PDA

View Full Version : ΓΥΦΤΙΑ;



EVAG
30/04/2010, 13:24
"Εδώ και αρκετό καιρό έχω γίνει μάρτυρας μιας ψευτομαγκίας από οδηγούς μηχανών, συνήθως μεγάλου κυβισμού.Κολλάνε πίσω από αυτοκίνητα που περνάνε από τις λωρίδες e-pass για να...
αποφύγουν να πληρώσουν διόδια (1.30 για τις μηχανές).
Ρώτησα μια υπάλληλο τί πρέπει να κάνει κανείς σε τέτοια περίπτωση και μου είπε τίποτα, αν το καταγράψουν οι κάμερες θα γίνει δίωξη.
Σήμερα πάντως ήταν το αποκορύφωμα, οπού ένας τέτοιος 'μάγκας' κόλλησε πίσω από την γυναίκα μου, η οποία τρόμαξε και σταμάτησε για να τον αφήσει να περάσει. Αυτός της είπε άντε προχώρα και όταν αυτή αρνήθηκε άρχισε να την βρίζει.
Δεν φτάνει δηλαδή η μαγκιά κλανιά για το 1.30, τα βάζουμε και με αυτούς που δεν γουστάρουν να συμμετέχουν...
Εγώ θα φταίω την επόμενη φορά που θα μου κολλήσει κάποιος να σταματήσω απότομα και να γίνουμε μαλλιά κουβάρια;"

ΑΠΟ ΤΡΟΚΤΙΚΟ
ΥΓ:ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ.ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΟΜΩΣ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΚΑΘΩΣ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΜΕΓΑΛΗ ΓΥΦΤΙΑ(ΕΑΝ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ
ΟΔΟ ΜΗΝ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ....

fantacid
30/04/2010, 13:31
re file den mas endiaferei ti leei to troktiko,
opoios psinete paei k to diavazei!

k pes sti ginaika sou na mi tromazei otan vlepei mixanes
apla na prosexei sto dromo x2!

EVAG
30/04/2010, 13:34
ΡΕ ΦΙΛΕ...
Δεν το γραφω εγω...Απλα το μετεφερα απο εκει...
Πολλα νευρα...Πολλα νευρα...

ermiss
30/04/2010, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVAG
"Εδώ και αρκετό καιρό έχω γίνει μάρτυρας μιας ψευτομαγκίας από οδηγούς μηχανών, συνήθως μεγάλου κυβισμού.Κολλάνε πίσω από αυτοκίνητα που περνάνε από τις λωρίδες e-pass για να...
αποφύγουν να πληρώσουν διόδια (1.30 για τις μηχανές).
Ρώτησα μια υπάλληλο τί πρέπει να κάνει κανείς σε τέτοια περίπτωση και μου είπε τίποτα, αν το καταγράψουν οι κάμερες θα γίνει δίωξη.
Σήμερα πάντως ήταν το αποκορύφωμα, οπού ένας τέτοιος 'μάγκας' κόλλησε πίσω από την γυναίκα μου, η οποία τρόμαξε και σταμάτησε για να τον αφήσει να περάσει. Αυτός της είπε άντε προχώρα και όταν αυτή αρνήθηκε άρχισε να την βρίζει.
Δεν φτάνει δηλαδή η μαγκιά κλανιά για το 1.30, τα βάζουμε και με αυτούς που δεν γουστάρουν να συμμετέχουν...
Εγώ θα φταίω την επόμενη φορά που θα μου κολλήσει κάποιος να σταματήσω απότομα και να γίνουμε μαλλιά κουβάρια;"

ΑΠΟ ΤΡΟΚΤΙΚΟ
ΥΓ:ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ.ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΟΜΩΣ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΚΑΘΩΣ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΜΕΓΑΛΗ ΓΥΦΤΙΑ(ΕΑΝ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ
ΟΔΟ ΜΗΝ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ....

Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ στην Αττική, ίσως γιατί είναι απο τους λίγους δρόμους που τα αξίζουν.
Αλλά ρε παιδιά πίσω απο αμάξι, αν κλείσει γρήγορα η μπάρα παίζει την πάρεις αγκαλιά???

Επικίνδυνο ακούγεται...

fantacid
30/04/2010, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ στην Αττική, ίσως γιατί είναι απο τους λίγους δρόμους που τα αξίζουν.
Αλλά ρε παιδιά πίσω απο αμάξι, αν κλείσει γρήγορα η μπάρα παίζει την πάρεις αγκαλιά???

Επικίνδυνο ακούγεται...

αυτα τα κοπλα ειναι για χεραδες....

:lol: :lol: :lol:

camen
30/04/2010, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVAG
Απλα το μετεφερα απο εκει...


Ε αυτο ειναι το προβλημα...Οποιος θελει παει στο χαμστερ και τα διαβαζει...
Ελεος αυτη η αναδημοσιευση απο ολα τα blog...:yuck:

ΜΟΖΑΡΤ
30/04/2010, 13:56
1.30 χ 10 διοδια ειναι 13 ευρω.
και 13 ευρω να γυρισεις πισω σαλονικη ειναι 26.


μια χαρα ειναι λεμε

Αετός
30/04/2010, 14:12
Δεν τοχα σκεφτεί ποτέ κάτι τέτοιο οτι μπορεί να συμβεί χωρίς να σε καταγράψουν οι κάμερες.Καλή ιδέα,αυριο θα το κάνω και εγώ μπας και γλυτώσουμε το 1,30?.

Gandalf dr685sm
30/04/2010, 14:16
όσοι το κάνετε , ειδικά στην Α.Ο. μην γκρινιάξετε μετά γιατί οι κακοί αστυνομικοί σας κόψαν ραβασάκι... και λέω ειδικά Α.Ο. καθώς είναι εν μέρει ιδιωτικός δρόμος και οχι δημόσιος.

Gandalf

konsttanttinos
30/04/2010, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
όσοι το κάνετε , ειδικά στην Α.Ο. μην γκρινιάξετε μετά γιατί οι κακοί αστυνομικοί σας κόψαν ραβασάκι... και λέω ειδικά Α.Ο. καθώς είναι εν μέρει ιδιωτικός δρόμος και οχι δημόσιος.

Gandalf

Μαγε εν μερει και η Ε.Ο. δεν ειναι ιδιωτικος δρομος?
Επισης , για να σου κοψει κληση ενα στρουμφ πρεπει να εχεις παραβει Κ.Ο.Κ., και οπως ειπες εφοσον ''η Α.Ο. είναι εν μέρει ιδιωτικός δρόμος'', τα στρουμφακια ειναι οι σεκιουριταδες του ιδιοκτητη??
Αν κανω λαθος διορθωσε με.

Φιλικα.

:beer:

maintenance
30/04/2010, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ στην Αττική, ίσως γιατί είναι απο τους λίγους δρόμους που τα αξίζουν.
Αλλά ρε παιδιά πίσω απο αμάξι, αν κλείσει γρήγορα η μπάρα παίζει την πάρεις αγκαλιά???

Επικίνδυνο ακούγεται...

μπαααα... προλαβαινεις.

Παρατηρησε οταν περνας με το αυτοκινητο, και κοιτα απο τον καθρεφτη μετα πόσες στιγμες:wacko: κατεβαινει το μπαρίδιο..

Εμενα μου την ειχε πεσει ενας γΛηγορος με σάξο κολητα στον προφηλακτηρα και περασε και αυτος.....

Μετα ο γλήγορος εδινε μια λυπημενη απολογια στον μπατσο που τον ειχε σταματησει.

menelaos46
30/04/2010, 15:37
Εγω Αττικη οδο γουσταρω να πληρωνω σε αλλα διοδια ποτε ξανα....

laryfz1
30/04/2010, 17:01
και τι τον νοιαζει αυτον και λεει για μαγκες, μαλλον κανενας υπαλληλος θα ειναι.και δεν καθομαστε απο πισω ακριβως αλλα πισω και ακρη να μην γινει και καμια μαλακια με μπαρα

nic mor
30/04/2010, 20:20
ειναι ο μονος δρομος,που πληρωνω και δεν
στενοχωριεμαι για τα λεφτα που εδωσα!!
παντως ωρες ωρες δεν το καταλαβαινω αυτο το
νταβατζιλικι μερικων:confused:
δεν μιλαμε για την αθλια εθνικη οδο,μιλαμε για εναν
ιδιωτικο δρομο,με πολυ καλες προδιαγραφες και δεν θα επρεπε
να το κανουν αυτο!!
στο φιναλε αμα δεν γουσταρεις μην πας!!

διαδηλωτης στο αθλιο εθνικο δικτυο να γινω.
γυφτος για 1,3? σε τετοιας ποιοτητας δρομο ποτε :wave2: :wave2:

CBF - HRC
30/04/2010, 20:29
Καλημέρα σας, διαβάζω από όλους για διόδια στην Α.Ο. τη μόνη οδό που τα αξίζει, αλλά κανείς σας δεν έμαθε να βγάλει την Κάρτα της Α.Ο. για μοτο με τιμή διέλευσης 1.10 Ευρώ?
και δεν ψάχνετε για ψιλά, και πιο οικονομικά. ανοίγεις τη τσέπη, βγαζεις τη κάρτα στο ταμείο, ξαναβάζεις στη τσέπη και για!!!
:beer:

McTalas
30/04/2010, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBF - HRC
Καλημέρα σας, διαβάζω από όλους για διόδια στην Α.Ο. τη μόνη οδό που τα αξίζει, αλλά κανείς σας δεν έμαθε να βγάλει την Κάρτα της Α.Ο. για μοτο με τιμή διέλευσης 1.10 Ευρώ?
και δεν ψάχνετε για ψιλά, και πιο οικονομικά. ανοίγεις τη τσέπη, βγαζεις τη κάρτα στο ταμείο, ξαναβάζεις στη τσέπη και για!!!
:beer:
εχομε καρτα κυριος!!!

αμα εβγαζε και e-pass θα ηταν τελειο...
:winka:

Panopticon7
30/04/2010, 21:38
Στην αττικη οδο πληρωνω, αλλα στην εθνικη (παω και συχνα θεσσαλονικη) ΠΟΤΕ.

Και ακουω πολλους να λενε το φοβερο και "τρομερο: "και εμεις που πληρωνουμε ειμαστε μαλακες και εσυ μαγκας ?"

ΝΑΙ ρε φιλε, αφου πληρωνεις εισαι μαλακας, αν δηλαδη πεταξω ενα 5ευρο στα σκουπιδια θα σε υποχρεωσω και εσενα να το κανεις ?

Δεν γουσταρω να πληρωσω.

macrozan
30/04/2010, 22:37
Η ΑΟ ειναι αποικιοκρατία του κερατά. ΟΛΟΙ οι δρόμοι ώφειλαν να είναι προ πολλού σαν την ΑΟ χωρίς διόδια. Και μην ακούσω ότι αυτά δεν ισχύουν, εδώ είναι Ελλάδα, δεν περνάνε αυτά. Άμα το βλέπουμε έτσι, τότε μας χρειάζεται τρόϊκα.

Gandalf dr685sm
01/05/2010, 02:56
H A.O. απο όσο θυμάμαι τουλάχιστον είναι ιδιωτικός δρόμος με συμμετοχή δημοσίου (νομίζω οτι προβλέπεται σε βάθος 20ετιας να γίνει δημόσιος όπως το Ελ.Βενιζέλος).

Οι αστυνομικοί καλούνται να σου κόψουν κανονικά κλήση για την άρνηση πληρωμής διοδίων αλλά δεν θυμάμαι φίλε konstanttinos την αιτιολογία ... αν μου δώσεις λίγο χρόνο θα το βρώ.

Macrozan.... το οτι οι δημόσιοι δρόμοι έχουν ενα χάλι είναι γνωστό και για αυτό δεν αδικώ εκείνους που ειδικά σε δρόμους όπως Κορίνθου Πατρών αρνούνται να πληρώσουν. Αλλά αυτό απέχει απο το να μην θες να πληρώσεις μια παροχή που σου παρέχει ιδιώτης και καλύπτει όλες τις προδιαγραφές.

Ακόμα και αν οι δημόσιοι δρόμοι ήταν όλοι έτσι όπως είναι η Α.Ο. (υπόψη οτι υπάρχει λόγος που βγήκε στις καλύτερες της Ευρώπης.... δεν είναι όλοι οι δρόμοι ίδιοι ακόμα και στην Εσπερία)... θεωρείς οτι δεν θα πλήρωνες και πάλι διόδια; Κάπου κάνεις λάθος.

Gandalf

devil's animal
01/05/2010, 05:23
ειναι ηθικο το πραγμα.
αν σε καλυπτει (σαν μοναδα) ο δρομος που "πατας" τοτε καλο ειναι να πληρωνεις για να γινετε σωστα η συντηρηση του και να υπαρχει ετσι για πολλα χρονια....

αν οχι απλα πας διπλα απο τουτου και περνας χωρις να πληρωσεις. συνειδητοπιοιημενα, οχι επειδη σου λειπουν τα 2?, αλλα επειδη θεωρεις κοροϊδια να πληρωνεις για κατι που ειναι ανυπαρκτο και ποσο μαλλον για κατι μελλοντικο (πληρωσε και ΘΑ φτιαξουμε δρομο). οχι ρε μαγκες, φτιαξτε δρομο (οπως Α.Ο.) να τον πληρωσω μετα χιλιες φορες.


παρομοιο σκηνικο μου ειχε τυχει το καλοκαιρι οταν ανεβαινα Θεσσ/νικη...
σε κανενα διοδιο δεν πληρωσα και ολους μα ολους τους υπαλληλους τους χαιρετουσα. (εκτος απο μια καργι0λα που μου εκανε κωλοδαχτυλο:eyepop: :lol: ) ολοι ηταν σχεδον αδιαφοροι.

φτανω τελευταιο διοδιο, Μαλγαρα...η γνωστη διαδικασια και μολις κανει και περναει το αμαξι και περναω και εγω πισω δεξια βγαζει το κεφαλι απο το παραθυρο του κουβουκλιου μια θεια και αρχισε και φωναζει...ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!ΠΟΥ ΠΑΣ?????????!!!!!!!!!ΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!
τρομαζει ο οδηγος του κουτιου που ειχα μπροστα και το κοβει ολο δεξια...:uplate:
τωρα ειμαστε περιπου στα 10-15 μετρα απο το κουβουκλιο και αριστερα και δεξια τσιμεντενια στηθαια.
με κλεινει λοιπον ο μαγκας αναμεσα στο στηθαιο και στην δεξια του πλευρα και δεν μπορω να κουνηθω εγω...

λεω: "τωρα την γ@μησαμε"..:rolleyes:
ηταν μεσα 4 ατομα και αυτος που καθοταν πισω και δεξια μου λεει "αδερφε θα μπλεξεις. πηγαινε πισω και πληρωσε γιατι εχει μπατσους πιο κατω."

η θειτσα τωρα εχει βγει εξω απο το κουβουκλιο και φωναζει πιο πολυ...

οκ,οκ, του λεω θα πληρωσω..

και αρχιζω να σπρωχνω καβαλα το φορτωμενο ninja προς τα πισω...:sick:

μολις με βλεπει και η αλλη, ηρεμει...

φευγει ο τυπος με το αμαξι...

κουμπωνω και εγω μια πρωτη, και κανω εκιννηση dragster παγκοσμιου...:p

την "μαυρη" πινακιδα μου πρεπει να την απομνημονευσαν καλα...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

HORNET600F
01/05/2010, 06:32
Γυφτιά-ξεγυφτιά ... ούτε γάντια δε βγάζω.

Σε λωρίδες epass πρέπει να προσέχεις:
1. Μήπως υπάρχει περιπολικό μετά τα διόδια, πας αργά κ τσεκάρεις (στην Α.Ο.)
2. Μηπως δεν ανοίξει η μπάρα στον προπορευόμενο για κάποιο λόγο, αυτός φρενάρει απότομα κ πέσεις πάνω του.
Προλαβαίνει να περάσει όχι μόνο μηχανή αλλά και αυτοκίνητο αν βρίσκεται αρκετά κοντά στον προηγούμενο.
Ξέρω άνθρωπο που την έφαγε στο παρπρίζ (άργησε) και άλλον που τους χάλασε την μπάρα με το τρέιλερ στη Λαμίας. Δεν του έκαναν τίποτα, τότε. Τώρα έχουν βάλει κάμερες που σε τραβάνε από εμπρός κοντινό, μαζί με την πινακίδα. Εμείς ευτυχώς έχουμε μόνο πίσω πινακίδα :)

Αλλιώς, αν πας σε λωρίδα ταμείου με το που ξεκινάει ο μπροστά ξεκινάς κ εσύ κ περνάς απλά κ όμορφα. Βέβαια ο ταμείας σε κόβει που δεν κάνεις καμμια κίνηση να βγάλεις γάντια κτλ και το περιμένει....
Αυτό δεν το έχω κάνει στην Α.Ο. ακόμη, μόνο στην Πατρών.

trelf
01/05/2010, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ειναι ηθικο το πραγμα.
αν σε καλυπτει (σαν μοναδα) ο δρομος που "πατας" τοτε καλο ειναι να πληρωνεις για να γινετε σωστα η συντηρηση του και να υπαρχει ετσι για πολλα χρονια....

αν οχι απλα πας διπλα απο τουτου και περνας χωρις να πληρωσεις. συνειδητοπιοιημενα, οχι επειδη σου λειπουν τα 2?, αλλα επειδη θεωρεις κοροϊδια να πληρωνεις για κατι που ειναι ανυπαρκτο και ποσο μαλλον για κατι μελλοντικο (πληρωσε και ΘΑ φτιαξουμε δρομο). οχι ρε μαγκες, φτιαξτε δρομο (οπως Α.Ο.) να τον πληρωσω μετα χιλιες φορες.


παρομοιο σκηνικο μου ειχε τυχει το καλοκαιρι οταν ανεβαινα Θεσσ/νικη...
σε κανενα διοδιο δεν πληρωσα και ολους μα ολους τους υπαλληλους τους χαιρετουσα. (εκτος απο μια καργι0λα που μου εκανε κωλοδαχτυλο:eyepop: :lol: ) ολοι ηταν σχεδον αδιαφοροι.

φτανω τελευταιο διοδιο, Μαλγαρα...η γνωστη διαδικασια και μολις κανει και περναει το αμαξι και περναω και εγω πισω δεξια βγαζει το κεφαλι απο το παραθυρο του κουβουκλιου μια θεια και αρχισε και φωναζει...ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!ΠΟΥ ΠΑΣ?????????!!!!!!!!!ΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!
τρομαζει ο οδηγος του κουτιου που ειχα μπροστα και το κοβει ολο δεξια...:uplate:
τωρα ειμαστε περιπου στα 10-15 μετρα απο το κουβουκλιο και αριστερα και δεξια τσιμεντενια στηθαια.
με κλεινει λοιπον ο μαγκας αναμεσα στο στηθαιο και στην δεξια του πλευρα και δεν μπορω να κουνηθω εγω...

λεω: "τωρα την γ@μησαμε"..:rolleyes:
ηταν μεσα 4 ατομα και αυτος που καθοταν πισω και δεξια μου λεει "αδερφε θα μπλεξεις. πηγαινε πισω και πληρωσε γιατι εχει μπατσους πιο κατω."

η θειτσα τωρα εχει βγει εξω απο το κουβουκλιο και φωναζει πιο πολυ...

οκ,οκ, του λεω θα πληρωσω..

και αρχιζω να σπρωχνω καβαλα το φορτωμενο ninja προς τα πισω...:sick:

μολις με βλεπει και η αλλη, ηρεμει...

φευγει ο τυπος με το αμαξι...

κουμπωνω και εγω μια πρωτη, και κανω εκιννηση dragster παγκοσμιου...:p

την "μαυρη" πινακιδα μου πρεπει να την απομνημονευσαν καλα...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

καλα ο αλλος ο ηλιθιος σε εκλεισε;;;τοσο μαλακας;;; :mad:

devil's animal
01/05/2010, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από trelf
καλα ο αλλος ο ηλιθιος σε εκλεισε;;;τοσο μαλακας;;; :mad:

δεν πιστευω να το εκανε επιτηδες...
βεβαια αν δεν σταματαγα και εγω... θα ημουν κατω γιατι ηδη η μπροστα ροδα μου ηταν στην πισω πορτα του.

απλα φωναζε πολυ η αλλη η αγαμητη και μολις ειχαμε φυγει οποτε νομιζε οτι κατι εγινε.
:wave2: