PDA

View Full Version : πρωτο enduraki.τι να παρω? (συγχώνευση σχετικών συζητήσεων)



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6

staffaki
03/01/2008, 20:34
kalispera paidia.thelo ti voithia olon sas kathos pisteyo oti to katexete to thema.:sun:
se ligo kleino ta 18(mexri stigmis "ebeiria" me ena sm 50) opote kai tha boreso na agoraso xomatino mixanaki.dixrono sigoura alla den ksero an prepei na einai 125 ,144 i kai parapano.ayto vevaia to skeftomai giati i diafora ton xrimaton dn einai toso megali. you know omos :beer: tha ithela na mou peite poios kivismos tha me voithisei na entaxtho sto xoro pio eykola alla k xoris se ena xrono na to exo ksenerosei to mixanaki.
kateveite kai katholou pros argolida meria :a4:

zoropatra
03/01/2008, 20:40
καλησπερα και καλη αρχη......




η γνωμη μου.......

κυβισμος 250 μπορει στην αρχη να σε τρομαξει,αλλα μετα το συνηθηζεις.....και αν σκεφτεις και αυτο
που γραφεις στο τελος περι ξενερωματος......

τωρα καποιο μοντελο συγκεκριμενα δεν ξερω να σου πω.......

καλη επιτυχια στην αποφαση....

καλες βολτες με μπολικα χλμ......:beer: :beer: :beer:

STOYBI
03/01/2008, 20:50
Αν και με εμπειρια σχεδο ανυπαρκτη τα πραγματα θα σου φανουν βουνο στην αρχη, πιστευω με ενα 125 ( εντουρο οποσδηποτε) θα εχεις πολυ καλα αποτελεσματα σε αυτο που αποφασισες να αρχισεις...:rolleyes:

Απο εκει και περα σε μηχανακια εντουρο 125 κοιτας σε ΚΤΜ , Χασκυ ...... :D



Καλως ηλθες και καλες βολτες !!!



:wave2:

iatrodikastis
03/01/2008, 20:53
Εβαλες και τα στάνταρ σου,

οπως γράφεις θες διχρονάκι.


Εγραψες επίσης και ένα νέο κυβισμό,144,άρα έχεις κοιτάξει γιά ktm.


To 125 θέλει πολύ τεχνική γιά να το πας,θέλει να σπάς συνέχεια τον δεξί καρπό.

Το 250 πάλι δεν το βλέπω γιά εισαγωγή στο χώμα,ιδιαίτερα μετά από ώρα που είσαι κουρασμένος δεν κρατιέται.

Σκέψου και 200αράκι.

:sun:

staffaki
03/01/2008, 20:57
sigoura milao gia enduro afou apoklistiki xrisi tha exei se xoma.tora gia to 250 nomizo oti kai an kapote to matho tha matho na odigao tempelika kai oxiopos me ena 125. oxi oti yparxoun polles epiloges alla anamesa se ktm k gas-gas eimai.gia to gas psinomai pio polly xoris na ksero giati.:confused: :confused: :confused:

STOYBI
03/01/2008, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
Εβαλες και τα στάνταρ σου,

οπως γράφεις θες διχρονάκι.


Εγραψες επίσης και ένα νέο κυβισμό,144,άρα έχεις κοιτάξει γιά ktm.


To 125 θέλει πολύ τεχνική γιά να το πας,θέλει να σπάς συνέχεια τον δεξί καρπό.

Το 250 πάλι δεν το βλέπω γιά εισαγωγή στο χώμα,ιδιαίτερα μετά από ώρα που είσαι κουρασμένος δεν κρατιέται.

Σκέψου και 200αράκι.

:sun:

Πανε τα 125 μια χαρα στο χωμα.....

Απλα θελει τεχνικη και τερμα γκαζι για να μπορεις να συναγωνιστεις μεγαλυτερα και γρηγοροτερα μηχανακια απο το δικο σου.....

Αλλο θεμα το ενα . Αλλο θεμα το αλλο.... :winka:

:wave2:

marios8
03/01/2008, 21:10
Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις για exc 125 ή 200 :beer: :beer: :wave2:

nantin
03/01/2008, 21:13
ΕΧΩ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΓΚΑΣ ΓΚΑΣ ΤΟ 250 ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ .ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΑΡΩ ΟΔΗΓΗΣΑ ΕΝΑ ΤΜ 125 ΚΑΙ ΕΠΑΘΑ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ .ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟ 125ΑΡΙ .ΤΟ 250 ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΘΑ ΣΕ ΖΟΡΙΣΕΙ ΕΝΩ ΤΟ 125 ΘΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΣΥΜΒΙΩΣΗ ΚΑΙ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΕΝΟΣ 125 ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΒΑΡΕΘΕΙΣ .ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΒΓΕΙΣ ΣΕ ΕΥΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΙΚΙΑΖΕΙΣ .ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΤΟΥ ΕΝΤΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ .ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΒΟΥΝΟΥ ΕΝΑ 125 ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΘΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΝΑ ΣΤΡΙΒΕΙΣ ΝΑ ΣΚΑΡΦΑΛΩΝΕΙΣ ΣΕ ΑΝΗΦΟΡΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΛΕΝΧΟ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ .ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ 125 ΕΙΝΑΙ ΣΚΟΥΤΕΡΑΚΙ Η ΠΑΠΑΚΙ .ΔΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΠΩΣ ΠΑΝΕ ΤΑ 125.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ 144 ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΤΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΜΧ ..ΑΥΤΑ .Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ :wave2: :wave2:

nasos_wr426
03/01/2008, 21:42
ΦΙΛΕ spiros_1990 ΦΥΣΙΚΑ 250.ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΑΠΟ 50 ΣΕ 200 ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΜΑΘΑ ΚΙ ΑΥΤΟ ΗΘΕΛΑ ΚΙ ΑΛΛΟ ΓΚΑΖΙ.Η ΑΛΛΑΓΗ ΑΥΤΗ ΑΠΟ 50 ΣΕ 200 ΔΕΝ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΕΨΕ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΙΣΑ ΙΣΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΒΟΛΤΑ ΜΟΥ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΗ(ΛΟΓΟ ΔΥΝΑΜΗΣ)
ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΝΑ ΣΕΒΕΣΑΙ ΤΟ ΓΚΑΖΙ!
ΤΟ 250 ΠΑΕΙ ΣΑΝ 125 ΑΛΛΑ ΤΟ 125 ΟΧΙ ΣΑΝ ΤΟ 250.
:wave2:

staffaki
03/01/2008, 21:50
kai ego ayto pisteyo.pos me to 125 tha matho texnikes kaliteres xoris na to varetho afou kathe monopati kai mia kainourgia texniki kata ti gnomi m. se mia kouventa me ta atoma pou tha pigainoume mazi mou sinestisan ktm exc 200 basika logo tis timis tou kai mou eipan pos siga siga tha to matho.alla den einai aytoi sti thesi mou.opote...mallon me pisate gia 125.gas i ktm tha doume.
pliroforiaka 144cc bgainei enduro sigoura apo tin tm k isos apo ktm
:a4: :a4: :a4:
iatrodikasti eyxomai kapoia stigmi na se peraso apo tin eksoteriki me ta psilotakouna na skavoun.:rotflmao: :rotflmao:
pantos:a20: :a20: :a012:


116047

staffaki
03/01/2008, 21:52
i enallaktika...

staffaki
03/01/2008, 21:56
pame sta portokali....


116050

iatrodikastis
03/01/2008, 22:03
Πάρε περτικαλί....




είσαι μικρός γιά γάμους.....:rotflmao:





Υ.Γ.αν δεν κατάλαβες τα g-g τα ψιλοπαντρεύεσαι.

nasos_wr426
03/01/2008, 22:05
ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ!

kordix
03/01/2008, 22:39
Και τα δυο μηχανάκια που αναφέρεις είναι πολύ καλά απλά το KTM είναι πιο φιλικό και πιο ροπάτο. Πιστεύω ότι σε ρυθμούς βόλτας τουλάχιστον στην αρχή θα σε βοηθήσει περισσότερο.
Ψάξε και για 200 KTM γιατί είναι ένα μηχανάκι που μπορείς να το κρατήσεις πολύ καιρό. Θα σε βοηθήσει στην αρχή, θα σε πορώσει αργότερα.
Το GG 125 είναι φτιαγμένο να δουλεύει τέρμα γκάζι, άψογο σαν μηχανάκι αλλά πιο απόλυτο. Υπάρχει και 200 GG αλλά δεν ξέρω πως είναι οδηγικά.

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ...

nasos_wr426
03/01/2008, 22:57
ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΤΟ GAS GAS-250 ΤΟΥ 2007 ΕΧΕΙ ΔΙΑΚΟΠΤΗ HI KAI LOW ΣΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΤΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥ.

DimChios
03/01/2008, 23:55
χμ......

μηπως ψηνεσαι για το δικο μου?

:D


εγω παντως το σκεφτομαι!

Λεω να παω σε λιγο μεγαλυτερο...


ισως...


ΚΤΜ 200 ΕΧC!!!

:D

Operater
04/01/2008, 00:15
Χωρίς να θέλω να σπαμάρω....

Τα κυβικά που θα διαλέξει ο Σπύρος, δεν έχουν να κάνουν σχέση πιθανόν και με το βάρος του?
:wave2:

dirtbird
04/01/2008, 00:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Χωρίς να θέλω να σπαμάρω....

Τα κυβικά που θα διαλέξει ο Σπύρος, δεν έχουν να κάνουν σχέση πιθανόν και με το βάρος του?
:wave2: Χωρίς να θέλω να το θε(ω)ρήσω spam....
Τον ζύγισες? :evil:

Operater
04/01/2008, 00:49
Εννοώ, ο καθένας που θέλει να ασχοληθεί με εντούρο
δεν πρέπει να λάβει και αυτό υπόψιν? :D

crs-k
04/01/2008, 00:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Εννοώ, ο καθένας που θέλει να ασχοληθεί με εντούρο
δεν πρέπει να λάβει και αυτό υπόψιν? :D


Και πολυ σοβαρά μαλιστα... :winka: :smilea:

dirtbird
04/01/2008, 01:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Εννοώ, ο καθένας που θέλει να ασχοληθεί με εντούρο
δεν πρέπει να λάβει και αυτό υπόψιν? :D
Για κάποιον που αρχίζει, σημαντικότερο είναι να επιλέξει μία εύκολη μοτό (και εδώ σηκώνει πολύ συζήτηση) παρά κάτι που του αναλογεί στο μέγεθος του.

Επίσης -και αυτό βάλτε καλά ΟΛΟΙ στο μυαλό σας- όταν χρειαστεί να σπρώξεις-σηκώσεις-τραβήξεις στις αντίξοες αυνθήκες που ήδη θα βρίσκεσαι, και τα 3 ή 5 κιλά μικρότερου βάρους, ΚΑΝΟΥΝ την διαφορά.

Operater
04/01/2008, 01:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Και πολυ σοβαρά μαλιστα... :winka: :smilea:

Όμορφα... Οπότε εγώ που πλησιάζω τη 95αρα σε κιλά.. Τι κυβικά μου ταιριάζουν?

Μπορεί να βοηθήσει και τον φίλο αυτό... :winka:

Operater
04/01/2008, 01:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Για κάποιον που αρχίζει, σημαντικότερο είναι να επιλέξει μία εύκολη μοτό (και εδώ σηκώνει πολύ συζήτηση) παρά κάτι που του αναλογεί στο μέγεθος του.

Επίσης -και αυτό βάλτε καλά ΟΛΟΙ στο μυαλό σας- όταν χρειαστεί να σπρώξεις-σηκώσεις-τραβήξεις στις αντίξοες αυνθήκες που ήδη θα βρίσκεσαι, και τα 3 ή 5 κιλά μικρότερου βάρους, ΚΑΝΟΥΝ την διαφορά.

Συγνώμη τώρα το είδα...

Χρήσιμο..Πολύ χρήσιμο... :wave2:

marios8
04/01/2008, 01:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
.................. και τα 3 ή 5 κιλά μικρότερου βάρους, ΚΑΝΟΥΝ την διαφορά.

Θα συμφωνήσω 100%. Όσο περίεργο και να φαίνεται έστω και 5 κιλά κάνουν τη διαφορά.

kordix
04/01/2008, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Θα συμφωνήσω 100%. Όσο περίεργο και να φαίνεται έστω και 5 κιλά κάνουν τη διαφορά.


Φυσικά και φαίνονται. Λάσπη πιάνει το μηχανάκι και βαραίνει 2 - 3+ κιλά και κουράζει περισσότερο.

Οπότε ο Σπύρος στην πρώτη του επιλογή για μηχανή εντούρο πρέπει να λάβει υπόψιν του και το βάρος του, να διαλέξει ένα μηχανάκι εύκολο και φιλικό αλλά κατά τη γνώμη μου καλό θα ήταν να διαλέξει το μηχανάκι που του αρέσει πιο πολύ. Αυτό που το βλέπει σε φωτο και λιώνει...

(να λάβει βέβαια υπόψιν και τις παραπάνω συμβουλές)

staffaki
04/01/2008, 12:58
emena pio poly me apasxolei to thema toy ypsous para tou varous.pliroforiaka eimai 70kg 1.70m alla nomizo pos to provlima tha to antimetopiso me to ipsos.den ksero vevaia aplaleo. nomizo vevaia pos exo kataliksei...se KTM EXC 200

staffaki
04/01/2008, 13:28
kai alli mia aporia:
oson afora ton eksoplismo.entaksei ola(botes,gantia,ktl) alla ayto pou den ksero einai gia to thoraka.exete dei kati thorakes pou einai san zaketa me fermouar k exoun ola ta prostateytika pano kollimena?kati tetoio kalitera i tous klasssikous?

koitakste edo: http://www.firstracing.com/fiche.php?id=38&cat=7

nantin
04/01/2008, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiros_1990
kai alli mia aporia:
oson afora ton eksoplismo.entaksei ola(botes,gantia,ktl) alla ayto pou den ksero einai gia to thoraka.exete dei kati thorakes pou einai san zaketa me fermouar k exoun ola ta prostateytika pano kollimena?kati tetoio kalitera i tous klasssikous?

koitakste edo: http://www.firstracing.com/fiche.php?id=38&cat=7

ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΕΤΟΙΟΥ ΤΥΠΟΥ ΤΗΣ ΘΟΡ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙ ΟΛΑ ΕΠΑΝΩ .ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΒΟΛΙΚΟΣ ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΜΕΝΟΣ ΣΤΗΝ ΟΔΗΓΗΣΗ .ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΤΟΙΝ ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΠΡΙΝ ΕΙΔΑ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ .ΕΠΕΣΑ ΚΑΙ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΑΣΧΗΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΒΓΑΛΑ ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΜΕ ΜΙΚΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ .ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΗΜΟΥΝ ΟΡΘΙΟΣ ΚΑΙ ΠΕΡΠΑΤΟΥΣΑ .ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΑΣ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΝΑ ΞΑΝΑΝΕΒΕΙΣ . ΑΡΑ ΣΤΟΝ ΠΡΟΤΕΙΝΩ .ΤΩΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΤΟ ΠΟΥ ΕΚΝΕΣ .

ΠΟΤΕ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΜΑΝΙΑ ΜΕ ΤΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΣΑΝ ΕΞΩΓΗΙΝΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΤΜ

nantin
04/01/2008, 14:33
http://www.thormx.com/product.jsp?path=1011,1015,1041,5006

marios8
04/01/2008, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από nantin
ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΕΤΟΙΟΥ ΤΥΠΟΥ ΤΗΣ ΘΟΡ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙ ΟΛΑ ΕΠΑΝΩ .[/SIZE]

Και αν σπάσει το προστατευτικό του αγκώνα τι κάνεις ?

Τον πετάς μαζί με το θώρακα?

:beer: :beer: :wave2:

nantin
04/01/2008, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Και αν σπάσει το προστατευτικό του αγκώνα τι κάνεις ?

Τον πετάς μαζί με το θώρακα?

:beer: :beer: :wave2:

OXI RE SY MARIE .EINAI ANTΟΧΗΣΑ .ΕΙΧΑΔΥΟ ΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΣΥΡΘΗΚΑ ΜΙΑ ΣΕ ΧΑΛΙΚΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΕ ΑΣΦΑΛΤΟ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕς ΓΙΑ ΑΤΣΑΛΕΣ ΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΓΡΑΤΣΟΥΝΙΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΕ .ΕΙΧΕΣ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΣΤΟ ΕΙΠΕ .ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ .ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΙΝΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΠΛΗΡΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

marios8
04/01/2008, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από nantin
OXI RE SY MARIE .EINAI ANTΟΧΗΣΑ .ΕΙΧΑΔΥΟ ΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΣΥΡΘΗΚΑ ΜΙΑ ΣΕ ΧΑΛΙΚΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΕ ΑΣΦΑΛΤΟ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕς ΓΙΑ ΑΤΣΑΛΕΣ ΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΓΡΑΤΣΟΥΝΙΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΕ .ΕΙΧΕΣ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΣΤΟ ΕΙΠΕ .ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ .ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΙΝΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΠΛΗΡΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ


Όχι απλός το είχα απορία.
Θα ήταν καλύτερα τα επιμέρους εξαρτήματα (αγκώνες . ωμοί κτλπ) να ήταν ένθετα πάνω στο δίχτυ σε περίπτωση που χαλάσει να μπορούσες να το αντικαταστήσεις
:beer: :beer: :beer: :wave2:

kordix
04/01/2008, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiros_1990
kai alli mia aporia:
oson afora ton eksoplismo.entaksei ola(botes,gantia,ktl) alla ayto pou den ksero einai gia to thoraka.exete dei kati thorakes pou einai san zaketa me fermouar k exoun ola ta prostateytika pano kollimena?kati tetoio kalitera i tous klasssikous?

koitakste edo: http://www.firstracing.com/fiche.php?id=38&cat=7

Με κλασσικό θώρακα χτύπησα τον ώμο ευτυχώς όχι σοβαρά. Μου δίπλωσε το τιμόνι έφυγα από πάνω και έσκασα κάτω με τον ώμο. Το προστατευτικό του κλασσικού θώρακα δεν ήταν αρκετό να με προστατεύσει, άσε που είχε φύγει από τη θέση του επειδή δεν είχε καλή εφαρμογή και έτσι ακούμπησε ο ώμος κάτω στο χώμα κανονικά. Από τύχη δεν έσπασα κάτι.
Προτίμησε τους σύγχρονους θώρακες γιατί εφαρμόζουν καλύτερα και το βασικό είναι ότι τα προστατευτικά είναι πάντα στη θέση τους.

(το 200ρι έχει ύψος σέλας 925cm πολύ καλό νούμερο για εντούρο μηχανάκι)

nantin
04/01/2008, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Όχι απλός το είχα απορία.
Θα ήταν καλύτερα τα επιμέρους εξαρτήματα (αγκώνες . ωμοί κτλπ) να ήταν ένθετα πάνω στο δίχτυ σε περίπτωση που χαλάσει να μπορούσες να το αντικαταστήσεις
:beer: :beer: :beer: :wave2:

ΣΕ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΔΙΚΟ .ΣΥΝΗΘΙΖΟΥΝ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΟΥ ΑΝ ΠΑΘΟΥΝ ΚΑΤΙ ΝΑ ΘΕΛΟΥΝ ΠΕΤΑΜΕ .ΕΤΣΙ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΓΟΝΑΤΙΔΕΣ ΤΗΣ ΘΟΡ .ΕΣΠΑΣΕ Η ΒΑΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟΥΣ ΙΜΑΝΤΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ .ΞΕΝΕΡΩΣΑ ΛΕΜΕ .ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΠΑΤΕΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΙΣ ΦΟΡΑΩ :beer: :beer:

dirtbird
04/01/2008, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από nantin

ΠΟΤΕ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΜΑΝΙΑ ΜΕ ΤΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΣΑΝ ΕΞΩΓΗΙΝΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΤΜ

NANTIN GO HOME, NANTIN GO HOME:alien: :alien:

calm down baby :winka:

staffaki
04/01/2008, 19:16
sigoura yparxoun mixanakia ektos ktm pou to kathe ena ap ayta einai kalo se kapoious tomeis.
allo se statherotita,allo se gazi,allo se omorfia.
apla to ktm sindiazei poli kala olous tous tomeis pou mporei na exei ena enduro.
etsi eksigite k to oti para poloi epilegoun ktm(ektos ton kollimenon).
akoma psinome gia gas-gas mono k mono gia to logo oti einai konta sto ktm se symperifora kai apla ksexorizei.
:sun:

nantin
05/01/2008, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiros_1990
sigoura yparxoun mixanakia ektos ktm pou to kathe ena ap ayta einai kalo se kapoious tomeis.
allo se statherotita,allo se gazi,allo se omorfia.
apla to ktm sindiazei poli kala olous tous tomeis pou mporei na exei ena enduro.
etsi eksigite k to oti para poloi epilegoun ktm(ektos ton kollimenon).
akoma psinome gia gas-gas mono k mono gia to logo oti einai konta sto ktm se symperifora kai apla ksexorizei.
:sun:

ΤΟ ΚΤΜ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΠΟΛΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΓΚΑΣ ΓΚΑΣ .ΤΟ ΓΚΑΣ ΓΚΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΔΩΣΕΙ .Η ΚΤΜ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΠΟΥΛΑΕΙ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟ ΚΤΜ ΑΚΙ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙΣ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΞΙΟΜΑΧΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΩΣΕΙΣ ΦΡΑΓΚΑ .ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΙΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΤΜ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ .ΦΤΙΑΧΝΕΣΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΗ ΜΟΤΟ ΣΟΥ .ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΔΙΚΑΙΟΣ Η ΚΤΜ ΕΙΝΑΙ ΕΤΑΙΡΙΑ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΑΝ ΕΞΑΙΡΕΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΓΙΑΠΩΝΕΖΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΤΕΡΑ
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΓΚΑΣ ΓΚΑΣ ΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΕΡ ΜΟΥ ΝΑ ΚΛΕΙΝΩ ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΤΗ ΜΟΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΣΤΕΛΝΕΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ .ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ.ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΔΕΒ ΚΟΛΛΑΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ .ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΑΣΕΙΣ ΣΕ ΔΙΟΡΘΩΝΕΙ .ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΓΚΕΛΕΣ ΚΑΙ ΒΓΗΚΑ ΑΛΩΒΗΤΟΣ

staffaki
05/01/2008, 21:28
paidia sorry gia ayto pou tha sas po alla ayti einai i alithia.
sas eyxaristo gia tin antapokrisi sas alla dn me exete voithisei idiaitera.
sigoura i epilogi gia to ti moto tha paro einai diki mou alla tha ithela mia emperistatomeni gnomi pou na me voithisei pragmatika.

mexri stigmis ola ayta pou lete einai poli xrisima alla dn me exoun voithisei toso.
:a4: :a4: :a4:
opos kai na exei pantos ego sas eyxaristo.

nantin
06/01/2008, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiros_1990
:a4: :a4: :a4: :a4: :a4: :a4: :a4: :a4: :a4: :a4: :a4: :a4:

ΟΔΗΓΑ ΚΑΝΕΝΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΕΧΟΥΝ ΒΑΣΗ ΚΑΙ ΠΙΑ ΟΧΙ .ΤΟΤΕ ΟΠΟΙΟ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΡΑΒΑ ΠΑΡΤΟ .Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΝΑ ΚΤΜ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΑΝ ΣΟΥ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ .ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΑΝ ΠΑΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΛΛΑ ΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΑΚΡΗ ΜΟΝΟΣ .ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΤΜ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΕ ΕΝΑ ΚΤΜ 125 ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΘΑ ΟΔΗΓΗΞΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΣΟΥ .ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΟΥΛΑΣ ΚΑΙ ΠΕΡΝΕΙΣ ΕΙΤΕ ΚΤΜ ΕΙΤΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ .ΜΗΝ ΤΟ ΠΟΛΥΖΟΡΙΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΓΚΕΛΑ.ΕΙΔΙΚΑ ΤΟΥ 2008 ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΞΕΛΙΓΜΕΝΟ .ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΤΟ 200 .ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΠΟΛΛΟΙ ΕΜΙΣΗΣΑΝ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΟΥΔΕΙΣ :rotflmao: :rotflmao:

iatrodikastis
06/01/2008, 21:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiros_1990
:a4: :a4: :a4: :a4: :a4: :a4: :a4: :a4: :a4: :a4: :a4: :a4:


Αν θες βοήθεια,πάρε 200άρι.


Γκάζι τρελλό έχει...αλλά δεν σε κόβει.

Δύναμη,ροπή χαμηλά έχει...τουλάχιστον περισσότερη από 125 και παρόμοια με του 250.

Βάρος δεν έχει,1κιλό παραπάνω από το 125 και 8 λιγότερα από το 250.

Χρόνους σε ειδικές γράφει καλύτερες από 250 και έλληνες οδηγούς.Το 200αράκι είναι γιά τα χέρια πολλών το 250 ελάχιστοι έλληνες το λυώνουν.

"Το μηχανάκι στις άνηφόρες το ζηλεύουν τα trial",λόγια από το τεστ του...

Μεταπώληση τρελλή έχει...δεν σου κάνει το ξεφορτώθηκες γιά πλάκα.

Μιλάμε γιά ktm...μην μπερδευτείς.

Α και σαν πορτοκαλί,βγάζει γκόμενες γιά πλάκα.




:beer:

kordix
07/01/2008, 22:06
Απλά πράματα...
Συμφωνώ απόλυτα κι ας μην έχω ΚΤΜ.

staffaki
07/01/2008, 23:29
paidia makari na exete dikio....
sas eyxaristo gia ti voithia....
kata 99.9% eimai gia ktm pantos...
gia eksoplismo ti lete?gia pixte kamia idea...:a20: :a20:

staffaki
15/01/2008, 22:24
kalispera se olous.
xtes odigisa ena gas-gas ec 250.
meta apo mia toumpa prin patiso kala kala xoma(me prodose to apotomo mprostino freno)
katafera k bika se flatadoura.mou fanike apisteyta ypervoliko to gazi tou alla kai poli grammiko.
re paidia me to pragma apla XES..KA.mou kopikan ta xeria.
125cc kai poli mou einai.to 250 me to 200 exoun megali diafora sto gazi tous?

STOYBI
15/01/2008, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiros_1990

125cc kai poli mou einai.to 250 me to 200 exoun megali diafora sto gazi tous?

Ασε το γκαζι ....... Ακομα εχεις καιρο να ενδιαφερθεις για αυτο........

Αυτο που σου λειπει δεν ειναι το γκαζι ( το 2μιση στο απεδειξε και μαλιστα στα φρενα....)

Σορρυ αρα ρωτας πραγματα που σου εχουν απαντησει αρκετες φορες οι φιλοι πιο πανω......



:wave2:

iatrodikastis
15/01/2008, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiros_1990
kalispera se olous.
xtes odigisa ena gas-gas ec 250.
meta apo mia toumpa prin patiso kala kala xoma(me prodose to apotomo mprostino freno)
katafera k bika se flatadoura.mou fanike apisteyta ypervoliko to gazi tou alla kai poli grammiko.
re paidia me to pragma apla XES..KA.mou kopikan ta xeria.
125cc kai poli mou einai.to 250 me to 200 exoun megali diafora sto gazi tous?


αντε καλορίζικος,

το μηχανάκι που καβάλησες φυσικά και θα σου φαινόταν υπερβολικό,φαντάσου λοιπόν να το πήγαινες και καμμιά 40χλμ μονοπάτια.Από την κούραση και μόνο θα σούφευγε το χέρι και θα άνοιγε το γκάζι ή θα πάταγε το φρένο παραπάνω...με τα γνωστά αποτελέσματα.

το 200 έχω αρχίσει μετά από αρκετά χλμ στο χώμα και το ελέγχο,φυσικά μιλάω με κούραση και σε δύσκολα σημεία.Το 250 που το έχουν και φίλοι αρκετά προπονημένοι,όταν καβαλάνε το 200άρι μου πετάνε και κατεβάζουν χρόνους.

Γιά να καταλάβεις το 200άρι βγάζει 35άλογα και είναι 102πραγματικά κιλά και το 250 βγάζει 39άλογα και είναι 108πραγματικά κιλά.

Να ξέρεις ότι τα 4 άλογα στο χώμα είναι πολλά,όπως επίσης και τα 6 κιλά.

Μην πάρεις όμως 125 γιατί θέλει τρομερή τεχνική και αντοχές γιά να έχεις το γκάζι πάντα κλειδωμένο.:nono:

:wave2:

hararm123
15/01/2008, 23:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis


Μην πάρεις όμως 125 γιατί θέλει τρομερή τεχνική και αντοχές γιά να έχεις το γκάζι πάντα κλειδωμένο.:nono:

:wave2:
Συμφωνω απολυτα το 125 ειναι πιο δυσκολο απο το 200 για καποιον οχι πολυ εμπειρο

staffaki
21/01/2008, 21:14
kalispera se olous....
tin kiriaki pou mas perase pira volta sto vouno ena ktm exc 125 montelo 04`
se poli vatous xomatodromous den ipirxe kanena provlima.itan ligo malako stis anartiseis tou alla ola itan ok.
omos me to pou mpikame se monopataki (vato mono gia tous ipolipous) eniotha oti to mixanaki ithele treli akrivia sto deksi grip kai sto simplekti.
mia pou tha anoige parapano kai tha epsaxna ta frena i mia pou tha exana to sumlekti kai tha kremage.
opos kai na exei pantos katalava oti me opoiodipote mixanaki kai na eisai sto vouno pernas apla teleia :beer: :beer: :beer:


sigxaritiria se osous simetixan sto tr gia ton aleko pragmatika siginithika me aytin sas tin kinisi kai as min etixe na gnoriso ton aleko.....


117735

S16
22/01/2008, 11:14
Αυτα που λετε ισχυουν και για απλο εκδρομικο εντουρο ή μονο για αυτους που εχουν αξιωσεις-απαιτησεις?
Γιατι νομιζω πως ενα 250 θα ειναι πιο ευκολο για βολτα στο βουνο απο ενα 125.

Επισης σκεφτομαι για διχρονο λογω της ευκολιας συντηρησης του (στην ουσια αναλωσιμα και οχι σερβις), αλλα φανταζομαι πως ενα τετραχρονο θα ειναι πιο ευκολο λογω γραμμικοτητας και μεγαλυτερου ευρους αποδοσης.

Αν ομως τα τετραχρονα δε χρειαζονται αυστηρη συντηρηση τοτε αξιζει να τα σκεφτω...

squirrel
22/01/2008, 12:35
Μην βιάζεσαι να πάρεις 250 2τ γιατί εκτός του οτι σου χαρίζει λίγους παραπάνω πόντους στα χέρια είναι κ πολύ απόλυτο ειδικά πάνω στην ροπή του.αν σε ένα σαμαράκι σου γυρίσει καταλάθος λίγο το χέρι δεν θα σου χαρίσει διόρθωση αλλά απώλεια ελέγχου(αν οχι πτώση...).
το 200 είναι πολύ πιο ομαλό...(το έχει μέχρι κι ο Πέτρος :look: ).

nantin
22/01/2008, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiros_1990
kalispera se olous....
tin kiriaki pou mas perase pira volta sto vouno ena ktm exc 125 montelo 04`
se poli vatous xomatodromous den ipirxe kanena provlima.itan ligo malako stis anartiseis tou alla ola itan ok.
omos me to pou mpikame se monopataki (vato mono gia tous ipolipous) eniotha oti to mixanaki ithele treli akrivia sto deksi grip kai sto simplekti.
mia pou tha anoige parapano kai tha epsaxna ta frena i mia pou tha exana to sumlekti kai tha kremage.
opos kai na exei pantos katalava oti me opoiodipote mixanaki kai na eisai sto vouno pernas apla teleia :beer: :beer: :beer:


sigxaritiria se osous simetixan sto tr gia ton aleko pragmatika siginithika me aytin sas tin kinisi kai as min etixe na gnoriso ton aleko.....

ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΥΡΑΖΕΙΣ ΠΟΛΥ .ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΤΡΑΒΑ ΠΑΡΕ ΕΝΑ 250 Η ΚΤΜ Η ΓΚΑΣ ΓΚΑΣ ΒΑΛΕ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΣΤΟ ΧΑΜΗΛΟ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΜΑΘΕΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ .ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΟΥΜΠΕΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΟΥΡΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΟΥΡΟ .ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ (ΜΗΝ ΤΣΙΓΚΟΥΝΕΥΤΕΙΣ) ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ΒΗΜΑΤΑ .ΑΠΛΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΟΥΡΑΣΕΙΣ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΒΙΑΣΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ . ΟΠΩΣ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΤΟ 125 ΘΑ ΣΑΙ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΟΔΗΓΟ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΑΙ ΣΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ .ΜΕ ΤΟ 250 ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΛΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ .ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΟΛΥ ΦΙΛΙΚΑ .ΣΚΕΨΟΥ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΤΟΥΡΑΔΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΜΑΤΙΑ ΓΡΗΓΟΡΑ (250) Η ΝΑ ΤΡΕΞΕΙΣ ΣΕ ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΙΣ ΚΑΤΙ (125) . ΟΤΑΝ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΒΑΛΕ ΚΑΜΜΜΙΑ ΦΩΤΟ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗ Ν ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΕΥΧΗΘΟΥΜΕ ΚΑΛΕΣ ΕΝΤΟΥΡΟΒΟΛΤΕΣ

:beer: :beer:

Nickolaos
18/05/2008, 23:14
Είμαι 24 χρονών και έχω να καβαλήσω μηχανή κάπου στα 5-6 χρόνια (απο όταν τελείωσα το σχολείο).. Τελευταία μου αναβίωσε αυτή η κ@υλα και πήρα την απόφαση να εκμεταλετώ τα Σ/Κ μου αγοράζοντας ένα endourάκι και κάνοντας βόλτα στο βουνό. Στο ψάξιμο αυτό θέλω τη βοήθεια σας στην επιλογή μου..

Για έναν άνθρωπο (εγώ είμαι αυτός :P) 1,85 και 95 κιλών (σε καλή φυσική κατάσταση, όχι λαπά :P) το ΕΧC 125 01-05 σαν μεταχειρησμένο αποτελλέι καλή λύση για να ασχοληθεί χομπιστικά με το enduro (Σ/Κ βολτούλα στο βουνό παρέα με άλλους endouraδες, όχι σε αγωνιστικό επίπεδο)? ή μήπως "του" πέφτω λίγο βαρύς ή το ζορίζω υπερβολικά (σαν κατηγορία η "125')?


Είμαι φοιτητής και πρωταρχικό ρόλο στη επιλογή μου παίζουν κατά σειρά προτεραιότητας τα εξής:
1) Χαμηλό κόστος κτήσης (Σχετικό αυτό.. Βασικά θέλω να έχει καλό Value for Money. Υπολογίστε διαθέσημο maximum τα 2000-3000 Ευρώ)
2) Χαμηλό κόστος συντήρισης (service, ανταλλακτικά, μετά απο πτώσεις κτλ)
3) η μηχανή που θα πάρω θέλω να είναι κάλο σχολείο για το χώμα χωρίς να έχει πολλές απαιτήσεις απο τον οδηγό ή να τον κουράζει/ταλαιπωρεί υπερβολικά και ΦΥΣΙΚΑ να είναι πρόθυμη και έυκολη στα παιχνίδια στο χώμα. :P
4) Να μου αρέσει η εμφάνιση της

Το ΚΤΜ το ανέφερα διότι πιστεύω οτι καλύπτει τα αποπάνω κριτήρια (αν εξαιρέσουμε το βάρος μου που δέν ξέρω αν θα το αντέξει αυτο και οποιδήποτε άλλο 125 :P). Σίγουρα τα δίχρονα δεν είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή γι αυτό που θέλω (κάτι μεταξύ βόλτας στο χώμα και play-toy), αλλά τα τετράχρονα έχουν υψηλό κόστος κτήσης και συντήρισης. Μεταξύ των μεταχειρησμένων δίχρονων σε αυτή τη κατηγορία κατέλληξα σε αυτό διότι -μπορεί και εσφαλμένα- πιστεύω οτι είναι το καλύτερο σε οτι ζητάω.
Είμαι ανοιχτός σε οποιάδηποτε άλλη (τεκμιριωμένη βάση των παραπάνω κριτιρίων που δίνω) πρόταση!!..
Οποιδήποτε άλλο μοντέλο θα άξιζε να δώ τεκμηριωμένα αναφέρετε μου! :)

Είμαι σίγουρος οτι υπάρχουν αρκετά πιο έμπειροι endouraδες εδώ που θα με βοηθήσουν στη τελική επιλογή μου!

Σας Ευχαριστώ προκαταβολικά παιδιά!! :)

MikeG
18/05/2008, 23:18
KTM 200 EXC:winka: :wave2:


Καλωσήρθες!!! :beer: :beer:

ARISPEED1
18/05/2008, 23:44
200 exc για μικρόσωμους αναβάτες ,400 exc για βουβαλάκια.......

daddy78
19/05/2008, 00:04
Με τα χρήματα που διαθέτεις θα βρεις ένα πολύ καλό και σχετικά φρέσκο 125. Το σίγουρο είναι ότι όταν θα χρειαστείς ροπή δέν θα την έχεις με το 125. Μήπως αυτό όμως σε βοηθήσει να γίνεις καλύτερος;. Εγώ αυτό σκεφτικά και πήρα το 125 (έχω όμως και 10κ λιγότερα από εσένα)

Nickolaos
19/05/2008, 00:28
MikeG: Φίλε μου η πρώτη μου σκέψη ήταν το KTM 200 EXC και ίσως είναι κ ιδανική.. Πιστεύω οτι θα είναι πιο εξίσου εύκολο στο χειρισμό -λόγο βάρους- με ένα 125cc και τα 75cc παραπάνω θα καλύψουν το φάσμα ροπής που χρειάζεται για να "τραβάει άνετα" τα κιλά μου.

ARISPEED1: Για βουβαλάκια που είναι αρχάριοι??.. :P Το EXC 400 μου κάνει too much οδηγικά για 'μένα.. Πιστεύω οτι θα με κουράσει και ούτε θα έχω την εμπειρία να το "πάω" οπως πρέπει. Αν το ανέλυες λίγο θα με βοηθούσες.

daddy78: Φίλε μου έχω την εντύπωση οτι στο μόνο που θα βοηθήσει είναι να "τρώω" πιο γρήγορα τους δίσκους απο το πολύ "πατινάρισμα" του συμπλέκτη σε δύσκολα σημεία που το μηχανάκι θα ζορίζεται με το βάρος μου.. :P Οπως προανέφερα με οδηγικά απο το μηχανάκι ζητάω.. : "..3) η μηχανή που θα πάρω θέλω να είναι κάλο σχολείο για το χώμα χωρίς να έχει πολλές απαιτήσεις απο τον οδηγό ή να τον κουράζει/ταλαιπωρεί υπερβολικά και ΦΥΣΙΚΑ να είναι πρόθυμη και έυκολη στα παιχνίδια στο χώμα. :P"..
Δεν είναι τόσο μέλημα μου να βελτιωθώ μου οδηγικά ή αγωνιστικά (που μοιραία θα γίνει και αυτό με το καιρό με τον καιρό..) όσο είναι η οδηγική μου ευχαρίστηση τα Σ/Κ στο χώμα και να κάνω το κέφι μου (τουλάχιστον για αρχή).. :)

Nickolaos
19/05/2008, 01:12
KaTaNaS: Κατάλαβα φίλε μου οτι το 400αρι του arispeed1 μπορεί ειναι πιο γραμμικό και ξεκούραστο απο οποιοδήποτε δίχρονο.. :P
Το θέμα όμως είναι οτι:

1) Είναι τετράχρονο (μοντέλο '03- 5 χρόνων μηχανάκι) και σίγουρα αν μου βγάλει κάποιο πρόβλημα απο εδώ και μετά θα το μπορέσω να το επισκευάσω αρκετά πιο δύσκολα -λόγο κόστους επισκευής (μη ξεχνάς οτι είμαι φοιτητής)- απο οτι πρόβλημα είναι δυνατό να μου βγάλει αντίστοιχης χρονολογίας/χρήσης δίχρονο 200cc μοντέλο (ΚΤΜ ΕΧC 200).

2) Πιστεύω οτι θα μου "πέσει" σχετικά βαρύ μηχανάκι και όντας αρχάριος θα δυσκολεύομαι να το controlάρω στο χώμα.

Το ΚΤΜ ΕΧC 200 μου κάνει για πιο ιδανική επιλογή για 'μένα.. Τι λέτε? Θα μπορεί να κινηθεί άνετα στο χώμα με τα 95 κιλά μου πάνω του?.. :P

KaTaNaS
19/05/2008, 01:19
αφου εχεις αποφασισει επι της ουσιας τι το ψαχνεις;

ναι δεν εχει προβλημα με παραπανω κιλα το μηχανακι....

Nickolaos
19/05/2008, 01:51
Δεν έχω αποφασίσει επι της ουσίας.. Φτάνω στο να αποφασίσω όμως και με βοηθάτε με τις απόψεις εσείς οι πιό έμπειροι που έχετε καλύτερη εικόνα απο εμένα.. :)
Δε θέλω να κάνω κάποια επιλογή που να μην είναι στα μέτρα μου και να το μετανιώσω μετά.

mpou
19/05/2008, 08:54
Μη ξεχνας στο budget να υπολογισεις και τον εξοπλιμο σου. :beer:

ARISPEED1
19/05/2008, 21:14
400 ΕXC ,για μυθικές βόλτες κ αγώνες..........

hararm123
19/05/2008, 22:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από ARISPEED1
400 ΕXC ,για μυθικές βόλτες κ αγώνες..........

Πες τα χρυσοστομε.......Κοιτα εγω ειχα και τα δυο μηχανακια.Με το 200 δεν θα εχεις κανενα προβλημα .Και γκαζι εχει ανετα για τα κιλα σου και σταθερο ειναι και στριφτερο ειναι αλλα το 400 απλα ειναι αλλου.......

Doc Off-Road
20/05/2008, 14:38
Top επιλογές:

To buy
1. ΚΤΜ 400 εύκολο
2. DRZ 400 E εύκολο
3. WR 450 F αξιόπιστο
4. WR 250 F αξιόπιστο
5. KTM 250 2T φτηνό
6. KTM 200 2T φτηνό - οριακό για σένα

Not to buy...
1. 125άρι
2. 300άρι
3. 500 και πάνω... άρι!

lixno
21/05/2008, 19:40
Συμφωνώ και εγώ να αποφύγεις το 125 κυρίως λόγω της αυξημένης συντήρησης που θα σου ζητάει (χρειάζεται αρκετά γρήγορα πιστόνια-δίσκους). Προτείνω ένα WRF 250 που και θα σε βοηθήσει να μάθεις, και θα μπορέσεις να πας γρήγορα όταν το μάθεις, και δεν παθαίνει τίποτα και θα το βρεις σε καλή τιμή!

ARISPEED1
21/05/2008, 20:26
WRF γκαζάρα ,υψος σέλας ενα μέτρο,οδηγιέται με ψηλές στροφές κινητήρα στα δύσκολα ,βλέπε ανηφόρες ..........

lixno
22/05/2008, 02:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από ARISPEED1
WRF γκαζάρα ,υψος σέλας ενα μέτρο,οδηγιέται με ψηλές στροφές κινητήρα στα δύσκολα ,βλέπε ανηφόρες ..........

Αν είναι έτσι τότε τι θα έπρεπε να κάνει με ένα δίχρονο 125:eek:

Ζεύκας
22/05/2008, 03:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Doc Off-Road
Top επιλογές:

To buy
1. ΚΤΜ 400 εύκολο
2. DRZ 400 E εύκολο
3. WR 450 F αξιόπιστο
4. WR 250 F αξιόπιστο
5. KTM 250 2T φτηνό
6. KTM 200 2T φτηνό - οριακό για σένα

Not to buy...
1. 125άρι
2. 300άρι
3. 500 και πάνω... άρι!

εγώ ωσάν άσχετος ερωτώ:

γιατί να επιλέξει κάποιος 200cc/250cc και 450cc και ουχί 300cc?

μήπως τα 200cc/250cc είναι δίχρονα μοτέρ τα 450cc τετράχρονα
και τα 300cc δίχρονα? :confused:

KaTaNaS
22/05/2008, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
εγώ ωσάν άσχετος ερωτώ:

γιατί να επιλέξει κάποιος 200cc/250cc και 450cc και ουχί 300cc?

μήπως τα 200cc/250cc είναι δίχρονα μοτέρ τα 450cc τετράχρονα
και τα 300cc δίχρονα? :confused:

ακριβως...

τα διχρονα 125,200 συγκρινεται με το 250 τετραχρονο

τα διχρονα 250 συγκρινονται με τα 450 τετραχρονα

και τα 300 διχρονα με τα 530,540 τετραχρονα...

ειναι σαφως πολυ πιο δυνατα!

dirtbird
22/05/2008, 10:22
Τα πιο δυνατά 450άρια είναι πιο δυνατά από τα 300άρια.
Το 200άρι του dim που έχω οδηγήσει ήταν πολύ πιο απότομο από το δικό μου (σίγουρα πιο δύσκολο σε ανηφορικό γλυστερό).

Το CRF-E του Αλέξη είχε ΠΑΑΑΡΑ πολύ ροπή χαμηλά, και σχέσεις κιβωτίου τέτοιες (εντουροποιημένες από την μαμά Η) που δεν ανέβαινε γλυστερές ανηφόρες, όταν εγώ τις ανέβαινα για πλάκα (και προ Rekluse)
Και τέλος πάντων πρέπει να καταλάβετε ότι στην σπορ οδήγηση είτε μιλάμε για χώμα είτε για οπουδήποτε, η ξερή παράθεση και σύγκριση αριθμών δεν σημαίνει τίποτα.

Το βασικότερο είναι η καμπύλη απόδοσης, ο συνδυασμός της με τις σχέσεις μετάδοσης, η ρύθμιση των αναρτήσεων και ένα κάρο λεπτομέρειες που φυσικά έχουν να κάνουν με τον αναβάτη, την εμπειρία του και τις προτιμήσεις του (οι οποίες -φυσικά- με την πάροδο του χρόνου αλλάζουν).

Εν ολίγοις κατ'εμέ δεν υπάρχουν do and don't, αλλά μόνο προτιμήσεις όσον αφορά το σημείο εκκίνησης. Από κει και πέρα εάν δεν ξοδέψεις χρόνο με το μηχανάκι σου, δεν ξέρεις τι πραγματικά σου αρέσει......

OldMan
22/05/2008, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Τα πιο δυνατά 450άρια είναι πιο δυνατά από τα 300άρια.
Κάπου μπερδεύεις (εντέχνως) την ιπποδύναμη με την ροπή ...!!! :winka:

dirtbird
22/05/2008, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κάπου μπερδεύεις (εντέχνως) την ιπποδύναμη με την ροπή ...!!! :winka:

KTM EXC-R450 '08: 50 τροχό (από αξιόπιστο περιοδικό).

Τα 300άρια είναι στα 47 max.

Δεν μπερδεύω τίποτα, αναφέρομαι σε με΄γιστη ιπποδύναμη.
:wave2:

MikeG
22/05/2008, 11:54
Όμως, νομίζω ότι τους αρχάριους δε πρέπει να ενδιαφέρει η μέγιστη υπποδύναμη αλλά το πως "βγαίνει" αυτή η δύναμη στο δρόμο. Πως τη βγάζει το μηχανάκι.
Πάντως εμένα το 400αρι που το έχω τώρα 2 μήνες μου είναι super. Δε με κουράζει καθόλου.. (αν εξαιρέσεις λίγο τη σέλα, όταν κάθομαι πολύ).


:wave2:

OldMan
22/05/2008, 11:56
Βρε καλέ μου άνθρωπε ...

Αφού ξέρεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ότι οι διαφορές αυτής της τάξης ΔΕΝ λένε απολύτως τίποτε..!!! :winka:



Το δικό μου είχε ακριβώς τα ίδια άλογα με το 250 2Τ της ίδιας χρονιάς ...


Με το ένα πήγαινες βόλτα και ξυριζόσουν (χωρίς να κοπείς) στα νεροφαγώματα και με το άλλο δεν ξεκινούσες καν αν δεν είχες κάνει ένεση ξυλοκαίνης στα @@ σου !!! :beer:




edit: Στον Σωτήρη μιλάω...:winka:

STOYBI
22/05/2008, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
[B]Τα πιο δυνατά 450άρια είναι πιο δυνατά από τα 300άρια.

+ 1000...

Σταυρο δεν ειναι απαραιτητο οτι οι κατηγοριες στους αγωνες αντικατοπτριζουν και ουσιαστικα τις διαφορες στην δυναμη των μοτο....

( Απλα καπως επρεπε να καταμεριστουν..) :winka:

Ας μην ξεχναμε την γκρινια που ειχαν εκδηλωσει πολλοι αγωνιζομενοι οταν πρωτοεμφανιστηκαν τα 4μιση και ειχαν μπει στην Ε2. :smilea:

:wave2:

dirtbird
22/05/2008, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
[B]Βρε καλέ μου άνθρωπε ...

Αφού ξέρεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ότι οι διαφορές αυτής της τάξης ΔΕΝ λένε απολύτως τίποτε..!!! :winka:

/B]

Σωστά, δεν γράφω τίποτα διαφορετικό πιο πάνω....:confused: :confused:

marios8
22/05/2008, 14:57
Oι περισσότεροι που δεν ασχολούνται με το βουνό νομίζουν οτι οι κατηγορίες στο εντούρο είναι σαν τους αγώνες πίστας ή σαν τα rally (στα αυτοκίνητα) ή δεν ξέρω και εγώ .

Οπότε έχουμε 125 (2τ) και 250 (4τ) για τους αρχάριους (κάπως σαν τα 125 στις πίστες) , 250 (2τ) και 450 (4τ) για ένα μέτριο επίπεδο και 500+ (4τ) και 300 (2τ) για τρομερούς χεράδες .

Τα πράγματα όμως στο χώμα είναι τελείως διαφορετικά .
Αν ρίξει κάποιος μια ματιά στα αποτελέσματα της ΓΕΝΙΚΗΣ, δεν θα αργήσει να καταλάβει οτι οι κατηγορίες είναι μπερδεμένες.
Ο καλός οδηγός θα έρθει πρώτος γενικής είτε τρέχει στην Ε1 είτε στην Ε3 .
Τρανό παράδειγμα, είναι οτι ο πρωταθλητής Ελλάδος τρέχει στην Ε1 ή ακόμα οτι στο παγκόσμιο ο πρωτοπόρος έως τώρα τρέχει στην Ε1 .
Και ας αφήσουμε τα 4τ του Σιαφαρίκα και του Ahola . Προχθές στην Χαλκίδα ο Λευτέρης με το 125 πήρε όλες (εκτός απο μια ) τις ειδικές στην EB .

Ολα αυτά τα λέω για να καταλάβει αυτός που δεν είναι στο χώρο, οτι τα κυβικά δεν πάνε με το επίπεδο του αναβάτη.

Κάποιος που θέλει να αγοράσει μηχανή (χωμάτινη) θα πρέπει πρώτα να δοκιμάσει όσες περισσότερες μπορεί ώστε να καταλάβει τί του ταιριάζει . Δεν είναι τυφλοσούρτης . Δεν μπορείς να πείς " Α καινούριος θα πάρεις αυτό" . :beer: :beer: :wave2:

kordix
22/05/2008, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird


Το βασικότερο είναι η καμπύλη απόδοσης, ο συνδυασμός της με τις σχέσεις μετάδοσης, η ρύθμιση των αναρτήσεων και ένα κάρο λεπτομέρειες που φυσικά έχουν να κάνουν με τον αναβάτη, την εμπειρία του και τις προτιμήσεις του (οι οποίες -φυσικά- με την πάροδο του χρόνου αλλάζουν).


Εν ολίγοις κατ'εμέ δεν υπάρχουν do and don't, αλλά μόνο προτιμήσεις όσον αφορά το σημείο εκκίνησης. Από κει και πέρα εάν δεν ξοδέψεις χρόνο με το μηχανάκι σου, δεν ξέρεις τι πραγματικά σου αρέσει......


:beer: :beer: :beer:

GASer
22/05/2008, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird

Το βασικότερο είναι η καμπύλη απόδοσης, ο συνδυασμός της με τις σχέσεις μετάδοσης, η ρύθμιση των αναρτήσεων και ένα κάρο λεπτομέρειες που φυσικά έχουν να κάνουν με τον αναβάτη, την εμπειρία του και τις προτιμήσεις του (οι οποίες -φυσικά- με την πάροδο του χρόνου αλλάζουν).




:a013:

GASer
22/05/2008, 21:09
Ιδανική κατάσταση για νέους αναβάτες (όχι σε ηλικία) είναι κατά την γνώμη μου:

1. Καινούργια μοτοσυκλέτα για να ασχοληθούν με την οδήγηση και όχι να γίνουν μηχανικοί,
2. Ελαφριά μοτοσυκλέτα με λίγα κυβικά εστιασμένα στην ροπή και όχι στην δύναμη, ώστε να μπορέσουν να την οδηγήσουν χωρίς να φοβούνται.

Τα παραπάνω οδηγούν σε α. Δίχρονο 125 και β. Τετράχρονο 250

Επιπλέον παραδοχές:

1. Όσο καλή μοτό και να πάρεις, αν δεν σε βοηθήσει κάποιος έμπειρος με γνώσεις θεωρίας και πράξης, απλά θα καις βενζίνη (με ή χωρίς πανάκριβο διχονόλαδο) με πολύ αργή εξέλιξη.
2. Θα αγοράσεις και άλλη μοτό σε 1 με 2 χρόνια ανάλογα της εξέλιξής σου.
3. Πρότίμησε μοντέλα με υδραυλικό συμπλέκτη και 4Τ με μίζα

odt
09/06/2008, 10:53
Ας το επαναφέρω λίγο το θέμα...και να μοιραστώ μαζί σας τον προβληματισμό μου..ως παντελώς άσχετος με την οδήγηση στο χώμα (κάποιοι θα πουν ότι είμαι άσχετος με την οδήγηση γενικά :sad: )

Ωραία, θέλω να ξεκινήσω δειλά δειλά τα πρώτα μου βήματα...(μπουσουλώντας μάλλον) Ο προϋπολογισμός είναι χαμηλός και φτάνει μέχρι τα 1500? (βαριά) για μηχανάκι...Εξοπλισμό έχω βρει και (σχεδόν) έχω πάρει...

Είμαι μεταξύ crm250 και xr250 το καθένα για διαφορετικούς λόγους. Ισχύει αυτό που μου έχουν πει ότι το xr είναι πιο καλά στημένο από το crm ?? Τίθεται θέμα δύναμης (ή αδυναμίας) του xr επειδή είμαι 90 κιλά? (ψηλός 1,83, ξανθά μαλλιά,γαλανά μάτια, εχέμυθος κλπ,κλπ) ή επειδή δεν μπορώ καλά καλά να τσουλήσω στο ίσωμα χωρίς να πέσω δεν έχει σημασία...?

Αν το crm έχει όντως τόσο μαλακές αναρτήσεις, θα παίξει ρόλο για μένα που οδηγικά είμαι πολύ πίσω? (για να το πω κομψά...)

Σε αυτά τα λεφτά...να προτιμήσω μήπως κάτι άλλο...? Δηλώνω εκ των προτέρων (ξανά) παντελή ασχετοσύνη...:blush:

KaTaNaS
09/06/2008, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
Σε αυτά τα λεφτά...να προτιμήσω μήπως κάτι άλλο...? Δηλώνω εκ των προτέρων (ξανά) παντελή ασχετοσύνη...:blush:


dinei h tati ενα KTM εxc 200 σε αυτα τα λεφτα

dirtbird
09/06/2008, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
Ας το επαναφέρω λίγο το θέμα...και να μοιραστώ μαζί σας τον προβληματισμό μου..ως παντελώς άσχετος με την οδήγηση στο χώμα (κάποιοι θα πουν ότι είμαι άσχετος με την οδήγηση γενικά :sad: )

Ωραία, θέλω να ξεκινήσω δειλά δειλά τα πρώτα μου βήματα...(μπουσουλώντας μάλλον) Ο προϋπολογισμός είναι χαμηλός και φτάνει μέχρι τα 1500? (βαριά) για μηχανάκι...Εξοπλισμό έχω βρει και (σχεδόν) έχω πάρει...

Είμαι μεταξύ crm250 και xr250 το καθένα για διαφορετικούς λόγους. Ισχύει αυτό που μου έχουν πει ότι το xr είναι πιο καλά στημένο από το crm ?? Τίθεται θέμα δύναμης (ή αδυναμίας) του xr επειδή είμαι 90 κιλά? (ψηλός 1,83, ξανθά μαλλιά,γαλανά μάτια, εχέμυθος κλπ,κλπ) ή επειδή δεν μπορώ καλά καλά να τσουλήσω στο ίσωμα χωρίς να πέσω δεν έχει σημασία...?

Αν το crm έχει όντως τόσο μαλακές αναρτήσεις, θα παίξει ρόλο για μένα που οδηγικά είμαι πολύ πίσω? (για να το πω κομψά...)

Σε αυτά τα λεφτά...να προτιμήσω μήπως κάτι άλλο...? Δηλώνω εκ των προτέρων (ξανά) παντελή ασχετοσύνη...:blush:

Nα προτιμήσεις ένα αμιγώς χωμάτινο μηχανάκι (πχ XR ή και το ΚΤΜ της Τατι).
Και να υπολογίζεις ότι θα πρέπει να μάθεις να ασχολείσαι με το μηχανάκι αλλιώς ότι και να πάρεις θα πεθάνει πολύ γρήγορα....

tapxxor
22/06/2008, 00:37
Καλησπέρακαι απο μένα ,

Ψάχνω και εγώ για ένα μοτοκρόσι (για να με ζηλεύει και βαλεντίνος ρόσι :D) . Μου έχει καρφωθεί κάτι σε δίχρονο . Είμαι φοιτητής (οχι και πολύ money) 1.84 , 80 κιλά περίπου . Εχω ένα παπάκι το οποίο χρησιμοποιώ καθημερινά για τις μετακινήσεις μου . Αλλά πλέον δεν μου δίνει την χαρά της οδήγησης που θέλω . Θα ήθελα να ρωτήσω περίπου τι τιμούλες παίζουνε . Δλδ περίπου 2500 Ε για απόκτηση της μηχανής , 500 Ε εξοπλισμός αναβάτη είναι καλά ? Αντε μέχρι 3000 max το budget . Επίσης για τα μεθεόρτια τι περίπου παίζει ? Ας πούμε για χρήση καθε Σ/Κ κάθε πότε θα χρειάζονται να επεμβαίνουν τα μαστόρια για service κτλ και τι λεφτά θα χρειάζονται ? Τι θα πρέπει να μάθω να κάνω μόνος μου (μηχανολογικά) ? Δεκτές όσες προτάσεις και απόψεις θέλεται με κύριο γνώμονα τα μπικικίνια .

Road67
23/06/2008, 11:49
XR250 BAJA

marios8
23/06/2008, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
XR250 BAJA


Ούτε μότοκρος είναι ούτε 2χρονο :beer: :beer: :wave2:

tapxxor
23/06/2008, 17:30
και τετράχρονο να`ναι δεν με χαλάει και τόσο (απλά ο καημός μου είναι ένα διχρονάκι) . Ούτως η άλλως θα ρίξω μια βόλτα απο τα motocrossadika να δω τι κινείται στην αγορά απλά θα ήθελα να μου απαντήσεται στις ερωτήσεις μου (περί απόκτησης , συντήρησης και best value) για να έχω μια ιδέα απο αυτά για να ξέρω αν αυτά που θα μου πουν στα μαγαζιά θα είναι η αλήθεια ή νόστιμα παραμυθάκια για να μου πιάσουν τον κ..ο .

zactri
06/09/2008, 12:34
αφου αποφασισα να αφησω τα street προς το παρον τουλαχιστον και αποφασισα να το γυρισω σε χωμα τωρα εχω σοβαρο προβλημα στο τι μηχανακι να παρω....το σιγουρο ειναι οτι θα ειναι 250cc.2τ η 4τ?ktm,wr η suzuki rm?σιγουρα θα ειναι κατι απο αυτα μπορει και κανα cr...αν βρεθει κατι οχι πολυ τσιμπημενο....θα διαθεσω 3000ευρω περιπου!!!εχω κολησει με το ktm 250 exc αλλα ακοθω διαφορα περι αξιοπιστιας και δεν θελω να μπλεξω......παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας οσοι το εχουν....

daddy78
06/09/2008, 12:43
Καταρχήν θα πρέπει να καταλήξεις τί χρήση θέλεις να κάνεις... τα CR και RM πάντως που αναφέρεις δεν ειναι enduro αλλα motocross. Οι διαφορές ειναι σημαντικές. Ψαξε λίγο στο Χωμάτινο Τεραίν και θα βρείς πολλά σχετικα θέματα... για εντουράκι πάντως, το ΚΤΜ 200 EXC καλύπτει τις ανάγκες των περισσότερων αναβατών

Καλωςήρθες!

Multijohn
06/09/2008, 12:47
Όντως.
Αλλά απο την άλλη μιλάμε και για γρήγορες βόλτες και όχι για αγώνες οπότε πιστεύω οτι θα του κάνει την δουλειά ότι και να πάρει.
Ίσως και να κάνω λάθος όμως. Μερικοί ποιο ειδικευμένοι θα μπορούν να σου απαντήσουν με περισσότερα στοιχεία στην κατηγορία που σου προτείνει ο daddy78

KaTaNaS
06/09/2008, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από zactri
εχω κολησει με το ktm 250 exc αλλα ακοθω διαφορα περι αξιοπιστιας και δεν θελω να μπλεξω......

ασπαστο... δεν παθαινει τιποτα...

αποκλειεται να εχεις ακουσει κακα λογια περι αξιοπιστιας για οποιοδηποτε exc διχρονο ή τετραχρονο...

η τελευταια γενια της εταιρειας που ειχε προβληματα ηταν τα 640...

:wave2:

απλα το 2.5 ειναι πολυ δυνατο για αρχαριο... το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να δοκιμασεις οσα περισσοτερα μηχανακια μπορεις...

ποια ειναι η χρηση που θελεις να κανεις;

καθαρο εντουρο;

φλαταδουρια και εκδρομικες διασχισεις;

KaTaNaS
06/09/2008, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ποια ειναι η χρηση που θελεις να κανεις;

zactri
07/09/2008, 12:59
ευχαριστω πολυ για το καλοσωρισμα καταρχην....και για τις πληροφοριες φυσικα....μαλλον θα κανς λιγο απο ολα και πιστουλες ερασιτεχνικα και μονοπατια και διαδρομες στο βουνο.....βρηκα και ενα honda cre 250 αλλα δεν ξερω τι παιζει με αυτο γενικα....μαλλον σε ktm exc 250 θα καταληξω απο οτι φαινεται.....το cre τι λεει?α και κατι τελευταιο....3000 περιπου δεν ειναι καλα για ktm 250 '03-04?

dirtbird
07/09/2008, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από zactri
ευχαριστω πολυ για το καλοσωρισμα καταρχην....και για τις πληροφοριες φυσικα....μαλλον θα κανς λιγο απο ολα και πιστουλες ερασιτεχνικα και μονοπατια και διαδρομες στο βουνο.....βρηκα και ενα honda cre 250 αλλα δεν ξερω τι παιζει με αυτο γενικα....μαλλον σε ktm exc 250 θα καταληξω απο οτι φαινεται.....το cre τι λεει?α και κατι τελευταιο....3000 περιπου δεν ειναι καλα για ktm 250 '03-04?

CRE και ανταλλακτικά ίσως να είναι θέμα.

3000? για 03 είναι πολλά, για 04 καλούτσικα. Αυτό που είναι σημαντικό είναι η κατάσταση της μοτό.
Γιατί δεν κοιτάς και για GAS-GAS που πιθανόν να τα βρεις λίγο φθηνότερα από τα άλλα?

coliman
16/10/2008, 19:13
Γεια σας παιδες!!

λοιπον που λετε θελω να ξεκινισω σιγα σιγα την τρελα του χωματος...το ζητημα ειναι τι να παρω για αρχη???
αυτο που ξερω ειναι οτι το 2χρονο παει πιο στρωτα,ενω το 4χρονο ειναι ''καπως'' για κλειστα κομματια...συν του οτι μαζευει και πολυ πιο ευκολα χλμ..
ειμαι μπερδεμενος με ολα αυτα που ακουω κ απο φιλους.

για πειτε καμια γνωμη!!!

ευχαριστω προκαταβολικα!:D

jasondakar
16/10/2008, 20:37
βασικα βρες ενα τροπο απο φιλους γνωστους test ride και δες τι σου καθετε καλυτερα οδηγηκα.

αλλα για αρχη θα ελεγα εγω κατι σε 125 διχρονο αν θες διχρονο τελικα η 250 4τ μια καλη αρχη πιστευω

ARISPEED1
16/10/2008, 20:45
Καλή αρχή στο φανταστικό κόσμο του χώματος !Συστήνεται ανεπιφύλακτα 2Τ 200 κυβικά κ καλές βόλτες !

coliman
16/10/2008, 21:24
250 4T δεν θελω γιατι νομιζω οτι θα το βαρε8ω μετα απο λιγο καιρο...
απο την αλλη για το 200 2τ που ειπε το παληκαρι πριν ειναι κατι σε κτμ ετσι???
αν ναι εχω ακουσει οτι τα κτμ ειναι ψηλοροπα και δεν κανουν κ τοσο για ερασιτεχνες σωστα?

εγω 8ελω να παρω κατι που να εχει περιθωριο δυναμης ετσι ωστε να το παω ''χαλαρα'' στην αρχη εαν μπορω βεβαιως να συγκρατηθω....και στη συνεχεια μολις γινω ξεφτεριιιι να το ανοιγω κι'αλλο...με λιγα λογια να παρω κατι που να τα εχει ολα ωστε να μην αναγκαστω να παιρνω πιο γρηγορο μετα και να μου φυγει μια περιουσια...

Akatanomastos
16/10/2008, 21:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από coliman

αυτο που ξερω ειναι οτι το 2χρονο παει πιο στρωτα,ενω το 4χρονο ειναι ''καπως'' για κλειστα κομματια...συν του οτι μαζευει και πολυ πιο ευκολα χλμ..


μηπως σου τα πανε αναποδα?:confused:

jasondakar
16/10/2008, 22:00
αν κοιτας για καινουργιο για δες και το 310 husqvarna

Zid
16/10/2008, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από coliman
250 4T δεν θελω γιατι νομιζω οτι θα το βαρε8ω μετα απο λιγο καιρο...
απο την αλλη για το 200 2τ που ειπε το παληκαρι πριν ειναι κατι σε κτμ ετσι???
αν ναι εχω ακουσει οτι τα κτμ ειναι ψηλοροπα και δεν κανουν κ τοσο για ερασιτεχνες σωστα?

εγω 8ελω να παρω κατι που να εχει περιθωριο δυναμης ετσι ωστε να το παω ''χαλαρα'' στην αρχη εαν μπορω βεβαιως να συγκρατηθω....και στη συνεχεια μολις γινω ξεφτεριιιι να το ανοιγω κι'αλλο...με λιγα λογια να παρω κατι που να τα εχει ολα ωστε να μην αναγκαστω να παιρνω πιο γρηγορο μετα και να μου φυγει μια περιουσια...


Τι εμπειρία έχεις στο χώμα? Και τι ακριβώς θες να κάνεις με το μηχανάκι?