PDA

View Full Version : Aγορα cbr125



iason1907
30/04/2010, 14:58
Γεια σας κ απο εμενα!!

Ενδιαφερομαι για το μηχανακι αυτο! προκειται για το 1ο που θα αποκτησω και στην τιμη που κανει δεν ξερω αν υπαρχει κατι καλυτερο.. τα παπια δεν μου αρεσουν και μακαρι να μου περισευαν 2000 ακομα να επερνα νιντζα.. το υπολογιζω να μου βγει κοντα στα 3600 μαζι με εξοπλισμο... εκτος αν κοψει κατι η αντιπροσωπεια(αν εχετε να προτεινετε κατι απο θεσσαλονικη, δεκτο!!!)

Λοιπον, τα φωτα σας!! Αυτη την στιγμη εχω αυτοκινητο και το χρησιμοποιω καθημερινα.. κανω γυρω στα 40-50 χλμ την μερα το λιγοτερο και με τις βενζινες και το παρκαρισμα μου σπανε τα νευρα.. επειδη βγαινω σε δρομους με υψηλες σχετικα ταχυτητες(θεσσ-μουδανιων, χαριλαου-θερμη κλπ) θα ηθελα να ξερω αν με το μηχανακι αυτο θα μπορω να κινηθω ανετα με ταχυτητες 70-80 χλμ την ωρα.. ειμαι 1.80 75 κιλα... θα παιζει καποιο ρολο.. επισης απο καταναλωση αν μπορει κανεις τι παιζει γτ ειναι κατι που με ενδιαφερει επισης..

Αυτα για αρχη και αν εχετε να πρωτεινεται καποιο αλλο μηχανακι σε αυτο το στυλ ακουω!!!

Ευχαριστω πολυ :) :)

ziggΥ
30/04/2010, 15:05
cbf125, xt125, cbf250, ninja250 οι καλύτερες επιλογές (καλύτερα απ'το cbr) :wave2:

iason1907
30/04/2010, 15:14
το ninja και εμενα μ αρεσει περισσοτερο αλλα ειναι +2000.. το yamaha(ρ125) επισης... αλλα και αυτο +1000 ευρα... τα αξιζουν ομως?

το cbf βγαινει ακομα στα 250? γτ μονο 125 το βρισκω και προτιμω το cbr... κυριως γτ μου δινει την αισθηση πιο καλης μηχανης(αισθηση.. δεν γνωριζω απο μηχανες, μην κραξετε).. βλεπω εχει δισκοφρενα πισω κλπ..

για τα υπολοιπα θα ηθελα πιο πολυ κατι σε σσ... το ξερω οτι το cbr δεν ειναι.. αλλα εχει μουρη :p

ziggΥ
30/04/2010, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από iason1907
το ninja και εμενα μ αρεσει περισσοτερο αλλα ειναι +2000.. το yamaha(ρ125) επισης... αλλα και αυτο +1000 ευρα... τα αξιζουν ομως?

το cbf βγαινει ακομα στα 250? γτ μονο 125 το βρισκω και προτιμω το cbr... κυριως γτ μου δινει την αισθηση πιο καλης μηχανης(αισθηση.. δεν γνωριζω απο μηχανες, μην κραξετε).. βλεπω εχει δισκοφρενα πισω κλπ..

για τα υπολοιπα θα ηθελα πιο πολυ κατι σε σσ... το ξερω οτι το cbr δεν ειναι.. αλλα εχει μουρη :p
το νίντζα τα αξίζει τα παραπάνω. το ρ125 το ξέχασα, είναι πολύ ωραίο και καλό μηχανάκι για 125.
cbf μόνο παλιά μοντέλα. αλλα αν θες τέτοιο στυλ καλύτερα το ρ125 ή το νιντζα. το cbr -όπως είπε κάποιος κάποτε εδώ μέσα- είναι παπί με fairing :smokin:

iason1907
30/04/2010, 15:25
για το παπι με φαιρινγκ ειναι και δικη μου αποψη.. ειδικα αμα το δεις απο κοντα... αλλα ειναι πιο ωραιο απο παπι και 1 χιλιαρικο πιο κατω απο yamaha και ninja.... αλλα δεν αξιζει ουτε 3 χιλ. μαλλον....

θα προσπαθησω τοτε να το παλεψω για το yamaha... με ποσα θα μπορω να πηγαινω ανετα με αυτα? ειναι σταθερα στα πολλα χλμ? δλδ μια χαλκιδικη φουρκα-ποσειδι θα φτασω? (πιο πολυ για να ξερω... γτ για ταξιδια εχω το αυτοκινητο)

ziggΥ
30/04/2010, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από iason1907
για το παπι με φαιρινγκ ειναι και δικη μου αποψη.. ειδικα αμα το δεις απο κοντα... αλλα ειναι πιο ωραιο απο παπι και 1 χιλιαρικο πιο κατω απο yamaha και ninja.... αλλα δεν αξιζει ουτε 3 χιλ. μαλλον....

θα προσπαθησω τοτε να το παλεψω για το yamaha... με ποσα θα μπορω να πηγαινω ανετα με αυτα? ειναι σταθερα στα πολλα χλμ? δλδ μια χαλκιδικη φουρκα-ποσειδι θα φτασω? (πιο πολυ για να ξερω... γτ για ταξιδια εχω το αυτοκινητο)

αν πάρεις το γιαμαχι (που με το budjet που ανέφερες νομίζω βρίσκεις καλό και μένουν και αρκετά για εξοπλισμό) από ταχύτητες και τα λοιπά (για 125) θα μείνεις σίγουρα ευχαριστημένος. τώρα ταξίδια και με παπί κάνεις που λέει ο λόγος.. για κοντινά ταξίδια (100-130 χλμ) δεν νομίζω να σε κουράσει ιδιαίτερα. (με κάθε επιφύλαξη, δεν το χω οδηγήσει ποτέ το συγκεκριμένο, αλλα 125 έχω κι εγώ :D ) :beer: :beer:

iason1907
30/04/2010, 15:59
οταν λες οτι με το budget βρισκω καλο εννοεις μεταχειρο?? γτ λογω απειριας στις μοτο φοβαμαι να παω σε ματεχειρισμενο μιας και δεν μπορω να δω κουσουρια ουτε εχω μηχανικο γνωστο χρονια να μου πει τι εχει η μηχανη και αν αξιζει να την παρω... οποτε μενει η λυση για καινουριο.. το γιαμαχα εχει λιγο κατω απο 4.000.. ε με κρανος και μπουφαν δεν θα παει 4500-4600?

ziggΥ
30/04/2010, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από iason1907
οταν λες οτι με το budget βρισκω καλο εννοεις μεταχειρο?? γτ λογω απειριας στις μοτο φοβαμαι να παω σε ματεχειρισμενο μιας και δεν μπορω να δω κουσουρια ουτε εχω μηχανικο γνωστο χρονια να μου πει τι εχει η μηχανη και αν αξιζει να την παρω... οποτε μενει η λυση για καινουριο.. το γιαμαχα εχει λιγο κατω απο 4.000.. ε με κρανος και μπουφαν δεν θα παει 4500-4600?
α.. για μεταχειρισμένο μιλούσα, που το βρίσκεις γύρω στα 3000 (by the way και το νιντζα κάπου εκεί έρχεται και βρίσκεις και πιο πολλά) δεν μπορείς να βρεις κανέναν να το κοιτάξει? όχι απαραίτητα μηχανικό, κάποιον να ξέρει..
Για εξοπλισμό όσο περισσότερα τόσο καλύτερα, μπότες-γάντια-μπουφάν αν πας σε οικονομική μάρκα υπολόγισε κανα 300άρι και κράνος σίγουρα άλλα τόσα.

iason1907
30/04/2010, 16:16
δυστυχως δεν.... και για την νιντζα.. πρωτη μηχανη στα 250.. δεν ειναι καλυτερα να περασω απο 125 πρωτα? απο εξοπλισμο πιστευω αξιζει να δωσω λεφτα μιας και ειναι θεμα ασφαλειας οποτε με τιμες που ειδα στο ιντερνετ 600-700 ευρα θα φυγουνε σγρ

ziggΥ
30/04/2010, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από iason1907
δυστυχως δεν.... και για την νιντζα.. πρωτη μηχανη στα 250.. δεν ειναι καλυτερα να περασω απο 125 πρωτα?
καλύτερα είναι αλλά σύντομα μπορεί να θες να ανέβεις κατηγορία, μην πάει χαμένη η αγορά. και το 250 καλό είναι για αρχή αν δεν έχεις το μυαλό πάνω απ'το κεφάλι (που για να μιλάς για εξοπλισμό και 125 μάλλον δεν το έχεις :winka: ) το νίντζα αν το πάρεις σίγουρα θα το κρατήσεις πολύ παραπάνω και μετά ίσως να μπορείς να ανέβεις και παραπάνω άφοβα.
:beer: :beer:


















ΡΕ ΣΕΙΣ?? κανας άλλος δεν έχει άποψη? μόνο στη δική μου θα στηριχτεί ο άνθρωπος? :look: :smokin: :p

alcapone09
01/05/2010, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από lettas


ΡΕ ΣΕΙΣ?? κανας άλλος δεν έχει άποψη? μόνο στη δική μου θα στηριχτεί ο άνθρωπος? :look: :smokin: :p


:a34:



Αρχικά δημιουργήθηκε από iason1907
Γεια σας κ απο εμενα!!

Ενδιαφερομαι για το μηχανακι αυτο! προκειται για το 1ο που θα αποκτησω και στην τιμη που κανει δεν ξερω αν υπαρχει κατι καλυτερο.. τα παπια δεν μου αρεσουν και μακαρι να μου περισευαν 2000 ακομα να επερνα νιντζα.. το υπολογιζω να μου βγει κοντα στα 3600 μαζι με εξοπλισμο... εκτος αν κοψει κατι η αντιπροσωπεια(αν εχετε να προτεινετε κατι απο θεσσαλονικη, δεκτο!!!)

Λοιπον, τα φωτα σας!! Αυτη την στιγμη εχω αυτοκινητο και το χρησιμοποιω καθημερινα.. κανω γυρω στα 40-50 χλμ την μερα το λιγοτερο και με τις βενζινες και το παρκαρισμα μου σπανε τα νευρα.. επειδη βγαινω σε δρομους με υψηλες σχετικα ταχυτητες(θεσσ-μουδανιων, χαριλαου-θερμη κλπ) θα ηθελα να ξερω αν με το μηχανακι αυτο θα μπορω να κινηθω ανετα με ταχυτητες 70-80 χλμ την ωρα.. ειμαι 1.80 75 κιλα... θα παιζει καποιο ρολο.. επισης απο καταναλωση αν μπορει κανεις τι παιζει γτ ειναι κατι που με ενδιαφερει επισης..

Αυτα για αρχη και αν εχετε να πρωτεινεται καποιο αλλο μηχανακι σε αυτο το στυλ ακουω!!!

Ευχαριστω πολυ :) :)

Αρχινάω λοιπόν :look:

Γειά σου Ιάσονα. Έχω το μηχανάκι 5μισι χρόνια και έχω κάνει 25000 km κυριολεκτικά παντού. Πόλη, Εθνική, Επαρχιακούς και λιγο(αλλά λίγο) χώμα. Service τα τυπικά λάδια-μπουζί και πρόβλημα ουδέν.
Το cbrακι είναι μιά χαρά για πρώτη μηχανή μιας και είναι και μηχανή(στο στρίψιμο) και παπί με fairing(στο γκάζι). Με 70-80 με το δικό μου είσαι αρκετά άνετος. Οπότε και το καινούριο που είναι ψεκαστό θα "τα έχει" πιστεύω. Ταξίδι το βγάζεις και με 110-130(ανάλογα τις ανηφόρες) Έχω κάνει και Πάτρα-Αθήνα δικάβαλος.
Η κατανάλωση αρκετά μικρή αν θυμάμαι καλά περίπου 180-200km πάνω κάτω με 8-9lt. Το ψεκαστό ίσως και χαμηλότερη.
Εγώ είμαι 1.70 - ~70 κιλα και μου ηταν μια χαρά.. αλλά για το ύψος σου παίζει να σου έρθεί λίγο μικρό και να σε κουράζει. καλύτερα να πας σε μια αντιπροσωπεία να δείς τη θέση οδήγησης.
Επίσης αν 5 χρόνια μετά η χόνδα το κυκλοφορεί με τα ίδια λάστιχα, μην τα εμπιστεύτείς-κρατήσεις και πολύ.

Για τον ανταγωνισμό:
CBF και Ninja είναι μηχανές που δεν τίθεται κανένα θέμα αν "τραβάνε".. Το CBF έχει ακριβώς όση δύναμη χρειάζεται για να πας παντού.. αλλά καθόλου παραπάνω. Το Ninjάκι(ημουν έτοιμος να το πάρω πέρσι) είναι κ αυτό αρκετά καλή μηχανή. Αλλά πολύ ακριβά για την απόδοση τους και με αυτά τα χρήματα κυκλοφορούν πολύ καλύτερες επιλογές σε μεταχειρισμένα. Στο εξωτερικό πάντως υπάρχει update στην κατηγορία από honda (cb300) και αναμένεται και από yamaha (Fz250). Στην ελλάδα δεν ξέρω άν και πότε.

To XT125 δεν το έχω οδηγήσει αλλά έχω ακούσει και γι αυτό καλά λόγια. Δεν θυμάμαι αν έχει ψυγείο όμως και το καλοκαίρι αν τύχεις σε κίνηση μπορεί να υποφέρει.(lettas will help us). Με το cbf125 δεν έχω καμία επαφή.

Δε ξέρω αν σε κούρασα αλλά βλέπεις Σάββατο βράδυ σπίτι κ δεν είχα τι να κανω.. καταλαβαίνεις:beer:

edit: Το r125 στην τιμή που είναι(:a53: ) ούτε για πλάκα. Αν θες entry level για street οδήγηση πήγαινε στο ninja με λίγα χρήματα παραπάνω. Αν έχεις προσοχή και σεβασμό στο γκάζι στην αρχή σιγά σιγά θα το μάθεις. Αλλιώς cbr για την ίδια δουλειά με το yamaha, σε πολύ πιο λογική τιμή.

iason1907
02/05/2010, 09:28
alcapone δεν κουρασες!!! ευτυχως ακουσα αυτο που ηθελα για το cbr.. :p :p

στο νιντζα δεν μπορω να παω ανετα μιας και φευγει 2000 πανω μονο ως μηχανη... μαζι με τα υπολοιπα παει κι αλλο.. για το γιαμαχα κατι γινεται αλλα αν το cbr δεν ειναι χωμα οπως διαβαζω αλλου και τραβαει ως 125 θα το πρωτιμησω μαλλον... για τις αλλες προτασεις οπως ειπα και πριν με τραβανε περισσοτερο οι στριτ... :D

alcapone09
02/05/2010, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από iason1907
αν το cbr δεν ειναι χωμα οπως διαβαζω αλλου και τραβαει ως 125 θα το πρωτιμησω μαλλον...
Για κάποιον που οδηγεί μεγάλη μοτο, όλα τα 125 μοιάζουν χώμα.
Η δύναμη των 125 είναι λίγο πιο πάνω από crypton, innova και τα σχετικα. Από κει και πέρα, η χονδα δηλώνει 13.45 άλογα και 1.1 kg ροπή για το cbr και η yamaha 14.75 και 1.25 αντίστοιχα για το r.
Όμως το r έχει λάστιχα 130-100 ενώ το cbr 100-80.. οπότε το αποτέλεσμα τελικά είναι πάνω κάτω το ίδιο. Απλά το yzf πουλάει και πιο πολλά κιλά μούρη στην καφετέρια :winka:
Και τα 2 καλά μηχανάκια είναι και έχουν παρεμφερείς επιδόσεις με λίγο πιο σβέλτο ίσως το γιαμάχα.
Υπάρχουν παντού οι διάφοροι χοντάκηδες(καλή ωρα) που θα σου πουν πάρε cbr για 1000 λόγους και γιαμαχάκηδες(lettas ?) με 1000 λόγους για το yzf.
Σε κάθε περίπτωση πάντως ότι και να ακούσεις εδώ μέσα καλό είναι να αποφασίσεις με βάση τι θα ευχαριστεί εσένα περισσότερο.. Αν θες απλά μια (καθόλου άσχημη) μηχανή που θα σε πάει παντού, cbr. Αν θες να πίνεις και τον καφέ σου στην παραλία και να το καμαρώνεις κ να το χαζεύουν οι περαστικοί τότε yzf (το λέω εντελώς σοβαρά με καθόλου δόση ειρωνείας).:wave2:

Για τις τιμές κατι.. Τα μηχανάκια αυτά τα χτυπάνε στην τιμή λόγω του ότι τα οδηγείς με δίπλωμα Α1 και είναι λίγο σαν "μονόδρομός" για 1η μηχανή. Με 4-5000 κυκλοφορούν 600άρια 5ετίας πολύ πιο ολοκληρωμένα σαν μοτοσυκλέτες.

lolo
07/08/2010, 09:09
filaraki kanw kathe mera sxedon 77 xlm kai to exw 2 xronia to mixanaki kai einai tzi tzi paei mexri 120km an einai mama kai mexri 145paei to diko m ( kilindropistono malosi kai lo vince sbk eksatmisi) to mixanaki ektos apo ta ladia tu kai ta service den thelei tpt allo oso gia to varos s einai mia xara ... pare kanena kilo eisai poly leptos :p .. na min ksexnas ta service kai tha pane ola kala emena den m exei vgalei kamia zimia !! :winka: