PDA

View Full Version : πρωτο enduraki.τι να παρω? (συγχώνευση σχετικών συζητήσεων)



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6

nobody
08/06/2010, 04:50
την καλημερα μου

ξερω οτι το θεμα "πρωτο εντουρακι για χωμα..." εχει συζητηθει πολλακις.εχω ηδη διαβασει πολλες σχετικες συζητησεις και εδω αλλα και σε αλλα φορουμ.επειδη ομως το θεμα μου δεν ειναι απλα ενα μηχανακι για εισαγωγη στο χωμα,αλλα θελω να συνδυασω και αλλα,ισως μπορειτε να βοηθησετε με τα φωτα σας

θελω:

-ενα μηχανακι για αρχαριο στο χωμα.δεν εννοω mx καταστασεις,μιλαω για χωματοδρομους σχετικα βατους αρχικα και ισως αργοτερα αν φυσικα μου κρατησει το ενδιαφερον το συγκεκριμενο αθλημα,κατι πιο δυσκολο αλλα ποτε ακραια πραματα.δεν εχω καμια εμπειρια απο χωμα,μεχρις στιγμης μονο ασφαλτο.ειπα να εκμεταλλευτω το ορεινο της περιοχης μου...

-το εν λογω μηχανακι να μπορει να παει και καμια βολτουλα-εκδρομουλα,μονος η δικαβαλο.μιλαω για αποστασεις της ταξης των 60-70 χλμ πηγαινε και αλλα τοσα η επιστροφη.οχι μονο να πεταχτω για εναν καφε σε διπλανες πολεις δηλαδη,αλλα αν χρειαστει και για μια διανυκτερευση,οποτε να μπορει να φορτωθει και κανα-δυο πραγματακια.μιλαμε για επαρχιακο αλλα και εθνικο δικτυο

Να σημειωσω το υψος μου 1.77 και το βαρος 78 κιλα.μιλαω μονο για μεταχειρισμενα μιας και φραγκα πολλα δεν παιζουνε(μιλαω δηλαδη για το μεγιστο 2000 ευρω,προτιμοτερο ομως να μην τα φτασω)

θεμα διπλωματος και τα τοιαυτα δεν παιζουνε.προφανως και θα αγορασω τον καταλληλο εξοπλισμο.


εχω ηδη σκεφθει καποια μοντελα,αλλα εκει που ελεγα να παρω ας πουμε τετραχρονο 250αρι για να μπορω να παω λιγο χωμα,δεν ειμαι σιγουρος αν θα με βολεψει για την εκδρομουλα και μαλιστα δικαβαλο με μπαγκαζια.μετα λεω,να κοιταξω κατι σε ον-οφφ στα 500-650 κυβικα,αλλα θα βολεψει στο χωμα για την δουλεια που το θελω?

ε ρε κατι προβληματα πουχει ο κοσμος...

:rotflmao:

SeNNinhA
08/06/2010, 06:20
Για αυτά που θέλεις πας μόνο είτε σε κλασικό On-Off όπως BMW Dakar, Transalp κλπ είτε σε On-Off από τις κλασικές Off-Road εταιρείες (KTM, Husqvarna, Husaberg κλπ) τα οποία έχουν περισσότερα κυβικά (500+) περισσότερο βάρος, λιγότερο πουσαρισμένο κινητήρα, λιγότερη και φθηνότερη συντήρηση και φυσικά περισσότερες "τουριστικές" και λιγότερες καθαρόαιμες χωμάτινες δυνατότητες.

Η μέση φθηνή λύση είναι ενα DRZ-400S που έχει και πινακίδα και δεν είναι τόσο βαρύ όσο τα κλασικά On-Off και είναι και φθηνό στην αγορά.

nobody
08/06/2010, 06:33
φιλε συνονοματε

να σε ευχαριστησω για την γρηγορη απαντηση σου

διευκρινιζω πως αν θα ειναι ευρωπαικο η γιαπωνεζικο δεν με απασχολει ιδιαιτερα.απο κει και μετα,με μια προχειρη ματια,βρισκω ισως κανα-δυο αγγελιες για bmw dakar,suzuki drz και κtm 525(αν εννοεις αυτο) σε αυτα τα λεφτα περιπου.μιλαμε για μοντελα 2000-2002 αποτι ειδα.

τα μονο μειονεκτηματα που μπορουν να θεωρηθουν ισως ειναι:

- το dakar μηπως ειναι λιγο ψηλο για μενα?

- το ktm σημανει πως θα πρεπει απο τωρα να κλεισω τις τριτε η τις τεταρτες μου?


:rotflmao: :rotflmao:
συγνωμη αλλα δεν αντεξα τον πειρασμο!

nobody
08/06/2010, 16:54
αποτι επισης καταλαβα,μαλλον προτεινεις να μην παω σε διχρονα

ακομα,ειδα οτι μπορει να εννοεις και το ktm lc4 620 που παιζει καπου εκει μεσα

απλα,διαπιστωσα οτι το dakar αποσα αναφερθηκαν ειναι το πιο βαρυ και το πιο ψηλο

αντιθετως,το suzuki drz 400 ειναι απο τα πιο κοντα και πιο ελαφρια(περιπου 132 κιλα αδειο)

εν τω μεταξυ,πετυχα σημερα τυχαια και ενα παλιο συμμαθητη που το εχει και μου το προετεινει ανεπιφυλακτα,το βασικο ειναι πως θα μου το δωσει να κανω καμια βολτα να το δοκιμασω και ο ιδος...για τις αναγκες μου θα με καλυψει απολυτα πιστευει,το μονο θεμα η σελα ειδικα για τον συνεπιβατη που ειναι στενη,αλλα σε πολυωρα και πιο μακρινα ταξιδια κυριως

:sun:

eL nizmortalo
28/10/2010, 17:08
Καλησπέρα παιδιά είμαι νέος στο φόρουμ και στο εντούρο γενικότερα. Κάνοντας ΜΧ 2 χρόνια τώρα η αλήθεια είναι ότι βαρέθηκα τη μανούρα και επειδή σπουδάζω στο εξωτερικό πλέον πούλησα το μηχανάκι μου το καλοκαίρι (honda cr 125) και αποφάσισα για τις μέρες που θα είμαι Αθήνα να αγοράσω κάτι πιο συμβιβασμένο για χαλαρό εντούρο και βλέπουμε. Σαν βάση και σαν κόλλημα απο τα 16 έχω το yamaha wr 200 και έτσι αποφάσισα να ψάξω κάπως καλύτερα μήπως βρώ κάποιο της προκοπής. Τι πρέπει να κοιτάξω ιδιαίτερα για να μην φάω γκολ από τα αποδυτήρια?? Tα πλαίσια με τον καιρό φαντάζομαι τρώνε το ζόρι τους αλλά αυτό που με ανησυχεί σε γενικές γραμμες είναι ότι σε ένα τέτοιο σχετικά παλιό μηχανάκι παίζει το πλαίσιο να "την έχει ακούσει" τόσο πολύ ώστε να κάνω κάποιο άλμα και να το πάρω στο χέρι?? Το βαλάντιο μου είναι αρκετά περιορισμένο ωστε να κοιτάξω κάτι άλλο και το θεωρώ το πιο όμορφο εντούρο μηχανάκι άρα δεν μπορώ να είμαι και πολύ αντικειμενικός. Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη :)

