PDA

View Full Version : MotorKote (USA) / Motor Kote 100 ή Super Dynamic.



Dinos75
03/05/2010, 06:02
Η ιστορίες που έχω διαβάσει έχουν ως εξής:

To MotorKote (χωρίς κενό μεταξύ του Motor και του Kote) είναι το κλασικό αντιτριβικό που όλοι ξέρουμε, που το φτιάχνει η αμερικάνικη εταιρία Mr. MotorKote.

Το Motor Kote 100 (με κενό μεταξύ του Motor και του Kote) το οποίο μετονομάστηκε σε Super Dynamic, είναι και αυτό αμερικάνικο και το φτιάχνει η MPC.

Λοιπόν η Mr. MotorKote και η MPC είναι δύο διαφορετικές αμερικάνικες εταιρείες.

Από ότι φαίνεται και τα δύο προϊόντα «μάλλον» κάνουν ακριβός το ίδιο πράμα. Η διαφορές τους είναι στη πυκνότητα, στη τιμή και στις περιόδους πλήρωσης τους και διάρκειας δράσης τους σε μοτέρ εσωτερικής καύσεως.

Στο σαλόνι μοτοσικλέτας υπήρχε ένας τύπος στο stand της SuperDynamic που έκανε demo σε μια συσκευή τριβών και φορτίων. Έβαζε λάδια, έβγαζε λάδια, μέχρι και νερό έβαλε μέσα στο λαδάκι….το οποίο ήταν Mobil1 και το άνοιξε μπροστά μας. Μετά έβαλε μέχρι και σκέτο το σχετικό αντιτριβικό…και μηνάμε όλοι κάγκελο. Το πράγμα δούλευε πάντως…τώρα αν θα δουλέψει και μέσα στο μοτέρ…αυτό είναι άλλο πράμα.

Ψάχνω σε διάφορα sites εδώ και αρκετό καιρό και σε γενικές γραμμές (εκτός από ένα Jimny…που από ότι λέει ο ιδιοκτήτης του (και δεν έχουμε λόγω να μην τον πιστέψουμε το Χριστιανό)….το αμάξι «έκλασε» μετά την πλήρωση του carter με Super Dynamic, δεν έχουμε ακούσει κάτι κακό.

Αυτό που θα ήθελα είναι να γράψετε εάν χρησιμοποιώντας κάποιο από τα παραπάνω προϊόντα παρατηρήσατε κάτι κακό ή καλό. Επισημαίνω ότι θα ήθελα γνώμες «ΜΟΝΟ» από κόσμο που τα χρησιμοποίησε σε μηχανάκια με συμπλέκτη υγρού τύπου και καμπάνας πολλών δίσκων που λιπαίνετε αποκλειστικά και μόνο από τα λάδια του μοτέρ….δηλαδή μοτέρ που το προϊόν θα φτάσει μέχρι και τους δίσκους.

Δεν μας αφορούν οχήματα με βολάν, δίσκο-πλατό, μηχανές με βολάν, δίσκος-πλατό (BMW σειρά R, Μoto Gissi,,κτλ) και μηχανάκια ξεροκάπμανα.

Θα παρακαλούσα να μη γράψουμε πράματα όπως…αυτά δεν θα τα έβαζα στο μηχανάκι….ή…..το καλό λαδάκι είναι το παν….ή….μούφα….ή….ένας φίλος μου είπε….ή….άκουσα από τον μηχανικό μου ότι…..ή….το αμερικάνικο είναι το μπόμπα και το άλλο όχι………εδώ θέλουμε απλά την εμπειρία σας από τα προϊόντα ή και άλλα αντίστοιχα του εμπορίου.

Θα ήθελα να ακούσουμε απόψεις από κόσμο που τεκμηριώνουν την άποψη και μόνο……δεν μας νοιάζει αν οι κριτικές θα είναι καλές ή κακές. Θα ήθελα να μάθω για το λεγόμενο «Πατινάρισμα»…

Ευχαριστώ.

sapila racing
03/05/2010, 06:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dinos75

Θα ήθελα να ακούσουμε απόψεις από κόσμο που τεκμηριώνουν την άποψη και μόνο……δεν μας νοιάζει αν οι κριτικές θα είναι καλές ή κακές. Θα ήθελα να μάθω για το λεγόμενο «Πατινάρισμα»…

Ευχαριστώ.

Tεκμηριωμένο ε? Στην επίδειξη που είδες τι ακριβώς τεκμηρίωσε ο πωλητής?
Οτι βαζοντας το super αντιτριβικό σε μια απλοική κατασκευή της πλάκας, εξακολουθει να γυρίζει?

Με λίγα λόγια και τεκμηριωμένα. Μην ασχολείσαι άλλο με το θέμα.

McTalas
03/05/2010, 06:53
Θα συμφωνισω με τον απο πανω μου, γιατι ειναι και γ@μω τα παιδια!!!
:beer:
και αυτο ΝΑΙ ειναι επιχείρημα!!!
και αν μπορει καποιος ας το ανασκευάσει!!!
:wave2:

sapila racing
03/05/2010, 07:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
Θα συμφωνισω με τον απο πανω μου, γιατι ειναι και γ@μω τα παιδια!!!
:beer:


Είναι τεκμηριωμένο αυτό ε? :beer: :wave2: :lol:

DrBig
03/05/2010, 07:48
Ενας γνωστος μου τα εχει βαζει εδω και 80,000 κμ στο 950. Ποτε δεν ειχε κανενα προβλημα πατιναρισματος... :confused:

OldMan
03/05/2010, 07:54
Από ότι κατάλαβα, έχουμε λύσει - τεκμηριώσει το αβυσσαλέο καλό που κάνουν αυτές οι @ρχιδιές στο μοτέρ μας και περιοριζόμαστε στο αν πατινάρουν ή όχι οι δίσκοι και μάλιστα μόνο κατ' ομολογίαν των εμπλεχθέντων ..

Τούτου δοθέντος, μετακομίζουμε στις Βελτιώσεις για μακρύνουμε το κοντό μας (κάποιο μπορούν και να κοντύνουν το μακρύ τους...) :wave2:

DrBig
03/05/2010, 07:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Από ότι κατάλαβα, έχουμε λύσει - τεκμηριώσει το αβυσσαλέο καλό που κάνουν αυτές οι @ρχιδιές στο μοτέρ μας και περιοριζόμαστε στο αν πατινάρουν ή όχι οι δίσκοι και μάλιστα μόνο κατ' ομολογίαν των εμπλεχθέντων ..

Τούτου δοθέντος, μετακομίζουμε στις Βελτιώσεις για μακρύνουμε το κοντό μας (κάποιο μπορούν και να κοντύνουν το μακρύ τους...) :wave2:

Απ'οτι βλεπω, τα - ειναι τοσο τεκμηριωμενα οσο και τα + :beer:

OldMan
03/05/2010, 08:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Απ'οτι βλεπω, τα - ειναι τοσο τεκμηριωμενα οσο και τα + :beer:
Κάτσε λίγο να βρω ένα - από τα πάμπολλα - αντίστοιχο thread (πρέπει να ήταν στις Βελτιώσεις) πριν μερικά χρόνια με έναν τύπο του Ε.Μ.Π. που είχε ανακαλύψει ένα αντιτριβικό το οποίο έριχνε την τριβή κατά 90%, ανέβαζε την συμπίεση κατά 70% και την δική μας πίεση (την μεγάλη) κατά 900% ... :wave2:

sapila racing
03/05/2010, 08:06
Αντώνη υπερβάλεις! Δεν ειναι και τόσο μεγάλα τα ποσοστά.

Εδω τα αποτελέσματα της δυναμομέτρησης, με και χωρίς το θαυματουργό Motorkote.
Προσοχη στις απομιμήσεις!

Το ειχε βαλει ο FZR1000 εδω
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=39215&highlight=motorkote


:rotflmao: :lol:


196672

McGyver
03/05/2010, 08:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κάτσε λίγο να βρω ένα - από τα πάμπολλα - αντίστοιχο thread (πρέπει να ήταν στις Βελτιώσεις) πριν μερικά χρόνια με έναν τύπο του Ε.Μ.Π. που είχε ανακαλύψει ένα αντιτριβικό το οποίο έριχνε την τριβή κατά 90%, ανέβαζε την συμπίεση κατά 70% και την δική μας πίεση (την μεγάλη) κατά 900% ... :wave2:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=39215&highlight=motorkote

Edit: Με πρόλαβε ο σαπιοαγωνιζόμενος...

Dinos75
03/05/2010, 08:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Ενας γνωστος μου τα εχει βαζει εδω και 80,000 κμ στο 950. Ποτε δεν ειχε κανενα προβλημα πατιναρισματος... :confused:



Καλά το πάμε!:lol: Thanks drbig.

Ας μη φεύγουμε από το topic.

Εδώ θέλουμε γνώμες από κόσμο που τα έχει δουλέψει.




+++Σχόλια παρακαλώ σχετικά με το πατιναρίσμα+++
:D

reinmeister
03/05/2010, 08:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dinos75


+++Σχόλια παρακαλώ σχετικά με το πατιναρίσμα+++
:D

θα πατιναρει...

sapila racing
03/05/2010, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dinos75

Εδώ θέλουμε γνώμες από κόσμο που τα έχει δουλέψει.


Εγω απάντησα γιατί νόμιζα οτι ήθελες σοβαρές γνώμες. :rolleyes:

Dinos75
03/05/2010, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Εγω απάντησα γιατί νόμιζα οτι ήθελες σοβαρές γνώμες. :rolleyes:

:lol: Ρε συ δεν είπε κανείς ότι δεν απάντησες σοβαρά.

Και εγώ πιστεύω τα ίδια πράματα με σένα, απλά θα 'ηθελα να έχω και άλλες γνώμες.

Στα μηχανάκια μου δε χρειάστικε να βάλω ποτέ κάτι τέτειο, τουλάχιστον ακόμα!!!:sun:

Dinos75
03/05/2010, 09:39
Απλά μου φαίνεται περίεργο, από την στιγμή που αυτά τα χημικά έχουν την ιδιότητα να δημιουργούν ένα film με στοιχεία καλύτερης ολίσθησης μεταξύ των μετάλλων, γιατί λοιπόν να μην επικάθονται και πάνω στα στελέχη της καμπάνας όπως δίσκους κτλ.

Εδώ απλά το συζητάμε το θέμα.

Τώρα τι θα βάλει ο καθένας στο μοτέρ του είναι δικό του πρόβλημα.

kabamaroo
05/05/2010, 22:05
Οκ ολοι εχετε δικιο και αδικο μαζι.Σιγουρα κανενα προιον δεν κανει θαυματα αλλα τον πωπω σου να χτυπας εαν δεν δοκιμασεις κατι δεν μπορεις να εχεις ολοκλιρωμενη αποψη.
Εγω εχω βαλει στην μηχανη μου το σουπερ νταιναμικ.Εχω ενα cb 1300 2005 μοντελο και ολα ιταν μια χαρα.Φυσικα και δεν το εβαλα για να παρω 5-10-20 αλογα (ουτε καν ηξερα οτι γραφει για αυξηση ιπποδυναμης και τα σχετικα) αλλα το εβαλα για να εχει μια καλυτερη λειτουργεια ο κινητηρας μου.Το αποτελεσμα ειναι το εξης
1.Μειωθηκε ο ηχος που εκανε ο κινητηρας(οχι οτι ειχα και καποιο εντονο ηχο η καποιο προβλημα απλα εγινε πιο γλυκος)
2.Δεν επαθε τιποτα μα ΤΙΠΟΤΑ ο συμπλεκτης μου(υγρος πολυδισκος κτλ)
3.Δεν χρειαστηκε ποτε ολοκληρο χειμωνα να τραβηξω εστω και μια φορα το τσοκ για να παρει μπρος(χειμωνα ενοω -4 με -6,δεν μενω και στα ιμαλαια να εχω -40)
4.Ισως να εδωσε και κατι οσο αφορα αρπαγμα,ροπη στην μηχανη απλα δεν μπορω να το πω με σιγουρια και δεν με νοιαζει κιολας το 8εμα γιατι δεν το εβαλα ξαναλεω για αυτον τον σκοπο,απλα την ιδια εποχη εβαλα και εξατμιση και αλλα πραγματα οποτε η αισθηση του αρπαγματος και της οποιασ ιπποδυναμης μπορει να πηρα μπορει να μην ηταν απο το αντιτριβικο(που σιγουρα δεν ηταν απλα λεω την γνωμη μου)
Το θεμα ειναι οτι κανει καποια δουλεια παιδια και ενοω δουλεια προς το καλυτερο,οποτε μην το κοροιδευετε και μην το αμφισβιτειται(ε δεν μπορω να γραφω ελληνικα δεν μπορω).Η οποια βελτιωση ειναι ευπροσδεκτη.....εδω βαζουμε καρυνα στην πολαπλη της εξατμισης και για ομορφια και για καπια ευσταθεια για καλυτερη αεροδυναμικη και δεν συμαζευετε,ομως δεν τα δινουν ολες οι ετεριες τα μηχανακια τους με καρινα,τι σημαινει δηλαδη οτι ειναι χαζος αυτος που 8α την αγορασει απο μονος του η οτι δεν κανει δουλεια επειδη δεν το εχει η μαμα εταιρια εγαταστηση ηδη στην μηχανη?Το ιδιο ισχυει και με το αντιτριβικο....κανει δουλεια και ας μην το λενε ποτε οι κατασκευαστριεσ εταιριες μηχανων.Εαν τα ελεγαν και ολα δεν 8α πουλουσαν ποτε τα ιμητελη μηχανακια τους,μην ξεχναμε οτι φρενα,τακακια,σωλινακια φιλτρα αερος,εξατμισεις,αλυσιδες-γραναζια και ενα σωρο αλλα πραγματα ολοι μας σχεδον τα εχουμε αλαγμενα με after market που ειναι καλυτερα απο original της μαμας εταιριας.Αυτα δηλαδι δεν πειραζουν????
Anyway η γνωμη μου ειναι αυτη και φυσικα σεβομαι ολεσ τις γνωμες εδω μεσα και ασ ειναι και αντιθετες με την δικια μου.Εμενα το προιον με εχει πεισει και 8α το κανω χρηση για παντα απο δω και περα.Αν ξερει μονο κανεις απο που μπορω να προμηθευτω το αμερικανικο κανονικο motorkote και οχι το super dynamic.Το επισημο site της εταιριας κανει πωληση μονο σε αμερικη αλλα και οι retailers που εχει και προτινει ειναι παλι ολοι στην αμερικη εκτος απο το amazon το οποιο ομως δεν στελνει ελλαδα το προιον(εχει σχεση με καποια πολιτικη που εχουν για αποστολη υγρων σε καπιεσ χωρεσ)Επισης η τιμη του στο amazon ειναι 26,6 δολαρια τα 32οζ ενα λιτρο περιπου τζαμπααααααααααα αν σκεφτεις οτι εγω εσκασα 50 ευρο για 100 και κατι ml,ελεος πια εδω στην ελλαδα ολα επι 100 τα πληρωνουμε.
Παρακαλω να με διαφωτισει καποιος που μπορω να το βρω σε ανθρωπινη τιμη φυσικα.

Panopticon7
05/05/2010, 22:32
Εγω βαζω λαδι με προσθηκη X1R (η οπως λεγεται η μαλακια αυτη στην ιδια κατηγορια με το μοτορκοτα ειναι) απο τα 1000κμ του μηχανακίου μου.

Τωρα εχω σχεδον 8.000 και δεν εχω καποιο προβλημα

nassosxlvbros
06/05/2010, 03:25
Πάντως το Hornet μου διανύει αισίως τα 68000στά του χιλιόμετρα μόνο με αλλαγές λαδιών και φίλτρου...χωρίς πρόσθετα,χωρίς αντιτριβικά,χωρίς ματζούνια,χάπια,βότανα και αγριολούλουδα,αλλά και χωρίς ευλαβικές αλλαγές λαδιών...:)

OldMan
06/05/2010, 04:53
Please ρε μάγκες, λίγη common sense... :winka:


Το ότι δεν πατινάρει ο συμπλέκτης με αυτού του είδους τα "βελτιωτικά" σημαίνει ότι ΔΕΝ κάνουν την δουλειά που υπόσχονται ...!!!

Εδώ έγινε ολόκληρη ιστορία με τα λάδια της προδιαγραφής API SK (αν θυμάμαι καλά...) γιατί περιείχαν φωσφορούχο μολυβδαίνιο (ή κάλιο, πάλι δεν θυμάμαι...) σαν αντιτριβικό πρόσθετο και είχαν αρχίσει το χορό του Ζαλόγγου οι συμπλέκτες ...

McTalas
06/05/2010, 05:08
το cbr μου εχει φτασει τα 50.000 Km με αρκετη σκληρη χρηση, με οχι και τοσο ευλαβικη συντηρηση, μονο λαδια και φιλτρο σε καθε αλλαγη και ειναι μια χαρα...

Antwnis
06/05/2010, 05:40
<< τζαμπααααααααααα αν σκεφτεις οτι εγω εσκασα 50 ευρο για 100 και κατι ml,ελεος πια εδω στην ελλαδα ολα επι 100 τα πληρωνουμε. >>

Να γιατί φτάσαμε στην κρίση και στα αδιέξοδα σε αυτή τη χώρα!
:rotflmao:

Μην πέφτετε θύματα του καταναλωτισμού που εκμεταλεύεται την ανασφάλεια που προκαλεί η χρησικτησία.
Δεν προσφέρουν τίποτα αυτα τα προιόντα στις καθημερινές μοτοσυκλέτες και αυτοκίνητα που χρησιμοποιούμε, εφόσον τα οδηγάμε και τα συντηρούμε όπως προβλέπεται.
Σας τάχει πεί πάμπολλες φορές και εμπεριστατωμένα ο Mr Oldman (και όχι μόνο)
Φάτε αλλού τα λεφτά σας... Πηγαινετε σε καμμιά ταβέρνα, κεράστε καμια γκόμενα, κάντε κατάθεση στην Unisef...
Εκεί θα πιάσουν τουλάχιστον τόπο!
:wave2: