PDA

View Full Version : Περιμένοντας την παύλα (δίπλα στην τελεία)



Vagelis Gar
01/05/2010, 10:45
Ζαμαν-φού - Ελλάδα έχεις ταλέντο - Greek idol - παρατράγουδα - big brother - dancing with the stars - wipeout - next top montel - super idol - bar - φάρμα - survivor - παταγωνία - η εκδίκηση της ξανθιάς - fame story και άλλα πολλά που δεν μπορώ να θυμηθώ αυτή τη στιγμή.

20 χρόνια Ελληνικής ιδιωτικής τηλεόρασης.20 χρόνια ΣΚΟΥΠΙΔΙΩΝ.20 χρόνια υπνωτισμού των Ελλήνων.20 χρόνια γαλουχισμού των σημερινών 20άρηδων και 30άρηδων.20 χρόνια διαμόρφωσης συνείδησης.
20 χρόνια διαμόρφωσης πολιτικής.20 χρόνια μάγκες.......και φτάσαμε στο σήμερα.Σε μια χώρα διαλυμένη,χρεωμένη,ανύπαρκτη,αδύναμη για να διαπραγματευτεί το οτιδήποτε.

Με δυσκολία μπορώ να παραμερίσω την οργή μου για ότι συμβαίνει γύρω μου και να βάλω σε μια σειρά τις σκέψεις μου.Δεν με φοβίζει,το αντίθετο.Με κάνει να θέλω να βγω και να ουρλιάξω.Για όλα,μα πάνω απ' όλα για την απραξία μας.
Εύχομαι να μην επαληθευτούν αυτοί που λένε πως τελικά οι σημερινοί Έλληνες δεν είναι τίποτα άλλο απο ένα συνοθύλευμα απογόνων βάρβαρων και κατακτητών οι οποίοι περάσαν κατα καιρούς απο τούτο δω τον τόπο.

Χρόνια τώρα είμαστε υπνωτισμένοι (εξού και η αναφορά μου στην ιδιωτική τηλεόραση).Χρόνια τώρα ελάχιστα αξιόλογα έχουν συμβεί στην χώρα που γέννησε τον πολιτισμό και τη δημοκρατία.Κάποιους τους βολεύει αυτή η κατάσταση.Και τα καταφέραν.Πολύ καλά μάλιστα.Αποδεικνύεται καθημερινά.Κοιτάξτε λίγο γύρω σας και θα το καταλάβετε.

Δεν θέλω να είμαι απαισιόδοξος αλλά πιστεύω πως πλέον είναι αργά.Δεν μπορεί να αλλάξει κάτι.Το δηλητήριο που μας έχουν ποτίσει τόσα χρόνια σχεδόν έχει νεκρώσει τα πάντα και η σαπίλα του καθωσπρεπισμού και της ωραιοποίησης μιας κοινωνίας που η βρώμα της έχει σκεπάσει κάθε άρωμα έχει αρπάξει και τις ψυχές μας.

Χρωστάμε στα παιδιά μας και στους εαυτούς μας όμως αυτό το ελάχιστο φως που ο καθένας μας βλέπει στην άκρη του δικού του τούνελ να παλέψει για να το φέρει πιό κοντά του,με ότι αγώνα πιστεύει.

Συγχωρέστε με για το spam.

EVI
01/05/2010, 10:48
:beer:

notakos600
01/05/2010, 10:50
[i]

Χρωστάμε στα παιδιά μας και στους εαυτούς μας όμως αυτό το ελάχιστο φως που ο καθένας μας βλέπει στην άκρη του δικού του τούνελ να παλέψει για να το φέρει πιό κοντά του,με ότι αγώνα πιστεύει.

[/B]




:beer: :beer: :beer: :beer:

Λευκάδιος
01/05/2010, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos


Χρωστάμε στα παιδιά μας και στους εαυτούς μας όμως αυτό το ελάχιστο φως που ο καθένας μας βλέπει στην άκρη του δικού του τούνελ να παλέψει για να το φέρει πιό κοντά του,με ότι αγώνα πιστεύει.

+650

VALES
01/05/2010, 11:38
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
Το δηλητήριο που μας έχουν ποτίσει τόσα χρόνια σχεδόν έχει νεκρώσει τα πάντα











Άντε να κάνω εγώ τον λ@λ@κ@/αντιρρησία πάλι. :(

Συνδυάζω το πρώτο σου κείμενο για την tv με αυτό του δηλητήριου και ερωτώ. Μας το έδωσαν με το ζόρι ? Μας το πότισαν ενδοφλέβια χωρίς τη θέλησή μας ? Μας έπιασαν τέσσερις, μας έστησαν στα 4 και μας το ''φόρεσαν'' ως υπόθετο με το στανιό ? Και φυσικά η απάντηση είναι ΟΧΙ σε όλα.
Έχει και ωραία πράγματα να δεις στην tv φίλε μου, αλλά όχι όλες τις ώρες, και προ πάντων όχι σε όλα τα κανάλια. Επιπλέον έχεις στα χέρια σου την δύναμη να την κλείσεις. Ή μήπως όχι ?
Όταν σου ζητάει το παιδί σου να δει ένα από τα ''σκουπίδια'' που προείπες, του είπες ποτέ ''όχι'' ?
Μπορώ να γράφω τέτοιου είδους παραδείγματα , ώρες ολόκληρες. Ας το τελειώσω όμως λέγοντας... ''Μας πληγώνει το σαμάρι, και χτυπάμε το γαϊδούρι.''

:wave2:

bros400pgm
01/05/2010, 14:41
Τελικα, αυτο που δεν αλλαζει ειναι η νοοτροπια μας. :nono: :nono: :nono:

Ευχομαι τα καλυτερα:wave2: :wave2:

Vagelis Gar
01/05/2010, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
Το δηλητήριο που μας έχουν ποτίσει τόσα χρόνια σχεδόν έχει νεκρώσει τα πάντα











Άντε να κάνω εγώ τον λ@λ@κ@/αντιρρησία πάλι. :(

Συνδυάζω το πρώτο σου κείμενο για την tv με αυτό του δηλητήριου και ερωτώ. Μας το έδωσαν με το ζόρι ? Μας το πότισαν ενδοφλέβια χωρίς τη θέλησή μας ? Μας έπιασαν τέσσερις, μας έστησαν στα 4 και μας το ''φόρεσαν'' ως υπόθετο με το στανιό ? Και φυσικά η απάντηση είναι ΟΧΙ σε όλα.
Έχει και ωραία πράγματα να δεις στην tv φίλε μου, αλλά όχι όλες τις ώρες, και προ πάντων όχι σε όλα τα κανάλια. Επιπλέον έχεις στα χέρια σου την δύναμη να την κλείσεις. Ή μήπως όχι ?
Όταν σου ζητάει το παιδί σου να δει ένα από τα ''σκουπίδια'' που προείπες, του είπες ποτέ ''όχι'' ?
Μπορώ να γράφω τέτοιου είδους παραδείγματα , ώρες ολόκληρες. Ας το τελειώσω όμως λέγοντας... ''Μας πληγώνει το σαμάρι, και χτυπάμε το γαϊδούρι.''

:wave2:

Φίλε μου δυστυχώς η κοινωνία η ίδια είναι αυτή που μας επιβάλει τους κανόνες.Και σε εμάς και στα παιδιά μας.Όταν τα παιδιά μου μεγαλώνουν σε ένα περιβάλλον όπου ο μπαμπάς και η μαμά λείπουν 12 ώρες απο το σπίτι λογικό δεν βρίσκεις να αποτελεί η τηλεόραση τον "φίλο" τους?Και πες μου εσύ πόσα είναι αυτά τα 12χρονα που αντί για το next top montel θα δουν ντοκυμαντέρ που αφορά τις πυραμίδες π.χ ή αντί για το "μπορείς να βγεις με τιε τσούλες" της τσούλας θα καθήσουν να ακούσουν Αλεξίου ή κάτι αντίστοιχο ποιοτικό.
Προσωπική μου γνώμη και επέτρεψέ μου να την υποστηρίζω 100% είναι πως το δηλητήριο που προανέφερα έρχεται σε τέτοιες δόσεις και είναι τόσο γλυκό το πούστικο που απλά δεν καταλαβαίνουμε τη ζημιά που μας κάνει.
Φυσικά και έχει ωραία πράγματα στην TV να δεις.Στην ΝΕΤ π.χ όταν έχω αυπνίες κατά τις 3 τα ξημερώματα προβάλει φανταστικά ντοκυμαντέρ (Ο κόσμος χωρίς τον άνθρωπο πχ) ή στο πακέτο της NOVA που ππέπει να "σκάσεις" 59 ευρώ το μήνα έχει απίστευτα πράγματα να δεις.Όμως ρε φίλε στις 3 το μεσημέρι που το 80% των τηλεοράσεων είναι ανοιχτές φαντάζομαι έχεις δει το τι σκουπίδι παρελάζει.
Και κάτι τελευταίο.Καλές οι παροιμίες αλλά κάποια στιγμή πρέπει να αλλάξουμε το σαμάρι και να φροντίσουμε περισσότερο το γαϊδούρι.

VALES
01/05/2010, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
Φίλε μου δυστυχώς η κοινωνία η ίδια είναι αυτή που μας επιβάλει τους κανόνες.Και σε εμάς και στα παιδιά μας.Όταν τα παιδιά μου μεγαλώνουν σε ένα περιβάλλον όπου ο μπαμπάς και η μαμά λείπουν 12 ώρες απο το σπίτι λογικό δεν βρίσκεις να αποτελεί η τηλεόραση τον "φίλο" τους?Και πες μου εσύ πόσα είναι αυτά τα 12χρονα που αντί για το next top montel θα δουν ντοκυμαντέρ που αφορά τις πυραμίδες π.χ ή αντί για το "μπορείς να βγεις με τιε τσούλες" της τσούλας θα καθήσουν να ακούσουν Αλεξίου ή κάτι αντίστοιχο ποιοτικό.
Προσωπική μου γνώμη και επέτρεψέ μου να την υποστηρίζω 100% είναι πως το δηλητήριο που προανέφερα έρχεται σε τέτοιες δόσεις και είναι τόσο γλυκό το πούστικο που απλά δεν καταλαβαίνουμε τη ζημιά που μας κάνει.
Φυσικά και έχει ωραία πράγματα στην TV να δεις.Στην ΝΕΤ π.χ όταν έχω αυπνίες κατά τις 3 τα ξημερώματα προβάλει φανταστικά ντοκυμαντέρ (Ο κόσμος χωρίς τον άνθρωπο πχ) ή στο πακέτο της NOVA που ππέπει να "σκάσεις" 59 ευρώ το μήνα έχει απίστευτα πράγματα να δεις.Όμως ρε φίλε στις 3 το μεσημέρι που το 80% των τηλεοράσεων είναι ανοιχτές φαντάζομαι έχεις δει το τι σκουπίδι παρελάζει.
Και κάτι τελευταίο.Καλές οι παροιμίες αλλά κάποια στιγμή πρέπει να αλλάξουμε το σαμάρι και να φροντίσουμε περισσότερο το γαϊδούρι.





Δεν είχα σκοπό να απαντήσω γιατί θέλει πολύ ώρα και μεγάλο κείμενο, αλλά θα το κάνω 1ον γιατί αφορά τα παιδιά μας, και 2ον γιατί δεν υπάρχει καλύτερο θέμα αυτή τη στιγμή στο φόρουμ.
Πάμε λοιπόν.
Η κοινωνία φίλε roufiane είναι εσύ κι εγώ. Είναι ''τα νούμερα'' της τηλεθέασης που κρατάνε ζωντανές τέτοιες εκπομπές.Τώρα θα μου πεις πως ΕΣΥ δεν βλέπεις τέτοιες. Οκ. Έχεις δώσει όμως 2 ''ψήφους'' τηλεθέασης (και εννοώ τα παιδιά σου) αμαχητή. Ή μάλλον τις έδωσες γιατί λείπεις 12 ώρες από το σπίτι. Μπορείς όμως να τους απαγορεύσεις να δουν tv. Μπορείς επίσης να την σπάσεις. Μικρό το κακό ή μάλλον μικρότερο από το να γράφεις αυτή τη στιγμή αυτά που γράφεις με τόση απελπησία. Δεν νομίζεις ?
Οσο για το ''φίλο τους'', μπορώ να σου πω δεκάδες άλλους καλύτερους από αυτόν που έχουν.
Ένα μουσικό όργανο π.χ. Ένα παζλ, ζωγραφική, Τα Μαθήματά τους, ένα εξωσχολικό βιβλίο ή ό,τι άλλο τους ευχαριστεί. Γιατί αποκλείεται το μόνο που τους ευχαριστεί να είναι τα σκουπίδια της tv.
Αν όντως συμβαίνει αυτό, τότε κάτι δεν έχει γίνει σωστά από το ξεκίνημά τους, και πίστεψέ με δεν φταίνε τα παιδιά σου.
Τώρα, αν το δηλητήριο είναι ύπουλο και γλυκό, θα σου πω το εξής. Όλοι μας το έχουμε γευτεί, κακά τα ψέματα. Η διαφορά είναι πως κάποιοι δοκίμασαν και το έφτυσαν, ενώ κάποιοι άλλοι δοκίμασαν, και ξαναδοκίμασαν, και ματαξαναδοκίμασαν απλά για να κατηγορούν αυτούς που τους το πρόσφεραν. Με λίγα λόγια φίλε roufiane, είναι ανόητο να κατηγορώ ένα έπιπλο για την ανατροφή των παιδιών μου.
Τελικά δεν ήταν και τόσο μεγάλο το κείμενο.:smilea:

pilotos_xtreme
01/05/2010, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
Ζαμαν-φού - Ελλάδα έχεις ταλέντο - Greek idol - παρατράγουδα - big brother - dancing with the stars - wipeout - next top montel - super idol - bar - φάρμα - survivor - παταγωνία - η εκδίκηση της ξανθιάς - fame story και άλλα πολλά που δεν μπορώ να θυμηθώ αυτή τη στιγμή.

20 χρόνια Ελληνικής ιδιωτικής τηλεόρασης.20 χρόνια ΣΚΟΥΠΙΔΙΩΝ.20 χρόνια υπνωτισμού των Ελλήνων.20 χρόνια γαλουχισμού των σημερινών 20άρηδων και 30άρηδων.20 χρόνια διαμόρφωσης συνείδησης.
20 χρόνια διαμόρφωσης πολιτικής.20 χρόνια μάγκες.......και φτάσαμε στο σήμερα.Σε μια χώρα διαλυμένη,χρεωμένη,ανύπαρκτη,αδύναμη για να διαπραγματευτεί το οτιδήποτε.

Με δυσκολία μπορώ να παραμερίσω την οργή μου για ότι συμβαίνει γύρω μου και να βάλω σε μια σειρά τις σκέψεις μου.Δεν με φοβίζει,το αντίθετο.Με κάνει να θέλω να βγω και να ουρλιάξω.Για όλα,μα πάνω απ' όλα για την απραξία μας.
Εύχομαι να μην επαληθευτούν αυτοί που λένε πως τελικά οι σημερινοί Έλληνες δεν είναι τίποτα άλλο απο ένα συνοθύλευμα απογόνων βάρβαρων και κατακτητών οι οποίοι περάσαν κατα καιρούς απο τούτο δω τον τόπο.

Χρόνια τώρα είμαστε υπνωτισμένοι (εξού και η αναφορά μου στην ιδιωτική τηλεόραση).Χρόνια τώρα ελάχιστα αξιόλογα έχουν συμβεί στην χώρα που γέννησε τον πολιτισμό και τη δημοκρατία.Κάποιους τους βολεύει αυτή η κατάσταση.Και τα καταφέραν.Πολύ καλά μάλιστα.Αποδεικνύεται καθημερινά.Κοιτάξτε λίγο γύρω σας και θα το καταλάβετε.

Δεν θέλω να είμαι απαισιόδοξος αλλά πιστεύω πως πλέον είναι αργά.Δεν μπορεί να αλλάξει κάτι.Το δηλητήριο που μας έχουν ποτίσει τόσα χρόνια σχεδόν έχει νεκρώσει τα πάντα και η σαπίλα του καθωσπρεπισμού και της ωραιοποίησης μιας κοινωνίας που η βρώμα της έχει σκεπάσει κάθε άρωμα έχει αρπάξει και τις ψυχές μας.

Χρωστάμε στα παιδιά μας και στους εαυτούς μας όμως αυτό το ελάχιστο φως που ο καθένας μας βλέπει στην άκρη του δικού του τούνελ να παλέψει για να το φέρει πιό κοντά του,με ότι αγώνα πιστεύει.

Συγχωρέστε με για το spam.


+600 και οσα αλλα θες φιλε μου.
καντε μια χαρη στους εαυτους σας κ χρησιμοιποιηστε τηλερορασεις μονο για κανα πλαυστατιον κ καμια ταινια απο βιντεο κλαμπ. ολα τα υπολοιπα σκουπιδια.
θελετε ενημερωση? πατε στα απειρα μπλογκς στο νετ
θελετε αθλητικα? δοξα το θεο τοσα σαιτ υπαρχουν
το ιντερνετ ειναι η αρχη του τελους της τβ.
μια τβ που χαλιναγωγει τοσα χρονια τον ανθρωπινου νου κ τον ψυχαγωγει ωστε να φτασει στο σημειο να μη σκεφτετε.
μια τβ που καθε φορα ρε π@$%$τη που την ανοιγω νιωθω γελοιος,οτι αυτο που βλεπω ειναι τοσο γελοιο που γινομαι κ γω γελοιος που το παρακολουθω.

την κανουν κ ψηφιακη τωρα :rotflmao: :rotflmao:

VALES
01/05/2010, 18:24
:sick: :( :sad: :dizzy:

koulis19
01/05/2010, 19:03
Παντα υπαρχει αυτη η ελπιδα που θα μας κανει να προχωραμε μπροστα παρα τις δυσκολιες που αντιμετωπιζουμε:beer: :beer:

vangelis 64
01/05/2010, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
[QUOTE]
Συνδυάζω το πρώτο σου κείμενο για την tv με αυτό του δηλητήριου και ερωτώ. Μας το έδωσαν με το ζόρι ? Μας το πότισαν ενδοφλέβια χωρίς τη θέλησή μας ? Μας έπιασαν τέσσερις, μας έστησαν στα 4 και μας το ''φόρεσαν'' ως υπόθετο με το στανιό ? Και φυσικά η απάντηση είναι ΟΧΙ σε όλα.
:wave2: Σωστά,η απάντηση είναι ΟΧΙ σε όλα,αφού σκέφτεσαι ορθολογιστικά και ξεχνάς έναν καταλυτικό παράγοντα.Τον ψυχαναγκασμό.

Το οποίον βλέπεις τηλεόραση.Κι εκεί που βλέπεις είτε μια ηλίθια σειρά είτε ένα ντοκυμαντέρ,πετάγεται ο μαλάκας με την κατάλληλη φωνή και τη σωστή μουσική υπόκρουση και σού λέει
αγόρασε ΤΩΡΑ,τηλεφώνησε ΤΩΡΑ,ψήφισε ΤΩΡΑ κλπ κι εσύ,που κάθεσαι αποχαυνωμένος,κουρασμένος και χωρίς άμυνες μπροστά στον υποβολέα,παίρνεις ένα σωρό μηνύματα που σε εθίζουν χωρίς να παίρνεις χαμπάρι.

Πώς γέμισε ο τόπος αυτοκίνητα;Πώς έμαθαν όλοι τα τραπεζοδάνεια και τίς πιστωτικές;

Πώς απομονωνόμαστε και μισούμε τον συνάνθρωπο;Παραδείγματα άπειρα.Στην οδήγηση πρέπει να τσαγιάσουμε τον τύπο που την είδε με την πάρτη μας,
να είμαστε πρώτοι στο φανάρι ΠΑΝΩ στη διάβαση τών πεζών(ποιός τούς γαμεί αυτούς άλλωστε)
Να παρκάρουμε πάντα εκεί που μάς βολεύει(νταξ έβγαλα αλάρμ)να κορνάρουμε στο "μαλάκα" που δεν διακτινίστηκε όταν άναψε πράσινο...

Τέλος πάντων,έχουμε πειστεί ότι ο κόσμος γυρνάει γύρω από τον ασήμαντο εαυτούλη μας,τον οποίο εαυτούλη μας παίρνουμε πολύ στα σοβαρά,
τόσο που δεν δεχόμαστε ότι υπάρχουν κι άλλοι άνθρωποι στον πλανήτη κι έχουν κι αυτοί ανάγκες και δουλειές.


Οχι μόνο μάς το φόρεσαν με το στανιό φίλε μου αλλά μάς έπεισαν ότι έχουμε και ελεύθερη βούληση.
Έτσι λειτουργεί η εξουσία άλλωστε.Αλλά ντάξει...έχουμε το δικαίωμα τής διαμαρτυρίας-πορείας και απεργίας.:sad:

Εχετλαίος
02/05/2010, 00:52
Μας το έδωσαν με το ζόρι ? Μας το πότισαν ενδοφλέβια χωρίς τη θέλησή μας ? Μας έπιασαν τέσσερις, μας έστησαν στα 4 και μας το ''φόρεσαν'' ως υπόθετο με το στανιό ?

Eναλλακτικές μας έδωσαν πολλές;

VALES
02/05/2010, 02:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Eναλλακτικές μας έδωσαν πολλές;







Mία, και την ονόμασαν τηλεχειρηστήριο. :wave2:

Εχετλαίος
02/05/2010, 02:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Mία, και λέγετε τηλεχειρηστήριο. :wave2:

Το έχω και αυτό πετάξει εδώ και καιρό μαζί με το κουτί και καταλαβαίνω τι εννοείς.
Ομιλώ για εναλλακτικές επιλογές ΖΩΗΣ. Υπάρχουν, και μάλιστα πολλές (μην αρχίσω να αναφέρω, θα βραδυάσουμε).
Είδες όμως να προωθούνται από κάποιον με τη θέρμη που το κουτί προωθεί τη χωματερή;
Ό,τι κάνει κανείς μοναχός του βάση βιωμάτων, εσωτερικής ανησυχίας και αλληλεπιδράσεων...

:wave2:

p@nos
02/05/2010, 02:33
το wipeout ειναι ωραιο...αμα δεν ηταν αργεντινη θα δηλωνα και συμμετοχη κιολας



:D

p@nos
02/05/2010, 02:36
τωρα που ξαναβλεπω τους τιτλους...

και το next top model ωραιο επισης...


κοριτσακια με μαγιο και εσωρουχα να τρεχουν...τι αλλο θεμε:a01:

p@nos
02/05/2010, 02:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
το wipeout ειναι ωραιο...αμα δεν ηταν αργεντινη θα δηλωνα και συμμετοχη κιολας



:D



ξεχασα...αυτο εχει και ωραια παρουσιαστρια

:blush:

VALES
02/05/2010, 02:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Το έχω και αυτό πετάξει εδώ και καιρό μαζί με το κουτί και καταλαβαίνω τι εννοείς.
Ό,τι κάνει κανείς μοναχός του βάση βιωμάτων, εσωτερικής ανησυχίας και αλληλεπιδράσεων...

:wave2:




Αυτά κρατάω εγώ φίλε μου.

Είναι ανευθυνότητα να κατηγορώ την ΕΛ.Β.Ο. επειδή ο γιος μου αγόρασε όπλο και ''έφαγε'' 5-6 ανθρώπους, ενώ μεγάλωσε με έναν πατέρα με τα πιστόλια στο ζωνάρι.
Είναι αποφυγή ευθύνης να κατηγορώ την camel επειδή ο γιος μου άρχισε το κάπνισμα, και ταυτόχρονα καπνίζω ΚΑΙ ΕΓΩ.
Είναι γελοίο να λέω ''Είναι πολύ έξυπνο το παιδί μου, αλλά έμπλεξε με κάτι αλήτες και δεν διαβάζει''.
Ας ασχοληθούμε επιτέλους με τα παιδιά μας. Τους αξίζουν καλύτεροι γονείς.

p@nos
02/05/2010, 02:56
παντως πλακα εχετε ωρες ωρες



:lol: :lol: :lol:

VALES
02/05/2010, 03:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
παντως πλακα εχετε ωρες ωρες



:lol: :lol: :lol:




Εσύ ανήκεις στα παιδιά ακόμη...γι΄αυτό και δεν έχω παράλογες απαιτήσεις. :smokin:

p@nos
02/05/2010, 03:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Εσύ ανήκεις στα παιδιά ακόμη...γι΄αυτό και δεν έχω παράλογες απαιτήσεις. :smokin:



μωρε...θα μπορουσα να γραψω πααααααρα πολλα, αλλα αφενως βαριεμαι το σεντονι, και αφετερου, θελω να δω πως θα εξεληχθει η συζητηση...

:smokin:







ΥΓ:ανθρωποι που πηγαν απο ktm se honda, δεν εχουν ουτε δικαιομα λογου, ουτε δικαιομα αποψης...μαλλον θα επρεπε να τους αφερουσαν και το δικαιομα ψηφου τωρα που στο σκεφτομαι, καθως επισης να τους γινοταν και υποχρεωτικη στειρωση:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

VALES
02/05/2010, 03:31
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
[B]μωρε...θα μπορουσα να γραψω πααααααρα πολλα, αλλα αφενως βαριεμαι το σεντονι, και αφετερου, θελω να δω πως θα εξεληχθει η συζητηση...

:smokin:







Έχει και τη Ναταλία τέτοια ώρα στον Άλφα...

Όσο για το υστερόγραφο, μία φορά ψήφισα στα 18 και ποτέ ξανά. Στείρωση έκανα μόνος μου αφού έκανα το χρέος μου 2 φορές. Όλα βάση σχεδίου Πανούλη...όλα.

Gandalf dr685sm
02/05/2010, 04:08
την τηλεόραση την έχω για καμιά καλή ταινία, αθλητικά , κάτι πολύ καλά documantair απο τον ΣΚΑΙ και για κάποια παιδικά με cartoon και τραγουδάκια για την μικρή μου. Απο εκεί και μετά κλείνει και έχω ενημέρωση απο web (χωρίς μουσικές υποκρούσεις και κραυγές γαβγίσματα), και ψυχαγωγία (μουσική κτλ. ) απο web.

Υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις εκπομπών που θα δώ αλλά είναι κατά κύριο λόγο συγκεκριμένης μορφής και υφής και έχουν να κάνουν και με τον χρονισμό των γεγονότων. Αλλά είναι εξαίρεση σπάνια.

Τι κέρδισα;

Πολύ ελεύθερο χρόνο για γυμναστήριο , βόλτα με μοτό, ανάγνωση βιβλίων πολύ ενδιαφέροντων, πάρα πολύ χρόνο με το παιδί μου (όποτε το βλέπω)...

Το κόκκινο κουμπάκι (ΟΝ/OFF) στο telecontrol έχει τεράστια δύναμη. Αρκεί να το καταλάβουμε.

Όσον αφορά το παιδί και το τι πρέπει να μαθαίνει... αν έχει ώς πρότυπο τους γονείς του , τότε θα κάνει και θα μάθει ακριβώς οτι και εκείνοι.

Gandalf

stokos
02/05/2010, 05:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Mία, και την ονόμασαν τηλεχειρηστήριο. :wave2:

Επιλογή δεν σε δίνει κανένας. Η μόνη επιλογή που έχουμε είναι ο πελτές που βρίσκεται μέσα στο κεφάλι μας και το βάφτισαν εγκέφαλο.
Στα υπόλοιπα συμφωνούμε σε όλα.

Και μια παρατήρηση σε έναν δυο που έγραψαν για πληροφόρηση μέσω internet: Τα ίδια και χειρότερα είναι εκεί.
Κάποτε ήταν οι τελάληδες, μετά οι εφημερίδες, ύστερα το ραδιόφωνο, ήρθε και η τηλεόραση, τώρα το internet, αύριο .... μάλλον εμφυτεύματα για on line ενημέρωση. Τρέμω.
Αυτό μην το ξεχάσετε ποτέ και σταματήστε να θεοποιήτε το net. Χρησιμοποιήστε το μόνο.

Gandalf dr685sm
02/05/2010, 05:10
κανένα μήνυμα και καμία δημοσίευση σε έντυπο και ηλεκτρονικό τύπο δεν είναι για απευθείας κατανάλωση... ΟΛΑ ΘΕΛΟΥΝ ΚΡΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΚΡΙΣΗ... παρόλα αυτά, στο web αποφεύγεις κορώνες, αποφεύγεις μουσικές υποκρούσεις και άλλα πολύ μελετημένα ψυχοτεχνικά κόλπα που υποβάλλουν συναισθήματα.

Gandalf

devil's animal
02/05/2010, 05:44
ειμαστε αξιοι και της τηλεορασης μας και των πολιτικων μας και των δρομων μας και του συστηματος μας...ακριβως επειδη ολα αυτα ειμαστε ΕΜΕΙΣ!

δεν θα υπηρχαν αυτα τα προγραμματα στην τηλεοραση αν δεν τα βλεπαμε γιατι ακριβως δεν θα εφερναν τα επιθυματα νουμερα και κανεις δεν θα ηθελε να διαφημιστει.

δεν θα υπηρχαν αυτοι οι πολιτικοι αν εμεις δεν τους ειχαμε ψηφισει.

δεν θα υπηρχαν αυτοι οι δρομοι αν εμεις δεν ειμαστε παρτακηδες και βαζουμε 1 εκατοστο ασφαλτο,ενω θελει 5.

απο την στιγμη που ειμαστε απληστοι και θελουμε τα παντα, αυτο γυρναει μπουμερανγκ πισω.

mikros boudas
02/05/2010, 06:18
ρε παιδες....εχω να δω τηλεοραση 7 μηνες..και εννοοω κανονικο προγραμμα...μαθαινω τα νεα απο το ιντερνετ(ολων των ειδων τα νεα και τα διασταυρνωνω και αμεσως με πηγες απο εδω κι απο εκει)...ο,τι νεο κυκλοφορει απο μουσικη,ταινιες κλπ κλπ κλπ τα μαθαινω απο το ιντερνετ πρωτα και πιο αξιοπιστα...champions league μονο στην τιβι και αυτο εξω απο το σπιτι(μιας και σπιτι δεν υπαρχει δεκτης σηματος ουτε και καν τηλεοραση)...και δε μου χει λειψει:beer:
ειναι επιλογη μας,απλα η τηλεοραση ειναι τεμπελια γιατι δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα.πατας το κουμπι και πεφτεις στον βοθρο...

sergiosm
02/05/2010, 06:24
Υπάρχει και ένα εξάρτημα που λέγεται ...


ΤΗΛΕΧΕΙΡΙΣΤΗΡΙΟ


που αν πατήσεις το κατάλληλο κουμπί του βγάζει και ΣΟΒΑΡΑ προγράμματα.











και βέβαια υπάρχει πάντα το γνωστό κουμπί ..... on/off

:wave2:

vangelis 64
02/05/2010, 07:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
κανένα μήνυμα και καμία δημοσίευση σε έντυπο και ηλεκτρονικό τύπο δεν είναι για απευθείας κατανάλωση... ΟΛΑ ΘΕΛΟΥΝ ΚΡΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΚΡΙΣΗ... παρόλα αυτά, στο web αποφεύγεις κορώνες, αποφεύγεις μουσικές υποκρούσεις και άλλα πολύ μελετημένα ψυχοτεχνικά κόλπα που υποβάλλουν συναισθήματα.

Gandalf Δεν είν' έτσι.Από παντού δεχόμαστε μηνύματα.Είτε οπτικά είτε ακουστικά ειτε οπτιακουστικά.
Προσωπικά θεωρώ τα ακουστικά σαν πιο επικύνδινα γιατί δεν φιλτράρονται.Μπαίνουν στον εγκέφαλο ανεπεξέργαστα,αυτούσια.
Γι' αυτό κι έχει πολύ σημασία η μουσική που ακούμε.Η οποία μουσική έχει τεράστια δύναμη αλλά δεν το γνωρίζουμε-προσέχουμε αυτό.

Και τα οπτικά όμως ασκούν επιρροή πάνω μας.Με συνεχή επανάληψη,με κρυφά νοήματα...Κι όσο κι αν εσύ(ο καθένας)πιστεύεις ότι έχεις κρίση και άποψη και δεν μασάς,η δουλειά τους γίνεται μια χαρά.

Όποιος έχει μάθει να χειρίζεται το υποσυνείδητο,σε κάνει μαριονέτα κι εσύ πάντα θα πιστεύεις ότι τά'χεις καλά με τον εαυτό σου,
ότι κάνεις το σωστό και ότι το χάλι στο οποίο έχει φτάσει η ζωή μας,είναι αποτέλεσμα τής βλακείας τών άλλων.Ή όχι;

VALES
02/05/2010, 08:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Όποιος έχει μάθει να χειρίζεται το υποσυνείδητο,σε κάνει μαριονέτα κι εσύ πάντα θα πιστεύεις ότι τά'χεις καλά με τον εαυτό σου,
ότι κάνεις το σωστό και ότι το χάλι στο οποίο έχει φτάσει η ζωή μας,είναι αποτέλεσμα τής βλακείας τών άλλων.Ή όχι; [/B]





Συμφωνώ με αυτά που έσβησα εν μέρη, αλλά δεν θα απαντήσω ευθέως στην ερώτηση-παγίδα που πολύ προσεκτικά ετοίμασες. :wave2:

Τι κακό μπορεί να σου κάνει ένα επεισόδιο του Bob Ross ? Ένα τραγούδι του Μάνου Χατζιδάκι ?
Ένα βιβλίο του Τριβιζά ?
Εύχομαι μόνο να μη δώσεις απάντηση του στυλ ''αν τα διαβάσεις/δεις/ακούσεις ανάποδα, έχουν σατανικό περιεχόμενο''.

Gandalf dr685sm
02/05/2010, 08:34
Τα οπτικά μηνύματα μπορείς να τα κρίνεις , καθώς γίνονται αποδεκτά εκκούσια απο τα μάτια σου ... και οχι ακούσια όπως είναι απο τα αυτιά σου.

Το τι θα αποφέρει η κρίση σου βέβαια διαβάζοντας , είναι κάτι άλλο που χωράει πολύ συζήτηση σε άλλο επίπεδο.

Κάποιες φορές σίγουρα θα κάνεις λάθος... κάποιες σίγουρα σωστά... και κάποιες θα ψάχνεσαι. Σαφώς όμως ο έλεγχος θα είναι υπέρ σου και οχι υπέρ τους.

Το να σου περάσει κάποιος ενα μήνυμα απο οπτικό ανάγνωσμα είναι κάτι διαφορετικό , απο το να στο περνάει κάποιος με ηχητικό-οπτικό ερέθισμα.

Α... και τα προβλήματα είναι απο βλακείες όλων ... με οχι ισομερισμένη ευθύνη όμως.

Gandalf

mikros boudas
02/05/2010, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Τα οπτικά μηνύματα μπορείς να τα κρίνεις , καθώς γίνονται αποδεκτά εκκούσια απο τα μάτια σου ... και οχι ακούσια όπως είναι απο τα αυτιά σου.

Το τι θα αποφέρει η κρίση σου βέβαια διαβάζοντας , είναι κάτι άλλο που χωράει πολύ συζήτηση σε άλλο επίπεδο.

Κάποιες φορές σίγουρα θα κάνεις λάθος... κάποιες σίγουρα σωστά... και κάποιες θα ψάχνεσαι. Σαφώς όμως ο έλεγχος θα είναι υπέρ σου και οχι υπέρ τους.

Το να σου περάσει κάποιος ενα μήνυμα απο οπτικό ανάγνωσμα είναι κάτι διαφορετικό , απο το να στο περνάει κάποιος με ηχητικό-οπτικό ερέθισμα.

Α... και τα προβλήματα είναι απο βλακείες όλων ... με οχι ισομερισμένη ευθύνη όμως.

Gandalf κανεις τεραστιο λαθος:beer:

vangelis 64
02/05/2010, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Συμφωνώ με αυτά που έσβησα εν μέρη, αλλά δεν θα απαντήσω ευθέως στην ερώτηση-παγίδα που πολύ προσεκτικά ετοίμασες. :wave2:

Τι κακό μπορεί να σου κάνει ένα επεισόδιο του Bob Ross ? Ένα τραγούδι του Μάνου Χατζιδάκι ?
Ένα βιβλίο του Τριβιζά ?
Δεν ετοίμασα καμμιά παγίδα,ούτε πάω να κάνω τον έξυπνο.Επίσης δεν είπα ότι ο Χατζηδάκις ή ο Τριβιζάς μπορούν να βλάψουν ή να ωφελήσουν.
(Δεν ξέρω ποιός είναι ο Bob Ross) :blush:

Είπα ότι η μουσική έχει τεράστια δύναμη και πως την δεχόμαστε εντελώς αυτούσια,χωρίς δυνατότητα επεξεργασίας.
Αλλιώς δηλαδή αισθάνεσαι ακούγοντας,μέταλλα,αλλιώς κλασσική μουσική,αλλιώς τζαζ κλπ.Όπως όμως και να αισθάνεσαι,τα μηνύματα περνούν.Αυτό εννοούσα.

Και όχι αυτό :lol:
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES

Εύχομαι μόνο να μη δώσεις απάντηση του στυλ ''αν τα διαβάσεις/δεις/ακούσεις ανάποδα, έχουν σατανικό περιεχόμενο''. :wave2:

VALES
02/05/2010, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Δεν ετοίμασα καμμιά παγίδα,ούτε πάω να κάνω τον έξυπνο.Επίσης δεν είπα ότι ο Χατζηδάκις ή ο Τριβιζάς μπορούν να βλάψουν ή να ωφελήσουν.
(Δεν ξέρω ποιός είναι ο Bob Ross) :blush:

Είπα ότι η μουσική έχει τεράστια δύναμη και πως την δεχόμαστε εντελώς αυτούσια,χωρίς δυνατότητα επεξεργασίας.
Αλλιώς δηλαδή αισθάνεσαι ακούγοντας,μέταλλα,αλλιώς κλασσική μουσική,αλλιώς τζαζ κλπ.Όπως όμως και να αισθάνεσαι,τα μηνύματα περνούν.Αυτό εννοούσα.

Και όχι αυτό :lol: :wave2:










:beer: :beer:

Ααα, και το σωστό είναι Χατζ Ι δάκις γιατί το Η τον παχαίνει όπως δήλωσε και ο ίδιος.

vangelis 64
02/05/2010, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
:beer: :beer:

Ααα, και το σωστό είναι Χατζ Ι δάκης γιατί το Η τον παχαίνει όπως δήλωσε και ο ίδιος. χαχαχα καλό.:lol: Αν και νομίζω πως το ήτα πάει στη μέση.:beer: :wave2:

Edit: και τα δύο με γιώτα.Πράγματι πολύ τον πάχαινε αυτό το ήτα.:rotflmao: :rotflmao:

vangelis 64
02/05/2010, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
χαχαχα καλό.:lol: Αν και νομίζω πως το ήτα πάει στη μέση.:beer: :wave2:

Edit: και τα δύο με γιώτα.Πράγματι πολύ τον πάχαινε αυτό το ήτα.:rotflmao: :rotflmao: Ιδού


196558

Man7
04/05/2010, 03:40
Είπα να μη γράψω, να γράψω, να μη γράψω, τελικά γράψω, εν τάχει, αν και τα περισσότερα έχουν ξαναειπωθεί...

[ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΝΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΣΧΗΜΑ ΛΟΓΟΥ. ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ, ΜΗΔ'ΕΜΟΥ ΕΞΑΙΡΟΥΜΕΝΟΥ.]


Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
20 χρόνια γαλουχισμού των σημερινών 20άρηδων και 30άρηδων.20 χρόνια διαμόρφωσης συνείδησης.
20 χρόνια διαμόρφωσης πολιτικής.20 χρόνια μάγκες.......και φτάσαμε στο σήμερα.Σε μια χώρα διαλυμένη,χρεωμένη,ανύπαρκτη,αδύναμη για να διαπραγματευτεί το οτιδήποτε.

Τους δίνεις πολύ μεγάλη αξία. Μεγαλύτερη απ'όση δικαιούνται αφ'εαυτού. Αν μπορείς να επιλέγεις τα προγράμματα που βλέπεις, μπορείς να ψυχαγωγηθείς, ενημερωθείς κλπ αρκετά καλά. Σημείωσε επίσης ότι και το ιντερνετ και ο έντυπος... τύπος μπορούν να είναι κατευθυνόμενα (και συνήθως είναι). Το τί θα εισπράξεις τελικά και από πού είναι θέμα επιλογών. Δικών σου (μου, μας κλπ).
Και για την πιο έγκυρη ενημέρωση, μπορείς να πιεις και κάνα ούζο στο συνοικιακό σου καφενείο - εκεί που παίζουν οι παππούδες πρέφα. Είναι ό,τι κοντυνότερο έχουμε πλέον στις αρχαίες αγορές. 4000 χρόνια έγκυρης ενημέρωσης!

...

Για τα υπόλοιπα που γράφεις, να υπενθυμίσω ότι υπάρχει και το κουμπί που κλείνει την τηλεόραση. Καποιος έγραψε ότι έχει τεράστια δύναμη και συμφωνώ. Δεν υπάρχει λόγος οργής. Κι αυτό θέμα επιλογής είναι. Μπορείς να να γραφτείς στο γυμναστήριο, να μάθεις χορό, καράτε, σκοποβολή, σκάκι, πλέξιμο, μαγειρική, φυσαρμόνικα, κινεζικά. Υπάρχει υπερπληθώρα βιβλίων και λοιπόν δημοσιευμάτων, δίδονται θεατρικές παραστάσεις, συναυλίες γίνονται διαλέξεις. Κι ακόμα δεν έχω αναφέρει το να καβαλήσεις το μηχανάκι σου και να βγεις παραέξω. Μιλάω για δραστηριότητες που μπορείς (...μπορούμε) να αναπτύξεις σε ακτίνα 5-10 χιλιομέτρων από το σπίτι σου.

Κι αν όντως

Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
επαληθευτούν αυτοί που λένε πως τελικά οι σημερινοί Έλληνες δεν είναι τίποτα άλλο απο ένα συνοΝθύλευμα απογόνων βάρβαρων και κατακτητών οι οποίοι περάσαν κατα καιρούς απο τούτο δω τον τόπο εσένα τί σε χαλάει; Δηλαδή νομίζεις ότι έχεις απ'ευθείας γραμμή αίματος με τον Περικλή και τον Σωκράτη; Κι αν όντως έχεις, σε τί σε κάνει καλύτερο από τους υπόλοιπους; Γιατί αντλείς περιφάνια από κάποιους άλλους που κάνανε κάτι άλλο, άλλωτε και, πιθανότατα, αλλού; Γιατί δεν προσπαθείς να δώσεις αξία σ'αυτά που κάνεις εσύ;
Ο κόσμος μικραίνει. Οι λαοί έρχονται όλο και πιο κοντά. Είναι αδύνατον να μην ανακατευτούν. Και είναι στο χέρι μας να το εκμεταλλευτούμε και να γίνουμε καλύτεροι και πιο πλούσιοι.

Το τί

Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
Χρωστάμε στα παιδιά μας είναι διαφορετικό για τον καθέναν, ξεκινώντας από την ίδια την απόφαση να κάνεις παιδιά. Πέραν αυτού, Da Capo ... ο μουσικός όρος, όχι το καφενείο στο Κωλονάκι, (ήτοι ξαναδιάβασε τα αρχικά περί επιλογών).

Μάνος