PDA

View Full Version : Εξουσιοδοτημενα Honda - Λιστα - Ποιο το καλυτερο;



Σελίδες : 1 [2]

daz
30/06/2017, 13:02
Επίσης ακριβός είναι αυτός που η ποιότητα της δουλειάς του δεν συνάδει με την τιμή που χρεώνει. Όχι αυτός που είναι ακριβότερος από έναν άλλον.

zopas
30/06/2017, 14:08
Επίσης ακριβός είναι αυτός που η ποιότητα της δουλειάς του δεν συνάδει με την τιμή που χρεώνει. Όχι αυτός που είναι ακριβότερος από έναν άλλον.

δεν εχεις αδικο, συμφωνουμε αλλα το να φορτιδεις και να αλλαξεις μπαταρια η φρενα δεν νομιζω οτι για ενα επαγγελματια ειναι κατι δυσκολο για να εχει τετοιες τεραστιες διαφορες στις τιμες..οσο για το αλλο αν χρειαζεται με αφτερ μαρκετ να καλυπτεις εγνωσμενες αδυναμιες της καθε εταιριας ειναι τελειως υποκειμενικο...φαντασου να ειχα στο βαρα ακομα την αναρτηση σουμιε και να μην εβσζα ολινς επειδη το λεει η χοντα και ο καθε εξουσιοδοτημενος και οχι μονο αυτο..να σου επιχειρηματολογει οτι ειναι και το σωστο και μην δεν συμφωνησεις γιατι θα σε πεταξει και με τις κλωτσιες που λεει και ο αποπανω...τελος παντων..οποιος θελει δοκιμαζει..αλλωστε η εμπειρια μου με τους μηχανικους ειναι οτι καποια στιγμη ολοι θα στη φερουν..

amyroukai
30/06/2017, 15:20
Το ζήτημα των ρουλεμάν δεν είναι τόσο απλό. Η ΚΤΜ ξαναγύρισε σε αυτά με τις μπίλες στα 1Χ90 γιατί είναι πιο εύκολα στο να ρυθμιστούν σωστά, με τα κωνικά είχαν διάφορα θέματα. Οπότε υπάρχουν πολλές οπτικές για το ζήτημα.

Σε CBF600 που τα είχαμε αλλάξει, το κάτω κωνικό μπήκε μιά χαρά. Επάνω όμως το κωνικό δεν ταίριαζε με το κάλυμμά του και την τιμονόπλακα (όχι δεν είχε γίνει λάθος στο νούμερο), δεν κλείδωνε το τιμόνι και τελικά βάλαμε με μπίλες και όλα ΟΚ.


Στο ζήτημα "μηχανικός και χρήματα" δεν έχω καταλήξει σε ασφαλές συμπέρασμα, πέραν του ότι τις εργατοώρες που θα δαπανήσεις για όποια δουλειά ΠΡΕΠΕΙ να τις πληρώνεσαι. Δεν λέω να μην κάνεις μιά εξυπηρέτηση σε έναν φίλο ή παλιό πελάτη φτηνά ας πούμε, αλλά το να δαπανήσεις χρόνο και εμπειρία για τον κάθε τυχαίο και να σου δίνει ψίχουλα "και αν θες γιατί τόσα παίρνει ο δίπλα" πρώτα από όλα θα σου χαλάσει την διάθεση να δουλέψεις και μετά όλα τα άλλα είναι ανοιχτά σαν ενδεχόμενα. Ότι υπάρχουν καλοί και φτηνοί υπάρχουν, ότι υπάρχουν ακριβοί και κακοί υπάρχουν. Το πόσα πλήρωσες δεν λέει από μόνο του την απόλυτη αλήθεια.

basilis_k6
30/06/2017, 17:06
Ats πολυ σωστος μαστορας. Απο πριν τη χοντα ειχε πελατεια και πολλους ευχαριστημενους πελάτες.

Για χρονια αλλαζα μαστορα καθε 3η επίσκεψη. Στις πρωτες 2 ειναι ολοι καλοί και φθηνοι.

SONone
30/06/2017, 17:36
καλλυτερα να εχεις εναν σταθερο μαστορα παντως

ναι αλλα αμα τα κανεις ολλα μονος σου και πας σε μαστορα καθε 3 χρονια (για καθάρισμα καρμπ ή ρυθμισμα βαλβίδες) ειναι δυσσκολο να γινει σταθερος

zopas
30/06/2017, 19:25
το θρεντ μιλαει για εξουσιοδοτημενο χοντα αλλα θα κανω την παρακαμψη και θα προτείνω τον βαγγελη στο road and race..μηχανικος που φτιαχνει τα παντα εκτος μπεμβε, μετα την καταστροφή που επαθα από υποτιθεμενο φιλο εξουσιοδοτημενο μηχανικο στα σπατα, ο βαγγελης σταθηκε στο υψος των περιστάσεων...αν δεν με ειχε εντυπωσιασει δεν θα τον προτεινα εφόσον εχω καει προσφατα...

Δεν προτείνω σε καποιον να παει εκει...απλα οποιος εχει καποιο πρόβλημα να τον παρει τηλεφωνο και από τη συζητηση θα καταλαβει ότι ο συγκεκριμενος το θεμα μηχανολογιας μηχανης το κατεχει απολυτα και μαλιστα σε λεπτομέρειες που ουτε καποιος φανταζεται..και μετα αν θελει αποφασιζει να τα πει μαζι του και από κοντα.. τιμες νορμαλ, ντομπος και τιμιος, μεχρι στιγμης τουλάχιστον..πηγα εκει τα 2 χοντα μου από γνωστο μου που τον εχει μηχανικο 20 χρονια τωρα και ότι μου ειχε πει για τον βαγγο, βγηκαν ετσι ακριβως και γλυτωσα πολλα χρηματα

Αν δεν υπαρχει θεμα εγγυησης μοτο λοιπον, ας κανει καποιος την κινηση, νομιζω δεν θα το μετανιωσει...αλλωστε εδώ υπαρχουν πολλα παιδια που εχουν πολύ δυνατες γνωσεις πανω στην μοτο οποτε οποιος θελει τον τεσταρει..

αυτή είναι η εμπειρια μου που ελπιζω να βοηθησει κοσμο εδώ μεσα, αν θεωρηθεί σπαμ ας σβηστει..αλλα θα είναι κριμα γιατι πιστευω ότι οι καλοι επαγγελματιες ανεξαρτήτως τι σταμπα φερουν, είναι αναγκαίοι σημερα..

τηλεφωνο του 210-6449027

mangelasakis
11/11/2017, 22:34
παιδιά ψάχνω κάποιο καλό εξοσιοδοτημένο συνεργείο για το honda cb600f hornet μου που να είναι κοντά στο Περιστέρι... Και Αιγάλεω ή Ιλιον να είναι δεν με πειράζει απλά λόγο περιορισμένου χρόνου τις καθημερινές δεν μπορώ να το πάω πιο μακρυά...

zannisvel
11/11/2017, 22:49
Γεωργουσης στη Καλλιθέα.
Λίγο πιο μακρυα από ότι επιθυμείς αλλά είναι πολύ καλός επαγγελματίας και μάστορας.

mangelasakis
12/11/2017, 01:38
Γεωργουσης στη Καλλιθέα.
Λίγο πιο μακρυα από ότι επιθυμείς αλλά είναι πολύ καλός επαγγελματίας και μάστορας.

Ξέρετε αν κάνει service Σάββατο; Γιατί καθημερινή δεν προλαβαίνω να το πάω εκεί. Στους Αγίους Αναργύρους στον κ.Θαλασσινό είναι καλά; Διάβασα πιο πάνω καλά λόγια και είναι αρκετά πιο κοντά σε εμένα αλλά και εκεί για Σάββατο γιατί δεν είναι στον δρόμο μου για την δουλειά και δεν έχω χρόνο..

mike_4
12/11/2017, 10:36
Τζανης Μπατης στον Κολωνο. Προσφατα ξεκινησα να πηγαινω το δικο μου και ειμαι ευχαριστημενος

o teos
14/12/2017, 16:00
Γεωργουσης στην Καλλιθέα και απο μενα λοιπον.. :)
Αντικατασταση ρουλεμάν τιμονιού στο RR σωστός μετρημένος και μου έκανε και ελεγχο για τυχόν ανακλήσεις που ισως εχει η μαμα χοντα!!Λιγο πιο ακριβός απο αλλους που ρωτησα αλλα οτι πληρώνεις παίρνεις συνήθως..
Στα εξτρά μου έδωσε μηχανάκι για να κινούμαι μέχρι να πάρω το δικό μου!

Sniper είσαι μεγάλη φίρμα ρε...:beer::beer::bawl:

mangelasakis
14/12/2017, 16:55
εγώ παιδιά τελικα το πήγα στον κ. Βαγγέλη Θαλασσινό στους Αγίους Ανάργυρους και έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος. Δεν έχει κανένα φανταζμαγορικό συνεργείο αλλά φάνηκε πολύ τίμιος και πολύ εξυπηρετικός με πάρα πολύ διάθεση να μου εξηγήσει όλα όσα έκανε στην μηχανή μου και όλους τους προβληματισμούς μου που προσωπικά το εκτίμησα... Από τιμές μου φάνηκε νορμαλ προς το φτηνός...

zopas
14/12/2017, 17:08
Γεωργουσης στην Καλλιθέα και απο μενα λοιπον.. :)
Αντικατασταση ρουλεμάν τιμονιού στο RR σωστός μετρημένος και μου έκανε και ελεγχο για τυχόν ανακλήσεις που ισως εχει η μαμα χοντα!!Λιγο πιο ακριβός απο αλλους που ρωτησα αλλα οτι πληρώνεις παίρνεις συνήθως..
Στα εξτρά μου έδωσε μηχανάκι για να κινούμαι μέχρι να πάρω το δικό μου!

Sniper είσαι μεγάλη φίρμα ρε...:beer::beer::bawl:

όχι λιγο..πολύ πιο ακριβος από τους αλλους...και από τη μια χαιρομαι που σου πηγαν όλα καλα, προσωπικα από την επικοινωνια μαζι του ακομα τρεχω..

zopas
14/12/2017, 17:09
εγώ παιδιά τελικα το πήγα στον κ. Βαγγέλη Θαλασσινό στους Αγίους Ανάργυρους και έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος. Δεν έχει κανένα φανταζμαγορικό συνεργείο αλλά φάνηκε πολύ τίμιος και πολύ εξυπηρετικός με πάρα πολύ διάθεση να μου εξηγήσει όλα όσα έκανε στην μηχανή μου και όλους τους προβληματισμούς μου που προσωπικά το εκτίμησα... Από τιμές μου φάνηκε νορμαλ προς το φτηνός...

