουμε.Οι παππούδες σας στον πόλεμο την κάνανε?Θέλω να πω καμιά φορά πρέπει επιτελούς να σκεφτούμε ομαδικά και όχι, ο σώζων ευατον σωθειτω.

Όταν από μικρός μαθαίνεις στο τρικαβαλα ακρανοτος μην περιμένεις πολλά μετά....

la_villa
30/04/2010, 04:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
Εδω δεν εχει μελλον.
Δεν θα δουλέψω εγω για να πληρώσω τα δικά τους.

Εχω ξυπνήσει πολλές φορές λεγοντας, τι θα κανω ρε πο*στη?

Τι στο διαλο θα κανω?


γαμησε τα
και αυξανόμαστε πολύ με τον καιρό....

και πόσοι να πάμε έξω....
φίλοι που είναι 'εξω τα ίδια σκατα λένε είναι και κάποιοι ετοιμάζονται να γυρίσουν πίσω....


φαύλος κύκλος

mikros boudas
30/04/2010, 05:59
Φιλε μαλλον τα πραγματα δε τα ξερεις καλα.Η ψυχολογια που λες πως ανθει,η συμβουλευτικη ψυχολογια δλδ,δεχεται δριμυτατη κριτικη σε ολο τον κοσμο(ασε τι σου λεγανε στο πανεπιστημιο) και θα το διαπιστωσεις απο τα ποσα λιγα μεταπτυχιακα υπαρχουν.Ειναι ενας κλαδος που καποτε ειχε βρει βημα και ανεβαινε αλλα τωρα ειναι σε αδιεξοδο.:beer:

Εχετλαίος
30/04/2010, 06:15
Το να γυρίσει κανείς στο περισσότερο ανθρώπινο χωριό του ή σε κάποια άλλη μικρότερη περισσοτερο ανθρώπινη πόλη και να στραφεί σε κάτι άλλο δεν παίζει;
Γιατί η φυγή προς τα έξω πρέπει να είναι η μόνη λύση; Πουθενά δεν ανοίγουνε (εργασιακά, κοινωνικά) τα πόδια, παιδιά...
:confused:

Akatanomastos
30/04/2010, 06:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Το να γυρίσει κανείς στο περισσότερο ανθρώπινο χωριό του ή σε κάποια άλλη μικρότερη περισσοτερο ανθρώπινη πόλη και να στραφεί σε κάτι άλλο δεν παίζει;
Γιατί η φυγή προς τα έξω πρέπει να είναι η μόνη λύση; Πουθενά δεν ανοίγουνε (εργασιακά, κοινωνικά) τα πόδια, παιδιά...
:confused:

αυτο ειναι μια πολυ καλη λυση

και μονο ετσι θα αναπτυχθει η επαρχια ωστε να ειναι και ποιο καλη η ζωη εκει σε μερικα χρονια



ειναι γνωστο το προβλημα αστικοποιησης της ελλαδας
και εγκαταλειψης της επαρχιας

και σε αλλες χωρες υπαρχουν τεραστιες πολεις (παρισι 10μυρρια)

αλλα η επαρχια ειναι ΑΡΙΣΤΑ οργανωμενη

mikros boudas
30/04/2010, 06:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
αυτο ειναι μια πολυ καλη λυση

και μονο ετσι θα αναπτυχθει η επαρχια ωστε να ειναι και ποιο καλη η ζωη εκει σε μερικα χρονια



ειναι γνωστο το προβλημα αστικοποιησης της ελλαδας
και εγκαταλειψης της επαρχιας

και σε αλλες χωρες υπαρχουν τεραστιες πολεις (παρισι 10μυρρια)

αλλα η επαρχια ειναι ΑΡΙΣΤΑ οργανωμενη Το αυτο...Γερμανια,Αγγλια,Γαλλια...Εχουνε μεγαλες πολεις...Βασικα μια τεραστια(που και παλι Αθηνα δεν ειναι απο θεμα κτισιματος,οργανωσης κλπ κλπ),δυο-τρεις των 2-3 εκατομυριων και μετα ειναι απο 300000 και κατω...Αναπτυσσουν τις πολεις σε φαρδος αντι για υψος...

mats8282
30/04/2010, 06:25
Ριψάσπιδες....




Που θα έλεγε και ο Μπουμπούκος...

Akatanomastos
30/04/2010, 06:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Ριψάσπιδες....




Που θα έλεγε και ο Μπουμπούκος...

αν ειναι ο μπουμπουκος προτυπο ελληνα

ΔΕΝ θελω να ειμαι ελληνας

αλλα ευτηχως δεν ειναι,

και ειμαι περηφανος για τις ριζες μου:smokin:

ΜΟΖΑΡΤ
30/04/2010, 06:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
αυτο ειναι μια πολυ καλη λυση

και μονο ετσι θα αναπτυχθει η επαρχια ωστε να ειναι και ποιο καλη η ζωη εκει σε μερικα χρονια



ειναι γνωστο το προβλημα αστικοποιησης της ελλαδας
και εγκαταλειψης της επαρχιας

και σε αλλες χωρες υπαρχουν τεραστιες πολεις (παρισι 10μυρρια)

αλλα η επαρχια ειναι ΑΡΙΣΤΑ οργανωμενη
εβλεπα χθες αυτον τον μαγειρα στο μεγκα.
ηταν στην κολομβια.
στο λιμανι ηταν οι ουρανοκυστες και τα τουριστικα θερετρα και απεναντι ενα νησακι καπου 20 λεπτα με καραβακι.

παει στο νησι και αφου τρωει με τους ντοπιους εκει ρωταει τον τυπο αν ζηλευει την απαναντι θεα και απαντα εμενα μ'αρεσει η ζωη εδω.

με ενα γκομενακι τουμπανο μια χαρα ειναι η ζωη στο χωριο

Akatanomastos
30/04/2010, 06:29
στο θεμα μας τωρα..


γιατι τοσα χρονια δεν δινει το κρατος κινητρα στους νεους να πανε να ζησουν σε μια επαρχιακη πολη?

ισως και να δινε αλλα σιγουρα δεν θα ταν αρκετα, αφου αποτελεσμα δεν υπηρχε

ξερει κανεις? τι παιζε με αυτο το θεμα?

mikros boudas
30/04/2010, 06:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
εβλεπα χθες αυτον τον μαγειρα στο μεγκα.
ηταν στην κολομβια.
στο λιμανι ηταν οι ουρανοκυστες και τα τουριστικα θερετρα και απεναντι ενα νησακι καπου 20 λεπτα με καραβακι.

παει στο νησι και αφου τρωει με τους ντοπιους εκει ρωταει τον τυπο αν ζηλευει την απαναντι θεα και απαντα εμενα μ'αρεσει η ζωη εδω.

με ενα γκομενακι τουμπανο μια χαρα ειναι η ζωη στο χωριο Μα το ειδες?το ειχα δει πιο παλια αυτο και σκεφτηκα το πως ειναι τα πραγματα εδω στα νησια...

mikros boudas
30/04/2010, 06:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
στο θεμα μας τωρα..


γιατι τοσα χρονια δεν δινει το κρατος κινητρα στους νεους να πανε να ζησουν σε μια επαρχιακη πολη?

ισως και να δινε αλλα σιγουρα δεν θα ταν αρκετα, αφου αποτελεσμα δεν υπηρχε

ξερει κανεις? τι παιζε με αυτο το θεμα? γιατι εδινε κινητρα για να μεινουν σε μεγαλη πολη?

ΜΟΖΑΡΤ
30/04/2010, 06:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
στο θεμα μας τωρα..


γιατι τοσα χρονια δεν δινει το κρατος κινητρα στους νεους να πανε να ζησουν σε μια επαρχιακη πολη?

ισως και να δινε αλλα σιγουρα δεν θα ταν αρκετα, αφου αποτελεσμα δεν υπηρχε

ξερει κανεις? τι παιζε με αυτο το θεμα?
δεν εχει ιντερνετ και δεν μπορουμε να μπουμε facebook

alex14
30/04/2010, 06:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Απ'την Ελλάδα δεν θα με διώξουν όμως γιατί εδώ γουστάρω να τυραννιέμαι μόνος μου και μακρυά απ'τις τηλεοράσεις, τα παράθυρά τους και το κάθε πορνοπούτανο που 'κονομάει με τα σαμπανομπούκαλα στο μπλίκι μπλίκι και το παίζει κι αθώα περιστερά από πάνω στον χαζό τον κόσμο που της δίνει μάλιστα αξία και πρόσθετο χρήμα.. όξω ρε!

Xωρίς το spam δεν ξέρω αν θα την αντέξω..:lol:

:beer:

:beer:

:wave2:

Akatanomastos
30/04/2010, 06:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
γιατι εδινε κινητρα για να μεινουν σε μεγαλη πολη?

για καποι λογο ρε βουδα ο κοσμος ξεκινησε να πηγαινει στα αστικα κεντρα..
για ποιο λογο δεν εχει τοσο σημασια


το θεμα ειναι τι κινιτρα δωσαν απο τοτε(1970-1980) ωστε σημερα να εχουν αλαφρυνθει οι πολεις
και να αναπτυχθει η επαρχια..

τιποτα..

ΜΟΖΑΡΤ
30/04/2010, 06:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
για καποι λογο ρε βουδα ο κοσμος ξεκινησε να πηγαινει στα αστικα κεντρα..
για ποιο λογο δεν εχει τοσο σημασια


..
φυσικα και εχει. πηγανε για να μεγαλοπιαστουν.
γιατι ολοι λεγανε λιγη δουλεια και οχι χειρονακτικη.
ετσι εφυγε και ο πατερας μου στα 12 του χρονια

ετσι φυγανε και ολοι για να γλυτωσουν απο τα χωραφια

nihristo
30/04/2010, 06:40
Σε πολλά χωριά έχει πια internet...Οι μικρές κοινωνίες, τα χωριά, οι ανθρώπινες επαφές, το καφενείο, η απλότητα της ζωής είναι και το ζουμί της. Τουλάχιστον εγώ αυτό σκέφτομαι, τελειώνω την σχολή και αν δεν βρω δουλεία θα το ψάξω διαφορετικά...Ψάρεμα για το ψάρι της κυριακής, γιατί όχι και κυνήγι, κήπος για τα λαχανικά και μια δουλειά για τα βασικά...Και ας μην πάρω πορσε- μπεμβέ κλπ ποτέ, ας ονειρεύομαι για πάντα την MV. Το ιδανικό, ρεύμα από ανανεώσιμες πηγές (θέλουν ένα κεφάλαιο) και νεράκι από γεώτρηση ή πηγάδι...Μπορεί να ονειρεύμαι αλλά χωρίς όραμα δεν πας πουθενά..

hidefnick
30/04/2010, 06:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
για καποι λογο ρε βουδα ο κοσμος ξεκινησε να πηγαινει στα αστικα κεντρα..
για ποιο λογο δεν εχει τοσο σημασια
το θεμα ειναι τι κινιτρα δωσαν απο τοτε(1970-1980) ωστε σημερα να εχουν αλαφρυνθει οι πολεις
και να αναπτυχθει η επαρχια..
τιποτα..

Τι κίνητρα δηλαδή πρέπει να σου δώσουν για να μην φύγεις απο το σπίτι σου για να πας σε μια ασχημη πόλη που δεν μπορεις να ζήσεις ανθρώπινα και που είσαι ο κανένας ανάμεσα στους άλλους τίποτες????? Οι περιοχές που ΄"αναπτύχθηκαν" τότε ήταν Κυψέλη, Παγκράτι κλπ περιοχές (από τότε) χάους.

Αλλά είναι όμορφα να ξύνεις και να σε πληρώνουν....

Αντε ξεκολλάτε λέμε με το παραμυθάκι "το κακό κράτος και τα θύματα". Ο καθένας ζει με τις επιλογές του...

Akatanomastos
30/04/2010, 06:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
φυσικα και εχει. πηγανε για να μεγαλοπιαστουν.
γιατι ολοι λεγανε λιγη δουλεια και οχι χειρονακτικη.
ετσι εφυγε και ο πατερας μου στα 12 του χρονια

ετσι φυγανε και ολοι για να γλυτωσουν απο τα χωραφια

εχει ενδιαφερον να το συζητησουμε

αλλα οχι σημασια πλεον
οτι εγινε εγινε, και πρεπει να βρουμε τους λογους για να παμε να ζησουμε επαρχια..

ξερω παντως καποια ατομα απο αθηνα που μετα τα 30 ζουνε σε επαρχιακες πολεις,
και γω καπως ετσι το φανταζομε και ας ειμαι απο αθηνα..



ο πατερας μου ανεβηκε αθηνα στα 17-19

και πριν απο αυτον ειχε ανεβει ολη η φαμιλλια του δηλαδη 6-7 αδερφια:rotflmao:

η συντριπτικη πλειοψηφια των πατεραδων οσων κυμαινοντε απο 20 εως 35 ειναι απο επαρχια

Operater
30/04/2010, 06:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από nihristo
Σε πολλά χωριά έχει πια internet...Οι μικρές κοινωνίες, τα χωριά, οι ανθρώπινες επαφές, το καφενείο, η απλότητα της ζωής είναι και το ζουμί της. Τουλάχιστον εγώ αυτό σκέφτομαι, τελειώνω την σχολή και αν δεν βρω δουλεία θα το ψάξω διαφορετικά...Ψάρεμα για το ψάρι της κυριακής, γιατί όχι και κυνήγι, κήπος για τα λαχανικά και μια δουλειά για τα βασικά...Και ας μην πάρω πορσε- μπεμβέ κλπ ποτέ, ας ονειρεύομαι για πάντα την MV. Το ιδανικό, ρεύμα από ανανεώσιμες πηγές (θέλουν ένα κεφάλαιο) και νεράκι από γεώτρηση ή πηγάδι...Μπορεί να ονειρεύμαι αλλά χωρίς όραμα δεν πας πουθενά..


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Akatanomastos
30/04/2010, 06:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick

Αντε ξεκολλάτε λέμε με το παραμυθάκι "το κακό κράτος και τα θύματα". Ο καθένας ζει με τις επιλογές του...


:rotflmao: :rotflmao:

ναι ρε φιλε,

δηλαδη η μηδενικη αναπτυξη της επαρχιας δεν παιζει ρολο στο αν θα πας σε μια επαρχιακη πολη
θα πας να ζησεις σε ενα σκορποχωρι

οταν δεν εχει δρομους
οταν δεν εχει τρενα
οταν δεν εχει αναπτυξη σε εργα ωστε να βρεις δουλεια


θυμιζεις ατακες τυπου,
μην σε νοιαζει μωρο μου,μπορει να μην εχουμε τιποτα αλλα θα ζησουμε με την αγαπη μας:lol:

μερικες φορες δεν φτανει μονο η αγαπη σου για το χωριο και την πολη
πρεπει να χεις και καποια γυρω γυρω πραγματα..

ΜΟΖΑΡΤ
30/04/2010, 06:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από nihristo
Σε πολλά χωριά έχει πια internet...Οι μικρές κοινωνίες, τα χωριά, οι ανθρώπινες επαφές, το καφενείο, η απλότητα της ζωής είναι και το ζουμί της. Τουλάχιστον εγώ αυτό σκέφτομαι, τελειώνω την σχολή και αν δεν βρω δουλεία θα το ψάξω διαφορετικά...Ψάρεμα για το ψάρι της κυριακής, γιατί όχι και κυνήγι, κήπος για τα λαχανικά και μια δουλειά για τα βασικά...Και ας μην πάρω πορσε- μπεμβέ κλπ ποτέ, ας ονειρεύομαι για πάντα την MV. Το ιδανικό, ρεύμα από ανανεώσιμες πηγές (θέλουν ένα κεφάλαιο) και νεράκι από γεώτρηση ή πηγάδι...Μπορεί να ονειρεύμαι αλλά χωρίς όραμα δεν πας πουθενά..

οταν καταλαβουμε οτι αυτο δεν ειναι απιαστο ονειρο τοτε μονο θα φτιαξουν τα πραγματα.

αλλα το κορμι δεν θα ερθει στο χωριο. σιγα μην εφαγε τα χρονια της στα γυμναστηριο να καταφερει να γλυτωσει απο τον ελληνικο κωλο που φτανει στους αστραγαλους για να ερθει στο χωριο να μαζευει λαχανικα απο τον κηπο.

θα βαραει υπερωριες το αγροτης μονος ψαχνει

Akatanomastos
30/04/2010, 06:50
εδω ειμαστε 2010 και δεν εχουμε ακομα ενα τρενο απο ηγουμενιτσα στην πατρα, που να ενωνει δυο τεραστιας σημασιας λιμανια της ελλαδας και ολη την ενδιαμεση χωρα:rotflmao:


και συζηταμε τωρα οτι δεν φταιει η αναπτυξη :sick:

mikros boudas
30/04/2010, 06:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
:rotflmao: :rotflmao:

ναι ρε φιλε,

δηλαδη η μηδενικη αναπτυξη της επαρχιας δεν παιζει ρολο στο αν θα πας σε μια επαρχιακη πολη
θα πας να ζησεις σε ενα σκορποχωρι

οταν δεν εχει δρομους
οταν δεν εχει τρενα
οταν δεν εχει αναπτυξη σε εργα ωστε να βρεις δουλεια


θυμιζεις ατακες τυπου,
μην σε νοιαζει μωρο μου,μπορει να μην εχουμε τιποτα αλλα θα ζησουμε με την αγαπη μας:lol:

μερικες φορες δεν φτανει μονο η αγαπη σου για το χωριο και την πολη
πρεπει να χεις και καποια γυρω γυρω πραγματα.. Μα αυτα ουτε η αθηνα τα εχει!απο δρομους χεσε μεσα!απο συγκοινωνιες το ιδιο,οχι νυχτερινα τρενα,τις ωρες αιχμης να γινεται χαμος,λεωφορεια μια στο καποτε(μην μιλησω για θεσσαλονικη που δεν εχει ουτε τρενα).απο νοσοκομεια,κανενα δε δουλευει σωστα και αν πας στα εκτακτα του κατ πχ θα γινεται πανζουρλισμος και εκει παλι το θεμα ειναι πολιτικο και διαχειρισης!απλα η αθηνα ειναι πολη...:rolleyes:

mats8282
30/04/2010, 06:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
αν ειναι ο μπουμπουκος προτυπο ελληνα

ΔΕΝ θελω να ειμαι ελληνας

αλλα ευτηχως δεν ειναι,

και ειμαι περηφανος για τις ριζες μου:smokin:



Μη μου θίγεις το απόλυτο είδωλο,θα γίνει χαμός εδώ μέσα :evil: :evil: :evil:

Gi_4ce
30/04/2010, 06:55
Αρχικά αυτό το "Τον πούλο Ελληνες", ας πω οτι δεν καταλαβα, μιας και ειμαι μεν περηφανος για τις ρίζες μου, ειμαι δε απογοητευμένος απο την τωρινή κατάταση. Αν ζούσα τότε που οι Έλληνες ειχαν @@ και οχι κρεμμυδια, μαλιστα. Αλλα τα πράγματα δεν ειανι ετσι πλέον...

Προσωπικά θα ξαναπώ οτι στα 19 μου ειχα και δουλεια που εβγαζα και 1200 Ε το μηνα. Έχω δουλέψει απο τα 16 μου και δόξα τον Θεό ξέρω τι συμβαίνει εκει έξω.

Και ναι, ευκαιρίες για δουλειά υπαρχουν. Τα λεφτά ειναι λίγα.

Δε θα παω ρε σεις να πουλήσω το τομάρι μου στο ΜΕΤΡΟ για να παίρνω με διπλ Πολ Μηχανικού, 4 Ε την ώρα και να με τρώει το σκοτάδι στην σκυροδέτηση των τουνελ.

Πάω και δουλεύω σερβιτόρος με 5 Ε / ωρα + τα βραδυνα μου + τις αργίες μου + τα tips κλπ.

Αυτό ειναι το δικό μου πρόβλημα. Σπουδάσαμε, κάναμε, δείξαμε για να μην έχουμε δουλειά πλέον.

Και όχι φιλε μου, δεν διαλεξα ενα επαγγελμα που δεν ειχε να στηριχτεί κάπου. Και γ@μώ τις κατασκευές κάνουμε (και συνεχίζουμε να κάνουμε, βλ Ιωνία Οδός), αλλα αξιζει να παιζεις με ρισκα και υπογραφές για να πάρεις 600 Ε / μηνα?

Στo dubai πέρυσι, πήγαινες για 6 μηνες πρακτική και γυρνούσες με 6500 ΤΣΕΠΗ. Γι αυτό το έψαξα το θέμα για έξω.

Τεσπα, προσωπικά την βλέπω την δουλειά... Διορίζεται η Βικυ σε κανα Κέντρο υγείας και φεύγουμε για επαρχία, ανοίγω ενα μαγαζί πάνω στο αντικείμενο της οικ επιχείρισής μου που δεν εχει και πολλες στην επαρχία και ότι βγάλω.

Με λιγα λόγια, θα κανω "το σκατό μου παξιμάδι" μιας και δεν εχω ούτε τη δυναμη, αλλα ούτε την ψυχολογία να φυγω για αλλού.

Σε αυτή την έλλειψη "δυναμης και ψυχολογίας" θα με πηδάνε αυτοι, ακόμα και τότε.

Και όχι, δεν εχω ψηφίσει ποτέ μου. Δε βαφομαι με χρωματα τα οποια δε με εκφραζουν.

Και ναι, ΘΕΛΩ να επαναστατήσω.

Αλλα σε αυτή τη χώρα αν επαναστατήσεις, ή αναρχικό κωλόπαιδο θα σε πούν, ή τρελλο.

Οπότε έλληνες, μην παιρνετε τον πούλο. Καθήστε στα αυγά σας σαν ωραίες κλώσσες...

hidefnick
30/04/2010, 08:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
:rotflmao: :rotflmao:
ναι ρε φιλε,
δηλαδη η μηδενικη αναπτυξη της επαρχιας δεν παιζει ρολο στο αν θα πας σε μια επαρχιακη πολη
θα πας να ζησεις σε ενα σκορποχωρι
οταν δεν εχει δρομους
οταν δεν εχει τρενα
οταν δεν εχει αναπτυξη σε εργα ωστε να βρεις δουλεια
θυμιζεις ατακες τυπου,
μην σε νοιαζει μωρο μου,μπορει να μην εχουμε τιποτα αλλα θα ζησουμε με την αγαπη μας:lol:
μερικες φορες δεν φτανει μονο η αγαπη σου για το χωριο και την πολη
πρεπει να χεις και καποια γυρω γυρω πραγματα..


Να περιμένουμε να έρθει το κράτος λοιπόν, να μας τα φτιάξει όλα, να μας προσλάβει βάση του πτυχίου μας, να μας κανονίσει και από κανα δύο γκόμενες στον καθένα (η επιλογή είναι σοβαρό πράγμα στη ζωή του ανθρώπου) και μετά να αποφασίσουμε αν είναι καλά στην Αθήνα ή στην επαρχία.

Και γιά πες λοιπόν: πόσα παίρνει ένας νεοδιόριστος γιατρός στη Μυτιλήνη και πόσα στην Αθήνα? Και που είναι πιο μεγάλο το κόστος ζωής? Και που έχει καλύτερη ποιότητα ζωής? Και γιατί λοιπόν δεν πάει κανένας γιατρουδάκος στα νοσοκομεία της , κάθε, Μυτιλήνης?

Αλλά χοντρές μπάζες δεν έχει στην επαρχία, άσε που καρφώνεσαι για πλάκα.... Αλλά φυσικά και για αυτό φταίνε τα λαμόγια οι 300.

Χρόννια πολλά και ευτυχισμένο το νέο έτος.

Και πριν κάνουμε συγκρίσεις με άλλες εποχές καλό θα είναι να ξέρουμε και γιατί μιλάμε. Γιατί και το 60 και το70 και ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι απο το 80 ΕΠΕΣΕ ΠΟΛΥ ΧΡΗΜΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΡΓΟ στην επαρχία. Αλλά όπως είπαν κάποιοι φίλοι παραπάνω, έπρεπε να ιδρώσουμε και λίγο.... Και οπως και να το κάνεις, ο νεοέλληνας τις θέλει στο αίμα του τις τοξίνες που καταναλώνει στα κοψιδάδικα και στα σουβλατζίδικα...

:wave2:

sfigas
30/04/2010, 08:27
ανοιξα την τηλεοραση πριν λιγο.. καταργηση 13ου 14ου μισθου δημοσιου και ιδιωτικου τομεα... καταργηση αντιστοιχα τις συνταξης... τι να πω... δεν ξερω.. οσο αναφορα γιατι δεν δινω την μηχανη μου και με 5000 να ανοιξω ενα γραφειο? γιατι οσο καλος η κακος και να ειμαι δεν εχω προυπηρεσια.. δεν με ξερει κανεις δεν θα με εμπιστευθει κανεις.. ειμαι μονος στο χαος για αυτο.. γιατι δεν εχω πλατες να κανω καριερα. δεν ειμαι απο τζακι..για αυτο... φευγω λοιπον.. παω να βρω την τυχη μου αλλου..καπου που ναι μεν υπαρχει ανεργια οπως λετε.. αλλα υπαρχει και αξιοκρατια..

Akatanomastos
30/04/2010, 08:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Να περιμένουμε να έρθει το κράτος λοιπόν, να μας τα φτιάξει όλα, να μας προσλάβει βάση του πτυχίου μας, να μας κανονίσει και από κανα δύο γκόμενες στον καθένα (η επιλογή είναι σοβαρό πράγμα στη ζωή του ανθρώπου) και μετά να αποφασίσουμε αν είναι καλά στην Αθήνα ή στην επαρχία.

Και γιά πες λοιπόν: πόσα παίρνει ένας νεοδιόριστος γιατρός στη Μυτιλήνη και πόσα στην Αθήνα? Και που είναι πιο μεγάλο το κόστος ζωής? Και που έχει καλύτερη ποιότητα ζωής? Και γιατί λοιπόν δεν πάει κανένας γιατρουδάκος στα νοσοκομεία της , κάθε, Μυτιλήνης?

Αλλά χοντρές μπάζες δεν έχει στην επαρχία, άσε που καρφώνεσαι για πλάκα.... Αλλά φυσικά και για αυτό φταίνε τα λαμόγια οι 300.

