PDA

View Full Version : Αφαιρέσει καταλύτη.



klepstrat
04/05/2010, 14:59
Καλησπέρα.
Θέλω να ρωτήσω το έξεις.
Κάπου είχα διαβάσει ίσως και εδώ αλλά δεν το ξανά βρίσκω ότι αν βγάλεις τον καταλύτη τότε η μηχανή δουλεύει καλυτέρα γιατί αναπνέει καλυτέρα.
Επίσης το βασικό του πλεονέκτημα είναι ότι δεν ανεβάζει τόσο πολύ θερμοκρασία και μιας και φτάνει το καλοκαίρι και ήδη έχω ξεκινήσει και έχω ψηθεί κάνα 2 φορές που έμπλεξα στην κίνηση στην Αθήνα σκάφτομαι πολύ σοβαρά να την κάνω την κίνηση.
Μετά από συζητήσεις όμως δεν ξέρω τι γίνετε με τον δείκτη λάμδα τι επιπτώσεις θα έχει κάτι Τατόι στην μηχανή από μηχανικής – ηλεκτρολογικής λειτουργιάς της μηχανής.
Και επειδή είναι λιγάκι ιδιότροπο μηχανάκι το R6 και η εξάτμιση μας είναι και αυτή μια περίπτωση από μονή της θέλω να ρωτήσω αν το έκανε κάνεις και τι είδε?

menelaos46
04/05/2010, 15:02
Εγω δε θα τον πειραζα.

Cpt. Haddock
04/05/2010, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από klepstrat
Καλησπέρα.
Θέλω να ρωτήσω το έξεις.
Κάπου είχα διαβάσει ίσως και εδώ αλλά δεν το ξανά βρίσκω ότι αν βγάλεις τον καταλύτη τότε η μηχανή δουλεύει καλυτέρα γιατί αναπνέει καλυτέρα.
Επίσης το βασικό του πλεονέκτημα είναι ότι δεν ανεβάζει τόσο πολύ θερμοκρασία και μιας και φτάνει το καλοκαίρι και ήδη έχω ξεκινήσει και έχω ψηθεί κάνα 2 φορές που έμπλεξα στην κίνηση στην Αθήνα σκάφτομαι πολύ σοβαρά να την κάνω την κίνηση.
Μετά από συζητήσεις όμως δεν ξέρω τι γίνετε με τον δείκτη λάμδα τι επιπτώσεις θα έχει κάτι Τατόι στην μηχανή από μηχανικής – ηλεκτρολογικής λειτουργιάς της μηχανής.
Και επειδή είναι λιγάκι ιδιότροπο μηχανάκι το R6 και η εξάτμιση μας είναι και αυτή μια περίπτωση από μονή της θέλω να ρωτήσω αν το έκανε κάνεις και τι είδε?

Μηχανολογικά εχει μικροεπιπτώσεις...

Επίσης σκορπάει καρκινο σε όλους τους γυρω σου και σ' εσενα, αλλα αυτά ειναι λεπτομέρειες :wave2:









(να δω τί αλλη μαλακια θα γραφτει σ' αυτο το φόρουμ...) :rolleyes:

nihristo
04/05/2010, 15:14
καλύτερα μην βγάλεις τον καταλύτη φίλε, θα γλιτώσεις μερικά κιλά και θα κερδίσεις κάτι ψιλά αλλά θα αναπνέεις επικίνδυνα για την υγεία σου καυσαέρια.

Εχετλαίος
04/05/2010, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από nihristo
αλλά θα αναπνέεις επικίνδυνα για την υγεία σου καυσαέρια.

Kαι εμείς. Α, ναι, και οι δικοί σου φίλοι, συγγενείς κτλ κτλ

libali10
04/05/2010, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από klepstrat
Καλησπέρα.
Θέλω να ρωτήσω το έξεις.
Κάπου είχα διαβάσει ίσως και εδώ αλλά δεν το ξανά βρίσκω ότι αν βγάλεις τον καταλύτη τότε η μηχανή δουλεύει καλυτέρα γιατί αναπνέει καλυτέρα.
Επίσης το βασικό του πλεονέκτημα είναι ότι δεν ανεβάζει τόσο πολύ θερμοκρασία και μιας και φτάνει το καλοκαίρι και ήδη έχω ξεκινήσει και έχω ψηθεί κάνα 2 φορές που έμπλεξα στην κίνηση στην Αθήνα σκάφτομαι πολύ σοβαρά να την κάνω την κίνηση.
Μετά από συζητήσεις όμως δεν ξέρω τι γίνετε με τον δείκτη λάμδα τι επιπτώσεις θα έχει κάτι Τατόι στην μηχανή από μηχανικής – ηλεκτρολογικής λειτουργιάς της μηχανής.
Και επειδή είναι λιγάκι ιδιότροπο μηχανάκι το R6 και η εξάτμιση μας είναι και αυτή μια περίπτωση από μονή της θέλω να ρωτήσω αν το έκανε κάνεις και τι είδε?

