PDA

View Full Version : ΕΜΕΙΝΑ ΑΠΟ ΜΠΑΤΑΡΙΑ



EVAG
01/05/2010, 07:49
Καλημερα,
Μετα απο ακινησια περιπου δυο εβδομαδων (με τον συναγερμο απενεργοποιημενο)πηγα να βαλω σημερα μπροστα το bandit ,αλλα μπα....Ο συναγερμος οπλιζει κανονικα,φωτα,φλας κανονικα αλλα δεν παιρνει μπροστα.Μπορω να την βαλω μπροστα με αλλον τροπο ή θα τις αλλαξω τα φωτα;(σπρωξιμο και ταχυτητα πχ)..

fantacid
01/05/2010, 07:56
καρφωτη ταχύτητα ή καλωδια αυτοκινητου

EVAG
01/05/2010, 07:56
καλωδια αυτοκινητου δεν εχω προχειρα...καρφωτη οταν λες;

fantacid
01/05/2010, 08:00
με φορα στη κατηφορα....

VALES
01/05/2010, 08:02
Καρφωτή γιατί ? Δεν έχει συμπλέκτη ?:look:

McTalas
01/05/2010, 08:05
βαλε 3η ή 4η ταχυτητα,(εγω το εβαζακαι με 5η) για να μην εχεις πολλες αντιστασεις και σπρωχνεις με το συμπλεκτη πατημενο και μολισ παρει λιγο φορα ασε τον συμπλεκτη να παρει μπροστα.
μπορεις μολις κανει τα πρωτα γκουπ γκουπ να δωσεις και λιγο γκαζακι...

fantacid
01/05/2010, 08:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Καρφωτή γιατί ? Δεν έχει συμπλέκτη ?:look:

αν εχεις συμλεκτη ακομα καλυτερα!
:lol:

AUFGEBRACHT
01/05/2010, 08:28
Εμένα πάντως που έχει καταλύτη η μοτοσυκλέτα το manual το αναφέρει ρητώς πως απαγορεύεται να θέσεις σε λειτουργία τη μηχανή σπρώχνωντάς τη με ταχύτητα, καθώς έχεις αυτόματα αποχαιρετήσει και τον καταλύτη σου...

McTalas
01/05/2010, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Εμένα πάντως που έχει καταλύτη η μοτοσυκλέτα το manual το αναφέρει ρητώς πως απαγορεύεται να θέσεις σε λειτουργία τη μηχανή σπρώχνωντάς τη με ταχύτητα, καθώς έχεις αυτόματα αποχαιρετήσει και τον καταλύτη σου...
και εμενα καταλυτη εχει και για 1 μηνα την εβαζα μπροστα σπρωχνοντας.
απο τοτε εχουν περασει 2 χρονια και ο καταλυτης δεν παρουσιαζει κανενα προβλημα...

EVAG
01/05/2010, 08:30
Λοιπον...
Πηρε μπροστα με 1η καρφωτη...Τα οργανα μπροστα σβηστα ..Δουλεψε για λιγο και μολις πηγα να βαλω δευτερα εσβησε...
Τωρα δεν παιρνει με τιποτα...ουτε καρφωτες ουτε ξεκαρφωτες...

MikeG
01/05/2010, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Εμένα πάντως που έχει καταλύτη η μοτοσυκλέτα το manual το αναφέρει ρητώς πως απαγορεύεται να θέσεις σε λειτουργία τη μηχανή σπρώχνωντάς τη με ταχύτητα, καθώς έχεις αυτόματα αποχαιρετήσει και τον καταλύτη σου...


Υπερβολή.
F650GS δεν έχεις? Ο καταλύτης σου είναι ουσιαστικά το ένα από τα 2 καζανάκια του τελικού & τίποτα άλλο.

Το μόνο που μπορεί να προκληθεί, είναι κάποιο σφάλμα στον εγκέφαλο (θα καταγραφεί ότι δε πήρε μπρος με το κλασικό τρόπο (μίζα) ) & τίποτα άλλο.

Δε ξέρω για το Badit, όμως για το δικό σου είμαι 100000% σίγουρος. :wave2:

EVAG
01/05/2010, 08:37
Λοιπον...
Πηρε μπροστα με 1η καρφωτη...Τα οργανα μπροστα σβηστα ..Δουλεψε για λιγο και μολις πηγα να βαλω δευτερα εσβησε...
Τωρα δεν παιρνει με τιποτα...ουτε καρφωτες ουτε ξεκαρφωτες...

fantacid
01/05/2010, 08:42
δοκιμασε με 2α ή 3η

AUFGEBRACHT
01/05/2010, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Υπερβολή.
F650GS δεν έχεις? Ο καταλύτης σου είναι ουσιαστικά το ένα από τα 2 καζανάκια του τελικού & τίποτα άλλο.

Το μόνο που μπορεί να προκληθεί, είναι κάποιο σφάλμα στον εγκέφαλο (θα καταγραφεί ότι δε πήρε μπρος με το κλασικό τρόπο (μίζα) ) & τίποτα άλλο.

Δε ξέρω για το Badit, όμως για το δικό σου είμαι 100000% σίγουρος. :wave2:

Ναι το 650GS το μονοκύλινδρο είναι, δεν ξέρω αν είναι υπερβολή ή όχι,απλά ανέφερα αυτό που νόμιζα ότι ισχύει. Εκτός του manual όταν την είχα αγοράσει μου είχε πει ο Καλφαρέντζος συγκεκριμένα ΠΟΤΕ να μην επιχειρήσω να βάλω σε λειτουργία τη μηχανή με ταχύτητα,όπως και εάν έχω μείνει από βενζίνη να μην πατήσω τη μίζα γιατί μόλις απεβίωσε ο καταλύτης...

chris_honda
01/05/2010, 09:14
Εγώ πάντος θέλω να δώ σκηνικό...δοκιμές στο δρόμο, καρφί στο moto.gr για την επόμενη απάντηση...:lol: :lol: :lol:

toyar
01/05/2010, 09:16
Ο καταλύτης χαλάει αν φτάσει σε αυτόν άκαυτη βενζίνη και φυσικά όχι με 1-2 φορές.
Αν η μπαταρία δεν έχει αρκετό ρεύμα να γυρίσει τη μίζα αλλά η ανάφλεξη λειτουργεί κανονικά τότε με σπρώξιμο θα πάρει αμέσως χωρίς να κινδυνεύει ο καταλύτης. Αν υπάρχει άλλο πρόβλημα που εμποδίζει την ανάφλεξη (εγκέφαλος, κάποιος αισθητήρας, μπουζί) τότε με το σπρώξιμο δεν θα πάρει και ποσότητα βενζίνης θα φτάσει άκαυτη στον καταλύτη χωρίς όμως να τον καταστρέψει άμεσα και αυτόματα.

EVAG
01/05/2010, 09:19
Επειδη δεν ειμαι και ο πλεον ειδικος στα μηχανολογικα,μηπως μπορειτε να μου πειτε τι στο καλο μπορω να κανω για να παρει μπροστα και να μπορεσω να την παω μεχρι το συνεργειο;

georgio
01/05/2010, 09:24
Το θέμα αυτό με τον καταλύτη το έχω ακούσει και εγώ από τους πάντες αλλά κανένας δεν μπορούσε να μου απαντήσει στο γιατί θα χαλάσει ο καταλύτης αν βάλω μπροστά (αυτοκίνητο ή μηχανάκι) με ταχύτητα.

Ψάχνοντας κατέληξα στο εξής:

για να πάρει μπροστά ένας κινητήρας εσωτερικής καύσης πρέπει τα ηλεκτρικά να είναι στο ON ώστε να δώσει το μπουζί σπινθήρα την κατάλληλη στιγμή, και με κάποιον τρόπο να αρχίσει η περιστροφή του στροφάλου. Για να περιστραφεί ο στρόφαλος υπάρχουν δύο τρόποι, η μίζα ή μανιβέλα, που τον περιστρέφει απευθείας, ή ο τροχός μέσω του συστήματος μετάδοσης με τον αντίθετο τρόπο, δηλαδή περιστροφή της ρόδας με κάποια σχέση στο κιβώτιο και επομένως περιστροφή του στροφάλου. Προφανώς συμφέρει να έχεις την κοντύτερη σχέση στο κιβώτιο (1η) ώστε η κάθε περιστροφή του τροχού να αντιστοιχεί στις περισσότερες δυνατές στον στρόφαλο.

Τα παραπάνω σε μια πρώτη ματιά έχουν το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα επομένως και κανένα πρόβλημα στον καταλύτη ή οπουδήποτε αλλού. Το πρόβλημα εντοπίζεται στην περίπτωση που δεν πάρει "με τη μια" μπροστά. Τότε το μίγμα που εισέρχεται στον θάλαμο καύσης δεν καίγεται (αφού δεν πήρε μπροστά) και περνάει από τη βαλβίδα εξαγωγής προς τον καταλύτη και την εξάτμιση. Αν γίνει αυτό μερικές φορές έχει συγκεντρωθεί αρκετό μίγμα καυσίμου στον καταλύτη με αποτέλεσμα όταν τελικά πάρει μπροστά ο κινητήρας αυτό να αναφλεγεί μέσα στον καταλύτη. Και εκεί είναι που καταστρέφεται ο καταλύτης.
Ο καλύτερος τρόπος επομένως είναι με πρώτη μέσα και συμπλέκτη και αφού αποκτήσει κάποια ταχύτητα το μηχανάκι ή αυτοκίνητο άφημα του συμπλέκτη σχετικά απότομα (θέλει λίγη προσοχή ειδικά στη μηχανή γιατί θα φρενάρει άτσαλα).

Αυτά δεν το έχω βρει κάπου απλά ψάχνοντας τριγύρω σκόρπιες λέξεις και σκεπτόμενος πως μπορεί να επηρεαστεί ο καταλύτης από το να πάρει μπροστά με ταχύτητα κατέληξα σε αυτό. Πως επηρεάζεται ο εγκέφαλος ή τα ηλεκτρικά δεν ξέρω, με την προϋπόθεση ότι δεν θα πάρει μπροστά κατευθείαν πάντα αφού αλλιώς είναι το ίδιο ακριβώς.


Για το θέμα τώρα, άπαξ και δεν παίρνει με την 1η δεν βλέπω γιατί να πάρει με 2α ή 3η αφού είναι μακρύτερες σχέσεις.

Έγραψες ότι όταν πήρε δεν άναψαν τα όργανα... not good... μιας και τώρα δεν παίρνει καθόλου μπροστά... μάλλον κάτι στα ηλεκτρικά... δοκίμασε όμως και με καλώδια από μπαταρία αυτοκινήτου

georgio
01/05/2010, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
Ο καταλύτης χαλάει αν φτάσει σε αυτόν άκαυτη βενζίνη και φυσικά όχι με 1-2 φορές.
Αν η μπαταρία δεν έχει αρκετό ρεύμα να γυρίσει τη μίζα αλλά η ανάφλεξη λειτουργεί κανονικά τότε με σπρώξιμο θα πάρει αμέσως χωρίς να κινδυνεύει ο καταλύτης. Αν υπάρχει άλλο πρόβλημα που εμποδίζει την ανάφλεξη (εγκέφαλος, κάποιος αισθητήρας, μπουζί) τότε με το σπρώξιμο δεν θα πάρει και ποσότητα βενζίνης θα φτάσει άκαυτη στον καταλύτη χωρίς όμως να τον καταστρέψει άμεσα και αυτόματα.

το αυτό, λίγο πιο αναλυτικά όμως. :)

Να πω ότι το αυτοκίνητο το έχω βάλει μπροστά με 1η και με 2α σε κατηφόρα ακόμα και με όπισθεν σε ανηφόρα χωρίς πρόβλημα. Το μηχανάκι επίσης (εκτός της όπισθεν :D ) όμως δεν έχει καταλύτη οπότε... :wave2:

toyar
01/05/2010, 15:23
Να επισημάνω μόνο ότι μηχανή με 1η ή 2α χρειάζεται μεγάλη κατηφόρα για να μην σταματήσει και αναβάτη πάνω για να μην μπλοκάρει ο πίσω τροχός. Προσωπικά όσες φορές χρειάστηκε χρησιμοποίησα μία ταχύτητα πριν την τελευταία

McGyver
01/05/2010, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVAG
Επειδη δεν ειμαι και ο πλεον ειδικος στα μηχανολογικα,μηπως μπορειτε να μου πειτε τι στο καλο μπορω να κανω για να παρει μπροστα και να μπορεσω να την παω μεχρι το συνεργειο;

Πήγαινε με το αυτοκίνητο σε ένα βενζινάδικο και πάρε δυο καλώδια...

faraway
01/05/2010, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Πήγαινε με το αυτοκίνητο σε ένα βενζινάδικο και πάρε δυο καλώδια...

πάρε καλώδια να τελειώνεις !!! κάπου θα σου ξαναχρειαστούν....

camen
01/05/2010, 15:39
Πολυ πιθανον να μπουκωσε απο το σπρωξιμο.
Βαλε 3η μεσα ,αν εχεις καποιον να σε σπρωξει ακομη καλυτερα.Μολις αποκτησεις φορα ασε συμπλεκτη και ταυτοχρονα χοροπηδα με δυναμη πανω στην σελα.

Λογικα θα παρει,αν οχι βρες καλωδια...:wave2:

sakisvolos
01/05/2010, 16:07
Αν η μπαταρια του τα εχει φτυσει εντελως και δεν
εχει ρευμα ουτε για τα βασικα οπως ανλια καυσιμου και εγγεφαλο
τοτε δεν θα παρει οσο και αν το σπρωξει!:nono:

AUFGEBRACHT
01/05/2010, 16:10
Τόση ώρα που κάθεται εδώ μέσα και το συζητά να έχει αυτό να έχει το άλλο, με τα πόδια να την πήγαινε θα είχε φτάσει εδώ και ώρα στο συνεργείο...