PDA

View Full Version : Innova Injection Ή Crypton X???



VAMOS
03/05/2010, 06:41
Οσοι εχουν ενα απο τα δυο ή γνωριζουν ας καταθεσουν την γνωμη τους (καλα/ασχημα) και ποιο θα αγοραζαν αν ηταν να διαλεξουν ενα απο τα δυο.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

makis206
04/05/2010, 04:49
Χοντρά χοντρά, για πολιτισμένους και ήρεμους αναβάτες Innova, για πιο ανήσυχα νιάτα Crypton X.
Kαι τα δύο είναι καλά παπιά πάντως και κανένα δεν πιστεύω ότι θα σε απογοητεύσει.

:beer:

tragos
04/05/2010, 10:05
δυσκολη απαντηση, ειναι κ η διαφορα τιμης... αν δεν ηταν τοτε σιγουρα crypton!

Tpap
04/05/2010, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Kαι τα δύο είναι καλά παπιά πάντως και κανένα δεν πιστεύω ότι θα σε απογοητεύσει.
:beer:

Δυστυχώς αυτό το χόνδα, ΔΕΝ είναι πλέον καλό παπί, Μάκη...:nono: :(

DUKASII
04/05/2010, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Δυστυχώς αυτό το χόνδα, ΔΕΝ είναι πλέον καλό παπί, Μάκη...:nono: :( +1

reinmeister
04/05/2010, 10:16
μακρυα απο innova εκτος αν θες να αλλαζεις μπιελα μαζι με τα λαδια...

x-cite 135
04/05/2010, 14:26
για κοντινές διαδρομές και νορμάλ οδήγηση το honda θα σε πάει παντού, εαν όμως θες να είσαι πρώτος στα φανάρια, αλλαγές στα κόκκινα 1η 2α στον αέρα και τελικές μια κολόνα απο τους ανταγωνιστές τότε να έχεις φίλο τον μηχανικό και κάρτα μέλους για καλή έκπτωση. τωρα για μακρινες διαδρομες πολυωρες μετακινησης με 40 βαθμους κελσιου αλλαγες στα πρασινα κοκκινα στον αερα στον γκρεμο, τελικες μεχρι το λουτρακι, ντελιβερι απο σουβλακι μεχρι γιδα βραστι, τοτε το yamaha ειναι το μηχανακι σου. και καπου ενδιαμεσα υπαρχουν τα kawasaki zx130 - modenas x-cite130. οι τελικες δικες σου......

vaska
04/05/2010, 14:39
Έχω το crypton-x 10500 xlm. Άριστο.

Gogolanos
04/05/2010, 18:37
Και εγώ ως κάτοχος του crypton θα στο πρότεινα ανεπιφύλακτα. Το έχω ενάμιση χρόνο περίπου, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

Είναι ανώτερο σχεδόν στα πάντα, τα μόνα υπέρ που βρίσκω στο honda είναι ο αποθηκευτικός χώρος κάτω από τη σέλα που αν και μικρός προσθέτει πόντους στην πρακτικότητα ( το crypton χωράει τα εργαλεία ,ένα disk lock κ ένα πακέτο τσίχλες μόνο από κάτω) και φυσικά η χαμηλότερη τιμή του. Οπότε αν σε πάιρνει οικονομικά .... Yamaha !

VAMOS
04/05/2010, 18:54
τοση μεγαλη διαφορα εχει το χοντα κ σαν ποιτητα κ σαν αξιοπιστια ανεξαρτητα απο το ποιο ειναι πιο δυνατο σε τελικες που ειναι προτιμοτερο ενα ζχ130??? οσοι εχετε ή ειχατε το innova ας μας πειτε τι σας παρουσιασε που να το εκανε αναξιοπιστο στα ματια σας.

reinmeister
04/05/2010, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από VAMOS
τοση μεγαλη διαφορα εχει το χοντα κ σαν ποιτητα κ σαν αξιοπιστια ανεξαρτητα απο το ποιο ειναι πιο δυνατο σε τελικες που ειναι προτιμοτερο ενα ζχ130??? οσοι εχετε ή ειχατε το innova ας μας πειτε τι σας παρουσιασε που να το εκανε αναξιοπιστο στα ματια σας.

δεν το χουμε καβαλησει καν...αλλα εχουμε φιλο σε μαγαζι με ανταλλακτικα ο οποιος μεχρι προτινος ειχε πουλησει πανω απο 100 μπιελες...

makis206
05/05/2010, 02:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Δυστυχώς αυτό το χόνδα, ΔΕΝ είναι πλέον καλό παπί, Μάκη...:nono: :(

Ώπα ρε παιδιά μισό, στο καινούργιο το ψεκαστό εξακολουθούν να υπάρχουν τα ίδια προβλήματα; Γιατί εδώ τουλάχιστον δεν έχει ακουστεί κάτι και κυκλοφορούν πάμπολα, φίλοι πιτσαδόροι μάλιστα λένε τα καλύτερα και το σκίζουν και οι ίδιοι καθημερινά. Έχετε ακούσει κάτι συγκεκριμένο ή μιλάτε για το καρμπυρατεράτο που όντως είχαν παρατηρηθεί πολλά προβληματικά; Το ξαναγράφω (το είχα κάνει και σε παλιότερο θρεντ), εμένα δεν μου βγήκε προβληματικό κανένα από τα 3 καρμπυρατεράτα που πέρασαν απ'τα χέρια μου αν και τα δύο έφυγαν σχετικά νωρίς (8000 και 12000χιλ αν θυμάμαι καλά) ενώ το τρίτο εξακολουθεί να βρίσκεται στα χέρια του πατέρα μου με πάνω από 70000χλμ χωρίς να έχει παρουσιάσει το παραμικρό και με συντήρηση που εγώ δεν θα έκανα ούτε σε C50, ζήτημα νά'χει αλλάξει μπουζί πάνω από 3 φορές!

Για τα ψεκαστά ακούω αξιοπιστία ακόμα και για τα σκισμένα, απουσία τριγμών στα πλαστικά και το ταμπούρο, οικονομία. Αν ξέρετε κάτι διαφορετικό εσείς..

C50 και Cub δεν είναι κανένα πια και το ξέρουμε όλοι, ακόμα και το ΖΧ-130 που έχω τα τελευταία 2 -σχεδόν χρόνια- και με 7150χλμ μέχρι σήμερα (ο Ζεφύρ θα πέσει κάτω από τα γέλια..:lol: ) με έχει ταλαιπωρήσει στο παρελθόν με μπερδέματα στο γκάζι, τι καθαρίσματα καρμπυρατέρ θες, τι ρυθμίσματα (τα TPS μας λείπανε..:D), το νάυλον του εργοστασίου που βρέθηκε μέσα στο φίλτρο του αέρα και δεν το άφηνε ν'αναπνεύσει και η τελική λύση του προβλήματος που ήταν ένα κομμένο σωληνάκι αναθυμιάσεων το οποίο από κατασκευαστικό λάθος ακουμπούσε πάνω στην κεφαλή.. κάποιοι γι'αυτό το Kawasaki θα λέγανε τα χειρότερα ίσως γιατί μέσα σε 7000χλμ θα χρειαζόταν η επίσκεψη στο εξουσιοδοτημένο 5 φορές εκτός των σέρβις! Όχι όμως εγώ, που στο παρελθόν κανένα Innova δεν με ταλαιπώρησε ποτέ και σε τίποτα εκτός απ'τα γνωστά του τριξίματα που ασχολήθηκα και διόρθωσα μόνος.


Πάλι σεντόνι άπλωσα για τα παπιά.. :lol: :beer:

DUKASII
05/05/2010, 02:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ώπα ρε παιδιά μισό, στο καινούργιο το ψεκαστό εξακολουθούν να υπάρχουν τα ίδια προβλήματα; Γιατί εδώ τουλάχιστον δεν έχει ακουστεί κάτι και κυκλοφορούν πάμπολα, φίλοι πιτσαδόροι μάλιστα λένε τα καλύτερα και το σκίζουν και οι ίδιοι καθημερινά. Έχετε ακούσει κάτι συγκεκριμένο ή μιλάτε για το καρμπυρατεράτο που όντως είχαν παρατηρηθεί πολλά προβληματικά; Το ξαναγράφω (το είχα κάνει και σε παλιότερο θρεντ), εμένα δεν μου βγήκε προβληματικό κανένα από τα 3 καρμπυρατεράτα που πέρασαν απ'τα χέρια μου αν και τα δύο έφυγαν σχετικά νωρίς (8000 και 12000χιλ αν θυμάμαι καλά) ενώ το τρίτο εξακολουθεί να βρίσκεται στα χέρια του πατέρα μου με πάνω από 70000χλμ χωρίς να έχει παρουσιάσει το παραμικρό και με συντήρηση που εγώ δεν θα έκανα ούτε σε C50, ζήτημα νά'χει αλλάξει μπουζί πάνω από 3 φορές!

Για τα ψεκαστά ακούω αξιοπιστία ακόμα και για τα σκισμένα, απουσία τριγμών στα πλαστικά και το ταμπούρο, οικονομία. Αν ξέρετε κάτι διαφορετικό εσείς..

C50 και Cub δεν είναι κανένα πια και το ξέρουμε όλοι, ακόμα και το ΖΧ-130 που έχω τα τελευταία 2 -σχεδόν χρόνια- και με 7150χλμ μέχρι σήμερα (ο Ζεφύρ θα πέσει κάτω από τα γέλια..:lol: ) με έχει ταλαιπωρήσει στο παρελθόν με μπερδέματα στο γκάζι, τι καθαρίσματα καρμπυρατέρ θες, τι ρυθμίσματα (τα TPS μας λείπανε..:D), το νάυλον του εργοστασίου που βρέθηκε μέσα στο φίλτρο του αέρα και δεν το άφηνε ν'αναπνεύσει και η τελική λύση του προβλήματος που ήταν ένα κομμένο σωληνάκι αναθυμιάσεων το οποίο από κατασκευαστικό λάθος ακουμπούσε πάνω στην κεφαλή.. κάποιοι γι'αυτό το Kawasaki θα λέγανε τα χειρότερα ίσως γιατί μέσα σε 7000χλμ θα χρειαζόταν η επίσκεψη στο εξουσιοδοτημένο 5 φορές εκτός των σέρβις! Όχι όμως εγώ, που στο παρελθόν κανένα Innova δεν με ταλαιπώρησε ποτέ και σε τίποτα εκτός απ'τα γνωστά του τριξίματα που ασχολήθηκα και διόρθωσα μόνος.


Πάλι σεντόνι άπλωσα για τα παπιά.. :lol: :beer: το οτι βαρανε μπιελα δεν εχει να κανει με το αν ειναι ψεκαστο η καρμπυρατερ μωρη κιλοτα γαμησεμας με το ρημαδι το χοντα βγηκες να μας κανεις κ αναλυση.
πανε σε ενα συνεργειο φιλου σου (εμ δεν ειχες ποτε κτμ να αποκτησεις φιλιες...παρτα αρχι@#@# μου)
επισης ειναι κ το πιο ακριβο παπι.
σε ανταλακτικα..

επισης εσυ σε λιγο φλωρος κ το πως οδηγας θα μπορουσε να χαρακτηριστει κ ωσ γκει τροπος..οποτε το οτι αντεξε στα χερια σου το ρημαδι δε μας αφορα..εδω μαστε αντρες κ ξεκιναμε το πρωι τερμα γκαζι και σταματαμε παλι με 8000 στροφες παντα ωστε μολις καρφωσουμε ταχυτητα να εχουμε μεγιστη ροπη..


:smokin:

makis206
05/05/2010, 02:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
επισης εσυ σε λιγο φλωρος κ το πως οδηγας θα μπορουσε να χαρακτηριστει κ ωσ γκει τροπος..

Φέρε μωρή κότα ότι μηχανάκι θες να σε πάω μια Σούγια να με δεις με το παπί..:smokin:

(αν φέρεις πάνω από 250 κυβικά να με περιμένεις στις ανηφόρες, ναι; ):lol:

DUKASII
05/05/2010, 02:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Φέρε μωρή κότα ότι μηχανάκι θες να σε πάω μια Σούγια να με δεις με το παπί..:smokin:

(αν φέρεις πάνω από 250 κυβικά να με περιμένεις στις ανηφόρες, ναι; ):lol: :eyepop: :look: :bawl: :lol: :rotflmao: :lol: :bawl:

makis206
05/05/2010, 03:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
:eyepop: :look: :bawl: :lol: :rotflmao: :lol: :bawl:

Δίκιο έχεις, μ@λακία είπα γιατί παίζω εντός έδρας. Δική σου και η διαδρομή..!:evil: :rotflmao:

DUKASII
05/05/2010, 03:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Δίκιο έχεις, μ@λακία είπα γιατί παίζω εντός έδρας. Δική σου και η διαδρομή..!:evil: :rotflmao: εγω δεν διαλεγω διαδρομες ρε παλικαρι..ειπαμε να μη κλεβω εκκλησιες..

manhunter
05/05/2010, 03:13
Το παλίό, το καρμπυρατέρ δλδ, έχει γενικά κακή ποιότητα κατασκευής για honda.
Πλαστικά τρίζουν, και τα τοιάυτα..
Το μονο που πρέπει να προσέξεις, είναι τα λάδια.
Παρότι τετράχρονο δουλευει δίχρονα και πίνει τα μισά αραβικά εμιράτα σε λάδι.
Αν συμπληρώνεις λάδια και δεν το αφήσεις στεγνό , no problem.
Έχω 50.000 χλμ και δεν έχει κάνει κιχ.

Αλλά εμφανισιακά προτιμώ το crypton.



Και σας έχω όλους με μπαγκαζιέρα και καθρέφτες πάνω
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

makis206
05/05/2010, 03:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
εγω δεν διαλεγω διαδρομες ρε παλικαρι..ειπαμε να μη κλεβω εκκλησιες..

Πέρα απ'την πλάκα του δίνω και καταλαβαίνει πάντως, απλώς το Innova δεν μου ξύπνησε ποτέ κάποιο άγριο ένστικτο 16χρονου κάγκουρα..:lol:

Επαναλαμβάνω λοιπόν:

Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Χοντρά χοντρά, για πολιτισμένους και ήρεμους αναβάτες Innova, για πιο ανήσυχα νιάτα Crypton X.

Τώρα προσθέτω και το ZX-130 όμως που προσωπικά για μένα είναι ότι πιο ολοκληρωμένο καβάλησα σε παπί, αν και δεν του έκανα ποτέ την τόσο συχνή χρήση που έκανα στα προηγούμενα παπιά που πέρασαν από την κατοχή μου.

:beer:

makis206
05/05/2010, 03:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Και σας έχω όλους με μπαγκαζιέρα και καθρέφτες πάνω:lol:

Μια Σούγια σ'έχω και σένα μωρέ κι έλα και με το Busa άμα θες...:lol: :smokin:

manhunter
05/05/2010, 03:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Μια Σούγια σ'έχω και σένα μωρέ κι έλα και με το Busa άμε θες...:lol: :smokin:



Πάμε και χώμα κύριος, ανάβαση Ομαλό άμα λάχει να ουμ.....
:smokin:

VAMOS
05/05/2010, 05:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Φέρε μωρή κότα ότι μηχανάκι θες να σε πάω μια Σούγια να με δεις με το παπί..:smokin:

(αν φέρεις πάνω από 250 κυβικά να με περιμένεις στις ανηφόρες, ναι; ):lol:


Καλες οι κοντρες ανεβαινει κ η αδρεναλινη αλλα πιστεψτε με ειναι πολυ καλυτερα να εισαι αραχτος στην παραλιακη να πινεις το φραπε σ με γεματη την τσεπη κ οχι ξεπαραδιασμενος για να κανεις το παπι σ πυραυλο(συνεργεια/φαναρτζιδικα).Σαν συντηρηση το χρονο με 6000 χλμ (ισως να λεω πολλα) με ασφαλειεσ και σηματα (χωρισ να υπολογισουμε βενζινες που σε λιγο θα φτασει 3ευρω το λιτρο)κ με νορμαλ χρηση(οχι καθε τρεισ κ λιγο στα κοκκινα σαν το φιλο παραπανω)ποσο σας στοιχιζει???Τελος αξιζει το μεταχειρα ή καλυτερα καινουργιο (με τα λεφτα του innova καινουργιο βρισκω το crypton ψιλομεταχ..)??

Εχετλαίος
05/05/2010, 05:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από VAMOS
τοση μεγαλη διαφορα εχει το χοντα κ σαν ποιτητα κ σαν αξιοπιστια ανεξαρτητα απο το ποιο ειναι πιο δυνατο σε τελικες που ειναι προτιμοτερο ενα ζχ130??? οσοι εχετε ή ειχατε το innova ας μας πειτε τι σας παρουσιασε που να το εκανε αναξιοπιστο στα ματια σας.

Το δικό μου Innova το είχα για τη δουλειά μου και έκανα 150 χλμ κάθε μέρα σπασμένο.
Το κράτησα κοντά 25χιλ χλμ και δεν έκανε κιχ! Δεν χάλασε, δεν έσπασε, δεν ζήτησε τίποτε. Του άλλαζα λάδια κάθε 1000χλμ επειδή του έκανα βάρβαρη χρήση. Πέραν τούτου ουδέν!
Όλοι μου λένε ότι σπάνε και χαλάνε...εγώ δεν είδα κάτι τέτοιο.
:wave2:

(αλλά τώρα θα έπαιρνα Yamaha, πιο όμορφο) :D

makis206
05/05/2010, 05:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από VAMOS
Καλες οι κοντρες ανεβαινει κ η αδρεναλινη αλλα πιστεψτε με ειναι πολυ καλυτερα να εισαι αραχτος στην παραλιακη να πινεις το φραπε σ με γεματη την τσεπη κ οχι ξεπαραδιασμενος για να κανεις το παπι σ πυραυλο(συνεργεια/φαναρτζιδικα)

Οι κόντρες που αναφέρθηκαν ήταν για πλάκα, μην τις παίρνεις στα σοβαρά (σιγά μη μας κουνηθεί κι ο Σπύρος δηλαδή..:evil: :lol: ) απλώς ήθελα να σου δώσω την εικόνα ενός μεσήλικα και σοβαρού κατά τ'άλλα αναβάτη (για μένα λέω:lol: ) που ανεβαίνοντας σε ένα παπί όπως το Crypton Χ ή το ΖΧ-130 αρχίζει να αισθάνεται πάλι όπως ένα παιδί γεμάτο ενέργεια και ανησυχίες σε αντίθεση με το Innova που αισθάνεσαι πάνω του σαν αυτό που περιέγραψες παραπάνω, χαλαράαααα...:o

Τεράστιες διαφορές στην κατανάλωση δεν θα δεις, στα μεγάλα σέρβις όμως το Innova μάλλον θα είναι λίγο πιο οικονομικό λόγω της υδρόψυξης του Crypton X.

:beer:

manhunter
05/05/2010, 05:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Οι κόντρες που αναφέρθηκαν ήταν για πλάκα, μην τις παίρνεις στα σοβαρά (σιγά μη μας κουνηθεί κι ο Σπύρος δηλαδή..:evil: :lol: ) απλώς ήθελα να σου δώσω την εικόνα ενός μεσήλικα και σοβαρού κατά τ'άλλα αναβάτη (για μένα λέω:lol: ) που ανεβαίνοντας σε ένα παπί όπως το Crypton Χ ή το ΖΧ-130 αρχίζει να αισθάνεται πάλι όπως ένα παιδί γεμάτο ενέργεια και ανησυχίες σε αντίθεση με το Innova που αισθάνεσαι πάνω του σαν αυτό που περιέγραψες παραπάνω, χαλαράαααα...:o

Τεράστιες διαφορές στην κατανάλωση δεν θα δεις, στα μεγάλα σέρβις όμως το Innova μάλλον θα είναι λίγο πιο οικονομικό λόγω της υδρόψυξης του Crypton X.

:beer:


Eχεις δει innova ρε σκατόγερε, να μπαίνει με ανάποδα ?
Και με μπαγκαζιέρα πάνω ναι...
Εχω ξαναγίνει παιδί με την μαλακία το παπί....
Και είναι και στοκ ακόμα....
Έχω παραγγείλει κάτι μπιέλες και κάτι εκεντροφόρους μούρλια, να γίνει 30 κάτω....
Και πάμε όποτε θες να κάνουμε ανάβαση Ηράκλειο-Αρκαλοχώρι, να δείς πως πάει το wrc παπί μου


(Νταξ, με έχει βαρέσει η ζέστη στην δουλειά)



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

makis206
05/05/2010, 06:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Eχεις δει innova ρε σκατόγερε, να μπαίνει με ανάποδα ?

Κατ'αρχήν θα έπρεπε σήμερα να απεργούμε κι εγώ κι εσύ...:lol:

Κατά δεύτερον έχεις δει σοβαρότατο αναβάτη να καβαλάει ZX-130 καρακαμπιέ με αυτοκόλλητα που το μετατρέπουν σε Monster Energy replica και με το ασορτί γαντάκι εντελώς ασυνδίαστο με το υπόλοιπο κουστούμι, να παρκάρει έξω από την εκκλησία ντάλα καλοκαίρι για το γάμο της τρίτης του εξαδέλφης; Δεν έχεις δει..!:evil:

:lol:

manhunter
05/05/2010, 06:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Κατ'αρχήν θα έπρεπε σήμερα να απεργούμε κι εγώ κι εσύ...:lol:

Κατά δεύτερον έχεις δει σοβαρότατο αναβάτη να καβαλάει ZX-130 καρακαμπιέ με αυτοκόλλητα που το μετατρέπουν σε Monster Energy replica και με το ασορτί γαντάκι εντελώς ασυνδίαστο με το υπόλοιπο κουστούμι, να παρκάρει έξω από την εκκλησία ντάλα καλοκαίρι για το γάμο της τρίτης του εξαδέλφης; Δεν έχεις δει..!:evil:

:lol:

Βγάλε καμμιά φωτογραφία ρε, δεν πρέπει να τα χάνουμε αυτά....


Γιατι να απεργούμε???
:blush:




Ψηνεσαι να πάμε χώμα να δείξουμε στους εντουράδες τι εστί βερύκοκο?
:lol: :lol: :lol: :lol:

VAMOS
05/05/2010, 06:29
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
[B]Κατ'αρχήν θα έπρεπε σήμερα να απεργούμε κι εγώ κι εσύ...:lol:

Κατά δεύτερον έχεις δει σοβαρότατο αναβάτη να καβαλάει ZX-130 καρακαμπιέ με αυτοκόλλητα που το μετατρέπουν σε Monster Energy replica και με το ασορτί γαντάκι εντελώς ασυνδίαστο με το υπόλοιπο κουστούμι, να παρκάρει έξω από την εκκλησία ντάλα καλοκαίρι για το γάμο της τρίτης του εξαδέλφης; Δεν έχεις δει..!:evil:

:lol

Μαγκες κ εγω δουλεια αλλα και να απεργουσαμε σε καμια καφετερια ή στο κρεββατι θα ειμασταν οπως κ εκεινοι που απεργουν...lol