chr1s73
03/11/2010, 21:20
Να πω κι εγω την γνωμη μου βαση εμπειριας με συγκεκριμενα εντουρο μηχανακια μπας και βοηθησω κανενα παιδι που θελει να κανει την αρχη.
Ξεκινησα με Xr250 το μηχανακι για αρχη ιδανικο δεν σε τρομαζει , ανεβαινει παντου , δεν σπαει και για οσους δεν αντεχει η τσεπη πολυ φθηνο να το αγορασεις.
Το επομενο μου ηταν ενα ktm exc 250 του 2002 (2τ) φθηνη συντηρηση , δυνατο , παιχνιδιαρικο αλλα βαρεθηκα να κουβαλαω λαδακι για την μιξη και οι απο πισω να τρωνε τα ντουμανια :p
Κατεληξα με ενα ktm excf 250 2007 (4t) το οποιο ειναι ενα "ευκολο" μηχανακι και με μια καλη εξατμιση παιρνει λιγο τα πανω του ομως με ακριβη συντηρηση και χωρις το γκαζι του διχρονου.
Παντως για αρχη αναλογα βεβαια με την τσεπη του καθενος επενδυστε πρωτα σε πληρη εξοπλισμο για την προστασια σας και τα υπολοιπα στο μηχανακι που σας παιρνει και σας καθεται καλυτερα και ποτε μην ανεβαινεται μονοι στο βουνο. :nono:
Αυτα ελπιζω να βοηθησα :wave2:

eL nizmortalo
03/11/2010, 22:26
Ευχαριστούμε για τις συμβουλές γιατί έτσι κ αλλιώς όλοι απο κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε... Γενικά τι έχουν ακούσει τα αυτιά σας για το wr 200 4bf (αυτο με το πλαστικο ντεποζιτο χωρις τρομπα λαδιου)? Θέλω εδώ και καιρόνα πάρω ένα. Τι πρέπει να προσέξω πιο πολύ???Ο σκελετός παίζει να έχει κάποιο θέμα αν το μηχανάκι πήγαινε συχνά βουνό?? Το προβλημα μου είναι ότι επειδή ασχολούμουν καιρο με το μοτοκρος οσο να ναι με τρωει ο κωλος μου για κανα αλματακι... Οποιαδηποτε αποψη δεκτη :)

chr1s73
04/11/2010, 07:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από eL nizmortalo
Ευχαριστούμε για τις συμβουλές γιατί έτσι κ αλλιώς όλοι απο κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε... Γενικά τι έχουν ακούσει τα αυτιά σας για το wr 200 4bf (αυτο με το πλαστικο ντεποζιτο χωρις τρομπα λαδιου)? Θέλω εδώ και καιρόνα πάρω ένα. Τι πρέπει να προσέξω πιο πολύ???Ο σκελετός παίζει να έχει κάποιο θέμα αν το μηχανάκι πήγαινε συχνά βουνό?? Το προβλημα μου είναι ότι επειδή ασχολούμουν καιρο με το μοτοκρος οσο να ναι με τρωει ο κωλος μου για κανα αλματακι... Οποιαδηποτε αποψη δεκτη :)


φιλε μου εχω ακουσει και το τονιζω αυτο γιατι ποτε δεν ειχα ενα οτι ειναι προβληματικα μηχανακια οσον αφορα τον κινητηρα , τον σκελετο τον βλεπεις αν ειναι οκ αλλα με τα ιδια λεφτα γιατι δεν παιρνεις ενα ktm exc 250 2t που θα ειναι και πιο καινουριο χρονολογικα και εχουν τα παντα απο αντ/κα και μετα θα μπορεις και να το πουλησεις ευκολα? :wave2:

eL nizmortalo
04/11/2010, 16:18
Το θεμα μου ειναι οτι και το budget ειναι αρκετα περιορισμενο (1500 ευρω) και οτι εχω ακουσει παρα πολλα για τα ΚΤΜ αν και βεβαια καταλαβαινω οτι οπως του φερεσαι σου φερεται γενικως... Μιας και ησουν κάτοχος μπορεις να με κατατοπισεις σχετικα με το τι να προσεξω ιδιαιτερα? Επειδη η αληθεια ειναι οτι με ψιλοτρομαζει η δυναμη που μπορει να εχει γιατι τοσο καιρο οδηγουσα 125 και υπο τελειως αλλες συνθηκες..

chr1s73
06/11/2010, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από eL nizmortalo
Το θεμα μου ειναι οτι και το budget ειναι αρκετα περιορισμενο (1500 ευρω) και οτι εχω ακουσει παρα πολλα για τα ΚΤΜ αν και βεβαια καταλαβαινω οτι οπως του φερεσαι σου φερεται γενικως... Μιας και ησουν κάτοχος μπορεις να με κατατοπισεις σχετικα με το τι να προσεξω ιδιαιτερα? Επειδη η αληθεια ειναι οτι με ψιλοτρομαζει η δυναμη που μπορει να εχει γιατι τοσο καιρο οδηγουσα 125 και υπο τελειως αλλες συνθηκες..


Τα ktm ειναι μια χαρα μηχανακια στημενα για χωμα χρησιμοποιουν κορυφαιες εταιρειες για την κατασκευη τους (wp,brembo,keihin,excel κ.α ) και τα δεν ειναι τυχαιο οτι τα τελευταια χρονια εχουν σαρωσει σε αγωνες και γενικα το βουνο εχει αρχισει να γινεται πορτοκαλι :p τουλαχιστον εμενα 2 που ειχα δεν με αφησαν ποτε βεβαια παντα τα προσεχα οσον αφορα την συντηρηση τους.
Τωρα τι να προσεξεις ιδιαιτερα τι να σου πω παρε ενα φιλο που γνωριζει 5 πραγματα η αν εχεις καποιο μηχανικο πηγαινε να το δει.
Τα αναλωσιμα μπορεις να τα δεις κι εσυ (τακακια,γραναζια,αλυσιδα,λαστιχα,πλαστικα) .
Το δικο μου το κτμ 250 του 2002 το εδωσα στον μαντρα 1800 ευρω και το μηχανακι ηταν λειτουργικοτατο απο ολες τις αποψεις αρα υπαρχουν μηχανακια περιπου στα λεφτα που ζητας.
Η δυναμη αμα σε τρομαζει μπορεις να παρεις οπως εγραψα σε προηγουμενο post ενα xr250 αλλα αν ασχολιοσουνα με motocross δεν νομιζω να εχεις προβλημα.
Ολα αυτα ειναι παντα δικη μου γνωμη ομως κι εσυ ξερεις καλυτερα.
:wave2:

eL nizmortalo
06/11/2010, 15:48
Φιλε chris σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και ελπίζω σε κανα μηνα που επιστρέφω στη μαμά πατρίδα να βρεθώ κάτοχος ενός τέτοιου εργαλείου λοιπόν :) θα το ψάξω και καλύτερα μήπως βρεθεί και καμία ευκαιρία και θα μαι για δέσιμο ξανά. :smokin: :beer:

balakia
07/11/2010, 06:26
εδω και κανα χρονο με το wr 200 4bf στα χερια μου,απολυτως κανενα προβλημα,ειναι σκυλι!

S16
13/05/2011, 13:13
πόσο λάθος είναι για κάποιον αρχάριο να πάρει mx μηχανάκι αντί για enduro?

μιλάω για μηχανάκι μέχρι 250 κυβικά από 2007 και μετά.

οι τιμές των αντίστοιχων ειναι πολύ δελεστικές σε σχέση με τις αντίστοιχες των enduro.

daz
13/05/2011, 13:32
Για δίχρονα μιλάς?

Τα δίχρονα mx 250cc δεν είναι για αρχάριους.

S16
13/05/2011, 13:38
μιλάω για 125-144 KTM 2008+

και για 250 τετράχρονα yamaha 2007+

αν και τα yz 450 είναι πολύ δελεαστικά στις τιμές τους

μιλάω για ερασιτεχνική χρήση καθαρά...

το θεμα κόστος συντήρησης-αξιοπιστιας είναι επίσης βασικό!!!

marios8
13/05/2011, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
πόσο λάθος είναι για κάποιον αρχάριο να πάρει mx μηχανάκι αντί για enduro?

μιλάω για μηχανάκι μέχρι 250 κυβικά από 2007 και μετά.

οι τιμές των αντίστοιχων ειναι πολύ δελεστικές σε σχέση με τις αντίστοιχες των enduro.



Το θέμα είναι τι θές να κάνεις .
Οι τιμές είναι δελεαστικές αλλα σκέψου οτι χρειάζεσαι και αυτοκίνητο με τρειλερ για κάθε μεταφορά .

S16
13/05/2011, 13:58
το αυτοκίνητο υπάρχει

και το τρέιλερ θα αγορασθεί αν καταλήξω εκει

το θεμα ειναι οτι και enduro να αγοράσω δύσκολα θα μπορώ να το μεταφέρω... + φθορά

απλά δεν ξερω πως ειναι οδηγικά το ολο θεμα

δεν έχω καμία επαφή με χωμα...

Cpt. Haddock
13/05/2011, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
δεν έχω καμία επαφή με χωμα...

Μείνε έτσι :wave2: :lol: :beer:

$py
13/05/2011, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μείνε έτσι :wave2: :lol: :beer:


Έσένα πρέπει να σε μπλοκάρουνε από το χωμάτινο :p


S16 οδηγικά υπάρχουν διαφορές, το θέμα είναι τι ακριβώς θέλεις να κάνεις.

notakos600
13/05/2011, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από S16

........το θεμα κόστος συντήρησης-αξιοπιστιας είναι επίσης βασικό!!!


Λάθος μηχανάκια κοιτάζεις. :nono:

marios8
13/05/2011, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Λάθος μηχανάκια κοιτάζεις. :nono:

Δεν υπάρχει καλύτερο μηχανάκι απο ένα 125 για να μάθεις να οδηγάς στο χώμα .
Η συντήρησή του δεν είναι καθόλου ακριβή για τα δεδομένα αυτών των μηχανών . :wave2:

NUKE
13/05/2011, 19:04
Καλησπερα. Ειχα ενα ttr250. Αν παρω κανα διχρονο κατεμακι 125 θα δω διαφορα στην δυναμη η θα ειναι ιδιο? Γιατι τα 250 παραειναι δυνατα μαλλον για μενα....

also ποτε ξαναλειτουργησε το φορουμ? Χερομαι :)

KaTaNaS
13/05/2011, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από NUKE
Καλησπερα. Ειχα ενα ttr250. Αν παρω κανα διχρονο κατεμακι 125 θα δω διαφορα στην δυναμη η θα ειναι ιδιο? Γιατι τα 250 παραειναι δυνατα μαλλον για μενα....

σαφως και θα δείς, πολυ λιγότερα κιλά πολυ καλυτερο στησιμο απο το γλυκαναλατο ον-οφακι σου πολυ περισσοτερο νεύρο...

δοκίμασε και το 200αρι, πιο ροπατος κινητηρας φορεμενος στο μικρο πλαισιακι του 125.

DAYMAN
13/05/2011, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
σαφως και θα δείς, πολυ λιγότερα κιλά πολυ καλυτερο στησιμο απο το γλυκαναλατο ον-οφακι σου πολυ περισσοτερο νεύρο...

δοκίμασε και το 200αρι, πιο ροπατος κινητηρας φορεμενος στο μικρο πλαισιακι του 125.


Σωστος.:beer:

S16
13/05/2011, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από $py
S16 οδηγικά υπάρχουν διαφορές, το θέμα είναι τι ακριβώς θέλεις να κάνεις.

Λοιπόν

πίστα έχω μπεί στο παρελθον και θα κάνω και css στο παρόν, οπότε πάει αυτό το κομμάτι

σκέφτομαι όμως (εδω και 2 χρονια που έδωσα το ss) μηπως και δοκιμάσω λίγο το χώμα

μου αρέσει σαν ιδέα, αλλά σκέφτομαι μηπως το βαρεθώ γι΄αυτο και ειμαι επιφυλακτικός

τι θελω να κάνω...

εύκολο

θέλω να μάθω να οδηγάω στο χώμα και κυρίως να βελτιωθώ γενικότερα σαν οδηγός

θελω να μαστορεύω ΕΓΩ το μηχανάκι μου (έχω να αλλάζω στροφάλους και μπιέλες)

θέλω κάτι αξιόπιστο... δε θέλω να σπάσει...

δε θέλω να δώσω πολλά λεφτά γιατι μπορεί να μην μου αρέσει το χώμα και τι να το κάνω μετά

δε θέλω παλιό και κυρίως λιωμένο μηχανάκι

ακόμα και enduro να πάρω όταν βρώ καλό τρέιλερ θα του καταθέσω πινακίδες και δε θα του έχω ασφάλεια (αρκετά τροχοφόρα έχουν μαζευτεί)

ελπίζω να σου έδωσα μια εικόνα

KaTaNaS
13/05/2011, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
Λοιπόν[...]ελπίζω να σου έδωσα μια εικόνα

έδωσες σε μένα... δεν κάνετε εσεις οι δυο ενα κονέ να βγειτε και οι δυο ευχαριστημενοι;

S16 ο spy δίνει το εντουράκι του , http://forum.dirt-bike.gr/forum/viewtopic.php?f=16&t=5344&p=86998&hilit=WRF#p86998, τίμιο, ευκολόχρηστο και με καλή μεταπώληση.

Αλλιώς πάς σε ευρωπαίο, ΒΕΤΑ, ΚΤΜ, Χασκυ

τα ΜΧ κανουν μονο για πίστα, ειδικά στη αρχή...

ενας εμπειρος αναβατης μπορει να βγει και εντουραδα, θα του πεσουν λιγακι τα νεφρα απο το κοπανημα στα ψιλά... (οι αναρτησεις ΜΧ δεν διαβαζουν τις μικροανωμαλιες ενος μονοπατιου) αλλα θα τα καταφερει!

οποτε για πιστα και πόλεμο μονο παιρνεις ιαπωνα ΜΧ, για εντουρο , μονοπατι, περιπετεια, γκρεμια και βραχια και παρεϊστικες φασεις πας σε ευρωπαϊκο εντουρο .

διαλεγεις και παίρνεις, με ενα εντουρο κανεις και τα δυο ανετα (με ρεγουλα στην πιστα) , με ενα ΜΧ πολυ δυσκολοτερα...

S16
13/05/2011, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
έδωσες σε μένα... δεν κάνετε εσεις οι δυο ενα κονέ να βγειτε και οι δυο ευχαριστημενοι;

S16 ο spy δίνει το εντουράκι του , http://forum.dirt-bike.gr/forum/viewtopic.php?f=16&t=5344&p=86998&hilit=WRF#p86998, τίμιο, ευκολόχρηστο και με καλή μεταπώληση.

Αλλιώς πάς σε ευρωπαίο, ΒΕΤΑ, ΚΤΜ, Χασκυ

τα ΜΧ κανουν μονο για πίστα, ειδικά στη αρχή...

ενας εμπειρος αναβατης μπορει να βγει και εντουραδα, θα του πεσουν λιγακι τα νεφρα απο το κοπανημα στα ψιλά... (οι αναρτησεις ΜΧ δεν διαβαζουν τις μικροανωμαλιες ενος μονοπατιου) αλλα θα τα καταφερει!

οποτε για πιστα και πόλεμο μονο παιρνεις ιαπωνα ΜΧ, για εντουρο , μονοπατι, περιπετεια, γκρεμια και βραχια και παρεϊστικες φασεις πας σε ευρωπαϊκο εντουρο .

διαλεγεις και παίρνεις, με ενα εντουρο κανεις και τα δυο ανετα (με ρεγουλα στην πιστα) , με ενα ΜΧ πολυ δυσκολοτερα...

θέλω κάτι απο 2008 και μετά

έχω σε εκτίμηση τα yamaha (αν και hondakias ktmakias) γιατί δεν έχω ακούσει από κανέναν για προβλήματα
βρίσκω αρκετά yz μεχρι 4000 € (και πολλά απο αυτά ειναι 450)

για ktm λίγα exc παίζουν και τα περισσότερα είναι πολυδουλεμένα

γι΄αυτό και ρωτάω αν θα μου κάνει το yz?

KaTaNaS
13/05/2011, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
γι΄αυτό και ρωτάω αν θα μου κάνει το yz?

δεν κανει για εντουραδα... μονο ΜΧ και μάλιστα ΜΧ με @@...

οσοι τα δινουν να'σαι σιγουρος πανε για 2.5αρια...

παρε κατι πιο προσγειωμένο, μεχρι που φθανει το budget σου


Εdit: Υπαρχει ενα πολυ καλό Honda CRF-X εντουρο 250 4Τ μονο με 3.000 απο μηχανικό μοτοσυκλετων 48αρη... ωραιος φρονημος οδηγος

S16
13/05/2011, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
Εdit: Υπαρχει ενα πολυ καλό Honda CRF-X εντουρο 250 4Τ μονο με 3.000 απο μηχανικό μοτοσυκλετων 48αρη... ωραιος φρονημος οδηγος

που ειναι αυτό

το ψάχνω και στο γειτονικό λασποροφόρουμ αλλα δε το βρίσκω

$py
13/05/2011, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
θέλω κάτι απο 2008 και μετά



Θα ανέβεις αρκετά στα λεφτά, οπότε κοίτα να πάρεις ένα μοντέλο με καλή μεταπώληση σε περίπτωση που δε σου αρέσει (εκτός αν δεν έχεις οικονομικό θέμα).

Τα υπόλοιπα τα λέει πολύ σωστά ο Κατάνας.

:wave2:

Zid
13/05/2011, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
Λοιπόν

πίστα έχω μπεί στο παρελθον και θα κάνω και css στο παρόν, οπότε πάει αυτό το κομμάτι

σκέφτομαι όμως (εδω και 2 χρονια που έδωσα το ss) μηπως και δοκιμάσω λίγο το χώμα

μου αρέσει σαν ιδέα, αλλά σκέφτομαι μηπως το βαρεθώ γι΄αυτο και ειμαι επιφυλακτικός

τι θελω να κάνω...

εύκολο

θέλω να μάθω να οδηγάω στο χώμα και κυρίως να βελτιωθώ γενικότερα σαν οδηγός

θελω να μαστορεύω ΕΓΩ το μηχανάκι μου (έχω να αλλάζω στροφάλους και μπιέλες)

θέλω κάτι αξιόπιστο... δε θέλω να σπάσει...

δε θέλω να δώσω πολλά λεφτά γιατι μπορεί να μην μου αρέσει το χώμα και τι να το κάνω μετά

δε θέλω παλιό και κυρίως λιωμένο μηχανάκι

ακόμα και enduro να πάρω όταν βρώ καλό τρέιλερ θα του καταθέσω πινακίδες και δε θα του έχω ασφάλεια (αρκετά τροχοφόρα έχουν μαζευτεί)

ελπίζω να σου έδωσα μια εικόνα

Δίνω το δικό μου αν σε ενδιαφέρει, δε χρειάζεται τπτ ...πιστονι πριν 1 μηνα αλλαγη .http://forum.dirt-bike.gr/forum/viewtopic.php?f=16&t=7216 :wave2:

KaTaNaS
14/05/2011, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
που ειναι αυτό

το ψάχνω και στο γειτονικό λασποροφόρουμ αλλα δε το βρίσκω

δεν κυλοφορει στο νετ, αν σε ενδιαφεριε στειλε πμ να σου δωσω τηλ.

sernodas2
23/05/2011, 00:16
Γεια σας αν κ ασφαλτινος τόσα χρόνια(+15)το πρώτα μηχανάκια που καβάλησα ήταν χωματηνα…(χτ550 χτ 200 xlr 250 dt 200 crm 250).ολα δανεικά κ βουνο βολτες (κακές παρέες βλέπετε) ε σαν πιτσιρικάς τότε έκανα της βόλτες μου στο βουνό (μιας κ το χω διπλά) τα χαζά μου έφαγα κ τις σαβούρες μου κ αφού έγινα αντρακός πήρα ασφαλτινο ………κ να με τώρα με τις πρώτες άσπρες τρίχες να ψάχναμε να ξανά φάω χώμα …….εχω βρει ένα crm250 του 99 σε μαμά κατάσταση προσεγμένο από βουνίσιο που το δίνει για να πάρει κάνα παπί να κάνει τι δουλεία του .δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις ούτε μεγάλη εμπειρία στο χώμα αλλά νομίζω ότι το χω, κ το χω κ διπλά μου το χωμα…αρχικά έψαχνα για κάνα dt200 αλλά βρέθηκε το crm στο δρόμο μου κ είναι σε καλή κατάσταση, αυτά που θέλει τα παλεύω κ μονός μου(λαδάκια ελατήρια στις μπουκάλες-λαστιχακια αλυσίδα κ κανα ξεμάτιασμα)τι λέτε ρε χωμάτινοι εσείς???
ξέρω το crm έχει δύναμη κ σε ξαπλώνει για πλακά αν δεν το σεβαστείς, το στήσιμο του σαν μότο κάνει για βουνό βόλτα στην αρχή?κ περεταίρω δίνει περιθώρια εξελίξεις στον οδηγό του ????

daddy78
23/05/2011, 11:36
Για ψαξου πρώτα λίγο με ανταλλακτικά και αν βρεις (που δεν θα βρείς) πάρτο.

Ψαξου για ΚΤΜ exc 125-200 απο 02-03 και μετα αν τα οικονομικά το επιτρέπουν.

Πιο μεσοβέζικες λύσεις τα WR200 (2t), ttr250, xr250, dr250 κλπ.

Ποσο σου το δίνει το CRM?

Toumpas
23/05/2011, 11:47
Εγώ αν και ασφάλτινος, θα σου προτείνω να κινηθείς προς καθαρό. Πολύ πιο φτηνό και δυνατό.

Κοίτα σε κλασικά μοντέλα Ιαπωνικά γύρω του '00 με 1500€

TROOPER
23/05/2011, 11:47
κατανας σπικινγκ:

''παρε μπετα''

:lol: :lol:

ziggΥ
23/05/2011, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
κατανας σπικινγκ:

''παρε μπετα''

:lol: :lol:
+1 :lol:

OldMan
23/05/2011, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
κατανας σπικινγκ:
''παρε μπετα''
:lol: :lol:
ολντμαν σπικινγκ:

κατάνα πιάστο και συγνώνευσέ το με την στανταρ συζήτηση, γιατί έχεις γίνει τεμπελόσκυλο ολκής..:smokin:

MikeG
23/05/2011, 13:47
Merged done

KaTaNaS
23/05/2011, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
ολντμαν σπικινγκ: γιατί έχεις γίνει τεμπελόσκυλο ολκής..:smokin:

ήμανε στου Fuoristrada και κανονιζα τα των προμηθειων :lol: φιλάκια καρντάσαρα μου

dmf
25/05/2011, 21:56
ωραιο φαινεται το enduro http://www.youtube.com/watch?v=1h2fhd_O-Qg&feature=related :blush: :blush:
να χαμε και τπτ χωματινο καλα θα ηταν :p

STOYBI
26/05/2011, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
ωραιο φαινεται το enduro http://www.youtube.com/watch?v=1h2fhd_O-Qg&feature=related :blush: :blush:
να χαμε και τπτ χωματινο καλα θα ηταν :p


:eyepop: :eyepop: :eyepop:


( Αντε τωρα εγω την Κυριακη να αλλαζω μαζι με αυτον τον παλιοτσουλιο και τον παλιοκατανα..... :cry: :cry: :cry: )


:bigcry: :bigcry: :bigcry:

KaTaNaS
26/05/2011, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
:eyepop: :eyepop: :eyepop:
( Αντε τωρα εγω την Κυριακη να αλλαζω μαζι με αυτον τον παλιοτσουλιο και τον παλιοκατανα..... :cry: :cry: :cry: )


Υπόσχομαι να ξυρισω τα μπουτια μου ρε Κωστα :bigcry:

S16
29/05/2011, 09:22
Πάμε ξανα στις ερωτήσεις.:blush:

Ψάχνοντας στο Internet βλέπω οτι για τα mx μοντελα ο κατασκευαστής προτείνει πολύ αυστηρό πρόγραμμα συντήρησης. Αντικατάσταση πιστονιού κάθε 15-20 ώρες (μιλαω για τετράχρονα) κτλ

Αυτά ισχύουν στην πράξη;

Δηλαδή από τις 200 ώρες που θα χρειασθεί ενα exc 200 για αντικατάσταση πιστονιού περνάμε στις 20 ώρες που θα χρειαστεί ένα mx (πχ CRF);:eyepop:

Μου διαφεύγει κάτι;

KaTaNaS
30/05/2011, 07:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από S16

Μου διαφεύγει κάτι;

anafeρεται για αγωνιστικές ώρες ΜΧ σε χέρια Bubba...


edit: πάνω που πήρες μια σωστη απόφαση ξανασκέφτεσαι τους τροχήλατους προκρούστες ;

HxC
01/06/2011, 14:54
Για το yamaha to wr 250r τί γνώμη έχετε ρε παιδιά γιατί προσανατολίζομαι κατά εκεί;
Είμαι εντελώς άπειρος στο χώμα και γενικά θα έλεγα, αλλά οι καταστάσεις βολεύουν για να κοιτάξω προς τα εκεί.

Το θέμα μου είναι λίγο η συντήρηση και στο κατά πόσο είναι συχνή και ακριβή, καθώς και αν θα μπορεί να το καβαλάει ο 55αρης πατέρας μου για μικρές διαδρομές στο χώμα, απλά σαν μέσο μεταφοράς και μόνο, χωρίς όμως να τον κουράζει, να γουστάρει κι αυτός δηλαδή.

Zid
02/06/2011, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από HxC
Για το yamaha to wr 250r τί γνώμη έχετε ρε παιδιά wr 250 f κοιτα... R ειναι το on off

KaTaNaS
03/06/2011, 07:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από HxC
Για το yamaha to wr 250r τί γνώμη έχετε ρε παιδιά γιατί προσανατολίζομαι κατά εκεί;
Είμαι εντελώς άπειρος στο χώμα και γενικά θα έλεγα, αλλά οι καταστάσεις βολεύουν για να κοιτάξω προς τα εκεί.

Το θέμα μου είναι λίγο η συντήρηση και στο κατά πόσο είναι συχνή και ακριβή, καθώς και αν θα μπορεί να το καβαλάει ο 55αρης πατέρας μου για μικρές διαδρομές στο χώμα, απλά σαν μέσο μεταφοράς και μόνο, χωρίς όμως να τον κουράζει, να γουστάρει κι αυτός δηλαδή.

pare ayto: polυ katharo se special timi!

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=2011799#post2011799

http://forum.dirt-bike.gr/forum/viewtopic.php?f=16&t=5344&start=0

Zid
06/06/2011, 00:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
pare ayto: polυ katharo se special timi!

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=2011799#post2011799

http://forum.dirt-bike.gr/forum/viewtopic.php?f=16&t=5344&start=0

+1

ns1982
24/09/2011, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
Πάμε ξανα στις ερωτήσεις.:blush:

Ψάχνοντας στο Internet βλέπω οτι για τα mx μοντελα ο κατασκευαστής προτείνει πολύ αυστηρό πρόγραμμα συντήρησης. Αντικατάσταση πιστονιού κάθε 15-20 ώρες (μιλαω για τετράχρονα) κτλ

Αυτά ισχύουν στην πράξη;

Δηλαδή από τις 200 ώρες που θα χρειασθεί ενα exc 200 για αντικατάσταση πιστονιού περνάμε στις 20 ώρες που θα χρειαστεί ένα mx (πχ CRF);:eyepop:

Μου διαφεύγει κάτι;


Αυτό αναρωτιέμαι κ εγώ κ κοιτάω προς δίχρονο άν και πάντα μου έκαναν κάπως...

Βασικά θέλω κάτι για χώμα κ είμαι ανάμεσα σε cr-crf - cre 450 - exc 250-300

mx ή εντούρο πιο πολύ για παιχνίδι

marios8
24/09/2011, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από ns1982


mx ή εντούρο πιο πολύ για παιχνίδι


Αναλόγως ποια παιχνίδια σου αρέσουν .

ns1982
24/09/2011, 22:56
Όχι πίστα, πιο πολύ εντουροβόλτα

alex14
11/10/2011, 14:33
Ρε παιδες για βοηθηστε λιγο.
Ψαχνω μηχανακι για χαλαρες βολτες στο βουνο, μονοπατακια κτλ.
Να υποθεσω οτι τα του τυπου YZ 125, RM 125, CR κτλ θεωρουνται mx και δεν κανουν ?

:confused:

ps 1 : κοιταω περισσοτερο για κανα φτηνο διχρονακι
ps 2 : ειμαι εντελως ασχετος στο χωμα

KaTaNaS
11/10/2011, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Ρε παιδες για βοηθηστε λιγο.
Ψαχνω μηχανακι για χαλαρες βολτες στο βουνο, μονοπατακια κτλ.
Να υποθεσω οτι τα του τυπου YZ 125, RM 125, CR κτλ θεωρουνται mx και δεν κανουν ?

:confused:

ps 1 : κοιταω περισσοτερο για κανα φτηνο διχρονακι
ps 2 : ειμαι εντελως ασχετος στο χωμα

kalws το παλικαρι μας !

θα δω τι κυκλοφορεί σε γνωστα μηχανακια και θα σου πω. Σε δίχρονα κυρίως κοιτας μονο ευρώπη.

:wave2: σε ποιο budget κυμαινεσαι;

vaelsod
11/10/2011, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
kalws το παλικαρι μας !

θα δω τι κυκλοφορεί σε γνωστα μηχανακια και θα σου πω. Σε δίχρονα κυρίως κοιτας μονο ευρώπη.

:wave2: σε ποιο budget κυμαινεσαι;


Ψάχνω κι εγώ αν ξέρεις κανέναν γνωστό, ένα XR250 με μίζα, που να μην είναι χρέπι....;)


:beer:

KaTaNaS
12/10/2011, 07:27
to 125 toy δημητρη ειναι οτι πρέπει για νέο οδηγό.

08 μοντέλο , πολύ φιλικό και πολύ μανιτζέβελο. και οταν το μαθεις μπορεις να το στίψεις πριν σε στίψει.

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1454471/

alex14
12/10/2011, 08:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
kalws το παλικαρι μας !

θα δω τι κυκλοφορεί σε γνωστα μηχανακια και θα σου πω. Σε δίχρονα κυρίως κοιτας μονο ευρώπη.

:wave2: σε ποιο budget κυμαινεσαι;

Σταυρο, ψαχνω κατι φτηνο, 1500-2000 Euro max.
Επισης να ειναι κατι μανιτζεβελο, δεν ειμαι και πρωτο μποϊ:p

:wave2:

marios8
12/10/2011, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaelsod
Ψάχνω κι εγώ αν ξέρεις κανέναν γνωστό, ένα XR250 με μίζα, που να μην είναι χρέπι....;)


:beer:

Το "καλό" XR (δηλαδή το R) δεν θα το βρεις με μίζα . Προτίμησε χρονιάς 2001 - 2003.


237738

skouilis
19/10/2011, 06:34
Τώρα τελευταία και κυρίως λόγω ανάγκης διαφυγής από την πίεση της δουλειάς αλλά και της ανάγκης για κάποιο είδος άσκησης έχω «κολλήσει» να ξεκινήσω enduro (κατοικώ στο μέσον μιας πίστας enduro, στον Άγιο Στέφανο). Σκέφτομαι να πάρω ένα μικρότερο μηχανάκι στην αρχή έλεγα για κανένα CRF 400 αλλά κάποιοι φίλοι προσπαθούν να με πείσουν να κοιτάξω για XR 600.

Θα εκτιμούσα την γνώμη των ειδικών…..



Ευχαριστω....ξεχασα να αναφερω τις διαστασεις μου: 1,94 υψος, 115 κιλα.

alex14
27/10/2011, 13:34
Παιδες, το DT 230 Lanza τι λεει για πρωτο εντουρακι ? Κανει ή θα σκορπισει ? Μιλαμε παντα για χαλαρες βολτες στο βουνο (αντε και κανα backflip:lol: ). Απο ανταλλακτικα υπαρχει τιποτα ?

:wave2:

motori2009
01/11/2011, 14:05
Γεια σας.. ψαχνω enduro για το χωριο μου, για βολτες στο βουνο και για να πηγαινω και για εναν καφε.. θελω την αξιοπιστια του honda xr και εμφανισιακα κατι πιο <<καινουργιο>> απο το honda xr.. Στα κυβικα θελω απο 250cc και πανω... Εχετε κατι στον νου σας?? Επισης προτιμω κατι σε τετραχρονο..

billydurex
29/01/2012, 12:43
Καλησπερίζω την εντουράδικι παρέα του moto forum .Πολλή κουβέντα απο ότι διάβασα και αυτό είναι κάλο που όλο και πιο πολλοι βγάζουν την αγάπη τους για τις μηχανές σε ένα πιο ασφαλές περιβαλλον απο οτι οι ελληνικοί δρόμοι.Τελικά moto ακόμα δεν απέκτησα (βλ σχετ άρθρο tips για νέους)αλλά τώρα λεώ να ασχοληθώ με το enduro (αξιοποιώντας και την τοποθεσία που βρίσκομαι "πρόποδες πάρνηθας")το θέμα είναι ότι την είσοδο σε αυτον τον κόσμο πώς την κάνεις?Για μηχανή διάβασα τις συζητήσεις όπως και για εξοπλισμο και κατάλαβα..άλλα πώς μαθαίνεις να οδήγας στο χώμα αντε παίρνεις το εργαλείο και αρχίζεις και κοπανιέσαι μόνος σου ( δεν με χαλάει να είναι και έτσι τα πράγματα)ή υπάρχει κάποια σχόλη κάποια λέσχη ή όμαδα που μπορείς να γραφτείς και να μάθεις τα βασικά τουλάχιστον?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλές βόλτες

sober
29/01/2012, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από billydurex
Καλησπερίζω την εντουράδικι παρέα του moto forum .Πολλή κουβέντα απο ότι διάβασα και αυτό είναι κάλο που όλο και πιο πολλοι βγάζουν την αγάπη τους για τις μηχανές σε ένα πιο ασφαλές περιβαλλον απο οτι οι ελληνικοί δρόμοι.Τελικά moto ακόμα δεν απέκτησα (βλ σχετ άρθρο tips για νέους)αλλά τώρα λεώ να ασχοληθώ με το enduro (αξιοποιώντας και την τοποθεσία που βρίσκομαι "πρόποδες πάρνηθας")το θέμα είναι ότι την είσοδο σε αυτον τον κόσμο πώς την κάνεις?Για μηχανή διάβασα τις συζητήσεις όπως και για εξοπλισμο και κατάλαβα..άλλα πώς μαθαίνεις να οδήγας στο χώμα αντε παίρνεις το εργαλείο και αρχίζεις και κοπανιέσαι μόνος σου ( δεν με χαλάει να είναι και έτσι τα πράγματα)ή υπάρχει κάποια σχόλη κάποια λέσχη ή όμαδα που μπορείς να γραφτείς και να μάθεις τα βασικά τουλάχιστον?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλές βόλτες

Geia χαρά. ετσι θα έπρεπε να είναι, όσων αφορά το χώμα τουλαχιστον, να αναλαμβάνουν οι λέσχες μοτοσυκλέτες την εκμάθηση, διοργανώνοντας μαθήματα, εδρομές και τέλος αγώνες.

Ώστε να παρασυρθούν στον ασφαλή δρόμο της εκτός δρόμου οδήγησης και όλα τα πιτσιρίκια και που τριγυρνάνε ανευ λόγου και αιτίας ξεκράνωτα με πάπιους και κάθε είδους δίκυκλο.

Επειδή αυτο θ απάρει πολλά χρόνια ακόμα να γίνει... πάρε μηχανακι, πάρε και εξοπλισμό και βρές παρεάκι να σου δείξει τα αρχικά.

Μετά γράψε ώρες , κάνοντας τα ίδια και τα ίδια. Θα φθασεις σιγα σιγα στο σημείο να καταλαβαινεις τι χρειάζεται να κάνεις ή όχι, θα αποκτήσεις το σωστο φήλινγκ που λέμε...

Μετά είσαι έτοιμος να κάνεις εκδρομές με παρέα και διασχύσεις βουνών ή να παίξεις σε πιστάκια ή αν αγωνσθείς, εξαρτάται απο τα θέλω σου.

Διάβασε εδω μέσα διάφορα θέματα και ότι θέλεις ρώτα.

Μαθήματα γίνονται, αλλα κατα τη γνωμη μου θα πρέπει να εχεις παιδευτεί μονος σου κανα 6μηνο πρώτα ωστε να μπορεις να αντιληφθεις τι λέει ο δάσκαλος.

billydurex
01/02/2012, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Geia χαρά. ετσι θα έπρεπε να είναι, όσων αφορά το χώμα τουλαχιστον, να αναλαμβάνουν .........................................................................
.................................Μαθήματα γίνονται, αλλα κατα τη γνωμη μου θα πρέπει να εχεις παιδευτεί μονος σου κανα 6μηνο πρώτα ωστε να μπορεις να αντιληφθεις τι λέει ο δάσκαλος.

Ευχαριστώ sober για τα tips.

KaTaNaS
02/02/2012, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από billydurex
Ευχαριστώ sober για τα tips.

mpes kai δές εδώ: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=125650

billydurex
05/02/2012, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
mpes kai δές εδώ: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=125650
πολύ καλή πρόταση.Eυχαριστώ ΚaTaNaS.

billydurex
08/02/2012, 16:13
Απλά ρε μάγκες αν επιλέξω 200 δίχρονο μήπως θα μου βγαίνουν τα ανταλακτικά πιο ακριβά από ότι το 250 το τετράχρονο??

MikeG
08/02/2012, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από billydurex
Απλά ρε μάγκες αν επιλέξω 200 δίχρονο μήπως θα μου βγαίνουν τα ανταλακτικά πιο ακριβά από ότι το 250 το τετράχρονο??

Αν το δεις μακροσκοπικά μία η άλλη είναι τα έξοδα.

KaTaNaS
08/02/2012, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από billydurex
Απλά ρε μάγκες αν επιλέξω 200 δίχρονο μήπως θα μου βγαίνουν τα ανταλακτικά πιο ακριβά από ότι το 250 το τετράχρονο??

ποια ανταλλακτικα;:confused:

billydurex
10/02/2012, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ποια ανταλλακτικα;:confused:
service και τέτοια ?

KaTaNaS
10/02/2012, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από billydurex
service και τέτοια ?

πιο καλο το 2Τ

Zid
11/02/2012, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από billydurex
Απλά ρε μάγκες αν επιλέξω 200 δίχρονο μήπως θα μου βγαίνουν τα ανταλακτικά πιο ακριβά από ότι το 250 το τετράχρονο??

Οχι είναι ποιο φτηνό το μοτέρ και ποιο εύκολη η επισκευή του ...

AgelosEXP
05/11/2012, 19:43
Εγώ πάντος...είμαι κατα-ευχαριστιμένος με το Yamaha DT 200 που επέλεξα ως 'χωματνος' φιλος. (ΟΧΙ DT-WR 200, TO DT200R ΕΝΟΩ)
Και ότα λέω ευχαριστιμένος τι ενοώ?? 6 ταχύτητες που πάνε παντού, πραγματικά παντου. Με 5-6 σκαρφαλωνει τόσο ωραια που ειναι λες και εισαι στο χωριο σου και πηγενεις χαλαραααα 40-60 χιλιομετρακια, ρελαντι ουτε που θα ακουγετε σε αυτες τις στροφες. Αξιοπρεπέστατη άνεση στην σέλα και στην θέση σώματος σε σχέση με την ισοροπία του και την θέση του τιμονιού. Αναρτήσεις...εε νταξ εδώ υστερω λίγο γιατί ειναι παλιό και έχω αναρτήσεις με αέρα, αλλα και πάλι πολύ πιο άνετο απο κάποια άλλο επώνημα με ονοματα στην αγορά. Από τα οικονομικότερα πιστεύω δίχρονα στα ίδια κυβικά. Πολύ φτηνά ανταλαχτικά. Μεταχειρισμένα και σε 'σουπερ μαρκετ' πουλανε. Αποδοτικός κινητήρας με 34 άλογα στον τρόχο νομίζω, 38 αναφέρει γενικά. 1η έως 4η σχέση ταχυτήτων...η μηχανή ειναι στον αέρα (με το ypvs σε χαμηλές στροφές και η 5η σχέση).
κ.α. ότι θέλετε ρωτήστε :)

το DT-άκι μου

273537

m!tsako$
05/01/2013, 22:03
Γεία σας ειμαι καινουργιος στο site και θελω βοηθεια σε ενα θεμα..Ο γιος μου ειναι 15 χρονων και πριν εναμισι χρονο αγορασαμε ενα κροσακι 125 κιβυκων τετραχρωνο (κινεζικο) ...εχει μαθει να οδηγει με συμπλεκτη και ολα αυτα και το παει πολυ καλα..τωρα θελουμε να ανεβουμε κατηγορια και να παρει ενα διχρονο, ομως δε ξερω αμα πρεπει να παει σε 125 ή 85 κιβυκα??? ειναι 1.70m και σχεδον 70 κιλα...παρακαλω πειτε τη γνωμη σας, σαν πιο εμπειρη που ειστε στο χωρο!!!

Zid
06/01/2013, 11:07
Γεία σας ειμαι καινουργιος στο site και θελω βοηθεια σε ενα θεμα..Ο γιος μου ειναι 15 χρονων και πριν εναμισι χρονο αγορασαμε ενα κροσακι 125 κιβυκων τετραχρωνο (κινεζικο) ...εχει μαθει να οδηγει με συμπλεκτη και ολα αυτα και το παει πολυ καλα..τωρα θελουμε να ανεβουμε κατηγορια και να παρει ενα διχρονο, ομως δε ξερω αμα πρεπει να παει σε 125 ή 85 κιβυκα??? ειναι 1.70m και σχεδον 70 κιλα...παρακαλω πειτε τη γνωμη σας, σαν πιο εμπειρη που ειστε στο χωρο!!! Noμίζω το 125 είναι πλέον γι αυτόν.... αφού εχει και σωματική διάπλαση να το κουμαντάρει... το 85 είναι απ οτι θυμάμαι για 11-14 χρονών... αρα θα του είναι ψιλο μικρο..

m!tsako$
06/01/2013, 12:10
σε ευχαρίστω φίλεε!!!

stelth1
29/01/2013, 22:10
Παιδια καλησπερα!
Ψαχνω για enduro 350cc-450cc μεχρι 3000 ευρο κ μεχρι 4000 με διακανονισμο,προσανατολιζομαι προς WR450F YAMAHA 04 κ πανω η αδυναμια μου!Γλυκοκοιταζω ομως κ το ΚΤΜ 400 07 καθως κ το HUSABERG 390-450 σαν υπερβαση.Ποια τα + και τα - της καθε μιας αλλα περισσοτερο η αξιοπιστια της.
Καθε αλλη προταση για αλλη enduro δεχτη.
Eυχαριστω!

Allst@rf
29/01/2013, 23:10
[QUOTE=stelth1;2281320]Παιδια καλησπερα!
Ψαχνω για enduro 350cc-450cc μεχρι 3000 ευρο κ μεχρι 4000 με διακανονισμο,προσανατολιζομαι προς WR450F YAMAHA 04 κ πανω η αδυναμια μου!Γλυκοκοιταζω ομως κ το ΚΤΜ 400 07 καθως κ το HUSABERG 390-450 σαν υπερβαση.Ποια τα + και τα - της καθε μιας αλλα περισσοτερο η αξιοπιστια της.
Καθε αλλη προτασημη για αλλη enduro δεχτη.
Eυχαριστω![QUOTE
]

Όλα τα μηχανακια είναι καλά, αν είναι σωστά συντηρημενα...

Οπότε ψαξε αυτό που σου αρέσει αλλά ξεψειρισε το καλά για να είσαι ησυχος...

stelth1
08/02/2013, 16:38
Exω βρει ενα wr450f '05' 2900 euro κ ενα wr250f '07' 3100 euro.Στα 98 κιλα μου μαζι με τον εξοπλισμο ποιο να παρω?

Allst@rf
08/02/2013, 17:17
Οποίο θέλει τα λιγότερα να συμαζευτει...

;)

est
08/02/2013, 19:09
Στα 98 κιλά το 250άρι μάλλον θα σου πέσει λίγο..αλλά αν είσαι αρχάριος θα σε βολέψει η λιγότερη δύναμη.

ignatiz
16/06/2013, 22:42
παιδια εχω ενα TM 125 με καινουριο πιστονι που το πουλαω μαζι με στολη και εξοπλησμο οποιος θελει να ξεκινησει χωματινο ειναι οτι καλυτερο,περισσοτερα σε π.μ.
το παρατησα το αθλημα γιατι δεν εχω χρονο

SHOOTER045
17/06/2013, 00:50
βαλε καμια φωτο αν δεν ειναι κοπος...

ignatiz
17/06/2013, 10:45
αυτο εδω ειναι

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3785263/

ignatiz
17/06/2013, 10:46
293285

alex14
18/09/2013, 10:52
Για βοηθατε λιγο ρε παιδες.
Αναμεσα σε DR250 και WR200, ποιο ειναι καλυτερο για χαλαρες εντουροβολτες ?
Το τονιζω "Χαλαρες".

:wave2:

MikeG
18/09/2013, 10:59
Για βοηθατε λιγο ρε παιδες.
Αναμεσα σε DR250 και WR200, ποιο ειναι καλυτερο για χαλαρες εντουροβολτες ?
Το τονιζω "Χαλαρες".

:wave2:


WR σίγουρα.

nobody
18/09/2013, 12:57
για ποιο λογο το προτεινεις?

μιας και λέει για χαλαρές βόλτες,δεν του κάνει μια χαρά και το άλλο?

OldMan
18/09/2013, 13:58
για ποιο λογο το προτεινεις?
μιας και λέει για χαλαρές βόλτες,δεν του κάνει μια χαρά και το άλλο?
(αν τα λεφτά είναι περίπου τα ίδια και τα μηχανάκια είναι στην ίδια περίπου κατάσταση..)

Με το WR μπορεί να πάει και χαλαρά..

Με το DR δεν μπορεί να πάει και γρήγορα..

alex14
18/09/2013, 14:58
WR δυσκολα να βρεθει σε σχετικα καλη κατασταση. Τα περισσοτερα θα εχουν επισκευαστει καμια 10αρια φορες. DR μπορει να βρεθει σε καλη κατασταση. Το θεμα ειναι θα αντεξει (το DR) στο χωμα ή θα σκορπισει ?

MikeG
18/09/2013, 15:01
WR δυσκολα να βρεθει σε σχετικα καλη κατασταση. Τα περισσοτερα θα εχουν επισκευαστει καμια 10αρια φορες. DR μπορει να βρεθει σε καλη κατασταση. Το θεμα ειναι θα αντεξει (το DR) στο χωμα ή θα σκορπισει ?

Το DR είναι απλά για τη διάσχιση εντελώς βατών χωματόδρομων. Μη περιμένεις να σκαρφαλώσεις κάπου, ούτε να ευχαριστηθείς οδήγηση. Αν θες απλά να πηγαίνεις στα χωράφια σου οκ. Το WR θα σου δώσει ότι θέλεις και θα πας κάποια στιγμή αν το θες και σε δυσκολότερα κομμάτια.

nobody
18/09/2013, 15:07
χωρίς να είμαι ειδικός,θεωρώ ότι με το dr μπορεί να διασχίσει κάτι παραπάνω από έναν απλώς βατό χωματόδρομο.

θα διευκόλυνε πιστεύω αν ο φίλος διευκρινίζε λοιπόν τι εννοεί με τiς "χαλαρές" βόλτες.

alex14
18/09/2013, 15:16
θα διευκόλυνε πιστεύω αν ο φίλος διευκρινίζε λοιπόν τι εννοεί με τiς "χαλαρές" βόλτες.

Σχετικα βατους χωματοδρομους και μονοπατακια. Τωρα εαν εχει κανα νεροφαγωμα κτλ νομιζω δεν θα ειναι προβλημα.
Πεταγματα, σουζες , περασμα πεσμενων κορμων, κροκαλες, ανηφορες/κατηφορες με μεγαλες κλισεις κτλ δεν ειναι στο προγραμμα.

MikeG
18/09/2013, 15:18
Σχετικα βατους χωματοδρομους και μονοπατακια. Τωρα εαν εχει κανα νεροφαγωμα κτλ νομιζω δεν θα ειναι προβλημα.
Πεταγματα, σουζες , περασμα πεσμενων κορμων, κροκαλες, ανηφορες/κατηφορες με μεγαλες κλισεις κτλ δεν ειναι στο προγραμμα.

Μονοπατάκια με το DR δε το βλέπω.

OldMan
18/09/2013, 15:20
Πεταγματα, σουζες , περασμα πεσμενων κορμων, κροκαλες, ανηφορες/κατηφορες με μεγαλες κλισεις κτλ δεν ειναι στο προγραμμα.
Και ούτε θα μπουν, όσο έχεις το DR...

Έχω δει πολύ κόσμο να ξεκινάει ακριβώς έτσι και μετά τις πρώτες βόλτες να δυσανασχετεί με το μηχανάκι του..

OldMan
18/09/2013, 15:21
Μονοπατάκια με το DR δε το βλέπω.
ΡΕ κάτσε καλά...!!!

Εσύ με το BMW δεν έμπαινες σε μονοπάτια..??

(άλλο το πως έβγαινες..);)

MikeG
18/09/2013, 15:23
ΡΕ κάτσε καλά...!!!

Εσύ με το BMW δεν έμπαινες σε μονοπάτια..??

(άλλο το πως έβγαινες..);)


Μα δεν είναι όλοι σαν εμένα :lol:

Σοβαρά τώρα, είναι πολύ τάφος το 250, το 350 οκ.

alex14
18/09/2013, 15:25
Και ούτε θα μπουν, όσο έχεις το DR...

Έχω δει πολύ κόσμο να ξεκινάει ακριβώς έτσι και μετά τις πρώτες βόλτες να δυσανασχετεί με το μηχανάκι του..

Μα δεν θελω να μπουν ρε Αντωνη. Για δικους μου λογους πρεπει να ελαχιστοποιησω την πιθανοτητα τραυματισμου απο πτωση. Θα μου πεις, τοτε τι το θες το enduro, και θα εχεις δικιο. Ελα ομως που μου εχει κολησει....

alex14
18/09/2013, 15:28
είναι πολύ τάφος το 250, το 350 οκ.

Τοσο ταφος ε ? και που διαολο ειναι τα 25-30 αλογα ? :(

Αντε παλι στο ψαξιμο :(

MikeG
18/09/2013, 15:30
Μα δεν θελω να μπουν ρε Αντωνη. Για δικους μου λογους πρεπει να ελαχιστοποιησω την πιθανοτητα τραυματισμου απο πτωση. Θα μου πεις, τοτε τι το θες το enduro, και θα εχεις δικιο. Ελα ομως που μου εχει κολησει....

Μα ακριβώς για αυτό πρέπει να πάρεις ένα σωστό μηχανάκι.

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4074496/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3272031/