PDA

View Full Version : Εγκατάσταση συστήματος αυτόματης λίπανσης αλυσίδας



McGyver
29/04/2010, 15:10
Όχι, δεν το έφτιαξα εγώ.
Αν και ψήθηκα, τ' ομολογώ, κατέληξα στη δοκιμασμένη (από το Triumph) λύση του PDOiler (http://www.pdoiler.co.uk).
Γλίτωσε κι ο "γέρος" ένα ακόμα εγκεφαλικό...

Κατά τη γνώμη μου και μετά από αρκετή έρευνα είναι το καλύτερο σύστημα αυτόματης λίπανσης αλυσίδας όσον αφορά στη σχέση απόδοσης/λειτουργικότητας προς κόστος. Ίσως κάποια στιγμή γράψω ένα δικό μου "συγκριτικό" για αυτά τα μαραφέτια, αλλά δεν είναι της παρούσης.

Στόχος μου ήταν να το εγκαταστήσω χωρίς καμία απολύτως παρέμβαση στο Transalp, να τοποθετηθεί εύκολα και εξίσου εύκολα να μπορεί να αφαιρεθεί.

Έτσι λοιπόν μαζί με το PDOiler παρήγγειλα από την Ιαπωνία τα απαραίτητα connectors για να το συνδέσω στην παροχή ρεύματος που έχει το Transalp για τα accessories.

Σε 11 ημέρες είχα στα χέρια μου τα παρακάτω δύο κουτάκια (1: PDOiler, 2: Sumitomo connectors).
Τόσο ο Brian (PDOiler) όσο και ο Jim (connectors) είναι πραγματικά άψογοι επαγγελματίες.


196338

McGyver
29/04/2010, 15:10
To κουτάκι υπ' αριθμόν 1 περιείχε (εκτός από τις οδηγίες):
1: Τη βασική μονάδα, η οποία είναι στην ουσία ένα reservoir λαδιού 100ml και μία μικρή ηλεκτρομαγνητική αντλία.
2: Το σωληνάκι παροχής λαδιού στην αλυσίδα.
3: Δεματικά, ένα σωληνάκι για το γέμισμα του reservoir και καλώδιο με ασφαλειοθήκη για τη σύνδεση.
4: Αυτοκόλλητα στηρίγματα για το σωληνάκι παροχής και τα δεματικά.
5: Χρονοδιακόπτης για τη ρύθμιση της παροχής λαδιού στην αλυσίδα (9 σκάλες, από 20" μέχρι 2 λεπτά).


196339

McGyver
29/04/2010, 15:11
Το κουτάκι υπ' αριθμόν 2 περιείχε (μεταξύ άλλων):
1: Τoν connector τύπου Sumitomo 4 ακροδεκτών που χρειαζόμουν.
2: Τάπες στεγανοποίησης για τα 2 κενά.


196340

McGyver
29/04/2010, 15:11
Περνάμε λοιπόν σιγά σιγά στη διαδικασία εγκατάστασης...

Αρχικά αφαιρούμε τη σέλα και το αριστερό πλαϊνό καπάκι.
Η διάφανη φούσκα που βλέπετε περιέχει τον connector για την παροχή ρεύματος στα accessories.


196341

McGyver
29/04/2010, 15:12
Στη συνέχεια με δύο δεματικά στερεώνουμε το reservoir/αντλία στο αριστερό τμήμα του υποπλαισίου.

Εγώ δε χρησιμοποίησα το "μαξιλαράκι" που είχε συσκευασία, αλλά προτίμησα τη δοκιμασμένη πολλάκις λύση της αυτοβουλκανιζόμενης λαστιχοταινίας. Το καλώδιο του ρεύματος από το reservoir/αντλία δρομολογείται μέσα από το κενό που αφήνει το υποπλαίσιο με το πλαστικό προς το χώρο της ασφαλειοθήκης.


196342

McGyver
29/04/2010, 15:13
Για να μην είναι τελείως ελεύθερο το σωληνάκι πλήρωσης του reservoir λαδιού, το στερέωσα με ένα αυτοκόλλητο στήριγμα κι ένα μικρό δεματικό.


196343

McGyver
29/04/2010, 15:13
Εν συνεχεία, στερεώνουμε το άκρο του σωλήνα παροχής λαδιού στο ψαλίδι με ένα ακόμα δεματικό.
Το τοποθετούμε με τρόπο τέτοιο ώστε το άκρο του σωλήνα ίσα που να ακουμπά το πίσω γρανάζι μεταξύ των "ωρολογιακών" θέσεων 5 και 7.

Αυτή είναι η προτεινόμενη θέση από τη Scottoiler (έταιρο γνωστό σύστημα αυτόματης λίπανσης αλυσίδας) για την καλύτερη δυνατή λίπανση και εξάλειψη του "πετάγματος" λαδιού γύρω γύρω.

Στη φωτογραφία έχω αφαιρέσει το λευκό προστατευτικό της αλυσίδας για λόγους ευκρίνειας.
Δεν είναι απαραίτητο.


196344

McGyver
29/04/2010, 15:14
Μετά με τρία πλαστικά στηρίγματα, στερεώνουμε το σωλήνα παροχής λαδιού στο ψαλίδι και το υποπλαίσιο.
Προσέχουμε να αφήσουμε λίγα "μπόσικα" στο σωλήνα για να μπορεί να ακολουθεί την κίνηση του ψαλιδιού.


196345

McGyver
29/04/2010, 15:14
Στο τέλος συνδέουμε το σωλήνα παροχής λαδιού στο reservoir/αντλία.


196346

McGyver
29/04/2010, 15:15
Το τελικό αποτέλεσμα είναι αυτό:


196347

McGyver
29/04/2010, 15:16
Πάμε τώρα στα ηλεκτρολογικά (sorry Αντώνη...).

Δεδομένου πως η παροχή ρεύματος που έχει το Transalp για τα accessories έχει ασφάλεια (10Α) και λειτουργεί μόνο όταν ο διακόπτης είναι ανοικτός, τα πράγματα είναι σχετικά απλά.

Επιμηκύνουμε περίπου 10 εκατοστά το καλώδιο που πάει προς το χρονοδιακόπτη και βάζουμε τους ακροδέκτες του connector.
Προσοχή στην επιμήκυνση να γίνουν σωστά οι κολλήσεις (αποφεύγουμε την ψυχρή κόλληση) και οι μονώσεις.


196349

McGyver
29/04/2010, 15:16
Στη συνέχεια τοποθετούμε τους ακροδέκτες στον connector ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ούτως ώστε να έχουμε σωστή πολικότητα.
Τα καλώδια του connector στο Transalp είναι μαύρο/κίτρινο = +12V και πράσινο = γείωση.


196350

McGyver
29/04/2010, 15:17
Βάζουμε και τις δύο επιπλέον μικρές τάπες στεγανοποίησης και κουμπώνουμε τους connectors.


196351

McGyver
29/04/2010, 15:17
Τελειώνοντας με τα ηλεκτρολογικά, δρομολογούμε τα καλώδια και στερεώνουμε το χρονοδιακόπτη με αυτοκόλλητο velcro στο πίσω μέρος του χώρου κάτω από τη σέλα.

Δεδομένου πως η ρύθμιση, άπαξ και γίνει αρχικά σωστά, δεν υπάρχει λόγος να αλλάζει συχνά δε μας ενοχλεί η θέση του χρονοδιακόπτη.
Προσωπικά, κάποια στιγμή ίσως τον τοποθετήσω πάνω στο δοχείο υγρών του εμπρός φρένου (αν δε βαρεθώ να ξηλώσω τα πλαϊνά πλαστικά και να σηκώσω τεπόζιτο).


196352

McGyver
29/04/2010, 15:18
.


196353

McGyver
29/04/2010, 15:19
Τέλος, γεμίζουμε το reservoir με λάδι, ανοίγουμε το διακόπτη και ρυθμίζουμε το χρονοδιακόπτη στη μέγιστη θέση (9) ούτως ώστε να κατέβει λάδι μέχρι την άκρη του σωλήνα.

Στη συνέχεια ρυθμίζουμε το χρονοδιακόπτη έτσι ώστε να στάζει περίπου μία σταγόνα λάδι ανά λεπτό (εξαρτάται από το λάδι που θα επιλέξετε).
Εγώ χρησιμοποιώ το προτεινόμενο από τον Brian και τη Honda (80άρα βαλβολίνη) και έχω ρυθμίσει αρχικά το χρονοδιακόπτη στη θέση 5.
Μόλις κάνω μερικές βόλτες το Σαββατοκύριακο θα οριστικοποίησω τη ρύθμιση.

Τελειώνετε τη διαδικασία επανατοποθετώντας το πλαστικό καπάκι και τη σέλα.

Συνολικό κόστος συστήματος μαζί με τους connectors (με τα μεταφορικά): ? 100 Ευρώ.
Χρόνος εγκατάστασης: 1 ώρα.

Καλές βόλτες...

camen
29/04/2010, 15:54
Καταρχας,ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ για την πολυ ωραια και προσεγμενη δουλεια που εκανες:beer:
:beer: :beer: :beer: :beer:


Αλλα ρε φιλε,μεταξυ μας και χωρις παρεξηγηση,αυτο το συτημα το θεωρω επικη μαλακια :rolleyes:


Παντως,εισαι μερακλης.Το εχει το ονομα φαινεται...:lol: :lol: :lol:

vaska
29/04/2010, 16:18
Τείνω να συμφωνήσω (πολύ συχνά γίνεται αυτό και δεν μ' αρέσει) με τον camen. Έχω μερικές ενστάσεις ή πες τες απορείες, όποιος ξέρει καλό θα ήταν να μας διαφωτίσει:
α) Το σημείο που καταλήγει το ελαστικό άκρο που θα ρίξει το λάδι στην αλυσίδα δεν μου αρέσει γιατί λιπαίνει μόνο την εξωτερική μεριά της αλυσίδας. Ποιός μου εγγυάται ότι δουλεύοντας η αλυσίδα θα λιπανθεί και η εσωτερική πλευρά. Το πρόβλημα απ' όσο ξέρω δεν είναι τόσο στα κυλινδράκια, αλλά στους συνδέσμους της αλυσίδας.
β)Χρησιμοποιείς βαλβολίνη για λίπανση αλλά αυτή δεν έχει αρκετό ιξώδες για να κολησει πάνω στην αλυσίδα με αποτέλεσμα να τινάζεται και να στεγνώνει. Το spray αποκτά κατά την επαφή του με τ' οξυγόνο της ατμόσφαιρας πολύ μεγαλύτερο ιξώδες, με αποτέλεσμα να είναι πιο μόνιμη η λιπαντική του δράση
γ) στην κατασκευή που αγόρασες, αν έφτιαχνες το σωληνάκι με πιο πλατιά έξοδο και του άλλαζες το σημείο ροής πάνω στην αλυσίδα νομίζω θα έπαιρνες καλύτερα αποτελέσματα. Θα λίπαινες την αλυσίδα σου σε όλο της το πλάτος
4)Δεν ξέρω τελικά αυτό το κόλπα με τον χρονοδιακόπτη αν βολεύει να είναι σε θέση που δεν έχεις πρόσβαση όταν οδηγείς, γιατί αλλάζουν οι ανάγκες λίπανσης της αλυσίδας αναλόγως την ταχύτητα της μοτοσυκλέτας (μεγαλύτερη ταχύτητα, άρα διανύω μεγαλύτερη απόσταση στη μονάδα του χρόνου άρα χρειάζομαι πιο συχνή λίπανση).
5)Δεν ξέρω σε τι διαολοκινεζιά χρονοδιακόπτη βασίζεται το κύκλωμα κι αν δεν μποκάρει κάποια στιγμή και χύνει λάδια παντού ή δεν βγάζει σταγόνα κι ενώ εσύ νομίζεις όλα οκ, η αλυσίδα έχει αποκτήσει ένα ροδοκόκκινο χρωματάκι.

Για μένα, κλασικά το spray κι έχω το κεφαλάκι μου ήσυχο και τα 100? στην τσέπα μου.

Φιλικά πάντα.
:wave2:

SeNNinhA
29/04/2010, 16:19
Συγχαρητήρια κι απο εμένα για την άψογη τοποθέτηση.

Αλλά θα συμφωνήσω ότι δεν βλέπω τον λόγο ύπαρξης κάτι τέτοιου στην μοτό. Το να λαδώνεις την αλυσίδα είναι κάτι εύκολο και γρήγορο ακόμη κι αν δεν έχεις κεντρικό σταντ και είσαι φορτωμένος.

Θα μπορούσα να το δεχτώ σαν πολυτέλεια αλλά το συστηματάκι αυτό δεν λαδώνει και τα δύο o-ring της αλυσίδας σου αλλά μόνο το ένα στην έξω πλευρά. Το άλλο δεν λιπαίνεται.

Η αλυσίδα χρειάζεται ουσιαστικά λίπανση στο σημείο που έχει τα o-rings και όχι στο μέσο της. Αυτό είναι σύμφωνα με τις οδηγίες της DID τουλάχιστον που ξέρω.

Υπήρχαν εδώ και πολλά χρόνια αυτά τα συστήματα αλλά δεν τα έβαλα ποτέ για τους παραπάνω λόγους.

camen
29/04/2010, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Τείνω να συμφωνήσω (πολύ συχνά γίνεται αυτό και δεν μ' αρέσει) με τον camen.

Αυτο πρεπει να το κοιταξουμε,δεν γινεται να συνεχισουμε ετσι:evil: :evil: :rolleyes: :rolleyes:

devil's animal
29/04/2010, 17:23
ωραιο ειναι Θωμα.
μπραβο για την τοποθετηση...
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

zeke
29/04/2010, 17:54
Εμένα μάγκες μου άρεσε :beer: μπράβο για το μεράκι σου πάνω από όλα και την όρεξη σου!
Τώρα και εγώ φαντάζομαι πώς όταν είναι εν-κίνηση η μηχανή εάν θα πέφτει όντως μία σταγόνα,και αν πέφτει να πέφτει σωστά,οπότε και εγώ ψηφίζω σπρευ. Βέβαια ο χρονοδιακόπτης σε σχέση με εμένα θα έχει περισσότερη όρεξη και δεν θα το ξεχνάει.Εν τέλη όλα στην πορεία φαίνονται.Πες μας εντυπώσεις !! :smilea:

camen
29/04/2010, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeke
Εμένα μάγκες μου άρεσε :beer:

Και εμας μας αρεσε πολυ η τοποθετηση και το μερακι:beer: :beer: :beer: :beer:
Απλα θεωρουμε το συστημα ανουσιο.:winka:

mankam
29/04/2010, 18:38
ωραια παρουσιαση:beer:
θα περιμενουμε τις εντυπωσεις σου,μπραβο!