Χρόννια πολλά και ευτυχισμένο το νέο έτος.

Και πριν κάνουμε συγκρίσεις με άλλες εποχές καλό θα είναι να ξέρουμε και γιατί μιλάμε. Γιατί και το 60 και το70 και ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι απο το 80 ΕΠΕΣΕ ΠΟΛΥ ΧΡΗΜΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΡΓΟ στην επαρχία. Αλλά όπως είπαν κάποιοι φίλοι παραπάνω, έπρεπε να ιδρώσουμε και λίγο.... Και οπως και να το κάνεις, ο νεοέλληνας τις θέλει στο αίμα του τις τοξίνες που καταναλώνει στα κοψιδάδικα και στα σουβλατζίδικα...

:wave2: μετα τα λεφτα και τα εργα στο μεγαλο κομματι του 80 τι εγινε?
τα φτιαξαμε ολα και δεν χρειαζοταν αλλα εργα?

και το χρημα που επεσε και δεν επιασε τοπο,
ποιος φταιει για τα εργα που δεν φροντισε κανεις να γινουν?

δεν βαζω μονο τις κυβερνησεις, αλλα και τις τοπικες διοικησεις και κεντρα εξουσιας


αν δεν περιμενω το κρατος να τα φτιαξει ολα, μεσω προγραμματισμου και οραματος
τι να περιμενω?να παμε με τσαπα εμεις οι δυο να σκαβουμε και να χτιζουμε δρομους και φραγματΑ?
:confused:


τα λεφτα απο ψηλά πανε χαμηλα στα εργα και ενδιαμεσα τρωγοντε, οι πανω ειναι υπευθηνοι να ολοκληρωθουν και να γινουν τα εργα..
οι απο κατω οσο τους αφηνεις θα τρωνε..

αν δεν περιμενω το κρατος να οργανωσει την παιδεια ώστε οι νεοι να απορροφουντε σε πανεπιστημια, πολυτεχνικες σχολες, τεχνικες αναλογα με το πλανο της χωρας, και τις απαιτησεις που θα εχει απο ανθρωπινο δυναμικο σε 10 20 χρονια
πως περιμενεις να απορροφηθουν

ολοι αυτοι οι γιατροι
μαθηματικοι
φυσικοι
δικηγοροι
και πολ.μηχανικοι?



ο κοσμος ειναι κοπαδι, οπως τον μαθεις συμπεριφερετε..

και μας οι "ηγετες" μας ηταν πολυ μικροι..

la_villa
30/04/2010, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Το να γυρίσει κανείς στο περισσότερο ανθρώπινο χωριό του ή σε κάποια άλλη μικρότερη περισσοτερο ανθρώπινη πόλη και να στραφεί σε κάτι άλλο δεν παίζει;
Γιατί η φυγή προς τα έξω πρέπει να είναι η μόνη λύση; Πουθενά δεν ανοίγουνε (εργασιακά, κοινωνικά) τα πόδια, παιδιά...
:confused:

δεν θελω να στα μαυρίσω πιο πολύ αλλα

η επαρχια έχει πεθανει προ πολλού....

πλέον πολύ σε αναζητηση εργασίας αρχίζουν και κατηφορίζουν προς Αθήνα......

η επαρχία δεν είναι λύση σίγουρα......

πρώτα πρέπει να σπρώξουν επιχειρήσεις προς επαρχία και μετα να πάει ο κόσμος....ετσι όπως ειναι τώρα .............

hidefnick
30/04/2010, 08:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
μετα τα λεφτα και τα εργα στο μεγαλο κομματι του 80 τι εγινε?
τα φτιαξαμε ολα και δεν χρειαζοταν αλλα εργα?
και το χρημα που επεσε και δεν επιασε τοπο,
ποιος φταιει για τα εργα που δεν φροντισε κανεις να γινουν?
δεν βαζω μονο τις κυβερνησεις, αλλα και τις τοπικες διοικησεις και κεντρα εξουσιας
αν δεν περιμενω το κρατος να τα φτιαξει ολα, μεσω προγραμματισμου και οραματος
τι να περιμενω?να παμε με τσαπα εμεις οι δυο να σκαβουμε και να χτιζουμε δρομους και φραγματΑ?
:confused:
τα λεφτα απο ψηλά πανε χαμηλα στα εργα και ενδιαμεσα τρωγοντε, οι πανω ειναι υπευθηνοι να ολοκληρωθουν και να γινουν τα εργα..
οι απο κατω οσο τους αφηνεις θα τρωνε..
αν δεν περιμενω το κρατος να οργανωσει την παιδεια ώστε οι νεοι να απορροφουντε σε πανεπιστημια, πολυτεχνικες σχολες, τεχνικες αναλογα με το πλανο της χωρας, και τις απαιτησεις που θα εχει απο ανθρωπινο δυναμικο σε 10 20 χρονια
πως περιμενεις να απορροφηθουν
ολοι αυτοι οι γιατροι
μαθηματικοι
φυσικοι
δικηγοροι
και πολ.μηχανικοι?
ο κοσμος ειναι κοπαδι, οπως τον μαθεις συμπεριφερετε..
και μας οι "ηγετες" μας ηταν πολυ μικροι..

Οσο μικροί είμαστε εμείς άλλο τόσο είναι και οι ηγέτες μας....

Αν βρεις μια περιφέρεια της Ελλάδας χωρίς μεγάλο νοσοκομείο ενημέρωσε μας. Παντού υπάρχουν και δεν παει κανείς γιατρός για δουλειά. Τα βασικά και αρκετά παραπάνω υπάρχουν παντού. Αλλα ερημώνουν. Και για να μην είμαστε και μόνο γκρινιάριδες: τα παιδιά απο το Θεσσαλικό κλιμάκιο τα κόβει κανείς να ζαχαρώνουν Αθήνα? Η μήπως τους λείπει κάτι? Τους κρητικούς επίσης...

Και όσο για το θέμα της παιδείας. Η λύση που προτείνεις είναι η απολύτως σωστή. Αλλά αν εφαρμοστεί πρέπει να κλείσουν ΟΛΑ τα ΑΕΙ και ΤΕΙ και να γεμίσει η χώρα ΙΕΚ για τα επόμενα 20 χρόννια. Από κάπου εκεί άλλωστε ξεκινάει η κατάσταση που ζούμε τώρα. Ολοι στελέχοι....

mats8282
30/04/2010, 08:41
Κάνετε ένα βασικό λάθος...Μιλάτε για την αγορά εργασίας στα χάλια που είναι σήμερα...

Περιμένετε 2-3 μήνες που θα μας προκύψουν άλλοι 300-400 χιλιάδες άνεργοι...Να αρχίσει η μεγάλη σφαγή στο δημόσιο,η απελευθέρωση των απολύσεων,το κόψιμο μισθών κτλ κτλ...

Τότε να δείτε :a021:

la_villa
30/04/2010, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
εδω ειμαστε 2010 και δεν εχουμε ακομα ενα τρενο απο ηγουμενιτσα στην πατρα, που να ενωνει δυο τεραστιας σημασιας λιμανια της ελλαδας και ολη την ενδιαμεση χωρα:rotflmao:


και συζηταμε τωρα οτι δεν φταιει η αναπτυξη :sick:


ασε την ηγ/τσα...εκει έχουν γίνει εγκλήματα ανάπτυξης

μια πόλη που θα έπρεπε να ζει απο τον τουρισμό και μόνο αλλα μονο τουρισμό δεν έχει....

la_villa
30/04/2010, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
απλα η αθηνα ειναι πολη...:rolleyes:


δεν ειναι έτσι...

απλά η Αθήνα έχει ΙΔΙΩΤΙΚΟ τομέα....εχει επιχειρήσεις,βιομηχανία,γραφεία που απασχολούν κόσμο,κολλεγια,σχολές,
επαρχία δεν υπάρχει τετοιο πράγμα....επαρχία τα πράγματα είναι οικογενειακά

και τράβα αγνωστος να ανοίξεις δική σου δουλειά σε ξένη πόλη...στην επαρχία.....
τραβα π.χ στα γιάννενα......να δεις την γλύκα

mikros boudas
30/04/2010, 08:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από la_villa
δεν ειναι έτσι...

απλά η Αθήνα έχει ΙΔΙΩΤΙΚΟ τομέα....εχει επιχειρήσεις,βιομηχανία,γραφεία που απασχολούν κόσμο,κολλεγια,σχολές,
επαρχία δεν υπάρχει τετοιο πράγμα....επαρχία τα πράγματα είναι οικογενειακά δλδ η αθηνα δεν ειναι πολη?οταν λεω πολη εννοοω ολες τις ιδιωτικες πρωτοβουλιες.:beer:

la_villa
30/04/2010, 08:50
μα φυσικά και είναι πολη...

απλά όπως το έγραψες άφησες να φανεί ότι θέλουν Αθήνα ακριβως γιατι είναι μεγάλη πολη...για την ζωη και γι αυτο δεν πάνε επαρχία...

και έγραψα τον λόγο που η Αθηνα τραβάει τον κόσμο....γιατι σαν ποιότητα ζωης έτσι όπως είναι τώρα είναι κωλοχανείο,....
αλλα και η επαρχία είναι ένα ψοφίμη που σέρνει η ελλάδα

Akatanomastos
30/04/2010, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Οσο μικροί είμαστε εμείς άλλο τόσο είναι και οι ηγέτες μας....

Αν βρεις μια περιφέρεια της Ελλάδας χωρίς μεγάλο νοσοκομείο ενημέρωσε μας. Παντού υπάρχουν και δεν παει κανείς γιατρός για δουλειά. Τα βασικά και αρκετά παραπάνω υπάρχουν παντού. Αλλα ερημώνουν. Και για να μην είμαστε και μόνο γκρινιάριδες: τα παιδιά απο το Θεσσαλικό κλιμάκιο τα κόβει κανείς να ζαχαρώνουν Αθήνα? Η μήπως τους λείπει κάτι? Τους κρητικούς επίσης...

Και όσο για το θέμα της παιδείας. Η λύση που προτείνεις είναι η απολύτως σωστή. Αλλά αν εφαρμοστεί πρέπει να κλείσουν ΟΛΑ τα ΑΕΙ και ΤΕΙ και να γεμίσει η χώρα ΙΕΚ για τα επόμενα 20 χρόννια. Από κάπου εκεί άλλωστε ξεκινάει η κατάσταση που ζούμε τώρα. Ολοι στελέχοι....


συμφωνω με το 1ο

συμφνωνω και για τα νοσοκομεια, αλλα υπαρχουν πολλα εργα υποδομης στην χωρα που λειπουν
τα οποια μπορει να μην ειναι τοσο αμεσης αναγκης οπως τα νοσοκομεια ή τα σχολια,
αλλα αναπτυσουν μια περιοχη με συνεπεια να ελκυει κοσμο..


εκφραζω τελος την παρατηρηση μου, που με βρισκει με σενα συμφωνω σε μεγαλο βαθμο,

οτι οντως ο ελληνας σε μεγαλο βαθμο αποφευγει την επαρχια οχι για λογους υποδομης αλλα λογους γκλαμουρ
γιαυτο λεω οτι πρεπει να γινει ελκυστικη η επαρχια με παραπανω κινητρα..

να σου λεει, μικροτερη φορολογια, μικροτερη χρεωση σε ρευμα νερο, προσπαθεια να σου βρει δουλεια

οχι σε πολεις σαν το ηρακλειο κρητης, ή πατρα ή καλαματα, που ειναι και αυτες μεγαλες, και υπαρχει και κει κορεσμος..
σε πολεις 5.000-10.000 κατοικων..

mikros boudas
30/04/2010, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από la_villa
μα φυσικά και είναι πολη...

απλά όπως το έγραψες άφησες να φανεί ότι θέλουν Αθήνα ακριβως γιατι είναι μεγάλη πολη...για την ζωη και γι αυτο δεν πάνε επαρχία...

και έγραψα τον λόγο που η Αθηνα τραβάει τον κόσμο....γιατι σαν ποιότητα ζωης έτσι όπως είναι τώρα είναι κωλοχανείο,....
αλλα και η επαρχία είναι ένα ψοφίμη που σέρνει η ελλάδα οχι οχι παρανοησες,αυτο που ειπες κι εσυ εννοουσα:beer:

Tpap
30/04/2010, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
.. ανοιγω τηλεοραση..

Το μόνο λάθος απ'όσα έγραψες. Ξαναφύγε για αγγλία και όταν πάρεις σύνταξη επιστρέφεις Ελλάδα. :wave2:



Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
Ειπα να φυγω για Dubai.

Πάρ'το πτυχίο σου και φύγε για εκεί μια 4ετία τουλ. Νά'σαι πίσω στα 30 σου...

προσωπικά αυτό θα είχα κάνει, αν δεν είχα δική μου επιχείρηση από τα 20 μου...

συνάδελφός μου μηχ/γος επέστρεψε πρίν 3 χρόνια περίπου, με 450.000€ στην τσέπη...

άλλος φίλος μηχ/γος, έκανε εξωτερικό 8 χρόνια παντρεύτηκε και Ελληνίδα συνάδελφό του εκεί και γυρίσαν με πολύ γερό πακέτο...μιλάμε για ασύλληπτα ποσά για τα Ελληνικά δεδομένα.

Σκέψου τα καλά.

zolotas
30/04/2010, 11:09
αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι στην επαρχια πουλανε τα σπιτια τους στα χωρια και αγοραζουν διαμερισματα στην πολη.Τα νεα ζευγαρια δεν σκεφτονται καν να μεινουν σε χωριο.Το διαμερισμα ειναι οπως στην ταινια που ηθελε η Μαρω Κοντου ρετιρε.

και μιλαμε για αποστασεις 5-15 λεπτα απο κεντρο.

για Καρδιτσα μιλαω και οχι τυχαια........και ρωταω πολλα ατομα ........ρε παιδια γιατι δεν μενετε στο χωριο ,με τον κηπο σας ,μονοκατοικια ,τα παιδια σας να παιζουν???? ..........πανε κλεινονται σε ποντικοτρυπες ......και διπλασια λεφτα για αγορα .

τωρα απο δουλειες αν εχεις ακρες βολευεσε ,αν ηρθες ουρανοκατεβατος δυσκολα

ΜΟΖΑΡΤ
30/04/2010, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι στην επαρχια πουλανε τα σπιτια τους στα χωρια και αγοραζουν διαμερισματα στην πολη.Τα νεα ζευγαρια δεν σκεφτονται καν να μεινουν σε χωριο.Το διαμερισμα ειναι οπως στην ταινια που ηθελε η Μαρω Κοντου ρετιρε.

και μιλαμε για αποστασεις 5-15 λεπτα απο κεντρο.

για Καρδιτσα μιλαω και οχι τυχαια........και ρωταω πολλα ατομα ........ρε παιδια γιατι δεν μενετε στο χωριο ,με τον κηπο σας ,μονοκατοικια ,τα παιδια σας να παιζουν???? ..........πανε κλεινονται σε ποντικοτρυπες ......και διπλασια λεφτα για αγορα .

τωρα απο δουλειες αν εχεις ακρες βολευεσε ,αν ηρθες ουρανοκατεβατος δυσκολα
δυστυχως ετσι ειναι και το τραγικοτερο ειναι οτι οι δουλειες τους ειναι αγροτικες

sfigas
02/05/2010, 08:32
πλεον καθε μερα η κατασταση γινεται και πιο ασχημη.. αυτο που με τσατιζει ειναι οτι δεν λενε ολα τα μετρα να τελειωνουμε..τα λενε λιγα λιγα. γιατι ομως μηπως μας πεσουν βαρια?

VALES
02/05/2010, 09:57
:wave2:



http://www.youtube.com/watch?v=ip_j4fCqF7s&feature=player_embedded