PDA

View Full Version : ΔΟΛΟΦΟΝΙΚΟ ...ΑΓΡΟΤΙΚΟ



vassilis79
03/05/2010, 03:50
Ωραιο καιρο θα εχει , πανηγυρακι στο χωριο θα εχει , συγγενεις και φιλοι θα ειναι , ας παμε μια βολτα στο χωριο . Μεσσηνια . Ολα ωραια και καλα .

Κατεβηκα με την γυναικα Σαββατο πρωι και χθες στην επιστροφη το εξης σκηνικο :
Στο δρομο απο Τριπολη προς Καλαματα εχουν παραδωσει στην κυκλοφορια ενα νεο κομματι δρομου με το οποιο παρακαμτεις την πολη της Μεγαλοπολης και γλυτωνεις ενα δυσκολο και επικινδυνο δρομο με πολλες στροφες .
Στην επιστροφη που λετε παω χαλαρα με 100-120χαω και χαζευουμε τον νεο δρομο και τα νεα τοπια που βλεπαμε για πρωτη φορα . Σημειωση οτι ο δρομος ειναι κλειστος με 2 λωριδες ανα κατευθυνση . Σε μια ανυφορικη αριστερη στροφη , βλεπω ενα αγροτικο να ερχετε στο αντιθετο ρευμα , στο δικο μου δηλαδη , και να ειναι φορτωμενο με προβατα. Ευτυχως δεν ετρεχα και οδηγουσα δεξια . Δεν ειχε και ιδιεταιρη κινηση και γλυτωσαμε τα χειροτερα . Του κανω σημα με φωτα και κορνα οτι παει αναποδα και αυτος με μια εντονη απαθεια και ειρωνεια βγαζει το χερι και με χαιρεταει λες και ειμασταν γνωστοι .:confused:

Πιο πισω ερχοταν και ο αδερφος μου με την οικογενεια του και τον πετυχε πανω στον κομβο που εβγαινε απο τον νεο δρομο . Κατα τυχη δεν εγινε και εκει καραμπολα . :eek:

Μερικες φορες ειναι θεμα τυχης ...

Cpt. Haddock
03/05/2010, 03:55
Τροχαία ειδοποιήσατε; :wave2:

vassilis79
03/05/2010, 04:08
ΟΧΙ. ΜΑΚΑΚΙΑ ΜΕΓΑΛΗ .Δεν το σκεφτηκα καν . Μου ειχαν κοπει τα ποδια . Εκανα αρκετη ωρα να συνερθω και περιττο να σας πω πως εφτασα μεχρι το σπιτι . Προσπαθησα να κρυψω και λιγο την τρομαρα μου γιατι ηταν το πρωτο ταξιδι της γυναικας με μοτο και δεν ηθελα να την τρομοκρατησω περισσοτερο . Αλλα επαναλμβανω ΜΑΚΑΚΙΑ. Αν και αυτος ξυλο ηθελε οχι POLICE .

fantacid
03/05/2010, 05:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Τροχαία ειδοποιήσατε; :wave2:

τι θα κανε η τροχαια?

Cpt. Haddock
03/05/2010, 05:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
τι θα κανε η τροχαια?

Δεν ξέρω. Πιθανώς τίποτα, πιθανώς να τον έβρισκε και να του έκανε παρατήρηση, πιθανώς να τον έσκιζε...

Δε θα μάθουμε διότι για μια ακόμα φορά σε ένα στραβό του δρόμου αντιδράσαμε με το συνηθισμένο ελληνικό τρόπο: Απλα το αναφέρουμε σε ενα φόρουμ ως συμβάν...

:wave2:

WebDevGr
03/05/2010, 05:25
θα εξέταζε τα πρόβατα αν τρόμαξαν από την επικίνδυνη οδήγηση :(

ktmakis
03/05/2010, 05:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
θα εξέταζε τα πρόβατα αν τρόμαξαν από την επικίνδυνη οδήγηση :(
:rotflmao:

Jo.Da.
03/05/2010, 06:35
Χθές λίγο πριν το Λιδωρίκι (όπως ανεβαίνεις από Πέντε Όρια) σε μια δεξιά στροφή...

είμαι στο μέσο της λωρίδας μου και μόλις μπαίνω στη στροφή βλέπω 2 ΙΧ, το ένα πίσω από το άλλο, να είναι χωμένα τα μισά μέσα στο ρεύμα μου...

ευτυχώς τα αντανακλαστικά λειτούργησαν αστραπιαία και διόρθωσα τη γραμμή μου...Μετά από αυτό σηκώνω το αριστερό μου χέρι και του φωνάζω ''πού πας ρε μαλ@κααααα...''

Και βλέπω σαν απάντηση μια κίνηση του χεριού του του στύλ ''δεν πας να γ@μ#θεις κι εσύ...''

Ήθελα να γυρίσω και να τον σταματήσω να τα πούμε λίγο...Ευτυχώς τη γλύτωσε κι ο Μήτσος που ερχόταν πίσω μου δικάβαλος...

Όσο για την αστυνομία, τι να τους πείς???
''Γεια σας είμαι ο τάδε, καβαλάω μηχανή και ένα ππρας (με αριθμό κυκλοφορίας τάδε -άσε που δεν το είδα-) πήγε να με σκοτώσει στον τάδε δρόμο...''
Πιστεύω πως ούτε τα @@ τους δεν θα ιδρώσουν...

Γι αυτό προσοχή και τύχη...

Cpt. Haddock
03/05/2010, 06:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Jo.Da.
[...]Όσο για την αστυνομία, τι να τους πείς???
''Γεια σας είμαι ο τάδε, καβαλάω μηχανή και ένα ππρας (με αριθμό κυκλοφορίας τάδε -άσε που δεν το είδα-) πήγε να με σκοτώσει στον τάδε δρόμο...''
Πιστεύω πως ούτε τα @@ τους δεν θα ιδρώσουν...[...]

Δε βλάπτει να προσπαθήσεις. Αλλα όλοι "βιαστικοι" είμαστε στο δρόμο :wave2:

LiakosVstrom
03/05/2010, 06:58
κρατάτε πινακίδες και τα "λέτε" μετά. :winka:

WebDevGr
03/05/2010, 07:02
τι ακριβώς να "πούνε" μετά; Για να μπορέσεις να "πεις" κάτι μετά θα πρέπει και να μπορείς να το αποδείξεις. Κοινώς να έχεις μάρτυρες.

Ας είμαστε και λίγο ρεαλιστές! Αν ήταν έτσι θα είχαμε γεμίσει καταγγελίες με ένα σωρό κανίβαλους που κυκλοφορούν εκεί έξω.

PortisHead
03/05/2010, 07:02
Ολες οι παραβασεις στο επαρχιακο δικτυο απο ντοπιους κατοικους
ειναι καθ'ολα ΝΟΜΙΜΕΣ διοτι .....

Στο θ'κομ το χωριο , εχω ιγώ προτεραιότητα.
:lol:

LiakosVstrom
03/05/2010, 07:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Κοινώς να έχεις μάρτυρες.

ποιοί μάρτυρες;; κι ένα πτυσσόμενο μια χαρά κάνει τη δουλειά του.

Cpt. Haddock
03/05/2010, 07:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
τι ακριβώς να "πούνε" μετά; Για να μπορέσεις να "πεις" κάτι μετά θα πρέπει και να μπορείς να το αποδείξεις. Κοινώς να έχεις μάρτυρες. .

Διάβασε το ποστ του. Δικάβαλος ήταν και ο αδερφός του πιο πίσω οικογενειακώς. Να μαρτυρες

Ειναι θεμα νοοτροπίας που έχουμε (= αφου τη γλυτώσαμε εμείς, στ' @@ μας)

:wave2:

vassilis79
03/05/2010, 07:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεν ξέρω. Πιθανώς τίποτα, πιθανώς να τον έβρισκε και να του έκανε παρατήρηση, πιθανώς να τον έσκιζε...

Δε θα μάθουμε διότι για μια ακόμα φορά σε ένα στραβό του δρόμου αντιδράσαμε με το συνηθισμένο ελληνικό τρόπο: Απλα το αναφέρουμε σε ενα φόρουμ ως συμβάν...

:wave2:

ο συνιθισμενος ελληνικος τροπος , ειναι ο αγροτης που παει οπου θελει , και ενας ακαταλληλος δρομος που παραδοθηκε στην κυκλοφορια χωρις να εξασφαλιζει αυτους που πηγαινουν κανονικα στο δρομο τους . οπως προανεφερα καλο θα ηταν να ειδοποιουσα την αστυνομια , αλλα εκει που ηταν το πιο σιγουρο ειναι να μην τον εβρισκε ποτε .

Cpt. Haddock
03/05/2010, 07:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis79
ο συνιθισμενος ελληνικος τροπος , ειναι ο αγροτης που παει οπου θελει , και ενας ακαταλληλος δρομος που παραδοθηκε στην κυκλοφορια χωρις να εξασφαλιζει αυτους που πηγαινουν κανονικα στο δρομο τους . οπως προανεφερα καλο θα ηταν να ειδοποιουσα την αστυνομια , αλλα εκει που ηταν το πιο σιγουρο ειναι να μην τον εβρισκε ποτε .

γιατί ειναι ακατάλληλος ο δρόμος; :confused: :confused: :confused:

vassilis79
03/05/2010, 07:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

Ειναι θεμα νοοτροπίας που έχουμε (= αφου τη γλυτώσαμε εμείς, στ' @@ μας)

:wave2:

αμα καταλαβες αυτο απο το παραπανω συμβαν ...τι να πω (τι να γραψω δλδ)

vassilis79
03/05/2010, 07:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
γιατί ειναι ακατάλληλος ο δρόμος; :confused: :confused: :confused:

γιατι δεν ειχε προφανος μπαριερες στα καταλληλα σημεια να αποτρεψει αυτον τον αννοητο να σκοτωσει καποιον. καταλληλο το δρομο δεν τον κανει υπουργος που κοβει την κορδελα .

fantacid
03/05/2010, 07:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Διάβασε το ποστ του. Δικάβαλος ήταν και ο αδερφός του πιο πίσω οικογενειακώς. Να μαρτυρες

Ειναι θεμα νοοτροπίας που έχουμε (= αφου τη γλυτώσαμε εμείς, στ' @@ μας)

:wave2:

ελα καπτεν πες αληθεια,
πιστευεις οτι θα εκανε κατι η αστυνομια εαν δεχοταν τη κλιση?
πρακτικα οχι θεωριτικα

αυτο δεν ειναι σταρχιδισμος απο τη μερια του χρηστη -της οδου- αλλα απο τη μερια του οργανου...

Elesun
03/05/2010, 07:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ελα καπτεν πες αληθεια,
πιστευεις οτι θα εκανε κατι η αστυνομια εαν δεχοταν τη κλιση?
πρακτικα οχι θεωριτικα

αυτο δεν ειναι σταρχιδισμος απο τη μερια του χρηστη -της οδου- αλλα απο τη μερια του οργανου...

Αντί να υποθέτουμε τι θα έκανε η αστυνομία αν δεχόταν την κλήση, μήπως θα ήταν προτιμότερο να δοθεί η κλήση; Οι όποιες πιθανότητες να τιμωρηθεί ο δράστης θα ήταν σίγουρα περισσότερες από τις αντίστοιχες μέσω του κραξίματος στο φόρουμ.

Ας κάνουμε εμείς αυτό που πρέπει και τα υπόλοιπα ακολουθούν...

LiakosVstrom
03/05/2010, 07:30
κι αν η γιαγιά μου είχε ρόδες θα ήταν πατίνι...

έχετε ξεχάσει που ζείτε ε;

PortisHead
03/05/2010, 07:36
H Ελλαδα δεν σωζεται με τπτ απο τετοιους καφρους.
Μοναδικη μας ελπιδα ειναι (εφοσον πεθανουν οι υπαρχοντες αυτης της χωρας) , οι νεοι , τα παιδια μας δηλαδη , να εχουν τις σωστες αρχες και την αναλογη παιδεία.
Μονο εκει επενδυστε !!!

Αλλα οσο βλεπω ακομα 20-25 αρηδες ξεκρανωτους και χωρις ζωνη και να πετανε το πλαστικο του φραπε απο το παραθυρο στο δρομο :( ..... μαλλον ειμαστε σε κακο δρομο ακομα.

:(

Jo.Da.
03/05/2010, 07:37
Οκ τώρα κατάλαβα Cpt τι ήθελες να πεις με το ''βιαστικοί''...:rolleyes:

Για να ''αποδόσει'' μια τέτοια κλήση στην τροχαία πρέπει το όργανο που θα λάβει την κλήση, αλλά και αυτός που θα κληθεί (αν αυτό γίνει ποτέ) να ενεργήσει να έχουν τη νοοτροπία του Αστυνομικού που είχε συναντήσει ο Χυμαδόρ πριν λίγες μέρες...

Είπα την άποψή μου και το σταματώ εδώ...:wave2:

Cpt. Haddock
03/05/2010, 07:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis79
γιατι δεν ειχε προφανος μπαριερες στα καταλληλα σημεια να αποτρεψει αυτον τον αννοητο να σκοτωσει καποιον. καταλληλο το δρομο δεν τον κανει υπουργος που κοβει την κορδελα .

αχαχουχα :lol:

Ρε μή λετε ότι να 'ναι :bigcry:

fantacid
03/05/2010, 07:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elesun
Αντί να υποθέτουμε τι θα έκανε η αστυνομία αν δεχόταν την κλήση, μήπως θα ήταν προτιμότερο να δοθεί η κλήση; Οι όποιες πιθανότητες να τιμωρηθεί ο δράστης θα ήταν σίγουρα περισσότερες από τις αντίστοιχες μέσω του κραξίματος στο φόρουμ.

Ας κάνουμε εμείς αυτό που πρέπει και τα υπόλοιπα ακολουθούν...

.......η ελπιδα πεθαινει τελευταια

zephyr1
03/05/2010, 07:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Τροχαία ειδοποιήσατε; :wave2:

Αν δεν υπαρχει επαφη με το εμπλεκομενο οχημα,δεν κανεις τιποτα.Αλβανος χωρις διπλωμα πηγε να με φαει και οταν πηρα τηλεφωνο με ρωταγαν αν ειχα επαφη,αφου δεν υπηρξε επαφη δεν τρεχει τιποτα,βεβαια αν ειχαμε επαφη δεν θα μπορουσα μετα να παρω τηλ. γιατι δεν θα ζουσα,ετσι ομως θα ξεκιναγε ολη η διαδικασια να βρουνε ποιος φταιει,τιμωριες κτλ.κτλ. και θα ηταν ολα αψογα.

Elesun
03/05/2010, 08:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Αν δεν υπαρχει επαφη με το εμπλεκομενο οχημα,δεν κανεις τιποτα.Αλβανος χωρις διπλωμα πηγε να με φαει και οταν πηρα τηλεφωνο με ρωταγαν αν ειχα επαφη,αφου δεν υπηρξε επαφη δεν τρεχει τιποτα,βεβαια αν ειχαμε επαφη δεν θα μπορουσα μετα να παρω τηλ. γιατι δεν θα ζουσα,ετσι ομως θα ξεκιναγε ολη η διαδικασια να βρουνε ποιος φταιει,τιμωριες κτλ.κτλ. και θα ηταν ολα αψογα.

Ανάποδα σε κλειστό δρόμο και πρέπει να υπάρξει επαφή;;; :confused:
Έλεος

koulis19
03/05/2010, 10:34
Αφου δεν χτυπησατε αυτο εχει σημασια.Τωρα τι θα γινοταν με ή χωρις αστυνομια κανεις δεν ξερει.Και κατι αλλο.Οσο και καλους δρομους να φτιαξουν,οσο και να ειμαστε παρατηρητικοτατοι στον δρομο παντα θα υπαρχει καποιος που θα κανει το λαθος.Αυτο συμβαινει παντου και σε ολες τις χωρες του κοσμου.

webassasin
03/05/2010, 10:43
Στην ευθεια του αεροδρομιου της Καλαματας υπαρχει ενας τσιγγανικος καταυλισμος.εχω δει αρκετες μαλακιες απο ντατσουνες ,καθως περναω καθε μερα 2 φορες απο εκει. Προσφατα με προσπερασε ενας αληταρας απο αυτους στο χιλιοστο και ενω ηδη τον ειχα δει απο πισω οτι ερχοταν οπως να'΄ναι και ειχα κανει ακρη. Στα επομενα μετρα τον βλεπω να προσπερναει ενω ερχοταν αμαξι απο την αντιθετη,αναγκαζοντας τον οδηγο να σταματησει δεξια για να αποφυγει τη μετωπικη. Τρελαθηκα αλλα το αφησα. Μετα απο 10 μερες τον συνανταω μπροστα μου να κανει κοντρες με ενα αλλο γυφταριο,να χτυπανε τα αμαξια τους στα πλαγια για να μην προσπερασει ο αλλος και γενικως να κανουν απιστευτες μαλακιες. Συγκρατησα την πινακιδα και πηγα καρφι στην αστυνομια και τους ειπα ακριβως πως εχουν τα πραματα. Τηλεφωνησαν σε ενα περιπολικο για να παει προς την κατευθυνση που τους υπεδειξα. Οταν εφυγα ειχα την εντυπωση πως με γραψαν στα @@ τους. Βεβαια μετα απο τοσο καιρο δεν εχω συναντησει τον συγκεκριμενο τυπο,οποτε υπαρχει πιθανοτητα να τον ξυλωσαν επιτοπου η καποια αλλη ημερα.. Δε θα μαθουμε ποτε τι εγινε,αλλα πιστευω οτι εκανα το σωστο..

chris_honda
03/05/2010, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Αν δεν υπαρχει επαφη με το εμπλεκομενο οχημα,δεν κανεις τιποτα.Αλβανος χωρις διπλωμα πηγε να με φαει και οταν πηρα τηλεφωνο με ρωταγαν αν ειχα επαφη,αφου δεν υπηρξε επαφη δεν τρεχει τιποτα,βεβαια αν ειχαμε επαφη δεν θα μπορουσα μετα να παρω τηλ. γιατι δεν θα ζουσα,ετσι ομως θα ξεκιναγε ολη η διαδικασια να βρουνε ποιος φταιει,τιμωριες κτλ.κτλ. και θα ηταν ολα αψογα.


Πρίν κανά 2 χρόνια κατεβαίνοντας για Καλαμάτα και στην ευθεία της Τρίπολης μου συνέβει παρόμοιο περιστατικό, για καλλή μας τύχη πέρναγε ένα περιπολικό και ευτυχώς την μάζεψε την κυρία. Δεν είναι ανάγκη να υπάρχει "επαφή" σε τέτοιες περιπτώσεις.

makis 71
14/05/2010, 18:18
Πριν κανα δυο χρονια γυρνουσα απο χαλκιδικη πισω στην θεσσαλονικη.ενα τυπος με ενα forester οδηγουσε με 110 στην αριστερη λωριδα .του παιζω τα φωτα τιποτα του παταω κορνα φωτα τιποτα.σε καποια φαση αρχιζει να επιβραδυνει παω να φυγω απο την δεξια αφου εφτασε να πηγαινει με 80 στην αριστερη λωριδα και με το που παω να τον προσπερασω αντικανονικα απο δεξια αλλα δεν ηξερα πλεον τι αλλο να κανω, ερχεται κατα πανω μου και με κοβει.εγω δικαβαλος και με πραματα και πλακωνωμαι στα φρενα.παω να του φυγω απο αριστερα παλι κοβει αποτομα και παει να με χτυπησει .αφου εγινε κανα 2 -3 φορες αυτο να μην με αφηνει να προσπερασω να ειμαι απο πισω του και μια να πηγαινει 60 μια 150 μια 80 οτι ναναι εκανε ο ανθρωπος και στο τελος τρελαθηκα σταματησα και πηρα την τροχαια τηλεφωνο και τους ειπα τι κανει και οτι μαλλον ειναι σουρωμενος.και ζησαν αυτοι καλα και εμεις καλυτερα.μεχρι θεσσαλονικη ετσι με πηγαινε και εμενα και ολους τους υπολοιπους απο πισω .γινοταν πανικος απο τα φωτα τις κορνες και τις φωνες και αυτος στα αρχιδια του ο δρομος ηταν δικος του τον κληρονομησε απο τον παππου του.απιστευτα συμβαινουν αλλα το πιο απιστευτο ειναι η μη παρεμβαση της τροχαιας .

glargkatzis
15/05/2010, 01:33
τί γίνεται επιδημία έπεσε ? χθές το βράδυ και την δευτέρα το βράδυ, 2 παρόμοια περιστατικά στην ΠΕΟ λάρισας-βόλου πρίν την γαλήνη αντίστοιχα ιχ το ένα με παππούδες και το άλλο με κ@λομπαράδες ....έλεος...

Vagelis Gar
16/05/2010, 14:25
Κάμερα κράνους (τιμές παίζουν απο 50-500 ευρώ) και καταγράφεις το ταξιδάκι σου και όλες τις μαλακίες που θα σου συμβούν.Απ' ότι ξέρω το βίντεο δεν έχει αποδεικτική ισχύ σε κάποιο δικαστήριο αλλά φαντάζομαι είναι καλύτερα να έχεις κάτι απο το να μην έχεις τπτ στα χέρια σου.

DrEvil
16/05/2010, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από chris_honda
Πρίν κανά 2 χρόνια κατεβαίνοντας για Καλαμάτα και στην ευθεία της Τρίπολης μου συνέβει παρόμοιο περιστατικό, για καλλή μας τύχη πέρναγε ένα περιπολικό και ευτυχώς την μάζεψε την κυρία. Δεν είναι ανάγκη να υπάρχει "επαφή" σε τέτοιες περιπτώσεις.
:nono:
Δεν υπήρξε η "ανάγκη" της επαφής, γιατί υπάρχει επί τόπου βεβαίωση (από το όργανο), οπότε άκυρον.

Αν υπάρχει μαρτυρία, θα πρέπει να υποβληθεί μήνυση και κατόπιν δικαστηρίου να τιμωρηθεί (εάν κριθεί ώς άξιος τιμωρίας) ο εναγώμενος.

Στην Α.Ο. δεν χρειάζεσαι μάρτυρα παρά μόνο το βίντεο και συνεχίζεις με την ως άνω 2διακασία.

Το να μην το αναφέρεις στην Ε.Α. ίσως να είναι "ωχαδερφισμός" ίσως και όχι όμως....

:wave2: