PDA

View Full Version : Υπερβολικό "ψάρεμα" της μηχανής....



JZER40
30/04/2010, 03:04
Καταρχήν να πώ ότι είμαι άσχετος από ρυθμίσεις και από πιέσεις......

Οταν πήρα το TIGER και έβαλα τα corsa 3 το πήγα σε ώρα χωρίς κίνηση να το δοκιμάσω στα λιμανάκια.....(με κίνδυνο αν πέσω να με βρούν την άλλη μέρα..)
Οι ρυθμίσεις ήταν οι προβλεπόμενες από το εργοστάσιο...

Είδα ότι έιχα στο ρίξιμο στην είσοδο της μηχανής μικρή μετατόπιση του μπροστινού ώσπου να πιασει ...Εκτός αυτού είχα πολύ μαλακή αντίδραση της μηχανής...(αργή)
Πρόβλημα έιχα και με τον συνεπιβάτη όταν έβαζα γιατί τα βυθίσματα της ανάρτησης στην μηχανή ήταν μεγάλα(επιταχύνσεις-φρεναρίσματα)

Στο ΄σερβις μου έβαλε 33-40 πίεση και μου σκλήρηνε ΄τις αναρτήσεις....ΠΟΛΥ..
Η άισθηση της μηχανής στην χρήση στην πόλη μου αρέσει...Δεν βουλιάζει...και δίνει στιβαρή άισθηση...


Στις στροφές όμως..........τώρα η μηχανή ψαρεύει υπερβολικά.....Με το που ανοίξεις το γκάζι με κλίση το πίσω μέρος πάει δεξιά αριστερά...(όπως πηγαινε το bmw στην Τρίπολη για όσους έιδαν τον αγώνα...)Σου δίνει την άισθηση ότι το πλαίσιο έιναι από πλαστελίνη και το μόνο που σε κρατά όρθιο είναι το πολύ καλό λάστιχο...Το μπροστά το νιώθω βιδωμένο κάτω αλλά με το πίσω έχω μεγάλο πρόβλημα...
Κανένα από τα μηχανάκια που έιχα δεν συμπεριφερόταν έτσι...

Το πρόβλημα δεν ξέρω αν είναι από τις αναρτήσεις η από την πίεση στα λάστιχα......Οσο και αν προσπάθησα με ήρεμες δε κινήσεις το λάστιχο αφήνει απάτητους τους 2 τελευταίους πόντους του στα άκρα..

Θέλω να το πάω κάπου να μου το ρυθμίσουν αλλά όχι στα τυφλά....να το πάνε βόλτα και να το ρυθμίσουν....ΑΛΛΑ ΠΟΥ???????

ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΤΕΛΙΚΑ???


Βοηθήστε τον κουλό.......

Cpt. Haddock
30/04/2010, 03:18
Spyroooooooooo

(αυτός θα σΕ τα πει καλύτερα)

JZER40
30/04/2010, 03:31
μακάρι να μπορεί και να μου τις ρυθμίσει κιόλας....