PDA

View Full Version : koustoumi gia xt 600 2002



Tasos_D
01/05/2010, 22:53
gia deuteri fora mou klepsane olo to koustoumi apo to xtaki mou.... psaxnw loipon olokliro koustoumi gia xt 600 2002 plastiko kata kurio logo alla tha ithela na dokimasw kai poluestera.
an kserei kaneis kati tha me boithouse polu giati exw psaksei pantou sto internet kai den briskw pouthena.
thanks

Man7
04/05/2010, 11:01
Δε μου πέφτει λόγος βέβαια, αλλά γιατί δεν το ντύνεις με το κουστούμι από κανένα WR/YZ κλπ. Και θα δείξει το μηχανάκι (αναλόγως ιδιοσυγκρασίας σου βέβαια) και τα αγωνιστικά βροντάνε συνέχεια οπότε υπάρχει υπερπληθώρα από καινούργια κουστούμια να πάρεις καινούργια και σε καλές τιμές (Polisport, UFO, Accerbis και δε συμμαζεύεται).

Τέλος πάντων, μια ιδέα έριξα. Μπορεί να είναι και τελείως άκυρη.
Καλή τύχη.

Μ.

notakos600
04/05/2010, 11:05
Δεν νομίζω να κουμπώνει κάποιο κοστούμι από τα παραπάνω στο ΧΤ...

Man7
04/05/2010, 11:14
Όχι βέβαια, μόνο του δεν κουμπώνει, εσύ το κουμπώνεις με πατέντα.
Ο σκοπός της πρότασής μου ήταν να εκμεταλλευθεί την συγκυρία της κλοπής για να εκμοντερνίσει εμφανισιακά το ΧΤ του. Βασικά τον προτρέπω να το φτιάξει σαν πρότζεκτ. Δε φαντάζομαι να είναι ΤΟΣΟ μεγάλη δουλειά να τα ταιριάξεις...

Μ.

Tasos_D
04/05/2010, 12:37
Η πρόταση του MAN είναι πολύ καλή μπορώ να πω αλλά θα συμφωνήσω οτι είναι πολύ δύσκολο να τα προσαρμόσεις πάνω στο χτ και ο πιο βασικός λόγος είναι οι βάσεις για τα πλαστικά στο ντεπόζιτο (αεραγωγοί) που είναι σχεδόν χωνευτεί.

Pardalotzatziki
04/05/2010, 17:10
2 φορες? Και αν το ξανακλεψουν?

:eyepop:

Tasos_D
04/05/2010, 17:29
Λες να τριτωσει το κακο???? Ελπίζω πως οχι! Απλα μια που εγινε οτι εγινε σκεφτομαι να του κανω μια γενικη ανακατασκευη. για να αρχισω ομωσ πρεπει να βρω και πλαστικα για να τα στειλω για βάψιμο.

Xrated
05/05/2010, 12:00
φιλε αν εχεις ξανακανει τη διαδικασια εχεις καμια ιδεα τι τιμες παιζουν?Θελω και γω να βαψω τα πλαστικα μου απο το ιδιο μηχανακι.Καμια ιδεα ποσο χρωμα θα χρειαστω και κοστος?

Tasos_D
07/05/2010, 09:28
Μόνο τα πλαστικά θέλεις να βάψεις?

Xrated
07/05/2010, 10:02
και το τεποζιτο.

Tasos_D
07/05/2010, 14:44
Αρχικά να σου πω οτι τα χρώματα χωρίζονται σε νερού και διπλά. τα νερού είναι έτοιμα και απλά ξεκινάς το βάψιμο ενώ τα διπλά πρέπει να τα αραιώσεις εσύ με διαλυτικό νίτρου. όπως και αν έχει μετά θέλεις και βερνίκι. Ξεκινάς λοιπόν με τρίψιμο, βάζεις αστάρι, τρίβεις με ψιλό γυαλόχαρτο το αστάρι, βάφεις με χρώμα και τέλος με βερνίκι. Τώρα για την τιμή, η βαφή νερού κοστίζει περίπου 100 euro/ κιλό, η διπλή 75 euro/κιλό, διαλυτικό νίτρου 5 euro/κουτί, αστάρι και σκληρυντής 20 euro και τα δύο (από ένα κουτί το κάθε ένα), και βερνίκι 50 euro/κουτί.
Θέλεις περίπου 750ml χρώμα, 1 κουτί αστάρι και σκληρυντή, ένα κουτί βερνίκι και φυσικά γυαλόχαρτο για το τρίψιμο. Γυαλόχαρτο θα πρότεινα 600 για αρχή και 800 -1000 για δεύτερο χέρι.
Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει περισσότερο θα ήταν καλό γιατί δεν είμαι και φανοποιός!!!!
Ελπίζω να σε βοήθησα.

Tasos_D
08/05/2010, 17:33
kaneis den kserei tpt sxetiko me to thema???

Xrated
09/05/2010, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tasos_D
Αρχικά να σου πω οτι τα χρώματα χωρίζονται σε νερού και διπλά. τα νερού είναι έτοιμα και απλά ξεκινάς το βάψιμο ενώ τα διπλά πρέπει να τα αραιώσεις εσύ με διαλυτικό νίτρου. όπως και αν έχει μετά θέλεις και βερνίκι. Ξεκινάς λοιπόν με τρίψιμο, βάζεις αστάρι, τρίβεις με ψιλό γυαλόχαρτο το αστάρι, βάφεις με χρώμα και τέλος με βερνίκι. Τώρα για την τιμή, η βαφή νερού κοστίζει περίπου 100 euro/ κιλό, η διπλή 75 euro/κιλό, διαλυτικό νίτρου 5 euro/κουτί, αστάρι και σκληρυντής 20 euro και τα δύο (από ένα κουτί το κάθε ένα), και βερνίκι 50 euro/κουτί.
Θέλεις περίπου 750ml χρώμα, 1 κουτί αστάρι και σκληρυντή, ένα κουτί βερνίκι και φυσικά γυαλόχαρτο για το τρίψιμο. Γυαλόχαρτο θα πρότεινα 600 για αρχή και 800 -1000 για δεύτερο χέρι.
Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει περισσότερο θα ήταν καλό γιατί δεν είμαι και φανοποιός!!!!
Ελπίζω να σε βοήθησα.
Ευχαριστω πολυ φιλε μου.Οποτε ποια να προτιμησω.Ποια εχει καλυτερο αποτελεσμα?

captaincarnaval
09/05/2010, 10:35
Αμα το κανει κανεις αυτο που περιγραφεις παραπανω, θελω να πει ποσες ωρες ετριβε με το 800αρη η ακομα χειροτερα με το 1000αρη.

Γενικα το κοστος βαφης για ΧΤ600 ξεκινα απο τα 150 ευρω για ενα απλο χρωμα (εργοστασιακο) κ μπορει να παει κ πολυ ακριβα αναλογα με το τι ακριβως θες.

Tasos_D
09/05/2010, 12:27
Για τα πλαστικά δεν χρειάζεται πιο σκληρό γιατί θα ταλαιπωρηθούν πολύ τα πλαστικά,οσο για την ώρα που θα τρίβεις μην νομίζεις οτι θα είναι πολύ εκτός αν έχεις γρατζουνιές που θέλουνε στρώσιμο. εγώ προσωπικά το βάφω με διπλής και καλό βερνίκι έχει καλύτερο αποτέλεσμα.

wendigo
09/05/2010, 14:34
Εχω εγώ ολόκληρο κοστούμι γνήσιο-όχι πολυεστέρα & ντεπόζιτο, χρειάζονται οπωσδήποτε βάψιμο και τα δίνω όλα μαζί 250?. Αν ενδιαφέρεσαι για φωτό, θα ποστάρω αύριο ατις αγγελίες έτσι κι αλλιώς.

Υ.Γ
είμαι Ρέθυμνο, οπότε αν είσαι εκτός Κρήτης δεν το βλέπω να γίνεται........:beer:

Tasos_D
09/05/2010, 15:53
Είμαι Ρόδο τώρα αλλά αν είναι εντάξει τα πλαστικά θα την βρούμε την άκρη. ανέβασε φώτο αν μπορείς και πες μου μία τιμή χωρίς ντεπόζιτο.

wendigo
10/05/2010, 07:15
Φίλε μου τα δίνω όλα μαζί, όχι ξεχωριστά, για φωτο εδώ: http://img404.imageshack.us/img404/8197/snc00063copysmall.jpg

lspiros
10/05/2010, 07:26
καλε μου φιλε επειδη διαβαζω διαφορα εδω μεσα....
τα πλαστικα του xt κανονικα ειναι μη βαφομενα.βαφοντε αλλα θελουν ελαστικοποιητη για να μην ξεφλουδισουν.μια διαδικασια που δεν μπορω να σου εξηγησω σε λιγες γραμμες.πηγαινε σε ενα επωνυμο φανοποιειο να κανεις τη δουλεια σου...σαν γενικο κανονα παντως να ξερεις οτι οσο λιγοτερα υλικα φορτωνεις τα πλαστικα σου(στοκοι,ασταρια)τοσο καλυτερο ειναι.αν παρεις καινουργια πλαστικα πρεπει πριν να περασεις ασταρι προσφυσης(plastofix).αν σου ασταρωσουν τα μεταχειρο πλαστικα καλα ειναι μεσα στο ασταρι να ριξουν μια ποσοτητα χρωμα μονης που θα παιξει το ρολο του ελαστικοποιητη.ελπιζω να βοηθησα και να μην μπερδεψα:wave2:

wendigo
10/05/2010, 15:37
Εγώ έχω βάψει πλαστικα απο ΧΤ ξεθωριασμένα τελείως (13 χρονων χωρίς να έχουν βαφτεί απο καινούργια) & παρότι τα έτριψα λίγο περισότερο απ'ότι έπρεπε (πρώτη φορά μου βάψιμο τέτοιας έκτασης) & ύστερα έριξα σουρφασέρ και χρώμα διπλής & βερνίκι & ήταν σαν να τα έβαψε επαγγελματίας.
Στους 9 μήνες που τα είχα δεν είχαν το παραμικρό σκάσιμο κτλ.
Ισως πάλι να ήμουν τυχερός, τι να πω:D

Tasos_D
11/05/2010, 19:30
αν γίνει καλή δουλειά δεν έχουν πρόβλημα. απλά αρκετοί φανοποιοί κάνουν πολύ τσαπατσούλικη δουλεία, με συνέπεια να σκάνε. μέχρι στιγμής ποτέ δεν μου σκάσανε (τις δύο προηγούμενες φορές)

Tasos_D
21/05/2010, 15:40
Εχει μπεί το αστάρι και ετοιμάζεται και το χρώμα,μαύρο γυαλιστερό με χρυσή πέρλα

Xrated
21/05/2010, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tasos_D
Εχει μπεί το αστάρι και ετοιμάζεται και το χρώμα,μαύρο γυαλιστερό με χρυσή πέρλα
στειλε αποτελεσματα οταν ειναι ετοιμο

Tasos_D
21/05/2010, 18:05
Θα αργήσει λίγο να έρθει στην τελική του μορφή γιατί το ταμείο είναι μείον!!!

stevenlord
04/06/2010, 04:05
βαφοντε με τα καταληλα υληκα και αρκετη προεργασια οι περησοτερη που βαφουν μηχανες το αποφευγουν λογο του οτι αν πεσης τοτε θα ξεθοριαση εγο δεν τα αποφευγο εχο κανη πολα χτ και εχο και χτ αν το βαψης σοστα και με τα καταληλα θληκα δεν εχει αναγκη

stevenlord
04/06/2010, 04:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από wendigo
Εγώ έχω βάψει πλαστικα απο ΧΤ ξεθωριασμένα τελείως (13 χρονων χωρίς να έχουν βαφτεί απο καινούργια) & παρότι τα έτριψα λίγο περισότερο απ'ότι έπρεπε (πρώτη φορά μου βάψιμο τέτοιας έκτασης) & ύστερα έριξα σουρφασέρ και χρώμα διπλής & βερνίκι & ήταν σαν να τα έβαψε επαγγελματίας.
Στους 9 μήνες που τα είχα δεν είχαν το παραμικρό σκάσιμο κτλ.
Ισως πάλι να ήμουν τυχερός, τι να πω:D
κανονηκα θελη μετα που τα ετρηψες καλο καθαρησμα με διαλητηκο να φηγουν τα απομηναρια του πλαστηκου και καπακι περασμα με πλαστηκοπιητη και μετα σουλφασερ και χρομα βερνηκη.και κατα προτημηση βερνηκη που χρισημοπιουν στα κρανη ειναι πιο καλο και αντεχη τα ζορια τουλαχηστον εγο ετση κανο στο μαγαζι για ναμε σηγουρος για τον πελατη.

Xrated
04/06/2010, 06:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από stevenlord
κανονηκα θελη μετα που τα ετρηψες καλο καθαρησμα με διαλητηκο να φηγουν τα απομηναρια του πλαστηκου και καπακι περασμα με πλαστηκοπιητη και μετα σουλφασερ και χρομα βερνηκη.και κατα προτημηση βερνηκη που χρισημοπιουν στα κρανη ειναι πιο καλο και αντεχη τα ζορια τουλαχηστον εγο ετση κανο στο μαγαζι για ναμε σηγουρος για τον πελατη.
stevenlord εχεις πμ