PDA

View Full Version : Vtr1000 Sp-2



dodos_1
22/06/2005, 11:53
καλημέρα!θα ήθελα τη γνώμη σας για το VTR SP-2.Αν υπάρχει κάποιος κάτοχος ας μου πεί κάποια χαρακτηριστικά,όπως κατανάλωση,συμπεριφορά,κ.λ.π.Σκέφτομαι να το αγοράσω.:confused:

gmakris
22/06/2005, 12:29
Κορυφαιο μηχανακι απο τα καλυτερα της Honda.
Μην περιμενεις απολυτα νουμερα ιπποδυναμης, χαμηλη καταναλωση κλπ - ειναι ενα μηχανακι μοναδικο - αξιοπιστο αλλα μονο για Sport χρηση και πιστα......

Ψαξε στο net για τεχνικα και forums - υπαρχουν πολλες πληροφοριες.....

dodos_1
22/06/2005, 13:08
ευχαριστώ για την πληροφορία!δεν ψάχνω τα απόλυτα νούμερα σε ιπποδύναμη ή τελικές απλά θέλω ένα μηχανάκι που να μου προσφέρει με το καλημέρα τη μέγιστη ροπή.
Και πιστεύω ότι τα V-2 στο προσφέρουν!και άλλος ένας σημαντικός παράγοντας για μένα είναι ότι τα θεωρώ πιο ελεγχόμενα στις στροφές από τα 4κύλινδρα...για παράδειγμα το μηχανάκι φρενάρει με το κλείσιμο του γκαζιού εν συγκρίσει με τα 4κύλιδρα...και για να μην παρεξηγηθώ εκφράζω την ταπεινή μου γνώμη..:wave2:

sporky
22/06/2005, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από dodos_1
ευχαριστώ για την πληροφορία!δεν ψάχνω τα απόλυτα νούμερα σε ιπποδύναμη ή τελικές απλά θέλω ένα μηχανάκι που να μου προσφέρει με το καλημέρα τη μέγιστη ροπή.
Και πιστεύω ότι τα V-2 στο προσφέρουν!και άλλος ένας σημαντικός παράγοντας για μένα είναι ότι τα θεωρώ πιο ελεγχόμενα στις στροφές από τα 4κύλινδρα...για παράδειγμα το μηχανάκι φρενάρει με το κλείσιμο του γκαζιού εν συγκρίσει με τα 4κύλιδρα...και για να μην παρεξηγηθώ εκφράζω την ταπεινή μου γνώμη..:wave2:

τα V έχουν πιο προβλέψιμη οδική συμπεριφορά και δεν σε στέλνουν αδιάβαστο στα γκράβαρα (στου χαντάκ)
εγώ λέω οτι ο ήχος ταιριάζει και συντονίζεται καλύτερα με τους χτύπους της καρδιάς, είναι δηλαδή πιο ανθρώπινο

το συγκεκριμένο μηχανάκι είναι η άποψη του HRC για το πως μπορείς να κερδίσεις τα Ducati στο παγκόσμιο, και έχει καταβολές πρωταθλητή
άσε που το έχω στα πλάνα μου όταν ξεχρέ το 54άρι
s..

gdevelek
22/06/2005, 14:05
Γιατί όμως το sp2 και όχι το Firestorm, που είναι σαφώς φτηνώτερο και έχει πιο άνετη θέση οδήγησης, και δεν έχει και τόσα πλαστικά για σπάσιμο από μικροπτώσεις;

sniper
22/06/2005, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Γιατί όμως το sp2 και όχι το Firestorm, που είναι σαφώς φτηνώτερο και έχει πιο άνετη θέση οδήγησης, και δεν έχει και τόσα πλαστικά για σπάσιμο από μικροπτώσεις;


Τι σχέση έχει το VTR1000F με το VTR1000SP2; Τα μόνα κοινό είναι ότι είναι Honda, v2 και το VTR....

Να συκρίνουμε κινητήρα; αναρτήσεις πίσω; το μπροστινό; το ένα έχει 10.900 (F) και το άλλο 16.000 (SP2)...

Δεν συγκρίνεται με τίποτα σε τίποτα....

και το SP2 δεν είναι μηχανάκι που το κυκλοφορείς κάθε μέρα και άρα δεν έχει μικροπτώσεις..... μεγαλοπτώσεις στην πίστα ίσως (φτου φτου μακρυά από όλους μας).