McGyver
30/04/2010, 01:36
Καλημέρα σας...

Αρχικά να σας πω γενικά πως το συγκεκριμένο παπαρδέλι το είχα βάλει και στο Sprint.
Για 7.000 χιλιόμετρα (μέχρι που το έδωσα) δεν είχα ασχοληθεί ούτε μία φορά με το θέμα "λάδωμα αλυσίδας" και όποτε την ήλεγχα ήταν πάντα καλολαδωμένη και καθαρή.
Εννοείται πως στα 16.000 χιλιόμετρα που έφυγε δεν είχα τεντώσει αλυσίδα ποτέ...

Επί των ειδικών παρατηρήσεών σας τώρα...


Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
α) Το σημείο που καταλήγει το ελαστικό άκρο που θα ρίξει το λάδι στην αλυσίδα δεν μου αρέσει γιατί λιπαίνει μόνο την εξωτερική μεριά της αλυσίδας. Ποιός μου εγγυάται ότι δουλεύοντας η αλυσίδα θα λιπανθεί και η εσωτερική πλευρά. Το πρόβλημα απ' όσο ξέρω δεν είναι τόσο στα κυλινδράκια, αλλά στους συνδέσμους της αλυσίδας.
β)Χρησιμοποιείς βαλβολίνη για λίπανση αλλά αυτή δεν έχει αρκετό ιξώδες για να κολησει πάνω στην αλυσίδα με αποτέλεσμα να τινάζεται και να στεγνώνει. Το spray αποκτά κατά την επαφή του με τ' οξυγόνο της ατμόσφαιρας πολύ μεγαλύτερο ιξώδες, με αποτέλεσμα να είναι πιο μόνιμη η λιπαντική του δράση
γ) στην κατασκευή που αγόρασες, αν έφτιαχνες το σωληνάκι με πιο πλατιά έξοδο και του άλλαζες το σημείο ροής πάνω στην αλυσίδα νομίζω θα έπαιρνες καλύτερα αποτελέσματα. Θα λίπαινες την αλυσίδα σου σε όλο της το πλάτος
4)Δεν ξέρω τελικά αυτό το κόλπα με τον χρονοδιακόπτη αν βολεύει να είναι σε θέση που δεν έχεις πρόσβαση όταν οδηγείς, γιατί αλλάζουν οι ανάγκες λίπανσης της αλυσίδας αναλόγως την ταχύτητα της μοτοσυκλέτας (μεγαλύτερη ταχύτητα, άρα διανύω μεγαλύτερη απόσταση στη μονάδα του χρόνου άρα χρειάζομαι πιο συχνή λίπανση).
5)Δεν ξέρω σε τι διαολοκινεζιά χρονοδιακόπτη βασίζεται το κύκλωμα κι αν δεν μποκάρει κάποια στιγμή και χύνει λάδια παντού ή δεν βγάζει σταγόνα κι ενώ εσύ νομίζεις όλα οκ, η αλυσίδα έχει αποκτήσει ένα ροδοκόκκινο χρωματάκι.

α) Το λάδι δεν πέφτει στην αλυσίδα αλλά στο γρανάζι. Από εκεί και πέρα αναλαμβάνει η αδράνεια (ή φυγόκεντρος αν προτιμάτε) να απλώσει το λάδι σε όλα τα σημεία. Είναι η προτεινόμενη από τη Scottoiler τοποθέτηση και δεδομένου του ονόματος, των σχολίων στα φόρα του εξωτερικού και την προσωπική μου εμπειρία δεν υπάρχει θέμα μονομερούς λίπανσης.

β) Δε στεγνώνει γιατί η λίπανση είναι συνεχής. Το γεγονός πως μέρος του λαδιού απομακρύνεται είναι καλό γιατί απομακρύνει και τη βρωμιά. Τα spray με τα κολλώδη πρόσθετα μπορεί μεν να λαδώνουν την αλυσίδα αλλά το καθάρισμά της μετά είναι ταλαιπωρία.

γ) Βλ. α).

4 ή δ) Η ρύθμιση της δοσολογίας δεν είναι primary concern, ειδικά για τη χρήση που κάνω εγώ. Όπως είπα πάντως, ενδεχομένως κάποια στιγμή που θα έχω όρεξη και χρόνο να τον μεταφέρω στο καπάκι του δοχείου υγρών του εμπρός φρένου.

5 ή ε) Όλο το σύστημα είναι Made in UK, δεν είναι κινέζικο. Ο χρονοδιακόπτης (φαντάζομαι) είναι ένα απλό κύκλωμα σαν το
MK111 της Velleman (http://www.vellemanprojects.eu/ot/en/product/view/?id=339209). Mε το προηγούμενο πάντως δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Αλλά θα συμφωνήσω ότι δεν βλέπω τον λόγο ύπαρξης κάτι τέτοιου στην μοτό. Το να λαδώνεις την αλυσίδα είναι κάτι εύκολο και γρήγορο ακόμη κι αν δεν έχεις κεντρικό σταντ και είσαι φορτωμένος.

Είμαι γνωστός gadgetάκιας :D.
Για το θέμα της μονομερούς λίπανσης ελπίζω να σε κάλυψα παραπάνω.

McGyver
30/04/2010, 01:38
Σας ευχαριστώ για τον κόπο να διαβάσετε το κατεβατό και να σχολιάσετε...

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Shaolin Monk
30/04/2010, 01:53
Εμενα η ιδεα μου αρεσε παρα πολυ. Κανω πολλα χιλιομετρα ταξιδευοντας και η χειροτερη μου στιγμη ειναι η λιπανση της αλυσιδας, μονος μου στη μεση του πουθενα... Σου λυνει τα χερια...
Ωραιες φωτο, ωραια δουλεια... :wave2:

GYROSCOP FENOM
30/04/2010, 02:15
Tι εφτιαξε ο ανθρωπος:eyepop:
μπραβο φιλε για την υπομονη σου και την επαγγελματικη σου δουλεια.
το μηχανημα σιγουρα θα δουλευει καλυτερα απο οποιοδηποτε ξεχασιαρη αναβατη.
αν ειναι πανακεια ? μπορει, τυχερος ο αγοραστης που θα παρει μεταχειρισμενο απο σενα.
και παλι μπραβο:a10:

lspiros
30/04/2010, 02:21
εγω δεν θα κολησω στο σημειο του αν αξιζει η οχι.θα επισημανω τη μερακλιδικη δουλεια και την πολυ ωραια παρουσιαση.ακομα και ενα 5χρονο θα καταλαβαινε την τοποθετηση.ευχαριστουμε που το μοιραστηκες μαζι μας.μπραβο:beer:

Cpt. Haddock
30/04/2010, 02:30
Θωμα, να ελεγχεις το σωληνάκι που και που, μην αποφασίσει να την κανει και να ρίχνει λάδι στη ρόδα.

:a013: για την παρουσίαση

daz
30/04/2010, 02:38
Άλλος ένας που έβαλε κάτι παρόμοιο λέει πως οι εντυπώσεις είναι θετικές.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=67982&perpage=15&pagenumber=78

Sapadak
30/04/2010, 02:54
Πολυ καλη η παρουσιαση και μερακλιδικη δουλεια.

Ειδικα το αυτοκολλητακι διπλης με το junior δεματικο ειναι ολα τα λεφτα

danaos75
30/04/2010, 03:01
μακ, ασχετα με το value for money του όλου θεματος, εγω εντυπωσιαστηκα, δεν ηξερα καν οτι υπάρχει κατι τετοιο :eyepop:

τσεκαρε ισωσ και το σωληνακι στην ακρη μήπως μπουκώνει απο χωματα λασπες κτλ

:beer: :beer: :beer:

makis206
30/04/2010, 03:17
Ωραίος ο Θωμάς γι'ακόμα μια φορά!

:beer: :beer: :beer:

harris_x
30/04/2010, 03:38
Καλό το συστηματάκι!

Θα συμφωνήσω με τον καπετάνιο, καλό είναι να έχεις το νου σου.

Ευχαριστούμε για την παρουσίαση


196409

sapila racing
30/04/2010, 04:56
Συγχαρητήρια για την άψογη τοποθέτηση και παρουσίαση!

Οσο γι αυτούς που λένε οτι δεν αξιζει, υπάρχει και ο αντίλογος. Πολλοί αναβάτες που κάνουν πολλά χιλιόμετρα και μεγάλα ταξίδια χρησιμοποιούν παρόμοια συστήματα και βγάζουν πολλαπλάσια χιλιόμετρα με μια αλυσίδα απ οτι αν την λάδωναν κατα διαστήματα.

Εγω ειχα σκεφτεί να φτιάξω ενα τέτοιο συστηματάκι αλλά χωρίς παροχή λαδιου απο τεπόζιτο και ρυθμιστες, απλά απο το δοχειάκι που μαζευει το λαδι των αναθυμιάσεων θα τραβούσα ενα σωληνάκι μεχρι το γρανάζι.
Πούλησα εκεινη την μοτοσυκλέτα (Kawasaki ZR7) και δεν την εκανα ποτέ την πατέντα, στην τωρινή δεν βολέυει και δεν κάνω και μεγαλα ταξίδια πια.

Ειναι όμως μια ιδέα που μπορεί να την αξιοποιήσει και κανένας άλλος, βεβαια η λίπανση εξαρτάται απο την αναπνοή του κάρτερ και πόσο λάδι βγάζει στις αναθυμιάσεις. Ηθελα να το κανω στο Κawasaki γιατί εβγαζε πολύ.

Δεν είναι δική μου ιδέα, τα εγγλέζικα του 60-70 την ειχαν απο μαμα αυτην την πατέντα.

:wave2:

KaTaNaS
30/04/2010, 05:48
Με τοσο λαδι που χυνεται ραντιζοντας την ασφαλτο αναρωτιεται μετα ο γέροντας! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1742268#post1742268)

:lol:

boldor900f
30/04/2010, 07:07
Ωραίο πρέπει να είναι .
Εχω μια μικρή επιφύλαξη για τα ηλεκτρικά και το σημείο λίπανσης.
Προτείνω στην Βαλβολίνη την 80άρα να στάξεις 60ml Motorkote/1λίτρο.
Θα δείς εκπληκτικά αποτελέσματα.
Βάζω στο Bol d' or στην VT και στην ΧΧ.
με ένα πινελάκι είναι λαδωμένη η αλυσίδα για πολλά χλμ.

Μπράβο για τη μερακλίδικη τοποθέτηση.

ΥΓ
Βοήθησέ με που είσαι gadgetakias.
Που θα βρω δέκτη ραδιοφώνου για μουσική στην ΧΧ
Να τον τοποθετήσω μόνιμα .

Μη βαράτε ,ένας -ένας.

McGyver
30/04/2010, 07:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από boldor900f
Εχω μια μικρή επιφύλαξη για τα ηλεκτρικά

Τι επιφύλαξη έχεις για τα ηλεκτρικά;;;


Αρχικά δημιουργήθηκε από boldor900f

Βοήθησέ με που είσαι gadgetakias.
Που θα βρω δέκτη ραδιοφώνου για μουσική στην ΧΧ
Να τον τοποθετήσω μόνιμα .

Πρέπει να υπάρχει DIY kit...

boldor900f
30/04/2010, 08:33
Mην επηρεάσουν αρνητικά το υπόλοιπο κύκλωμα.
Τι είναι το DIY;

McGyver
30/04/2010, 08:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από boldor900f
Mην επηρεάσουν αρνητικά το υπόλοιπο κύκλωμα.

Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, οι απαιτήσεις σε ρεύμα είναι ελάχιστες σε σχέση με αυτό που μπορεί να δώσει το κύκλωμα των accessories (ρεύμα για θερμαινόμενα grips, πρίζα 12V, φώτα ομίχλης και GPS).


Αρχικά δημιουργήθηκε από boldor900f
Τι είναι το DIY;

Do It Yourself

McGyver
30/04/2010, 12:10
Μόλις επέστρεψα από ένα mini test ride 70 χιλιομέτρων...

"Εξομοίωσα" τις παρακάτω συνθήκες:
1. Χαλαρός σταθερός ρυθμός 70 - 80 χ.α.ώ. (Μαρκόπουλο - Λαύριο, κύριος κι ελέγχουμε το ρεύμα της επιστροφής για μπλόκα).
2. Σταθερός ρυθμός αυτοκινητόδρομου 130 - 140 χ.α.ώ. (Λαύριο - Κουβαράς, δεν είχε μπλόκα).
3. Στροφιλίκι: φρένα, στροφή και προοδευτικό άνοιγμα γκαζιού (Κουβαράς - Πόρτο Ράφτη).
4. Πόλη: Φρένα, καντήλια και άνοιγμα γκάζι να μπας και γλιτώσουμε (Πόρτο Ράφτη & Μαρκόπουλο).

Με τη ρύθμιση στο 5 ίσα που είδα ελάχιστο λαδάκι στο πλάι του ελαστικού.
Ούτε σε σημείο ούτε σε ποσότητα που να το καθιστά επικίνδυνο.
Το λέρωμα προήλθε στο (2) της παραπάνω λίστας (στα 1, 3 & 4 δεν πέταξε σταγόνα).
Τα υπόλοιπα μέρη παρέμειναν καθαρά.

Χαμήλωσα μία θέση το χρονοδιακόπτη (θέση 4) όπου και θα παραμείνει.

Κατά τα λοιπά:
α) Πέρασα επίτηδες από λακούβες, σαμάρια και λοιπές ανωμαλίες: Κανένα μέρος της εγκατάστασης δεν έκανε κιχ.
β) Η αλυσίδα ψύχεται καλύτερα και λειτουργεί χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.
γ) Οι αλλαγές ταχυτήτων έγιναν ακόμα πιο "βουτυράτες".
δ) Η αλυσίδα λιπαίνεται και από τις δύο μεριές.

Για τους δύσπιστους του δ) και μιας και πριν την τοποθέτηση είχα γλύψει την αλυσίδα, σημείωσα ένα σημείο της και ακούμπησα πάνω χαρτί κουζίνας πριν και μετά το test ride. Τα αποτελέσματα φαίνονται παρακάτω...


196452

idi
30/04/2010, 12:38
μα δεν επρεπε να εχεις σωληνάκι και απο την αλλη πλευρα του γραναζιου? ετσω μια "διχάλα" να χωριζει το σωληνακι σου σε 2 και να λιπαινεις και απο τις δυο μεριες. πως θα λαδωθει απο την αλλη?

KaTaNaS
30/04/2010, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
μα δεν επρεπε να εχεις σωληνάκι και απο την αλλη πλευρα του γραναζιου? ετσω μια "διχάλα" να χωριζει το σωληνακι σου σε 2 και να λιπαινεις και απο τις δυο μεριες. πως θα λαδωθει απο την αλλη?

proφανως λιπαινει το γραναζι το οποιο βρεχει τα δοντια του τα οποια μοιραζουν το φιλμ σε αμφωτερα ορινγκακια καθε κρικου...

καλό τεστ , well done!

αλλα με τοσους αυτοματισμους Θωμα στο τελος το μηχανακι σου δεν θα θελει καθολου συντηρηση , ειναι και Χοντα... θα βαρεθεις στο τελος... :p


:wave2:

camen
30/04/2010, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS

καλό τεστ , well done!



+640:beer: :beer: :beer: :beer:


Αντε καλο-δουλευτο τοτες αγορινα...:D :winka:

McGyver
30/04/2010, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
proφανως λιπαινει το γραναζι το οποιο βρεχει τα δοντια του τα οποια μοιραζουν το φιλμ σε αμφωτερα ορινγκακια καθε κρικου...

Ακριβώς έτσι...


Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
αλλα με τοσους αυτοματισμους Θωμα στο τελος το μηχανακι σου δεν θα θελει καθολου συντηρηση , ειναι και Χοντα... θα βαρεθεις στο τελος... :p

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:wave2:

Gregor
30/04/2010, 15:14
Καλά παληκάρι μου, εσύ δεν παίζεσαι :beer:
Και ότι σήμερα σε σκεφτόμουν (για το αυτόματο λαδωτήρι) στα 400+ χιλιόμετρα που έκανα από το πρωί.
respect
και όποιος δεν κατάλαβε RTFM

:beer: :beer: :beer:

Cpt. Haddock
30/04/2010, 15:29
με το συμπάθειο ρε Τομ, αλλα αυτό το τεστ με τα χαρτια μΕ θύμισε διαφήμιση σερβιέτας :rotflmao:

alucard
30/04/2010, 15:47
kali fasi den leo alla poly manoura.toso poly variese na to kaneis manual?30 deytera ypo8esh einai.

McGyver
01/05/2010, 06:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
με το συμπάθειο ρε Τομ, αλλα αυτό το τεστ με τα χαρτια μΕ θύμισε διαφήμιση σερβιέτας :rotflmao:

Κι εμένα όταν είχα Triumph το ίδιο θα μου θύμιζε :rotflmao: ...

byron
01/05/2010, 06:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Για τους δύσπιστους του δ) και μιας και πριν την τοποθέτηση είχα γλύψει την αλυσίδα, σημείωσα ένα σημείο της και ακούμπησα πάνω χαρτί κουζίνας πριν και μετά το test ride. Τα αποτελέσματα φαίνονται παρακάτω...

:hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize


196502

McGyver
01/05/2010, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
:hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize

Aμφισβητείτε την εγκυρότητα του test κύριος;;;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

odt
02/05/2010, 01:59
Φοβερό δεν ήξερα ότι υπάρχει και ηλεκτρικό λαδοτίρι :lol:

Πάντως, γνωστός μου που χρησιμοποιεί scotoiler (που στην ουσία είναι το ίδιο αλλά όχι ηλεκτρικό) δεν έχει ασχοληθεί ποτέ του με τη λίπανση της αλυσίδας ή με την αλλαγή της, σε κανένα μηχανάκι :wave2:


Ωραία παρουσίαση


:beer:

zeke
02/05/2010, 06:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Μόλις επέστρεψα από ένα mini test ride 70 χιλιομέτρων...

4. Πόλη: Φρένα, καντήλια και άνοιγμα γκάζι να μπας και γλιτώσουμε (Πόρτο Ράφτη & Μαρκόπουλο).



Αγία τριάδα δίπλωμα στο έδαφος και δεν σημαζεύεται ?
Που μένεις φίλος?
:beer:

MARKOS-V
02/05/2010, 11:38
να πω κ εγω μερικα επι του θεματος μιας κ εχω φτιαξει ενα ...λαδωτηρι ηλεκτρικο εδω κ 2 σχεδον ετη με 35.000χλμ με αυτο το παπαρακι
1. η αλυσιδα πρεπει να λαδωνεται σε 4 σημεια (σε 2 σημεια για τα ο ρινγκς κ για αλλα 2 για το κεντρικο κυλινδρακι).ετσι λεει εξω το κουτι της did που εχω.
2. το λαστηχακι που ερχεται απο το μοναδικο ακροφυσιο στο ψαλιδι κ μετα κανει 270 μοιρες προς τα πανω για να παει στο δοχειο ,με τον καιρο θα κοπει γιατι θα ξεραθει.
με το πανω κατω που κανει το ψαλιδι στο τελος θα ανοιξει εκει που στριβει.
το εχω βαλει μεταξυ των 2 γραναζιων,προς τα πισω,για να βλεπω αν ειναι στα 4 σημεια που πρεπει.
εχω ενα v strom 650.εχω 62k xlm με την μαμα ακομα αλυσιδα.οντως ειναι πολυ καλο το ...λαδωτηρι.οντως η αλυσιδα ειναι παντοτε καθαρη.βαζω βαλβολινη 90αρα.το δοχειο βαζει σχεδον 2 λιτρα!δεν εχω ρελεδες κ αλλα τετοια.την βαζω την μηχανη στο κεντρικο σταντ ανοιγω τον διακοπτη κ μετραω μεχρι το....12(τοτε εχει κανει 2+ στροφες η ροδα).βεβαια στις 2 εκδρομες στο εξωτερικο(3200+5620 χλμ) δεν την σηκωνα στο κεντρικο ,αφου ειχα τις πλαινες κ ηταν βαρεια η μηχανη αλλα εβαζα 1η κ λαδωνα.μετα αυξανα σταδιακα ωστε να μην το πεταξει.
εχω τελειωσει με τα πινελακια κ τα σπρευ.
οταν συναντηθουμε καμια φορα να σας το δειξω.(φωτο δεν ξερω να ανεβαζω ...καρντια μου)

jimmis5
07/09/2010, 12:30
To εχει κανει κανεις με πατεντα σε καρμπυλατερατο με υποπιεση λογικα εκει θα ριχνει μονο οταν περνει εμπρος ο κινητηρας ή με καμια τρομπα λαδιου απο διχρονο:confused: μου εχει καρφωθει να το κανω καπως ετσι:D

Sapadak
07/09/2010, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
To εχει κανει κανεις με πατεντα σε καρμπυλατερατο με υποπιεση λογικα εκει θα ριχνει μονο οταν περνει εμπρος ο κινητηρας ή με καμια τρομπα λαδιου απο διχρονο:confused: μου εχει καρφωθει να το κανω καπως ετσι:D

Με υποπιεση δουλευει το scotoiler.

Ριξε μια ματια ΕΔΩ (http://www.scottoiler.com/uk/Kits/vSystem-the-original-Scottoiler/flypage.tpl.html)

Μπορεις και να το αγορασεις απο τη σελιδα τους ή απο ebay για φθηνοτερα

gefr
16/04/2017, 09:04
Χρησιμοποιώ το PDoiler χρόνια τώρα και τελευταία με άφησε χρόνους. Το έχω λοιπόν σε μάστορα και διαπίστωσα τα εξής:
381211
Η αντλία είναι αυτή, με ένα ηλεκτρομαγνήτη και ένα πυρήνα-έμβολο που παλινδρομεί. Όταν περνάει ρεύμα, μετακινεί τον πυρήνα και οπλίζει το ελατήριο και όταν σταματάει το ρεύμα, το ελατήριο σπρώχνει μικρή ποσότητα λιπαντικού στο σωληνάκι του ακροφυσίου. Την διακοπτόμενη παροχή ρεύματος την αναλαμβάνει το κυκλωματάκι του ρυθμιστή, που βασίζεται σε κύκλωμα 555.381212381214
Το κυκλωματάκι μπορεί να αντικατασταθεί από αυτά που κυκλοφορούν στο εμπόριο σε καλύτερη έκδοση με ρελέ, τιμές γύρω στα 2.50€ αλλά δεν έχουν ρυθμιστή με κουμπί και θα θέλουν κάποια τροποποίηση:
http://www.ebay.com/itm/122083439932?_trksid=p2055119.m1438.l2649&var=421116919436&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
Το μανήσιο κυκλωματάκι ρυθμίζει το νεκρό χρόνο από 2" έως 80" περίπου.
Την αντλία δεν την βρήκα πουθενά. Ευτυχώς που αυτή δουλεύει. Οι πιό μικρές αντλίες που βρήκα, είναι περιστροφικές. Είναι κάποιες ιατρικές που ξεφεύγουν σε κόστος και κάποιες για ενυδρία που ξεφεύγουν σε παροχή.
Αυτά.