Περα απο τους ρυπους (, πτολαιμαιδα-μεγαλουπολη-δυλιστηρια αεροπλανα,βαπορια,το μηχανακι μας εφταιξε) στο μηχανακι ειναι πολυ θα το βοηθησει ειδικα με την υψηλη θερμοκρασια (αν εχεις R1 θα φανει αισθητα διοτι εκει που εχει τον καταλυτη ειναι διπλα στην γαμπα) και το μηχανακι θα πηγαινει ελαφρως καλητερα διοτι θα ελευθερωσει(ΛΙΓΑ πραγματα)
Με το λαβδα δεν θα εχεις κανενα ΑΠΟΛΥΤΩΣ προβλημα και καμια απολυτως ενδειξη τσεκ.Ολα θα ειναι οπως πριν.


Επομενως στην ΠΡΑΞΗ ειναι μια καλη κηνηση αν εξερεσεις τους "καρκινογονους ρυπους" που θα εχει το αεροπλανο σου .....συγνωμη ηθελα μα πω το μηχανακι σου.
Η επιλογη ειναι δικια σου και ο πλανητης ειναι στα χερια σου.:D

Εχετλαίος
04/05/2010, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
Περα απο τους ρυπους (, πτολαιμαιδα-μεγαλουπολη-δυλιστηρια αεροπλανα,βαπορια,το μηχανακι μας εφταιξε)

E, ναι! Αφού οι λοιποί τα έκαμαν πουτάνα, ας τα (από)κάμουμε και εμείς. Λογικό ακούγεται!

Cpt. Haddock
04/05/2010, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
Επομενως στην ΠΡΑΞΗ ειναι μια καλη κηνηση αν εξερεσεις τους "καρκινογονους ρυπους" που θα εχει το αεροπλανο σου .....συγνωμη ηθελα μα πω το μηχανακι σου.
Η επιλογη ειναι δικια σου και ο πλανητης ειναι στα χερια σου.:D

Βγάλε τα εισαγωγικά :wave2:

Παίρνετε μηχανάκια, δεν ξέρετε να τα πάτε και σας φταινει οι καταλύτες :sick:

Tpap
04/05/2010, 17:48
...κόψει χέρι. :lol:

Tpap
04/05/2010, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
..Με το λαβδα..

Κοίτα να δείς που για δεύτερη φορά σήμερα βάζω φωτό με καραμέλλες....


196918

fantacid
04/05/2010, 17:53
αφου κ η αμολυβδη, εχει μουβδο οσο η lrp

τσεκ ενα παλιο ποστ για βενζινες με τα datasheet απο revoil

edit: ετσι κ αλλιως ολοι απο καρκινο θα παμε
:smokin:

klepstrat
04/05/2010, 19:52
Παιδιά δεν θα το έκανα ούτε για να πάρω κάτι από δύναμη ούτε τίποτα.
Θα το έκανα μόνο για την ζεστή που είναι ανυπόφορη ώρες ώρες.
Αν σου κάτσει η στραβή και πήξεις μέρα που δεν το περίμενες να πάρεις το μηχανάκι τότε την έκατσες εσύ και μαζί και η μηχανή γιατί βασανίζεται να είναι συνάχια με τα βεντιλατερ ανάμενα.
Επίσης λόγο του είδους της μηχανής δεν είναι κάτι που το κυκλοφορώ κάθε μέρα και κάνει λίγα χλμ.
Άρα αντικειμενικά σε σχέση με όλους αυτούς που περνούν την αμαξάρα τους για να κατέβουν κέντρο εγώ με το παπί μου και την μηχανή μου για εκτός Αθήνα συνολικά νομίζω ότι ρυπαίνω πολύ λιγότερο.
Δεν είναι λέω ότι είμαι τέλειος.
Αλλά έλεος τόσοι με 3000 κυβικά + αμάξια κατεβαίνουν στην Αθήνα κάθε μέρα πραγματικά νομίζετε ότι εγώ και τελείως να την καταργήσω την εξάτμιση θα μολύνω παραπάνω?

Cpt. Haddock
05/05/2010, 01:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από klepstrat
Αλλά έλεος τόσοι με 3000 κυβικά + αμάξια κατεβαίνουν στην Αθήνα κάθε μέρα πραγματικά νομίζετε ότι εγώ και τελείως να την καταργήσω την εξάτμιση θα μολύνω παραπάνω?

ΝΑΙ !

Και δε μολύνεις απλώς, βγαζεις ΚΑΡΚΙΝΟ ! :mad:
(ξέρεις πόσο ζεστά ειναι τα δωμάτια στον Αγ. Σαββα; )

Ελεος, σκεφτείτε λιγο τη γενικότερη εικονα και σταματήστε να βλέπετε το μικρόκοσμό σας. Ο καθενας απο τα 3000 αμαξια το ίδιο λέει "τοσοι κατεβαινουν, εγω ρυπαινω;"

ΝΑΙ, ΕΣΥ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ !

Τελος

libali10
05/05/2010, 03:52
με αυτα που βλεπω :a54: δεν μπορω αλλο

sapila racing
05/05/2010, 04:09
Αφαιρέσει καταλύτη?

Οχι αφαιρέσει καταλύτη.

Φίλε μου εκτός οτι θα βγάζει επικίνδυνους ρύπους, δεν πρόκειται να πέσει η θερμοκρασία του κινητήρα μεσα στην πόλη. Παλι με το βεντιλατέρ θα είσαι όπως και πριν.

catmaster
05/05/2010, 04:14
Τώρα ψαχνόμαστε να τους βγάλουμε ....



Σε κάνα-δυό χρόνια θα ρωτάμε πως θα τους βάλουμε ...


(για τους καταλύτες λέω) :blush:

p@nos
05/05/2010, 04:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Τώρα ψαχνόμαστε να τους βγάλουμε ....



Σε κάνα-δυό χρόνια θα ρωτάμε πως θα τους βάλουμε ...


(για τους καταλύτες λέω) :blush:


se καναδυο χρονια με την τιμη που θα χει παει η αμολυβδη δε προκειτε να κυκλοφοραει τιποτα πανω απο 250κε

:lol: :lol: :lol:

libali10
05/05/2010, 04:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Αφαιρέσει καταλύτη?

Οχι αφαιρέσει καταλύτη.

Φίλε μου εκτός οτι θα βγάζει επικίνδυνους ρύπους, δεν πρόκειται να πέσει η θερμοκρασία του κινητήρα μεσα στην πόλη. Παλι με το βεντιλατέρ θα είσαι όπως και πριν.

Για ρυπους εχεις δικιο αλλα ειστε πολυ υπερβολικοι...κινητο τηλεφωνο εχεις?
Αν ναι πετα το και μετα ελα να μας πειτε για την εξατμηση.

Οσο για την συμβουλη οτι δεν προκειτε να καταφερει τιποτα
θελω να σε ρωτησω το εχεις κανει σε συγκεκριμενο μηχανακι
η ετσι οτι εχεις ακουσει στο καφενειο λες.

Με την αφαιρεσει του καταλυτη δεν μειωνεις την θερμοκρασια του κινητηρα πολυ απλα αφαιρεις ενα μεταλλικο αντικιμενο που αναπτυσει θερμοκρασιες
πανω απο 280 C και τυχαινει στα συγκεκριμενα μηχανακια να ειναι τοποθετημενα 10 cm το πολυ διπλα στην γαμπα του οδηγου.

Πρεπει να ειστε συγουροι για αυτα που συμβουλευετε καποιον εδω μεσα και οχι οτι απλα ακουτε...τα εχουμε πει χιλιες φορες.

Υ.Σ.(προσοχη δεν επιζηταω αντιπαραθενση με ΚΑΝΕΝΑΝ)

Εχετλαίος
05/05/2010, 05:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
Υ.Σ.(προσοχη δεν επιζηταω αντιπαραθενση με ΚΑΝΕΝΑΝ)

OK. Αντιπαραθενση δεν παίζει.
:wave2:

Cpt. Haddock
05/05/2010, 05:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
Για ρυπους εχεις δικιο αλλα ειστε πολυ υπερβολικοι...κινητο τηλεφωνο εχεις?

Το κινητό στέλνει καρκίνο σε σένα, η αφαίρεσΕΙ καταλύτη στους γυρω σου

Εχει μια διαφορα

sapila racing
05/05/2010, 05:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
Για ρυπους εχεις δικιο αλλα ειστε πολυ υπερβολικοι...κινητο τηλεφωνο εχεις?
Αν ναι πετα το και μετα ελα να μας πειτε για την εξατμηση.

Οσο για την συμβουλη οτι δεν προκειτε να καταφερει τιποτα
θελω να σε ρωτησω το εχεις κανει σε συγκεκριμενο μηχανακι
η ετσι οτι εχεις ακουσει στο καφενειο λες.

Με την αφαιρεσει του καταλυτη δεν μειωνεις την θερμοκρασια του κινητηρα πολυ απλα αφαιρεις ενα μεταλλικο αντικιμενο που αναπτυσει θερμοκρασιες
πανω απο 280 C και τυχαινει στα συγκεκριμενα μηχανακια να ειναι τοποθετημενα 10 cm το πολυ διπλα στην γαμπα του οδηγου.

Πρεπει να ειστε συγουροι για αυτα που συμβουλευετε καποιον εδω μεσα και οχι οτι απλα ακουτε...τα εχουμε πει χιλιες φορες.

Υ.Σ.(προσοχη δεν επιζηταω αντιπαραθενση με ΚΑΝΕΝΑΝ)

Φίλε μου το R6 δεν είναι για να βολτάρεις στην πόλη με 40 βαθμούς, ούτε για να κυκλοφοράς με βερμούδα και σαγιονάρα.
Αν φοράς ενα παντελόνι και μποτάκια δεν θα καταλάβεις και πολλά απο την εξάτμιση, θα την ακούς βέβαια χοντρά αποτο βεντιλατερ που θα κάνει υπερωρίες, αλλά αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει με την αφαίρεση του καταλύτη.

Στο καφενείο που λες πήγα και τα έμαθα αυτα.

sapila racing
Μηχανολόγος Μηχανικός ΤΕΙ Θεσσαλονίκης
B Eng (Bachelor in Mechanical Εngineering) Bradfort University
MSc Eng (Masters in Engineering ) University of Liverpool

Εσυ απο που εχεις αντλήσει τις γνώσεις σου?

Cpt. Haddock
05/05/2010, 05:48
:a014:

DUKASII
05/05/2010, 06:04
Να ρωτηξω κατι..εγω που στην απεργια ειχα βαλει σουπερ...τον χαλασα δεν τον χαλασα τον καταλυτη?

sapila racing
05/05/2010, 06:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Να ρωτηξω κατι..εγω που στην απεργια ειχα βαλει σουπερ...τον χαλασα δεν τον χαλασα τον καταλυτη?

Κατα πάσα πιθανότητα τον χάλασες ακόμα με με ενα γέμισμα.
η LRP δεν εχει μόλβδο, αλλά τα διάφορα πρόσθετα που εχει τον καταστρέφουν επίσης.

nihristo
05/05/2010, 06:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Φίλε μου το R6 δεν είναι για να βολτάρεις στην πόλη με 40 βαθμούς, ούτε για να κυκλοφοράς με βερμούδα και σαγιονάρα.
Αν φοράς ενα παντελόνι και μποτάκια δεν θα καταλάβεις και πολλά απο την εξάτμιση, θα την ακούς βέβαια χοντρά αποτο βεντιλατερ που θα κάνει υπερωρίες, αλλά αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει με την αφαίρεση του καταλύτη.

Στο καφενείο που λες πήγα και τα έμαθα αυτα.

sapila racing
Μηχανολόγος Μηχανικός ΤΕΙ Θεσσαλονίκης
B Eng (Bachelor in Mechanical Εngineering) Bradfort University
MSc Eng (Masters in Engineering ) University of Liverpool

Εσυ απο που εχεις αντλήσει τις γνώσεις σου?

εεεεπ σε έπιασα! Δεν πήγες μόνο σε ένα καφενείο!

DUKASII
05/05/2010, 06:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Κατα πάσα πιθανότητα τον χάλασες ακόμα με με ενα γέμισμα.
η LRP δεν εχει μόλβδο, αλλά τα διάφορα πρόσθετα που εχει τον καταστρέφουν επίσης. ετσι νομιζω κ εγω..τεσπα παιδια θα τον φτιαξω με τη πρωτη ανασα οικονομικη μη με μαλωσετε..

Cpt. Haddock
05/05/2010, 06:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ετσι νομιζω κ εγω..τεσπα παιδια θα τον φτιαξω με τη πρωτη ανασα οικονομικη μη με μαλωσετε..

Τουλάχιστον έχεις καλό πλαίσιο :p

nihristo
05/05/2010, 06:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ετσι νομιζω κ εγω..τεσπα παιδια θα τον φτιαξω με τη πρωτη ανασα οικονομικη μη με μαλωσετε..

πάρε έναν από αυτούς που τους πετάνε

OldMan
05/05/2010, 07:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
αφου κ η αμολυβδη, εχει μουβδο οσο η lrp
Τι είναι ο μούβδος (ή μουβδός ή μούβδο ή μουβδό ..) :confused:

DrBig
05/05/2010, 08:16
Δυο πραγματα.
1) Στα παμπολλα θρεντ restoring μηχανων 100ετιας, ποτε κανενας απο εσας που την λετε στο τυπο που θελει να βγαλει τον καταλυτη του, δεν ειπε 'ντροπη μολυνεις με το χρεπι, παρε καινουργιο με καταλυτη'. Προτεινω λοιπον να περιοριστουμε στο μηχανολογικο και να αφησουμε το ηθικο για τις αντιπαραθεσεις.

2) Η αφαιρεση του καταλυτη με καταργηση και του λαμδα οντως μπορει να οδηγησει σε δραματικη πτωση της θερμοκρασιας του κινητηρα, και της γενικοτερης περιοχης. Μονο αφαιρεση του καταλυτη, οδηγει σε μικρη πτωση της θερμοκρασιας του συνολικου μηκους της εξατμισης και της κεφαλης και μεγαλη πτωση στη θερμοκρασια των τελικων.

OldMan
05/05/2010, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Στα παμπολλα θρεντ restoring μηχανων 100ετιας, ποτε κανενας απο εσας που την λετε στο τυπο που θελει να βγαλει τον καταλυτη του, δεν ειπε 'ντροπη μολυνεις με το χρεπι, παρε καινουργιο με καταλυτη'. Προτεινω λοιπον να περιοριστουμε στο μηχανολογικο και να αφησουμε το ηθικο για τις αντιπαραθεσεις.
Μπίγκουλα πήρες φόρα και λες ότι νάναι... :winka:

Άλλο πράγμα το μηχανάκι που κατασκευάστηκε με συγκεκριμένες προδιαγραφές (και που στο φινάλε καίει το υποκατάστατο της κάποτε μολυβδούχας...) και άλλο το μηχανάκι που το μετατρέπεις σε εν δυνάμει φονικό όπλο ... :smokin:


Υ.Γ.
Μα την Παναγία, αν κάποιος πυροβολήσει τύπο που έχει βγάλει τον καταλύτη από τον κινητήρα του (και συνεχίζει να καίει αμόλυβδη) θα πάω στο δικαστήριο σαν μάρτυρας υπεράσπισης σε ΑΥΤΟΑΜΥΝΑ ..!!! :evil:

chr1s_86
05/05/2010, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από klepstrat
Καλησπέρα.
Θέλω να ρωτήσω το έξεις.
Κάπου είχα διαβάσει ίσως και εδώ αλλά δεν το ξανά βρίσκω ότι αν βγάλεις τον καταλύτη τότε η μηχανή δουλεύει καλυτέρα γιατί αναπνέει καλυτέρα.
Επίσης το βασικό του πλεονέκτημα είναι ότι δεν ανεβάζει τόσο πολύ θερμοκρασία και μιας και φτάνει το καλοκαίρι και ήδη έχω ξεκινήσει και έχω ψηθεί κάνα 2 φορές που έμπλεξα στην κίνηση στην Αθήνα σκάφτομαι πολύ σοβαρά να την κάνω την κίνηση.
Μετά από συζητήσεις όμως δεν ξέρω τι γίνετε με τον δείκτη λάμδα τι επιπτώσεις θα έχει κάτι Τατόι στην μηχανή από μηχανικής – ηλεκτρολογικής λειτουργιάς της μηχανής.
Και επειδή είναι λιγάκι ιδιότροπο μηχανάκι το R6 και η εξάτμιση μας είναι και αυτή μια περίπτωση από μονή της θέλω να ρωτήσω αν το έκανε κάνεις και τι είδε?


Στα thread που τα διάβασες δεν έλεγε και τίποτα άλλο; :rolleyes:

sapila racing
05/05/2010, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Δυο πραγματα.
1) Στα παμπολλα θρεντ restoring μηχανων 100ετιας, ποτε κανενας απο εσας που την λετε στο τυπο που θελει να βγαλει τον καταλυτη του, δεν ειπε 'ντροπη μολυνεις με το χρεπι, παρε καινουργιο με καταλυτη'. Προτεινω λοιπον να περιοριστουμε στο μηχανολογικο και να αφησουμε το ηθικο για τις αντιπαραθεσεις.

2) Η αφαιρεση του καταλυτη με καταργηση και του λαμδα οντως μπορει να οδηγησει σε δραματικη πτωση της θερμοκρασιας του κινητηρα, και της γενικοτερης περιοχης. Μονο αφαιρεση του καταλυτη, οδηγει σε μικρη πτωση της θερμοκρασιας του συνολικου μηκους της εξατμισης και της κεφαλης και μεγαλη πτωση στη θερμοκρασια των τελικων.

Στα είπε κι ο Αντώνης, αλλά θα στα πω κι εγω.

Κατ αρχήν δεν περιμενα τέτοια απάντηση απο σένα.

Επειτα με το να εχεις μια παλιά μοτοσυκλέτα σε καλή μηχανίκή κατάσταση, και να την κυκλοφορείς βαζοντας φυσικά LRP και οχι αμόλυβδη, δεν παράγεις ούτε το 1/10 των ρύπων του R6 χωρίς καταλύτη.
Και φυσικά γλυτώνεις το περιβάλλον από ενα σκασμό ρύπων
Εκτό κι αν είχε σκοπό να βαζει LRP, δεν μας το είπε αυτό...


Προσοχή! Εδω δεν συζητάμε αν η LRP ειναι νοθευμένη με αμόλυβδη, αν ο καταλύτης ειναι ετσι κι αλλιώς κλασμένος λόγω υπαρξης μολύβδου στα βυτιοφόρα αμόλυβδης κλπ κλπ.
Συζητάμε τι ειναι σωστό να κάνουμε σαν πολίτες αυτού του πλανήτη.

libali10
05/05/2010, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μπίγκουλα πήρες φόρα και λες ότι νάναι... :winka:

Άλλο πράγμα το μηχανάκι που κατασκευάστηκε με συγκεκριμένες προδιαγραφές (και που στο φινάλε καίει το υποκατάστατο της κάποτε μολυβδούχας...) και άλλο το μηχανάκι που το μετατρέπεις σε εν δυνάμει φονικό όπλο ... :smokin:


Υ.Γ.
Μα την Παναγία, αν κάποιος πυροβολήσει τύπο που έχει βγάλει τον καταλύτη από τον κινητήρα του (και συνεχίζει να καίει αμόλυβδη) θα πάω στο δικαστήριο σαν μάρτυρας υπεράσπισης σε ΑΥΤΟΑΜΥΝΑ ..!!! :evil:

ΑΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ.

ΠΡΙΝ ΠΑΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΤΟΥΦΕΚΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΡΙΞΕΙ ΜΙΑ ΑΤΟΜΙΚΗ ΒΟΜΒΑ...ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ...ΑΠΛΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.

ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΕΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ?ΚΡΙΜΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΠΕΘΑΝΑΝ.
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΡΥΠΟΓΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΚΑΤΑΛΥΤΗ.:rolleyes:

Cpt. Haddock
05/05/2010, 10:55
βουρτσες και πουτσες...

ως συνηθως :wave2:

OldMan
05/05/2010, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
ΑΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ.
Τον αφήνω, όπως αφήνω και σένα και όλους αυτούς που λειτουργούν με την λογική του: "αφού μας μπήκε που μας μπήκε, δεν θα γίνουμε gay με άλλο ένα" ... :wave2:

DrBig
05/05/2010, 11:07
Sapila και Oldman,

Μη βαρατε, δικιο εχετε αμφοτεροι. Αυτο που ειπα ομως ισχυει. Δεν κραζουμε οσους κινουν παλιας τεχνολογιας μηχανακια κι ας μολυνουν 10 φορες περισσοτερο απο τα καταλυτικα. Γιατι αυτο? Ουτε κραζουμε οσους κανουν 100,000 (καταλυτικα) κμ το χρονο σε ταξιδια, ισα ισα τους λεμε μπραβο. Αυτοι δεν μολυνουν παραπανω? Διακρινω λοιπον οτι στο ολο θεμα υπαρχει μια ανιση αντιμετωπιση μεταξυ του 'κηριλε' που μολυνει λογω ρομαντισμου και του 'καγκουρα' που υφισταται το κραξιμο.
Και μια που αναφερατε το θεμα LPR σε καταλυτικα (και μη), προτεινω να γραφει ενα θρεντ για το τι γινεται ακριβως στο θεμα των ρυπων (αν δεν υπαρχει ηδη), καταλληλοτητα κινητηρων κλπ και να γινονται παραπομπες καθε φορε που εγειρεται θεμα.

OldMan
05/05/2010, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
προτεινω να γραφει ενα θρεντ για το τι γινεται ακριβως στο θεμα των ρυπων (αν δεν υπαρχει ηδη), καταλληλοτητα κινητηρων κλπ
Εγώ αντιπροτείνω ένα γ@μ@το τσιπουράδικο ...

(με original λακέρδα, εννοείται...) :winka:

chr1s_86
05/05/2010, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
βουρτσες και πουτσες...

ως συνηθως :wave2:

+1

και επιλεκτικές απαντήσεις για γαρνιτούρα...

libali10
05/05/2010, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
βουρτσες και πουτσες...

ως συνηθως :wave2:

TA TRIA PAIDIA RE ...DEN KATALABA?

menelaos46
05/05/2010, 12:22
Πολυ ζεστη βγαζει το μοτερ το μοτερ να βγαλεις και να βαλεις πηδαλια...


Και σκεφτομαι τωρα εγω για να τον εχει εκει η μαμα yamaha κατι δε θα ξερει????

BLiTzER
05/05/2010, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
η μαμα yamaha κατι δε θα ξερει????

Αν ήξερε, θα ήταν Χόντα.

menelaos46
05/05/2010, 12:42
Αν ήξερε, θα ήταν Χόντα.

Παλιο ποντικι....

fantacid
05/05/2010, 15:41
εδω παντος δε φαινεται να εχουν διαφορα
αμολυβδες απο lrp

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&action=&postid=228823

klepstrat
05/05/2010, 16:16
παιδες χαλαροστε.

δεν θα τον βγαλω.
βασικα γιατι εκει που θα παει η βενζινη μονο οταν η αθηνα θα ειναι αδια θα την κυκλοφορω γιατι μεσα στην πολη καιει τα κερατα της αρα οσο θα ειμαι εν κινηση δεν θα εχω θεμα θερμοκρασια που ηταν και ο μονος λογος που ηθελα να τον βγαλω.
και επειδη φοβαμαι μην με πυροβολισει κανενας και πατε και τον υπερασπιστειτε λεω να μην το κανω..χαχαχα

οντος πρεπει να παρουμε ολοι τις ευθινες μας.

οσο για τα κινητα ναι το κινητο σου το εχεις εσυ αλλα για να το εχει ο καθε εσυ αυτοι εχουν γεμισει τον τοπο κεραιες.
αρα χαλαρωστε.

τα πραγματα ειναι ασχημα απο μονα τους.
σημερα καηκαν τοσοι καδοι που ολοι μερα να εκανα βολτες χωρις καταλητη για 10 χρονια τοσο δεν θα μωλυνα...

τελος.
να προσεχετε ολοι με αυτα που γινονται και θα γινουν στους δρομους της ελλαδος.
δυσκολες μερες ερχονται.

και μπροστα σε αυτα που μας περιμενουν πιστεψτε με ο καταλητης ειναι το μικροτερο.

απλα αμα συνεχισουμε ολοι και τα λεμε τοτε μερικοι που ειναι το οριο να το κανουν η οχι μπορει να μην το κανουν.


ερωτηση.
παιζει ρολο στην καταναλωση ο καταλητης...
προσεχτε τι θα πειτε αμα πειτε οτι θα καιω λιγοτερο σορρυ αλλα θα τον βγαλω...

Tpap
05/05/2010, 16:38
@Klepstrat:

Ρε, άσε τον καταλύτη ήσυχο και απάντα στο πμ που σου έχω στείλει από εψές...:wave2:

OldMan
06/05/2010, 04:35
:rolleyes:

Άμα 'νοχλάμε να μας το πείτε, κορίτσια... :winka:

catmaster
06/05/2010, 05:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes:

Άμα 'νοχλάμε να μας το πείτε, κορίτσια... :winka:

Ψτ σπαμάρεις κύριος ...:smokin:

libali10
06/05/2010, 05:34
Ρε κοιτα αναπτυξη (ξεχειλωμα θα ελεγα) θεματος για ενα καταλυτη.


Τωρα καταλαβα γιατι με κοιτανε περιεργα καποιοι γυρω μου οταν βγαινω βολτα....

DrBig
06/05/2010, 06:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από klepstrat

ερωτηση.
παιζει ρολο στην καταναλωση ο καταλητης...
προσεχτε τι θα πειτε αμα πειτε οτι θα καιω λιγοτερο σορρυ αλλα θα τον βγαλω...

αν τον βγαλεις χωρις καμια αλλαγη στο χαρτη καυσιμου, τοτε το πιθανοτερο ειναι να εχεις μεγαλυτερη καταναλωση σε χαμηλες/μεσαιες στροφες και λιγο μικροτερη ψηλα. Αν παραλληλα ομως φτιαξεις και χαρτη, τοτε μπορει να εχεις και μικροτερη καταναλωση παντου (αν φτιαχτει σωστα ο χαρτης).

libali10
06/05/2010, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
αν τον βγαλεις χωρις καμια αλλαγη στο χαρτη καυσιμου, τοτε το πιθανοτερο ειναι να εχεις μεγαλυτερη καταναλωση σε χαμηλες/μεσαιες στροφες και λιγο μικροτερη ψηλα. Αν παραλληλα ομως φτιαξεις και χαρτη, τοτε μπορει να εχεις και μικροτερη καταναλωση παντου (αν φτιαχτει σωστα ο χαρτης).

:eyepop: Τι πιθανοτερο μεγαλητερη καταναλωση??? Ισως!!!
Πιθανος και μικροτερη
Πιθανος και το ιδιο


Ο χαρτης φτιαχνετε παντα με συμφωνα με με τα δεδομενα του καυσαναλητη που θα κουμπωσεις πανω,συν τις καιρικες συνθηκες (αν ειναι καλοκαιρι ξηρο κλημα-ζεστες κτλ η απαιτησης σε καυσιμο ειναι παντα μικροτερες σε σχεση με το χειμωνα) και αλλα πολλα.

Οταν φτιαχνεις χαρτη και ειναι σωστος δεν ειναι δεδομενο οτι θα καιει λιγοτερο..παντα αυτο εξαρταται.
Παντως υπαρχει τροπος να φτιαξεις χαρτη το μιχανακι να ξυριζει και να καιει λιγοτερο απο τη οταν ηταν μαμα.

klepstrat
07/05/2010, 04:15
αυτο μπορει να γινει και ασχετα απο τον καταλητη ετσι δεν ειναι?

δηλαδη να ρυθμισεις τον χαρτη καλυτερα απο οτι εχει κανει η μαμα Yamaha.
ποσο πιθανο ειναι αυτο?

δηλαδη ενας μηχανικος να κανει καλυτερη χαρτογραφιση απο την Yamaha??

sapila racing
07/05/2010, 05:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
Παντως υπαρχει τροπος να φτιαξεις χαρτη το μιχανακι να ξυριζει και να καιει λιγοτερο απο τη οταν ηταν μαμα.

Φυσικά και ειναι και το κλασσικό κόλπο που κάνουν διάφοροι άσχετοι.
Με λίγο φτωχό μίγμα ψηλά το μηχανάκι θα ξυρίζει, μεχρι να το παρεις στο χέρι φυσικά.

libali10
07/05/2010, 08:05
Βρε προσπαθω να δω που στο καλο εγραψα για φτωχο μειγμα...
Τι να πω...:a24:

καποιοι (μαλλον ενας) εχει ακουσει κατι ξοφατσα και μπερδευτηκε.


Προς klepstrat.
Αυτο ειναι μεγαλη κουβεντα...Για μενα φυσικα και μπορει ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ διοτι αυτην την δουλεια μπορει να την κανει και ο λαβδα.
Δηλαδη, αναλυει την καυσης (καυσαερια) και στελνει τα δεδομενα στοιχεια στον εγκεφαλο και αναλογος διωρθωνει (αυξανει-μειωνει) το καυσιμο αναλογα με της συνθηκες που απαιτουνται.
Διοτι (χονδρικα) αλλο μειγμα χρειαζεται ενα μηχανακι στο πχ Καρπενησι και αλλο στην Ροδο.



ΥΣ. Το ξαναγραφω ΔΕΝ ειμαι εδω για ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΑΣΕΙΣ.

Εχετλαίος
07/05/2010, 08:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
ΥΣ. Το ξαναγραφω ΔΕΝ ειμαι εδω για ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΑΣΕΙΣ.

Στο ξαναέγραψα, ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΑΣΕΙΣ δεν υφίστανται. Μην στεναχωριέσαι.
:wave2:

libali10
07/05/2010, 08:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Στο ξαναέγραψα, ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΑΣΕΙΣ δεν υφίστανται. Μην στεναχωριέσαι.
:wave2:

λες να το εγραψα για σενα? :wave2:
Για κοιτα....

:wave2:

Εχετλαίος
07/05/2010, 08:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
λες να το εγραψα για σενα? :wave2:
Για κοιτα....

:wave2:

To κατέω, γενικά ομιλώ σου
:wave2:

sapila racing
07/05/2010, 08:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
Βρε προσπαθω να δω που στο καλο εγραψα για φτωχο μειγμα...
Τι να πω...:a24:

καποιοι (μαλλον ενας) εχει ακουσει κατι ξοφατσα και μπερδευτηκε.


ΥΣ. Το ξαναγραφω ΔΕΝ ειμαι εδω για ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΑΣΕΙΣ.

Πας λιγο γυρευοντας όμως... :evil:

OldMan
07/05/2010, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Πας λιγο γυρευοντας όμως... :evil:
Αφού τΟΝ είπες ότι άμα ξυρίζει το μηχανάκι του θα είναι μιας χρήσης, για ... :smokin: