PDA

View Full Version : Στρίβουν και οι δυο;



Εχετλαίος
02/05/2010, 17:42
Σήμερα συνάντησα σε μια στροφή ένα Μπούσα απο το άλλο ρεύμα.
Ο οδηγός είχε γείρει πολύ σωστά και όμορφα μέσα στη στροφή.
Ο συνεπιβάτης του είχε το σώμα καζίκι σηκωμένο! Ολόισιο! Καμία κλίση!
Πόσο επικίνδυνο είναι κάτι τέτοιο, πόσο επηρρεάζει τη μπάσιμο της μοτοσυκλέτας στη στροφή (έστω ότι ο οδηγός έχει σκύψει και γείρει σωστά) και τι γίνεται αν εκ των πραγμάτων ο συνεπιβάτης δεν μπορεί ή ξέρει να ακολουθήσει;
:confused:

Cpt. Haddock
02/05/2010, 17:45
γάματα... :sick:

devil's animal
02/05/2010, 17:53
απλα αισθανεσαι το "τιμονι" πιο βαρυ και το μηχανακι δεν στριβει. ή στριβει με πολυ μεγαλυτερη προσπαθεια απ'οτι αν θα ησουν μονος σου.


μου'χει τυχει ενας ξαδερφος και του ελεγα γυρε το κορμι σου ρε..
το γερνω, μου ελεγε..
ρε γυρε το κι αλλο...
ρε ειμαι ολος εξω, μου λεει...

ε,ρε π0υστη λεω, κατι επαθε το μηχανακι...:rolleyes:

κατεβαινουμε, του λεω "ρε μαλακα εγερνες?"
"ναι μου λεει, τερμα"...

στην ταδε δεξια ειχες βγει?
ναι,αριστερα,τερμα...:hypnotize :bigcry: :eyepop: :lol:


του λεω, βρε παπαρα, απο την μερια που βγαινω εγω...τι λες ρε μου λεει...αν το κανω αυτο θα πεσουμε. εσυ βγαινεις απο την μια και εγω απο την αλλη για να εξισορροπω τις δυναμεις...:lol:


μετα μπηκε στο φυσικο αθηνων και πρεπει να τα εμαθε απο πρωτο χερι.
:lol: :lol:

fantacid
02/05/2010, 18:02
χαχχαχχαχα

ειχα κ γω καποτε ενα τετοιο κοτσιφι ......

:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

kawazoyras
02/05/2010, 18:03
έτσι, αισθάνεσαι το τιμόνι βαρύ κ δε στρίβεις όσο υπολογίζεις..


Υσ: δε στρίβεις με όλα με συνεπιβάτη πού δε ξέρεις αν ακολουθεί το σώμα σου μη τρελαθούμε το ρισκάρετε;;;:nono: :nono: :a53: :a53:

guzzistas
02/05/2010, 18:05
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

απαιχτος ο ξάδερφος!!!!

chris_honda
03/05/2010, 00:19
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

g.kounoupis
03/05/2010, 01:45
αμα ειναι ο ξαδερφος παλι καλα τον πατας και ενα χερι ξυλο . αλλα αν το κανει αυτο η γκομενα σου τι την κανεις ?

Shaolin Monk
03/05/2010, 01:52
Καλυτερα ενας συνεπιβατης που καθεται σαν σακι με πατατες, ακινητος, παρα καποιος που παιρνει λαθος πρωτοβουλιες. Τον ενα τον βλεπεις σαν βαρια μπαγκαζιερα και βολευεσαι με την κατασταση ενω το ξαδερφο του DEVIL'S ANIMAL, τον αφηνεις σπιτι να διαβασει Φυσικη για το πανεπιστημιο... :lol:

SAM46
03/05/2010, 02:15
Ναι αλλα δεν σας εχει τυχει μα..κας ξαδελφος να στριβει πριν απο εσας.....:bigcry:

makis206
03/05/2010, 02:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από SAM46
Ναι αλλα δεν σας εχει τυχει μα..κας ξαδελφος να στριβει πριν απο εσας.....:bigcry:

Mας έχει τύχει ταίρι όμως που στρίβει πριν από εμάς αριστερά σε δεξιά στροφή..!:eek: :rotflmao:

danaos75
03/05/2010, 02:41
ρε παιδια δεν νομιζω οτι είναι τόσο απλά τα πραγματα

απλα αισθανεσαι το "τιμονι" πιο βαρυ και το μηχανακι δεν στριβει. ή στριβει με πολυ μεγαλυτερη προσπαθεια απ'οτι αν θα ησουν μονος σου.

έγω έχω διαβασει οτι αν ο πίσω κατσει κονταρι ορθιο τοτε χανεις πολύ ευκολα προσφυση στο πισω
φευγει ο πισω τροχος, και οι πρωτες ενδειξεις που εχεις οτι ο πισω καθεται ορθιοσ αντι να γερνει είναι οτι αισθανεσαι το πισω μερος να ξεκιναει οχταρακια πανω στην στροφη.

για να πει και κάποιος εμπειροτεροτερος

fdTolis
03/05/2010, 04:06
κατεβαινουμε, του λεω "ρε μαλακα εγερνες?"
"ναι μου λεει, τερμα"...

στην ταδε δεξια ειχες βγει?
ναι,αριστερα,τερμα...:hypnotize :bigcry: :eyepop: :lol:


του λεω, βρε παπαρα, απο την μερια που βγαινω εγω...τι λες ρε μου λεει...αν το κανω αυτο θα πεσουμε. εσυ βγαινεις απο την μια και εγω απο την αλλη για να εξισορροπω τις δυναμεις...:lol:


μετα μπηκε στο φυσικο αθηνων και πρεπει να τα εμαθε απο πρωτο χερι.
:lol: :lol: [/B][/QUOTE]

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

TROOPER
03/05/2010, 04:17
αμα ξερει το μηχανακι τον δρομο οτι και να κανεις αυτο θα σε παει :lol: :lol: :lol:

reinmeister
03/05/2010, 04:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από g.kounoupis
αμα ειναι ο ξαδερφος παλι καλα τον πατας και ενα χερι ξυλο . αλλα αν το κανει αυτο η γκομενα σου τι την κανεις ?

αν δεν της αρεσει το ξυλο,πωληση η ανταλλαγη...:D

VALES
03/05/2010, 04:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αν δεν της αρεσει το ξυλο,πωληση η ανταλλαγη...:D






Ή ταξάκι και Κ.Τ.Ε.Λ. ρε βάρβαρε...

g.kounoupis
03/05/2010, 04:43
ανταλλαγη εκανα αργησα αλλα το εκανα αφου πρωτα αγορασα οικοπεδο στο κεντρο της θεσσαλονικης με μηχανη τριων ημερων

harlek
10/05/2010, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από SAM46
Ναι αλλα δεν σας εχει τυχει μα..κας ξαδελφος να στριβει πριν απο εσας.....:bigcry:

Αυτά δεν είναι τίποτα! Σας έχει τύχει συνεπιβάτης να σας κρατάει τους ώμους (!) σφιχτά και να σας στρίβει σαν να είστε τιμόνι κατά την κρίση του;;;; Γιατί εμένα μου έχει συμβεί!! :D

Δήμιος
10/05/2010, 12:52
Ούτως η άλλως με συνεπιβάτη πάνω και σε δημόσιο δρόμο, ειναι μαλακία να πηγαίνεις τόσο στα¨όρια¨ ώστε να χρειάζεσαι το συνεπιβάτη να πλαγιάζει μαζί σου για να βοηθήσεις τη μοτό.
Αρκεί απλά αυτός να μένει στη θέση του και να μην βγαίνει και από την ανάποδη μεριά...

daz
10/05/2010, 17:23
Ο ένας προσπαθούσε να στρίψει την μηχανή μόνος του.
Η άλλη κοιτούσε πίσω της όποτε της ερχόταν στο κεφάλι σαν να καθόταν σε περιστρεφόμενη καρέκλα.
Άλλος.. σήκωνε την κάλτσα του?
Ο ξάδελφος ήταν 120 κιλά εντελώς ακίνητος. Σαν να έχω πίσω ένα σακί με πατάτες και να προσπαθώ να περάσω από μποτιλιαρισμένο δρόμο. Αφού δεν αγκαλιάσαμε κανέναν!
Νομίζω πως προτιμώ τις γιαγιάδες που κάθονταν μονόπαντα σε καμιά φλωρέτα. Φλωρέτα όμως δεν έχω. (Για το τελευταίο δεν θέλω σχόλια).
Οι καλύτεροι συνεπιβάτες είναι αυτοί που οδηγούν μηχανή αλλά αυτοί γκρινιάζουν πολύ.
Το Tenere γίνεται μονόσελο?

Allst@rf
10/05/2010, 17:48
αν ο αναβατης είναι "ανήσυχος" και ξέρει τι κάνει ,δεν θα βάλει συναναβατη άπειρο για να στρίψει "γόνατα" ακόμα και σε πίστα.αν απλά θέλει να κινηθεί σβελτα και γρήγορα σε μια βόλτα και πρέπει να έχει συναναβατη μπορεί να ανεβάσει ακόμα και άπειρο και απλά στην αρχή να τον "δασκάλεψει" τι να κάνει στις στροφές.και δεν εννοώ να του πει να βγάζει το γόνατο του αλλά ,ανάλογος την διεύθυνση της στροφής να γυρνάει απλά το κεφάλι του στην εκάστοτε κατεύθυνση.

perrakis
16/05/2010, 16:27
Ε άμα ο συνεπιβάτης είναι τούβλο, κάνεις μια σούζα και τον ξεφορτώνεσαι.... σωστός; :D

Allst@rf
17/05/2010, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από perrakis
Ε άμα ο συνεπιβάτης είναι τούβλο, κάνεις μια σούζα και τον ξεφορτώνεσαι.... σωστός; :D

μου θύμισες μια φωτό που είχα δει και έδειχνε έναν αναβατη σε χάρλευ ,πλάτη όμως ,που φορούσε ένα μπλουζάκι που έγραφε αυτό...

Αν την έχει ή την βρει κανείς ,ας την ποσταρει ρε παίδες...


198053

klx_13
17/06/2010, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
απλα αισθανεσαι το "τιμονι" πιο βαρυ και το μηχανακι δεν στριβει. ή στριβει με πολυ μεγαλυτερη προσπαθεια απ'οτι αν θα ησουν μονος σου.


μου'χει τυχει ενας ξαδερφος και του ελεγα γυρε το κορμι σου ρε..
το γερνω, μου ελεγε..
ρε γυρε το κι αλλο...
ρε ειμαι ολος εξω, μου λεει...

ε,ρε π0υστη λεω, κατι επαθε το μηχανακι...:rolleyes:

κατεβαινουμε, του λεω "ρε μαλακα εγερνες?"
"ναι μου λεει, τερμα"...

στην ταδε δεξια ειχες βγει?
ναι,αριστερα,τερμα...:hypnotize :bigcry: :eyepop: :lol:


του λεω, βρε παπαρα, απο την μερια που βγαινω εγω...τι λες ρε μου λεει...αν το κανω αυτο θα πεσουμε. εσυ βγαινεις απο την μια και εγω απο την αλλη για να εξισορροπω τις δυναμεις...:lol:


μετα μπηκε στο φυσικο αθηνων και πρεπει να τα εμαθε απο πρωτο χερι.
:lol: :lol:


:lol: :lol: :lol: :lol:
ΘΕΟΣ............

staffaki
18/06/2010, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
αν ο αναβατης είναι "ανήσυχος" και ξέρει τι κάνει ,δεν θα βάλει συναναβατη άπειρο για να στρίψει "γόνατα" ακόμα και σε πίστα.

Μην το λες,εγώ αν και τελείως άπειρος με superbike κτλ μπήκα δικάβαλο στις σέρρες και γυρίσαμε σε πολύ καλό χρόνο (1.33'' :dizzy: ) και ένιωθα απίστευτη ασφάλεια.

Οπότε πιστεύω ότι αν ο συναναβάτης έχει τις πολύ βασικές γνώσεις και ο οδηγός δεν είναι κανας κάγκουρας δεν τίθεται θέμα κινδύνου.

Bowleno
18/06/2010, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
Αυτά δεν είναι τίποτα! Σας έχει τύχει συνεπιβάτης να σας κρατάει τους ώμους (!) σφιχτά και να σας στρίβει σαν να είστε τιμόνι κατά την κρίση του;;;; Γιατί εμένα μου έχει συμβεί!! :D



Ναι! ο γιός μου.....:smokin:

westie
19/06/2010, 04:12
στην ταδε δεξια ειχες βγει?
ναι,αριστερα,τερμα...:hypnotize :bigcry: :eyepop: :lol:


του λεω, βρε παπαρα, απο την μερια που βγαινω εγω...τι λες ρε μου λεει...αν το κανω αυτο θα πεσουμε. εσυ βγαινεις απο την μια και εγω απο την αλλη για να εξισορροπω τις δυναμεις...:lol:




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: