PDA

View Full Version : Carbon Εξατμισεις. Ξεθωριαζουν? Χαλουν με τον καιρο?



Alarm
29/04/2010, 17:04
Προσφατα διαβασα αλλα ειχα και συζητηση με εναν φιλο για τις carbon εξατμισης. Ο λογος γινεται για το τι μπορει να παθει το υλικο αυτο.
Δηλαδη διαβασα σεναρια οπου εξατμισεις με αυτο το υλικο εχασαν καποιες φορες το βερνικι τους, αλλες φορες ξεθωριασαν η δεν ξερω εγω τι αλλο.
Ενας λογος ειναι τα καυτα καυσαερια, αλλες φορες παλι διαβασα ο ηλιος.

Τι γνωριζεται "εμπειρικα" επι του θεματος? Μπορει μια τετοια εξατμιση να βγει εκτος μετα απο μερικες χιλιαδες χιλιομετρα? Υπαρχει τροπος συντηρησης (οχι επισκευεις, για τετοιο θεμα δεν τυθεται λογος) .


ΥΓ. Η διαφορα περα απο το βαρος και ανθεκτικοτητα μεταλου αναμεσα σε μια εξατμηση τιτανιου και αλουμινιου ποια αλλη ειναι ? Καλυτερη θερμομονωση ? Τι γινεται ?

camen
29/04/2010, 18:28
Ξερω παντως οτι κατι carbon Acrapovic που φορουσαν τα DUKE640 εσπαγαν για πλακα απο τους κραδασμους.Ανοιγε το carbon και παπαλα η εξατμιση...


:sad: :sad: :sad:

Ζεύκας
01/06/2010, 10:21
Φίλε εγώ από κάρμπον εξατμίσεις δεν γνωρίζω.

Έχω όμως κάρμπον καρίνα στη μηχανή και το κομμάτι που είναι πιο κοντά
στον λαιμό της εξάτμισης έχει θολώσει το βερνίκι

Υποθέτω ότι προκλήθηκε από την θερμοκρασία της εξάτμισης γιατί ήλιος δεν το χτυπάει το σημείο αυτό.
Οπτικά δεν με χαλάει μιας και που δεν φαίνεται αλλά εάν έχει κάποιος λύση για το θέμα ευπρόσδεκτη

dimdoc
01/06/2010, 11:42
Γενικα οι καρμπον ειναι πιο ευαισθητες απο τις υπολοιπες και στις καιρικες συνθηκες και σε τυχον "ακουμπημα". Αν θελεις ιδιο βαρος προτιμησε τιτανιου που ειναι αθανατες και σε περιπτωση μικρης ζημιας-τσακισματος επισκευαζονται. Το καρμπον αν τσακισει ουτε επισκευαζεται και σιγα σιγα θα "ανοιξει".

bentouza
03/06/2010, 14:07
γενικα εχω ξανακουσει οτι τα βερνικια των καρμπον κομματιων εχει προβλημα.
θολωνει-ξεθωριαζει απο ηλιο και θερμοκρασια.
δεν ξερω σιγουρα, γιατι δεν ξερω γιατι... (υποτιθεται οτι υπαρχουν βερνικια υψηλων θερμοκρασιων ετσι δεν ειναι;;)
το καρμπον αυτο καθευτο αν ειναι η σωστη ποιοτητα δεν εχει προβλημα με τις UV (βλ.πανια ιστιοπλοικων).
αλλα αμα σπασει θελει πεταμα οπως προειπαν..

project.breeze
03/06/2010, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ξερω παντως οτι κατι carbon Acrapovic που φορουσαν τα DUKE640 εσπαγαν για πλακα απο τους κραδασμους.Ανοιγε το carbon και παπαλα η εξατμιση...


:sad: :sad: :sad:



Αυτό που περιγράφεις είναι η φυσιολογική αντίδραση εξατμίσεων Akrapovic που δεν φορέθηκαν πάνω σε TDM :rotflmao: :rotflmao:

byron
03/06/2010, 14:14
Ξεθωριάζει πιθανόν από τον συνδυασμό θερμοκρασία-ήλιος. Αν δεις carbon τελικά κάτω απ΄τους κολιέδες τους, έχουν όλα διαφορά σε σχέση με το υπόλοιπο τμήμα.

alex14
03/06/2010, 15:21
Απο προσωπικη εμπειρια με yoshimura carbon σε bandit.
Μετα απο 4 χρονια και 20.000 χλμ εχει ξεθωρισει λιγο. Επισης εχω ακουσει οτι σε περπτωση που χαλασει/καει ο υαλοβαμβακας και δεν τον αλλαξεις αμεσα, παιρνεις το carbon στο χερι.

Καλυτερα παρε κατι σε τιτανιο.

:wave2: