PDA

View Full Version : Τραβάει δεξιά;



adam_tsouk
22/06/2005, 22:01
Κι όμως τραβάει!

Απλά γίνεται αντιληπτό στις χαμηλές ταχύτητες.

Λοιπόν, η επίσημη εξήγηση είναι ότι η μηχανή (Ζ750 φαντάζομαι και το s) έχει μελετηθεί ώστε να φοράει titanium εξάτμιση.

Για να μειώσουν το κόστος (αν δεν κάνω λάθος έγινε στην Ελλάδα) έβαλαν την πολύ γνωστή και οικεία εξάτμιση που φοράμε. Το αποτέλεσμα είναι η μηχναή να έχει βαρύνει λίγο από τη δεξιά μεριά όπου βρίσκεται η εξάτμιση.


Με τις υγείες μας....

:beer:





Δεν ξέρω για σας πάντως προσωπικά μου φαίνεται γελοίο. :mad:

emankov
22/06/2005, 22:46
Πες μας τι εννοεις "επισημη εξηγηση" γιατι αυτο που ειπες ειναι πολυ "βαρυ..." και αχονευτο..:dizzy:

adam_tsouk
22/06/2005, 23:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από emankov
Πες μας τι εννοεις "επισημη εξηγηση" γιατι αυτο που ειπες ειναι πολυ "βαρυ..." και αχονευτο..:dizzy:


Ναι, ίσως το είπα λίγο..... κάπως....


Αυτή είναι η εξήγηση που δόθηκε σε κατάστημα αντιπροσωπίας της kawasaki όταν τους ρώτησα γιατί συμβαίνει σε ΟΛΑ τα Ζ750!

Τώρα, από κει και πέρα ό,τι ξέρεις, ξέρω.

gmakris
22/06/2005, 23:59
Βαλτε aftermarket τελικο τιτανιου......:D

geo-r-Z'
23/06/2005, 00:29
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
[B]Κι όμως τραβάει!

Απλά γίνεται αντιληπτό στις χαμηλές ταχύτητες.

Λοιπόν, η επίσημη εξήγηση είναι ότι η μηχανή (Ζ750 φαντάζομαι και το s) έχει μελετηθεί ώστε να φοράει titanium εξάτμιση.

ΦΙΛΕ ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΛΕΤΗΘΕΙ
ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΚΑΙ ΜΕ CARBON ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΤΑΝΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΜΟΝΟ(ΑΜΕΛΕΤΗΤΟ!)



:beer:

modeerf
23/06/2005, 09:39
Για μισό ρε παιδιά...

A) Στην δικιά μου την περίπτωση δεν γινεται αντιληπτό ΜΟΝΟ στις χαμηλές ταχύτητες...είτε αφήσεις τα χέρια απο το τιμόνι στα 40 είτε στα 140 είναι το ίδιο και το αυτό...

Β)Δεν ξέρω κατά πόσο ένα κατάστημα αντιπροσωπείας μπορεί να δώσει "επίσημη εξήγηση" για τέτοια θέματα...προσωπικά θα ήμουν πιο "ανοικτός" σε αυτά που θα έλεγε κάποιος "υψηλόβαθμος" απο την ίδια την ΤΕΟΜΟΤΟ...και αν αυτή ήταν όντως "επίσημη εξήγηση" τότε θα είχαν βουήξει τα περιοδικά και ολοι μαζί θα παιρναμε την καβασάκι με τις ντομάτες...

Γ)Τα περί μελέτης του Ζ750 αρχικά για εξάτμιση τιτανίου και εμένα μου φαίνονται αστεία...σε μια μοτοσυκλέτα που απο την αρχή είχε σχεδιαστεί με τετοιο τρόπο ωστε να κρατήσει την τιμή σε πολύ χαμηλά επίπεδα (καλή ώρα) από-και-κλείεται τα τζαπάνια να είχαν συμπεριλάβει αρχικά εξάτμιση τιτανιόυ...ακόμα και στα πρώτα εκθεσιακά Ζ750 η εξάτμιση ήταν ανοξείδωτη μόνο που ήταν μαυρη (μετά την απέσυραν οπως οπως γιατί είδαν οτι δεν "τράβαγε" και έβαλαν αυτή που ολοι ξέρουμε)...

Δ)Υπάρχει κάποιος που να είναι σίγουρος οτι το "τράβηγμα" συμβαίνει σε ΟΛΑ ΤΑ Ζ750??? Γιατί εγώ δεν είμαι καθόλου σίγουρος οτι συμβαίνει σε ΟΛΑ...και αν το φαινόμενο υπήρχε σε ΟΛΑ τότε θα είχε βουήξει ο κόσμος ξεκινώντας πρώτα από ολα το ridersforum που υπάρχουν εκατοντάδες ιδιοκτήτες...


Να πώ μια ιδέα παίδες???

Πρώτα από ολα ας μην ομαδοποιούμε...

Δευτερον, οποιος έχει παρατηρήσει τέτοιο πρόβλημα (τράβηγμα) ας το μελετήσει και ας το ξαναμελετήσει (πηγαιντε στο παρκινγκ στο Δελτα Φαλήρου που είναι τεράστιο και καντε δοκιμές κανα τεταρτάκι δοκιμάζοντας...άπλα έχει οπότε θα μπορείτε να συγκεντρωθείτε)...ας βάλει και έναν φίλο του ή γνωστό του να το καβαλήσει ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...ετσι για να έχετε και μια γνώμη κάποιου "τρίτου"...ας βάλει και τον μάστορα του να το καβαλήσει και ας ακουσει γνώμη...

Και τότε ΑΝ και μόνο ΑΝ είναι 101% σιγουρος οτι όντως το φαινόμενο υφίστανται τότε ας ξεκινήσει να την ψάχνει περισσότερο (ζυγοσταθμίσεις,ελεγχος ζάντας, ελαστικών,ρεγουλατόροι κοκ). Και να την ψάξει τόσο ωστε να μπορεί να περιγράψει το φαινόμενο με ΑΚΡΙΒΕΙΑ...

"Τραβάει"??? (Ναι/Οχι)

Προς τα που θέλει να "φύγει" η μοτοσυκλέτα??? (Αριστερά/Δεξιά)

Το "τράβηγμα" γινεται σε κάποιο συγκεκριμένο φάσμα ταχυτήτων ή παντου και πάντα??? (Απο ταχύτητα Χ έως ταχύτητα Υ/Παντα)

Το "τράβηγμα" λοιπόν είναι φαινόμενο που παρατηρείτε οταν αφήνουμε τα χέρια απο το τιμόνι στην ευθεία...στις στροφές μήπως έχει παρατηρήσει κάποιος τίποτα??? (για ευνόητους λόγους δεν αναφέρω τίποτα, θέλω να ακουσω περιγραφές απο όσα παιδιά έχουν το "τράβηγμα")

Αυτά απο μένα παιδες...

Και πανω απο όλα ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ...





ΥΓ: Κουνήματα μπροστινου κλπ κλπ προφανώς ΔΕΝ είναι μέρος του συγκεκριμένου προβλήματος...να τα ξεκαθαρίσουμε λίγο λοιπόν...αλλο το "τράβηγμα" προς τα αριστερά ή τα δεξιά και άλλο το κουνημα-κοσκίνισμα του τιμονιού-μπροστινού...

idi
23/06/2005, 10:36
στο 1000 μου παντως αν αφησω το τιμονι θα παει μεχρι τη Θεσ/κη χωρις να τραβαει αριστερα ή δεξια :beer:

Κανένας
23/06/2005, 10:55
Λοιπόν για να πω και εγώ την βλακεία μου, όλες μου οι μηχανές, ανεξάρτητα από μάρκα, τράβαγαν δεξιά από καινούργιες
Και επειδή όσο και αν το έψαξα(μέχρι και ψηφίζοντας αριστερά ) το συμπέρασμα που κατέληξα είναι ότι αυτό οφείλεται, στον τρόπο που κάθομαι και όχι στην μηχανή

;)

gixxerpap
23/06/2005, 10:59
πες στον ηλιθιο που σου εδωσε αυτην την απαντηση,
να αλλαξει δουλεια πριν τον παρουνε χαμπαρι!!!
(αν και τωρα μαλλον τον πηρανε......

με τη λογικη του εν λογω ΜΑΛΑΚΑ,
οι υπολοιπες μηχανες που δεν ειναι
ζυγισμενες για τελικο τιτανιου,
μολις τους αλλαζουμε εξατμιση,
και βαζουμε μια ελαφρυτερη after market,
θα πρεπει να τραβανε αριστερα!!!!!!!!!!!!!
:eek: :eek: :eek: :eek: :eek:
:rotflmao: :lol: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

δεν ξερω αν το καταλαβατε,
αλλα πολυ μου αρεσε αυτο που σκεφτηκα..........:smokin:

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
23/06/2005, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
πες στον ηλιθιο που σου εδωσε αυτην την απαντηση,
να αλλαξει δουλεια πριν τον παρουνε χαμπαρι!!!
(αν και τωρα μαλλον τον πηρανε......

με τη λογικη του εν λογω ΜΑΛΑΚΑ,
οι υπολοιπες μηχανες που δεν ειναι
ζυγισμενες για τελικο τιτανιου,
μολις τους αλλαζουμε εξατμιση, θα πρεπει
να τραβανε αριστερα!!!!!!!!!!!!!
:eek: :eek: :eek: :eek: :eek:
:rotflmao: :lol: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

δεν ξερω αν το καταλαβατε,
αλλα πολυ μου αρεσε αυτο που σκεφτηκα..........:smokin:

TI ΛΕΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ .... ΜΠΡΑΒΟ ΜΥΑΛΟ ......:lol:

idi
23/06/2005, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
δεν ξερω αν το καταλαβατε,
αλλα πολυ μου αρεσε αυτο που σκεφτηκα..........:smokin:

ρε το φουστη ... τι μυαλο ειναι αυτο :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
23/06/2005, 11:44
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
[B]πες στον ηλιθιο που σου εδωσε αυτην την απαντηση,
να αλλαξει δουλεια πριν τον παρουνε χαμπαρι!!!
(αν και τωρα μαλλον τον πηρανε......

QUOTE]

ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΚΟΣ......ΚΑΙ ΕΞΥΠΝΟΣ ...... ΚΑΚΟΣ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ.....ΟΔΗΓΑΕΙ ΚΑΙ GSXR.....ΔΕΝ ΤΟΝ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΠΑΡΕΑ....
:rotflmao: :rotflmao:

gixxerpap
23/06/2005, 11:57
ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΚΟΣ......ΚΑΙ ΕΞΥΠΝΟΣ ...... ΚΑΚΟΣ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ.....ΟΔΗΓΑΕΙ ΚΑΙ GSXR.....ΔΕΝ ΤΟΝ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΠΑΡΕΑ....
:rotflmao: :rotflmao: [/B][/QUOTE]

...τωρα για το gsxr μην παιρνεις και ορκο.......
αντε γιατι κατι με εχει πιασει και τρωγομαι με τα ρουχα μου πρωινιατικο.....

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
23/06/2005, 14:48
...τωρα για το gsxr μην παιρνεις και ορκο.......
αντε γιατι κατι με εχει πιασει και τρωγομαι με τα ρουχα μου πρωινιατικο..... [/B][/QUOTE]

ΠΟΙΟΣ ΣΕ ΠΕΙΡΑΞΕ ????? ΝΑ ΜΑΖΕΥΤΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΔΕΙΡΟΥΜΕ .....ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΑΣΑ ΜE ΤΟ GSXR

gixxerpap
23/06/2005, 14:56
.....ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΑΣΑ ΜE ΤΟ GSXR [/B]

εννοω οτι δεν ξερω τι θα οδηγαω την επομενη εβδομαδα.....
μου εχουν μπει κατι ιδεες......:rolleyes: :rolleyes:

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
23/06/2005, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
εννοω οτι δεν ξερω τι θα οδηγαω την επομενη εβδομαδα.....
μου εχουν μπει κατι ιδεες......:rolleyes: :rolleyes:


ΓΙΑ ΠΕΣ ....ΓΙΑ ΠΕΣ ......ΝΑ ΜΑΝΤΕΨΩ ???? ΦΙΛΕ ΕΓΩ ΕΙΔΑ ΕΝΑ Κ3 1000 ΑΣΠΡΟ ΜΠΛΕ ΣΕ ΝΟΡΜΑΛ ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΡΕΧΟΥΝ ΤΑ ΣΑΛΙΑ . ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΗ SUZUKI ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΤΟ Ζ....

gixxerpap
23/06/2005, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από KAWASAKIZ750
ΓΙΑ ΠΕΣ ....ΓΙΑ ΠΕΣ ......ΝΑ ΜΑΝΤΕΨΩ ???? ΦΙΛΕ ΕΓΩ ΕΙΔΑ ΕΝΑ Κ3 1000 ΑΣΠΡΟ ΜΠΛΕ ΣΕ ΝΟΡΜΑΛ ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΡΕΧΟΥΝ ΤΑ ΣΑΛΙΑ . ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΗ SUZYKI ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΤΟ Ζ....

δε μου λες και μενα να περασω μια βολτα απο εκει, μιας και ειναι βλαμμενος με τη suzuki?

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
23/06/2005, 15:23
ΣΚΟΥΡΤΑΣ. ΣΤΟΝ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟ . ΑΠΕΝΑΝΤΙ ,ΣΧΕΔΟΝ, ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΥΛΑΚΕΣ. ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΤΟΥ ΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΟΝ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΛΑ.....

adam_tsouk
24/06/2005, 17:51
Και επειδή το χέσαμε και αυτό....:rolleyes:


Εγώ απλά είπα ΤΙ ακριβώς μου είπαν.

Από κει και πέρα.... χέστηκα αν ελιναι αλήθεια, ψλεμματα, μαλακία, πίπα κτλ κτλ.....


Και προσωπικά χέστηκα και αν τραβάει το ΄μηχανάκι δεξιά! Έκανα 4+ μήνες να το καταλάβω και ποτέ δεν με ενόχλησε!

Οπότε με τόσο χέσιμο.... πάω αν αλλάξω! :lol: :lol:

free rider
24/06/2005, 17:59
μπας και θέλει παλά ενα ξέσφυγμα και ισιωμα στα μπορστινα?

ιδέες ρίχνω...

arxiereas
27/06/2005, 03:21
exo bare8i na to psahno afto to 8ema me to trabigma sto z750 .piga ke teomoto ke eki o mixanikos me duleve mprosta sta matia moy.moy elege oti to mihanaki pai oloisia.me tin egiisi den mporume na kanume tipota giati afti den kalipti odigisi xoris xeria... etsi mu ipan apo alo exusiodotimeno kawa opu eki paradextikan to provlima.IDEA opios xeri kalla agglika na grapsoyme grama e-mail stin kawasaki iaponias i na pame omadika na dirume ton ipefuino stin teomoto. ego prosopika estila grama sto power bikes ke krazo to provlima ayto ke toys mihanikoys poy pigan na moy to koykoylosoyn.elpizo na to dimosiefsoyn.akoyo protasis .parakalo.

arxiereas
27/06/2005, 03:21
exo bare8i na to psahno afto to 8ema me to trabigma sto z750 .piga ke teomoto ke eki o mixanikos me duleve mprosta sta matia moy.moy elege oti to mihanaki pai oloisia.me tin egiisi den mporume na kanume tipota giati afti den kalipti odigisi xoris xeria... etsi mu ipan apo alo exusiodotimeno kawa opu eki paradextikan to provlima.IDEA opios xeri kalla agglika na grapsoyme grama e-mail stin kawasaki iaponias i na pame omadika na dirume ton ipefuino stin teomoto. ego prosopika estila grama sto power bikes ke krazo to provlima ayto ke toys mihanikoys poy pigan na moy to koykoylosoyn.elpizo na to dimosiefsoyn.akoyo protasis .parakalo.

gtsiros
27/06/2005, 03:44
Οι μηχανές δεν είναι απόλυτα συμμετρικές. Το ανθρώπινο σώμα δεν είναι απόλυτα συμμετρικό. Άλλες μηχανές θα παλαντζάρουν αριστερά, άλλες δεξιά, άλλος θα παλαντζάρει δεξιά (ενώ σένα η ίδια θα σου γέρνει αριστερά.)

Η εξήγηση που σου έδωσε είναι ένα μάτσο βιόλες.
Ξέχνα τη.
Αν τώρα, το όλο ζήτημα "γέρνει δεξιά/αριστερά", σε απασχολεί (που χλωμό το κόβω...), μη τρώγεσαι με τα ρούχα σου... Εκτός και αν συμβαίνει έντονα. Τότε κάτι θέλει ίσιωμα.

απλά πράματα (μα που είναι ο sonic που μαμεί στα μηχανολογικά;)

GTZ750
27/06/2005, 07:25
ρε παιδια ενταξει ολα αυτα μπορει η μηχανη να τραβαει ελαχιστα δεξια(εγω δεν εχω παρατηρησει τιποτα) αλλα τι σημασια εχει αφου δεν πιστευω οτι εχει καμια επιπτωση στην οδηγοκη συμπεριφορα!!(ή κανω λαθος?):wave2:
εξαλλου πιος σας λεει οτι εσεις καθεστε ολοισια πανω στην μηχανη και βταιει η μηχανη και οχι εσεις???:look: :wave2:

Lazio
27/06/2005, 09:12
Η αληθεια ειναι οτι και το δικο μου φευγει λιγακι δεξια.

Εγω δεν πιστευω οτι ειναι κατασκευαστικο σφαλμα αλλα εχει να κανει με το οτι πεφτει περισσοτερο βαρος απο τη δεξια της μηχανης λογω εξατμισης. Αν ηταν τετοια η περιπτωση δεν θα εμφανιζοταν σχεδον σε ολους τους κατοχους Ζ750.

Παντως το φαινομενο ειναι τοσο αμελητεο ωστε γερνοντας το σωμα ελαχιστα αριστερα, η μηχανη οχι απλα πηγαινει ευθεια αλλα στριβει αριστερα.

Ισως με καποια ρυθμιση μπροστα να παψει να συμβαινει. Βεβαια δεν γνωριζω πολλα περι ρυθμισεων αλλα θα το ψαξω στο 1ο Service της ζουζουνας

:D

modeerf
27/06/2005, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750

...εξαλλου πιος σας λεει οτι εσεις καθεστε ολοισια πανω στην μηχανη και βταιει η μηχανη και οχι εσεις???

Φιλε μου ας μην ανακυκλώνουμε την συζήτηση ξανά και ξανά με τα ίδια και τα ίδια...

Προσωπικά για να φτάσω στο σημείο να γράψω δημόσια για το "πρόβλημα" (όπως ίσως και τα άλλα παιδιά) έχω εξαντλήσει το ερώτημα "κάθομαι ισια???", "ο 8ος ανθρωπος που ανέβηκε στο μοτόρι μου, καθόταν ίσια???", "ο μάστορας καθόταν ίσια???", κοκ..

Το φαινόμενο ΥΠΑΡΧΕΙ (τουλάχιστον στο δικό μου το μοτόρι)...παπαλά, καπούτ, game over, τελεία και παυλα...

idi
27/06/2005, 10:48
Η αλήθεια ειναι οτι στην αρχη δε το πιστευα ελεγα οτι τα παιδια καθονταν στραβα

Το δοκιμασα σε 3 Ζ750 ομως και τα 3 «τραβαγαν» ελαφρος δεξια οταν αφηνα το τιμονι

Πάντως δοκιμασα φρεναρισμα πανικου και τα μηχανάκια ΔΕ «τραβαγαν» αριστερα ή δεξια, αντιθετος ηταν μια χαρα ισορροπημένα

Ουτε κατα την κανονικη κινηση με τα χερια στο τιμονι ειναι αντιληπτό θα ελεγα (τωρα αν το οδηγας ολη μερα δε ξερω)

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι αν δεν αφορα την ασφαλεια σας, δε χαλασε ο κοσμος! Απο την αλλη οταν πληρώνεις καινουριο μηχανάκι ΑΠΑΙΤΕΙΣ να ειναι στα παντα σουπερ, αρα σας καταλαβαίνω.

Τεσπα μαζι σας να κανουμε φασαρία στη ΤΕΟΜΟΤΟ αν θελετε!

:smokin: :wave2:

Lazio
27/06/2005, 11:01
Αν κανουμε κατι ολοι μαζι θα ηταν καλο. Δε τα πηραμε τζαμπα τα εργαλεια σκασαμε τα φραγκα και απαιτουμε ολα να ειναι ρολοι. :mad:

modeerf
27/06/2005, 11:01
Αυτό που θα ήθελα να ξέρω εγώ είναι αν κάποιο απο τα παιδιά που έχουν παρατηρήσει το "φαινόμενο" εχει παρατηρήσει κάτι στις στροφές...

Στις στροφές με μικρές και μεσαιες ταχύτητες κυρίως...

Κάποιο ίσως περισσότερο "τράβηγμα" του τιμονιού προς την μία ή την άλλη μεριά ή οτιδήποτε άλλο...

ΥΓ: στην περίπτωση μου μένει άλλο ένα πράγμα να δοκιμάσω...αλλάγή του πίσω "τελειωμένου" ελαστικού (το μπροστά είναι καινουριο απο την προσφατη αντικατασταση του "στραβου" αλλά το πίσω έχει 6000χλμ μερικά απο τα οποία είναι και 2 μερες Σερρες)...αρχές της άλλης εβδομάδας θα έχετε νέα μου...

adam_tsouk
27/06/2005, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf
Αυτό που θα ήθελα να ξέρω εγώ είναι αν κάποιο απο τα παιδιά που έχουν παρατηρήσει το "φαινόμενο" εχει παρατηρήσει κάτι στις στροφές...

Στις στροφές με μικρές και μεσαιες ταχύτητες κυρίως...




Τώρα που το σκέφτομαι το Ζ είναι το μοναδικό μου μηχανάκι που μπορώ να μπω καλύτερα σε δεξιές απ' ότι αριστερές στροφές!
Τελικά καλό μου έκανε το ότι γέρνει!:uplate:

Θα πάω στη Τεομότο να τους ευχαριστήσω!:lol: :lol:



Τέσπα, γενικά δεν νομίζω να γίνει κάτι αν πάμε να κάνουμε κάποια παράπονα αλλά αν κάποιος ξέρει ότι μπορεί να έχει κάποιο αποτέλεσμα τότε γιατί όχι (δεν θα με χάλαγε να μου άλλαζαν εξάτμιση! :D )

modeerf
27/06/2005, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Τώρα που το σκέφτομαι το Ζ είναι το μοναδικό μου μηχανάκι που μπορώ να μπω καλύτερα σε δεξιές απ' ότι αριστερές στροφές!
Τελικά καλό μου έκανε το ότι γέρνει!:uplate:


Μπορείς να το αναλύσεις αν γίνεται λίγο περισσότερο???...(αν δεν το εγραψες για πλάκα)

Τι "νιωθεις" ακριβώς...τι σε κάνει να λές οτι στις δεξιές μπορείς να μπείς καλύτερα...γενικά μηπως ΕΣΥ προτιμάς τις δεξιές ή νομίζεις οτι όντως έχει να κάνει με το Ζ σου???

adam_tsouk
27/06/2005, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf
Μπορείς να το αναλύσεις αν γίνεται λίγο περισσότερο???...(αν δεν το εγραψες για πλάκα)

Τι "νιωθεις" ακριβώς...τι σε κάνει να λές οτι στις δεξιές μπορείς να μπείς καλύτερα...γενικά μηπως ΕΣΥ προτιμάς τις δεξιές ή νομίζεις οτι όντως έχει να κάνει με το Ζ σου???


Όχι, το έγραψα για πλάκα.
Αλλά όντως όταν το πήρα έμπενα καλύτερα στις δεξιές απ' ότι στις αριστερές (ξέρεις με μεγαλύτερη ασφάλεια)!
Και το παρατήρησα γιατί προτιμώ (όπως και οι περισσότεροι νοπμίζω) τις αριστερές για να πλαγιάσω περισσότερο.

Αλλά το έγραψα μόνο σαν πλάκα.


:wave2:

modeerf
27/06/2005, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk

Αλλά το έγραψα μόνο σαν πλάκα.


:wave2:

Οκ...

Ελήφθη, όβερ...

:)

Conos
27/06/2005, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf
Αυτό που θα ήθελα να ξέρω εγώ είναι αν κάποιο απο τα παιδιά που έχουν παρατηρήσει το "φαινόμενο" εχει παρατηρήσει κάτι στις στροφές...

Στις στροφές με μικρές και μεσαιες ταχύτητες κυρίως...



Λοιπόν οπως ανέφερα και πριν κάνα μήνα το μηχανάκι τραβάει ΜΟΝΟ στις δεξιές στροφές προς τα δεξιά. Το φαινόμενο εμφανίζεται σε κλειστά στροφιλικία όπου η ταχύτητα ειναι μικρή-μεσαία. Σε ποιό ανοιχτές με πολλά δε το παρουσιάζει.

Ο μηχανικός μου το παρουσίασε οτι εγω ειχα λιγακι λεει στραβο το πισω στο ρύθμισμα τις αλυσιδας, γεγονος που αποκλείω οχι για να το παίξω μάστορας απλά μονο επειδη μου είχαν βγει τα ματια να μετράω , όπως ειχε πει και καποιος με το νύχι, ακριβως επειδη ειχα και αυτο το προβλημα. Αλλωστε γιατι μου συνεχιζει να τραβαει αμα ήταν αυτο το προβλημα.

Δε ξερω τωρα αν μερικους δε τους ενοχλεί το θέμα αυτο πάντως εμένα μου χαλάει τελείως την αίσθηση διότι μου βγάζει μια ανασφάλεια αλλα και επειδή σε καθε δεξια πρεπει να σκεφτομαι τι και πως.

Για να προσπαθήσω να το εξηγήσω και λιγο πιο πολυ, οταν λεω οτι τραβαει δεξια εννοω οτι στο πλαγιασμα πανω το τιμονι παει να στριψει δεξιά. (πως κοβεις το τιμονι στι κινηση ενα πραγμα.)

Παντως αμα κανονιστει καμία ομαδική κίνηση ειμαι μέσα. Τουλάχιστον να πάρουμε μια επίσημη απάντηση, αν τη πάρουμε.:bigcry:

modeerf
27/06/2005, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Conos
Λοιπόν οπως ανέφερα και πριν κάνα μήνα το μηχανάκι τραβάει ΜΟΝΟ στις δεξιές στροφές προς τα δεξιά. Το φαινόμενο εμφανίζεται σε κλειστά στροφιλικία όπου η ταχύτητα ειναι μικρή-μεσαία. Σε ποιό ανοιχτές με πολλά δε το παρουσιάζει.

....................

Για να προσπαθήσω να το εξηγήσω και λιγο πιο πολυ, οταν λεω οτι τραβαει δεξια εννοω οτι στο πλαγιασμα πανω το τιμονι παει να στριψει δεξιά. (πως κοβεις το τιμονι στι κινηση ενα πραγμα.)


Χμμμμμμμμμμμμμμ....πολύ ενδιαφέρον...

Καλύτερα να τα πουμε κάποια στιγμή από κοντά...

Αν βρεθεις ποτέ κατά Δέλτα Φαλήρου απόγευμα ρίξε μου ένα pm να πάμε στο πάρκινγκ για συζήτηση και πειράματα...

arxiereas
27/06/2005, 19:44
ta pola iogia ine ftoxia.gia osous ipan ta porapano tus leo aplos oti to z den ine to proto mixanaki pu ixa... 8elo na po me afto oti ola ta proigoumena me emena pali odigo mantepste........................................
DEN TRAVUSAN. O.K.???????????.....
simfono na kanoume DU stin teomoto alaa 8a mas dosun tin apantisi pu mu edosan idi.. xoris xeria odigisi den ifistate kyrie.efxaristume.
gia osa ipate parapano sxetika me to an iparhi diafora sti strofi aristeri ke dexia kalitera na mas apantisi ena atomo pu xeri ti esti strofi...sosto?????????
simfono genika me to palio gnomiko <<opu den piptei logos , pipti ravdos>>.....lipon fili mu zetades, PU??????????? & POTE??????

modeerf
27/06/2005, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxiereas
ta pola iogia ine ftoxia.gia osous ipan ta porapano tus leo aplos oti to z den ine to proto mixanaki pu ixa... 8elo na po me afto oti ola ta proigoumena me emena pali odigo mantepste........................................
DEN TRAVUSAN. O.K.???????????.....

Μην τρελλαινεσαι...τα είπαμε αυτά...



Αρχικά δημιουργήθηκε από arxiereas
simfono na kanoume DU stin teomoto alaa 8a mas dosun tin apantisi pu mu edosan idi.. xoris xeria odigisi den ifistate kyrie.efxaristume.


Ναι...αν όμως εκτός απο τράβηγμα της μοτο προς τα δεξιά χωρίς χέρια υπάρχει και ένα τράβηγμα ΜΕΣΑ στην στροφή??? Ακριβώς για αυτό ρώτησα τον Ανταμ να δώσει πληροφορίες (εντάξει τελικά εκανε πλάκα) και ήδη κάτι τετοιο ανέφερε ο Κόνος...



Αρχικά δημιουργήθηκε από arxiereas
gia osa ipate parapano sxetika me to an iparhi diafora sti strofi aristeri ke dexia kalitera na mas apantisi ena atomo pu xeri ti esti strofi...sosto?????????


Αυτό πολύ θα ήθελα να το κάνεις ολίγον τι λιανά...γιατι εμένα μου ακουγεται σαν μομφή...


Αρχικά δημιουργήθηκε από arxiereas

simfono genika me to palio gnomiko <<opu den piptei logos , pipti ravdos>>.....lipon fili mu zetades, PU??????????? & POTE??????

??????????????

Conos
28/06/2005, 20:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf
Χμμμμμμμμμμμμμμ....πολύ ενδιαφέρον...

Καλύτερα να τα πουμε κάποια στιγμή από κοντά...

Αν βρεθεις ποτέ κατά Δέλτα Φαλήρου απόγευμα ρίξε μου ένα pm να πάμε στο πάρκινγκ για συζήτηση και πειράματα...

Θα το'θελα αλλά δουλεύω Ιταλία. Αμα κατέβω κατι θα κανονιστεί.

Κάτι μου λέει οτι εμεις μιλάμε για το ίδιο πράγμα, από όσα τουλάχιστον έχεις γράψει.

Τέλος πάντων ενα πράγμα θέλω να πω οτι όσα γράφουμε εννοείται οτι τα έχουμε ψάξει και οτι δεν ειναι απλα για να γραψουμε κατι. Επίσης τουλάχιστον για μενα το Ζ δεν ειναι το πρώτο μου μηχανάκι οπότε μπορώ να καταλάβω αν ειναι η ιδεα μου, η θέση οδηγησης ή ότι αλλο εχει ακουστεί.

Πάντως για να μην ανακυκλώνουμε τα ιδια, αμα κανείς μάθει κάτι, ας το μοιραστεί και με μας!!

arxiereas
28/06/2005, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf
Μην τρελλαινεσαι...τα είπαμε αυτά...




Ναι...αν όμως εκτός απο τράβηγμα της μοτο προς τα δεξιά χωρίς χέρια υπάρχει και ένα τράβηγμα ΜΕΣΑ στην στροφή??? Ακριβώς για αυτό ρώτησα τον Ανταμ να δώσει πληροφορίες (εντάξει τελικά εκανε πλάκα) και ήδη κάτι τετοιο ανέφερε ο Κόνος...




Αυτό πολύ θα ήθελα να το κάνεις ολίγον τι λιανά...γιατι εμένα μου ακουγεται σαν μομφή...

ΜΗΝ ΜΕΜΨΙΜΟΙΡΕΙΣ ... Χαλαρα...

??????????????