PDA

View Full Version : Ψάχνω λαστιχα Transalp 600/1999



Αετός
30/04/2010, 13:57
Καλησπέρα παιδιά,
εχω ενα TRANSALP 600/χρυσαφί/2δισκόφρενα/Μοντ1999 και τοχω για καθημερινή χρήση(ασφαλτο) στην Αθήνα που μενω.Φοράει λάστιχα anake 120/90/17 kai 90/90/21.Ταχω 3χρόνια και χρήζουν αμεσης αλλαγής,αλλά θέλω την γνωμη σας διότι απ'την αρχή που ταβαλα δεν εμεινα καθόλου ευχαριστημένος.Ισως επειδή ειναι S και οχι Η.Ισως να πρέπει να βάλω πίσω 130/80/17.Καλές τιμές εχουμε κανά φιλαράκι εντός Αττικής;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Μένιος

Αετός
06/05/2010, 12:32
Δεν βλέπω ναχει κάποιος αποψη επι του θέματος Λάστιχα...

Antwnis
10/05/2010, 04:25
Τα ΑΝΑΚΕΕ ειναι αντικειμενικά ίσως τα καλύτερα λάστιχα για μεσαία όν όφ. Πολύ καλά στην άσφαλτο, ακόμα καλύτερα στο βρεγμένο.
Περίεργο να μην έχεις μείνει ικανοποιημένος.
Τι πρόβλημα είχες σε σχέση με τα προηγούμενα που φορούσες?
Έψαξες τις πιέσεις μήπως δεν βάζεις τις σωστές?
Μην αλλάξεις διάσταση στο πίσω, δεν θα κερδίσεις τίποτα.
Οι τιμές για λάστιχα αυτής της κατηγορίας και διαστάσεων (ΑΝΑΚΕΕ, Metzeler tourance, κλπ) παίζουν από 220 - 250 ? μαζί με τοποθέτηση και ζυγοστάθμιση.
Κάνε και μια αναζήτηση στο www.skroutz.gr

:wave2:

nassosxlvbros
10/05/2010, 04:54
Φτιάξε τις αναρτήσεις σου, τις πιέσεις σου, και ξαναβάλε ΑΝΑΚΕΕ....;)

Και σου τα λέει κάτοχος ΤΑ650 που τα έβαλε μεταχείρω,έκανε 15000κμ και τα ξαναέβαλε...;)

harlek
10/05/2010, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antwnis
Τα ΑΝΑΚΕΕ ειναι αντικειμενικά ίσως τα καλύτερα λάστιχα για μεσαία όν όφ.

"Αντικειμενικό" στα λάστιχα δεν υπάρχει. Ούτε μπορείς να γενικεύσεις για όλα τα μεσαία On off. Για τα γούστα μου, τα Anakee (σε Πήγασο) ήταν αισχρά σε αίσθηση (ειδικά το πίσω), μακράν το χειρότερο από τους πέντε τύπους ελαστικών που έχω δοκιμάσει...

tzeronymo
10/05/2010, 12:32
METZELER TURANCE εγω τα ειχα στο Τρανσαλπ μονο ασφαλτο ταξιδια τελεια τωρα εαν μπεις στο site http://www.transalpforum.gr/index.php θα μαθεις περισσοτερα

Αετός
10/05/2010, 13:27
Σας ευχαριστω για τις απαντήσεις σας.
Η αλήθεια ειναι οτι τελευταία βλέπω πεσμένη πίεση δύο φορές τον μήνα που την μετράω και το πηγα σε βουλκανιζατέρ οπου δεν βρήκε κάτι.Η κυρίως χρήση που τους κάνω ειναι σε ασφαλτο τουλάχιστον 30χλμ κάθε μέρα που πηγαινοέρχομαι στην δουλειά.Οι μπροστινές μπουκάλες εχουν ελλατήρια WHITE POWER και το πίσω ειναι ''μαμά''.Εχω αλλάξει πρόσφατα τα ποτήρια με τα ρουλεμάν,συν υγρά.Εφ'οσον δεν ωφελεί να βάλω πίσω πιο φαρδύ λάστιχο δεν θα βάλω.Μου πρότειναν να βάλω Metzeler tourance,για καλύτερα κρατήματα στην ασφαλτο και δεν ξέρω τι να κάνω και αν ειναι καλύτερο απο το ΑΝΑΚΕΕ,για την ασφαλτο και τον βρεγμένο δρόμο.

Antwnis
11/05/2010, 05:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
"Αντικειμενικό" στα λάστιχα δεν υπάρχει. Ούτε μπορείς να γενικεύσεις για όλα τα μεσαία On off. Για τα γούστα μου, τα Anakee (σε Πήγασο) ήταν αισχρά σε αίσθηση (ειδικά το πίσω), μακράν το χειρότερο από τους πέντε τύπους ελαστικών που έχω δοκιμάσει...


Γιαυτό ακριβώς έβαλα τον προσδιορισμό <<ΙΣΩΣ>> αφού πάντα υπάρχουν και διαφορετικές απόψεις.
Σίγουρα υπάρχει συνδυασμός αρκετών παραγόντων που επηρεάζει το πόσο ικανοποιημέος μένει κανείς από την κάθε μάρκα ελαστικών.
Κυρίως έχει να κάνει με το στήσιμο της κάθε μηχανής (αναρτήσεις, πλαίσιο), το ψάξιμο με τις πιέσεις των ελαστικών, το βάρος που κουβαλά, τον τύπο των οδοστρωμάτων που κατα κύριο λόγο κινείται και βέβαια τον τρόπο που οδηγάει.
Η αλήθεια μάλον βρίσκεται στην προσωπική αίσθηση που αποκομίζει ο κάθε αναβάτης σε συνδυασμό με το μηχανάκι του.
Αν ψάξεις καλά το φόρουμ θα βρείς αντικρουόμενες απόψεις και ενα σωρό κόσμο να πίνει νερό στο όνομα της μίας ή της άλλης μάρκας και τύπου ελαστικού.
Καταλήγω λοιπόν ότι αν δεν δοκιμάσεις ο ίδιος κάποιο τύπο ελαστικών στο δικό σου μηχανάκι, πραγματική εικόνα και άποψη δεν πρόκειται να αποκομίσεις.
Μην αλλάξεις όμως την διάσταση του πίσω ελαστικού, δεν θα κερδίσεις τίποτα, απεναντίας με φαρδύτερο θα βαρύνει η αίσθηση.
Μπύρες σε όλους!!


Υ.Γ.
Μια που ο ΑΕΤΟΣ ανέφερε τα metzeler, μιλώντας προσωπικά, έβαλα metzeler tourance exup στο τενερέ μετά τα anakee που κράτησαν 15.000 χλμ και λειτουργούσαν άψογα (πλην χώματος) σε κάθε περίπτωση.
Δυστυχώς, μετάνοιωσα αφού αργούν περισσότερο να ζεσταθούν και με τρομάζουν αρκετές φορές στο άθλιο οδόστρωμα των αθηναικών δρόμων. Και ζεσταμένα όμως, δεν έχουν την συμπεριφορά των ANAKEE.
Michelin sirak που είχα παλαιότερα ήταν καλύτερα στο χώμα αλλα στην άσφαλτο, μετά τον πρώτο χρόνο ήταν... χάλια.
Avon που είχα παλαιότερα θα τα χαρακτήριζα απλά ακατάλληλα. Πάρα πολύ σκληρα.
Ακόμα πιο πρίν, ικανοποιημένος πολύ ήμουν απο τα metzeler sahara (στο χώμα απίστευτα για την κατηγορία τους), καλό κράτημα σε στεγνό αλλα σε νερο... χμμ.. άστα να πάνε!


:beer:

harlek
12/05/2010, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antwnis
Καταλήγω λοιπόν ότι αν δεν δοκιμάσεις ο ίδιος κάποιο τύπο ελαστικών στο δικό σου μηχανάκι, πραγματική εικόνα και άποψη δεν πρόκειται να αποκομίσεις.

Σ΄αυτό αποδεδειγμένα έχεις απόλυτο δίκιο...