ΤΟ SP2 ΕΙΝΑΙ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΕ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΚΔΟΣΗ!!!! (όπως το Mille R, το 999, το Tornado Tre κλπ). Δεν είναι μηχανή για βολτούλες και καφεδάκια.

:smokin:

DimST
22/06/2005, 14:16
Όπως γράφτηκε, είναι η καλύτερη μοτοσυκλέτα παραγωγής της Honda... τα λόγια απο 'κεί και πέρα είναι όπως καταλαβαίνεις περιττά.

Αυστηρά σπόρ και εξειδικευμένη κατασκευή με πραγματικά πολύ μεγάλα περιθώρια απο το εργοστάσιο (είπαμε, SBK), ιδανική επιλογή για συνειδητοποιημένους που πραγματικά ξέρουν τι θέλουν.
Δεν είναι εμπορικό
Έχουν πουληθεί 4 στην Ελλάδα (SP-2) απο τον επίσημο.
Έχει πολύ φθηνα ανταλλακτικά :eyepop: :eyepop: Όσο και αν σου ακούγεται περίεργο, το έχω ψάξει παρα πολύ το θέμα (απο πλαστικα, όργανοφάναρα, μέχρι εκκεντροφόρους και μπλοκ-μακρυά-πο-μας). Αν έχει κάποια άκρη στην χοντα να σου δώσει τιμές (ζητάνε αριθμό πλαισίου) πάρε....
Κατα πάσα πιθανότητα δεν θα βγεί επόμενο μοντέλο(και δεν αλλάζει μοντέλο κάθε δύο χρόνια).

Δεν έχω να πώ κάτι παραπάνω, απλά θα σου δώσω τα λινκς που έχω εντοπίσει κατα καιρούς...

http://www.honda-rc51.de/
http://www.v-four.freeserve.co.uk/vtr1000.htm
RC51.com και org
http://www.motorcycledaily.com/23april02honda2002rc51review.html
http://www.motorsports-network.com/honda/mc2000/RC51.htm
http://alan.curvechasers.com/

Εύχομαι να την αγοράσεις... πραγματικά αξίζει τον κόπο...

:wave2: :beer: :wave2:

dodos_1
22/06/2005, 14:18
Τα V είναι ότι πρέπει για την Ελλάδα.Αφού το οδικό δίκτυο αποτελείται από περισσότερο από στροφιλίκια με μερικές ευθείες.Οπότε είναι ότι πρέπει!!!Μπράλεεεε...Σου'ρχομαααιιιιιιι!!!!

sniper
22/06/2005, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Γιατί όμως το sp2 και όχι το Firestorm, που είναι σαφώς φτηνώτερο και έχει πιο άνετη θέση οδήγησης, και δεν έχει και τόσα πλαστικά για σπάσιμο από μικροπτώσεις;

Και σόρρυ ρε συ gdevelek αλλά πολύ μιζέρια ρε παιδάκι μου....

Ονειρεύεται κάποιος να πάρει μια μηχανή που την βλέπει κάθε βράδυ στον ύπνο του.... και αρχίζεις τα πάρε την φτηνή και πιο λίγα πλαστικά αν τα σπάσεις ....


(καμμία όρεξη για αντιπαράθεση αλλά βαριέμαι να διαβάζω την γιαγιά μου να μιλάει)

gdevelek
22/06/2005, 14:20
Τι αρπάζεσαι πάλι εσύ; Ο άνθρωπος ξεκαθάρισε πως δεν ενδιαφέρεται για απόλυτες επιδόσεις σαν αυτές που προσφέρει το SP2, μίλησε μόνο για υψηλή ροπή χαμηλά, γι' αυτό και εγώ αναρωτιέμαι αν το F είναι καταλληλότερο, ακριβώς γιατί διαφέρουν, αν τα θεωρούσα όμοια δεν θα έκανα την ερώτηση...

sniper
22/06/2005, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από dodos_1
Τα V είναι ότι πρέπει για την Ελλάδα.Αφού το οδικό δίκτυο αποτελείται από περισσότερο από στροφιλίκια με μερικές ευθείες.Οπότε είναι ότι πρέπει!!!Μπράλεεεε...Σου'ρχομαααιιιιιιι!!!!


Όπα μεγάλε άραξε..... Καλύτερα στην πίστα.... αν φύγει το SP2 από τον Μπράλο θα προσγειωθεί στην Αλεξανδρούπολη... :nono: :nono: :nono:

sniper
22/06/2005, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Τι αρπάζεσαι πάλι εσύ; Ο άνθρωπος ξεκαθάρισε πως δεν ενδιαφέρεται για απόλυτες επιδόσεις σαν αυτές που προσφέρει το SP2, μίλησε μόνο για υψηλή ροπή χαμηλά, γι' αυτό και εγώ αναρωτιέμαι αν το F είναι καταλληλότερο, ακριβώς γιατί διαφέρουν, αν τα θεωρούσα όμοια δεν θα έκανα την ερώτηση...



... δεν ψάχνω τα απόλυτα νούμερα σε ιπποδύναμη ή τελικές απλά θέλω ένα μηχανάκι που να μου προσφέρει με το καλημέρα τη μέγιστη ροπή.

Όχι του SP2 αλλά γενικά έλεγε.... Το F σε σύκριση με το SP2 είναι όπως το 400 με το 1000 σε σειρά......

sniper
22/06/2005, 14:26
Το μόνο αρνητικό που έχω ακούσει από ιδιοκτήτες VTR είναι ότι ρουφάει και μάλιστα πολύ...

gdevelek
22/06/2005, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Και σόρρυ ρε συ gdevelek αλλά πολύ μιζέρια ρε παιδάκι μου....

Ονειρεύεται κάποιος να πάρει μια μηχανή που την βλέπει κάθε βράδυ στον ύπνο του.... και αρχίζεις τα πάρε την φτηνή και πιο λίγα πλαστικά αν τα σπάσεις ....

Αν ο άνθρωπος το φυσάει το χρήμα - πράγμα που εύχομαι - θα αγνοήσει την ερώτησή μου... απλό δεν είναι;



(καμμία όρεξη για αντιπαράθεση αλλά βαριέμαι να διαβάζω την γιαγιά μου να μιλάει)

ε, τότε μην την διαβάζεις...

gixxerpap
22/06/2005, 14:36
λοιπον τα πραγματα ειναι πολυ απλα....
αν εχεις τα λεφτα το παιρνει και δεν ρωτας κανενα!
μιλαμε για καταπληκτικη μηχανη!!!!

παρεπιπτοντως, ενος φιλου με ολοσωμες akrapovic, μετρηθηκε 134 στον τροχο, σε δυναμομετρο dynojet, που δεν ειναι και λιγα.....

sniper
22/06/2005, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
..... μετρηθηκε 134 στον τροχο, σε δυναμομετρο dynojet, που δεν ειναι και λιγα.....

Γεώργιε.... Θα τιμωρηθείς για ασέβεια.... 134 τροχό σε V2 είναι πολλά :winka: :wave2:

DimST
22/06/2005, 14:43
ΤΟ VTR-F με το SP-2 το μόνο κοινό που έχουν είναι οτι και τα δύο έχουν V2 μοτέρ και έχουν ίδια χωρητικότητα, ανήκουν σε διαφορετική κατηγορία.

Τα 4κύλινδρα σπορ μηχανάκια έτσι όπως έχουν γίνει είναι καλύτερα για τα πάντα, ροπή έχουν περισσότερη, στην πίστα πάνε καλύτερα, κόντρες-για όποιον ενδιαφέρεται, βάρος- 20 λιγότερα τι σου λέει; εμπορικότητα...


Τονίζω, αν και με βλέπω φάουλ :( πρίν κάνεις μια τέτοια κίνηση καλό είναι να ξέρεις τι αγοράζεις...

dodos_1
22/06/2005, 14:52
Πλάκα κάνω!Η αλήθεια είναι ότι με εκφράζει αυτό το μηχανάκι.Μόνο ένα V-2 σε κάνει να νιώθεις ότι σου ξεκολάει το στομάχι!Μην νομίζετε ότι κάνω τον ινδιάνο στην εθνική οδό με αμάνικα και χωρίς κράνος!!!(το έχω δεί κι αυτό)! :uplate:
Απλά είμαι ροπιομανής!!!!:eyepop: :eyepop:

Υ.Γ.Το καινούριο κράνος Arai rx-7 Τριχαίρ το ξέρετε;

Το θέλω με ανταύγειες!!!:lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dodos_1
22/06/2005, 15:09
Φίλε Gixxerpap,θα ήταν εφικτό να τα πούμε με τον φίλο σου από κοντά;Δύσκολα βρίσκεις ιδιοκτήτη ενός sp-2.
Κερνάω τις μπύρες!
:beer: :beer: :beer:

kostom
22/06/2005, 20:27
Η λύση είναι μία.............


17569

kostom
22/06/2005, 20:29
Πατάει πάρα πολλά σύγχρονα μηχανάκια για πλάκα.........













Ο κινητήρας V2 με περιεχόμενη γωνία 90 μοιρών
που των ζηλεύουν πάρα πολλοί κατασκευαστές...


17570

kostom
22/06/2005, 20:46
Αλλά το VTR SP2 είναι ένα από τα πιο όμορφα μηχανάκια
που βγήκανε στην παραγωγή ποτέ, όμως η χρήση του
παραείναι εξειδικευμένη και νομίζω ότι 16000 δεν αξίζει
να τα δώσεις για τέτοιο μοτό...
Αλλά η τελική απόφαση είναι δικιά σου και μόνο δικιά σου..
Άν σου κάνει ΚΛΙΚ πάρτο χωρίς δεύτερη κουβέντα αλλά
απλά ψάξτο σε βάθος μπάς και σε "γεμίζει" και κάτι άλλο..


17571

DimST
23/06/2005, 10:52
Εκπληκτικό μηχανάκι το tls με πολύ καλή τιμή (σαν μεταχείρ) αλλά με μικροπροβληματάκια, ειδικά τα πρώτα κομμάτια - κατα την πρώτη χρονιά παραγωγής (όχι δε μιλάω για το περιστροφικό).... ίσως αν βρώ κάποιο καλό και σε καλά λεφτά να πάρω ένα (αν και τα υποψήφια μηχανάκια είναι αρκετα και το κτμ θα το κρατήσω).

Το VTR είναι άλλη φάση, πολλά περιθώρια, το καλύτερο V2 μοτέρ, ειδικό μηχανάκι.
Τα 130+ άλογα δεν είναι υπερβολικά για αυτό το μοτέρ, τα έχει μόνο με δύο καλά τελικά.
Έχουν υπάρξει και μηχανάκια (όχι απαραίτητα αγωνιστικα) με απόδοση κοντά στα 150, το κόστος είναι το πρόβλημα μια και δεν ήταν ποτέ τόσο εμπορικό όπως τα 4κύλινδρα, τα άλογα τα έχει το συγκεκριμένο μοτέρ, ειδικά με αυτά τα τέρατα σώματα ψεκασμού. Σημ. Τα RSV-R (03+) ξεπερνάνε τα 130 με δύο καλά τελικά και p.c όπως έυκολα ξεπερνάνε αυτή την απόδοση και τα tls/r που μετά το RC51 έχουν το καλύτερο V2 μοτέρ.

:wave2:

TITANIUM
24/06/2005, 16:47
ws katoxos enos sp2 edw kai 2 xronia 8a h8ela na sas pw thn apopsh mou pou pisteyw na einai pio emperistatwmenh...
exw anei 27000xm kai to mhxanaki douleyei opws thn prwth fora pou akousa ta sw8ika tou...exei KATAPLHKTIKO krathma arketo gazi gia v2.. exei apisteyth 8esh odhghshs (paromoia me tou 999)kai kaiei oso ena tetrakylindro1000 ayto to lew giati exw pollous filous me tetrakilindra en seira xiliaria......to mono arnhtiko gia mena einai to megalo tou baros 194 leei h honda alla kai ayto mono stamathmenos to katalabaineis..exw topo8ethsei oloswmes racing akrapovic kai filtra kn kai exw metrhsei 134 troxo se dyo diaforetika dynamometra..a exw topo8ethsei kai ena ohlins sta 25000km giati den me ikanopoiouse polu to mama amortiser...frena exei koryfaia.. kai to ennow afou to mhxanbaki exei paei se ouk oligous mpralous kai to xw paei kai sta megara...exei fthna antalaktika oso kai an den to piusteyete kai exei kai oloklhro kit hrc an eiste polu anwmaloi....polu fthno kai to kit giati to xw psa3ei...

gixxerpap
24/06/2005, 18:36
θυμαστε που σας ελεγα για ενα φιλο μου με 134 στον τροχο?

μας βρηκε μονος του!!!!

τωρα οποιος αμφιβαλλει ακομα για τα 134, μπορει να του το πει....

η αληθεια θα αποκαλυφθει στο ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ....