PDA

View Full Version : Θανατηφορο τροχαιο στην ΑΡΤΑ



aisxos
01/05/2010, 08:33
Απο οτι μπορεσα να μαθω δυο παιδια ηλικιας 20 και 28 περιπου εχασαν την ζωη τους αδικα στο δρομο,οδηγωντας μια street r1 με χρωματα της fiat χθες το βραδυ στην στροφη στο καστρο.μια κλουβα η αγροτικο δεν μπορεσα να το διευκρινησω βγηκε απο το παρκιγκ διχως να κοιταξει με αποτελεσμα η συγκρουση να ειναι σφορδη και τα παιδια να χασουν ακαριαια την ζωη τους.και οι δυο δεν φοραγαν κρανος..Ωστοσο ο οδηγος του αυτοκινητου τους εγκατελειψε αλλα ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ βρεθηκε αργοτερα απο την αστυνομια.συλληπητηρια στις οικογενειες των παιδιων..

MIA παρακληση:
καθε μερα διαβαζουμε και ενα θανατηφορο ατυχημα..
ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ και ΠΡΟΣΟΧΗ..
δεν αξιζει να χανουμε την ζωη μας ετσι!
Θα μπορουσα να γραφω μεχρι αυριο ονοματα δικων μας ανθρωπων που εχουν χαθει ετσι αδικα..Δεν χρειαζεται πιστευω να καταλαβουμε ολοι ποσο σημαντικο ειναι το κρανος.
Λυπαμαι πολυ που ειμαι αυτος που γραφει οτι εχασαν την ζωη τους 2 παιδια τοσο νεα και με αυτο τον τροπο.
καλη πρωτομαγια απο εμενα..

AUFGEBRACHT
01/05/2010, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από aisxos
Απο οτι μπορεσα να μαθω δυο παιδια ηλικιας 20 και 23 περιπου εχασαν την ζωη τους αδικα στο δρομο,οδηγωντας μια street r1 με χρωματα της fiat χθες το βραδυ στην στροφη στο καστρο.μια κλουβα η αγροτικο δεν μπορεσα να το διευκρινησω βγηκε απο το παρκιγκ διχως να κοιταξει με αποτελεσμα η συγκρουση να ειναι σφορδη και τα παιδια να χασουν ακαριαια την ζωη τους.και οι δυο δεν φοραγαν κρανος..Ωστοσο ο οδηγος του αυτοκινητου τους εγκατελειψε αλλα ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ βρεθηκε αργοτερα απο την αστυνομια.συλληπητηρια στις οικογενειες των παιδιων..

MIA παρακληση:
καθε μερα διαβαζουμε και ενα θανατηφορο ατυχημα..
ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ και ΠΡΟΣΟΧΗ..
δεν αξιζει να χανουμε την ζωη μας ετσι!
Θα μπορουσα να γραφω μεχρι αυριο ονοματα δικων μας ανθρωπων που εχουν χαθει ετσι αδικα..Δεν χρειαζεται πιστευω να καταλαβουμε ολοι ποσο σημαντικο ειναι το κρανος.
Λυπαμαι πολυ που ειμαι αυτος που γραφει οτι εχασαν την ζωη τους 2 παιδια τοσο νεα και με αυτο τον τροπο.
καλη πρωτομαγια απο εμενα..

Γιατί Δόξα τω Θεώ που ο οδηγός βρέθηκε; Έχεις την αυταπάτη ότι θα του κάνουν κάτι; Λες ότι κάθε μέρα διαβάζουμε για θανατηφόρα τροχαία κι έχεις δίκιο...Πές μου ΜΙΑ, μόνο ΜΙΑ περίπτωση που κάποιος να έκανε αναστροφή ή πέρασε με κόκκινο,σκότωσε κάποιον και τον κλείσανε μέσα για ανθρωποκτονία εκ προμελέτης...Όσο για το κράνος,ασχολίαστο...Ό,τι και να λέμε...τα όμορφα μυαλά όμορφα χύνονται στην άσφαλτο για να παραφράσω και την ταινία...Έχω ένα συνάδελφο στη δουλειά,έχει αγοράσει ένα XR1000 γιατί το ζαχάρωνε πολύ όπως λέει και δεν το φοράει ΠΟΤΕ μέσα στην πόλη...Του λέω έχεις γυναίκα,δυό παιδάκια,γιατί δεν το φοράς το κρανάκι;;; Η απάντησή του;;;; - Μέσα στην πόλη δεν τρέχω,άσε που φοβάμαι μην το γρατζουνίσω...:uplate: :uplate: :uplate: :uplate: :uplate:

nakedorange
01/05/2010, 09:04
Δεν υπαρχει πιο ασχημη ειδηση απο την αναγγελια ενος θανατου...


Τα σεβη μου στις οικογενειες των νεκρων...


:sad:

Xrated
01/05/2010, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Γιατί Δόξα τω Θεώ που ο οδηγός βρέθηκε; Έχεις την αυταπάτη ότι θα του κάνουν κάτι; Λες ότι κάθε μέρα διαβάζουμε για θανατηφόρα τροχαία κι έχεις δίκιο...Πές μου ΜΙΑ, μόνο ΜΙΑ περίπτωση που κάποιος να έκανε αναστροφή ή πέρασε με κόκκινο,σκότωσε κάποιον και τον κλείσανε μέσα για ανθρωποκτονία εκ προμελέτης...Όσο για το κράνος,ασχολίαστο...Ό,τι και να λέμε...τα όμορφα μυαλά όμορφα χύνονται στην άσφαλτο για να παραφράσω και την ταινία...Έχω ένα συνάδελφο στη δουλειά,έχει αγοράσει ένα XR1000 γιατί το ζαχάρωνε πολύ όπως λέει και δεν το φοράει ΠΟΤΕ μέσα στην πόλη...Του λέω έχεις γυναίκα,δυό παιδάκια,γιατί δεν το φοράς το κρανάκι;;; Η απάντησή του;;;; - Μέσα στην πόλη δεν τρέχω,άσε που φοβάμαι μην το γρατζουνίσω...:uplate: :uplate: :uplate: :uplate: :uplate:
Δηλαδη αν τον εκλειναν φυλακη τα παιδια θα ξαναζουσαν?Ο ανθρωπος αυτος εκανε ενα λαθος,νυσταζε η ηταν κουρασμενος προφανως και δεν ηθελε να συμβει κατι τετοιο,δηλαδη δεν επροκειτο για προμελετημενο φονο.Φιλε μου πεθαναν 2παιδια και 2 οικογενειες θα ζουν με μεγαλη δυσκολια, γιατι να καταστραφει πληρως και η ζωη ενος ακομα ανθρωπου (σε ενα βαθμο εχει ηδη καταστραφει) στελνοντας τον ισοβια.Δεν τον δικαιολογω αλλα καλο ειναι οι πραξεις μας να στοχευουν καπου.Αν αυτος ο στοχος ειναι η εκδικηση,τοτε πρεπει να κοιταξουμε καλυτερα μεσα μας.

chris_honda
01/05/2010, 09:17
Δήλ. δικαιωλογείται;;;;;;; Αν νύσταζε ή κάτι άλλο, ας έπαιρνε ένα ταξάκι...
Ασυγχώρητος πιστεύω.

AUFGEBRACHT
01/05/2010, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
Δηλαδη αν τον εκλειναν φυλακη τα παιδια θα ξαναζουσαν?Ο ανθρωπος αυτος εκανε ενα λαθος,νυσταζε η ηταν κουρασμενος προφανως και δεν ηθελε να συμβει κατι τετοιο,δηλαδη δεν επροκειτο για προμελετημενο φονο.Φιλε μου πεθαναν 2παιδια και 2 οικογενειες θα ζουν με μεγαλη δυσκολια, γιατι να καταστραφει πληρως και η ζωη ενος ακομα ανθρωπου (σε ενα βαθμο εχει ηδη καταστραφει) στελνοντας τον ισοβια.Δεν τον δικαιολογω αλλα καλο ειναι οι πραξεις μας να στοχευουν καπου.Αν αυτος ο στοχος ειναι η εκδικηση,τοτε πρεπει να κοιταξουμε καλυτερα μεσα μας.

Εννοείται πως τίποτα δεν θα φέρει πίσω τα παιδιά, μάλλον δεν έγινα κατανοητός...Μια ερώτηση αρχικά, εσύ πως ξέρεις ότι ο οδηγός ήταν νυσταγμένος ή κουρασμένος; Πού ξέρεις ότι δεν ήταν κάποιος με ανύπαρκτη παιδεία και κυκλοφοριακή αγωγή του στύλ "οι δρόμοι μου ανήκουν" ;
Βεβαίως και κανείς δε θέλει να σκοτώσει κάποιον, αλλά όταν παραβιάζεις το κόκκινο, κάνεις ξαφνικά αναστροφή και βγαίνεις χωρίς να κοιτάς, το κάνεις εν γνώσει σου,άρα αν σκοτώσεις κάποιον το κάνεις συνειδητά...Στόχος δεν είναι η εκδίκηση βέβαια, στόχος είναι ο παραδειγματισμός, η τήρηση του νόμου και ο σεβασμός της ζωής του άλλου που κρέμεται από αυτόν που κάνει τη στραβή...

AUFGEBRACHT
01/05/2010, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από chris_honda
Δήλ. δικαιωλογείται;;;;;;; Αν νύσταζε ή κάτι άλλο, ας έπαιρνε ένα ταξάκι...
Ασυγχώρητος πιστεύω.

ΑΚΡΙΒΩΣ!!!! Το ότι σκότωσε δύο ανθρώπους δεν τον ξενύσταξε; Τους παράτησε κι έφυγε...Η δικαιολογία είναι τα έχασα,φοβήθηκα,δε μου έχει ξανασυμβεί και όλα μέλι γάλα,δικαιολογείται και η εγκατάλειψη αβοήθητου θύματος...

Xrated
01/05/2010, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Εννοείται πως τίποτα δεν θα φέρει πίσω τα παιδιά, μάλλον δεν έγινα κατανοητός...Μια ερώτηση αρχικά, εσύ πως ξέρεις ότι ο οδηγός ήταν νυσταγμένος ή κουρασμένος; Πού ξέρεις ότι δεν ήταν κάποιος με ανύπαρκτη παιδεία και κυκλοφοριακή αγωγή του στύλ "οι δρόμοι μου ανήκουν" ;
Βεβαίως και κανείς δε θέλει να σκοτώσει κάποιον, αλλά όταν παραβιάζεις το κόκκινο, κάνεις ξαφνικά αναστροφή και βγαίνεις χωρίς να κοιτάς, το κάνεις εν γνώσει σου,άρα αν σκοτώσεις κάποιον το κάνεις συνειδητά...Στόχος δεν είναι η εκδίκηση βέβαια, στόχος είναι ο παραδειγματισμός, η τήρηση του νόμου και ο σεβασμός της ζωής του άλλου που κρέμεται από αυτόν που κάνει τη στραβή...
Δεν ξερω φιλε υποθετω,μπορει να ειναι και αυτο που λες απλα πιθανολογω στο πρωτο.Συν οτι(υποθετω παλι)τα παιδια με το r δεν θα πηγαιναν και με 50.Οντως οταν παραβιαζεις κοκκινο η στοπ το κανεις συνειδητα αλλα μπορει απλα να μην το αντιλιφθηκε δε ξερω.Απ την αλλη μπορει να ηταν και μεθυσμενος. ;/

Xrated
01/05/2010, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από chris_honda
Δήλ. δικαιωλογείται;;;;;;; Αν νύσταζε ή κάτι άλλο, ας έπαιρνε ένα ταξάκι...
Ασυγχώρητος πιστεύω.
Εσυ οταν γυρνας κουρασμενος απο καπου θα προτιμησεις να παρεις ταξι ενω εχεις μεταφορικο?Ποσο μαλλον στην επαρχεια.Και την επομενη να γυρισεις να το ξαναπαρεις με ταξι και να ξαναγυρισεις σπιτι σου?Δηλαδη οτι εβγαλες μεροκαματο να σου φυγει σε ταξι.Μπορει και να γυρνανε τυφλα απο διασκεδαση τι να πω ,απλα προτιμω να κανω μια προσπαθεια να υπερασπιστω τον ανθρωπο αφου τα παιδια εφυγαν και πλεον δεν γινεται τιποτα.

sergiosm
01/05/2010, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Πές μου ΜΙΑ, μόνο ΜΙΑ περίπτωση που κάποιος να έκανε αναστροφή ή πέρασε με κόκκινο,σκότωσε κάποιον και τον κλείσανε μέσα για ανθρωποκτονία εκ προμελέτης...

Δεν υπάρχει καμία, γιατί αυτές οι περιπτώσεις ΔΕΝ είναι εκ προμελέτης, αλλά είναι εξ ΑΜΕΛΕΙΑΣ.

Το θέμα δεν είναι αυτό, το θέμα είναι αν η επιβαλλόμενη σε αυτές τις περιπτώσεις ποινή είναι η ΣΩΣΤΗ ή όχι.

Γιατί το να φας μια ποινή εξαγοράσιμη (γιατί αυτό τρως, εκτός και αν έχει ήδη μητρώο) ΔΕΝ νομίζω ότι προσφέρει τίποτα σε κανένα.

Ας τους επέβαλν "κοινωνική εργασία", όπως π.χ. να σκουπίζουν για κανά μήνα στο ΚΑΤ για να βλέπουν κιόλας τί σημαίνει χτυπάω κάποιον,
ας του υποχρέωναν για κάνα μήνα να πηγαίνουν σε σχολεία και να μιλούν για τις συνέπειες της απρόσεκτης οδήγησης
όπως γίνεται σε άλλες χώρες
και τότε -πιστεύω- κάτι θα μπορούσε να γίνει.

:wave2:

chris_honda
01/05/2010, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
Εσυ οταν γυρνας κουρασμενος απο καπου θα προτιμησεις να παρεις ταξι ενω εχεις μεταφορικο?Ποσο μαλλον στην επαρχεια.Και την επομενη να γυρισεις να το ξαναπαρεις με ταξι και να ξαναγυρισεις σπιτι σου?Δηλαδη οτι εβγαλες μεροκαματο να σου φυγει σε ταξι.Μπορει και να γυρνανε τυφλα απο διασκεδαση τι να πω ,απλα προτιμω να κανω μια προσπαθεια να υπερασπιστω τον ανθρωπο αφου τα παιδια εφυγαν και πλεον δεν γινεται τιποτα.


Αν έχανες τον αδερφό σου φίλε μου κατ' αυτόν τον τρόπο, δεν θα τα έλεγες αυτά.
Θα τον δικαιολογούσες και τότε;; Φυσικά και όχι. Εκει θα σε πόναγε..
Έτσι πρέπει να σκεφτόμαστε...αν θέλουμε να λεγόμαστε ανθρωποι. Και ναι, σου μιλάω ειλικρινά, προτιμώ να γαμήσω το μεροκάμματο, παρά την ζωή 2 ανθρώπων, έχουν μεγαλύτερη αξία απο 30?

koulis19
01/05/2010, 09:46
Αλλα 2 παληκαρια χαθηκαν.ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ

aisxos
01/05/2010, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
Δεν ξερω φιλε υποθετω,μπορει να ειναι και αυτο που λες απλα πιθανολογω στο πρωτο.Συν οτι(υποθετω παλι)τα παιδια με το r δεν θα πηγαιναν και με 50.Οντως οταν παραβιαζεις κοκκινο η στοπ το κανεις συνειδητα αλλα μπορει απλα να μην το αντιλιφθηκε δε ξερω.Απ την αλλη μπορει να ηταν και μεθυσμενος. ;/ γιατι να μην προτρεχουμε.τον δρομο αυτον τον εχω κανει απειρες φορες..ορατοτητα υπαρχει αρκετη και απο τις δυο πλευρες.ειναι αρκετα μεγαλος δρομος.ωστοσο μια μοτοσυκλετα μπορει να μπει και με 200 στο στροφη εκεινη.προς θεου δεν λεω οτι ειναι σωστο αλλα προσπαθω να σας δειξω πως ειναι ο δρομος..
ωστοσο το να παρατησεις καποιον στο δρομο θελει οχι ισοβια αλλα παραδειγματισμο!!νομιζω ολοι μας εαν ερθουμε στην περιπτωση εαν δικος ανθρωπος να χτυπηθει και να τον παρατησουν στο δρομο αβοηθητο τοτε οχι μονο εκδικηση θα ζηταμε..και για αυτο σας παρακαλω πριν μιλαμε να σκεφτομαστε πως εαν ηταν δικο μας ανθρωπος πως θα τα βλεπαμε τοτε.ο οδηγος του αυτοκινητου δεν ηταν μεθυσμενος ουτε τα παιδια.

aisxos
01/05/2010, 09:58
1


196509

DrEvil
01/05/2010, 10:03
Καλο ταξιδι στα παιδια κ δυναμη στις οικογενιες τους.
Το ατυχημα/δυστυχημα σαφως κ δεν ειναι εκ προθεσεως.
Η εγκαταλειψη;
Αυτο ειναι το σημειο που εγω επικεντρωνω κ οτι κ να μου πει καποιος δεν μπορει να μου αλλαξει αποψη, ειναι μετα απο σκεψη (νηφαλια η οχι, εινΙ αλλη συζητηση).
Το πιθανοτερο ειναι να πηγαινε γρηγορα το ρ1 κ να μην ασχοληθηκε να ο οδηγος του αυτ/του κατα την εξοδο του απο το παγκινγκ. ΟΚ. Μετα; Κοβουμε λασπη και αφηνουμε δυο παλληκαρια στον δρομο;

notakos600
01/05/2010, 10:07
:sad: :sad:

guzzistas
01/05/2010, 10:16
:( :( :(

Κρίμα για τα παιδιά.... Πάντως επειδή το ξέρω το σημείο μάλλον η μηχανή πρέπει να έτρεχε πολύ γιατί αν πηγαίνεις συνετά προλαβαίνεις να σταματήσεις εκεί.
Λάθος τους που δεν φόραγαν κράνη, έχει μαλλιασει η γλώσσα μας πια να το λέμε κάθε μέρα....
Είπαμε... οδηγάμε αμυντικά, καχύποπτα, συνετά και παίρνουμε όλα τα μέτρα....
Και ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ που έφυγε ο άλλος... μόνο και μόνο για αυτό πρέπει να τιμωρηθεί σκληρά!

Οπως και να έχει δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα να χάνει κάποιος έτσι την ζωή του... Συλληπητήρια και κουράγιο στους δικούς τους......:(

sakisvolos
01/05/2010, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
Ο ανθρωπος αυτος εκανε ενα λαθος,νυσταζε η ηταν κουρασμενος προφανως και δεν ηθελε

Δεν υπάρχει δικαιολογία εδώ φίλε μου...τι θα πει νύσταζε ή ήταν κουρασμένος ή ότι άλλο???
Τους παράτησε κι έφυγε κιόλας το κτήνος!!!:mad: :mad: :mad:

Τα συλλυπητήρια μου στις οικογένειες των παιδιών... :(

Xrated
01/05/2010, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από chris_honda
Αν έχανες τον αδερφό σου φίλε μου κατ' αυτόν τον τρόπο, δεν θα τα έλεγες αυτά.
Θα τον δικαιολογούσες και τότε;; Φυσικά και όχι. Εκει θα σε πόναγε..
Έτσι πρέπει να σκεφτόμαστε...αν θέλουμε να λεγόμαστε ανθρωποι. Και ναι, σου μιλάω ειλικρινά, προτιμώ να γαμήσω το μεροκάμματο, παρά την ζωή 2 ανθρώπων, έχουν μεγαλύτερη αξία απο 30?
και γω το προτιμω φιλε αλλα εχει διαφορα η σκεψη απο την πραξη.Δεν του ειπε καποιος εισαι κουρασμενος πχ και αν παρεις αμαξι ετσι θα σκοτωσεις καποιον.Δεν μπορεις να ξερεις απο πριν.Συμφωνω με τους φιλους οτι η εγκαταλειψη ειναι οντως εκ προμελετης εγκλημα απλα γενικοτερα δεν υποστηριζω την τιμωρια.Παντως και σε πολυ συγκενικο μου προσωπο να συνεβαινε δε ξερω πως θα αντιδρουσα.Σκεψου οτι ουτε εγω ουτε εσυ ειμαστε συγγενεις του θυματος και εχουμε διαφορετικες αποψεις.Οποτε πιθανον να ειχαμε και διαφορετικες αν το συμβαν γινοταν σε καποιο μελος τη οικογενειας.

keepdreaming
01/05/2010, 12:46
Αυτος που εγκατελειψε τα παιδια μενει στη γειτονια μου...δεν εχω νεοτερα για το τι εγινε τελικα με δαυτον αλλα μην του ριχνουμε και 100% ευθυνες για το ατυχημα.

Τα παιδια πρεπει να πηγαιναν με ΠΑΡΑ πολλα για να κομματιαστουν ετσι (τουλαχιστον ο οδηγος εμαθα οτι εγινε κομματια) και αυτο δεν ειναι και οτι το καλυτερο σε μια τετοια στροφη που δεν μπορεις να δεις αν καποιος βγαινει απο το συγκεκριμενο παρκινγκ, παρα μονο οταν εχεις ηδη παρει τη στροφη και ειναι πολυ αργα!

Προς θεου δεν τον δικαιολογω που ενω χτυπησαν πανω του, σηκωθηκε και εφυγε. Ουτε εγω θα ηθελα να μου συμβει οταν οδηγω τη μοτοσυκλετα μου. Αλλα ουτε αυτους δικαιολογω με ΤΙΠΟΤΑ...

Κριμα τα παιδια, αλλα απο οτι εχει ακουστει, ολο το απογευμα πηγαιναν γυρευοντας...πολλα γκαζια και καγκουριες απο το σημειο των ΚΤΕΛ της Αρτας μεχρι ενας θεος ξερει που...

Σε μια πολη οπου υπαρχουν 1,323,549 στενα και οπου σε καθενα απο αυτα καποιος μπορει να πεταχτει και να σε σκοτωσει, δεν πηγαινεις οπως πηγαιναν αυτοι.

Μπορει να γινομαι σκληρος αλλα αυτη ειναι η αληθεια...στη συγκεκριμενη περιπτωση μεγαλυτερο φταιξιμο ριχνω στα παιδια που πηγαιναν ΤΟΣΟ γρηγορα παρα σ αυτον που βγηκε...

Αυτος φταιει στο οτι εφυγε :sad:

Τελος παντων, οπως και να εγινε, κριμα τα παιδια...RIP...κουραγιο στις μαναδες τους...

(τον εναν πρεπει να τον ηξερα ρε πστη μου αλλα ειμαι αθηνα αυτη τη στιγμη και δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι αυτος :mad: )

aisxos
01/05/2010, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από keepdreaming

Τα παιδια πρεπει να πηγαιναν με ΠΑΡΑ πολλα
Προς θεου δεν τον δικαιολογω που ενω χτυπησαν πανω του, σηκωθηκε και εφυγε.

το τι εκαναν πιο πριν δεν νομιζω οτι εχει σημασια...και δεν νομιζω δικαιος να εχασαν την ζωη τους γιατι δεν πιστευω οτι υπαρχει καποιος μεσα σε αυτο το forum που εστω μια φορα να μην εχει κανει κατι ..οποτε οτι εκαναν πολλα διαφορα πριν σαν επιχειρημα δεν στεκει.ωστοσο γιατι φευγεις απο το ατυχημα κυριε μου οταν νιωθεις πως δεν φταις και βλεπεις οπως εσυ λες κομματια τον αλλον κατω?μηπω; βγηκες απο το παρκιγκ λιγο γρηγορα διχως να κοιταξεις?γιατι δεν σταματας να δεις εαν μπορεις να κανεις κατι?100 τις 100 ευθυνες στο γειτονα σου και ελπιζω να τιμωρηθει παραδειγματικα.φιλε μου δεν πρεπει να σε εχουν χτυπησει και να σηκωθουν να φυγουν να δεις πως ειναι.!!Ειτε τα παιδια εφταιγαν ειτε ο γειτονας σου επρεπε και ηταν υποχρεωμενος να σταματησει για να παρασχει της πρωτες βοηθειες..οπως και ο ιδιος θα ζητουσε να κανουν σε αυτον.λυπαμαι που προσπαθουμε να βγαλουμε ενα σωρο δικαιολογιες για το οτιδηποτε αλλο μπορει να φταιει ενω το εχουμε μπροστα μας ξεκαθαρα.

Xrated
01/05/2010, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από aisxos
το τι εκαναν πιο πριν δεν νομιζω οτι εχει σημασια...και δεν νομιζω δικαιος να εχασαν την ζωη τους γιατι δεν πιστευω οτι υπαρχει καποιος μεσα σε αυτο το forum που εστω μια φορα να μην εχει κανει κατι ..οποτε οτι εκαναν πολλα διαφορα πριν σαν επιχειρημα δεν στεκει.ωστοσο γιατι φευγεις απο το ατυχημα κυριε μου οταν νιωθεις πως δεν φταις και βλεπεις οπως εσυ λες κομματια τον αλλον κατω?μηπω; βγηκες απο το παρκιγκ λιγο γρηγορα διχως να κοιταξεις?γιατι δεν σταματας να δεις εαν μπορεις να κανεις κατι?100 τις 100 ευθυνες στο γειτονα σου και ελπιζω να τιμωρηθει παραδειγματικα.φιλε μου δεν πρεπει να σε εχουν χτυπησει και να σηκωθουν να φυγουν να δεις πως ειναι.!!Ειτε τα παιδια εφταιγαν ειτε ο γειτονας σου επρεπε και ηταν υποχρεωμενος να σταματησει για να παρασχει της πρωτες βοηθειες..οπως και ο ιδιος θα ζητουσε να κανουν σε αυτον.λυπαμαι που προσπαθουμε να βγαλουμε ενα σωρο δικαιολογιες για το οτιδηποτε αλλο μπορει να φταιει ενω το εχουμε μπροστα μας ξεκαθαρα.
Φιλε ετρεχα στην παραλιακη και μπαινοντας με πολλα σε μια στροφη βρισκω μπροστα μου εναν που πηγαινε παναργα και ηταν μισος μισος αριστερη και μεσαια λωριδα.Δεν προλαβαινω να φρεναρω,σκαω πανω στην πορτα του και πεφτω με πολλα.Φρεναρε λιγο και μετα επιταχυνε και εφυγε.Ενω εφταιγα εγω,σαν πισω,+οτι ετρεχα αυτος την κοπανησε.Εστω και λιγο να ειχε πιει πχ αυτος θα την πληρωνε δεν πα να πηγαινα και με 300 εγω οποτε μαλλον γιαυτο την εκανε.Παρολαυτα ο μονος λογος που τον κατηγορω ειναι οτι εφυγε μιας και απο δικια μου μαλακια επεσα.Αλλα για την πτωση ΕΓΩ ευθυνομαι.Πιστευω ειναι παρομοια περιπτωση.Φταινε για την πτωση(αν εγινε οπως τα λενε),φταιει για την εγκαταλειψη.

aisxos
01/05/2010, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
Φιλε ετρεχα στην παραλιακη και μπαινοντας με πολλα σε μια στροφη βρισκω μπροστα μου εναν που πηγαινε παναργα και ηταν μισος μισος αριστερη και μεσαια λωριδα.Δεν προλαβαινω να φρεναρω,σκαω πανω στην πορτα του και πεφτω με πολλα.Φρεναρε λιγο και μετα επιταχυνε και εφυγε.Ενω εφταιγα εγω,σαν πισω,+οτι ετρεχα αυτος την κοπανησε.Εστω και λιγο να ειχε πιει πχ αυτος θα την πληρωνε δεν πα να πηγαινα και με 300 εγω οποτε μαλλον γιαυτο την εκανε.Παρολαυτα ο μονος λογος που τον κατηγορω ειναι οτι εφυγε μιας και απο δικια μου μαλακια επεσα.Αλλα για την πτωση ΕΓΩ ευθυνομαι.Πιστευω ειναι παρομοια περιπτωση.Φταινε για την πτωση(αν εγινε οπως τα λενε),φταιει για την εγκαταλειψη. δεν ειναι ολα ομως ιδια...αλλη περιοχη αλλος δρομος αλλα παιδια αλλος οδηγος τα παντα ειναι διαφορετικα οποτε δεν μπορεις να πεις παρομοια..αλλα δεν μπορω να πιστεψω αυτα που λες...επεσες σε εναν απο μαλακια οκ το καταλαβαινω αλλα ερχεσαι και μου λες εε εε εφυγε..δηλαδη θα φτασουμε στο σημειο να σταματαμε μονο εαν φταιμε?η να το πω καλυτερα να ζυγιζουμε την κατασταση και μετα...καταλαβαινεις οτι αυτος ο ανθρωπος που χτυπησες σε ειδε να φευγεις στον αερα και δεν τον ενοιαξε??μπορεις να το δεις αυτο?και ας εφταιγες εσυ!!εγω εαν τον ειχα μπροστα μου θα τον σταυρωνα κανονικοτατα..

Xrated
01/05/2010, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από aisxos
δεν ειναι ολα ομως ιδια...αλλη περιοχη αλλος δρομος αλλα παιδια αλλος οδηγος τα παντα ειναι διαφορετικα οποτε δεν μπορεις να πεις παρομοια..αλλα δεν μπορω να πιστεψω αυτα που λες...επεσες σε εναν απο μαλακια οκ το καταλαβαινω αλλα ερχεσαι και μου λες εε εε εφυγε..δηλαδη θα φτασουμε στο σημειο να σταματαμε μονο εαν φταιμε?η να το πω καλυτερα να ζυγιζουμε την κατασταση και μετα...καταλαβαινεις οτι αυτος ο ανθρωπος που χτυπησες σε ειδε να φευγεις στον αερα και δεν τον ενοιαξε??μπορεις να το δεις αυτο?και ας εφταιγες εσυ!!εγω εαν τον ειχα μπροστα μου θα τον σταυρωνα κανονικοτατα..
συμφωνω ρε φιλε οντως ειναι μαλακας αλλα προσπαθω να μπω και στη θεση του.Γιατι να μην σταματησει ενω δεν εφταιγε?Η ειχε πιει τα κερατα του γιαυτο ηταν και μεσ στη μεση και φοβηθηκε οτι θα παει μεσα η ειχε κατι παρανομο στο αμαξι η κατι αλλο δε ξερω.Εγω αν τον ειχα μπροστα μου και μου ελεγε συγνωμη εκανα μαλακια δεν θα μπορουσα να του κανω τιποτα ;/

keepdreaming
01/05/2010, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από aisxos
το τι εκαναν πιο πριν δεν νομιζω οτι εχει σημασια...και δεν νομιζω δικαιος να εχασαν την ζωη τους γιατι δεν πιστευω οτι υπαρχει καποιος μεσα σε αυτο το forum που εστω μια φορα να μην εχει κανει κατι ..οποτε οτι εκαναν πολλα διαφορα πριν σαν επιχειρημα δεν στεκει.ωστοσο γιατι φευγεις απο το ατυχημα κυριε μου οταν νιωθεις πως δεν φταις και βλεπεις οπως εσυ λες κομματια τον αλλον κατω?μηπω; βγηκες απο το παρκιγκ λιγο γρηγορα διχως να κοιταξεις?γιατι δεν σταματας να δεις εαν μπορεις να κανεις κατι?100 τις 100 ευθυνες στο γειτονα σου και ελπιζω να τιμωρηθει παραδειγματικα.φιλε μου δεν πρεπει να σε εχουν χτυπησει και να σηκωθουν να φυγουν να δεις πως ειναι.!!Ειτε τα παιδια εφταιγαν ειτε ο γειτονας σου επρεπε και ηταν υποχρεωμενος να σταματησει για να παρασχει της πρωτες βοηθειες..οπως και ο ιδιος θα ζητουσε να κανουν σε αυτον.λυπαμαι που προσπαθουμε να βγαλουμε ενα σωρο δικαιολογιες για το οτιδηποτε αλλο μπορει να φταιει ενω το εχουμε μπροστα μας ξεκαθαρα.

Το τι εκαναν πιο πριν εχει σημασια γιατι δειχνει οτι τους ετρωγε ο κ....ος τους! Δεν τους φταιει κανεις!

Δηλαδη ρε πατριωτη, αν εκεινη την ωρα εβγαινα εγω, η εσυ απο το parking με τις μοτο μας και επεφταν πανω μας με τα ΟΣΑ πηγαιναν και βρισκομασταν ολοι 3 μετρα κατω απο τη Γη τωρα τι θα γινοταν?

Δεν τους δικαιολογω με ΤΙ ΠΟ ΤΑ! Αν ο τυπος δεν εφευγε και παλι το φταιξιμο θα πηγαινε στα παιδια, για υπερβαση του οριου ταχυτητας. Αυτος λογικα εφυγε επειδη πανικοβληθηκε. Και εκει να εμενε ομως, το θεμα ειχε ληξει ουτως η αλλως. Τα παιδια ηταν νεκρα. Απλα αν εμενε δεν θα ειχε τρεξιματα με το νομο.

Συμφωνω επισης πως ολοι κανουμε τις βλακειες μας, αλλα για να μιλησω γενικοτερα, οποιος εχει αισθηση του κινδυνου, δεν θα εμπαινε ετσι σ αυτη τη στροφη!

Και για να τελειωσω, αν αντι για τον τυπο που εφυγε ησουν εσυ στο αμαξι και τα παιδια επεφταν πανω σου, θα τα δικαιολογουσες?

100% ευθυνες στα παιδια για το ατυχημα. 100% ευθυνες σ αυτον γιατι εφυγε...

Xrated
01/05/2010, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από keepdreaming
Το τι εκαναν πιο πριν εχει σημασια γιατι δειχνει οτι τους ετρωγε ο κ....ος τους! Δεν τους φταιει κανεις!

Δηλαδη ρε πατριωτη, αν εκεινη την ωρα εβγαινα εγω, η εσυ απο το parking με τις μοτο μας και επεφταν πανω μας με τα ΟΣΑ πηγαιναν και βρισκομασταν ολοι 3 μετρα κατω απο τη Γη τωρα τι θα γινοταν?

Δεν τους δικαιολογω με ΤΙ ΠΟ ΤΑ! Αν ο τυπος δεν εφευγε και παλι το φταιξιμο θα πηγαινε στα παιδια, για υπερβαση του οριου ταχυτητας. Αυτος λογικα εφυγε επειδη πανικοβληθηκε. Και εκει να εμενε ομως, το θεμα ειχε ληξει ουτως η αλλως. Τα παιδια ηταν νεκρα. Απλα αν εμενε δεν θα ειχε τρεξιματα με το νομο.

Συμφωνω επισης πως ολοι κανουμε τις βλακειες μας, αλλα για να μιλησω γενικοτερα, οποιος εχει αισθηση του κινδυνου, δεν θα εμπαινε ετσι σ αυτη τη στροφη!

Και για να τελειωσω, αν αντι για τον τυπο που εφυγε ησουν εσυ στο αμαξι και τα παιδια επεφταν πανω σου, θα τα δικαιολογουσες?

100% ευθυνες στα παιδια για το ατυχημα. 100% ευθυνες σ αυτον γιατι εφυγε...
Συμφωνω απολυτως.Απλα αισθηση του κινδυνου εχουμε ολοι.Η αισθηση της αδρεναλινης την υπερβαινει γιαυτο και αυτα τα αποτελεσματα.(ποσο μαλλον αν εχεις και αλλον πανω και θες να το παιξεις χερας οχι μονο στο εγω σου αλλα και στον συνεπιβατη)

keepdreaming
01/05/2010, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
συμφωνω ρε φιλε οντως ειναι μαλακας αλλα προσπαθω να μπω και στη θεση του.Γιατι να μην σταματησει ενω δεν εφταιγε?Η ειχε πιει τα κερατα του γιαυτο ηταν και μεσ στη μεση και φοβηθηκε οτι θα παει μεσα η ειχε κατι παρανομο στο αμαξι η κατι αλλο δε ξερω.Εγω αν τον ειχα μπροστα μου και μου ελεγε συγνωμη εκανα μαλακια δεν θα μπορουσα να του κανω τιποτα ;/

Το αμαξι δεν νομιζω να ηταν παρανομο καθως εχει πανω του διαφημιση γνωστου ζαχαροπλαστειου της Αρτας ;)

Τωρα για το αν ηταν πιωμενος δεν ξερω...ηταν 9 το βραδυ νομιζω οταν εγινε το δυστυχημα...κομματακι δυσκολο...

Να μη μακρυγορω ομως, περιμενω νεοτερα και απο τους δικους μου για την εξελιξη της καταστασης.

keepdreaming
01/05/2010, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
Συμφωνω απολυτως.Απλα αισθηση του κινδυνου εχουμε ολοι.Η αισθηση της αδρεναλινης την υπερβαινει γιαυτο και αυτα τα αποτελεσματα.(ποσο μαλλον αν εχεις και αλλον πανω και θες να το παιξεις χερας οχι μονο στο εγω σου αλλα και στον συνεπιβατη)

Εκει ειναι που κανουν το λαθος οι περισσοτεροι. Γιατι να το παιξεις χερας? Δεν σκεφτεσαι οτι κουβαλας αλλη μια ζωη μαζι σου?

Εγω τουλαχιστον οταν εχω δευτερο ατομο πισω, πηγαινω ΠΟΛΥ σιγα...δεν χρειαζεται να αποδειξω τιποτα σε κανεναν! Αν παθω κατι οσο ειμαι μονος μου πανω στη μηχανη και φταιω, τοτε καλα να παθω...αλλα οχι να παρω και αλλο ατομο στο λαιμο μου. Κριμα...

aisxos
01/05/2010, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
συμφωνω ρε φιλε οντως ειναι μαλακας αλλα προσπαθω να μπω και στη θεση του.Γιατι να μην σταματησει ενω δεν εφταιγε?Η ειχε πιει τα κερατα του γιαυτο ηταν και μεσ στη μεση και φοβηθηκε οτι θα παει μεσα η ειχε κατι παρανομο στο αμαξι η κατι αλλο δε ξερω.Εγω αν τον ειχα μπροστα μου και μου ελεγε συγνωμη εκανα μαλακια δεν θα μπορουσα να του κανω τιποτα ;/ ενταξει...μπες λιγο στην θεση αυτου που φευγει και σκεψου..πως ειναι να οδηγας μετα απο ενα τετοιο δυστυχημα τι θα σκεφτεσαι...εγω δεν θα μπορουσα να κανω βημα παραπερα..και επειδη ηδη ειχα δυο τρακαρισματα εκατσα εκει να υπερασπιστω τον εαυτο μου διχως να κανω καν την σκεψη να φυγω..ποσο μαλλον εαν εβλεπα ανθρωπο κατω..ενας απο τους λογους που καθομουν ειναι γιατι πιστευα οτι ημουν σωστος και δεν ειχα κατι να φοβηθω..και εξακολουθω να λεω ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ποιος φταιει σημασια εχει οτι Εγκατελειψε 2 ψυχες στον δρομο..απλως εαν εφταιγε αυτος τοτε ειναι πιο χειροτερα τα πραγματα.δεν μπορω να φανταστω ανθρωπο μετα απο τετοιο δυστυχημα να προχωραει κανονικα με το αυτοκινητο του και τι μπορει να σκεφτεται.οπως αυτος δεν σκεφτηκε να προσφερει βοηθεια ειτε εφταιγε αυτος ειτε οι αλλοι τοτε και η κοινωνια μας δεν πρεπει να προσφερει το παραμικρο σε αυτον τον ανθρωπο!!

keepdreaming
01/05/2010, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από aisxos
ενταξει...μπες λιγο στην θεση αυτου που φευγει και σκεψου..πως ειναι να οδηγας μετα απο ενα τετοιο δυστυχημα τι θα σκεφτεσαι...εγω δεν θα μπορουσα να κανω βημα παραπερα..και επειδη ηδη ειχα δυο τρακαρισματα εκατσα εκει να υπερασπιστω τον εαυτο μου διχως να κανω καν την σκεψη να φυγω..ποσο μαλλον εαν εβλεπα ανθρωπο κατω..ενας απο τους λογους που καθομουν ειναι γιατι πιστευα οτι ημουν σωστος και δεν ειχα κατι να φοβηθω..και εξακολουθω να λεω ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ποιος φταιει σημασια εχει οτι Εγκατελειψε 2 ψυχες στον δρομο..απλως εαν εφταιγε αυτος τοτε ειναι πιο χειροτερα τα πραγματα.δεν μπορω να φανταστω ανθρωπο μετα απο τετοιο δυστυχημα να προχωραει κανονικα με το αυτοκινητο του και τι μπορει να σκεφτεται.οπως αυτος δεν σκεφτηκε να προσφερει βοηθεια ειτε εφταιγε αυτος ειτε οι αλλοι τοτε και η κοινωνια μας δεν πρεπει να προσφερει το παραμικρο σε αυτον τον ανθρωπο!!

Συμφωνω απολυτα σε οσα λες, αλλα αυτο κανει τους ανθρωπους και ξεχωριζουν ο ενας απο τον αλλο. Εσυ δεν θα εφευγες ποτε, ουτε εγω, ουτε αλλοι 1000, αλλα αυτος και αλλοι ποσοι θα εφευγαν κατευθειαν...ειτε πιστευοντας οτι δεν θα τους πιασουν , ειτε λογω πανικου.

Οτι και να λεμε ομως, το κακο εγινε. Μακρια απο μας μονο, προσοχη στους κωλοδρομους της Αρτας και παντα με κρανος ;) Μακαρι να τα πουμε και απο κοντα οταν γυρισω. Κερναω μπυρα :beer:

chris_honda
01/05/2010, 13:54
Παιδιά μην το πολυσηζητάμε, σημασία έχει ότι πρέπει να καταλάβουμε επιτέλους ότι όταν πιάνεις τιμόνι στα χέρια σου, έχεις μεγάλη ευθύνη. Καλλή η ταχύτητα και η τρέλα από την άλλη σε όλους μας έχει συμβεί το να κάνουμε μια μλκια από απροσεξία, αλλά όλα αυτά δυστηχώς πρέπει να καταλάβουμε ότι ισως να οδηγήσουν στον θάνατο ή στον σοβαρό τραυματισμό.

Κουράγιο στους δικούς τους, μακάρι να είναι οι τελαυταίοι που χάνονται και εγκαταλείπονται...

keepdreaming
01/05/2010, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από chris_honda
Παιδιά μην το πολυσηζητάμε, σημασία έχει ότι πρέπει να καταλάβουμε επιτέλους ότι όταν πιάνεις τιμόνι στα χέρια σου, έχεις μεγάλη ευθύνη.

+1000:beer: :beer:

faraway
01/05/2010, 14:16
Συλληπητήρια στις οικογένειες των παιδιών .

Όσο αφορά τις ηλικίες , αν και μικρή σημασία έχει , το ένα παιδί ήταν 28 ετών .

Ξεκράνωτοι και οι δύο , και για αρκετή ώρα ήταν πάνω κάτω το δρόμο κάνοντας διάφορες καγκουριές ( σούζες ....κτλ) , :rolleyes:

Τέλος πάντων ότι και να πούμε δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι και τα παιδιά θα παραμείνουν νεκρά.

Το μόνο που μπορώ να πω είναι κρίμα .
:rolleyes:

keepdreaming
01/05/2010, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres


Ξεκράνωτοι και οι δύο , και για αρκετή ώρα ήταν πάνω κάτω το δρόμο κάνοντας διάφορες καγκουριές ( σούζες ....κτλ) , :rolleyes:




Αυτο το σκεπτικο αδυνατω να καταλαβω...και ειδικα απο παιδια μιας καποιας ηλικιας...

Οσο λειτουργει περισσοτερο το κατω κεφαλι απο οτι το πανω, βρισκομενοι πανω σε μια μηχανη, τετοια θα γινονται :sad:

cityfly
01/05/2010, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από keepdreaming
Αυτος που εγκατελειψε τα παιδια μενει στη γειτονια μου...δεν εχω νεοτερα για το τι εγινε τελικα με δαυτον αλλα μην του ριχνουμε και 100% ευθυνες για το ατυχημα.




μα το θέμα αυτή τη στιγμή δεν είναι ποιος έφταιγε για το ατύψημα,
εγώ σου λέω ότι δεν έφταιγε καθόλου

τι σχέση έχει αυτό με την εγκατάλειψη;
ως προς αυτό το σκέλος είναι αδικαιολόγητος σίγουρα

και όπως τα περιγράφεις μπορεί τα παιδιά να πήγαιναν γυρεύοντας
αλλά αυτά τα δύο γεγονότα είναι ασυσχέτιστα

keepdreaming
01/05/2010, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
μα το θέμα αυτή τη στιγμή δεν είναι ποιος έφταιγε για το ατύψημα,
εγώ σου λέω ότι δεν έφταιγε καθόλου

τι σχέση έχει αυτό με την εγκατάλειψη;
ως προς αυτό το σκέλος είναι αδικαιολόγητος σίγουρα

και όπως τα περιγράφεις μπορεί τα παιδιά να πήγαιναν γυρεύοντας
αλλά αυτά τα δύο γεγονότα είναι ασυσχέτιστα

Το ανεφερα και πιο κατω νομιζω στα ποστ μου οτι δεν τον δικαιολογω για το οτι εφυγε απο τον τοπο του ατυχηματος!

Και οτι τα παιδια πηγαιναν γυρευοντας το συσχετισα με το ατυχημα...οχι με την εγκαταλειψη :beer:

Δήμιος
02/05/2010, 12:23
Για να καταλαβουμε λιγακι τι λεει εδω ο αρτινος...γιατι η βλακεια εχει και καποιο οριο...

ΔΕΔΟΜΕΝΑ....
1. ενα αυτοκινητο παραβιασε την προτεραιοτητα και χτυπησε μια μοτοσυκλετα που κινειτο κανονικα επι κεντρικης οδου
2. ο οδηγος μετα το ατυχημα εγκατελειψε τα θυματα
3. οι επιβαινοντες στη μοτο δεν φορουσαν κρανος

ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ
1. η μηχανη ετρεχε πολυ (?)


Αυτο ειναι υποθεση, που δεν μπορει να τη γνωριζει κανενας, εκτος ισως απο τη τροχαια αν ηταν εκει και μετρησε φρεναρισμα κλπ της μοτο, αλλαγενικα ειναι πολυ δυσκολο να αποδειχθει

Η κοινη λογικη λοιπον, που εχετε απωλεσει ορισμενοι, λεει οτι ο φταιχτης του ατυχηματος ειναι ο οδηγος του αυτοκινητου. Για αυτον τον μ@λακα ξερουμε σιγουρα οτι εκανε μια παραβαση, για τους δυο θανοντες υποθετουμε. Αλλα και ετσι να ειναι το μεγαλυτερο μεριδιο ευθυνης το εχει ο οδηγος, και μονο η εγκαταλειψη δε θα ακουστει καθολου καλα στο δικαστηριο, πιστεψτε με...

Συλλυπητηρια στις οικογενειες των παιδιων...

faraway
02/05/2010, 12:40
Kάνεις λάθος , η βλακεία δεν έχει όριο , είναι απεριόριστη

εξού και ο βλάκας ανίκητος.

Άρα έχουμε και λέμε :

βλακεία Νο 1 - Μη χρησιμοποίηση κράνους

βλακεία Νο 2 - Επιδεικτίκη οδήγηση με σούζες κτλ σε αστικό δίκτυο

βλακεία Νο 3 - υπέρβαση ταχύτητας άνω των 60 χλμ/ωρα σε κεντρικό αστικό δρόμο με 2 -3 διαβάσεις πεζών ( χωρίς φανάρια ) που οδηγούν στα αθλητικά κέντρα της πόλης και στο πάρκο.

βλακεία Νο 4 - πέρασμα δρόμου χωρίς να έχουμε κάνει επαρκή έλεγχο,

....αποτέλεσμα 3 βλακείες =2 νεκροί ,

.... και 1 βλακεία = ένας κατηγορούμενος.

BLiTzER
02/05/2010, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
Kάνεις λάθος , η βλακεία δεν έχει όριο , είναι απεριόριστη

εξού και ο βλάκας ανίκητος.

Άρα έχουμε και λέμε :

βλακεία Νο 1 - Μη χρησιμοποίηση κράνους

βλακεία Νο 2 - Επιδεικτίκη οδήγηση με σούζες κτλ σε αστικό δίκτυο

βλακεία Νο 3 - υπέρβαση ταχύτητας άνω των 60 χλμ/ωρα σε κεντρικό αστικό δρόμο με 2 -3 διαβάσεις πεζών ( χωρίς φανάρια ) που οδηγούν στα αθλητικά κέντρα της πόλης και στο πάρκο.

βλακεία Νο 4 - πέρασμα δρόμου χωρίς να έχουμε κάνει επαρκή έλεγχο,

....αποτέλεσμα 3 βλακείες =2 νεκροί ,

.... και 1 βλακεία = ένας κατηγορούμενος.


Τα 1 και 2 είναι παντελώς άσχετα γιατί δεν τους σκότωσαν αυτά.

faraway
02/05/2010, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Τα 1 και 2 είναι παντελώς άσχετα γιατί δεν τους σκότωσαν αυτά.

θα μπορούσαν να τους είχαν σώσει όμως ,

αν το 1 το έκαναν

και το 2 όχι !!!

BLiTzER
02/05/2010, 12:49
Παρολαυτά δε μπορείς να στέλνεις 2 νεκρούς στο κατηγορητήριο επειδή δε φορούσαν κράνος. Προφανώς και είναι βλακεία τους και ΙΣΩΣ τους έσωζε (αμφιβάλλω), αλλά δεν ήταν σε καμία περίπτωση η αιτία του δυστυχήματος. Ούτε οι σούζες ήταν.

blackbusa
02/05/2010, 12:49
δεν διαβαζω θεωριες και αλλες παπαριες...το θεμα ειναι ενα...


ΣΗΚΩΘΗΚΕ ΚΑΙ ΕΦΥΓΕ....ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ....ΤΕΛΟΣ....

BLiTzER
02/05/2010, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
ΣΗΚΩΘΗΚΕ ΚΑΙ ΕΦΥΓΕ....ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ....ΤΕΛΟΣ....

Αυτό. Οποιαδήποτε πιθανή δικαιολογία για τον κουτάκια τελειώνει εδώ.

faraway
02/05/2010, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Παρολαυτά δε μπορείς να στέλνεις 2 νεκρούς στο κατηγορητήριο επειδή δε φορούσαν κράνος. Προφανώς και είναι βλακεία τους και ΙΣΩΣ τους έσωζε (αμφιβάλλω), αλλά δεν ήταν σε καμία περίπτωση η αιτία του δυστυχήματος. Ούτε οι σούζες ήταν.

...δε θέλω να συνέχισω αυτή τη κουβέντα γιατί ότι και να λέμε τα παιδιά είναι εκεί που είναι και πίσω δε γυρνάνε .

Το σπίτι μου είναι 100 μέτρα από αυτή τη στροφή και τη περνάω καθημερινά και απλά θα πω αυτό που είπε και ο Φάνης ( Guzzistas) , αν τα χλμ ήταν πιο ελεγχόμενα ( ας το μεταφράσει ο καθένας όπως θέλει αυτό ) έχεις το περιθώριο και το χρόνο να φρενάρεις όπως βγαίνεις από τη στροφή.

Συλληπητήρια και πάλι στις οικογένειες των παιδιών .

Αυτά από μένα .

Δήμιος
02/05/2010, 13:02
Mηπως εκει απο το σπιτι σου μπροστα εχεις βαλει και κανα ρανταρ και μετρας τη ταχυτητα?
να μας δωσει στοιχειας τηλεμετριας τοτε.

Τα γεγονοτα στα ανεφερα, το αν ετρεχαν ειναι υποθεση που δεν μπορεις να αποδειξεις, εγω μπορω να σου πω οτι πηγαιναν με 70 και πεταχτηκε ο αλος μπροστα τους στα 5 μετρα. Ουτε στο δικαστηριο δε θα το αποδειξουν ευκολα αυτο.

faraway
02/05/2010, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
...δε θέλω να συνέχισω αυτή τη κουβέντα γιατί ότι και να λέμε τα παιδιά είναι εκεί που είναι και πίσω δε γυρνάνε .

aisxos
02/05/2010, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Δήμιος
Για να καταλαβουμε λιγακι τι λεει εδω ο αρτινος...γιατι η βλακεια εχει και καποιο οριο...

ΔΕΔΟΜΕΝΑ....
1. ενα αυτοκινητο παραβιασε την προτεραιοτητα και χτυπησε μια μοτοσυκλετα που κινειτο κανονικα επι κεντρικης οδου
2. ο οδηγος μετα το ατυχημα εγκατελειψε τα θυματα
3. οι επιβαινοντες στη μοτο δεν φορουσαν κρανος

ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ
1. η μηχανη ετρεχε πολυ (?)



Ειμαι αρτινος και γνωριζω τον δρομο σαν την παλαμη μου..
1)οντως παραβιασε την προταιρεοτητα το αυτοκινητο.
2) ισχυει απολυτακαι ΔΕΝ δικαιοληγειτε με τιποτα
3)και να φορουσαν δεν θα ζουσαν,η συγκρουση ηταν τοσο σφοδρη που διαμεληστηκε ο οδηγος.(δεν ειναι τεκμηριομενο μιας και δεν βρισκομαι αρτα αλλα προσπαθω να διασταυρωσω στοιχεια)
4)ναι πρεπει να ειχε χλμ η μηχανη ΑΛΛΑ οποιος αρτινος εαν θελει μπορει να το ελεγξει αυτο που λεω..ας παει στο παρκιγκ να εας κανει τον κοπο να βγει οπως βγηκε το αμαξι αυτο..η ορατοτητα ειναι αρκετη και ανοιχτη να δεις εαν ερχεται κατι εαν βεβαια κανεις τον κοπο να κοιταξεις..ΩΣΤΟΣΟ υπαρχουν φαναρια που αναβοσβηνουν πορτοκαλι καθως βγαινεις απο το παρκιγκ και εαν βγεις με μικρη ταχυτητα και προσεκτικα υπαρχει χωρος να περασουν δυο νταλικες μαζι διπλα η μια στην αλλη..ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση η μηχανη να βρισκοταν τοσο δεξια μιας και κλεινει μετα ο δρομος και θα βρεθεις στο πεζοδρομιο..καθε αρτινος το γνωριζει αυτο..
δυστυχως το ατυχημα εγινε στις 9 το βραδυ και πιστευω οτι και αυτο επαιξε ρολο..
το να κατηγορουμε τα παιδια και ας πηγαιναν ΟΣΑ ΟΣΑ δεν νομιζω να ειναι σωστο..Να Εστιασουμε στο σωστο θεμα που ειναι η εγκαταλειψη αυτων..

aisxos
02/05/2010, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
Μη χρησιμοποίηση κράνους

υπέρβαση ταχύτητας άνω των 60 χλμ/ωρα σε κεντρικό αστικό δρόμο με 2 -3 διαβάσεις πεζών ( χωρίς φανάρια ) που οδηγούν στα αθλητικά κέντρα της πόλης και στο πάρκο.

πέρασμα δρόμου χωρίς να έχουμε κάνει επαρκή έλεγχο,


ειπες οτι μενεις αρτα...για πες μου εσυ λοιπον ποσες φορες δεν φορεσες κρανος..??
ποσες φορες στον συγκεκριμενο δρομο πηγαινες με 60?
ποσες φορες εκανες περασμα σε αυτον τον δρομο και να εισαι σιγουρος για το ποιος μπορει να πεταχτει απο το παρκιγκ..η καποιο παιδακι απο το παρκο?η καποιος γυφτος με το αγροτικο που αλωνιζουν??ποσες φορες σε περασαν πανω σε αυτον τον δρομο και κολησες στα δεξια του δρομου και μεσα στην στροφη??
νομιζω οτι κοροιδευομαστε και κρυβομαστε πισω απο το ιδιο μας το δαχτυλο..
στα λεω αυτα γιατι 10 χρονια αρτα με μηχανακι μηχανη τα εχω δει και εγω αυτα οπως και εσυ νομιζω..τα παιδια ειχαν την ατυχια να βρεθει καποιος μπροστα τους και να εισαι ευχαριστημενος που δεν την ειχα εγω και εσυ.καποιοι δεν ειναι τοσο τυχεροι οσο εμεις.
σεβαστητε το αυτο και αφηστε τα περιττερο.

guzzistas
02/05/2010, 18:20
Τα γεγονότα που έμαθα εγώ είναι:
Τα παιδιά πήγαιναν με ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ταχύτητα (έτσι εξηγείται ο διαμελισμός και η αδυναμία οποιαδήποτε αντίδρασης και ελιγμού), δεν φόραγαν κράνη, αλλά και να φόραγαν μάλλον πάλι δεν θα γλύτωναν (λόγια ατόμου που πήγε εκεί μετά την σύγκρουση). Τόσο πολύ έτρεχαν.
Πιστεύω ότι οι ευθύνες είναι 50-50... Και τα παιδιά έφταιγαν και ο π@π@ρας που βγήκε στο δρόμο και μετά έφυγε (απαράδεκτο).

Ας κλείσει εδώ το θέμα.... Τώρα τι να λέμε... τα παιδιά έφυγαν..... :(

Αυτά να τα βλέπουν μερικοί άμυαλοι και να καταλαβαίνουν ότι η μηχανή δεν σταματά κι ας έχεις πατήσει το φρένο......
και μερικοί άλλοι που μπαίνουν μέσα σε ένα κουτί και δεν τους ενδιαφέρει τίποτα.....

ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΠΑΙΔΙΑ!!! ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΕΜΟΣ ΕΚΕΙ ΕΞΩ!
:(

granazi
02/05/2010, 19:11
τα παιδια πανε.
κουραγιο στους δικους τους ανθρωπους.

keepdreaming
02/05/2010, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από aisxos
Ειμαι αρτινος και γνωριζω τον δρομο σαν την παλαμη μου..
1)οντως παραβιασε την προταιρεοτητα το αυτοκινητο.
2) ισχυει απολυτακαι ΔΕΝ δικαιοληγειτε με τιποτα
3)και να φορουσαν δεν θα ζουσαν,η συγκρουση ηταν τοσο σφοδρη που διαμεληστηκε ο οδηγος.(δεν ειναι τεκμηριομενο μιας και δεν βρισκομαι αρτα αλλα προσπαθω να διασταυρωσω στοιχεια)
4)ναι πρεπει να ειχε χλμ η μηχανη ΑΛΛΑ οποιος αρτινος εαν θελει μπορει να το ελεγξει αυτο που λεω..ας παει στο παρκιγκ να εας κανει τον κοπο να βγει οπως βγηκε το αμαξι αυτο..η ορατοτητα ειναι αρκετη και ανοιχτη να δεις εαν ερχεται κατι εαν βεβαια κανεις τον κοπο να κοιταξεις..ΩΣΤΟΣΟ υπαρχουν φαναρια που αναβοσβηνουν πορτοκαλι καθως βγαινεις απο το παρκιγκ και εαν βγεις με μικρη ταχυτητα και προσεκτικα υπαρχει χωρος να περασουν δυο νταλικες μαζι διπλα η μια στην αλλη..ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση η μηχανη να βρισκοταν τοσο δεξια μιας και κλεινει μετα ο δρομος και θα βρεθεις στο πεζοδρομιο..καθε αρτινος το γνωριζει αυτο..
δυστυχως το ατυχημα εγινε στις 9 το βραδυ και πιστευω οτι και αυτο επαιξε ρολο..
το να κατηγορουμε τα παιδια και ας πηγαιναν ΟΣΑ ΟΣΑ δεν νομιζω να ειναι σωστο..Να Εστιασουμε στο σωστο θεμα που ειναι η εγκαταλειψη αυτων..

Ο οδηγος οντως διαμελιστηκε.:yuck:

Η ορατοτητα ειναι αρκετη στο συγκεκριμενο παρκινγκ, συμφωνω, αλλα και παλι, αυτο δεν λεει τιποτε απολυτως. Αν πηγαινεις με τουλαχιστον 150 χλμ/ωρα, διανυεις 45 μετρα/δευτερολεπτο στο περιπου! Φαντασου πως μπορει να κοιταξε ο οδηγος και να μην ειδε καν τη μηχανη και μετα βρισκομενος στη μεση του δρομου , η μηχανη καρφωθηκε πανω του!

Αν δεις το αμαξι (δεν ειναι αμαξι ακριβως, ειναι τυπου κλουβας οπως ξαναειπα, με logo γνωστου ζαχαροπλαστειου πανω) θα δεις πως η συγκρουση ηταν σφοδροτατη. Μιλαμε για ΠΟΛΛΑ χιλιομετρα.

Προς Θεου, το ξαναλεω, δεν προσπαθω να δικαιολογησω τον οδηγο του αμαξιου. Με τιποτα.

Και καποιος μιλησε περι βλακειας πριν σε καποιο ποστ...μπορεις λοιπον αγαπητε να μου πεις τι θα γινοταν αν εσπαγε ο διαολος το ποδι του και δεν ηταν αμαξι εκει, αλλα ενας πατερας και ενα παιδι, πανω σε ενα μηχανακι? Θα εφταιγε ο πατερας να φανταστω που κοιτουσε τη δουλεια του και οχι οι καγκουρες που πανε σαν τρελοι στους στενοδρομους της Αρτας, ε?

Ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα...

macrozan
02/05/2010, 20:07
ανοίχτε ένα θέμα σε άλλη κατηγορία σε Γενικό επίπεδο θεωρητικό, και θα έχουμε όλοι πολλά να πούμε

σε συγκεκριμένη νεκροψία δε μού βγαίνει να φιλοσοφώ :sad:

keepdreaming
02/05/2010, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από macrozan
ανοίχτε ένα θέμα σε άλλη κατηγορία σε Γενικό επίπεδο θεωρητικό, και θα έχουμε όλοι πολλά να πούμε

σε συγκεκριμένη νεκροψία δε μού βγαίνει να φιλοσοφώ :sad:

Σωστος...παραφερθηκα και εγω..

Το σταματαω εδω...καλο κουραγιο στις οικογενειες.

:wave2:

broum
02/05/2010, 20:27
:sad: :sad: :sad:

fl13arta
03/05/2010, 04:10
παιδια έχει ανοιξει ενα γκρουπ στο facebook για τα παιδια που σκοτωθηκαν http://www.facebook.com/?ref=home#!/group.php?gid=113540372019516&v=wall

byron
03/05/2010, 04:25
Κουβεντούλα για τον χαμό των παιδιών δεν παίζει.

Κουράγιο στους δικούς τους.