εχω παει και σε αυτόν και είναι ετσι όπως τα λες...

o teos
14/12/2017, 17:32
Έχω προσωπική εμπειρία από μάστορες και υπ όψιν τα φτιάχνω όλα μόνος μου κανονικά...ειναι μεγάλος άνθρωπος και καλός μάστορας..Τώρα αν εσύ το έπαιξες ξερόλας σε ένα άνθρωπο που παίζει να κάνει αυτή τη δουλειά πολλές δεκαετίες λογικό να σου μίλησε κάπως..είδα τι έγραψες στην αρχή για Αυτό το λέω...Αυτά..:wave2:

zopas
14/12/2017, 18:34
Έχω προσωπική εμπειρία από μάστορες και υπ όψιν τα φτιάχνω όλα μόνος μου κανονικά...ειναι μεγάλος άνθρωπος και καλός μάστορας..Τώρα αν εσύ το έπαιξες ξερόλας σε ένα άνθρωπο που παίζει να κάνει αυτή τη δουλειά πολλές δεκαετίες λογικό να σου μίλησε κάπως..είδα τι έγραψες στην αρχή για Αυτό το λέω...Αυτά..:wave2:

Ξερολας δεν το επαιξα, απλα ειπα αυτό που συμβαινει σε όλα τα βαραντερο σχετικα με καποια σνταλλακτικα..εχω συζητησει με απειρους κατοχους και ολοι 17 χρονια τα ιδια κανουμε σε καποιες επιλογες αλλα ο δικος σου μας εβγαλε ολους αχρηστους λες και ο χρονος δεν αποδεικνυει τι ισχυει και τι όχι και εμεις ειμαστε χαζοι να μην πιστεύουμε τι οδηγαμε..τελος παντων..αυτό δεν ενδιαφερει το φιλο..εκεινο όμως που τον ενδιαφερει είναι οι ακριβες τιμες των αναλωσιμων...150 ευρω μου ζητησε για τακακια φρενων όταν τα αγοραζω( κωδικο χοντα) σχεδόν παντου 120...φαινεται ότι οποιον δεν πολυσυμπαθεί εχει το τροπο του...αλλα δεν είμαι αυτος που εχασα στη τελικη, αυτό είναι το μονο σιγουρο...στον φιλο αν αποφασισει να παει του ευχομαι καλυτερη αντιμετωπιση..

airmav
25/05/2018, 11:36
Καθως ο καιρος περναει φαινεται ότι οι καιροι γινονται ολο και πιο δυσκολοι και οι ανθρωποι αλλαζουν...Μετα από 9 χρονια συνεργασίας με τον παραπανω μηχανικο ΔΕΝ μπορω προσωπικα να τον συστηνω πλεον καθως τελευταια εχει αποδεικτει πολύ κατώτερος των περιστάσεων και επειδή εγραψα τοσα καλα λογια τα οποια τα πιστευα πραγματικα και δεν θελω πλεον να παρω στο κεφαλι μου κανενα , τα διαγραφω και το μονο που μπορω να πω πλεον είναι ΜΑΚΡΙΑ από αυτόν...δικοι του λογοι γιατι κατεστρεψε ξαφνικα ετσι το ονομα του αλλα ελπιζω πλεον να μην μπλεξει κανεις στα χερια του...τα σημδια με ειχαν προδειδοποιησει πολύ καιρο αλλα παντα πιστευω στο καλυτερο των ανθρωπων και ισως ειναι αυτό ένα μειονεκτημα του χαρακτηρα μου...να εθελοτυφλω..κριμα..όχι τοσο για τα κερατιάτικα που κερδισε εις βαρος της εμπιστοσύνης μου, οσο για μια φιλια που τελικα ειχε μονο τιμη και μαλιστα αεριτζιδικη...ΜΑΚΡΙΑ...ΜΑΚΡΙΑ...ΜΑΚΡΙΑ..

γτ ρε φιλε ετσι? τι εγινε? ειμαι 4 χρονια εκει κ το μονο που εχω παρατηρησει(κ με χαλαει κιολας, περα απο το οτι ειναι πανακριβος και μακρυα για μενα) ειναι οτι θελει να φυγει κ μας πασαρει σαν μαστορα τον βοηθο του, που μπορει να ειναι καλος δεν εχει ονομα ομως

airmav
25/05/2018, 11:38
Και εγω με τη σειρα μου θα προτεινω το συνεργειο ATS MOTO στην λεωφορο Πλαπουτα στο Ηρακλειο.
Βασιλης & Παναγιωτης ειναι 2 ανθρωποι ΕΓΓΥΗΣΗ στο θεμα μηχανη ( ειδικα honda...).
Τους ξερω και με ξερουνε απο το 2006 ( πολυ πριν γινει εξουσιοδοτημενο HONDA ...) και απο τοτε μεχρι και σημερα ΜΟΝΟ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ εχω να πω για αυτο το συνεργειο.
Προτιμηστε τους και εμπιστευτειτε τους ΑΦΟΒΑ !!!!!
για πες μου λιγα παραπανω σε πμ...γτ λεω να δοκιμασω εκει

sniper
25/05/2018, 11:38
...
Sniper είσαι μεγάλη φίρμα ρε...:beer::beer::bawl:

I know... :tooth:

basilis_k6
25/05/2018, 19:10
για πες μου λιγα παραπανω σε πμ...γτ λεω να δοκιμασω εκει

ο βασίλης ειναι ενας απο τους 3-4 μάστορες που θα πηγαινα με κλειστα ματια. δεν εχω χοντα βεβαια και πλεον μόνο χοντα δεχεται.

ATHONAS1
30/11/2019, 16:02
εγώ παιδιά τελικα το πήγα στον κ. Βαγγέλη Θαλασσινό στους Αγίους Ανάργυρους και έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος. Δεν έχει κανένα φανταζμαγορικό συνεργείο αλλά φάνηκε πολύ τίμιος και πολύ εξυπηρετικός με πάρα πολύ διάθεση να μου εξηγήσει όλα όσα έκανε στην μηχανή μου και όλους τους προβληματισμούς μου που προσωπικά το εκτίμησα... Από τιμές μου φάνηκε νορμαλ προς το φτηνός...

ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΙΜΙΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΤΟΥ INNOVA ΜΟΥ ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΑΖΜΑΝ ΤΟ ΠΑΩ ΠΙΣΩ ΚΑΙΤΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΗΡΕΣ Η ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΡΥΘΜΙΣΟΥΜΕ ΟΚ 10 ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΑΦΟΥ ΤΑΛΑΙΠΟΡΟΥΣΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΧΕ ΞΕΧΑΣΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΜΙΑ ΡΟΔΕΛΑ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΟΣΟΙ ΠΑΝΕ ΣΤΟΝ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ

ATHONAS1
30/11/2019, 16:48
εγώ παιδιά τελικα το πήγα στον κ. Βαγγέλη Θαλασσινό στους Αγίους Ανάργυρους και έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος. Δεν έχει κανένα φανταζμαγορικό συνεργείο αλλά φάνηκε πολύ τίμιος και πολύ εξυπηρετικός με πάρα πολύ διάθεση να μου εξηγήσει όλα όσα έκανε στην μηχανή μου και όλους τους προβληματισμούς μου που προσωπικά το εκτίμησα... Από τιμές μου φάνηκε νορμαλ προς το φτηνός...

[QUOTE=ATHONAS1;3024232]ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΙΜΙΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΤΟΥ INNOVA ΜΟΥ ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΑΖΜΑΝ ΤΟ ΠΑΩ ΠΙΣΩ ΚΑΙΤΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΗΡΕΣ Η ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΡΥΘΜΙΣΟΥΜΕ ΟΚ 10 ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΑΦΟΥ ΤΑΛΑΙΠΟΡΟΥΣΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΧΕ ΞΕΧΑΣΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΜΙΑ ΡΟΔΕΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΑΛΛΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΩΣΤΑ Η ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΟΣΟΙ ΠΑΝΕ ΣΤΟΝ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ

BLiTzER
30/11/2019, 16:52
Ban in 5... 4...

GRR
10/12/2019, 20:18
ΓΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΟ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ HONDA:
ΧΡΟΝΗΣ ΤΟΞΙΔΗΣ-ΓΙΑΝΝΗΣ ΔΑΛΛΙΔΗΣ, Κωνσταντίνου Καραμανλή 32
τηλ 2310853858

GRR
11/12/2019, 20:06
Ο Νικητάκης (πρώην Agio motors) στην Θεσσαλονίκη έχει καλό συνεργειό?

AristidisZ
23/06/2021, 09:31
Οκ, έφτασε ο καιρός για το 1ο σέρβις του CBX500

Έχει κανείς άποψη για κάποιο από τα παρακάτω 3 εξουσιοδοτημένα (έστω και σε pm) ;


ΛΕΡΙΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Γρ. Λαμπράκη 435-437, Κερατσίνι, 18757

ΚΟΥΤΣΙΚΑΚΗΣ ΘΕΟΦΑΝΗΣ
Aγ. Ελευθερίου 82 & Σάμου 4Α, Καμίνια, 18541

ΓΕΩΡΓΟΥΣΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Λ. Συγγρού 192 & Ατθιδών 1, Καλλιθέα , 17671



:beer:

CorpseAlive
23/06/2021, 09:40
Να βάλω και εγώ το λιθαράκι μου στην κουβέντα.
Σαν τα παιδιά από την ATS MOTO δεν έχει και το λέω ανεπιφύλακτα.
Δεν κοιτάνε ούτε να κάνουν αρπαχτή ούτε να σου βγάλουν περισσότερη δουλεία από όσο χρειάζεται το μηχανάκι.
Πήγα πεπεισμένος ότι θέλουν αλλαγή τα ρουλεμάν τιμονιού και τα παιδιά απλά μου βρήκαν ότι είχε χαλαρώσει και ήθελε ένα σφίξιμο απλά που σε άλλο συνεργείο με ειχαν πανικοβάλει για άμεση αλλαγή γιατί ειναι επικίνδυνα. Μπράβο και στον Παναγιώτη και στον Βασίλη.

Nikos77
23/06/2021, 22:45
Οκ, έφτασε ο καιρός για το 1ο σέρβις του CBX500

Έχει κανείς άποψη για κάποιο από τα παρακάτω 3 εξουσιοδοτημένα (έστω και σε pm) ;


ΛΕΡΙΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Γρ. Λαμπράκη 435-437, Κερατσίνι, 18757

ΚΟΥΤΣΙΚΑΚΗΣ ΘΕΟΦΑΝΗΣ
Aγ. Ελευθερίου 82 & Σάμου 4Α, Καμίνια, 18541

ΓΕΩΡΓΟΥΣΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Λ. Συγγρού 192 & Ατθιδών 1, Καλλιθέα , 17671



:beer:Καραγεώργος μεταμορφωση

AristidisZ
23/06/2021, 23:23
Καραγεώργος μεταμορφωση

Λάδια στο μηχανάκι θα αλλάξουμε, δε θα μεταναστεύσουμε…

Aris98
17/12/2021, 11:44
Γενικά έχω ένα θέμα και γω με το μηχανάκι μου και ψάχνω συνεργείο είναι μέσα στην εγγύηση. Με αυτούς που το πήρα ενώ έχω κάνει 4 σέρβις εκεί, μου είπαν να το αφήσω τελικά δεν άλλαξαν τίποτα και το ξαναπήγα και μου είπαν ότι εγώ κάνω λάθος. Ψάχνω λοιπόν ένα συνεργείο να το πάω εγώ αλλά και να μείνω εκεί.

Panos76
17/12/2021, 14:45
Γενικά έχω ένα θέμα και γω με το μηχανάκι μου και ψάχνω συνεργείο είναι μέσα στην εγγύηση. Με αυτούς που το πήρα ενώ έχω κάνει 4 σέρβις εκεί, μου είπαν να το αφήσω τελικά δεν άλλαξαν τίποτα και το ξαναπήγα και μου είπαν ότι εγώ κάνω λάθος. Ψάχνω λοιπόν ένα συνεργείο να το πάω εγώ αλλά και να μείνω εκεί.

Αυτό είναι σοβαρό για να έγινε σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Θα πρέπει όλα να αποδεικνύονται ένθεν και ένθεν.

Προσωπικά το πηγαίνω εκεί που το πήρα αλλά επειδή είναι καμιά 40ριά Km από εκεί που μένω, κάθομαι και τα λέμε με τον μηχανικό όσο κάνει σέρβις.

Ωστόσο τώρα που είναι να κάνω το service των 18Κ km θα πάω μια τελευταία και μετά θα τους σταματήσω και θα το πηγαίνω εκεί που πάω το παπί και ό,τι μηχανάκι είχα τα τελευταία 25 χρόνια.

Aris98
17/12/2021, 22:39
Αυτό είναι σοβαρό για να έγινε σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Θα πρέπει όλα να αποδεικνύονται ένθεν και ένθεν.

Προσωπικά το πηγαίνω εκεί που το πήρα αλλά επειδή είναι καμιά 40ριά Km από εκεί που μένω, κάθομαι και τα λέμε με τον μηχανικό όσο κάνει σέρβις.

Ωστόσο τώρα που είναι να κάνω το service των 18Κ km θα πάω μια τελευταία και μετά θα τους σταματήσω και θα το πηγαίνω εκεί που πάω το παπί και ό,τι μηχανάκι είχα τα τελευταία 25 χρόνια.
ΠΟυ το πας αν επιτρέπεται? Σε μια άλλη αντιπροσωπεία απ' έξω απ' έξω μου είπαν ότι ίσως να μην στο έχουν αλλάξει . Άμα ήμουν σίγουρος 100% θα τους κατηγορούσα με ότι μέσο μπορούσα αλλά δεν είναι σίγουρος οπότε απλά αλλάζω αντιπροσωπεία.

dorso
18/12/2021, 01:52
ΠΟυ το πας αν επιτρέπεται? Σε μια άλλη αντιπροσωπεία απ' έξω απ' έξω μου είπαν ότι ίσως να μην στο έχουν αλλάξει . Άμα ήμουν σίγουρος 100% θα τους κατηγορούσα με ότι μέσο μπορούσα αλλά δεν είναι σίγουρος οπότε απλά αλλάζω αντιπροσωπεία.
Αν σου είπαν ότι σου άλλαξαν κάτι και στο πέρασαν στην εγγύηση φαίνεται σε οποιαδήποτε αντιπροσωπεία ρωτήσεις με τον αριθμό πλαισίου..

zannisvel
18/12/2021, 10:54
Είναι και ο Γεωργόπουλος στην αρχή της Βουλιαγμένης.

Aris98
18/12/2021, 13:21
Είναι και ο Γεωργόπουλος στην αρχή της Βουλιαγμένης.Καλός ?

kostasagk
19/12/2021, 12:45
Λοιπόν υπάρχουν δύο ειδών μηχανικοί...αυτός που μπορεί να λύσει και να δέσει ένα μηχάνημα με κλειστά μάτια αλλά μέχρι εκεί...ο άλλος που ζει με το μηχάνημα και μπορεί να βρει τις βλάβες και να τις διορθώσει... ανάλογα με το πρόβλημα μας βγάζουμε και τα συμπεράσματα...για τον ίδιο μηχανικό θα ακούσεις δύο απόψεις σίγουρα...λίγοι μηχανικοί κατέχουν και τα δύο χαρίσματα...και ιδίως τώρα με τα κομπιούτερ που τα βάζουν σε εγκέφαλο ...έχουν χάσει την ικανότητα να βρίσκουν την λύση...πριν μερικά χρόνια με μια μπέμπα που είχα έναν ένα πείραμα...έχει πρόβλημα το abs...έκανα reset τον εγκέφαλο με ένα καλώδιο και τον κόκκινο διακοπτη...μετά το πήγα σε ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο...τελικά το πρόβλημα δεν το έβρισκε το κομπιούτερ ούτε οι μηχανικοί...αφού περίμενα να δώσει την λύση το κομπιούτερ...δεν γίνεται τίποτα μου λένε ....την πήρα και έφυγα γιατί άρχιζε το να λύσουμε να δούμε χρειαζευ αυτό εκείνο... κόστος...το βρήκα μόνος...είμαι και μηχανικός ...με κόστος 35ευρω...κατά τα άλλα είναι πολύ καλό συνεργείο

Aris98
20/12/2021, 12:11
Λοιπόν υπάρχουν δύο ειδών μηχανικοί...αυτός που μπορεί να λύσει και να δέσει ένα μηχάνημα με κλειστά μάτια αλλά μέχρι εκεί...ο άλλος που ζει με το μηχάνημα και μπορεί να βρει τις βλάβες και να τις διορθώσει... ανάλογα με το πρόβλημα μας βγάζουμε και τα συμπεράσματα...για τον ίδιο μηχανικό θα ακούσεις δύο απόψεις σίγουρα...λίγοι μηχανικοί κατέχουν και τα δύο χαρίσματα...και ιδίως τώρα με τα κομπιούτερ που τα βάζουν σε εγκέφαλο ...έχουν χάσει την ικανότητα να βρίσκουν την λύση...πριν μερικά χρόνια με μια μπέμπα που είχα έναν ένα πείραμα...έχει πρόβλημα το abs...έκανα reset τον εγκέφαλο με ένα καλώδιο και τον κόκκινο διακοπτη...μετά το πήγα σε ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο...τελικά το πρόβλημα δεν το έβρισκε το κομπιούτερ ούτε οι μηχανικοί...αφού περίμενα να δώσει την λύση το κομπιούτερ...δεν γίνεται τίποτα μου λένε ....την πήρα και έφυγα γιατί άρχιζε το να λύσουμε να δούμε χρειαζευ αυτό εκείνο... κόστος...το βρήκα μόνος...είμαι και μηχανικός ...με κόστος 35ευρω...κατά τα άλλα είναι πολύ καλό συνεργείο
Νομιζω πως το πρώτο είναι μια μεγάλη μερίδα που αποκτάς από την εξοικείωση. Ο δεύτερος είναι αυτός που αποκτάς από την εμπειρία και την αγάπη σου για το επάγγελμα σου.

sam4g
29/12/2022, 08:52
Ξεθάβω το θέμα και ζητώ την άποψη σας για τον Μπατή στον Κολωνό.

Πλησιάζουν τα 1000χλμ και ψάχνομαι για ένα καλό εξουσιοδοτημένο το οποίο θα αναλάβει τα σέρβις της μηχανής. Ιδανικά να χρησιμοποιεί δυναμόκλειδο για σύσφιξη βιδών (το ξέρω μπορεί να είμαι τρελός να σκέφτομαι κάτι τέτοιο στην Ελλάδα, γι αυτό έγραψα ιδανικά). Είμαι λίγο ψείρας

Ευχαριστώ! :beer:

vassilis79
29/12/2022, 11:32
Έχει και ο Σαρακάκης συνεργείο μέσα στη αντιπρσωπία .
Ο επικεφαλής του συνεργείο είναι γνώστης .

mike_4
29/12/2022, 19:12
Τον ειχα χρησιμοποιησει στο παρελθον και ημουνα ευχαριστημενος. Για το δυνανοκλειδο μπορεις να του το ζητησεις εαν δε χρησιμοποιει, δε θυμάμαι καθως εχω να παω καιρο.

sam4g
04/01/2023, 10:52
Λοιπόν, παιδιά, το πρώτο σέρβις έγινε στον Μπατή στον Κολωνό, και είπα να γράψω τις εντυπώσεις μου..

Καλός άνθρωπος μου φάνηκε σαν πρώτη εκτίμηση. Έχει όρεξη να σου εξηγήσει και γενικά να πει τις απόψεις του. Στα συν θα έβαζα και ότι μπορείς να παραβρίσκεσαι εκεί κατά τη διάρκεια του σέρβις. Επίσης, μου φάνηκε προσεχτικός. Εντάξει, μια αλλαγή λαδιών και φίλτρου λαδιού έκανε, οπότε δεν μπορώ να ξέρω σε πιο απαιτητικές εργασίες, πώς δουλεύει.

Δυναμόκλειδο, βέβαια, έχει το χέρι του :bawl:

Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι ότι, αφενός θεωρεί (σωστά) ότι η μαμά Honda ξέρει και γι αυτό προτείνει λάδια 10W30 ακόμα και για καλοκαίρι στην Ελλάδα, αφετέρου είναι υπερβολή της Honda να ζητάει αλλαγή λαδιών κάθε 12000 χλμ (στο NC 750X) και κατ΄αυτόν πρέπει στις 6000 χλμ να γίνεται αλλαγή. Λέει, πως, ναι μεν το manual γράφει στις 12000 χλμ αλλά, επίσης, γράφει ότι θα τσεκάρεις τα λάδια κάθε μέρα (όντως το γράφει το manual). Οπότε, αν τα τσεκάρεις κάθε μέρα, ας τα αλλάξεις στις 12000 χλμ. Αλλιώς στις 6000..

Αυτά...

ptc
04/01/2023, 11:07
Αυτό το τελευταίο με τα λάδια μου το εξηγεί κάποιος κι εμένα να το καταλάβω; Λέει δλδ ότι λόγω πολλών χιλιομέτρων το λάδι γίνεται τόσο "λεπτό" που μπορεί να ξεκινήσει ξαφνικά να το καίει ένα μοτέρ που δεν έχει δείξει δείγματα κατανάλωσης λαδιού μέχρι τότε; Έχει βάση αυτό;

doctor_john
04/01/2023, 11:21
Μη τους σκάμε κιόλας, οσοι έχουμε μικρό - μεγάλο δυναμόκλειδο νομίζω έχουμε καταλάβει πως μετά από μερικές επαναλήψεις αντιλαμβάνεσαι
να το κάνεις με το χέρι.
Δεν λέω να δέσει κινητήρα χωρίς δυναμόκλειδο αλλά κάτι αλουμίνια, κάτι φίλτρα κ.λπ. είναι αστεία για τον μηχανικό.

SAVVAS62
06/01/2023, 09:39
Λοιπόν, παιδιά, το πρώτο σέρβις έγινε στον Μπατή στον Κολωνό, και είπα να γράψω τις εντυπώσεις μου..

Καλός άνθρωπος μου φάνηκε σαν πρώτη εκτίμηση. Έχει όρεξη να σου εξηγήσει και γενικά να πει τις απόψεις του. Στα συν θα έβαζα και ότι μπορείς να παραβρίσκεσαι εκεί κατά τη διάρκεια του σέρβις. Επίσης, μου φάνηκε προσεχτικός. Εντάξει, μια αλλαγή λαδιών και φίλτρου λαδιού έκανε, οπότε δεν μπορώ να ξέρω σε πιο απαιτητικές εργασίες, πώς δουλεύει.

Δυναμόκλειδο, βέβαια, έχει το χέρι του :bawl:

Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι ότι, αφενός θεωρεί (σωστά) ότι η μαμά Honda ξέρει και γι αυτό προτείνει λάδια 10W30 ακόμα και για καλοκαίρι στην Ελλάδα, αφετέρου είναι υπερβολή της Honda να ζητάει αλλαγή λαδιών κάθε 12000 χλμ (στο NC 750X) και κατ΄αυτόν πρέπει στις 6000 χλμ να γίνεται αλλαγή. Λέει, πως, ναι μεν το manual γράφει στις 12000 χλμ αλλά, επίσης, γράφει ότι θα τσεκάρεις τα λάδια κάθε μέρα (όντως το γράφει το manual). Οπότε, αν τα τσεκάρεις κάθε μέρα, ας τα αλλάξεις στις 12000 χλμ. Αλλιώς στις 6000..

Αυτά...

Και κάθε δευτερόλεπτο να τα ελέγχουμε πάλι τα ίδια θα είναι.
Αλλάζω κάθε 12.000 ή κάθε χρόνο και δεν κάνει κιχ.
Επίσης 10-30 χειμώνα καλοκαίρι.

STF
06/01/2023, 09:46
Μη τους σκάμε κιόλας, οσοι έχουμε μικρό - μεγάλο δυναμόκλειδο νομίζω έχουμε καταλάβει πως μετά από μερικές επαναλήψεις αντιλαμβάνεσαι
να το κάνεις με το χέρι.
Δεν λέω να δέσει κινητήρα χωρίς δυναμόκλειδο αλλά κάτι αλουμίνια, κάτι φίλτρα κ.λπ. είναι αστεία για τον μηχανικό.

Πως εξηγείς λοιπόν ότι συμβαίνει συχνότατα σε επαγγελματίες μηχανικούς να παίρνουν τα σπειρώματα στο χέρι, ειδικά της βίδας στην έξοδο του λαδιού; Και μυαλό δε βάζουν.
Δεν συμφωνώ καθόλου, το δυναμόκλειδο ειδικά σε κάποια σημαντικά τμήματα της μοτοσυκλέτας είναι υποχρέωση. Η μη χρήση δυναμόκλειδου είναι που κουράζει τα σπειρώματα ώσπου έρχεται η μέρα που την πατάνε (και δεν το ομολογούν και όλας).

telegonos
06/01/2023, 11:56
Πως εξηγείς λοιπόν ότι συμβαίνει συχνότατα σε επαγγελματίες μηχανικούς να παίρνουν τα σπειρώματα στο χέρι, ειδικά της βίδας στην έξοδο του λαδιού;

Εξήγηση: Τις περισσότερες φορές, έχει βάλει το χεράκι του, πριν τον μηχανικό ο ''πιάνουν τα χέρια μου εμένα-σιγά μην δώσω λεφτά σε συνεργείο'' ιδιοκτήτης.

doctor_john
06/01/2023, 12:14
Πως εξηγείς λοιπόν ότι συμβαίνει συχνότατα σε επαγγελματίες μηχανικούς να παίρνουν τα σπειρώματα στο χέρι, ειδικά της βίδας στην έξοδο του λαδιού; Και μυαλό δε βάζουν.
Δεν συμφωνώ καθόλου, το δυναμόκλειδο ειδικά σε κάποια σημαντικά τμήματα της μοτοσυκλέτας είναι υποχρέωση. Η μη χρήση δυναμόκλειδου είναι που κουράζει τα σπειρώματα ώσπου έρχεται η μέρα που την πατάνε (και δεν το ομολογούν και όλας).

έχεις δικιο αλλά και εγω δεν μπορω να εμπιστευτω οτι δεν το εχει ζορισει καποιος που το βιδωσε οπως να ειναι, που βαριοταν να λυσει τα καγκελα
που δεν αλλαξε την μεταλλικη τσιμουχα γιατι του φανηκε καινουρια επειδη ειχε πατησει ομοιομορφα κ.λπ.

οτι το σωστο ειναι με δυναμοκλειδο δεν το συζητω, απλα βλεπω και τους μηχανικους να ακουνε τοσα πολλα πια που τους λυπαμαι.

toyar
06/01/2023, 13:51
Χωρις δυναμοκλειδο παντα μπαινει μεγαλυτερη ροπη για ασφαλεια
Αυτο κουραζει ενα σπειρωμα που ειναι βασικο ειναι δυσκολο να επισκευαστει και ειναι αυτο που θα δουλεψει τις περισσότερες φορες στη ζωη του μοτερ

DoctoR_k6
06/01/2023, 14:34
Λοιπόν, παιδιά, το πρώτο σέρβις έγινε στον Μπατή στον Κολωνό, και είπα να γράψω τις εντυπώσεις μου..

Καλός άνθρωπος μου φάνηκε σαν πρώτη εκτίμηση. Έχει όρεξη να σου εξηγήσει και γενικά να πει τις απόψεις του. Στα συν θα έβαζα και ότι μπορείς να παραβρίσκεσαι εκεί κατά τη διάρκεια του σέρβις. Επίσης, μου φάνηκε προσεχτικός. Εντάξει, μια αλλαγή λαδιών και φίλτρου λαδιού έκανε, οπότε δεν μπορώ να ξέρω σε πιο απαιτητικές εργασίες, πώς δουλεύει.

Δυναμόκλειδο, βέβαια, έχει το χέρι του :bawl:

Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι ότι, αφενός θεωρεί (σωστά) ότι η μαμά Honda ξέρει και γι αυτό προτείνει λάδια 10W30 ακόμα και για καλοκαίρι στην Ελλάδα, αφετέρου είναι υπερβολή της Honda να ζητάει αλλαγή λαδιών κάθε 12000 χλμ (στο NC 750X) και κατ΄αυτόν πρέπει στις 6000 χλμ να γίνεται αλλαγή. Λέει, πως, ναι μεν το manual γράφει στις 12000 χλμ αλλά, επίσης, γράφει ότι θα τσεκάρεις τα λάδια κάθε μέρα (όντως το γράφει το manual). Οπότε, αν τα τσεκάρεις κάθε μέρα, ας τα αλλάξεις στις 12000 χλμ. Αλλιώς στις 6000..

Αυτά...

Εγω θα αλλαζα ανα 6Κ.
Θεωρητικα κ 12Κ να το αφησεις η χρονο θα εισαι οκ.
Παιζει ρολο κ πως το πας βεβαια.
Αν δεν εισαι κ κανας καφρος its ok.
Εδω πριν μερικα χρονια αλλαζαμε αν 3Κ...


Εξήγηση: Τις περισσότερες φορές, έχει βάλει το χεράκι του, πριν τον μηχανικό ο ''πιάνουν τα χέρια μου εμένα-σιγά μην δώσω λεφτά σε συνεργείο'' ιδιοκτήτης.

Καλα εχω δει εγω να μου κανουν το σπειρωμα στον πισω αξονα απο αλλαγη ελαστικων ρδελο...
Αντε μετα φτιαξτο κ παξιμαδι ασφαλειας κλπ κλπ.
Κ να σου λεει...μα καλα ποιος το εσφιξε ετσι?
Κ να του λες...ο τελευταιος που το ελυσε εκει πισω ησουν εσυ... :moutza:

sam4g
06/01/2023, 14:54
Εγω θα αλλαζα ανα 6Κ.
Θεωρητικα κ 12Κ να το αφησεις η χρονο θα εισαι οκ.
Παιζει ρολο κ πως το πας βεβαια.
Αν δεν εισαι κ κανας καφρος its ok.
Εδω πριν μερικα χρονια αλλαζαμε αν 3Κ...



Καλα εχω δει εγω να μου κανουν το σπειρωμα στον πισω αξονα απο αλλαγη ελαστικων ρδελο...
Αντε μετα φτιαξτο κ παξιμαδι ασφαλειας κλπ κλπ.
Κ να σου λεει...μα καλα ποιος το εσφιξε ετσι?
Κ να του λες...ο τελευταιος που το ελυσε εκει πισω ησουν εσυ... :moutza:

Συμφωνώ για αλλαγή νωρίτερα από τις 12000, αλλά δεν μπορείς να λες η μαμά εταιρία ξέρει τι τύπο λαδιών βάζει, αλλά απ την άλλη δεν ξέρει στα ποσα χλμ θέλει αλλαγή.

Όσον αφορά το δυναμοκλειδο, φίλος (τότε) μηχανικός σε αλλαγή λαδιών στο αδερφού μου το τζιξερ χάλασε τις βόλτες στο καρτερ και μετά βέβαια δεν παραδεχόταν τπτ. Και ποιος πλήρωσε τη ζημιά;;; Εννοείται ο αδερφός μου

Όντως ακούνε πολλά οι μηχανικοί, αλλά φταίνε γιατί δεν καθαρίζουν τον κλάδο τους από τα λαμόγια. Κοντά στα ξερα (οι πλειοψηφία) καίγονται και τα χλωρά

SeniorCanardo
06/01/2023, 14:57
Εξήγηση: Τις περισσότερες φορές, έχει βάλει το χεράκι του, πριν τον μηχανικό ο ''πιάνουν τα χέρια μου εμένα-σιγά μην δώσω λεφτά σε συνεργείο'' ιδιοκτήτης.
Τυπικός "ψευδό-μάστορας", φταίει ο ιδιοκτήτης, φταίει ο προηγούμενος μάστορας, φταίει η KTM-yamaha etc, που δεν τα έκανε σωστά, φταίει ο Ερμής που είναι στο ζώδιο σου.
Φταίνε όλοι εκτός από αυτόν και φυσικά θέλει να πληρωθεί και για την μ@λ@κία που έκανε.

DoctoR_k6
06/01/2023, 15:03
Συμφωνώ για αλλαγή νωρίτερα από τις 12000, αλλά δεν μπορείς να λες η μαμά εταιρία ξέρει τι τύπο λαδιών βάζει, αλλά απ την άλλη δεν ξέρει στα ποσα χλμ θέλει αλλαγή.

Όσον αφορά το δυναμοκλειδο, φίλος (τότε) μηχανικός σε αλλαγή λαδιών στο αδερφού μου το τζιξερ χάλασε τις βόλτες στο καρτερ και μετά βέβαια δεν παραδεχόταν τπτ. Και ποιος πλήρωσε τη ζημιά;;; Εννοείται ο αδερφός μου

Όντως ακούνε πολλά οι μηχανικοί, αλλά φταίνε γιατί δεν καθαρίζουν τον κλάδο τους από τα λαμόγια. Κοντά στα ξερα (οι πλειοψηφία) καίγονται και τα χλωρά

Προφανως κ ξερει. Κ λεφτα εχουν πεσει σε μελετες/δοκιμες κλπ κλπ.
Η τεχνολογια προχωραει ολα σωστα...αλλα αν εσυ η ο καθενας μας δεν εχει το οικονομικο προβλημα για μια ενδιαμεση αλλαγη ας το κανει. Ετσι το σκεφτομαι εγω.
Λιγες φορες θα παραδεχθει καποιος οτι εκανε λαθος. Παντα πρεπει να εχει γινει κατι...απο αλλον.
Καλως η κακως ειναι κ τυχη σε ποιον θα πεσεις. Οποιος βρει τον σωστο τον κραταει.

STF
06/01/2023, 16:07
Εξήγηση: Τις περισσότερες φορές, έχει βάλει το χεράκι του, πριν τον μηχανικό ο ''πιάνουν τα χέρια μου εμένα-σιγά μην δώσω λεφτά σε συνεργείο'' ιδιοκτήτης.


έχεις δικιο αλλά και εγω δεν μπορω να εμπιστευτω οτι δεν το εχει ζορισει καποιος που το βιδωσε οπως να ειναι, που βαριοταν να λυσει τα καγκελα
που δεν αλλαξε την μεταλλικη τσιμουχα γιατι του φανηκε καινουρια επειδη ειχε πατησει ομοιομορφα κ.λπ.

οτι το σωστο ειναι με δυναμοκλειδο δεν το συζητω, απλα βλεπω και τους μηχανικους να ακουνε τοσα πολλα πια που τους λυπαμαι.


Χωρις δυναμοκλειδο παντα μπαινει μεγαλυτερη ροπη για ασφαλεια
Αυτο κουραζει ενα σπειρωμα που ειναι βασικο ειναι δυσκολο να επισκευαστει και ειναι αυτο που θα δουλεψει τις περισσότερες φορες στη ζωη του μοτερ

Και για όλους αυτούς τους λόγους -τους οποίους κι εγώ δεν μπορώ να απορρίψω- ο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ οφείλει να χρησιμοποιεί το δυναμόκλειδο πάντα, ώστε να είναι βέβαιο πριν και μετά ότι δεν είναι αυτός η αιτία για την οποία το σπείρωμα τσαμπουκαλεύτηκε.

STF
06/01/2023, 16:09
Τυπικός "ψευδό-μάστορας", φταίει ο ιδιοκτήτης, φταίει ο προηγούμενος μάστορας, φταίει η KTM-yamaha etc, που δεν τα έκανε σωστά, φταίει ο Ερμής που είναι στο ζώδιο σου.
Φταίνε όλοι εκτός από αυτόν και φυσικά θέλει να πληρωθεί και για την μ@λ@κία που έκανε.

Και που αν κάποια στιγμή αποδεχθεί τα επαγγελματικά πρωτόκολλά θα προστατέψει πρώτα το αντικείμενο εργασίας του, δεύτερον τον πελάτη του και τρίτον τον εαυτό του. Αλλά.... το πρόβλημα είναι ακριβώς αυτό, η αποδοχή της ορθότητας κάποιων συνθηκών και όχι η χρήση τους.

telegonos
08/01/2023, 15:46
Και για όλους αυτούς τους λόγους -τους οποίους κι εγώ δεν μπορώ να απορρίψω- ο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ οφείλει να χρησιμοποιεί το δυναμόκλειδο πάντα, ώστε να είναι βέβαιο πριν και μετά ότι δεν είναι αυτός η αιτία για την οποία το σπείρωμα τσαμπουκαλεύτηκε.

Ο επαγγελματίας θα βρει ένα τριμπούρδελο σπείρωμα, και θα κάτσει να το φτιάξει με helicoil ή ότι άλλο τρόπο, συχνά χωρίς να το χρεώσει. Θα χάσει και χρόνο και ανταλλακτικό για όλο αυτό. Δεν θα κάτσει να βάλει φλατζόκολες ή ταινία υδραυλικών ή... σπάγγο, για να μην φύγει η βίδα. Αυτα τα τελευταία, τα έχω δει ΟΛΑ από πελάτες, όχι από άλλους μηχανικούς.

Το δυναμόκλειδο, μπαίνει εκεί που χρειάζεται, κατά κανόνα δλδ σε σφίξιμο καβαλέτων κάθε είδους άξονα, που αν σφιχτεί λάθος, είτε θα έχει τζόγο ο άξονας είτε θα έχει υπερβολική τριβή, με αποτέλεσμα την καταστροφή του ή σε σφίξιμο βιδών που κρατάνε κινητήρα που παίζει ρόλο πλαισίου υπό κάποια τάση κ.ο.κ.

Δεν το βάζουμε όπου βρούμε π.χ. στην βίδα που κρατάει την κόρνα γιατί ΧΑΝΕΙΣ ΧΡΟΝΟ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ, άσε που ο μηχανικός έχει αίσθηση πόσο σε δύναμη και με τι ταχύτητα, να σφίξει ένα μπουζί, μια τάπα, μια βίδα έξι mm , οκτώ mm, δέκα mm κ.ο.κ.

sam4g
08/01/2023, 17:05
Ο επαγγελματίας θα βρει ένα τριμπούρδελο σπείρωμα, και θα κάτσει να το φτιάξει με helicoil ή ότι άλλο τρόπο, συχνά χωρίς να το χρεώσει. Θα χάσει και χρόνο και ανταλλακτικό για όλο αυτό. Δεν θα κάτσει να βάλει φλατζόκολες ή ταινία υδραυλικών ή... σπάγγο, για να μην φύγει η βίδα. Αυτα τα τελευταία, τα έχω δει ΟΛΑ από πελάτες, όχι από άλλους μηχανικούς.

Το δυναμόκλειδο, μπαίνει εκεί που χρειάζεται, κατά κανόνα δλδ σε σφίξιμο καβαλέτων κάθε είδους άξονα, που αν σφιχτεί λάθος, είτε θα έχει τζόγο ο άξονας είτε θα έχει υπερβολική τριβή, με αποτέλεσμα την καταστροφή του ή σε σφίξιμο βιδών που κρατάνε κινητήρα που παίζει ρόλο πλαισίου υπό κάποια τάση κ.ο.κ.

Δεν το βάζουμε όπου βρούμε π.χ. στην βίδα που κρατάει την κόρνα γιατί ΧΑΝΕΙΣ ΧΡΟΝΟ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ, άσε που ο μηχανικός έχει αίσθηση πόσο σε δύναμη και με τι ταχύτητα, να σφίξει ένα μπουζί, μια τάπα, μια βίδα έξι mm , οκτώ mm, δέκα mm κ.ο.κ.

Από τα γραφόμενα καταλαβαίνω ότι είσαι μηχανικός... Να αναφέρω ότι δεν έχω καμία διάθεση για να προσβάλλω τον κλάδο.

Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις πως χάνεις χρόνο αν χρησιμοποιήσεις το σωστό εργαλείο; Προφανώς, ναι, χρόνο θα χάσει αυτός που δεν έχει μάθει να χρησιμοποιεί το συγκεκριμένο εργαλείο γιατί βγαίνει απ την ρουτίνα του. Στον σωστό που του έχει γίνει ρουτίνα, δεν χάνει χρόνο.

Δεν είπα να χρησιμοποιήσει δυναμοκλειδο για να σφίξει τους καθρέφτες ή τα φλας ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, αλλά για τη βίδα της αποστραγγισης του λαδιου, θεωρώ ότι χρειάζεται. Γιατί αν χαλάσει το σπειρωμα, ο ιδιοκτήτης θα πληρώνει γ@μισιατικα. Κι ο μηχανικός θα κάνει τον σχιστοματη τουρίστα

DoctoR_k6
08/01/2023, 22:15
Ο επαγγελματίας θα βρει ένα τριμπούρδελο σπείρωμα, και θα κάτσει να το φτιάξει με helicoil ή ότι άλλο τρόπο, συχνά χωρίς να το χρεώσει. Θα χάσει και χρόνο και ανταλλακτικό για όλο αυτό. Δεν θα κάτσει να βάλει φλατζόκολες ή ταινία υδραυλικών ή... σπάγγο, για να μην φύγει η βίδα. Αυτα τα τελευταία, τα έχω δει ΟΛΑ από πελάτες, όχι από άλλους μηχανικούς.

Το δυναμόκλειδο, μπαίνει εκεί που χρειάζεται, κατά κανόνα δλδ σε σφίξιμο καβαλέτων κάθε είδους άξονα, που αν σφιχτεί λάθος, είτε θα έχει τζόγο ο άξονας είτε θα έχει υπερβολική τριβή, με αποτέλεσμα την καταστροφή του ή σε σφίξιμο βιδών που κρατάνε κινητήρα που παίζει ρόλο πλαισίου υπό κάποια τάση κ.ο.κ.

Δεν το βάζουμε όπου βρούμε π.χ. στην βίδα που κρατάει την κόρνα γιατί ΧΑΝΕΙΣ ΧΡΟΝΟ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ, άσε που ο μηχανικός έχει αίσθηση πόσο σε δύναμη και με τι ταχύτητα, να σφίξει ένα μπουζί, μια τάπα, μια βίδα έξι mm , οκτώ mm, δέκα mm κ.ο.κ.

Δεν θυμάμαι αλλά στο service manual αναφέρει για δυναμοκλειδο στην κόρνα? Σίγουρα στην βίδα του καρτερ...
Τώρα αν ο καθε μηχανικός έχει χέρι με ευαισθησία δυναμοκλειδου να μου τον συστήσεις.

STF
09/01/2023, 21:11
Ο επαγγελματίας θα βρει ένα τριμπούρδελο σπείρωμα, και θα κάτσει να το φτιάξει με helicoil ή ότι άλλο τρόπο, συχνά χωρίς να το χρεώσει. Θα χάσει και χρόνο και ανταλλακτικό για όλο αυτό. Δεν θα κάτσει να βάλει φλατζόκολες ή ταινία υδραυλικών ή... σπάγγο, για να μην φύγει η βίδα. Αυτα τα τελευταία, τα έχω δει ΟΛΑ από πελάτες, όχι από άλλους μηχανικούς.

Το δυναμόκλειδο, μπαίνει εκεί που χρειάζεται, κατά κανόνα δλδ σε σφίξιμο καβαλέτων κάθε είδους άξονα, που αν σφιχτεί λάθος, είτε θα έχει τζόγο ο άξονας είτε θα έχει υπερβολική τριβή, με αποτέλεσμα την καταστροφή του ή σε σφίξιμο βιδών που κρατάνε κινητήρα που παίζει ρόλο πλαισίου υπό κάποια τάση κ.ο.κ.

Δεν το βάζουμε όπου βρούμε π.χ. στην βίδα που κρατάει την κόρνα γιατί ΧΑΝΕΙΣ ΧΡΟΝΟ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ, άσε που ο μηχανικός έχει αίσθηση πόσο σε δύναμη και με τι ταχύτητα, να σφίξει ένα μπουζί, μια τάπα, μια βίδα έξι mm , οκτώ mm, δέκα mm κ.ο.κ.

Η αγιοποίηση του κλάδου των μηχανικών δεν βοηθάει σε τίποτα. Στα 35 χρόνια που ασχολούμαι με τη μοτοσυκλέτα, σπειρώματα μου έχουν κλωτσήσει μόνο μηχανικοί. Οι δε φλατζόκολες είναι η λατρεία των μηχανικών, ειδικά σε κάποιους της παλαιάς κοπής... Οπότε με οδήγησαν στο να ασχοληθώ μόνος μου σε όσα φτάνει η γκλάβα μου, τουλάχιστον αυτά τα λίγα που κάνω τα κάνω νοικοκυρεμένα. Στην Ελλάδα δεν ευθύνονται για τα πάντα οι μηχανικοί αλλά ευθύνονται για κάμποσα... θεματάκια. Έχω αρκετά πράγματα στο μυαλό μου για τα οποία τους δικαιολογώ. Έχω όμως άλλα τόσα για τα οποία έχω λόγους να μην τους εμπιστεύομαι. Σέβομαι κάθε επάγγελμα και αυτός είναι ο λόγος που δε κάθομαι να γράψω ένα κατεβατό για τα κακώς κείμενα τους γιατί μαζί με τα ξερά δε θέλω να κάψω και τα χλωρά.

Εν προκειμένω και για να καταλάβω... η βίδα αποστράγγισης του λαδιού που είναι Η ΒΙΔΑ του κινητήρα που λύνεται και δένεται περισσότερο από κάθε άλλη... είναι από αυτές που δεν έχει νόημα να χρησιμοποιεί κανείς δυναμόκλειδο, για να κερδίσει χρόνο;

Για την τελευταία παράγραφο σου θα έγραφα πολλά περί αίσθησης... του "μηχανικού". Θα γράψω όμως μόνο ότι τα λάθη δεν γίνονται από έλλειψη αίσθησης, γίνονται γιατί η αίσθηση μπορεί να είναι κουρασμένη καμιά φορά, ή γιατί και η αίσθηση έχει δικαίωμα να κάνει λάθος επειδή εκείνη τη στιγμή το μυαλό -της αίσθησης πάντα- ήταν απασχολημένο με άλλα θέματα. Ένα δυναμόκλειδο θα προστατέψει τη συγκεκριμένη αίσθηση από άσχημες μηχανολογικές καταστάσεις. Αν η αίσθηση αρνείται να το καταλάβει αυτό έχουμε problem και γενικά η άρνηση αποδοχής κάποιων πραγμάτων είναι problem.

dankannn
10/01/2023, 12:13
Συμφωνώ απόλυτα με τον αγαπητό STF , και εγώ για τους ίδιους λόγους άρχισα να πιάνω το manual, να το διαβάζω και να φτιάχνω ότι είναι στις δικες μου δυνατότητες.
Στον διπλάσιο χρόνο πάντα γιατί πρώτα από όλα το ευχαριστιέμαι και κατά δεύτερο το κάνω με μεράκι και αγάπη.
Όλα τα συνέργεια λόγο χρόνου και λόγο πιέσεις κάνουν πολλά λάθη και ζημίες , τόσο τα εξουσιοδοτημένα όσο και τα συνοικιακά.
Το χοντρυτερο που μου έχουν κάνει αλλά επειδή έχω μάτι και αίσθηση το εντόπισα με την μια είναι ότι σε αλλαγή ρουλεμάν λαιμού μου πέρασαν λάθος το σωληνάκι υψηλής με συνέπια όταν έστριβα το τιμόνι να τσακίζει στο stop του πλαισίου.
Αρα, πιθανά αν δεν το καταλάβαινα να τσάκιζε και σε μια ωραία διαδρομή να έχανε υγρά και να έμενα από φρένα με ότι συνεπάγετε αυτό.
Και μάλιστα αυτό το συνεργείο ήταν από τα γνωστά και καλα εξουσιοδοτημένα της Honda.

SeniorCanardo
10/01/2023, 15:17
... άσε που ο μηχανικός έχει αίσθηση πόσο σε δύναμη και με τι ταχύτητα, να σφίξει ένα μπουζί, μια τάπα, μια βίδα έξι mm , οκτώ mm, δέκα mm κ.ο.κ.

Εδώ είναι που αρχίζουμε να κλαίμε για τα κλωτσημένα πάσα.

Αυτή ακριβώς η νοοτροπία είναι που δημιουργεί τα προβλήματα.
Πολύ σωστά το έθεσε ο @STF, αν δεν παραδεχτείς την ύπαρξη του προβλήματος δεν υπάρχει περίπτωση να το διορθώσεις.
Λάθη θα γίνουν, το θέμα είναι να υπάρχει η τιμιότητα και η καλή διάθεση για να λυθούν και όχι "πρόλογος", τσαμπουκάδες και προσπάθεια εξαπάτησης.

Τι συζητάμε, όλοι κάπως έτσι ξεκινήσαμε να ασχολούμαστε, γιατί βαρεθήκαμε να βλέπουμε παπ@ριές και να δίνουμε χαβαλέ χρήματα για δουλειές που δεν γίνονταν σωστά ή δεν γίνονταν καθόλου.

Οι περισσότεροι εδώ μέσα, έχουν να πούνε τουλάχιστον μια "τρομακτική" ιστορία από την επαφή τους με τη ευγενική φυλή των "νόμιμων μηχανικών".
Όχι δεν είναι όλοι οι μάστορες ίδιοι και για αυτό οι πραγματικά καλοί, έχουν όνομα και σταθερή πελατεία, (την οποία πολλές φορές και επιλέγουν προσεκτικά) και χρεώνουν συνήθως ανάλογα για τις υπηρεσίες τους.

Από την άλλη εγώ απαιτώ από τον μάστορα, εκτός από καλός τεχνίτης, πρωτίστως να είναι και "άνθρωπος" και όχι "μαλάκας".
Όταν σε αυτό το φόρουμ (αλλά και σε άλλα), που είμαστε δεκαπέντε νοματαίοι όλοι και όλοι, ο "επαγγελματίας", δείχνει τον "σκατένιο" χαρακτήρα του με κάθε ευκαιρία και έχει ύφος πρυτάνεως MIT και βάλε, διατηρώ πολλές επιφυλάξεις αν είναι αξιόπιστος και αποδοτικός στην δουλειά του.
Αλλά ακόμα και αν είναι, από εμένα να πάει να γ@μηθεί, όχι μηχανάκι δεν του πάω, αλλά ούτε τηλεκατευθυνόμενο από τα jumbo, να αλλάξει μπαταρίες.:bawl:

Έχω απορρίψει μηχανικό, από τα γνωστά καταστήματα του "χωριού" μου, για τις παπαριές που μου έλεγε, προσπαθώντας να μου παρουσιάσει ότι είχε κάνει το κάτι παραπάνω και να δικαιολογήσει μάλλον την τσιμπημένη τιμή, παρόλο που η δουλειά του ήταν ΟΚ.

Προσωπικά σε όσους, μάστορες με άφησαν να είμαι μπροστά κατά την διάρκεια εργασιών, δεν έχω δει ποτέ δυναμόκλειδο και service manual ούτε για πλάκα.

mangelasakis
10/01/2023, 15:38
Παιδιά το κλώτσιμα των σπειρωμάτων στις βίδες μπορεί να συμβεί στον καθένα. Εγώ έχω μία τάση να σφίγγω περισσότερο από ότι πρέπει τις βίδες και έχω κλωτσίσει αρκετά σπειρώματα ευτυχώς μέχρι τώρα σε φτηνά ανταλλακτικά οπότε δεν μου στοίχισε αρκετά η αντικατάσταση τους. Οπότε πλέον μόνο με δυναμόκλειδο σφίγγω βίδες ακόμη και αυτές της κόρνας και άλλες πιο απλές όπως αναφέρατε καθαρίζοντας πάντα τα σπειρώματα ώστε να ειναι καθαρά και βάζοντας πάντα Anti-Seize στα σπειρώματα για να μην ζορίζονται κάτι που δεν νομίζω να κάνει κανένας μηχανικός. Όπως επίσης και αν χαλάσει σπείρωμα έχω αγοράσει καινούριο ανταλλακτικό και δεν κάνω πατέντες με helicoil και φλαντζόκολες. Αυτά μόνο ο ιδιοκτήτης που έχει αγάπη για το μηχανάκι του τα κάνει.

Παρόλα αυτά όμως μου έχει κλωτσίσει σπείρωμα και με ολοκαίνουργιο καλό δυναμόκλειδο σε βίδα που δεν είχε ξαναβιδωθεί στο παρελθόν προς στο τέλος της σύσφιξης της και μάλιστα με την μισή ροπή από ότι όριζε ο κατασκευαστής.
Οπότε όπως είπα μπορεί να συμβεί στον καθένα ακόμη και με δυναμόκλειδο καμιά φορά.

ΓιώργοςΤΤ
10/01/2023, 15:49
Αυτό το τελευταίο με τα λάδια μου το εξηγεί κάποιος κι εμένα να το καταλάβω; Λέει δλδ ότι λόγω πολλών χιλιομέτρων το λάδι γίνεται τόσο "λεπτό" που μπορεί να ξεκινήσει ξαφνικά να το καίει ένα μοτέρ που δεν έχει δείξει δείγματα κατανάλωσης λαδιού μέχρι τότε; Έχει βάση αυτό;

Το λάδι δεν καίγεται απαραίτητα. Εξατμίζεται κιόλας, για αυτό θα δεις πολλές φορές ένα σωληνάκι να πηγαίνει από τον κινητήρα στο φιλτροκούτι. Είναι για να λιπαίνει το φίλτρο με τις αναθυμιάσεις του λαδιού. Για αυτό πρέπει να το ελέγχουμε τακτικά ανάμεσα στις αλλαγές.

Ένα παλιό λάδι, γίνεται σαν γλίτσα, δεν λιπαίνει με αποτέλεσμα να αυξάνονται τα διάκενα των ελατηρίων στεγανοποίησης και σταδιακά να καίγεται.

Ένα σύγχρονο ημισυνθετικό λάδι βγάζει εύκολα 6.000χλμ, τα συνθετικά πάνε μέχρι 12.000. Μερικοί κατασκευαστές δίνουν και παραπάνω, δεν είμαι σε θέση να ξέρω αν έχουν δίκιο ή όχι.

dumutrus
10/01/2023, 19:26
Όταν δουλεύει κάνεις και ζημιές. αυτός που δεν δουλεύει δεν χαλάει τίποτα κατ'άλλα θα συμφωνησω με τον SeniorCanardo.

telegonos
10/01/2023, 22:55
Τόσα χρόνια πάντως εγώ, κλωτσημένα σπειρώματα, σε οχήματα πελατών που βάζουν χέρι μόνοι τους έχω δει. Οχι από μηχανικούς επαγγελματίες. Οπως και οι ταινίες, τα τεφλόν και οι κόλλες, μέχρι σπάγγο υδραυλικού έχω δει.

Και μηχανικούς που ξέρουν πόση ροπή να βάλουν με το χέρι, ξέρω τουλάχιστον δύο. Βίδα αποστράγγισης, που δεν είχε ήδη πρόβλημα που είχε φανεί ήδη από το ξεβίδωμα, προσωπικά δεν έχω κλωτσήσει ΠΟΤΕ. Ούτε μισή. Αν εσείς πάτε σε μηχανικούς, και σας κλωστάνε την βίδα αποστράγγισης, ε το δις εξαρμαρτείν που λέει και η έκφραση.

Για τον φίλο που ρωτάει, γιατί είναι χάσιμο χρόνου να σφίγγεις την βίδα της...κόρνας με δυναμόκλειδο, θα ρωτήσω, έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ δυναμόκλειδο; Το δυναμόκλειδο, δεν είναι τυχαία καστάνια, να την δουλεύεις σε οτιδήποτε, δεν θα είχαμε καστάνιες άμα ήταν έτσι. Το δυναμόκλειδο το προσέχεις, για να διατηρείται ακριβές, για να είναι σωστό όταν θα χρειαστεί.

Το δυναμόκλειδο λοιπόν, είναι σε θήκη, ξεχωριστά από τα υπόλοιπα εργαλεία, στην ντουλάπα με τα σπέσιαλ εργαλεία, ρυθμισμένο στην μηδέν ροπή να μην μένει υπό τάση το ελατήριο που έχει μέσα του, και αν έχει ασφάλεια, ασφαλισμένο. Οταν θα έρθει η ώρα του, βγαίνει από την θήκη, ξεκουμπώνει η ασφάλεια, ρυθμίζεται στην ροπή που θέλουμε να σφίξουμε, σφίγγουμε, αν θέλει και μοίρες το μάνιουαλ εκτός από την ροπή, μπαίνουν και οι μοίρες που πρέπει, και μετά μηδενίζεται και πάλι, ασφαλίζεται, και στο κουτί του, στο ντουλάπι του.

Η ίδια δουλειά, με απλή καστάνια, είναι παίρνεις την καστάνια από τον εργαλειοφόρο, σφίγγεις, την βάζεις πάλι στην θέση της.

Συγκρίνονται αυτά τα δύο, σε χρόνο; Για να σφίξουμε τι; Την βίδα της κόρνας ή την βίδα του ντεπόζιτου, κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο; Τα έγραψα πριν, που χρειάζεται το δυναμόκλειδο και γιατί.

Με την λογική σας, αφού τα service manual λένε ροπή για ΟΛΕΣ τις βίδες σε μια μοτό, δεν πρέπει να έχουν στα συνεργεία, κανένα άλλο εργαλείο, ούτε καστάνιες, ούτε γερμανικά, ούτε καν κατσαβίδια, ούτε Τ, τίποτα, μόνο δυναμόκλειδα και μύτες-καρυδάκια και με αυτά μόνο να βιδώνουν. Για αερόκλειδο, δεν το συζητάμε, θα έπρεπε να πηγαίνει ο μηχανικός στην Χάγη, για εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας.

Προφανώς αυτό είναι άτοπο, πράγμα που πηγάζει από το ολότελα ψευδές της λογικής υπόθεσης ''όλα με δυναμόκλειδο''.


Για τον φίλο που λέει για αγιοποιήσεις, καμία αγιοποίηση. Οταν είναι να γράψουμε κάτι στραβό, να το γράψουμε για όποιον είναι, κι εγώ μπορώ να αρχίσω να γράφω μέχρι μεθαύριο, και για μηχανικούς, και για πελάτες, και για καντηλανάφτες και ότι άλλο. Οπως έχω γράψει κατά καιρούς πολλά ''κατορθώματα''.

Υπάρχουν όμως σωστοί και λάθος λόγοι, να κατηγορείς κάποιον ή μια ομάδα. Ε αυτά που γράφετε παραπάνω είναι στους λάθος λόγους. Βρείτε τους σωστούς λόγους να κατηγορείτε τους μηχανικούς-συνεργειάδες μοτό.

stefanos
11/01/2023, 07:52
Φτάσαμε να ψάχνουμε ποιος φταίει για την κλωτσημένη βίδα που ξεβιδώθηκε 20 φορές από τον οποιοδήποτε ή έμεινε 30 χρόνια στη θέση της.
Οκ όλοι κάνουν μαλακίες.
Σε καινούργιο μηχανάκι μου έχει μείνει το σπείρωμα στη βίδα την πρώτη φορά που την ξεβίδωσα.
Το πρόβλημα είναι όταν πληρώνεις για ρύθμιση βαλβίδων που δεν σου έχουν κάνει, όταν χρεώνουν πλατίνες σε africa twin,
όταν πληρώνεις κυλινδροπίστονα για να μην καις λάδι αλλά τελικά έχει ρήγμα ο κινητήρας,
ή όταν πας για σέρβις και σου δηλώνει ο μάστορας ότι έχεις χτυπήσει μπιέλα και με 1,5 χιλιαρικάκι θα στο φτιάξει με μεταχειρισμένα.
Εκεί που υπάρχει πρόθεση να σε κλέψουν ή μνημειώδης σταρχιδισμός.

Acacius
11/01/2023, 08:51
Έχω λουστεί ουκ ολίγες μαλακίες μαστόρων, μερικές ακριβές, μερικές επικίνδυνες, σχεδόν όλες αδικαιολόγητες για επαγγελματίες. Σε μία περίπτωση που ξαναπήγα το όχημα στο συνεργείο για να διορθώσουν πρόβλημα που δεν υπήρχε πριν την αρχική επίσκεψη, ο (εξουσιοδοτημένος) μάστορας μου την είπε κι από πάνω γιατί προφανώς κατ'αυτόν εγώ έβαλα χέρι στα καρμπυρατέρ μία μέρα μετά από σέρβις και τα έκανα μ**νί καπέλο.

sam4g
11/01/2023, 09:53
Για τον φίλο που ρωτάει, γιατί είναι χάσιμο χρόνου να σφίγγεις την βίδα της...κόρνας με δυναμόκλειδο, θα ρωτήσω, έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ δυναμόκλειδο; Το δυναμόκλειδο, δεν είναι τυχαία καστάνια, να την δουλεύεις σε οτιδήποτε, δεν θα είχαμε καστάνιες άμα ήταν έτσι. Το δυναμόκλειδο το προσέχεις, για να διατηρείται ακριβές, για να είναι σωστό όταν θα χρειαστεί.

Αν αναφέρεσαι σ εμένα, δεν είπα να σφίξεις τη βίδα της κόρνας με δυναμόκλειδο. Κάτι διάβασες λάθος. Είπα ότι σε βίδες που παίζουν σημαντικό ρόλο για τη σωστή λειτουργία της μηχανής και την ασφάλεια του αναβάτη, κατά την άποψη μου, πρέπει να χρησιμοποιείται δυναμόκλειδο.

Η λογική ¨το χέρι μου ελέγχει τη ροπή, με ακρίβεια 0,1 Ncm με ξεπερνάει¨.

Δοκίμασε σε παρακαλώ να σηκώσεις ένα μπουκάλι 1,5 lt νερό και κράτησε το 5 δευτερόλεπτα για να καταλάβεις το βάρος του. Μετά κράτησε μια εξάδα νερά για 5 δευτερόλεπτα.
Όταν πας, αμέσως μετά, να ξανασηκώσεις το 1,5lt, θα σου φανεί σαφώς ελαφρύτερο από την πρώτη φορά. Άλλαξε το βάρος του;

Άρα δεν γίνεται καλέ μου άνθρωπε να υπολογίσεις με το χεράκι σου τη δύναμη. Εξαρτάται από πολλές μεταβλητές...

katsar
11/01/2023, 09:56
Τα ίδια μου είχε πει κάποτε μάστορας για καρμπς,είχα δώσει το GpZ για να το ρυθμίσει μετά από αλλαγή σε βελόνες ζιγκλέρ, παρκαρισμένο άρχισε να τρέχει η βενζίνη ποτάμι !!
Αλλά έβαλα ,χέρι για αυτό κατά τον μάστορα!!! :D

PaNick67
11/01/2023, 11:23
Καποτε ειχα διαβασει ενα πονημα σε καποιο ΜΟΤΟ ή 0-300 που ελεγε για τους μηχανικους οτι μολις μαθουν την λειτουργια του δυναμοκλειδου, ανοιγουν δικο τους συνεργειο και ξεχνουν για παντα το δυναμοκλειδο :bawl::bawl:



Περσι στο σερβις του αυτοκινητου ο μηχανικος μου ειπε οτι εχουν φαγωθει τα πασα στα μπουζι να το προσεξω. Του ειπα οτι επι 19 χρονια δεν εχω αγγιξει μπουζοκλειδο και οτι τις τελευταιες 3 αλλαγες μπουζι τις εχει κανει αυτος.

Στο Panda που πηρα περσι η ταπα του λαδιου ειναι κολλημενη και οι αλλαγες γινονται με τραβηγμα των παλιων λαδιων απο πανω, διοτι προφανως καποιος την μαμησε στο σφιξιμο πανω απο μια φορες. Σιγα μην την φτιαξω, ενας λιγοτερος λογος ανησυχιας στα σφιξιματα που κανουν οι "μαστορες"

karellen
11/01/2023, 11:39
Οι περισσότεροι έχετε δίκιο,ουκ ολίγες φορές έχουμε αντιμετωπίσει τη μ@λακία του μάστορα να κουκουλώσει τα ακουκούλωτα και μάλιστα σε εργασία δική του.
Φανταστήτε όμως και τον ίδιο το μάστορα πόσες χιλιάδες περιπτώσεις έχει πετύχει που ένας άσχετος ιδιοκτήτης αρχίζει να βάζει χέρι σε κρίσιμα σημεία της μηχανής επειδή "το χει" γιατί του παν πως να το κάνει οι φίλοι του ή το είδε στο ΥΤ και αφού τα κάνει μαντάρα,πάει τελικά στο συνεργείο με τη μισή μηχανή ρημαδιό.Ο Τηλέγονος έχει ένα πόιντ σ' αυτά που λέει.

Έχω πετύχει με τα μάτια μου τύπο που ξεβίδωσε και αφαίρεσε ολόκληρο τον τεντωτήρα της καδένας (γιατί κοπάναγε και έπρεπε να τον βγάλω να τον φτιάξω ρε αδερφέ! ) και κατόπιν τράβηξε μανιβελιά για να δει πώς ακούγεται!
Τον πήγα πατάκι μέχρι το συνεργείο με τον εκκεντροφόρο να έχει πηδήξει καμμιά 10ριά δόντια.

GoFigure
11/01/2023, 16:50
Καταρχάς, καλή χρονιά σε όλους με υγεία εύχομαι.

Ποστάρω στο τόπικ για να πω την εμπειρία μου σχετικά με μία βλάβη στο Honda μου (CB500X ΜΥ2014). Έχει δύο μέρες που μου αναβοσβήνει η ένδειξη στον μετρητή καυσίμου (όχι όπως όταν είναι στη ρεζέρβα, αλλά ολόκληρη η στήλη) ενώ το ντεπόζιτο είναι σχεδόν γεμάτο. Πρώτη μου σκέψη, διαβάζοντας το manual οπου περιγράφει την εν λόγω ένδειξη, να στραφώ σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Πάω σε δύο διαφορετικά όπου και οι δύο μηχανικοί αποφαίνονται -μετά απο απλό άνοιγμα του διακόπτη και χαζεύοντας την οθόνη να αναβοσβήνει- για βλάβη στο φλοτέρ (το οποίο πάει κλασικά μαζί με την τρόμπα και κοστίζει >400€). Οπότε μετά το πρώτο σοκ πέρνω σβάρνα το google και διαπιστώνω πως η συγκεκριμένη βλάβη είναι γνωστή και αντιμετωπίσιμη, χωρίς ανάγκη αντικατάστασης, με μια απλή επισκευή του καλωδίου της τρόμπας που συνήθως ξεκολλάει.

Πηγές:

1η) cb500x.com/index.php/topic,4607.0.html

2η) https://www.cb500x.com/index.php/topic,6283.0.html

3η) https://www.cb500x.com/index.php/topic,7919.msg76836.html#msg76836

Το θέμα τώρα είναι σε ποιόν να απευθυνθώ να το επισκευάσει (προσωπικά δεν έχω εργαλεία, ούτε χώρο να το κάνω) και πως το εξηγώ χωρίς να "προσβάλλω" τους απανταχού ειδήμονες. Γι' αυτό, μήπως, έχει κάποιος κάτοχος παρόμοια εμπειρία να μου συστήσει κάποιο μηχανικό στην Αθήνα;;

Υ.Γ: Και οι δύο εξουσιοδοτημένοι μηχανικοί που επισκέφτηκα, δεν μου ήταν ξένοι, είχαν κάνει σέρβις κατα καιρούς στην μηχανή. Μιλάμε για απελπισία πλέον.

sam4g
11/01/2023, 16:57
Καταρχάς, καλή χρονιά σε όλους με υγεία εύχομαι.

Ποστάρω στο τόπικ για να πω την εμπειρία μου σχετικά με μία βλάβη στο Honda μου (CB500X ΜΥ2014). Έχει δύο μέρες που μου αναβοσβήνει η ένδειξη στον μετρητή καυσίμου (όχι όπως όταν είναι στη ρεζέρβα, αλλά ολόκληρη η στήλη) ενώ το ντεπόζιτο είναι σχεδόν γεμάτο. Πρώτη μου σκέψη, διαβάζοντας το manual οπου περιγράφει την εν λόγω ένδειξη, να στραφώ σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Πάω σε δύο διαφορετικά όπου και οι δύο μηχανικοί αποφαίνονται -μετά απο απλό άνοιγμα του διακόπτη και χαζεύοντας την οθόνη να αναβοσβήνει- για βλάβη στο φλοτέρ (το οποίο πάει κλασικά μαζί με την τρόμπα και κοστίζει >400€). Οπότε μετά το πρώτο σοκ πέρνω σβάρνα το google και διαπιστώνω πως η συγκεκριμένη βλάβη είναι γνωστή και αντιμετωπίσιμη, χωρίς ανάγκη αντικατάστασης, με μια απλή επισκευή του καλωδίου της τρόμπας που συνήθως ξεκολλάει.

Πηγές:

1η) cb500x.com/index.php/topic,4607.0.html

2η) https://www.cb500x.com/index.php/topic,6283.0.html

3η) https://www.cb500x.com/index.php/topic,7919.msg76836.html#msg76836

Το θέμα τώρα είναι σε ποιόν να απευθυνθώ να το επισκευάσει (προσωπικά δεν έχω εργαλεία, ούτε χώρο να το κάνω) και πως το εξηγώ χωρίς να "προσβάλλω" τους απανταχού ειδήμονες. Γι' αυτό, μήπως, έχει κάποιος κάτοχος παρόμοια εμπειρία να μου συστήσει κάποιο μηχανικό στην Αθήνα;;

Υ.Γ: Και οι δύο εξουσιοδοτημένοι μηχανικοί που επισκέφτηκα, δεν μου ήταν ξένοι, είχαν κάνει σέρβις κατα καιρούς στην μηχανή. Μιλάμε για απελπισία πλέον.

Σε παραπλήσια κατάσταση που είχα αντιμετωπίσει, πήγα και του είπα μάστορα το πρόβλημα είναι αυτό... Και όντως ήταν έτσι όπως του είπα και το έφτιαξε. Να συμπληρώσω ότι ουσιαστικά η βλάβη ήταν θέμα ηλεκτρολογικό και αυτός ήθελε να κατεβάσει κινητήρα γιατί έλεγε ότι έχουν πάρει οι βαλβίδες...

motojojo
11/01/2023, 17:02
Πάνε οι εποχές που οι μάστορες επισκεύαζαν. Τώρα μονο αντικαθιστουν. Ειδικά στις αντιπροσωπείες μόνο αυτό κανουν γιατι δεν (τους) συμφέρει αλλιώς.

Να βρεις μαστορα να ξερει τη βλάβη και να στην επισκευάσει δύσκολο. Πρεπει να πας σε ότι συνεργείο ξερεις και να ρωτάς τη βλάβη μεχρι να πετύχεις εκείνο που θα σου πει ότι θα το φτιάξει.
Να ξεκινήσει τώρα ο συνεργειατζής να λύνει επειδή εσύ είδες κάτι στο ίντερνετ....αστο. Θα σε στειλει απο κει που 'ρθες. Και δεν θα έχει και αδικο εδώ που τα λεμε.

Φτηνές επισκευές μόνο μοναχός σου.

DoctoR_k6
12/01/2023, 08:53
Καταρχάς, καλή χρονιά σε όλους με υγεία εύχομαι.

Ποστάρω στο τόπικ για να πω την εμπειρία μου σχετικά με μία βλάβη στο Honda μου (CB500X ΜΥ2014). Έχει δύο μέρες που μου αναβοσβήνει η ένδειξη στον μετρητή καυσίμου (όχι όπως όταν είναι στη ρεζέρβα, αλλά ολόκληρη η στήλη) ενώ το ντεπόζιτο είναι σχεδόν γεμάτο. Πρώτη μου σκέψη, διαβάζοντας το manual οπου περιγράφει την εν λόγω ένδειξη, να στραφώ σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Πάω σε δύο διαφορετικά όπου και οι δύο μηχανικοί αποφαίνονται -μετά απο απλό άνοιγμα του διακόπτη και χαζεύοντας την οθόνη να αναβοσβήνει- για βλάβη στο φλοτέρ (το οποίο πάει κλασικά μαζί με την τρόμπα και κοστίζει >400€). Οπότε μετά το πρώτο σοκ πέρνω σβάρνα το google και διαπιστώνω πως η συγκεκριμένη βλάβη είναι γνωστή και αντιμετωπίσιμη, χωρίς ανάγκη αντικατάστασης, με μια απλή επισκευή του καλωδίου της τρόμπας που συνήθως ξεκολλάει.

Πηγές:

1η) cb500x.com/index.php/topic,4607.0.html

2η) https://www.cb500x.com/index.php/topic,6283.0.html

3η) https://www.cb500x.com/index.php/topic,7919.msg76836.html#msg76836

Το θέμα τώρα είναι σε ποιόν να απευθυνθώ να το επισκευάσει (προσωπικά δεν έχω εργαλεία, ούτε χώρο να το κάνω) και πως το εξηγώ χωρίς να "προσβάλλω" τους απανταχού ειδήμονες. Γι' αυτό, μήπως, έχει κάποιος κάτοχος παρόμοια εμπειρία να μου συστήσει κάποιο μηχανικό στην Αθήνα;;

Υ.Γ: Και οι δύο εξουσιοδοτημένοι μηχανικοί που επισκέφτηκα, δεν μου ήταν ξένοι, είχαν κάνει σέρβις κατα καιρούς στην μηχανή. Μιλάμε για απελπισία πλέον.

Πας σε οποιον διαλεξεις κ του λες να βγαλεις την τρομπα να δει το καλωδιο.
Ποσα θελει για την δουλεια του? 30-40-50? Αν δεν ειναι αυτο βλεπεις μετα.
Ανεξαρτητως τι θα σου πει δεν ειναι κακο να το δοκιμασεις κ να γλυτωσεις ενα σκασμο λεφτα (αν οντως ειναι το καλωδιο).