PDA

View Full Version : "Ζήλια..."



bikersonly
27/01/2004, 16:32
Μια λέξη με δύο έννοιες.Συνήθως την μία έννοια...την αρνητική.

Με την θετική έννοια της ζήλιας, βλέπεις κάποιον και ζηλεύεις μεν αλλά το ψάχνεις σε βάθος.Π.χ κάποιος φίλος σου έκανε μια εταιρία από το τίποτα.Από πλάκα.Τον ζηλεύεις αλλά στην ουσία τον θαυμάζεις.Ψάχνεσαι γιατί π.χ εσύ δεν το έχεις καταφέρει μέχρι τώρα.Φταίει κάτι ή δεν το θέλεις πραγματικά ή δεν το έχεις σκεφτεί ποτέ σοβαρά.Ή ενώ έχεις όλα τα προσόντα απλά δεν παίρνεις το ρίσκο.Δεν κάνεις την τελική κίνηση.
’λλο παράδειγμα βλέπεις κάποιον με μεγάλη μοτό.Νιώθεις μια ζήλια μέσα σου, αλλά καλοπροαίρετη.Δεν λες γιατί αυτός και όχι εγώ.Παρατηρείς τα βήματα του και βλέπεις τις κινήσεις του.Αν έχει στερηθεί κτλ κτλ.Και παραδειγματίζεσαι ότι αν κάποιος θέλει κάτι μπορεί να το καταφέρει.Βλέπεις διαφορές και γενικά ψάχνεσαι.
Και γενικά αυτή η έννοια της ζήλιας συνήθως καταλήγει σε θαυμασμό και αρκετές φορές μας κάνει καλό σε εμάς όταν την νιώθουμε, παίρνουμε δύναμη ιδέες και γενικά πιστεύω είναι κάτι θετικό.

Υπάρχει όμως και η αρνητική έννοια της ζήλιας.Την συναντάμε πολύ συχνότερα, σχεδόν καθημερινά.Αυτή η ζήλια κάνει κακό.Και όχι μόνο σε μας αλλά και στους γύρω μας.Σχεδόν πάντα αυτή η ζήλια καταλήγει σε κακία, σε μίσος.
Βλέπεις το δέντρο αλλά όχι το δάσος.Πιάνεσαι από μικρά πραγματάκια και όχι από το σύνολο.Ξεσπάς αδίκως από εδώ και από εκεί.Σε ενδιαφέρει όχι ο εαυτός σου αλλά γιατί αυτός και όχι εγώ.Το παίρνεις προσωπικά χωρίς λόγο.Σκέτη αρρώστεια δηλαδή η οποία σιγά σιγά σε τρώει και στο τέλος σε καταστρέφει.

Στις σχέσεις, στα ζευγάρια είναι από τους κυριότερους λόγους για χωρισμό.Υπάρχουν φορές που ζηλεύεις αδίκως το παραμικρό που βλέπεις και άλλες φορές δικαίως.Αν και πιστεύω ότι από την στιγμή που η ζήλια σε αυτή την μορφή μπει ανάμεσα σε ένα ζευγάρι τα πράγματα γίνονται πολύ δύσκολα.Και αυτό γιατί πολύ απλά χάνεται η εμπιστοσύνη, αν ποτέ υπήρχε.Χάνοντας λοιπόν την εμπιστοσύνη σου προς τον άλλο πολύ απλά δεν υπάρχει λόγος να είστε μαζί.Γιατί όλο και θα χειροτερεύει.

Τρόποι καταπολέμησης υπάρχουν αλλά χρειάζονται προσπάθειες και από τους ΔΥΟ!!Ο ένας δεν μπορεί να καταφέρει τίποτα.Έτσι σιγά σιγά ανακτάς την χαμένη σου εμπιστοσύνη.Προσωπικά πιστεύω ότι η εμπιστοσύνη ποτέ δεν πρέπει να χάνεται.Είναι το τελευταίο οχυρό.

Κακά τα ψέμματα όλοι μας πιστεύω έχουμε ζηλέψει.Και κακοπροαίρετα ή αναίτια πολλές φορές.Σημασία έχει να μαθαίνουμε από τα λάθη μας και να προσπαθήσουμε να αποβάλλουμε την "κακή" ζήλια από μέσα μας.Και συνήθως γίνεται μέσα από συζήτηση αυτό.Μαθαίνεις τον σύντροφο σου, του λες τι σε ενοχλεί και γενικά καταλαβαίνεις τις κινήσεις του, μιλώντας όμως και οι ΔΥΟ με ανοιχτά χαρτιά, αλλιώς δεν έχει νόημα.Γενικά η ζήλια γεννιέται με το άγνωστο.Όταν βλέπεις τον σύντροφο σου και "κρύβεται" ή αντιδράει πολύ διαφορετικά σε δικό του περιβάλλον, παλιές παρέες κτλ κτλ αυτόματα νιώθεις ανασφάλεια ότι κάτι γίνεται, και τις περισσότερες φορές κάτι γίνεται όντως.Και αρχίζεις και ψάχνεις και ψάχνεις γιατί ζηλεύεις και ζηλεύεις γιατί έχεις χάσει την εμπιστοσύνη σου έστω και λίγο.Και μερικές φορές βλέπεις ότι ζηλεύεις χωρίς λόγο και θα κατέστρεφες την σχέση σου πάλι χωρίς λόγο.Και αν υπάρχει σχέση αληθινή θα δεις και τις κινήσεις που σε καθησυχάζουν ώσπου θα εξαφανιστεί αυτό το συναίσθημα από μέσα σου εντελώς.Θα "καθαρίσεις" που λέμε.Δύσκολο αλλά εφιγκτό.Όλα γίνονται αρκεί να το θέλουμε!Και αξίζει η προσπάθεια.Η επικοινωνία σε ένα ζευγάρι είναι το Α και το Ω πιστεύω!Αν πάλι δεν δεις τις κινήσεις "καθησυχασμού" που περιμένεις τότε η σχέση μετράει αντίστροφη μέτρηση.Τις περισσότερες φορές είναι θέμα χρόνου.Για αυτό είναι απαραίτητο σε μια σχέση η επικοινωνία, να μιλάμε με ανοιχτά χαρτιά και με αλήθειες ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ και σιγά σιγά έρχεται και η αμοιβαία εμπιστοσύνη!Αυτά τα δύο είναι από τα σημαντικότερα πράγματα σε μια σχέση και τα μοναδικά που διώχνουν μακρυά την ζήλια!

Keep On Rocking! ;)

DIT
27/01/2004, 16:45
Υπάρχει όμως και η αρνητική έννοια της ζήλιας.Την συναντάμε πολύ συχνότερα, σχεδόν καθημερινά.Αυτή η ζήλια κάνει κακό.Και όχι μόνο σε μας αλλά και στους γύρω μας.Σχεδόν πάντα αυτή η ζήλια καταλήγει σε κακία, σε μίσος.
Βλέπεις το δέντρο αλλά όχι το δάσος.Πιάνεσαι από μικρά πραγματάκια και όχι από το σύνολο.Ξεσπάς αδίκως από εδώ και από εκεί.Σε ενδιαφέρει όχι ο εαυτός σου αλλά γιατί αυτός και όχι εγώ.Το παίρνεις προσωπικά χωρίς λόγο.Σκέτη αρρώστεια δηλαδή η οποία σιγά σιγά σε τρώει και στο τέλος σε καταστρέφει.


η αρνητική ζήλεια όπως την τοποθετείς είναι πολύ σωστή. Δεν ξέρω αν η παρακάτω σκέψη μου είναι σωστή αλλά νομίζω πως η ζήλεια (ή ίσως είναι κάτι άλλο) μπορεί να χαλάσει ακόμα και μια φιλία. Δηλαδή για παράδειγμα αν στραβώσει στο ζευγάρι ο ένας από τους δύο συντρόφους με κάποιο τρίτο πρόσωπο, τότε αυτός που ίσως να μην είχε πρόβλημα με αυτόν το τρίτο να του γίνεται ψυχολογικός πόλεμος και να φτάσει στο σημείο να υπάρξει κόντρα χωρίς ουσιαστικό λόγο.

bikersonly
27/01/2004, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από DIT
η αρνητική ζήλεια όπως την τοποθετείς είναι πολύ σωστή. Δεν ξέρω αν η παρακάτω σκέψη μου είναι σωστή αλλά νομίζω πως η ζήλεια (ή ίσως είναι κάτι άλλο) μπορεί να χαλάσει ακόμα και μια φιλία. Δηλαδή για παράδειγμα αν στραβώσει στο ζευγάρι ο ένας από τους δύο συντρόφους με κάποιο τρίτο πρόσωπο, τότε αυτός που ίσως να μην είχε πρόβλημα με αυτόν το τρίτο να του γίνεται ψυχολογικός πόλεμος και να φτάσει στο σημείο να υπάρξει κόντρα χωρίς ουσιαστικό λόγο.

Σωστά Τάσο.Και αυτό γίνεται και φιλίες χάνονται και γενικά η λέξη χάνω σε συνοδεύει συνεχώς!Ποτέ δεν υπάρχει περίπτωση να κερδίσεις!

Για αυτό χρειάζεται να βάζουμε και νερό στο κρασί μας και να μην τα παίρνουμε όλα τοις μετρητοίς.Αλλά να βάζουμε και καμιά δόση.....χα!

almalibera
28/01/2004, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από bikersonly
Σωστά Τάσο.Και αυτό γίνεται και φιλίες χάνονται και γενικά η λέξη χάνω σε συνοδεύει συνεχώς!Ποτέ δεν υπάρχει περίπτωση να κερδίσεις!

Για αυτό χρειάζεται να βάζουμε και νερό στο κρασί μας και να μην τα παίρνουμε όλα τοις μετρητοίς.Αλλά να βάζουμε και καμιά δόση.....χα!

Τώρα, καλό μου, ανοιξατε μεγα θεμα:

Τι κανετε οταν ο/η συντροφός σας δεν θελει τον/την φιλο/η σας??

α) βγαινεται στα κρυφα μαζι του/της
β) ξεκοβετε μια και καλη με τον/την φιλο/η σας για να γλυτώσετε την μουρμουρα
γ) χωρίζετε με τον/την συντροφό σας


Περα απο την πλακα τωρα η ζηλια, η κακοπροαίρετη, ειναι απο τα χειρότερα συναισθήματα. Εχει ολα τα ασχημα πανω της : κακία, φθονος..
Αλλα δεν γίνεται χωρίς αυτην παιδες! Θέλω να πω οτι ποτε δεν προκειται να υπαρξει κοινωνία που να στηρίζεται μονο στην δικαιοσυνη και την συνεργασία όλων. Η φυση του ανθρώπου ειναι τέτοια. Να ζηλευει και να θελει να ειναι καλυτερος απο τον διπλανό του και τον παραδίπλα κλπ κλπ...
Γι'αυτο το θεμα ειναι ποσο ζηλεύουμε και τί.
Ναι μεν εγω μπορει να βλεπω τον δίπλα που εχει αυτο, εκεινο και το άλλο αλλά, προς Θεού, δεν θελω και το κακό του!

Στις σχέσεις τώρα η ζήλια πολλοι λαθος το εκτιμούν οτι ειναι ενδειξη ενδιαφέροντος. Το να σε πιεζει ο συντροφος σου σε διαφορα καθημερινα θέματα ή να σε ρωτα διαρκώς "πού και γιατί" δεν δείχνει οτι ενδιαφέρεται αλλα οτι δεν σε σέβεται σαν προσωπικότητα και, κυρίως, δεν σε εμπιστεύεται. Και γιατι δεν υπαρχει εμπιστοσύνη...? Αρα απο αλλου ξεκινάει..
Γιαυτο η βασικη αρχη σε καθε είδους σχέση ειναι η ηλικρίνεια και ο αλληλοσεβασμός.
Στο κατω κατω ΑΓΑΠΩ=ΣΕΒΟΜΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ
Δεν προσπαθώ να τον αλλαξω. Δεν προσπαθώ να του μοιασω!

DUKASII
28/01/2004, 13:37
EROTHSH SOY ALMALIBERA!!

GOMENES YPARXOYNE POLLES....


FILOI ....POLLOI LIGOI!!!!!

Julius
28/01/2004, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από almalibera
Τι κανετε οταν ο/η συντροφός σας δεν θελει τον/την φιλο/η σας??

α) βγαινεται στα κρυφα μαζι του/της
β) ξεκοβετε μια και καλη με τον/την φιλο/η σας για να γλυτώσετε την μουρμουρα
γ) χωρίζετε με τον/την συντροφό σας


giati den paizei kai to : ok den ton goustareis, to sevome. Vgeno mos mou me ton kolito mou opote thelo na ton do monos, kai oxi krifa apo thn syntrofo.

nomizo oti einai to aploystero

tora ean tyxh kai gynei kamia synanthsh kala tha kanei h syntrofos na prospathisei na perasei kala kai na mhn xalastei apo thn fash kai thn xalasei kai toy syntrofou.


:-)))))

almalibera
28/01/2004, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
EROTHSH SOY ALMALIBERA!!

GOMENES YPARXOYNE POLLES....


FILOI ....POLLOI LIGOI!!!!!

Ok...
και τί γινεται στην περίπτωση που η κοπέλα σου ειναι κατι παραπανω απο "γκόμενα"...???

bikersonly
28/01/2004, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
EROTHSH SOY ALMALIBERA!!

GOMENES YPARXOYNE POLLES....


FILOI ....POLLOI LIGOI!!!!!

Ρε Σπύρο το παρεξήγησες ρε φίλε.Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες όπως και γκόμενοι υπάρχουν πάρα πολλοί.Αλλά η ’ρτεμις άλλο εννοεί, έτσι κατάλαβα εγώ τουλάχιστον.

Και δεν μιλάμε απλά για¨"γκόμενες"! Για σχέση μιλάμε!

Και ούτως ή άλλως και κάποιον φίλο/φίλη του συντρόφου σου να μην αποδέχεσαι το συζητάς και λες τον λόγο.Όχι ξερά και τέλος.Από εκεί και πέρα κρίνοντας και οι 2 τον λόγο έπεται η συνέχεια.Αλλά με επιχειρήματα.

Και εγώ προσωπικά θα εκτιμήσω αν μου πει ότι θες δεν θες εγώ θα βλέπω αυτούς τους φίλους.Γιατί αλλιώς αν θέλει θα τους βλέπει κρυφά=λέει ψέμματα=. . .
Αλλά εξαρτάται από την συζήτηση που θα κάνετε τι θα σου πει.Αν θα δεχτεί τα επιχειρήματα σου κτλ κτλ
Βέβαια ναι μεν θα το εκτιμήσω αν θα μου πει την αλήθεια και αυτό είναι το ζητούμενο αλλά εξαρτάται από τον λόγο που δεν θέλω να έχει επαφές με ένα άτομο οι μετέπειτα κινήσεις μου..Πόσο σοβαρός για μένα λόγος είναι.
Αυτά.

Υ.Γ Μην ξεχνάμε ότι είναι σκληρό να μην αποδέχεσαι κάποιον φίλο του συντρόφου σου.Και ίσως ο άλλος να μην βλέπει τον λόγο που βλέπεις εσύ ή να μην τον θεωρεί τόσο σημαντικό.Αν του δώσεις να το καταλάβει όμως πιστεύω ότι θα το σκεφτεί τουλάχιστον.Και μετά όλα μαζί στην ζυγαριά και ότι αυτή βγάλει.

almalibera
28/01/2004, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
[B]giati den paizei kai to : ok den ton goustareis, to sevome. Vgeno mos mou me ton kolito mou opote thelo na ton do monos, kai oxi krifa apo thn syntrofo.

nomizo oti einai to aploystero

]

εε, να διευκρινίσω...

Στο "Δεν τον θέλει..." υποτίθεται πως η κοπελα δεν θελει να κανεις ουτε εσυ παρεα μαζί του

DUKASII
28/01/2004, 13:57
KIOLAS...KAI EINAI KAI EDO KAI 6 XRONIA...ETSI...
PREPEI NA KATALABEI OTI DE THS PEFTEI KANENAS LOGOS STO THEMA...FILOI MOY!
DE TOYS GOYSTAREI;;DE THA TOYS BLEPEI!ALA..OTAN EGO THELO NA EIMAI ME TOYS FILOUS MOY...THA EIMAI ME TOYS FILOUS MOY KAI DE THA ME BLEPEI ..EFOSON DE TOYS GOYSTAREI!


AN EGO DE GOUSTARO PALI TIS FILES THS..

TI THA THS PO;;MH XANAKANEIS PAREA;


TESPA AYTA TA THEMATA EINAI LIGO MPERDEMENA KAI PROKALOYN MONO PROBLHMATA STIS SXESEIS!
KOINOS..TA EXO GRAMMENA!
STH TELIKH ..H GOMENA/SYNTROFOS..EMENA DIALEXE OXI TOYS FILOUS MOY!

KAI EKTOS TON ALON...H SYNTROFOS MOY ME GNORISE KAPOIA STIGMH THS ZOHS MOY!!THS DIKIA MOY ZOHS!!
AN PISTEYE OTI OTI DE THS ARESE THA TO ALAZE.....EXEI PROBLHMA!
XERETE...O KATHENAS EXEI TA KALA..TOY..[NA TO PO ETSI] KAI TA KAKA TOY!!KAI EMEIS DEXOMASTE TON KATHENA ETSI OPOS EINAI!DEN TON KANOYME OPOS EMEIS THELOYME KAI MAS BOLEYEI!

Julius
28/01/2004, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από almalibera
εε, να διευκρινίσω...

Στο "Δεν τον θέλει..." υποτίθεται πως η κοπελα δεν θελει να κανεις ουτε εσυ παρεα μαζί του


Ntoooooooinnnnnnn!!!!!!!!!!!!!!!!!


e sygnomi kiolas alla tote mallon to provlhma einai sthn kopela, den me sevete, den sevete tis epiloges mou, kai ean ksekinisoume apo toys filoys meta tha mou pei, mhn ksanaforeseis auto giati den mou aresei, mhn ksanakavaliseis auto giati den mou aresei, mhn ksanakatouriseis orthios giati mou leroneis to kalyma tis toyaletas. mhn gelate re thn exo akoush thn istoria se pantremeno zeygari poy kapos etsi ksekinise kai sto telos o typakos katoyrage kathistos. !!!! kai den einai falokratiko alla antitheta prospathia na epivlitheis sthn akereothta toy allou kai na thn mideniseis.

almalibera
28/01/2004, 14:06
...εγώ απλα λεω ενα ζευγάρι.
Το αγόρι έχει τους χ φίλους
Η κοπέλα τις χ φιλες

Τί κάνεις στην περίπτωση που η κοπέλα σου έναν συγκεκριμένο φίλο δεν τον εγκρινει γιατι πιστεύει οτι δεν σου αξίζει, δεν σου ταιριαζει, σε παρασύρει κλπ κλπ. Και ολα αυτα μεσα απο ήρεμες συζητήσεις και οχι απειλες του τυπου "Αμα ξαναβγεις μαζι του εγω bye bye!"

DUKASII
28/01/2004, 14:11
Τί κάνεις στην περίπτωση που η κοπέλα σου έναν συγκεκριμένο φίλο δεν τον εγκρινει γιατι πιστεύει οτι δεν σου αξίζει, δεν σου ταιριαζει, σε παρασύρει κλπ κλπ. Και ολα αυτα μεσα απο ήρεμες συζητήσεις και οχι απειλες του τυπου "Αμα ξαναβγεις μαζι του εγω bye bye!"


GYRNAO PLEYRO KAI KOIMAMAI ......





KAI TO PROI POY XYPNAO THS APANTAO....OTI THA KANO TA PANTA OSTE AYTOS O FILOS MOY THA KANEI TA PANTA GIA NA PERASEI TO TEST-SYNTROFOS!!

KAI FANTASOU H/O SYNTROFOS NA SOU PEI OTI DE GOUSTAREI TO FILO SOY...
POU ESY EXEIS APO TO NHPIAGOGIO....KAI EXETE FAEI KAI SKATA MAZI!!

KAI TELOSPANTON....APO GYNEKES DE PERIMENO NA KATALABOYNE THN AXIA MIAS...ANTRIKHS FILIAS!!

almalibera
28/01/2004, 14:19
[i]APO GYNEKES DE PERIMENO NA KATALABOYNE THN AXIA MIAS...ANTRIKHS FILIAS!! [/B]


Ωωωωωωωωω!!!!!!!!!!! Μάλιστα!!!!!!


Δηλαδή κοινώς την γραφεις κανονικότατα την κοπελια (
GYRNAO PLEYRO KAI KOIMAMAI ......KAI TO PROI POY XYPNAO THS APANTAO) και την ειρωνεύσαι κιόλας (O FILOS MOY THA KANEI TA PANTA GIA NA PERASEI TO TEST-SYNTROFOS!!)

Πολύ σκληρός κι αναισθητος μας το παίζεις αλλα Ok θεωρητικα συζητάμε και γνώμη σου!:)

DUKASII
28/01/2004, 14:27
STH PRAGMATIKOTHTA EINAI PSEMATA AYTA POU GRAFO!
TESPA!
NAI ETSI EINAI..
AN KATSO NA SOY ANALYSO TORA TI ESTI ANTRIKH FILIA...
THA KANEIS ALAGH FYLOY!
[RE MPAS TA PARALEO LIGO;;;;]

OXI OYTE ANAISTHITOS EIMAI OYTE POLLY SKLHROS!ISA ISA..
EIMAI PARA POLLY EYAISTHITOS KAI POLLY MALAKOS KAI AYTO EXEI KANEI TH GOMENA MOY NA EINAI SYNTROFOS MOY KAI NA ME AGAPAEI NA ME KALOPIANEI....KAI NA MHN LEEI KOYBENTA GIA TA FILARAKIA MOY!!!


EPISHS EXO MATHEI APO MIKROS[TORA YPOTITHETAI OTI EXO MEGALOSEI] OTI AN DE GRAFO TH KOPELIA....THA ME GRAPSEI AYTH!!!!
KAI TELOSPANTON...AS MILHSEI KANAS ALOS GIATI ISOS EGO NA MHN EIMAI O KATALHLOS GIA NA SOY PO MIAS KAI TA BLEPO KAPOS PERIERGA TA THEMATA AYTA!

almalibera
28/01/2004, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
STH PRAGMATIKOTHTA EINAI PSEMATA AYTA POU GRAFO!
TESPA!
NAI ETSI EINAI..
AN KATSO NA SOY ANALYSO TORA TI ESTI ANTRIKH FILIA...
THA KANEIS ALAGH FYLOY!
[RE MPAS TA PARALEO LIGO;;;;]
OXI OYTE ANAISTHITOS EIMAI OYTE POLLY SKLHROS!ISA ISA..
EIMAI PARA POLLY EYAISTHITOS KAI POLLY MALAKOS KAI AYTO EXEI KANEI TH GOMENA MOY NA EINAI SYNTROFOS MOY KAI NA ME AGAPAEI NA ME KALOPIANEI....KAI NA MHN LEEI KOYBENTA GIA TA FILARAKIA MOY!!!
EPISHS EXO MATHEI APO MIKROS[TORA YPOTITHETAI OTI EXO MEGALOSEI] OTI AN DE GRAFO TH KOPELIA....THA ME GRAPSEI AYTH!!!!
KAI TELOSPANTON...AS MILHSEI KANAS ALOS GIATI ISOS EGO NA MHN EIMAI O KATALHLOS GIA NA SOY PO MIAS KAI TA BLEPO KAPOS PERIERGA TA THEMATA AYTA!


Χαχαχαχα!!!:)
Τί επαθες? Δεν μπορεις να αντιπαραθεσεις τις αποψεις σου? Συζήτηση κανουμε!!!

Λοιπον, και εγω ξερω τί εστι "αντρική φιλία" χωρίς να εχω κανει εγχειριση.
Δυστυχώς ομως βλέπω οτι και αυτή εχει αρχίσει να χάνεται και την θεση της να παίρνει η εκμεταλλευση.

Εν πασει περιπτωσει...

Electra
28/01/2004, 14:43
Όταν υπάρχει η ζήλια, δέν υπάρχει η εμπιστοσύνη. Όταν δέν υπάρχει εμπιστοσύνη, δέν υπάρχει σωστή και υγιής σχέση. Το σωστό είναι να είναι ειλικρινής ο ένας απέναντι στον άλλο, χωρίς να προσπαθεί να κρύψει κάτι. Όσον αφορά τις φιλίες του συντρόφου, κατα τη γνώμη μου δε θα ήθελα να κρίνω ποιός είναι ο κατάλληλος και ποιός όχι. Αυτό θα το κρίνει ο ίδιος. Αν έχει κάνει λάθος επιλογή φίλου, δέ θα το πώ εγώ! Θα το καταλάβει ο ίδιος.
Το κυριότερο είναι πως όταν δέ κρίνεις τους φίλους τους συντρόφου σου και δέν απαγορεύεις τίποτα, δέ μπορεί να αρχίσει να λέει και για τους δικούς σου φίλους. Και αν είσαι συνειδητοποιημένος και ισορροπημένος άνθρωπος καταλαβαίνεις τί κάνει κακό στη σχέση σου και τί όχι...
Ειλικρινά παιδιά η ζήλεια είναι το πιο ψυχοφθόρο συναίσθημα σε μια σχέση. Σε κάνει ράκος και δύσκολα εξαφανίζεται....

DUKASII
28/01/2004, 14:45
SYZHTAME!ALA DE NOMIZO NA BREIS AKRH...OTAN MILAME GIA TIS DIKES MOY TIS APOPSEIS!
TORA TO ALO POY LES...DE TO KATALBAINO!AYTO GIA THN EKMETALEYSH!
GIATI AN GNORIZES..OPOS LES FYSIKA ETSI;;MH TO PAREXHGHSEIS

THA HXERES OTI H EKMETALEYSH..EINAI MEROS THS ANTRIKHS FILIAS!
EKMETALEYESE ME TON KALHTERO TROPO TIS ADYNAMIES TOY KOLHTOY SOY KAI .....EKEI TON XTYPAS TON PALIOP@$#@A!!!!

ALIOS...TI SKATA FILOI EISTE;

XTMPAM
28/01/2004, 14:55
ΜΟΥ ΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΤΗΣ ΕΞΗΓΗΣΑ ΟΤΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΦΙΛΟΣ ΑΛΛΑ ΑΔΕΡΦΟΣ!ΑΥΤΗ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΑΚΙΣΕΙ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΚΕΙ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΤΟΝ ΧΡΕΙΑΣΤΩ!ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΔΕ ΘΑ ΜΠΩ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΑΠΟΛΟΓΗΘΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΜΟΥ ΚΑΘΩΣ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Η ΠΑΡΟΙΜΙΑ ΔΕΙΞΕ ΜΟΥ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΣΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ!!!
ΑΝ ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΟΠΟΤΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΒΡΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ!!!

ΚΑΤΑΝΟΗΤΟΣ??


P.S TO SITE TEINEI ΝΑ ΜΟΙΑΣΕΙ ΣΤΟ WWW.SXESEIS.GR ΟΠΟΤΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΞΕΦΕΥΓΟΥΜΕ!!